.
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷.
امروز:
Nov 19 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

پنج شنبه, 16 آذر 1396 ساعت 04:01

ترامپ اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت

دویچه وله فارسی: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به طور رسمی اورشلیم (بیت‌المقدس) را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت. او به این ترتیب به یکی دیگر از وعده‌های انتخاباتی خود جامه عمل پوشاند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به رغم هشدارهای جهانی به طور رسمی اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت. ترامپ اعلام کرد: «من به این نتیجه رسیده‌ام که زمان آن فرارسیده که اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام شود.»

ترامپ روز چهار‌شنبه (۱۵آذر / ۶ دسامبر) در کاخ سفید آمریکا این اقدام خود را گامی دانست که باید مدت‌ها پیش برداشته می‌شد؛ اقدامی که به نظر او برای پیشبرد روند صلح در خاورمیانه ضروری بوده است.

بیشتر بخوانید: واکنش‌ها به تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم

رئیس جمهوری آمریکا همچنین موافقت خود را با تاسیس دو کشور فلسطین و اسرائیل برای پایان دادن به بحران خاورمیانه اعلام کرد. پیش‌شرط این اقدام اما آن‌گونه که رئیس جمهوری آمریکا گفت، تمایل دوطرف به این راهکار خواهد بود. 

دونالد ترامپ ۷۱ ساله فرمان داد که سفارت‌خانه آمریکا از تل آویو به اورشلیم منتقل شود. او طی سخنانی که به صورت مستقیم از تلویزیون پخش می‌شد گفت، انتقال سفارت‌خانه از تل‌آویو به اورشلیم فورا آغاز می‌شود. 

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه توضیح داد که مایک پنس، معاون او در روزهای آتی به خاورمیانه سفر خواهد کرد و آنجا با طرف‌های درگیر در بحران خاورمیانه دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. 

بیشتر بخوانید:انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم؛ اقدامی خطرناک یا "گامی بلند"؟

موقعیت حقوقی اورشلیم (بیت‌المقدس)

موقعیت حقوقی اورشلیم (بیت‌المقدس) یکی از نکات اصلی اختلاف در مناقشه خاورمیانه است. اسرائیل بخش شرقی این شهر را در جنگ ۱۹۶۷ به اشغال خود درآورد و آن را سال ۱۹۸۰ضمیمه خاک خود کرد.  با این همه، اسرائیل هر دو بخش شرقی و غربی این شهر را پایتخت "ابدی و تفکیک‌ناپذیر" خود می‌داند، مدعایی که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است و سفارت هیچ کشوری به این شهر انتقال نیافته.

فلسطینی‌ها شرق بیت‌المقدس را پایتخت کشور مستقل آتی خود می‌دانند. انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم عملا به معنای به رسمیت‌شناختن نظر اسرائیل است. سازمان فلسطینی حماس تهدید کرده که چنین کاری منشا انتفاضه‌ای جدید در مناطق فلسطینی خواهد بود.

بیش از دو دهه پیش کنگره آمریکا به طرحی رای داد که بر اساس آن آمریکا باید اورشلیم (بیت‌المقدس)را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد. یکی از بندهای این مصوبه به رئیس جمهور اجازه می‌‌دهد که  هر شش‌ماه در باره عملی‌کردن این  انتقال تصمیم بگیرد یا آن را به عقب بیاندازد.

روز دوشنبه، ۵ دسامبر، آخرین ۶ ماه قانونی برای تصمیم‌گیری به سر رسید. ولی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که "ترامپ مشغول بررسی گزینه‌های مختلف است، اما تصمیم نهایی در چند روز آینده اعلام خواهد شد".

بیشتر بخوانید: اعلام "سه روز خشم"؛ نخستین واکنش فلسطینیان به تصمیم ترامپ

ترامپ در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری درآمریکا قول داده بود که مصوبه کنگره را عملی کند. او ولی در شش ماه اول زمامداری خود اقدامی در این راستا انجام نداد. مقام‌های کاخ سفید اما تاکید کرده‌ بودند که ترامپ در باره انتقال سفارت تردیدی ندارد، تنها به دنبال زمانی مناسب برای انجام این اقدام است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت