.
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷.
امروز:
Jan 22 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 20 دی 1396 ساعت 05:32

اسماعیل فتاحی:در معرض دستگیری غیرقانونی و خطر دیپورت به ایران قرار گرفته ام

حدود بیست و نه ماه  پیش به دلیل فشارهای بی‌وقفه‌ی وزارت اطلاعات به دلیل فعالیت‌هایم در زمینه‌ی حقوق کارگران، زنان و اقلیت‌های جنسی وجنسیتی و بطور کلی حقوق دمکراتیک مجبور به ترک ایران شده و به محض ورود به ترکیه از کمیساریای عالی پناهندگی سازمان ملل درخواست پناهندگی کرده ام .
تلقی من از ترکیه با توجه به امضای معاهده‌های بین المللی از سوی دولت این کشور، وضعیتی دموکراتیک بود که بتوانم به دور از فشارهای امنیتی ایران به ادامه‌ی فعالیت‌های انساندوستانه خود بپردازم. تنها هفت ماه پس از ورود به ترکیه نیز موفق به اخذ قبولی پناهندگی سازمان ملل شده و ضمن طی مراحل پناهندگی در حد توان به فعالیت هایم ادامه داده ام که از جمله آنها فعالیت در خصوص حقوق پناهندگی بخصوص حق کار و حقوق شهروندی پناهجویان بوده است .
در هفته‌های اخیر بارها و به اَشکال گوناگون از سوی اداره‌ی مهاجرت و پلیس امنیت ترکیه تهدید به دستگیری و دیپورت شده‌ام. این اِعمال فشار ابتدا از مسیر مضحک پرونده‌سازی مبنی بر توهین به کارمند اداره‌ی مهاجرت آغاز شده اما به محض اینکه من برای حراست از حقوق قانونی خود اقداماتی انجام دادم تهدیدات شکل جدی‌تری به خود گرفته است.
در روزهای اخیر پلیس امنیت ترکیه بارها با شماره‌ های  مختلف و نامعلوم با من تماس گرفته وبا فریب ،قصد کشاندن من به محلهای از پیش تعیین شده داشته و در طول این تماس‌ها که فایل صوتی ضبط شده‌ی آنها موجود است و در صورت لزوم منتشر خواهم کرد، مامور پلیس امنیت به طُرق غیرقانونی درخواست دیدار با من را دارد و تهدید می‌کند در صورت عدم همکاری من برخورد بدی با من خواهد شد. در این تماس‌ها وی با ذکر جزییاتی کذب ،من را به همکاری با گروه های مخالف دولت ترکیه متهم کرده است و مرتبا گوشزد میکند به دلیلی امنیتی بودن موضوع نباید با کسی در خصوص این احضارهای تلفنی صحبت کنم و به دلیل داشتن قبولی پناهندگی کمیساریای عالی پناهندگی  به دنبال  اقدامی فراقانونی هستند .
من مَراتب این برخوردها را با جزییات به عفو بین‌الملل و سازمان ملل متحد اعلام کرده‌ام. اما تهدیدات پلیس ترکیه باعث شده است من با توجه به احتمال بازداشت غیر قانونی، حتی برای رفتن به محل کار از خانه خارج نشوم و روند عادی زندگی من به تَبع این شرایط مختل شده است و به هیچ عنوان امنیت ندارم .
در صورت بروز هرگونه مشکلی برای من، دولت و پلیس ترکیه مسئول مستقیم وضعیت پیش آمده و عواقب آن خواهند بود.
اسماعیل فتاحی  2018/1/9

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت