.
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 18 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 13 دی 1396 ساعت 04:41

ادامه موج اعتراضات در ایران

ادامه تظاهرات خیابانی دراعتراض نسبت به بیکاری،گرانی،اختلاس،اختناق و…درشهرهای قهدریجان، شاهین شهر،تویسرکان،خمینی شهر، دورود، دهلران، کرج، همدان، سنندج، تاکستان،قزوین، کهریزسنگ از توابع شهرستان نجف آباد ممسنی، شهرکرد، بادرود، شهرضا، فولادشهر،زرین شهر،شیراز،اهوازو.....وجان باختن حداقل 13معترض دیگروبازداشت صدها نفر

تعداد تجمع کنندگان جان باخته به 19 نفر رسید(4نفر دورود،2نفر ایذه،6نفر قهدریجان،3نفر شاهین شهر،3نفر تویسرکان ویکنفر خمینی شهر)

- بیانیه تشکلهای مستقل کارگری پیرامون اعتراضات خیابانی مردم

- بیانیه نویسندگانِ نشریه‌ی گام پیرامونِ بازداشت دانشجویانِ معترض"

- نامه سرگشاده برای آزادی فوری ، بی قیدوشرط و بدون وثیقه و تعهد دانشجویان بازداشتی

- تجمع اعتراضی کارگران فاز 12 منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی نسبت به کیفیت نامطلوب وعده‌های غذایی مقابل دفتر کارفرما

- ملاخورشدن مطالبات صدها کارگر راه‌آهن آذربایجان شرقی بدنبال تعویض پیمانکار

- حسین تاج: تاخیر در دادن مرخصی به اسماعیل عبدی غیرقانونی است

- در بودجه ارائه شده به مجلس، به جای این که از ثروتمندان مالیات بگیرند و بودجه نهادهای خاص را کم کنند، فشار را بر مردم افزایش داده‌اند

- حوادث شغلی چه بر سر کارگران می‌آورد؟دیه جای هیچ چیز را پر نمی‌کند!

-ادامه تظاهرات خیابانی دراعتراض نسبت به بیکاری،گرانی،اختلاس،اختناق و…درشهرهای قهدریجان، شاهین شهر،تویسرکان،خمینی شهر، دورود، دهلران، کرج، همدان، سنندج، تاکستان،قزوین، کهریزسنگ از توابع شهرستان نجف آباد ممسنی، شهرکرد، بادرود، شهرضا، فولادشهر،زرین شهر،شیراز،اهوازو.....وجان باختن حداقل 13معترض دیگروبازداشت صدها نفر

تعداد تجمع کنندگان جان باخته به 19 نفر رسید(4نفر دورود،2نفر ایذه،6نفر قهدریجان،3نفر شاهین شهر،3نفر تویسرکان ویکنفر خمینی شهر)

*قهدریجان :جان باختن 6نفراز معترضان براثر تیراندازی نیروهای سرکوبگر

شب دوشنبه یازدهم دی ماه ،جمعی از جوانان واهالی قهدریجان (فلاورجان)دست به تجمع زدند وباسردادن شعارهایی اعتراضشان را نسبت به بیکاری،گرانی،اختلاس،اختناق ومسببانشان بنمایش گذاشتند.

نیروهای سرکوبگر بسوی تجمع کنندگان آتش گشودند وجان 6نفر از تجمع کنندگان را گرفتند.

*شاهین شهر:جان باختن حداقل 3نفر از تجمع کنندگان

طی شب های گذشته،جمعی از جوانان واهالی شاهین شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.

یکشنبه شب دهم دی ماه بدنبال تیراندازی نیروهای سرکوبگر بطرف تجمع کنندگان حداقل 3نفر جانشان را ازدست دادند وتعدادی زخمی شدند.

خبرها حاکی از بازداشت تعدادی از تجمع کنندگان می باشد.

دوشنبه شب یازدهم دی ماه،علیرغم یورش وحشیانه شب گذشته نیروهای سرکوبگر،تجمعات اعتراضی دراین شهر ادامه پیداکرد.

درهمین رابطه:

* شاهین ‌شهر و میمه:یورش نیروهای انتظامی به تطاهرات صدها نفره شاهین ‌شهر و میمه تعدادی زخمی برجای گذاشت

صدها نفر از جوانان واهالی شهرستان شاهین‌شهر و میمه استان اصفهان شب گذشته ۱۰ دی‌ماه ۱۳۹۶ همزمان با سراسر کشور در خیابان اصلی این شهر از جمله فردوسی و سایر خیابان‌های منتهی به این خیابان تظاهرات کردند و این تظاهرات ضد دولتی با دخالت پلیس ضد شورش و نیروهای مقاومت بسیج به خشونت کشیده شد.

به گزارش یک منبع خبری محلی،این تظاهرات علیه افزایش بیکاری، فقر، گرانی، وضعیت بد معیشت و تورم در جامعه با بیان شعارهای مختلفی از سوی معترضین برگزار شد که در نهایت با دخالت نیروهای بسیج و پلیس به خشونت کشیده شد.

در ضمن پلیس یگانه ویژه دیشب بسوی صدها تظاهرکننده گاز اشک‌آورپرتاب کرد که این اتفاق موجب زخمی شدن چندین نفر و همچنین آسیب به برخی از اماکن عمومی شد.

یکی از  تظاهر کنندگان گفت: من امروز به خیابان آمده‌ام تا به دولت و نمایندگان مجلس این پیغام را بدهم با چند سر عائله نزدیک به یکسال هست بیکار هستم و تنها راه امر و معاش زندگی‌ام فقط از طریق یارانه‌هاست.

همچنین یکی دیگر از معترضین که نخواست اسم او فاش شود، بیان داشت: سه فرزند تحصیل‌کرده بیکار در خانه دارم که با وجود مراجعه فراوان به نهادهای مختلف برای رفع بیکاری این سه جوان تاکنون نتوانسته‌ام به موفقیتی برای بکار گیری آن‌ها دست پیدا کنم.

یکی دیگر از معترضین نیز تصریح کرد: ما اغتشاش‌گر یا آدم آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها نیستیم اما دیگر تحمل تورم، بیکاری، فقر و افزایش بی‌رویه مواد غذایی و حامل‌های انرژی و ازدواج نکردن جوانان خود را نداریم و نخواهیم داشت.

این معترض ادامه داد: ما دیگر از شعارهای پوچ و بی‌اساس مسؤولان کشور خسته شده‌ایم .هر چند مسؤولان نظام بر دردهای ما واقف هستند اما چرا فقط شعار می دهند و فکری برای حل این مشکلات نمی کنند؟

*تویسرکان:جان باختن 3معترض براثر تیراندازی نیروهای سرکوبگر

سعید شاهرخی معاون امنیتی استاندار همدان ضمن  تایید جان باختن3معترض براثر تیراندازی نیروهای سرکوبگردر روزیکشنبه دهم دی ماه،از دستگیری تعدادی از معترضان خبرداد.

*خمینی شهر:جان باختن یک نوجوان 13ساله بضرب گلوله نیروهای سرکوبگر

روزگذشته(11دی)،جمعی از جوانان واهالی خمینی شهردست به تجمع اعتراضی نسبت به وضعیت موجود وبانیانشان زدند.

براساس گزارشات منتشره، آرمین صادقی نوجوان ۱۳ ساله در اعتراضات دیشب این شهر بضرب گلوله نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

*دورود:تعطیلی بازاردراعتراض به کشته وزخمی کردن تجمع کنندگان

روزسه شنبه دوازدهم دی ماه،بازار دورود دراعتراض به کشته وزخمی کردن تجمع کنندگان،تعطیل شد.

*دهلران:تجمع وراهپمایی

ساعت 17روزدوشنبه یازدهم دی ماه،جمعی از جوانان واهالی دهلران دست به تجمع در میدان بسیج این شرزدند وبا سردادن شعارهایی نارضایتی خود را نسبت به وضعیت فلاکتبار کنونی وحکومت بانیش بنمایش گذاشتند وسپس درسطح شهر بسوی فرمانداری راهپیمایی کردند.

*کرج:فوران خشم معترضان

روز دوشنبه11دی،جمعی از جوانان واهالی کرج در مرکز این شهراجتماع کردند وباسردادن شعارها وحمله به نمادهای سرمایه داری وقدرت سال ها خشم فروخورده شان را بنمایش گذاشتند.

* همدان:بازداشت 3نفر ازتجمع کنندگان

روز گذشته(11دی)،جمعی از جوانان واهالی شهر همدان در آرامگاه بوعلی این شهر تجمع کردند وبدنبال حمله نیروهای انتظامی 3نفر از تجمع کنندگان بازداشت شدند.

*سنندج:

روز دوشنبه یازدهم دی ماه سنندج شاهد تجمع اعتراضی جمعی از جوانان واهالی این شهر بود.

*تاکستان:

روز دوشنبه یازدهم دی ماه،جمعی از جوانان واهالی شهر تاکستان به اعتراضاتشان با تجمع در خیابان غفاری ادامه دادند وپاسخ دندان شکنی به نیروهای نظامی حمله ور دادند.

حدود 50نفر از معترضان این شهر بدنبال تجمع خشمگینانه یکشنبه شب دهم دی ماه جمعی از جوانان واهالی این شهر بازداشت شدند.

قابل یادآوری است که تجمع کنندگان یکشنبه شب با حمله به ساختمان های تبلیغات اسلامی، دفتر امام جمعه وبهارستان نشین این شهروحوزه علمیه خشمشان را بنمایش گذاشتند.

*قزوین:

روزهای جمعه،شنبه،یکشنبه ودوشنبه،جمعی از جوانان واهالی شهر قزوین دست به تجمع زدند وبا سردادن شعارهایی اعتراضشان را نسبت به وضعیت موجود وحاکمیت بنمایش گذاشتند.

* کهریزسنگ از توابع شهرستان نجف آباد

دوشنبه شب یازدهم دی ماه،جمعی از جوانان واهالی کهریزسنگ از توابع شهرستان نجف آباد تجمع اعتراضی برپاداشتند ودربرابرحمله سپاه ونیروی انتظامی جانانه مقاومت کردند.

درخبرها آمده است که دوپاسدارمهاجم به تجمع کنندگان کشته وزخمی شده اند.

* ممسنی:بازداشت9نفر از تجمع کنندگان

دوشنبه شب یازدهم دی ماه،جمعی ازجوانان واهالی ممسنی دست به تجمع اعتراضی درمرکزاین شهرزدند وباسردادن شعارهایی نارضایتیشان رانسبت وضعیت موجود وحاکمیت بنمایش گذاشتند.

9نفر ازتجمع کنندگان بندبال یورش نیروهای انتظامی بازداشت شدند.

*شهرکرد:

روزگذشته(11دی)،جمعی از جوانان واهالی دهلران دست به تجمع زدند.

*مشهد:بازداشت138معترض در تجمعات 3روزه

در تجمعات پنج شنبه،جمعه وشنبه(7،8و9دی ماه)جمعی از جوانان واهالی شهرمشهد138معترض دستگیر وزندانی شدند.

*تهران:بازداشت 450نفر از معترضان طی سه روز گذشته

معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری تهران اعلام کرد: روز شنبه حدود ۲۰۰ نفر، روز یکشنبه ۱۵۰ نفر و روز گذشته حدود ۱۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

*بادرود (ازشهرستان نطنز)

روزدوشنبه یازدهم دی ماه،جمعی از جوانان واهالی خشمگین بادرود (ازشهرستان نطنز)دست به تجمع اعتراضی زدند.

*شهرضا:

عصرروزدوشنبه یازدهم دی ماه،جمعی از جوانان واهالی شهرضا در نقاط مرکزی این شهر اجتماع کردند وبا سردادن شعارهایی اعتراضشان را نسبت به وضع موجود وحکومت بنمایش گذاشتند.

حوالی ساعت 20این اجتماع اعتراضی مورد هجوم بسیج وسپاه واقع شد ونیروهای انتظامی بسوی تجمع کنندگان گاز اشک آورپرتاب کرد.تعدادی از تجمع کنندگان هم بازداشت شدند.

*فولادشهر:

روز دوشنبه یازدهم دی ماه،جمعی از جوانان واهالی فولاد شهرتجمع کردند وباسردادن شعارهایی اعتراضاتشان را بنمایش گذاشتند.

*زرین شهر:

روزگذشته (11دی)،زرین شهر شاهد تجمع اعتراضی جمعی از جوانان واهالی بود.

*شیراز:ادامه تجمعات اعتراضی برای چهرمین شب متوالی

شامگاه دوشنبه یازدهم دی ماه برای چهارمین شب متوالی،جمعی از جوانان واهالی این شهر دست به تجمع زدند.

نیروهای سرکوبگر به تجمع کنندگان یورش آوردند.

*اهواز:

روزدوشنبه یازدهم دی ماه،جمعی از جوانان واهالی اهواز در نقاط مرکزی این شهر اجتماع کردند وبا سردادن شعارهایی اعتراضاتشان را بنمایش گذاشتند.

دویچه وله فارسی: آیت‌الله خامنه‌ای در نخستین اظهاراتش پس از آغاز ناآرامی‌ها، اعتراضات مردم را به "دشمنان" نظام اسلامی نسبت داد. او گفت: «من در خصوص این قضایا حرف‌هایی دارم و در وقت آن با مردم عزیزمان سخن خواهم گفت.»

  هشدار وزارت خارجه ترکیه

وزارت خارجه ترکیه سه‌شنبه ۲ ژانویه (۱۲ دی) از ایران خواست، از خشونت و تحریک معترضان بپرهیزد. ترکیه از تحولات ایران ابراز "نگرانی" کرد و در مورد وخیم‌تر شدن اوضاع هشدار داد. 

هشدار رئیس سابق موساد: در تحولات ایران مداخله نکنید

افرایم هالوی، رئیس سابق موساد (سازمان اطلاعات اسرائيل) در مورد مداخله این کشور در تحولات جاری ایران هشدار داد. او به روزنامه "جروزالم پست" گفت: «اگر ما در رویدادهای جاری در ایران مداخله کنیم این به هیچ وجه به نفعمان نخواهد بود. ما خود به اندازه کافی مشکل داریم.»

پیش از آن بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل روز دوشنبه ۱۱ دی ضمن آرزوی پیروزی برای معترضان ایرانی امیدواری خود برای سقوط رژیم ایران را ابراز کرده بود.

توییت شاهزاده رضا پهلوی

رضا پهلوی، فرزند ارشد آخرین شاه ایران در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است: «فداکاری مردان و زنان دلیر هم‌وطن در راه حق‌طلبی که به جان باختن، مجروح شدن و بازداشت بسیاری از آنها منجر شده‌، شایسته ستایش ملی است. هر قطره خونی که در راه آزادی، خاک وطن را گلگون کند٬ بدانید که میلیون‌ها رنگین‌تر از آن خواهد رویید.»

 

مولاوردی: فیلتر تلگرام موقتی است

شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی فیلتر و ایجاد محدودیت برای شبکه‌های اجتماعی را موقتی خواند. به گزارش ایلنا، مولاوردی در پاسخ به این پرسش که حسن روحانی در همایش حقوق شهروندی وعده داد که شبکه‌های اجتماعی فیلتر نمی‌شود، پس چرا این شبکه‌ها فیلتر شده‌اند گفت: «فیلتر تلگرام موقتی است.» او ادامه داد: «اگر چند روزی صبر کنید همه چیز درست می‌شود.»

نشست وزارت کشور با احزاب

به گزارش ایسنا، وزارت کشور ایران با دعوت از دبیران و مسئولان احزاب عمده کشور به تبادل نظر در مورد حوادث اخیر "در جهت تقویت همبستگی و اتحاد ملی" پرداخت. به نوشته ایسنا، در این دعوت که با عنوان شورای گفت‌وگوی سیاسی کشور انجام شد مسئولان تمامی احزاب اعم از اصولگرا، اصلاح طلب و مستقل حضور داشتند. ایسنا می‌نویسد، در این نشست به‌ویژه به "نقش جریان انحرافی و لیدر این جریان در اعتبارزدایی از دستگاه‌های مختلف حاکمیتی و ترویج بی‌اعتمادی مردم نسبت به عملکرد نظام" توجه شد.

هشدار رئیس دادگاه انقلاب تهران

موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه انقلاب تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفت: «کسانی که از روزهای سوم به بعد اغتشاشات دستگیر شوند، مجازاتشان سنگین خواهد بود.» به گفته او، هر روزی که از اعتراضات بگذرد مجازات دستگیرشدگان بیشتر خواهد شد و ‌جمهوری اسلامی آن‌ها را "دیگر معترضین نسبت به حقوقشان" نمی‌داند. 

کشته شدن "یک نیروی سپاه"

خبرگزاری فارس گزارش داده که در پنجمین شب اعتراضات با شلیک یک نفر به سمت نیروهای انتظامی و امنیتی در نجف‌آباد اصفهان یک نیروی سپاه پاسداران کشته شده و تعدادی نیز زخمی شدند.

"آتش زدن پاسگاه نیروی انتظامی شهر قهدریجان"

در شبکه‌های اجتماعی تصاویری منتشر شده که ظاهرا تجمع اعتراضی در شهر قهدریجان استان اصفهان و آتش زدن یک پاسگاه نیروی انتظامی را نشان می‌دهد. گفته می‌شود که در این درگیری‌ها تعدادی مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند.

علی شمخانی عربستان را متهم به مداخله کرد

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین در لبنان، عربستان سعودی و "برخی کشورها" را متهم به "تحریک فضای داخل ایران از طریق اینترنت" کرد. به گفته او، بسیاری از هشتگ‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی رواج پیدا کرده از عربستان می‌آید.

دستگیری مدیر کمپین اتحاد مردمی در کرمان

خبرگزاری ایسنا از قول یک منبع آگاه از دستگیری مدیر کمپین "اتحاد و اعتراض مردمی" در استان کرمان خبر داد. ایسنا نوشت، او که "توانسته بود تعدادی از شهروندان را جذب کند توسط پلیس فتا شناسایی و توسط سازمان اطلاعات سپاه ثارالله رصد شد." به نوشته ایسنا: «ادمین‌های کانال، سازنده کانال و افراد فعال گروه که نسبت به فراخوان‌های غیرقانونی و دعوت به تخریب و اغتشاش اقدام می‌کردند شناسایی و در چند شهرستان دستگیر شدند.»

حمایت شماری از هنرمندان از حق اعتراضات مسالمت‌آمیز

گروهی از هنرمندان ایرانی در داخل و خارج از کشور با تأکید بر حق اعتراضات مسالمت‌‌آمیز خواستار پرهیز از سرکوب و اعمال خشونت علیه معترضان شدند. ترانه علیدوستی، تهمینه میلانی، مهناز افشار، علیرضا عصار، حمید فرخ‌نژاد، مهدی کرم‌پور، شیرین نشاط، فرامرز اصلانی، گوگوش، هاتف و رضا دقتی از جمله هنرمندانی بودند که از حق ‌تجمع‌های مسالمت‌آمیز حمایت کرده و نگرانی‌ خود را از خشونت و خونریزی ابراز داشتند.

 

تلویزیون ایران: در اعتراضات دوشنبه ۹ نفر کشته شدند

تلویزیون ایران از کشته شدن ۹ نفر در جریان اعتراضات شامگاه دوشنبه ۱۱ دی خبر داد. بنا بر این گزارش، شش نفر از تظاهرکنندگان، یک عضو سپاه پاسداران، یک عابر پیاده و یک مأمور پلیس کشته شده‌اند. به گزارش خبرگزاری آلمان با استناد به منابع رسمی شمار کشته‌شدگان اعتراضات چند روز اخیر در ایران دستکم ۱۹ نفر بوده است.

حمایت اتحادیه اروپا از "حق تظاهرات مسالمت‌آمیز"

اتحادیه اروپا در پی سرکوب اعتراضات مردم ایران از جمهوری اسلامی خواست، حق اعتراض مسالمت‌آمیز را تضمین کند. کاترین ری، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفته است: «ما در تماس با مقام‌‌های ایرانیم و انتظار داریم که حق تظاهرات مسالمت‌آمیز و آزادی بیان تضمین شود.» او ادامه داد: «ما همچنان تحولات را زیر نظر می‌گیریم.»

 

معاون فرمانداری تهران: ۴۵۰ نفر بازداشت شدند

علی‌اصغر ناصربخت، معاون فرمانداری تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفت، روز شنبه حدود ۲۰۰ نفر، روز یکشنبه ۱۵۰ نفر و روز دوشنبه ۱۰۰ نفر بازداشت شدند. او در پاسخ به این سئوال که آیا از قرارگاه ثارالله تهران برای تأمین امنیت شهر درخواست شده گفت، چنین چیزی مطرح نیست و شهر در کنترل عوامل انتظامی است. پیش‌تر سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه گفته بود: «در تهران قرارگاه ثارالله مسئول برقراری امنیت است که تدابیر لازم از سوی ‌آن‌ها اندیشیده شده است.»

ناصربخت در پاسخ به این سئوال که چه تمهیداتی در مورد نگهداری بازداشت‌شدگان در نظر گرفته شده تا وقایع کهریزک تکرار نشود گفت: «این موضوع بر عهده دستگاه قضایی است و حتما آنها شرایط لازم را برای جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند سال‌های گذشته اندیشیده‌اند.»

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت