.
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 14 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 24 دی 1396 ساعت 23:27

هشدار ترکیه درباره استقرار ۳۰ هزار شبه‌نظامی کرد در سوریه

دویچه وله فارسی: ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا در نظر دارد نیرویی ۳۰ هزار نفره از شبه‌نظامیان کرد در مناطقی از سوریه مستقر کند. اردوغان اعلام کرده که ارتش ترکیه به‌زودی به مناطق زیر نفوذ کردهای سوریه حمله خواهد کرد.

Syrien YPG Kämpfer in Raqa (Getty Images/AFP/B. Kilic)

رزمندگان حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (SDF)

ائتلاف ضدداعش  به رهبری آمریکا اعلام کرده که می‌خواهد  نیرویی از شبه‌نظامی کرد و عرب بالغ بر ۳۰ هزار نفره در سوریه تشکیل دهد. این نیرو قرار است که از مرزهای مناطق تحت کنترل حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (SDF) محافظت کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در واکنش به این اقدام اعلام کرده که نیروهای نظامی این کشور آماده حمله به مناطق کردنشین شمال سوریه هستند. اردوغان که روز یکشنبه (۲۴ دی / ۱۴ ژانویه) برای هواداران حزب عدالت و توسعه ترکیه در شهر توقات سخنرانی می‌کرد به این حمله اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: ترکیه: ترامپ گفته دیگر از کردها حمایت تسلیحاتی نخواهد کرد

اردوغان گفت در روزهای آتی ارتش ترکیه عملیات "سپر دفاعی فرات" را به شمال سوریه که زیر کنترل شبه‌نظامیان کرد "یگان‌های مدافع خلق" (YPG) است، آغاز خواهد کرد. او گفت هدف این حمله "پاک سازی مرزهای جنوبی کشور از نفوذ تروریست‌هاست." یگان‌های مدافع خلق شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه به شمار می‌آیند.

اردوغان از همه هم‌پیمانان ترکیه ، بخصوص آمریکا تقاضا کرد از "خواست به حق ترکیه" پشتیبانی کنند. سخنان اردوغان در حالی است که حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (SDF) که در شمال این کشورمستقر است، مورد حمایت کامل آمریکاست.

بیشتر بخوانید: وزیر خارجه سوریه: کردهای کشور می‌توانند خودگردانی داشته باشند

گفته می‌شود حزب اتحاد دموکراتیک نزدیک به ۳۰ هزار رزمنده در اختیار دارد که حدود ۲۵ هزار نفر آن را شبه‌نظامیان کرد "یگان‌های مدافع خلق" (YPG) تشکیل می‌دهند.

یکی ازمقامت بلندپایه دولت ترکیه به خبرنگار خبرگزاری رویترز گفت آموزش نیرویی ۳۰ هزار نفره در مرزهای سوریه  سبب شده که نماینده آمریکا روز چهار‌شنبه (۲۰ دی / ۱۰ ژانویه) برای ادای توضیحاتی به آنکارا دعوت شود.

آغاز حمله توپخانه ترکیه به کردهای سوریه

به گزارش خبرگزاری "آنادولو" ترکیه اعلام کرد که مناطق مرزی با سوریه که زیر کنترل شبه‌نظامیان کرد "یگان‌های مدافع خلق" (YPG) قرار دارند، مورد حمله توپخانه ارتش ترکیه قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید:تصرف بزرگ‌ترین میدان نفتی سوریه توسط کردهای مورد حمایت آمریکا

اردوغان روز شنبه (۲۳ دی / ۱۳ ژانویه) از شبه‌نظامیان کرد سوریه خواسته بود تسلیم شوند. او گفته بود در صورتی که آنها تسلیم نشوند طی کمتر از یک هفته از طرف ارتش ترکیه نابود خواهند شد.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت