.
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷.
امروز:
Jan 22 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 24 دی 1396 ساعت 22:57

اخباروگزارشات کارگری23دی

- اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه در پی وعده و وعید های دروغین

- اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران سد شفارود یک هفته را پشت سرگذاشت

« ما کارگران سد شفارود امروز گشنه هستیم»

- تجمع اعتراضی کارکنان موسسه حامی مهربانو و باشگاه برگ زیتون نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی

- عدم پرداخت 8ماه حق بیمه کارگران شهرداری میاندوآب

- برکارگران شرکتهای مین روب استان ایلام چه می گذرد؟

- بازی کردن با جان کارگران فصلی بدلیل جابجایی با وانت روباز درکمال بی تفاوتی وزارت کار

- جان باختن کارگر 29ساله حین کاردرقزوین براثر سقوط به چاهک آسانسور

- پیدا شدن جسد 2کارگر روی عرشه ناوبری نفتکش ایرانی

- یک هفته از جان باختن کارگرجوان مجتمع فولادهرمزگان براثرگازگرفتگی درسکوت مطلق خبری سپری شد

اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه در پی وعده و وعید های دروغین

اتحادیه آزاد کارگران ایران : صبح امروز شنبه 23 دی ماه کارگران بخش های کشاورزی دفع آفات وبخشی ازآبیاری با تجمع در محوطه شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه دست به اعتراض و اعتصاب زدند.

 طبق خبرهای ارسالی به اتحادیه آزاد کارگران ایران این کارگران که حقوق ماه های بهمن و اسفند سال 94 را تا کنون دریافت نکرده اند در پی اعتراضات مکرر و دائم خود چیزی جز وعده های دروغین نشنیدند .

در آخرین اعتراض خود که در هفته گذشته انجام شد آقای کاظمی قائم مقام شرکت  قول شرف داد که تا پنجشنبه هفته ی گذشته حقوق های معوقه این کارگران را بعد از دو سال تاخیر پرداخت نماید.

اما قائم مقام شرکت (آقای کاظمی) در روز چهار شنبه 20 دی ماه طی مصاحبه ایی با خبرنگار روابط عمومی شرکت گفت  به دلیل وجود چند مغایرت در لیست مطالبات کارگران قادر به انجام وعده ی خود جهت پرداخت مطالبات کارگران در موعد مقرر(پنجشنبه 21 دی) نمیباشد.

همین امر کارگران به جان آمده از شنیدن دروغ های مکرر از طرف مدیران مجموعه را امروز به اعتصاب کشاند .

در حاضر کارگران بخشهای کشاورزی دفع آفات وبخشی ازآبیاری به تجمع در مقابل درب ورودی اقدام به بستن آن نمودند و مانع ورود تراکتورهای حمل نیشکر شدند .

اتحادیه آزاد کارگران ایران

23 دی 96

اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران سد شفارود یک هفته را پشت سرگذاشت

« ما کارگران سد شفارود امروز گشنه هستیم»

روزشنبه بیست وسوم دی ماه برای هفتمین روز متوالی، کارگران سد شفارود به اعتصاب وتجمعشان در محل کار در اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق ،حق بیمه و شرایط کار،ادامه دادند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،کارگران پیمانکار بخش خصوصی سد شفارود (شرکت ژیان) امروز برای هفتمین روز در اعتراض به عدم دریافت مطالباتشان تجمع کردند.

کارگران معترض پلاکاردهایی ازجمله« ما کارگران سد شفارود امروز گشنه هستیم»در دست داشتند.

بنابهمین گزارش،برخی منابع کارگری از احتمال واریز یک و نیم ماه  حقوق کارگران در روزهای آتی خبر می دهند اما کارگران پایان برگزاری تجمعات را موکول به دریافت مطالبات ۷ ماهه و بهبود شرایط استاندارد کاری می دانند.

تجمع اعتراضی کارکنان موسسه حامی مهربانو و باشگاه برگ زیتون نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی

روزشنبه23دی،جمعی از کارکنان موسسه حامی مهربانو و باشگاه برگ زیتون دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع  زدند.

براساس گزارش منتشره،روزشنبه23دی حدود ۳۰ نفر از کارکنان شرکت حامی مهربانو و باشگاه برگ زیتون در مقابل دفتر این شرکت در اعتراض به تضییع حقوقشان در مقابل دفتر این شرکت حضور پیدا کردند.

این شرکت با در اختیار داشتن دو دفتر در محدوده جام جم و جردن ادعای اجرای یک طرح جدید بیمه ای با همکاری بیمه های رازی، معلم و ملت را دارد که گفته می شود دو بیمه از این سه بیمه  قرارداد خود رابا این شرکت خصوصی به حالت تعلیق درآورده اند.

به گفته یکی از تجمع کنندگان موسسه حامی مهربانو برای اجرای این طرح تعدادی نیرو که برخی از آنها نیز از وزارت کار به این شرکت معرفی شده‌اند را در بازه زمانی یک تا سه ماه گذشته به کار گرفته است، اما تنها با برخی از این افراد توسط این شرکت قرارداد منعقد شده است. این در حالیست که به آن دسته از افرادی که قرارداد منعقد شده، مدرکی دال بر انعقاد قرارداد ارایه نشده تا آنها نتوانند با مراجعه به وزارت کار حق و حقوق خود را مطالبه کنند.

وی گفت: طبیعی است که در سه ماه گذشته نیز وجهی دال بر حقوق و مزایا به این افراد پرداخت نکرده است.این در حالیست که این مجموعه در برابر اعتراض ها عنوان می کنند با پیگیری از وزارت کار حقوق خود را مطالبه کنید.

بر اساس این گزارش تنها اقدامی که این کارکنان معترض توانستند انجام دهند مراجعه به پلیس 110 و تهیه صورت جلسه به منظور پیگیری در اداره کار و دادگستری است روندی که زمان بر بودن آن بر کسی پوشیده نیست.

عدم پرداخت 8ماه حق بیمه کارگران شهرداری میاندوآب

خبرکوتاه:هشت ماه حق بیمه کلیه کارگران شهرداری میاندوآب پرداخت نشده است.

برکارگران شرکتهای مین روب استان ایلام چه می گذرد؟

کارگران شرکتهای مین روب استان ایلام  می گویند،حقوق دریافتی آنان بسیار ناچیز است واز مزایای سختی کار وبا وجود خطرات آن وهمچنین بدی آب وهوا محرومند . امینت شغلی ندارند وبا کمترین اعتراضی به این وضعیت تحمیلی ،با اخراج از کار روبرو خواهند شد.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ23دی،کارگران  شاغل در شرکتهای مین روبی با وجود اینکه در ماههای گرم سال ودر دمای بالای 50 درجه و هوای سوزان  مناطق گرمسیری استان ایلام، به پاکسازی میادین مین اشتغال و از سویی هرآن ممکن است جان شیرین خود را دراین راه پر مشقت ارزانی نمایند ،اما درکمال تاسف  از سوی مدیران این شرکتها با بی مهری تمام روبرو  هستند.

تعدادی از این کارگران که از فاش شدن نامشان ابا داشتند می گویند که حقوق دریافتی آنان بسیار ناچیز است واز مزایای سختی کار وبا وجود خطرات آن وهمچنین بدی آب وهوا محرومند . امینت شغلی ندارند وبا کمترین اعتراضی به این وضعیت تحمیلی ،با اخراج از کار روبرو خواهند شد.

جالبتر اینکه شرکتهای مین روب پس از  وقوع حوادث ناشی  از کار ،کارگران حادثه دیده وخانواده هایشان را به حال خود رها می کنند. درچنین شرایطی که مصدوم توانایی کار نداشته وهزینه نگهداری از آنها نیز به خانواده تحمیل می شود ،کجای این کار عادلانه ست ویا با کدامیک از قوانین تامین اجتماعی ساز گاری دارد؟

واقعیت این است از آنجاییکه مسئولیت صدمات ناشی از انفجار ابزار به جای مانده از دوران جنگ متوجه دولت بوده وباید صدمه دیدگان همانند شمار زیادی از مردمی که با این مشکل مواجهه شده اند مشمول حمایت قرار گیرند ؛اما کارگران صدمه دیده ناشی از کار پاکسازی نه تنها مشمول حمایت قرار نگرفته اند بلکه شرکتهای محل کار،آنان را بدلیل عدم کارآیی از کار اخراج می کنند.

قابل یادآوری است که،وجود میلیون ها مین،گلوله و بمب های عمل نکرده در مناطق مرزی سلامت روانی و جسمی اهالی مناطقی از 5 استان(خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی) را مورد تهدید قرار داده به طوری که روزانه بطور متوسط 2 نفر با مین برخورد کرده و سالا‌نه بیش از 800 نفر جان خود را از دست می‌دهند و صد ها نفر نیز مصدوم و معلول می شوند.

ایران بعد از مصر دومین کشور آلوده به مین در دنیا است که وسعت آلودگی مناطق مختلف ایران در گستره ای معادل ¾ میلیون هکتار و با تراکم بالا بالغ بر 16 میلیون مین برآورد شده است. امروزه از انواع وسایل و روش‌های مختلف برای پاکسازی میادین مین استفاده می شود که به طور کلی به دو روش پاکسازی دستی (استفاده از نفرات) یا پاکسازی مکانیزه (استفاده از تجهیزات) تقسیم می‌شود. طبق آمار اعلام شده از سوی سازمان ملل متحد، حدود 20-15 هزار نفر هر سال بر اثر مین های زمینی و مهمات منفجر نشده که در بیش از 90 کشور پراکنده اند، کشته یا معلول می شوند که بیشتر قربانیان آنها کودکان، زنان و سالخوردگان هستند.

آلودگی مین در ایران به سالهای 67-1359( 1988-1980) باز می گردد .این آلودگی در 1400 کیلومتر مرز مشترک با عراق  وبه طور متوسط 35 کیلومتر و در مواردی تا 65 کیلومتر در عمق خاک ایران گسترش یافت. « شورای ملی هماهنگی مین زدایی» در سطح کابینه به عنوان مقام مختار ملی با مسئولیت اخذ سیاستها، استراتژی ها، پروتکلها، بسیج منابع، و نظارت کلی بر اجرای کلی عملیات مین زدایی تشکیل شده است و «مرکز مین زدایی ایران» به عنوان بازوی اجرایی شورا، مسئولیت اجرا و تضمین کیفیت و کنترل کیفیت پاکسازی تقریبا 16000 کیلومتر مربع از اراضی آلوده را بر عهده دارد.

پاکسازی مناطق مین گذاری شده به سازمان های مین روبی واگذار ودراین راستا با نظارت وزارت دفاع شرکتهای دولتی وخصوصی متعددی در زمینه مین روبی دراستان ایلام فعال شده اند . باوجود مخاطرات بسیار زیاد ناشی از این کار تعداد زیادی از جوانان بیکار استان ،خطرات بالای آن رابه جان خریده و دراین کار مشغول شده اند.

بازی کردن با جان کارگران فصلی بدلیل جابجایی با وانت روباز درکمال بی تفاوتی وزارت کار

کارگرزن: از روزی که کار برداشت محصول در باغ‌ها آغاز می‌شود ما باید پشت نیسان بنشینیم و علاوه بر تحمل سرمای باغ، سوز سرما در پشت نیسان را هم به جان بخریم که علاوه بر آن خطر تصادف هم وجود دارد.

براساس گزارشی که23دی رسانه ای شد، خانم 57 ساله ارطه‌ای، که دستان زمختش، حاکی از کارکردن  چندین ساله می‌داد با بیان اینکه سرپرست خانواده‌ام هستم و تابستان و زمستان بنا به اقتضای شغلی به شالیزار و باغ می‌روم، اظهار کرد: کار کردن در گرمای تابستان و سرمای زمستان هر دو سخت است چراکه شرایط حمل‌ونقل و جابجایی چندان فرقی با هم ندارند.

وی افزود: از روزی که کار برداشت محصول در باغ‌ها آغاز می‌شود ما باید پشت نیسان بنشینیم و علاوه بر تحمل سرمای باغ، سوز سرما در پشت نیسان را هم به جان بخریم که علاوه بر آن خطر تصادف هم وجود دارد.

این خانم کارگر تصریح کرد: خیلی از کارگران از شهرهای دیگر به مازندران می‌آیند تا در این چندماه کار کنند ولی به دلیل نداشتن امنیت جانی در حین کار، جان خود را از دست دادند و به دلیل بیمه نبودن، خانواده‌های آنان هم چیزی دریافت نکردند.

بنابهمین گزارش، فصل برداشت مرکبات رسیده و بازار خریدوفروش آن داغ داغ است ولی عده‌ای هستند که در این میان چندان هم از گرمای این بازار بهره نمی‌برند و سرمای زمستان در جانشان رسوخ کرده است.

در این فصل، جمعیت مهاجر و شناور در استان مازندران زیادتر می‌شود چراکه علاوه بر کارگران بومی، افرادی از شهرها و استان‌های مجاور هم برای کار در باغ‌های مرکبات و برداشت محصولات به این استان سفر می‌کنند تا بتوانند در این فصل سرد سال، گرمابخش اقتصاد خانواده باشند.

برف و باران هم نمی‌تواند مانع از کار این کارگران شود و آن‌ها باید در مدت زمان تعیین‌شده از سوی صاحب‌کار، محصولات باغ موردنظر را بچینند و راهی انبار یا بازارها کنند.

آن چیزی که در این فصل چشم‌ها و گاهی وجدان‌ها را آزار می‌دهد، نحوه حمل‌ونقل و جابجایی این کارگران است که مرد و زن و پیر و جوان هم ندارد و از هر سنی در میان کارگران فصلی وجود دارد.

سوز و سرما و گاهی خیس شدن در زیر باران به زمان کار در باغ ختم نمی‌شود و اوج آن زمانی است که باید پشت نیسان بنشینند و برای رفتن به خانه و یا باغی دیگر آماده شوند باید سرما و خطرات آن را به جان بخرند .

پیدا شدن جسد 2کارگر روی عرشه ناوبری نفتکش ایرانی

روزگذشته(22دی)، جسد 2کارگر توسط تیم تجسس و نجات چین روی عرشه ناوبری نفتکش ایرانی پیدا شد.

براساس گزارشی که روزشنبه23دی رسانه ای شد،هادی حق شناس معاون دریایی سازمان بنادر درباره آخرین وضعیت کارگران مفقود شده نفتکش سانچی اظهار کرد: روز گذشته تیم تجسس و نجات چینی وارد کشتی شدند و دو پیکر که بر روی عرشه ناوبری نفتکش قرار داشتند را یافته و به بندر شانگهای منتقل کردند؛ قرار است این دو پیکر برای شناسایی به پزشکی قانونی کشور منتقل شده و آزمایش DNA بر روی آنها انجام شود.

وی درباره پیدا شدن جعبه سیاه کشتی نیز گفت: جعبه سیاه این نفتکش پیدا شده و بر اساس کنوانسیون های بین المللی به کشور صاحب پرچم (پاناما) نفتکش منتقل می شود.

به گفته حق شناس، جعبه سیاه در کشف علت واقعی این تصادم و چگونگی برخورد دو کشتی با هم، کمک بزرگی به کارشناسان خواهد کرد.

وی درباره اینکه گزارش جعبه سیاه چه زمانی از سوی پاناما به ایران ارائه خواهد شد، گفت: بر اساس قوانین بین المللی، ایران از پاناما درخواست خواهد کرد تا نتایج به دست آمده از جعبه سیاه به ایران ارسال شود.

جان باختن کارگر 29ساله حین کاردرقزوین براثر سقوط به چاهک آسانسور

رئيس ايستگاه شماره چهار سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين از جان باختن کارگر 29ساله حین کاردرقزوین براثر سقوط به چاهک آسانسور،خبرداد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین، مرتضی جمالی اظهار داشت: در پی اطلاع‌رسانی از مرکز فرماندهی اورژانس به سامانه 125 آتش نشانی قزوین در ساعت 17:38 دقیقه روز پنج شنبه 21 دی ماه سال جاری، از وقوع این حادثه در ناحیه مینودر قزوین خبر داده شد که ستاد فرماندهی سازمان آتش‌نشانی قزوین بی‌درنگ آتش‌نشانان ایستگاه شماره چهار مینودر را به محل حادثه رهسپار کرد.

وی افزود: در جریان این حادثه کارگر 29 ساله نصاب آسانسور در حال کار در طبقات فوقانی یک باب ساختمان چهار طبقه در حال احداث بوده که ناگهان به داخل چاهک آسانسور سقوط  ‌می‌کند.

رئیس ایستگاه شماره چهار سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین تصریح کرد: آتش‌نشانان پس از بررسی و ایمن‌سازی محل با رعایت اصول ایمنی خود را به فرد سقوط کرده در داخل چاهک آسانسور رسانده و با استفاده از تجهیزات نجات و برانکارد مخصوص این فرد را به زمین منتقل کردند که متأسفانه مرگ وی توسط عوامل اورژانس پس از انجام معاینات اولیه تأیید شد.

یک هفته از جان باختن کارگرجوان مجتمع فولادهرمزگان براثرگازگرفتگی درسکوت مطلق خبری سپری شد

مراسم گرامیداشت هفتمین روز درگذشت فرهاد پادیر، کارگر جان باخته مجتمع فولاد هرمزگان که هفته گذشته بر اثر سانحه ای هنگام کار در این شرکت جان خود را از دست داد، با حضور خانواده و دوستان وی در آرامستان بندرعباس برگزار شد.

به گزارش یک منبع خبری محلی،هرچند هیچ گونه اطلاع رسانی از سوی شرکت فولاد هرمزگان درباره مرگ این کارگر جوان انجام نشده، اما بر اساس بررسی های اولیه وی بر اثر گاز گرفتگی در واحد اکسیژن جان خود را از دست داده است.

بنابهمین گزارش،همچنین شنیده می شود پس از این حادثه مدیریت شرکت، در اقدامی قابل تامل تصمیم به کاهش دریافتی کارگران شرکت گرفته است.

این کسری که به نظر می رسد به عنوان اقدامی تنبیهی در برابر حادثه جان باختن مرحوم فرهاد پادیر، از محل پاداش اضافه تولید است، مشخص نیست ارتباط و نقش سایر کارگران در این رویداد چه بوده که مشمول این تصمیم شده اند.

قابل یادآوری است که مجتمع فولادهرمزگان به مساحت 95 هکتار دربندرعباس، منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس ، کیلومتر 13 جاده بندررجایی واقع شده است.

بیست وسوم دی ماه1396

2096این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت