.
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 07 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 18 دی 1396 ساعت 00:01

ناآرامی‌های ایران؛ جلسه غیرعلنی مجلس با مقام‌های امنیتی

نمایندگان مجلس ایران در یک جلسه غیرعلنی با حضور مقام‌های امنیتی و نظامی ناآرامی‌های اخیر را بررسی کردند.

جزئیات زیادی درباره این جلسه منتشر نشده، اما ظاهرا دلایل اعتراض ناراضیان، کشته شدن شماری از معترضان، انتقاد از پوشش خبری صدا و سیما و فیلترینگ تلگرام از مباحث مطرح شده در این جلسه بوده است.

وزیر اطلاعات و وزیر کشور درباره ناآرامی‌ها به مجلس گزارش داده‌اند.

 ساعاتی بعد محمود صادقی نماینده مجلس ایران در پیامی در توییتر نوشت: "بنابر گفته مقامات اطلاعاتی در ناآرامی های اخیر تاکنون هیچ عامل بیگانه ای مباشرت نداشته است."

در ناآرامی‌های هفته گذشته ایران، منابع رسمی از کشته شدن دست‌کم ۲۱ نفر و بازداشت بیش از ۱۷۰۰ نفر از جمله دانشجویان خبر دادند.

بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ایران در یک نشست خبری گفت که وزیر کشور در جلسه مجلس "اعداد و ارقام شفافی در رابطه با تعداد بازداشت‌ها ارائه نکرده است."

به گفته آقای نعمتی، قرار شده تا سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات درباره تعداد بازداشت‌شدگان به مجلس گزارش بدهند.

او همچنین با نقل سخنان علی لاریجانی گفت، رئیس مجلس خواستار این شده که اگر کسی "بی‌گناه در این اتفاقات دچار اشتباه شده، به ناحق گرفتار نشود".

فرمانده نیروی انتظامی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران و رئیس صدا و سیمای ایران هم در این جلسه غیرعلنی با نمایندگان حضور داشته‌اند.

نقشه

'نیروی انتظامی سلاح نداشت'

جز سخنگوی هیئت رئیسه مجلس که در یک نشست خبری جزئیات جلسه غیرعلنی امروز را به خبرنگاران گزارش داد، نمایندگان مجلس هم به طور پراکنده جزئیات بیشتری از این جلسه را به خبرگزاری‌ها گفته‌اند.

محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون آمار مجلس ایران، به نقل از مقام‌های پلیس گفته است که نیروی انتظامی به عنوان نیرویی که در میدان بوده، "از هیچ سلاحی استفاده نکرده و تمام مأموران انتظامی بدون سلاح در تجمعات بودند."

او گفته مأموران نیروی انتظامی هشت برابر ناراضایان زخمی شده‌اند و نتیجه گرفته است که "این موضوع نشان می‌دهد که مأموران نیروی انتظامی تا چه اندازه با افراد حاضر در تجمعات مدارا کرده‌اند."

فرمانده سپاه پاسداران پیشتر گفته بود که نیروی انتظامی مسئول کنترل اوضاع بوده و نیروهای سپاه فقط "به طور محدود" در "سه استان" وارد عمل شده‌اند.

آقای رضایی کوچی به خبرگزاری مجلس ایران گفته است: "عمده کسانی که دستگیر شده بودند شغل آزاد دارند و مدرک تحصیلی آن‌ها زیر دیپلم است. کمتر افرادی که تحصیلات دانشگاهی داشته‌اند دستگیر شده‌اند؛ و هیچ شخصی با مدرک دکتری بازداشت نشده است."

بهروز نعمتی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس درباره جلسه غیرعلنی امروز به خبرنگاران توضیح دادحق نشر عکس Icana.ir
 بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس درباره جلسه غیرعلنی امروز به خبرنگاران توضیح داد

رفع فیلترینگ تلگرام

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ایران همچنین گفته است که نمایندگان خواستار آن هستند که تلگرام رفع فیلتر شود. برای همین از وزیر ارتباطات خواسته شده که "تعهدات الزام‌آور" تگلرام برای رفع فیتلر به طور جدی پیگیری شود.

او نگفته که تلگرام چه تعهداتی را باید رعایت کند تا در ایران رفع فیلتر شود.

نمایندگان مجلس در این نشست غیرعلنی از صدا و سیمای ایران به این دلیل که به گفته آنها "در اوایل اعتراض‌ها گزارش ها را به صورت شفاف به مردم ارائه نکرده و برخی سایت‌های معاند در این زمینه پیشرو بودند" انتقاد کرده‌اند.

"اظهارات ائمه جمعه بی‌تاثیر نبوده‌"

جلال میرزایی نماینده مجلس ایران درباره جلسه امروز در مجلس گفت دانشجویان و فضای دانشگاهی کشور در ناآرامی‌های اخیر "حضور چندان جدی نداشتند" و "فقط شش درصد از کل تعداد بازداشتی‌ها را تشکیل می‌دهند و عموم دانشجویانی هم که بازداشت شده‌اند نه به واسطه خط و مشی سیاسی، بلکه به دلیل حضور در نا آرامی‌ها بوده است."

آقای میرزایی که عضو فراکسیون امید است، از قول محمود علوی وزیر اطلاعات گفت که بر اساس "بررسی‌های" این وزارتخانه، "نا آرامی‌ها از مشهد و به واسطه اقدامات یک جریان سیاسی داخلی آغاز شده اما این اعتراضات خیلی سریع و ظرف چند ساعت از دست و مدیریت این جریان خارج شده است."

به گفته او علاوه بر این، "تاکید چند ساله" ائمه جمعه "بر نارضایتی‌ها و کمبودهای کشور" و "تبلیغات برخی تریبون‌های دیگر" در شکل‌گیری این اتفاقات بی‌تاثیر نبوده‌اند."

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت