.
سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۸.
امروز:
Sep 17 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 25 دی 1396 ساعت 21:11

تظاهرات مردم تونس در هفتمین سالروز خروج بن‌علی از کشور

media

چند صد تونسی، روز یکشنبه چهاردهم ژانویه، در هفتمین سالروز فرار زین‌العابدین بن‌علی، دیکتاتور پیشین تونس تحت تدابیر شدید امنیتی به خیابان‌های پایتخت آمدند

چند صد تونسی، روز یکشنبه چهاردهم ژانویه، در هفتمین سالروز فرار زین‌العابدین بن‌علی، دیکتاتور پیشین تونس تحت تدابیر شدید امنیتی به خیابان‌های پایتخت آمدند.

تونس در حالی هفتمین سالروز خروج زین العابدین بن علی از کشور را جشن گرفته که این کشور از ابتدای سال جاری میلادی شاهد اعتراضات مردمی علیه وضعیت بد اقتصادی بود.

خبرگزاری رویترز در تونس گزارش داده که طی هفته گذشته، یک نفر در این اعتراضات کشته و نزدیک به هشتصد نفر دیگر بازداشت شدند.

برای کاهش از این اعتراضات، دولت تونس روز شنبه اعلام کرد که ۱۷۰ میلیون دینار تونس برابر با ۵۷ میلیون یورو را برای کمک به خانواده‌های فقیر و مردم نیازمند اختصاص خواهد داد.

با این حال، این اعتراضات همچنان ادامه دارد و روز یکشنبه چندین اتحادیه کارگری و با انتشار فراخوان‌هایی مردم را به تظاهرات فراخواندند.

همزمان با این تظاهرات، پلیس تونس چند صد نیروی خود را به حالت آماده‌باش درآورده و برای پرهیز از هرگونه خشونت و درگیری میان هواداران احزاب مختلف به ویژه "جبهه مردمی"، حزب اپوزیسیون و "النهضه" که در ائتلاف دولت حضور دارد، بسیج کرده است.

حزب اسلامگرای النهضه و دولت تونس، "جبهه مردمی" را متهم کرده‌اند که آغازکننده این اعتراضات خشونت‌آمیز بوده است.

هفت سال پیش در ۱۷ ژانویه ۲۰۱۱، زین العابدین بن علی، پس از ۲۳ سال حکومت، به دنبال اعتراضات مردم تونس که 338 کشته و بیش از دو هزار زخمی برجای گذاشت، کشور را به مقصد عربستان سعودی ترک کرد.

چند ماه بعد، در اکتبر ۲۰۱۱ حزب اسلامگرای النهضه در انتخابات سراسری به پیروزی دست یافت اما بعدها از قدرت این حزب کاسته شد.

در این هفت سال همچنین تونس شاهد ناامنی‌هایی بود که عرصه سیاست و همچنین اقتصاد به ویژه صنعت توریسم این کشور را تحت تأثیر قرار داد.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت