.
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷.
امروز:
Jan 22 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 13 بهمن 1396 ساعت 05:17

دستگیری ۲۹ نفر از معترضان به حجاب اجباری

دویچه وله فارسی: ​​​​​​​به گزارش رسانه‌های دولتی ایران، ماموران پلیس تهران بزرگ ۲۹ نفر را در رابطه "با کمپین آزادی‌های یواشکی و چهارشنبه‌های سفید" بازداشت کرده‌اند. در هفته‌های اخیر اعتراض به حجاب اجباری ابعاد و اشکال تازه‌ای گرفته است.

رسانه‌های ایران با استناد به مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ خبر از دستگیری ۲۹ نفر در ارتباط با کمپین آزادی‌های یواشکی و چهارشنبه‌های سفید داده‌اند و نوشته‌اند که این افراد را به مقامات قضائی تحویل داده‌اند.

خبرگزاری تسنیم از قول پلیس تهران بزرگ نوشته است که ۲۹ نفر دستگیر شده "فریب خوردگانی هستند که در قالب کمپین آزادی‌های یواشکی کشف حجاب کرده بودند".

به نوشته رسانه‌های ایران، پلیس تهران بزرگ اعلام کرده است که "در راستای ارتقاء امنیت اجتماعی" افراد یاد شده را دستگیر کرده و از دستگیرشدگان به عنوان "فریب‌خوردگان و برهم‌زنندگان امنیت اجتماعی" نام برده است.

"چهارشنبه‌های سفید" نام کمپینی است که مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار، مبتکر آن بود. او که کمپین آزادی‌های یواشکی در اعتراض به حجاب اجباری را از مدتها پیش راه انداخته بود، پیشنهاد داد که زنان در همه‌جای ایران در اعتراض به حجاب اجباری روزهای چهارشنبه با روسری سفید در انظار عمومی ظاهر شوند.

اما در هفته‌های اخیر حرکت خودجوشی راه افتاده که برخی از زنان در شهرهای مختلف ایران روسری خود را در اماکن عمومی بر سر چوب می‌کنند تا به حجاب اجباری اعتراض کنند. ا

بیشتر بخوانید: دختران خیابان انقلاب و شیوه‌ای نوین برای اعتراض

اقدام ویدا موحدی، زن جوانی که در خیابان انقلاب تهران روسری سفیدش را از سر برداشت آغازگر این حرکت بود. این اقدام و بازداشت متبکر آن در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف بازتاب گسترده‌ای یافت.

بیشتر بخوانید: وقتی حجاب اجباری در مخمصه قانون گیر می‌افتد

پس از آن چندین زن در تهران و دیگر شهرهای ایران اقدام به حرکت اعتراضی مشابه علیه حجاب اجباری حکومت جمهوری اسلامی کردند، حرکتی که هنوز ادامه دارد وبه حرکت "دختران خیابان انقالب" مشهور شده است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت