.
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷.
امروز:
Dec 13 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

پنج شنبه, 16 آذر 1396 ساعت 05:10

واکنش منفی جهان به تصمیم ترامپ در مورد بیت المقدس

تصمیم دونالد ترامپ برای شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل با موجی از نارضایتی و مخالفت روبرو شده است.

رهبران کشورهای جهان اسلام و جامعه بین المللی در سطح وسیع تر به سرعت از این تصمیم انتقاد کردند و بعضی از آنها نسبت به بروز بالقوه خشونت و خونریزی هشدار دادند.

آقای ترامپ همچنین انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس را تایید کرد و به این ترتیب آمریکا اولین کشور در جهان می شود که رسما بیت المقدس را پایتخت اسرائیل می شناسد.

موقعیت بیت المقدس در کانون مناقشه دیرینه اسرائیل و فلسطینی ها قرار دارد. فلسطینی ها شرق این شهر را پایتخت آینده کشور فلسطینی می دانند.

مقام های کاخ سفید گفته اند که تصمیم آقای ترامپ "به رسمیت شناختن یک واقعیت تاریخی و کنونی" است اما بیانیه ای سیاسی نیست و مرزهای واقعی و سیاسی بیت المقدس را عوض نمی کند.

فلسطینی ها

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت که این تصمیم "به این معنی است که آمریکا نقش خود به عنوان میانجیگر صلح را رها کرده است".

او در سخنانی که از تلویزیون پخش شد گفت: "این تدابیر ملامت بار و غیرقابل قبول عمدا کلیه تلاش های صلح را تضعیف می کند."

او پافشاری کرد که بیت المقدس "پایتخت ابدی کشور فلسطین" است.

اسماعیل هنیه رهبر گروه اسلامگرای حماس گفت: "فلسطینی ها در هر کجا که باشند اجازه نخواهند داد این توطئه به ثمر برسد، و گزینه هایشان در دفاع از سرزمین و مکان های مقدس شان محدود نخواهد بود."

یک سخنگوی این گروه گفت که این تصمیم "درهای جهنم را به روی منافع آمریکا در منطقه باز می کند."

بیشتر بخوانید:

اسرائیلی ها

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت که اعلامیه دونالد ترامپ یک تحول "تاریخی" است. او این تصمیم را "شجاعانه و عادلانه" خواند.

نخست وزیر اسرائیل گفت که این سخنرانی "گام مهمی به سوی صلح بود، چون فقط صلحی قابل قبول است که اورشلیم را پایتخت کشور اسرائیل بشناسد."

او گفت که این شهر "برای تقریبا ۷۰ سال پایتخت اسرائیل بوده است."

نفتالی بنت وزیر آموزش اسرائیل هم در ستایش از این تصمیم گفت "ایالات متحده خشت دیگری بر دیوار اورشلیم می نهد، خشتی بر شالوده کشور یهودی". او سایر کشورها را ترغیب کرد این سرمشق را دنبال کنند.

جهان اسلام

مولود چاوش اغلو وزیر خارجه ترکیه گفت که این تصمیم "غیرمسئولانه است."

او در توییتر نوشت که "این تصمیم برخلاف قوانین بین المللی و قطعنامه های مرتبط سازمان ملل است."

یک روز پیشتر ملک سلمان پادشاه عربستان در تماسی تلفنی به آقای ترامپ گفته بود که این اقدام "تحریک فاحش مسلمانان در همه جای جهان است."

عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصر هم اخطار داد که این اقدام اوضاع در منطقه را پیچیده تر و شانس صلح در خاورمیانه را "تضعیف" می کند.

اتحادیه عرب گفت که "این قدمی خطرناک است که پیامدهایی منفی" در سراسر منطقه خواهد داشت و نقش آمریکا به عنوان "میانجیگر قابل اعتماد" در مذاکرات صلح آینده را زیر سوال خواهد برد.

ایران گفت که این تصمیم باعث "انتفاضه تازه ای" خواهد شد. وزارت خارجه ایران گفت که آمریکا آشکارا قطعنامه های بین المللی را نقض کرده است.

ملک عبدالله پادشاه اردن خواستار تلاشی مشترک برای "مقابله با پیامدهای این تصمیم" شد و سخنگوی دولت اردن گفت آقای ترامپ با این تصمیم قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل را زیر پا می گذارد.

میشل عون رئیس جمهور لبنان گفت که فرآیند صلح چند دهه عقب خواهد افتاد و وزیر خارجه قطر گفت که این حرکت "حکم اعدام برای همه کسانی است که در پی صلح هستند."

جامعه جهانی

پاپ فرانسیس گفت: "من نمی توانم نگرانی عمیقم از وضعیتی که در چند روز اخیر پیش آمده را پنهان کنم. در عین حال، قویا از همه می خواهم براساس قطعنامه های سازمان ملل موقعیت کنونی شهر را محترم بشمارند."

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل گفت که بیانیه آقای ترامپ "چشم انداز صلح برای اسرائیلی ها و فلسطینی ها را خراب می کند."

آقای گوترش گفت موقعیت بیت المقدس "باید در جریان مذاکرات مستقیم میان دو طرف حل و فصل شود."

او گفت این مذاکرات باید "نگرانی های مشروع فلسطینی ها و اسرائیلی ها هر دو را مد نظر قرار دهد."

اتحادیه اروپا خواستار "از سرگیری فرآیند صلحی موثر در جهت یافتن راه حل دو کشور برای دو ملت" شد و گفت که "آرزوهای دو طرف باید برآورده شود و باید راهی از طریق مذاکرات برای حل موقعیت اورشلیم به عنوان پایتخت آینده هر دو کشور پیدا شود."

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت که تصمیم آقای ترامپ برای شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل "قابل تاسف است."

او خواستار تلاش ها "برای پرهیز از خشونت به هر قیمت شد."

چین و روسیه هم این نگرانی را بیان کردند که تصمیم تازه ممکن است باعث تنش بیشتر در منطقه شود.

ترزا می نخست وزیر بریتانیا هم به جمع کسانی که از تصمیم آقای ترامپ ناراضی هستند پیوست.

یک سخنگوی او گفت: "ما در مورد تصمیم انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم و شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل پیش از توافق در مورد موقیت نهایی آن، با آمریکا اختلاف نظر داریم. به عقیده ما این حرکت کمکی به چشم انداز صلح در منطقه نمی کند."

سخنگوی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان هم گفت که او از تصمیم رئیس جهور آمریکا "حمایت نمی کند."

استفان سیبرت گفت: "دولت آلمان از این موضع پشتیبانی نمی کند چون موقعیت اورشلیم فقط می تواند در چارچوب راه حل دو کشوری تعیین شود."

دویچه وله فارسی: واکنش‌ها به تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم

واکنش‌ها نسبت به تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم (بیت‌المقدس) در جهان همچنان ادامه دارد. حسن روحانی این تصمیم را نشانی از "توطئه آمریکا و صهیونیسم" خواند و خواستار مقاومت در برابر آن شد.

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی سازمان افراط گرای حماس

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی سازمان افراط گرای حماس

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز چهار‌شنبه (۱۵آذر / ۶ دسامبر) ضمن انتقاد شدید نسبت به تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم، از مسلمانان جهان و بخصوص از فلسطینیان خواست در مقابله با این تصمیم "یک‌صدا به‌پا خیزند."

روحانی که پیش از سخنرانی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در مراسم تولد پیامبر اسلام و جعفر صادق، امام ششم شیعیان برای سران سه قوه، جمعی از مسئولان نظام، سفیران کشورهای اسلامی و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی سخنرانی می‌کرد، گفت تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم (بیت‌المقدس) نشانی از توطئه "استکبار جهانی، آمریکا و صهیونیسم" است.

روحانی گفت که بیت‌المقدس به "مسلمانان و فلسطین" تعلق دارد. او افزود که نباید مسلمانان جهان را با این "مکان مقدس" تحریک کرد و مسلمانان باید در برابر "این توطئه بزرگ یک‌صدا" بایستند.

مخاطرات انتقال احتمالی سفارت آمریکا به اورشلیم • گفت‌وگو با مئیر جاودان‌فر

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز پس از سخنرانی حسن روحانی، در باره تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم، این تصمیم را "ناشی از ناتوانی و عجز" دشمنان اسلام خواند.

بیشتر بخوانید: تصمیم انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به‌رغم اعتراضات گسترده

خامنه‌ای در ادامه گفت "دنیای اسلام بلاشک در مقابل این توطئه می‌ایستد" و "این امر نمی‌تواند آزادی سرزمین‌های اشغالی فلسطینیان را متوقف کند."

هنیه: تصمیم ترامپ سرآغاز تحولات وحشتناک در سطح منطقه

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی سازمان افراط گرای حماس، تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم را سرآغازی برای "تحولات وحشتناک" در سطح منطقه خواند.

اسماعیل هنیه در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره گفته است که او با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، توافق کرده که فلسطینیان به طور واحد علیه این تصمیم ترامپ اقدام کنند.

هنیه تاکید کرد که "قدس، فلسطینی، عربی و اسلامی و پایتخت دولت فلسطین باقی خواهد ماند".

نشست سازمان کنفرانس اسلامی (OIC)

ابراهیم کالین، سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز چهار‌شنبه (۱۵آذر / ۶ دسامبر) به خبرنگاران گفت که اردوغان از سران کشورهای "سازمان کنفرانس اسلامی" خواسته است روز سیزدهم دسامبر در استانبول گرد هم‌ آیند.

سخنگوی رجب طیب اردوغان که در یک مصاحبه مطبوعاتی در آنکارا سخن می‌راند، در ادامه گفت هدف از این نشست تصویب "برنامه‌ای مشترک" است که همه کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی آن را اجرایی کنند.

ترکیه در حال حاضر ریاست "سازمان کنفرانس اسلامی" را به عهده دارد.

موضع‌گیری پاپ

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز چهار‌شنبه (۱۵آذر / ۶ دسامبر) خواستار "حفظ شرایط ویژه اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان "شهری تقسیم شده در موقعیت پرتنش کنونی" شد، "آن‌گونه که قطعنامه‌های سازمان ملل متحد نیز بر آن تاکید دارند."

"گام بلند" ترامپ در اورشلیم با هدف "تثبیت وضعیت" منطقه • گفت‌وگو با رضا تقی‌زاده

شورای جهانی کلیساها در ژنو نیز نسبت به برنامه دونالد ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم و به این ترتیب به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل هشدار داد.

بیشتر بخوانید:اعلام "سه روز خشم"؛ نخستین واکنش فلسطینیان به تصمیم ترامپ

 اسرائیل خشنود از اقدام ترامپ

اعضای دولت اسرائیل با خشنودی نسبت به خبر انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم واکنش نشان دادند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و نفتعلی بِنِت، وزیرِ راست‌گرای افراطی آموزش ‌و پرورش اسرائیل، از جمله کسانی هستند که در این باره اظهار نظر کرده‌اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در یک سخنرانی ویدیویی که در فیسبوک منتشر شد، در این باره گفت به این ترتیب "هویت تاریخی و ملی اسرائیل" مورد قبول واقع می‌شود. او گفت این اقدام بخصوص در شرایط کنونی از اهمیت بسیاری بر خوردار است.

رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند که نفتعلی بِنِت، وزیرِ آموزش ‌و پرورش اسرائیل نیز روز چهار‌شنبه (۱۵آذر / ۶ دسامبر) در کنفرانسی در روزنامه اسرائیلی "جروزالم پست" کشورهای دیگر را فراخواند راهی را که آمریکا پیش گرفته پیش گیرند و اورشلیم (بیت‌المقدس) را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت