.
پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷.
امروز:
Oct 18 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 16 آذر 1396 ساعت 04:36

اخباروگزارشات کارگری15/14/13آذر

زنده باد 16آذر روز دانشجو
اتحاد – مبارزه – پیروزی
- کارگران مجتمع فولاد نطنزمصمم به ادامه اعتصاب
- کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:
کارگر، دانشجو، اتحاد، اتحاد
- انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه:
زنده باد 16 آذر روز دانشجو، عرصه ای دیگر از جدال فروشندگان نیروی کار با استثمارگران
- اعتصاب وتجمع دانشجویان وفارغ اتحصیلان دانشگاه صنعت نفت ادامه دارد
- سوختگی3کارگر در حادثه آتش سوزی  کارگاه نجاری محله فیروز بهرام در بزرگراه آزادگان تهران
-2کارگر هم درحادثه آتش سوزی  کارگاه تولید پوشاک در خیابان ولیعصردچار سوختگی شدند
کارگران مجتمع فولاد نطنزمصمم به ادامه اعتصاب
یکی از کارگران مجتمع فولاد نطنز:از روز سه شنبه چهاردهم آذرماه*،حدود 90کارگر مجتمع فولاد نطنز دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه دست به اعتصاب زدند.
براساس گزارش منتشره،این کارگرکه نخواست نامش فاش شودروزچهارشنبه پانزدهم آذر افزود:معوقات به 9 ماه رسیده و حق بیمه تامین اجتماعی کارگران نیز چندین ماه پرداخت نشده که در نتیجه آن دفترچه بیمه برخی باطل شده است.
یکی دیگر از کارگران مجتمع فولاد نطنز نیز به قول های مدیران کارخانه در زمینه پرداخت معوقات اشاره کرد و گفت: بارها مدیران کارخانه برای پرداختن معوقات کارگران قول دادند اما به ‌رغم گذشت چند ماه هنوز هیچ اقدام جدی صورت نگرفته است.
به گفته یکی دیگر از کارگران که به دلیل اعتراض به شرایط کار و پرداخت نشدن معوقات مجتمع فولاد نطنز را ترک کرده، سه ماه از حقوق سال 1393 و پنج ماه از حقوق سال جاری برخی از کارگران هنوز پرداخت نشده است.
*اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع کارخانجات فولاد نطنزدراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق وحق بیمه
روزسه شنبه چهاردهم آذرماه،کارگران کارگران مجتمع فولاد نطنزدراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق وحق بیمه،دست به اعتصاب وتجمع زدند.
براساس گزارش منتشره،۹۰ نفر از کارگران شرکت فولاد نطنز امروز به دلیل ۵ ماه حقوق معوقه و پرداخت نشدن حق بیمه اعتصاب کرده و دست از کار کشیدند.
قابل یاداوری است که ماه گذشته هم رانندگان سرویس ایاب وذهاب کارگران این شرکت به دلیل پرداخت نشدن مطالبات دست به اعتصاب زدند و کارگران در خیابان سرگردان شدند.
کارخانجات شرکت فولاد نطنز در زمینی به مساحت یک هزار و دویست هکتار در شهر صنعتی فولاد نطنز واقع شده است.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:
کارگر، دانشجو، اتحاد، اتحاد
١٦ آذر یاد آور خاطره مبارزات دانشجویان مبارز و آزاد اندیشی است که در اوج خفقان و دیکتاتوری حاکم بر فضای جامعه که بعد از کودتای ٢٨ مرداد۱۳۳۲ حاکم شده بود، دست به اعتراض زدند. دولت وقت سرمست از پیروزی حاصل از کودتا اعلام کرده بود که آذر ماه نيكسون معاون رئيس جمهور آمريكا از طرف آيزنهاور به ايران مي‏آيد تا نتایج کار (کودتا) را ازنزدیک مشاهده کند. ۱۴ آذرماه نیز ارتشبد زاهدی نماینده دولت وقت بعد از مدتها مذاکره مخفیانه با دولت انگلیس سرانجام رسما تصمیم دولت مبنی بر تجدید رابطه با انگلستان را اعلام کرد. در آن شرایط یعنی بعد از شکست نهضت ملی شدن نفت بر همگان واضح بود که این رابطه چیزی نیست جز اجازه چپاول منابع نفتی و ثروت های ایران به این دولت های استعمارگر. همان روز (۱۴آذر) تظاهراتي در گوشه و كنار به وقوع پيوست كه موجب دستگیری تعدادی از دانشجویان در دانشگاه گردید. اين وضع در روز ۱۵ آذر هم ادامه داشت. از آنجا که رژیم حاکم اطمینان داشت که روز ورود نیکسون یعنی ١٦ آذر دردانشگاه تهران اعتراضاتی صورت خواهد گرفت نيروهاي ارتش را در دانشگاه مستقر كرد. صبح شانزده آذر، هنگام ورود به دانشگاه، دانشجويان متوجه حضور سربازان و اوضاع غير عادي اطراف دانشگاه شدند.اعتراض به این وضعیت غیرعادی منجر به درگیری بین نیروهای نظامی و دانشجویان شد.در این درگیری ها عده زیادی مجروح،۲۷ نفردستگیر و سه نفر به نام های بزرگ نیا، شریعت رضوی و قندچی به ضرب گلوله کشته شدند.
خبر این واقعه به سرعت در سراسر ایران پخش شد و دانشجویان را در اعتراض به این اقدام وحشیانه، به اعتصاب و تعطیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی کشاند. دانشجویان آگاه و انقلابی در روز های بعد، دانشگاه ها و کلاس های درس را تعطیل کرده و در کنار دیگر اقشار معترض و آزادیخواه جامعه، به اعتراض نسبت به این واقعه شوم و شرم آور پرداختند. در سال های بعد و تا به امروز، همواره دانشجویان در سالگرد این روز تاریخی، روزی که شاه و نظامیانش، صحن دانشگاه را با خون دانشجویان گلگون کرد، مراسم هایی را در گرامی داشت این روز برگزار می کنند.
در شرایط کنونی و در اوضاع نابسامان اقتصادی و گسترش دامنه فقر و بیکاری و فشار و سرکوب پلیسی سرمایه، که خواه ـ ناخواه دامن تمامی اقشار و طبقات اجتماعی، از جمله دانشجویان را نیز می گیرد، این بخش از جنبش نمی تواند به دور از تمامی این مسائل و قید و بندها، صرفاً خواست ها و مطالبات روزمره و بهبود خواهانه ی خویش را مد نظر قرار داده و نسبت به خواست ها و منافع دیگر طبقات و اقشار اجتماعی بی تفاوت باشد. جنبش دانشجویی به این اعتبار، همچنین نمی تواند نسبت به اتحاد کارگران با دانشجویان و شعار "کارگر، دانشجو، اتحاد، اتحاد" بی توجهی نشان داده و تنها مسائل و موضوعات مورد نظر خود را طرح و دنبال نماید.
 امروزه بخش های وسیعی از دانشجویان، به عنوان فرزندان کارگران و توده های مردم زحمتکش، مسائل و مشکلات خود را جدا از مسائل و مشکلات جامعه در کلیت خویش ندانسته و تلاش می کنند تا خواست ها و مطالبات دانشجویی و عمدتاً دموکراتیک را در پیوند با خواست ها و مطالبات طبقاتی و اجتماعی کارگران و توده های مردم محروم و استثمار شده جامعه مطرح نمایند و آن ها را رو در رو با سرمایه و عوامل آن، تعقیب و پیگیری کنند. جنبش آگاه و پیشرو دانشجویی امروزه در تلاش است تا مبارزات خود را از محدوده تنگ دانشگاه خارج نموده و آن را با مبارزات آزادیخواهانه و عدالت طلبانه کارگران پیوند بزند. این بخش از جنبش می رود تا بیش از پیش با جنبش ضد سرمایه داری و طبقاتی کارگران ارتباط برقرار کرده و در اتحاد با دیگر جنبش های اجتماعی و مردمی، و به ویژه جنبش رهایی بخش طبقه کارگر، در پایان دادن به ستم و استثمار سرمایه و همراه با آن رنج و حرمان توده های مردم کارگر، سهیم باشد.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه:
زنده باد 16 آذر روز دانشجو، عرصه ای دیگر از جدال فروشندگان نیروی کار با استثمارگران
دوره اخیر از مبارزه و مطالبه گری سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دانشجویان و اعتراضات متحدانه، همبسته و همزمان در بیشتر دانشگاهها که با شور و هیجان و پرانگیزه به جریان افتاده و اوج خود را در چند روز گذشته با فریاد شعارها و بیان مطالبات اساسی کاملا منطبق با خواستهای اکثریت مردم و در رأس آن طبقه کارگران به نمایش گذاشته است، بیانگر تغییرعمیق نگاه این بخش معترض طبقه کارگر نسبت به گذشته های خود است که تلقی ای روشنفکرانه و دارای فاصله با کارگران و توده های زحمتکش جامعه از خود داشت.
امروز تحت تأثیر فضای مبارزاتی و اعتراضی علیه فقر، نابرابری های اقتصادی، اجتماعی و تبعیضات جنسیتی، قومی و مدهبی از طرف اکثریت مردم کارگر و زحمتکش و حملات و یورش های پی در پی مدافعان شرایط موجود، بخش اعظم دانشجویان که فرزندان همین توده های تحت فشار و محروم هستند، جایگاه و موقعیت واقعی خود را در جامعه باز یافته اند. دانشجویان به این حقیقت دست یافته اند که نیروهای کار فردا هستند و باید مانند پدران و مادران خود بردگان کار و در خدمت اقلیت مفتخور سرمایه دار باشند و از هم اکنون با خواب هایی مانند طرح قرون وسطائی کارورزی که دولت برایشان دیده و به تعبیر در آورده است، طرحی که تا به امروز اعتراض وسیع جنبش کارگری را علیه خود سازمان داده و دانشجویان نیز خود از معترضان پیگیر و جسور در مقابله با این طرح بوده اند، تحمیل وضعیتی به مراتب بدتر از کارگران امروز، بعد از فارق التحصیلی بر خود را می بینند.
مطالبات دانشجویان، بخصوص مطالبات اخیر شامل تحصیل رایگان، استخدام رسمی، حذف طرح قرون وسطائی کارورزی، ممنوعیت تفکیک جنسیتی و غیره باید مورد حمایت و پشتیبانی همه بخش های طبقه کارگر قرار گیرد و برای تحقق آنها به عنوان مطالبات خود مبارزه کند.
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه     15/9/1396
اعتصاب وتجمع دانشجویان وفارغ اتحصیلان دانشگاه صنعت نفت ادامه دارد
روزسه شنبه چهاردهم آذرماه،دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت با گذشت هیجده روز از اعتصاب دانشجویان دانشکده صنعت نفت آبادان وچهارمین روز تجمع دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه مقابل وزارت نفت،اعلام کردند: تا تحقق عملی وعده های مسئولان وزارت نفت، مطالبه گری حقوقی در تمام دانشکده ها ادامه دارد.
براساس گزارشی که پانزدهم اذر رسانه ای شد،یکی از دانشجویان دانشکده صنعت نفت  با اشاره به سفر مسئولان وزارت نفت به استان خوزستان گفت: در حالی که انتظار داشتیم بازدید این مسئولان و صحبت های آنان مفید باشد اما متاسفانه کماکان مسئولان بر مواضع قبلی خود پافشاری کردند.
وی اعضای  سفر به دانشکده های نفت آبادان و اهواز را حبیب الله بیطرف معاون پژوهشی وزیر، کامران دهقانی رئیس آموزش شرکت ملی نفت و جلیل مختار نماینده  مجلس ازآبادان خواند و افزود: متاسفانه این مسئولان به جای در پیش گرفتن رویکردی مثبت و تعاملی با دانشجویان، با صحبت های تهدید آمیز اعلام کردند که ضمن حمایت کامل از مسئولان دانشگاه، پشت اقدامات هیئت رئیسه دانشگاه ایستاده اند.
از جمله اقدامات مسئولان دانشکده نفت در روزهای اخیر تعطیلی کلاس های درسی دانشجویان و سلف غذاخوری این دانشگاه بود.
حبیب الله بیطرف معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری روز سه شنبه در دانشکده صنعت نفت آبادان وعده استخدام تمامی دانش آموختگان طبق قانون استخدامی وزارت نفت را داد و افزود: موضوع استخدام فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت ارتباطی با آزمون استخدامی وزارت نفت ندارد. مشکل استخدامی فارغ التحصیلان برطرف شده است و دانشجویان هم  از شنبه به کلاس های خود بازگردند.
با این وجود، یکی از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت آبادان با اشاره به اینکه تا حصول نتیجه واقعی  و اقدام عملی مسئولان وزارت نفت دست از اعتصاب و تحصن نمی کشیم، گفت: اعتصاب در تهران و اهواز و تحصن مقابل ساختمان وزارت نفت ادامه خواهد داشت، هنوز سلف دانشکده صنعت نفت آبادان به دانشجویان غذا نمی دهد.
این دانشجوی دانشگاه صنعت نفت آبادان ادامه داد: به ما ثابت شده است که دستور تعطیلی سلف دانشکده از وزارت خانه داده شده است. سلف  از مسئولان وزارت نفت که روز سه شنبه به دانشکده آمده بودند، پذیرایی مفصلی کرد در حالی که باز هم هیچ غذایی برای دانشجویان سرو نشد. چگونه دست از اعتصاب بکشیم در حالی که هنوز یادمان نرفته است که این گونه با دانشجویان برخورد شد.
وی با اشاره به اینکه مسئولان فکر می کنند اگر موضوع را انکار کنند کسی از مشکلات دانشجویان خبردار نمی شود گفت: تجربه دو شکست دانشجویان در پیگیری خواسته هایشان در سال های 94 و 95 باعث شده است تا دیگر ما  از  خواسته های خود تا محقق شدن کامل آنها دست نکشیم.
در مرداد ماه سال 94 به دنبال سخنان کريم سلحشور، معاون منابع انسانی وزير نفت که گفته بود وزارت نفت هيچ اولويتی برای دانشگاه صنعت نفت قائل نيست. اولین تحصن دانشجویان این دانشگاه شکل گرفت که با قول مسئولان وزارت نفت به پایان رسید.  تحصن دوم دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشکده صنعت نفت در مرداد ماه سال گذشته و به مدت شانزده روز در مقابل مجلس شورای اسلامی بود که با صحبت های اعضای کمیسیون انرژی و اجتماعی مجلس شورای اسلامی به پایان رسید.
یکی از فارغ التحصیلان دانشکده نفت آبادان با اشاره به اینکه با وجود وعده های فراوان در طی سال های گذشته هیچ اقدامی در جهت رفع مشکلات ما نشده است؛ گفت: مسئولین بر خلاف تحصن سال های قبل، امسال به شکل عجیبی به ما فشار وارد می کنند تا از ادامه تحصن خود دست برداریم. گویا نمایندگان مجلس هم بیشتر از اینکه نماینده ملت باشند، نماینده دولت هستند.
همچنین روزسه شنبه بیش از صد نفر از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشکده نفت با حضور در دیوان عدالت اداری از وزارت نفت شکایت کردند. علت این شکایت، یکی دستور لغو برگزاری آزمون های استخدامی و دیگری استخدام نکردن دانشجویان گروه الف این دانشگاه بوده است.
 فارغ التحصیل دانشکده نفت آبادان با اشاره به اینکه در طول دو سال گذشته هر گاه به مسئولان وزارت نفت مراجعه می کردیم، آن ها می‌گفتند ما تابع قانون هستیم؛ گفت: ما هم امروز از راه قانونی اقدام به شکایت علیه وزارت نفت کرده ایم تا مشخص شود مسئولان وزارت نفت تا چه میزان تابع قانون اند. در روز های آینده هم نماینده هایی برای سایر مراکز استان تعیین می شود تا شاکیان به طور هماهنگ از سراسر کشور شکایت کنند. گرچه، طبق رای بدوی دیوان عدالت اداری، وزارت نفت مکلف به استخدام فارغ التحصیلان گروه الف دانشگاه صنعت نفت است.
کامران دهقانی مدیرکل آموزش وزارت نفت،پیرامون حکم دیوان عدالت اداری گفته بود:  آن حکم، جامعیت نداشت و تنها درباره چند نفر از فارغ‎التحصیلان گروه الف بود که وزارت نفت درخواست تجدیدنظر کرده است.
همچنین روز سه شنبه دانشجویان به مردمی که از مقابل ساختمان وزارت نفت می گذشتند گل هدیه دادند. این دانشجویان علت این اقدام را یادآوری دانشجویان دانشکده صنعت نفت آبادان اعلام کردند که با محروم ماندن از غذا و امکانات اولیه پس از 18 روز اعتصاب در حال پرپر شدن هستند.
سوختگی3کارگر در حادثه آتش سوزی  کارگاه نجاری محله فیروز بهرام در بزرگراه آزادگان تهران
سخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران از سوختگی3کارگر در حادثه آتش سوزی  کارگاه نجاری محله فیروز بهرام در بزرگراه آزادگان تهران،خبرداد.
سید جلال ملکی شامگاه چهارشنبه گفت: ساعت ۱۶:۲۴ امروز15آذر یک مورد آتش سوزی در کارگاه نجاری در بزرگراه آزادگان محله «فیروز بهرام» خیابان کارتن سازی به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی شهرداری تهران اعلام شد، که بلافاصله ۳ ایستگاه به همراه تجهیزات کامل تنفسی به محل حادثه اعزام شدند.
وی با تشریح جزئیات محل آتش سوزی ادامه داد: آتش سوزی در گاراژی به وسعت حدود ۲۰۰۰ متر بود، که در آن چندین کارگاه کوچک و بزرگ با کاربری های مختلف که بیشتر نجاری، رنگرزی، پارچه بافی و پارچه بری فعالیت می کردند رخ داده بود.
سخنگوی سازمان آتش نشانی شهرداری تهران با بیان این که آتش در یکی از کارگاه های این گاراژ به وسعت حدود ۱۰۰ متر، که با سقف های شیروانی و غیر مقاوم پوشیده شده و کارگاه نجاری و رنگرزی مصنوعات چوبی بود، رخ داد، اضافه کرد: این کارگاه کاملا شعله ور بوده و آتش به سرعت در حال سرایت به کارگاه های هم جوار بود، آتش نشانان به سرعت دست به کار شده و عملیات خاموش کردن آتش را آغاز کردند و خوشبختانه از سرایت آتش به کارگاه های مجاور جلوگیری شد.
ملکی افزود: ۳ کارگرتبعه افغانستان در کارگاه مذکور مشغول کار بودند، که از چند نقطه بدن دچار سوختگی شدند و آتش نشانان در لحظات اولیه این کارگران را خارج کرده و تحویل عوامل اورژانس دادند.
وی از اطفاء آتش، تخلیه دود، ایمن سازی و پایان عملیات در ساعت ۱۷:۱۶ خبر داد.
2کارگر هم درحادثه آتش سوزی  کارگاه تولید پوشاک در خیابان ولیعصردچار سوختگی شدند
سخنگوی سازمان آتش نشانی از آتش سوزی در کارگاه تولید پوشاک در خیابان ولیعصر وسوختگی 2کارگر خبرداد.
سید جلال ملکی با اشاره به این حادثه آتش سوزی گفت: ساعت ۱۶:۴۷ یک مورد آتش سوزی در یک کارگاه تولید پوشاک در خیابان ولیعصر نرسیده به چهارراه ولیعصر، خیابان هاشمی فر به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی تهران اطلاع داده می شود.
او با بیان اینکه سه ایستگاه با تجهیزات کامل به محل حادثه اعزام می شود خاطرنشان کرد: محل حادثه یک آپارتمان دو طبقه قدیمی بود که از آن به عنوان کارگاهی برای تولید پوشاک استفاده می شد و پارچه‌ های تریکو و مقداری مشما در بخش‌هایی از این ساختمان نگهداری می‌شد.
سخنگوی سازمان آتش نشانی تصریح کرد: زمانی که آتش نشانان به محل حادثه رسیدند بخش‌های زیادی از طبقه اول این کارگاه حدودا ۵۰متری که دو طبقه ساختمان وسعت داشت شعله ور بود و به بخش‌هایی از طبقه بالایی نیز سرایت کرده بود و دود زیادی نیز هر دو طبقه و راه پله میانی را فراگرفته بود.
ملکی با بیان اینکه تعدادی کارگر در این ساختمان مشغول فعالیت بودند گفت: در اولین اقدام آتش نشانان همزمان با خاموش کردن آتش با استفاده از دستگاه های تنفسی وارد ساختمان شدند و این افراد را از داخل ساختمان خارج کردند. ۷ نفر از کارگرانی که دراین ساختمان مشغول فعالیت بودند با کمک آتش نشانان خارج شدند که متاسفانه دو نفر آنها دچار سوختگی شده بودند و ۵ نفر دیگر نیز خوشبختانه وضعیت خوبی داشتند.
پانزدهم آذرماه1396
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخباروگزارشات کارگری14آذر1396
- تجمع کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس دراعتراض به خصوصی سازی وبرای حفظ اشتغال
- اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع کارخانجات فولاد نطنزدراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق وحق بیمه
- تجمع اعتراضی مربیان پیش دبستانی عشایر شهرستان ایذه  نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استانداری خوزستان
- کارخانه روغن نباتی جهان دوباره تعطیل وباقیمانده کارگرانش هم خانه نشین شدند
- ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران کارخانه نئوپان خلخال وابسته به بنیاد مستضعفان
-اتحاد – مبارزه - پیروزی
*تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه های صنعتی شریف ونیشابور بمناسب شانزدهم آذر ماه روز دانشجو
*بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسبت 16 آذر روز دانشجو
- رواج «خوابگاه‌ کارمندی» در تهران!
- جسد یخ زده کارگرجوان گمشده معدن مس درآلو* پیداشد
- کشته وزخمی شدن 2کارگرجوان پالایشگاه آبادان براثر سقوط از دکل بدنبال مسمومیت گازی
تجمع کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس دراعتراض به خصوصی سازی وبرای حفظ اشتغال
صبح روزسه شنبه چهاردهم آذرماه،جمعی از کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس در اعتراض به خطرافتادان امنیت شغلیشان وعدم پرداخت مطالباتشان پس از خصوصی سازی وبرای حفظ اشتغالشان
، مقابل یکی از دفاتر اصلی شرکت واقع در چهار راه چیت سازی شهر تهران، در مجاورت سوله بزرگ و قدیمی گندم واقع در این منطقه تجمع وبا سردادن شعار و در دست گرفتن بنر، توجه رهگذران را به حال روز وخیمی که از شرکت به زندگی هایشان سرایت کرده، جلب کردند.
تجمع کنندگان بر این باورند راه شکایت از شرکت نیز به رویشان بسته است چراکه شکایت مساوی صدور حکم توقیف اموال است و این حکم معنایی ندارد جز توقف کامیون ها و در نهایت سوق دادن
شرکت به ورشکستگی. چیزی که ظاهرا مدیران شرکت از آن استقبال می‌کنند!
براساس گزارشات منتشره،حدود200 نفر ازکارگران شرکت حمل‌ونقل خلیج فارس پیش از ظهر امروز در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات و دستمزدشان و همچنین روندی که معتقدند به نابودی این شرکت منجر خواهد شد، مقابل یکی از دفاتر اصلی شرکت در تهران تجمع کردند.
شرکتی که روزگاری در خاورمیانه سرشناس بوده و حالا مدتی است که در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی، به بخش خصوصی سپرده شده و به انواع و اقسام بلایا مبتلا شده است. شرکتی که بعید نیست به زودی خبر نابودی اش مخابره شده و فرجامش، همگان را انگشت به دهن بگذارد.
صحبت درباره شرکت حمل و نقل خلیج فارس است که عنوان «بین‌المللی» را نیز یدک می‌کشد اما اکنون به جایی رسیده که در تامین حقوق حدود 1200 کارگری که دارد نیز عاجز است؛ کارگرانی که برخی‌شان ماه‌هاست دستمزد نگرفته اند و علاوه بر آن، از دریافت دیگر مطالبات و حقوق شان نیز محروم مانده‌اند.
موضوعی که موجب شده این بار در چهارراه چیت سازی تهران، در مجاورت سوله بزرگ و قدیمی گندم واقع در این منطقه جمع شده و بکوشند با سردادن شعار و در دست گرفتن بنر، توجه رهگذران را به حال روز وخیمی که از شرکت به زندگی هایشان سرایت کرده، جلب نمایند.
وضعیتی که یکی ازکارگران معترض این گونه شرحش می‌دهد: یازده ماه است که کارانه و سنوات دریافت نکرده‌ایم و جدای آن، این ماه حقوقمان را هم نداده‌اند. بیمه تامین اجتماعی مان را هم که یک در میان می‌پردازند و چند ماه بدهی دارد. بیمه تکمیلی و دیگر حق و حقوقمان را هم نمی‌دهند. مگر می‌شود با این شرایط زندگی کرد؟
یکی دیگر از کارگران معترض گفت: باز حال و روز ما از جهاتی بهتر است چراکه از دیگر شهرها و دفاتر شرکت در مناطق دیگر خبر داریم که برخی از کارگران 6 ماه یا بیشتر است که حقوق نگرفته‌اند و معوقه سنواتشان نیز بیشتر است. شرکت ما 38 شعبه در سراسر کشور دارد که از خصوصی سازی به بعد، هیچ کدامشان حال و روز خوبی ندارند. به چشم مان نابودی شرکت را می‌بینیم و کسی به دادمان نمی‌رسد.موضوعی که مورد وثوق دیگر تجمع کنندگان نیز هست. از جمله کارگر میانسالی افزود: برخی همکارانمان که بازنشسته شده اند، وقتی دیدند مطالباتشان پرداخت نمی‌شود، شکایت کردند و از قاضی حکم توقیف اموال گرفتند اما به مرور متوجه شدیم که این شیوه خواست مدیران و مالکان جدید شرکت است چراکه با توقیف اموال که اغلب ماشین های شرکت است، کار می‌خوابد و دچار اختلال می‌شود و راحت تر می‌توانند عذر همه مان را خواسته و شرکت را تعطیل کنند.
وی درادامه گفت:شرکت در اغلب شهرهای بزرگ کشور شعبه دارد که این شعبات در مناطق ممتاز شهرها واقع شده اند و با فروششان می‌شود پول بزرگی به جیب زد. ظاهرا مدیران شرکت قصدشان همین است که شرکت را به ورشکستگی برسانند تا پس از آن با فروش اموال و زمین های شرکت، مبلغی خیلی بیشتر از چیزی که برای خرید شرکت پرداخته اند، به دست آورند.
شائبه‌ای که در کلام دیگر کارگران معترض نیز به چشم می‌خورد. کارگرانی که که بر این باورند راه شکایت از شرکت نیز به رویشان بسته است چراکه شکایت مساوی صدور حکم توقیف اموال است و این حکم معنایی ندارد جز توقف کامیون ها و در نهایت سوق دادن شرکت به ورشکستگی. چیزی که ظاهرا مدیران شرکت از آن استقبال می‌کنند.
این باور یکی ازکارگران معترض است که گفت : انبارها و سیلوهای شرکت مدت هاست که خالی مانده و در آن گندم انبار نمی‌کنند در حالی که همین سیلوها و انبار کردن گندم در آنها برای تامین حقوق تمام  کارگران شرکت کافی است و حتی اضافه هم هست. وقتی هم از مدیران می پرسیم که چرا این کار را به روال همیشه نمی‌کنند، جواب های نامعقول می‌دهند. آیا همین خالی نگه داشتن سیلوها و انبارها که 400 هزار تن ظرفیت دارند و در چنین جایی در قلب تهران قرار دارند، نشان نمی‌دهد که قصدشان چیست؟
بحث به اینجا که می‌رسد، یکی دیگر ازکارگران  معترضان در تکمیل می افزاید: ما که شرکت تولیدی نیستیم که بگویند مواد اولیه نداریم یا ارز گران شده و واردات به دلیل آن مختل شده و نمی توانیم کار کنیم؛ ما شرکت خدماتی هستیم و شرکت خدماتی که مشغول به کار است که نباید در حقوق کارگرانش بماند. مگر می‌شود یک ماک جنگی سه خانوار را نان بدهد و این شرکت قدیمی با این همه ماشین آلات، از عهده حقوق کارگرانش بر نیاید؟
یکی دیگر ازکارگران معترض در تکمیل می افزاید: مدت هاست که هزینه تعمیرات جزئی کامیون ها را هم نمی‌دهند تا وقتی ماشین به تعمیرگاه رفت، بدهی درست شود و گاراژداران ماشین را بخوابانند. این کارشکنی در کار شرکت و تلاش برای نابودی آن است و به همین دلیل همه ما شعارمان احیای شرکت است. شرکت کار کند، از ما کار بکشد و حقوقمان را هم بدهد. این خواسته زیادی است؟
سوالی که اگرچه پیچدگی خاصی ندارد و به نظر می‌رسد پاسخ دادن به آن دشوار نیست، اما مدت هاست که بی پاسخ مانده تا نتیجه آن برای کارگران این شرکت بین المللی، جیب های خالی باشد و بدهی هایی که روز به روز زیادتر می‌شوند. بدهی هایی که به دلیل پرداخت نشدن مطالبات کارگران این شرکت به وجود آمده و آنها را شرمنده خانواده هایشان کرده است تا مجبور شوند به خیابان آمده و شعار حیاکن رهاکن سردهند و خواستار بازگشت اوضاع در شرکتشان به شرایط قبل از واگذاری شوند.
اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع کارخانجات فولاد نطنزدراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق وحق بیمه
روزسه شنبه چهاردهم آذرماه،کارگران کارگران مجتمع فولاد نطنزدراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق وحق بیمه،دست به اعتصاب وتجمع زدند.
براساس گزارش منتشره،۹۰ نفر از کارگران شرکت فولاد نطنز امروز به دلیل ۵ ماه حقوق معوقه و پرداخت نشدن حق بیمه اعتصاب کرده و دست از کار کشیدند.
قابل یاداوری است که ماه گذشته هم رانندگان سرویس ایاب وذهاب کارگران این شرکت به دلیل پرداخت نشدن مطالبات دست به اعتصاب زدند و کارگران در خیابان سرگردان شدند.
کارخانجات شرکت فولاد نطنز در زمینی به مساحت یک هزار و دویست هکتار در شهر صنعتی فولاد نطنز واقع شده است.
تجمع اعتراضی مربیان پیش دبستانی عشایر شهرستان ایذه  نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استانداری خوزستان
روزسه شنبه14آذر،جمعی از مربیان پیش دبستانی شهرستان ایذه دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.
برپایه گزارش منتشره،یکی از این مربیان که خواست نام وی در خبر ذکر نشود گفت: بر اساس دستورالعمل صادره برای حق التدریس شدن مربیان پیش دبستانی عشایر در خوزستان،34نفر در ایذه به عنوان مربی پیش دبستانی عشایر حق التدریس شدند که از این تعداد هشت نفر نیروی غیر از مربیان مشغول به کار بودند و باقی افراد بدون اولویت بندی جذب شدند.
وی با بیان اینکه 86 مربی دوره پیش دبستانی عشایر در ایذه به صورت رایگان به نوآموزان تدریس می دهند افزود: بسیاری از افراد جذب شده از 34 نفر جذب شده، در اهواز مشغول به کار شده اند.
این مربی دوره پیش دبستانی بیان کرد: بر اساس دستورالعمل صادر شده مقرر شد که بیش از 200نفر از مربیان دوره پیش دبستانی عشایر در خوزستان جذب شوند این در حالی است که کل نیروی مربی پیش دبستانی عشایر در خوزستان 157 نفر است.
کارخانه روغن نباتی جهان دوباره تعطیل وباقیمانده کارگرانش هم خانه نشین شدند
کارخانه روغن نباتی جهان دوباره کارگرانش را خانه‌نشین کرده به طوری که از 9 آبان ماه تا به امروز14آذر تولیدی صورت نگرفته است.
به گزارش یک منبع خبری محلی، یکی از کارگران کارخانه روغن جهان گفت:از 9 آبان ماه شکل تعطیلی به خود گرفته و هیچ تولیدی نیز در کارخانه صورت نمی‌گیرد.
این کارخانه در کیلومتر 16 بزرگراه زنجان - قزوین قرار گرفته و با بیش از 50 سال فعالیت از بزرگترین و قدیمی‌ترین کارخانجات تولید روغن در ایران است که انواع روغن‌های نباتی از جمله روغن‌های مایع و قنادی و کره گیاهی را تولید می‌کرد.
اواخر سال گذشته هیچ گاه از یاد کارگران اخراجی روغن نباتی جهان پاک نمی‌شود، در روزهای سرد زمستان نزدیک به سال جدید نگرانی را به سفره‌های کارگران بیکار شده برده بود و این کارگران دست به تجمعات اعتراضی مختلف می‌زدند، هرچند که با آغاز سال 96 تعدادی از کارگران به سرکارهایشان برگشتند اما عده‌ای غزل خداحافظی را خوانده و برای همیشه قید جهان را زدند.
در ابتدا که ماجرای جهان خبرساز شد، مسئولان شرکت نبود مواد اولیه را دلیل تعطیلی عنوان کردند که با تامین مواد اولیه به عناوین مختلفی دوباره این کارخانه حاشیه‌ساز شد به طوری که برگه عدم نیاز کارگرانی که به آنها قول برگشت به کار داده شده بود از طرف شرکت صادر شد.
سیدبیوک موسوی معاون سیاسی استاندار زنجان اواخر اسفند ماه در جریان بازدید از آغاز به کار این شرکت با اشاره به اینکه روغن نباتی جهان طی سالجاری و سال گذشته به دلایلی تعطیل شده بود، افزود: درحال حاضر چرخ های این کار خانه با ۱۸۵ نفر کارگر دوباره فعالیت خود را آغاز کرده است  و بقیه کارگران نیز به کارشان برمی‌گردند.
کارخانه روغن جهان قبل از اخراج کارگران در بهمن ماه سال گذشته با ۲۳۰ کارگر در همه بخشها در حال فعالیت بود که ۲۰۰ کارگر اخراج شده بودند که بعد از پایان یافتن تجمعات اعتراضی و تامین مواد اولیه ۱۲۰ کارگر به کارهایشان برگشتند و  به ۸۰ نفر دیگر نیز  برگه عدم نیاز صادر شد که این کارگران نیز با تجمعات اعتراضی متعد در مقابل ادارات استان به دنبال گرفتن حق حقوق خود بودند که به خاطر همین مطالباتشان حکم توقیف اموال نیز گرفتند.
اما این همه ماجرای جهان نیست و این روزها نیز خبرها حکایت از توقف خط تولید این کارخانه دارد و کارگران دوباره خانه‌نشین شده‌اند.
یکی از کارگران این کارخانه  گفت:هدف کارفرمای این شرکت کار کردن نیست،  80 نفر از کارگرانی که سال گذشته از این مجموعه اخراج شدند بعد از حدود هشت ماه به دنبال دستمزد خود بودند که تعطیلی این واحد با این بهانه انجام شد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر تنها تعدادی از کارگران برای حفاظت از برخی از زیر ساخت‌ها مانند جلوگیری از یخ زدگی لوله‌ها و غیره مشغول به کار هستند، عنوان کرد: اکنون خط تولید به صورت کلی متوقف شده است.
این کارگر تصریح کرد: نمیدانم چه رازی در پشت پرده است که این شرکت با اینکه می‌تواند بخشی از مشکلات بیکاری در زنجان را حل کند در این وضعیت قرار گرفته و مسئولان نیز نسبت به این موضوع بی‌توجه هستند.
وی با بیان اینکه حقوق کارگران به صورت منسجم پرداخت نمی‌شود، خاطرنشان کرد: مشکل روغن نباتی کارما و بی‌توجهی مسئولان است وگرنه این شرکت هیچ مشکلی ندارد.
ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران کارخانه نئوپان خلخال وابسته به بنیاد مستضعفان
کارخانه نئوپان خلخال تحت مدیریت بنیاد مستضعفان با بیش از ۲۰۰ کارگر در طی سال‌های گذشته باکش و قوس بیکاری و تعطیلی و دیرکرد معوقات در پرداخت حقوق کارگران روبرو بوده است.
براساس گزارشی که14آذر رسانه ای شد،باوجوداینکه خط تولید این کارخانه در ماه‌های پایانی سال گذشته به دلیل مشکلات فراوان تعطیل و بسیاری از کارگران آن بیکار و خانه‌نشین شدند اما مسئولان این موضوع را خبرسازی خوانده و تعطیلی کارخانه را کتمان کردند.
بیکاری کارگران کارخانه نئوپان که تاکنون با تجمعات  اعتراضی بسیاری ازجمله مقابل فرمانداری همراه بوده است تاکنون نتوانسته گره ای از مشکلات معیشتی کارگران و خانواده‌های آن‌ها بگشاید.
درحالی‌که کارخانه نئوپان ابتدای امسال به‌طور رسمی تعطیل شد اما فریدون بابایی، فرماندار خلخال قریب به‌اتفاق این موضوع را خبرسازی خواند.
وی با تکذیب برخی خبرسازی‌ها درباره توقف فعالیت کارخانه نئوپان خلخال گفت: نه‌تنها این کارخانه تعطیل نشده بلکه به فکر توسعه خط تولید و افزایش ظرفیت تولیدی آن نیز هستیم.
فرماندار خلخال هم‌زمان با تعطیلی و بیکاری کارگران به رسانه‌ها گفت: کارگران این کارخانه بنا بر تصمیمات گرفته‌شده در مرخصی به سر می‌برند!
درحالی‌که فرماندار خلخال تا پایان سال گذشته منکر تعطیلی کارخانه نئوپان بود اما مردادماه امسال برخلاف سخنان گذشته از تعطیلی این واحد تولیدی خودداری و وعده داد که با پیگیری و اتخاذ تصمیمات لازم، دوباره تولید را به کارخانه نئوپان این شهرستان بازمی‌گردانیم.
فریدون بابایی فروش این کارخانه به بخش خصوصی را منتفی اعلام کرد و به کارگران وعده داد که به دستور  سعیدی کیا خود بنیاد مستضعفان برای سرمایه‌گذاری و احیای کارخانه وارد عمل می‌شود.
مدیرعامل شرکت گسترش پایا صنعت وابسته به سازمان بنیاد مستضعفان در خصوص دلایل تعطیلی این کارخانه اظهار می‌کند: کارخانه نئوپان خلخال در سال گذشته و ۶ ماه اول امسال متحمل ۱۴۰ میلیارد ریال ضرر و زیان شده و با توجه به بدهی ۲۰۰ میلیارد ریالی شرکت نئوپان خلخال امکان ادامه کار تولید در این واحد صنعتی وجود ندارد.
یحیی چگینی علت تعطیلی کارخانه و بیکار شدن کارگران این واحد تولیدی و صنعتی را جلوگیری از ادامه روند زیان دهی در این شرکت وابسته به بنیاد مستضعفان عنوان می‌کند.
وی اذعان می‌کند: علت زیان دهی کارخانه نئوپان خلخال و تعطیل شدن خط تولید در این واحد صنعتی قدیمی بودن خط تولید آن و ناتوانایی رقابت محصولات تولیدی با محصول نئوپان سایر کارخانه‌های تولید نئوپان در کشور و همچنین رکود اقتصادی حاکم بر اقتصاد کشور است.
وی تنها راه خروج کارخانه از وضعیت فعلی تعطیلی و بازگشت دوباره کارگران بیکار شده این واحد صنعتی بزرگ جنوب استان را سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی خط جدید تولید ورق نئوپان با استفاده از فنّاوری روز در مسیر رقابت با محصولات تولیدی سایر کارخانه‌های تولید نئوپان عنوان می‌کند.
وی بابیان اینکه در شرایط فعلی امکان راه‌اندازی مجدد کارخانه وجود ندارد ادامه می‌دهد: در صورت سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیارد ریالی جدید نیز برای راه‌اندازی خط تولید جدید در این کارخانه اما بازهم نیازمند گذشت ۲ سال زمان هستیم.
چگینی می‌گوید: درصورتی‌که این سرمایه‌گذاری نیز انجام شود اما کارگران این واحد صنعتی باید به مدت ۲ سال برای شروع دوباره تولید صبر کنند و لذا حل مشکل بیکاری آن‌ها در ممکن نیست.
وی با اشاره به اینکه پیش‌ازاین نیز ۱۲۰ میلیارد ریال طی سال‌های گذشته برای بهبود وضعیت اقتصادی این کارخانه هزینه شده است بیان می‌کند: بااین‌وجود توفیقی برای حفظ این واحد تولیدی نداشتیم.
وی تأکید می‌کند: هرگونه تزریق پول و سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی مجدد خط تولید قدیم کارخانه هیچ‌گونه بازگشت سرمایه برای این واحد تولیدی در پی نخواهد داشت.
اتحاد – مبارزه – پیروزی
*تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه های صنعتی شریف ونیشابور بمناسب شانزدهم آذر ماه روز دانشجو
روزسه شنبه چهاردهم آذر ماه،در آستانه روز دانشجو شانزدهم اذر، دانشجویان دانشگاه های صنعتی شریف ونیشابوردر اعتراض به پولی شدن آموزش عالی و خصوصی سازی آموزش عالی دست به تجمع زدند.
براساس گزارشات منتشره،تجمع دانشجویان صنعتی شریف مقابل سلف دانشگاه و در اعتراض به کالایی سازی آموزش و دیگر عرصه های اقتصادی، اجتماعی انجام گرفت.
دانشجویان دانشگاه نیشابور نیز علاوه بر اعتراض به پولی شدن آموزش عالی به پولی شدن پارکینگ دانشگاه و بی توجهی مسئولان دانشگاه به شورای صنفی تجمع کردند.
*بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسبت 16 آذر روز دانشجو
کارگر، معلم، دانشجو اتحاد اتحاد
پس از گذشت یک دهه از سرکوب جنبش دانشجوئی در سال 1386 و بدنبال فضای امنیتی که در پس وقایع سال 88 بر دانشگاههای کشور حاکم شد، امسال دانشگاههای سراسر کشور شاهد برگزاری میتینگها و اجتماعات پرشور دانشجوئی با رویکردی نوین است که بی تردید در تداوم خود، دانشجویان را به وزنه ای مهم و تاثیر گذار در مبارزه طبقه کارگر ایران برای دستیابی به مطالبات انسانی اش تبدیل خواهد کرد.
نسل جدید دانشجویان دانشگاههای کشور دیگر دانشجویان دهه های پیشین نیستند که پس از فارغ الحصیلی در راس هرم تولید و یا اداره جامعه قرار گیرند، بلکه جوانانی هستند که اکثریت قریب به اتفاقشان بدنبال فارغ التحصیل شدن، در سطوح مختلفی در پهنه تولید و اداره زندگی اجتماعی به عنوان نیروی کارمزدی مشغول به کار میشوند  و برده وار ترین شکلی از ورود به بازار کار با طرحهایی  از قبیل طرح کارورزی، زندگی و آینده آنان را شکل میدهد.
و این چنین است که امروزه شاهد آغاز سر فصل نوینی در جنبش دانشجوئی هستیم که دانشجویان را نه در موقعیت حامیان جنبش کارگری و دیگر جنبشهای اجتماعی،  بلکه در موقعیت بخش رزمنده و مهمی از طبقه کارگر قرار میدهد که همین امروز و حین تحصیل،  توام با مبارزه برای آزادی بیان، حق برپائی تشکل مستقل، آموزش و تحصیل رایگان، رفع تبعیض جنسیتی و دیگر شرایط تحمیل شده به دانشگاهها در  تقابل مستقیم با شرایط کار از قبیل ارزان سازی نیروی کار، وجود شرکت های پیمانکاری و تأمین نیروی انسانی، نبود امنیت شغلی، قراردادهای موقت  و.. قرار میگیرند  و در دفاع از منافع طبقاتی شان به میدان می آیند.
ما در اتحادیه آزاد کارگران ایران با گرامیداشت 16 آذر،  مبارزات دانشجویان سراسر کشور و مطالبات آنان را مطالبات خود میدانیم، به همه دانشجویان و تشکلهای صنفی و مستقل دانشجوئی درود می فرستیم، دست آنان را در مبارزه برای خلاصی از وضعیت فلاکتبار موجود می فشاریم  و با حمایت از قطعنامه های تشکلهای مستقل دانشجوئی، اعمال هر گونه فشار و محدودیتی علیه مبارزات حق طلبانه دانشجویان را قویا محکوم میکنیم و بدینوسیله خواهان برچیده شدن فوری طرح برده دارانه کارورزی و تحقق تمامی مطالبات مطرح شده از سوی دانشجویان سراسر کشور هستیم.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – 14 آذر ماه 1396
رواج «خوابگاه‌ کارمندی» در تهران!
کارمندان، دانشجویان و کارگران بسیاری هستند که دیگر توان تهیه مسکن مستقل اجاره‌ای را هم ندارند و ترجیح می‌دهند به جای مسکن، محیطی برای خواب به شکل مشاع و مشارکتی داشته باشند. تراکم جمعیتی، نداشتن شغل مناسب، بالا بودن هزینه‌های معیشتی و هزینه‌های مسکن باعث ایجاد این پدیده‌ جدید در کلانشهرها شده است.
براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ14آذر، شاید چند سال پیش زندگی کارگران چینی در اتاق‌های کوچک که حریم خصوصی‌شان تنها به اندازه یک تخت بوده مایه تأسف ایرانی‌ها بود اما اکنون اتاق‌نشینی و زندگی چند نفر در یک اتاق که در قالب پانسیون دانشجویی تبلیغ می‌شود، نشانه واضحی از پیشی گرفتن هزینه‌ها از درآمدهاست. کارمندان، دانشجویان و کارگران بسیاری هستند که دیگر توان تهیه مسکن مستقل اجاره‌ای را هم ندارند و ترجیح می‌دهند به جای مسکن، محیطی برای خواب به شکل مشاع و مشارکتی داشته باشند. تراکم جمعیتی، نداشتن شغل مناسب، بالا بودن هزینه‌های معیشتی و هزینه‌های مسکن باعث ایجاد این پدیده‌ جدید در کلانشهرها شده است.
یک خبرنگار که بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه تهران مشغول به کار در یک خبرگزاری شده است، درباره علت انتخاب خوابگاه‌های خصوصی گفت: ‌حقوق‌های موجود برای پس‌انداز کردن و یا تهیه مسکن مستقل بدون پشتوانه مالی خانواده منطقی نیست و بنابراین افراد ترجیح می‌دهند با پرداخت ماهانه،هفتگی یا روزانه مشکل سرپناه خود را حل کنند.
وی با بیان اینکه هزینه‌های استفاده از یک تخت و یک کمد با حمام و آشپزخانه مشترک بستگی به نوع خانه، محله و تعداد افراد در هر اتاق متفاوت است، گفت: برای استفاده از آنها از 300هزار تومان به بالا باید هزینه در نظر بگیرید.
پس‌انداز برای ازدواج!
یک شاغل بخش خصوصی نیز که در یک شرکت خصوصی کار می‌کند‌، دراین باره می‌گوید: اجاره یک مسکن 60 متری کمتر از 650هزار تومان نیست و از آنجایی که پول پیش ندارم لذا ترجیح می‌دهم به جای پرداخت این مبلغ مقداری پس‌انداز کنم تا بتوانم در دو سه سال آینده و بعد از ازدواج یک مسکن نقلی اجاره کنم‌. سعید که می‌گوید آبرو دارد و دوست ندارد در شهرستان بدانند چگونه و در چه محلی زندگی می‌کند، می‌افزاید: اگر بخواهیم محیط مناسبی داشته باشیم و تعداد افراد در خانه کم باشد (منظور تعداد افراد در هر اتاق) باید بیش از 500 هزار تومان پرداخت کنیم.
وی با بیان اینکه یک میلیون و 800 هزار تومان حقوق می‌گیرد، می‌گوید: آنچه برای من و دوستانم حائز اهمیت است بیمه‌ای است که که کارفرما می‌کند وگرنه همین الان هم کارگر سر گذر نیز با 18 تا 20 روز کار کردن همین مبلغ را می‌گیرد و با این هزینه‌های خوراکی که هر روز گران‌تر می‌شود خیلی نمی‌توانم پس‌انداز داشته باشم. وی ادامه می‌دهد‌: این اقامتگاه‌‌ها هم مشکلات خاص خود را دارد زیرا شست‌و‌شو و پخت‌و‌پز وقت زیادی را می‌گیرد، لذا معمولاً مجبور می‌شوم از بیرون غذا سفارش بدهم.
سعید یکی دیگر از مشکلات را تفاوت فرهنگی و وجود افراد از هر قشری در اتاق‌‌ها عنوان کرد و گفت: با توجه به تعداد زیاد افراد معمولاً استفاده از دستشویی‌، حمام یا آشپزخانه با مشکلاتی همراه است‌.
آمارهای رسمی هم که این روزها اعلام شده است نشان می‌دهد بالغ بر ۱۹میلیون بدمسکن در کشور وجود دارد که از این تعداد ۱۱میلیون نفر حاشیه‌نشین هستند. این اقشار غالباً به دلیل توسعه ناموازن و مشکلات ناشی از فقر در حاشیه شهرها و سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند
جسد یخ زده کارگرجوان گمشده معدن مس درآلو* پیداشد
جسد یخ زده کارگرجوان  گمشده پس از 43ساعت در 33 کیلومتری معدن مس درآلو پیدا شد.
رئیس هلال احمر رابرگفت:با گذشت 43 ساعت از جستجو کارگر جوان مفقود شده ،گروه امداد روستایی سرانجام جسد یخ زده وی را در حوالی روستای بهادرآباد در 33 کیلومتری معدن درآلوئیه رابـر کشف کردند.
 * مفقودالاثرشدن کارگر معدن مس درآلودرارتفاعات شهرستان رابر
روزگذشته(12آذر)،یک کارگرجوان معدن مس درآلو درمسیر راه بازگشت به خانه اش در کوه‌های اشهرستان رابر گم شده وتاکنون مفقودالاثراست.
بنابه گزارش منتشره،روز گذشته  فردی به نام «ر – ش» اهل روستای گنجان که در معدن درآلو کار می‌کند، هنگام بازگشت به خانه در کوه‌های اطراف مسیر را گم می‌کند.
کشته وزخمی شدن 2کارگرجوان پالایشگاه آبادان براثر سقوط از دکل بدنبال مسمومیت گازی
پیش از ظهرروزسه شنبه چهاردهم آذرماه،دوکارگرجوان پالایشگاه آبادان حین کار بالای دکل 6متری بدلیل مسمومیت گازی سقوط وکشته وزخمی شدند.
براساس گزارشات منتشره،ظهر امروز 2 تن از کارگران بهره برداری شرکت پالایش نفت آبادان هنگام آماده سازی کارهای تعمیراتی دچار گازگرفتگی شده و راهی بیمارستان شدند.
به گفته کارگران واحد اس آر یو(SRU) فاز سه پالایشگاه این دو مصدوم، پس از بروز این حادثه به بیمارستان خمینی اعزام شدند.
منابع آگاه ساعتی پیش اعلام کردند که یکی از کارگران مصدوم این حادثه بعد از گذشت ساعتی به علت گازگرفتگی شدید جان باخت و مصدوم دوم تحت مراقبت های ویژه قرار گرفته است.
این در حالی است که روابط عمومی شرکت پالایش نفت پیش از این گفته بود: حال عمومی این 2 مصدوم که در کمترین زمان ممکن توسط امدادگران اورژانس به بیمارستان خمینی آبادان منتقل شدند خوب است و هیچ خطری این 2 مصدوم را تهدید نمی کند و آنها برای مداوای بیشتر تحت مراقبت های ویژه در بیمارستان این شهر هستند و طبق دستور مدیرعامل شرکت، در صورت نیاز با نظر پزشکان توسط اورژانس هوایی به بیمارستان های مجهز استان منتقل می شوند.
چهاردهم آذرماه1396
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارشات کارگری13آذر1396
- کانون نویسندگان ایران:سیزده آذر روز مبارزه با سانسور
- جوانان متقاضی کارشهر کنکان در سومین روزاعتراضاتشان نسبت به بیکاری مقابل فرمانداری تجمع کردند
- تجمع اعتراضی کارگران نی ‌بر مجتمع کشت‌ و صنعت هفت‌تپه برای معوقات بیمه‌ای نسبت به عدم پرداخت حق بیمه
- اعتراض کارکنان پالایشگاه شیراز نسبت به نصب دوربین مداربسته در دستشویی
- کانون نویسندگان ایران:لغو برگزاری مراسم بزرگداشت علی‌اشرف درویشیان محکوم است
- محمود صالحی:ما چیزی برای از دست دادن نداریم!
- احتمال ورشکستگی صندوق سازمان تامین اجتماعی یا تلاش برای پیشبرد سیاستهای به غایت ضد کارگری از سوی دولت روحانی
- عدم پرداخت چند ماه حقوق کارگران شهرداری امیدیه
- عدم پرداخت مطالبات130کارگر دانشگاه ارومیه
- عدم پرداخت 9ماه حقوق کارگران کارخانه آذرشهد
- تجمع اعتراضی رانندگان تاکسی بی سیم قزوین نسبت به راه اندازی تاکسی اینترنتی مقابل استانداری
اتحاد – مبارزه - پیروزی
- تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه‌های تهران،علامه طباطبایی،بهشتی وخوارزمی در آستانه 16آذرروز دانشجو
* صبح روز دوشنبه سیزدهم آذر ماه،جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران به مناسبت شانزده آذر روز دانشجو در پردیس مرکزی این دانشگاه اجتماع اعتراضی برپاکردند.
* صبح روز دوشنبه سیزدهم آذر ماه،دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی در اعتراض به کالایی‌سازی آموزش در حیاط این دانشگاه دست به تجمع زدند.
*صبح روز13آذر،دانشجویان روزانه دانشگاه بهشتی در اعتراض به آن چه که اخذ شهریه‌های غیرقانونی مطرح می‌کنند، دست به تجمع زدند.
*صبح روز13آذر،دانشجویان دانشگاه خوارزمی در اعتراض به دریافت شهریه از دانشجویان سنواتی در محوطه این دانشگاه تجمع کردند.
- شنبه شب(11آذر)بردانشجویان وفارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت مقابل وزارت نفت چه گذشت؟
- بازی کردن باجان 13 هزار کارگر بدلیل عدم تجهیز و تامین ایمنی معادن زغال سنگ
- مفقودالاثرشدن کارگر معدن مس درآلودرارتفاعات شهرستان رابر
- مرگ دلخراش یک کارگر ساختمانی درآمل بر اثر ریزش ستون ساختمان
- جان باختن2 کارگر بر اثر دود زغال در پلدشت
کانون نویسندگان ایران:سیزده آذر روز مبارزه با سانسور
امسال سیزدهم آذر، روز مبارزه با سانسور را در حالی گرامی می‌داریم که عرصه‌ی سانسور ستیزی و دفاع از آزادی بیان یکی از یاران و رهروان همیشگی، پیگیر و نامدار خود، علی‌اشرف درویشیان را از دست داده است. راه اما تا لغو و محو کامل سانسور، به‌ویژه سانسور آشکار و نهان دولتی، ادامه دارد و بیگمان، مانند گذشته، رهپویان پایدار خود را می‌پرورد. اگر مبارزه با سانسور وظیفه‌ی همیشگی نویسندگان و هنرمندان و آزادی‌خواهان در سراسر جهان بوده است، همین وظیفه‌ی انسانی در ایران ضرورت خاصی دارد؛ زیرا که جامعه‌ی ایران با عریان‌ترین، گسترده‌ترین و خشن‌ترین نوع سانسور روبروست. سانسوری با مضمون ایدئولوژیک - سیاسی که قانون و قدرت همه جانبه ی دولتی پشتوانه‌ی حیات و اجرای آن است. مضحک و در عین حال مایه ی تحقیرانسان معاصر است که در قرن بیست‌ویکم هنوز قانون‌های قرنهای سیاه گذشته بر انتشار آثار نویسندگان و هنرمندان و بر آزادی بیان شهروندان حاکم باشد؛ قانون‌هایی که در چند دهه‌ی اخیر دولت های متعدد پشت سرهم مجری آنها بوده‌اند بی‌آنکه اجازه‌ی چون و چرا در آنها بدهند؛ مگر در زمان انتخابات و کسب رای. آخرین نمونه‌‌اش دولت بنفش حسن روحانی است که در حوزه‌ی سانسور و قلع و قمع آثار ادبی و هنری به راستی یادآور "جیغ بنفش" است. در چند سال اخیر "اصلاحیه" های بخش سانسور کتاب وزارت ارشاد چنان درازدامن شده است که اغلب از کتاب فقط جسدی آش و لاش شده برجای می‌گذارد که گاه برای صاحب اثر نیز قابل شناسایی نیست و فقط باید بر آن زار زد. اصلاً نفس اجبار به گرفتن "مجوّز" برای انتشار اندیشه و هنر سرکوبگرانه است. حال اگر این "مجوّز" نیز تضمین‌کننده‌ی توزیع و ارائه‌ی اثر نباشد، بلاتکلیفی و عدم اطمینان حاصل از آن یا به توقف کار هنری می‌انجامد یا به خودسانسوری بیشتر. نتیجه‌ای که مطلوب دم و دستگاه سانسور و انگیزه‌ی آن برای به کارگیری ساز و کار "عدم اطمینان" است. از پرده پایین کشیدن برخی فیلم‌ها یا ندادن اکران و ایجاد محدودیت برای آنها و لغو اجازه ی اجرای کنسرت‌های مجوزدار و جمع‌آوری کتاب‌های منتشر شده که در نمایشگاه کتاب سال جاری به وفور رخ داد، از نمونه‌های مکرر در مکرر این روزها و در چند سال اخیراست. نمونه‌ی بارز دیگر ممنوعیت صدای زنان است؛ یعنی محروم کردن نیمی از مردم جامعه از حق بدیهی‌شان... سانسور همچنان با قوّت هر چه بیشتر ادامه دارد و مقابله با آن نیز.
سیزده آذر برای ارج نهادن به پیکاربا سانسور، برای اهمیت دادن به آزادی بیان بی‌هیچ حصر و استثنا، برای بزرگ‌ داشتن کوشش‌های سانسورستیزان، روز مبارزه با سانسور نام گذاری شده است. این روز را گرامی می داریم و خواهان برچیدن کامل بساط سانسور، در هر شکل و لباس و به هر بهانه، هستیم.
کانون نویسندگان ایران
11 آذر 1396
جوانان متقاضی کارشهر کنکان در سومین روزاعتراضاتشان نسبت به بیکاری مقابل فرمانداری تجمع کردند
صبح روزدوشنبه سیزدهم آذرماه، جوانان متقاضی کارشهر کنکان در سومین روزاعتراضاتشان نسبت به بیکاری مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند.
براساس گزارش منتشره،صبح امروز (سیزدهم آذر) حدود صد نفر از این جوانان مقابل فرمانداری کنگان جمع شدند و از فرماندار خواستند که در زمینه جذب بومی‌های استان بوشهر، اقدامات لازم را انجام دهد.
معترضان دو روز گذشته را مقابل فاز 19 پارس جنوبی تجمع کرده بودند.
یکی از حاضران در تجمع می‌گوید: خواسته اصلی ما این است که جوانان تحصیلگرده کنگان و استان بوشهر در پروژه‌های پارس جنوبی مشغول به کار شوند؛ پرسش اینجاست که چرا مصوبه مجلس مبنی بر در نظر گفتن سهمیه 50 درصدی برای بومی‌ها در پارس جنوبی اجرایی نمی‌شود.
او می‌گوید: بعد این که مقابل فاز 19 تجمع کردیم و از مسئولان پارس جنوبی هیچ پاسخی نشنیدیم، تصمیم گرفتیم مقابل فرمانداری جمع شویم و از فرماندار کنگان بخواهیم که به اوضاع نابسامان ما رسیدگی کند.  
تجمع اعتراضی کارگران نی ‌بر مجتمع کشت‌ و صنعت هفت‌تپه برای معوقات بیمه‌ای نسبت به عدم پرداخت حق بیمه
روز دوشنبه13آذر،جمعی از کارگران نی ‌بر مجتمع کشت‌ و صنعت هفت‌تپه برای معوقات بیمه‌ای دراعتراض به عدم پرداخت حق بیمه دست به تجمع زدند.
برپایه گزارش منتشره،کارگران معترض گفتند:کارفرما بابت بخشی از حق بیمه دوران بیکاری سالهای ۶۸ تا ۹۲ به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است.
حِرفِه نی‌بُری یک شغل فصلی و موقت تلقی می‌شود، کارگرانی که این حرفه را انجام می‌دهند تنها در طول فصل برداشت به صورت موقت استخدام می‌شوند و طبیعی‌ست که برخلاف سایر کارگران از سابقه بیمه‌ای کمتری برای بازنشستگی برخوردار هستند.
در همین رابطه در دولت گذشته تمهیداتی برای کمک به بازنشستگی کارگران نی‌بر اندیشیده و قرار شد مدیریت مجتمع نیشکر هفت‌تپه در مقام کارفرما با پرداخت حق بیمه کارگران نی‌بر در خارج از فصل برداشت، امکان بازنشستگی آنها را فراهم کند اما گویا این هزینه به صورت کامل پرداخت نشده در نتیجه صدور احکام بازنشستگی برای شماری از کارگران نی‌بر با مشکل همراه شده است.
کارگران معترض می‌گویند: در دولت گذشته طی مصوبه‌ای، مبلغ ۲۵ میلیارد تومان برای پرداخت حق بیمه دوران غیراشتغال کارگران فصلی نی‌بر اختصاص یافت که در نهایت ۱۵ میلیارد تومان آن توسط دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت و در نتیجه تعداد زیادی از کارگران نی‌بر بازنشسته شدند.
معترضان با بیان اینکه بعد از گذشت حدود سه سال؛ هنوز تکلیف ۱۰ میلیارد تومان باقیمانده، مشخص نیست، افزودند: هم اکنون ۳۰۴ کارگر نی‌بر در استخدام نیشکر هفت تپه هستند که اگر کارفرما مطالبات بیمه‌‌ای را به حساب تامین اجتماعی پرداخت کند، حدود ۲۰۰ نفر از آنها مشمول بازنشستگی خواهند شد.
اعتراض کارکنان پالایشگاه شیراز نسبت به نصب دوربین مداربسته در دستشویی
نصب دوربین مداربسته در دستشویی پالایشگاه شیرازبا اعتراضات کارکنان روبروشد.
بنابه گزارشی که 13آذر رسانه ای شد،ماجرای نصب این دوربین ها از این قرار بوده است که فیش حقوقی مدیرعامل این پالایشگاه لو می رود و برای یافتن سرنخ ماجرا تصمیم گرفته می شود در سرویس های بهداشتی دوربین مدار بسته نصب شود.
روز نخست، معاون حراست پالایشگاه شیراز با دیدن اعتراضات همکاران در خصوص نصب  دوربین در سرویس های بهداشتی کاملا موضوع را انکار کرده و مدعی می‌شود  ما باید اینجا را پلمب کنیم تا مشخص شود کار چه کسی بوده است. یکساعت بعد از ورود وی به این موضوع، رئیس حراست نیز وارد شده و حضور دوربین‌ها را انکار کرده و دستور به جمع آوری ابزار آلات دوربین و مانیتور کرده تا به حساب خود صحنه را کاملا پاک و ردی ازاین اقدام شنیع باقی نگذارد.
بدلیل تعطیل بودن روز بعد،  رئیس حراست پالایشگاه شیراز با مشورت با دوستان و نزدیکان خود به این نتیجه می‌رسد که به محض حضور در شرکت در جمع همکاران و روسا عذر خواهی کند و تمام! او عذر خواهی می‌کند و مدیر عامل شرکت نیز اذعان می‌دارد کاملا از این موضوع بی خبر بوده است که بعدا مشخص می‌شود این اقدام با هماهنگی شخص آقای مدیر بوده است.
کانون نویسندگان ایران:لغو برگزاری مراسم بزرگداشت علی‌اشرف درویشیان محکوم است
روز دهم آذر مراسم بزرگداشت ازپیش اعلام‌شده‌ی علی‌اشرف درویشیان نویسنده‌ی نامی برگزار نشد ؛ زیرا شب پیش از آن در تماسی تلفنی یک مامور امنیتی به مدیر ساختمان امر کرده است که سالن را در اختیار برگزارکنندگان قرار ندهد! به همین سادگی، بی‌هیچ رفت‌وآمدی، بی‌هیچ حکم و دادگاهی، بی‌هیچ الزام به پاسخگویی برنامه‌ی بزرگداشت نویسنده‌ای سرشناس و محبوب را لغو کردند. نام این کار چیست؟ اقتدار؟ امنیت؟ این همان "اقتدار"ی نیست که در سایه‌اش قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای، که از قضا در سالگرد چهارتن از ستم‌کشته‌گان آن قرار داریم، انجام گرفت؟! این همان "اقتدار"ی نیست که حتی فراتر از قوانین خود سیستم حکمرانی می‌کند؟!
و اما امنیت. این چگونه امنیتی است که با پاک کردن صورت مسئله‌ها بر قرارمی‌شود؟ که با زیر پا گذاشتن حقوق اولیه و مسلّم مردم تامین می‌شود؟ امنیت یک جامعه با میزان امنیت مردم در بهره‌مندی از آزادی‌هایشان سنجیده می‌شود نه با سرکوب عریان آزادی¬ها و ایجاد فضای "آرامش" گورستانی. امنیت در درجه‌ی نخست باید امنیت مردم باشد؛ مردمی که حق دارند برای هر امر خود آزادانه دور هم جمع شوند؛ بی‌نیاز به هیچ "مجوز". جایی که مردم باید از حق خود دست بدارند تا "امنیت" تامین شود، آنجا امنیت حاکمیت و فرمانروایی قدرت و ثروت بی¬حساب و کتاب بر قراراست.
نام این برخوردها نه "اقتدار" است و نه "امنیت" بلکه هراس است؛ هراسیدن و هراس افکندن!
کانون نویسندگان ایران در طول نیم قرن فعالیت خود، به ویژه در سه دهه‌ی اخیر، بارها با این‌گونه "لغو"ها و جلوگیری‌ها و سرکوب¬ها مواجه بوده است، همچنان‌که بسیاری از مردم ما. این شیوه مستقیماً آزادی‌های اساسی مردم را هدف قرار می‌دهد و از نظر کانون نویسندگان ایران به شدت محکوم است.
بی¬گمان مخالفت با بزرگداشت علی‌اشرف درویشیان از محبوبیت و تاثیر اجتماعی او ذره¬ای نمی‌کاهد؛ اما بر سرکوبگرانی که در سایه ایستاده‌اند پرتوی روشن می‌افکند.
یاد علی اشرف درویشیان گرامی باد!
کانون نویسندگان ایران
12 آذر 1396
محمود صالحی:ما چیزی برای از دست دادن نداریم!
کارگران و مزدبگیران:
همچنان که اطلاع دارید مسئولان امنیتی در تاریخ 8/2/94 بدون اینکه جرمی مرتکب شده باشم در منزل مسکونی خود مرا دستگیر کردند. بعد از دستگیری مرا به بازداشتگاه مخوف اداره اطلاعات استان کردستان انتقال دادند. به دلیل قطع داروهای فشار خون از سوی مسئولان بازداشتگاه هر دو کلیه ام را از دست دادم و بعدا" با قید وثیقه آزاد شدم. در دادگاه بدوی به 9 سال زندان تعزیری به اتهامات واهی مربوط به سال 62 و تشکیل کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری محکوم شدم. به احکام صادره اعتراض نمودم و دادگاه تجدید نظر استان کردستان آن را به یک سال زندان تعزیری کاهش داد.
روز شنبه مورخ 6/8/96 ماموران پلیس امنیت که در مقابل درب ورودی بیمارستان امام خمینی سقز کمین کرده بودند تا اینکه مرا دستگیر کنند. ماموران امنیتی می دانستند که من هر هفته دو روز در بیمارستان جهت دیالیز بستری هستم. به این ترتیب عملیات فوق امنیتی آن نیروها که هر ماه از دسترنج ما کارگران حقوق های نجومی دریافت می کنند موفقیت آمیز بود و توانستند یک بیمار خاص را دستگیر و روانه زندان کنند. با دستگیری من اعتراضات گسترده ای در داخل و خارج ایران به راه افتاد و دولت ناچار شد حکم یک سال زندان را تبدیل به 3 میلیون تومان جزای نقدی کنند. یعنی خانواده و دوستانم برای نجات جانم مجبور شدند 3 میلیون تومان جزای نقدی را که برابر با سه ماه حقوق یک کارگر است، به خزانه دولتی پرداخت کنند که در روز 4 میلیون بشکه نفت صادر می کند!!.
در طول آن مدتی که من زیر حکم بودم مسئولان وزارت اطلاعات شهرستان سقز مرتب دوستان و کارگران را به ستاد خبری احضار و به آنان تذکر می دادند تا ارتباط خودشان را با من و خانواده ام قطع کنند, در غیر اینصورت بازداشت و زندانی خواهند شد.اما دوستان و کارگران نه تنها مرعوب این فشارها نشدند بلکه بعد از دستگیری من موجی از اعتراضات در سراسر جهان به راه افتاد.
همدردی کارگران و مردم ایران به حدی وسیع بوده که بعد از آزادی هر روز ده ها نفر از شهرهای دور و نزدیک به پاس احترام به فعالیت هایم با حضوردر منزل شخصی، ما را سرفراز کرده اند. حضور دوستان و کارگران در جمع ما خستگی ناشی از وضعیت جسمی مرا کاهش داده. تازه ترین این حضورها اقدام تاریخی و به یاد ماندنی نمایندگان کارگران ساختمانی شهرستان مریوان و حومه بود که 140 کیلومتر از مریوان تا سقز پیاده پیمودند و ما را سرفراز کردند. این حضور ها نشان از آن دارد که سرمایه داران و دولت حامی آنان نتوانسته اند طبقه کارگر را با تهدید ؛ سرکوب و زندان مرعوب کنند.
رفقاء خسته نباشید.
محمود صالحی 13/9/96
احتمال ورشکستگی صندوق سازمان تامین اجتماعی یا تلاش برای پیشبرد سیاستهای به غایت ضد کارگری از سوی دولت روحانی
سخن هفته (از کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران)
نشانه ها فراوانند که همگی به ما کارگران و مزدبگیران در مورد ورشکستگی و فروپاشی صندوق های بازنشستگی و غارت تتمه آن توسط دستهای پیدا و پنهان دولتیان هشدار می دهند. اگر سخنان و موضع گیریهای  مقامات دولتی از رییس دولت گرفته تا وزیر کار، مدیران صندوق ها، مجلسیان و سایر مدیران ریز و درشت دراین باره را کنارهم بگذاریم به عمق نیت و هدف  دولتمردان در بی رمق کردن و گرفتن نفس های آخر صندوق های بازنشستگی پی خواهیم برد.
روحانی در گزارش صد روزه دولت دوازدهم در هفتم آذر 96  به روشنی خوابی را که برای صندوق ها از جمله صندوق تامین اجتماعی دیده اند چنین باز خوانی می کند:"یکی از قدم هایی که دولت دراین صد روزه برداشته است این است که به سازمان تامین اجتماعی دستوردادم که تمام بنگاه های اقتصادی خود را به بازار عرضه کند وبفروشد." اما وی توضیحی نداد که با فروش تمام بنگاه های اقتصادی وابسته به تامین اجتماعی تکلیف سرمایه کارگران چه می شود وچه برسر صندوق های بیمه و بازنشستگی می آید؟
سخن روحانی معنایی جز به چوب حراج بستن اموال و غارت دسترنج ما کارگران و  واگذاری آن به سرمایه داران بخش خصوصی که همپای دولت در این چپاول و غارت هستند ندارد. تقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی می گوید:"متاسفانه با پیری زودرس و غیر منطقی صندوق ها روبرو شدیم که ایجاد تعهدات غیر منطقی و بدون منبع از جمله علل آن است."
تمامی هشدارهایی که در مورد احتمال ورشکستگی صندوق سازمان تامین اجتماعی برجسته و با بهانه هایی از قبیل پیری زودرس صندوقها و عدم توازن ورودی و خروجی صندوق سازمان تامین اجتماعی در بوقها دمیده میشود در شرایطی است که با بالا کشیدن اندوخته صندوق بازنشستگان فولاد، هزینه ورشکستگی آن را بر دوش تامین اجتماعی تحمیل کردند و از طرف دیگر دولت با تحمیل بخش اعظمی از هزینه های اجرای طرح شکست خورده به اصطلاح "تحول نظام سلامت" به صندوق تامین اجتماعی، زمینه های تضعیف بیش از پیش بنیان مالی آنرا فراهم کرد. اجرای چنین سیاستهایی از جیب ما کارگران در صندوق تامین اجتماعی در حالی  است که طبق گفته رسول خضری نماینده پیرانشهر وسردشت، "دولت از سال 54 تاکنون سهم خود از 3 درصد حق بیمه را حتی یک ریال پرداخت نکرده است" و همچنان 150 هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است.
با توجه به این واقعیات باید گفت تضعیف بنیان مالی صندوق سازمان تامین اجتماعی و احتمال ورشکستگی آن نه ناشی از پیری زودرس صندوقها و نه ناشی از خدمات این سازمان به شاغلین و بازنشستگان و یا عدم توازن در ورودی و خروجی آن است بلکه تماما ناشی از غارتگری دولتهای مختلف از صندوق این سازمان و بدهی 150 هزار میلیارد تومانی دولت به آن است.
لذا بوق و کرنای احتمال ورشکستگی صندوق سازمان تامین اجتماعی قبل از اینکه امری مربوط به خود صندوق تامین اجتماعی و نقش آن در زندگی ما کارگران باشد اساسا ناشی از آماده کردن اذهان ما کارگران برای سر ریز کردن کل بار غارت و چپاول این صندوق در نزدیک به چهار دهه گذشته بر دوش طبقه کارگر ایران و همچنین خلاصی دولت از بار بدهی 150 هزار میلیاردیش  به صندوق این سازمان است. از اینرو سر و صدای احتمال ورشکستگی صندوق سازمان تامین اجتماعی را می باید در چهارچوب سیاستهای به غایت ضد کارگری دولت روحانی قرار داد که هفته گذشته ربیعی با اعلام در دستور قرار گرفتن ایجاد تغییرات ضد کارگری تر در قانون کار، از گوشه دیگری از پیشبرد این سیاستها پرده برداری کرد.
تهیه سند احتمال ورشکستگی صندوق تامین اجتماعی از سوی مرکز پژوهشهای مجلس با رویکرد آماده نمودن شرایط لازم برای ایجاد تغییرات ضد کارگری تر در قوانین تامین اجتماعی، به گردش انداختن دوباره ایجاد تغییرات ضد کارگری تر در قانون کار و اجرای طرحهایی از قبیل طرح کارورزی به موازات  امنیتی کردن بیش از پیش محیطهای کار، اعمال فشارهای سنگین  بر روی تشکلهای مستقل کارگری و گسیل یگانهای ویژه برای مقابله با اعتراضات کارگری به صرف خواست دستمزدهای معوقه و... ، تماما حاکی از عزم جزم دولت روحانی و سرمایه داری حاکم بر ایران برای سازماندهی بالاترین درجه از استثمار و تحمیل بردگی  محض به طبقه کارگر ایران است.
به همین دلیل، همه کارگران در محیطهای کار، تشکها و نهادهای مستقل کارگری، دانشجویان، اساتید دانشگاه، حقوقدانان و وکلائی که دغدغه داشتن یک جامعه انسانی را دارند می باید با هوشیاری نسبت به سیاستهای به غایت ضد کارگری دولت روحانی، خود را آماده مصافی متحدانه و قدرتمندانه با آن کنند.
عدم پرداخت چند ماه حقوق کارگران شهرداری امیدیه
خبرکوتاه:2تا3ماه حقوق 260کارگر شهرداری امیدیه پرداخت نشده است.
کارگرانی که به صورت حجمی در شهرداری امیدیه مشغول کارند 4 ماه حقوق طلبکارند.
عدم پرداخت مطالبات130کارگر دانشگاه ارومیه
130کارگر دانشگاه ارومیه که به عنوان نیروی قراردادی در حال همکاری هستند، از ۷ ماه قبل سنوات و سایر مبالغ خودرا از این دانشگاه دریافت نکرده‌اند.
به گزارش13آذریک منبع خبری محلی،مدیر پشتیبانی دانشگاه ارومیه درهمین رابطه گفت:حقوق هیچ کارگری در دانشگاه ارومیه عقب نمانده و تمام مطالبات کارگران در زمینه حقوق آنان پرداخت شده است.
قاسم علی میرزایی،از تاخیر در پرداخت عیدی و سنوات کارگران به مدت ۶ ماه  از سال گذشته خبر داد و افزود: قراردادهای کارگران به صورت یک ساله منعقد می شود که مبلغ این قرارداد به صورت ۶ ماه توسط یک شرکت و ۶ ماه نیز توسط شرکت دیگر پرداخت می شود.
مدیر پشتیبانی دانشگاه ارومیه، بیان داشت: از مبالغ سال ۹۵ کارگران طرف حساب با دانشگاه معوقات ۶ ماه از این سال پرداخت شده و اکنون ۶ ماه از سال به تعویق افتاده است.
وی، خاطرنشان کرد: این عقب ماندگی عیدی و سنوات مربوط به تمام کارگران است و شرکت با دریافت سنوات از دانشگاه نسبت به پرداخت آن به کارگران اقدام می کند.
میرزایی، در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه قرادادها از نیمه سال آغاز می شود، تمام مطالبات کارگران با تحویل سند مهرماه به شرکت مربوطه، به زودی پرداخت خواهد شد.
عدم پرداخت 9ماه حقوق کارگران کارخانه آذرشهد
9ماه حقوق کارگران کارخانه آذرشهد شهرستان ارومیه تولید کننده آب نبات و بیسکویت پرداخت نشده است.
براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ13آذر،کارگران آذرشهد در سال جاری چند تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند که یکی از این تجمع‌ها مربوط به روز 30 خرداد ماه سال جاری است، در آن روز کارگران معترض به سایت‌های محلی این استان گفته بودند که از اسفند ماه سال 95 دستمزدهای خود را دریافت نکرده‌اند.
اداره کار شهرستان ارومیه هم ، پرداخت نشدن  مطالبات مزدی کارگران این واحد را تایید کرد.
تجمع اعتراضی رانندگان تاکسی بی سیم قزوین نسبت به راه اندازی تاکسی اینترنتی مقابل استانداری
روز دوشنبه13آذر،راننده های تاکسی بی سیم قزوین در اعتراض به راه اندازی تاکسی اینترنتی مقابل استانداری تجمع کردند.
بنابه گزارش منتشره،اواخر مهرماه مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری قزوین از اجرای طرح تاکسی اینترنتی خبر داد و گفت: این طرح با همکاری آژانس های مسافربری در سطح شهر اجرا می شود.
به گفته عبدالعلی دربندی زاده ؛ مزایای این طرح را کاهش قیمت 10 تا 20 درصدی هزینه جابه‌جایی ، سهولت دسترسی و امنیت مسافران است.
اما با این وجود ورود این نوع کسب و کارها در قزوین مانند بسیاری از شهرهای دیگر موجب اعتراض رانندگان تاکسی بی سیم شد.
اتحاد – مبارزه - پیروزی
تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه‌های تهران،علامه طباطبایی،بهشتی وخوارزمی در آستانه 16آذرروز دانشجو
* صبح روز دوشنبه سیزدهم آذر ماه،جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران به مناسبت شانزده آذر روز دانشجو در پردیس مرکزی این دانشگاه اجتماع اعتراضی برپاکردند.
دانشجویان با سردادن شعارها زیر اعتراضات و خواسته هایشان را بیان داشتند:
- پردیس خودگردان، انحلال، انحلال
- دانشجو آگاه است با کارگر همراه است
- تشکل مستقل، حق مسلم ماست
- دانشگاه پادگانه، تدبیر و امید چاخانه
- بانک جهانی – دولت، پیوندتان مبارک
- مسکن و کار و درمان، آموزش رایگان، خواسته‌ی زحمت کشان
این دانشجویان بدنبال ضبط کارت دانشجویی تعدادی از شرکت کننده در تجمع پردیس مرکزی مقابل ساختمان حراست تجمع کردند.
قابل یادآوری است که روز گذشته(12آذر)تعدادی از دانشجویان مورد تهدید از طرف حراست قرار گرفته بودند.
* صبح روز دوشنبه سیزدهم آذر ماه،دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی در اعتراض به کالایی‌سازی آموزش در حیاط این دانشگاه دست به تجمع زدند.
این دانشجویان با سردادن شعارهای زیر اعتراضشان را بنمایش گذاشتند:
 "دانشگاهِ پولگردان، تضعیف زحمتکشان"،
 "تدبیرِ این وزارت، علم است یا تجارت؟" ،
 "روند پولی‌سازی_نقض قانون اساسی" ،
 "در دانشگاه بیگاری بعد از تحصیل بیگاری"،
 "منطق سرمایه داری؛ استثمار، بیکاری"و "نه به تبعیض جنسیتی و دانشگاه پادگانی"،
"از آبادان تا تهران؛ سرکوب دانشجویان"،
 "دانشگاه پولکی؛ کارورزی زورکی"،
"نه به طرح کارورزی، نه به ارزان‌سازی نیروی کار"،
"تشکل وابسته نمی‌خوایم نمی‌خوایم" و
 "تبعیض جنسیتی؛ محکوم است، محکوم است"
*صبح روز13آذر،دانشجویان روزانه دانشگاه بهشتی در اعتراض به آن چه که اخذ شهریه‌های غیرقانونی مطرح می‌کنند، دست به تجمع زدند.
این دانشجویان به همراهی تعدادی از دانشجویان شبانه، مقابل ساختمان ریاست این دانشگاه تجمع کردند.
 دانشجویان با شعارهای "وعده وعید نمیخوایم جواب قاطع میخوایم"و " آموزش حق مسلم ماست"  اعتراض خود را نشان دادند.

*صبح روز13آذر،دانشجویان دانشگاه خوارزمی در اعتراض به دریافت شهریه از دانشجویان سنواتی در محوطه این دانشگاه تجمع کردند.

امروز دوشنبه 13 آذر، جمعی از دانشجویان دانشگاه خوارزمی در اعتراض به سیاست‌های وزارت علوم در قبال دانشجویان سنواتی تجمع کردند.
دانشجویان که در محوطه این دانشگاه دست به تجمع زده بودند با سر دادن شعارهایی چون «تحصیل رایگان حق مسلم ماست» و «تدبیر این وزارت، تحصیلِ یا تجارت» اعتراض خود را نشان دادند.
گفتنی است براساس تصمیم وزارت علوم، دانشجویان روزانه‌ای که مدت تحصیل آنان بیش از سنوات معمول به طول انجامد باید معادل شهریه دانشجویان نوبت دوم را در هر ترم تحصیلی پرداخت کنند.
شنبه شب(11آذر)بردانشجویان وفارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت مقابل وزارت نفت چه گذشت؟
هوا تاریک شده بود و عقربه‌ها هم حول و حوش ساعت 19 را نشان می‌داد که به خیابان طالقانی روبه‌روی ساختمان وزارت نفت رسیدم و با فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت که از ظهر مقابل ساختمان ریاست‌جمهوری در پاستور تجمع کرده بودند، مواجه شدم؛ فارغ‌التحصیلانی که صبح شنبه از استان‌های مختلف کشور خودشان را به پایتخت رسانده بودند و بعد از اینکه تجمع آنها در مقابل پاستور به دلیل سفر رئیس‌جمهور به سیستان و بلوچستان بی‌نتیجه مانده بود به خیابان طالقانی رفته و مقابل ساختمان این وزارتخانه بست نشسته بودند.
همان‌طور که از مقابل ساختمان وزارت نفت به سمت جمعیت فارغ‌التحصیلان حرکت می‌کردم، با فارغ‌التحصیلان دختری مواجه شدم که در حال ترک محل بودند و به گفته یکی از آنها، فارغ‌التحصیلان پسر از آنها خواسته بودند که بیش از این در محل نمانند و مابقی کارها را به آنها واگذار کنند و همین مهم باعث شد تا فارغ‌التحصیلان دختر کم‌کم صحنه را خالی کنند؛ با رفتن دختران تجمع‌کننده، فارغ‌التحصیلانی که قصد داشتند شب را در همان‌جا به صبح برسانند، اقدام به برپایی چادر در محوطه زیرپل حافظ کردند.
کار برپایی بیش از 15 چادر تقریبا به پایان رسیده بود که نیروهای امنیتی و انتظامی به درخواست مسئولان حراست وزارت نفت به آنجا آمدند و در ابتدا مانع از برپایی سایر چادرها شدند و بعد از آن نیز تلاش کردند از طریق صحبت با فارغ‌التحصیلان چادرهای برپاشده را جمع کنند. در این بین رسیدن پیامکی به برخی از حاضران که بعدا متوجه شدم دانشجوی دانشکده صنعت نفت آبادان هستند، باعث عصبانیت آنها شد.
وقتی از یکی از دانشجویان می‌خواهم درباره پیامک برایم توضیح دهد، از شدت عصبانیت تنها گوشی‌اش را به سمتم می‌گیرد و متن پیامک را نشان می‌دهد: «به اطلاع دانشجویان می‌رساند، دانشکده نفت آبادان از امروز شنبه 11/9/96 تا اطلاع ثانوی تعطیل می‌باشد» ، متن عجیب ارسالی به دانشجویان است، زمانی که سرم را از گوشی دانشجو بلند می‌کنم، متوجه می‌شوم که بیشتر حاضران در صحنه گوشی‌شان را به یکدیگر نشان می‌دهند، البته نه‌تنها به خاطر این پیامک؛ انتشار خبر لغو آزمون استخدامی وزارت نفت در کانال‌ها و گروه‌های مختلف فضای مجازی باعث شده بود که دانشجویان و فارغ‌التحصیلان برای دقایقی سرمای هوا را فراموش کنند.
شوق و ناراحتی ناشی از انتشار دو خبر تلخ و خوشحال‌کننده بین دانشجویان و فارغ‌التحصیلان حس و حال عجیبی به آنها داده بود؛ از طرفی نیز برخی از تحصن‌کننده‌ها همچنان در حال صحبت و رایزنی با نیروهای انتظامی بودند و عده‌ای نیز داخل چادرهایشان در حال استراحت، که دو تانکر آب‌پاش شهرداری وارد خیابان شدند. بعد از رسیدن تانکرها به تقاطع خیابان طالقانی و حافظ و آب‌پاشی این تانکرها، دانشجویانی که در داخل چادرها بودند با تعجب از چادرها خارج شدند و همهمه میان فارغ‌التحصیلان بالا گرفت؛ همهمه‌ای که درنهایت به تصمیم جدیدی ختم شد و فارغ‌التحصیلان شروع به جمع کردن چادرها کردند تا دوباره آنها را این بار دقیقا مقابل ساختمان وزارت نفت برپا کنند، ولی با خیس شدن زمین آنجا نیز عملا دانشجویان راهی برای برپایی چادرها نداشتند.
بعد از این اتفاق، تحصن‌کنندگان که راهی جز پناه بردن به پتوها نداشتند، بار دیگر در مقابل ساختمان وزارت نفت جمع شدند، ولی این بار برخی از آنها خودشان را پتوپیچ کردند تا شاید از این طریق بتوانند از سرمای شب در امان بمانند، هرچند وقتی با برخی از آنها هم‌صحبت می‌شدم، می‌گفتند تانکرهای آب‌پاش از عمد چنین کاری کرده‌اند، ولی وقتی یاد صحنه تغییر مسیر یکی از تانکرها آن هم توسط نیروهای انتظامی و به خاطر حضور چند تن از فارغ‌التحصیلان مقابل تانکر می‌افتادم، نمی‌دانستم باید حرف‌شان را قبول کرد یا خیر.
نیم ساعت یا شاید هم بیشتر از ساعت از 12 شب گذشته بود که چند تن از فارغ‌التحصیلان که خیس شدن زمین و سرمای هوا و همچنین اصرار نیروهای انتظامی مبنی‌بر ترک محل، صبرشان را لبریز کرده بود، شروع به سر دادن شعارهایی چون «برای حق کارم، محاله کم بیارم»، «حتی اگه بمیریم، ظلم رو نمی‌پذیریم»، «ما انقلابی هستیم، دشمن لابی هستیم» و... کردند و کم‌کم همه فارغ‌التحصیلان حاضر در آنجا به آنها پیوستند و باز هم ماموران نیروی انتظامی شروع به صحبت کردن با آنها برای آرام کردن فضا کردند. گفت‌وگوی تحصن‌کنندگان با نیروی انتظامی که گاه شدت می‌گرفت و گاه از شدت آن کم می‌شد، تا ساعت دو بامداد ادامه داشت؛ تا اینکه با طاق شدن صبر ماموران نیروی انتظامی، نیروهای ویژه از ماشین‌ها پیاده شده و فارغ‌التحصیلان را به سمت خیابان انقلاب هدایت کردند و من هم به ناچار با جمعیت به سمت خیابان انقلاب رفتم.
خیابان حافظ را که به سمت انقلاب می‌رفتم، به گروهی از فارغ‌التحصیلان رسیدم، گروهی که با یکدیگر درباره حاضر شدن در محل کار خود صحبت می‌کردند. همین مساله کنجکاوی‌ام را برانگیخت تا به سراغ‌شان بروم و علت حضورشان را بپرسم. یکی از آنها که به نمایندگی از گروه‌شان با من هم‌صحبت شد، معتقد بود: «تنها دلیل حضورشان در آن ساعت شب و هوای سرد آذرماه، دفاع از حقوق فارغ‌التحصیلان و دانشجویان دانشگاه صنعت نفت است و تا زمانی که آنها به حقوق‌شان نرسند، در هر جایی که لازم باشد، حضور خواهند داشت.»
 ساعت نزدیکی‌های سه صبح یکشنبه12آذربود که دیگر فارغ‌التحصیلان هرکدام به سمتی از خیابان انقلاب رفتند تا با روشن شدن هوا دوباره مقابل ساختمان وزارت نفت جمع شوند و تحقق مطالبات خود را پیگیری کنند.
بازی کردن باجان 13 هزار کارگر بدلیل عدم تجهیز و تامین ایمنی معادن زغال سنگ
دولت وکارفرمایان شرکت های خصوصی بدلیل عدم تجهیز و تامین ایمنی معادن زغال سنگ با جان 13 هزار کارگردرحال بازی کردن هستند.
برپایه گزارش منتشره،محمد مجتهد زاده رئیس انجمن زغال‌سنگ ایران  با اشاره به کاستی‌های موجودی که برای تجهیز و تامین ایمنی معادن زغال‌سنگ وجود دارد، اظهار داشت: هنوز با استاندارهای ایمنی معادن غریبه هستیم تا به اندازه‌ای که جان ۱۳ هزار کارگری که در مجموعه معادن زغال‌سنگ سراسر کشور، مشغول کارند در خطر است.

وی افزود: تمامی فضای معادن ذغال سنگ باید هر چه سریعتر به کپسول‌های خود نجات و تجهیزات مربوط به گروه‌های امداد و نجات مجهز شوند اما دست کم با توجه به بحران اقتصادی که گریبانگیر کشور است این تجهیزات باید از طریق کمک های بلاعوض دولتی در اختیار معادن قرار بگیرد، چرا که آنچه ضروی است حفظ جان کارگران است و نمی‌بایست دست روز دست گذاشت.
وی با بیان اینکه هم اکنون به صورت مبرم نیازمند ۴ مرکز HSE (ایمنی و بهداشت کار) ویژه معادن زغال‌سنگ در کرمان، طبس، البرز مرکزی و البرز شرقی هستیم، افزود: حتی خود دولت باید مسئولیت تجهیز و پشتیبانی این مراکز را بر عهده بگیرد چرا که اگر این اتفاق نیفتد باید در اصلی‌ترین معادن ذغال سنگ کشور منتظر حوادثی دیگر باشیم و البته باید از این مراکز برای آموزش کارگران استفاده کنیم.  
رئیس انجمن ذغال سنگ ایران با بیان اینکه معادن ایران از همان آغاز بهره برداری از سال ۱۳۴۵ با  تکنولوژی‌های قدیمی روسی کار می کردند و حالا هم همین روال ادامه دارد، گفت: چه آن زمان که معادن تحت نظر شرکت ملی فولاد و ذوب آهن ایران بودند و چه اکنون که دو دهه می‌شود که اداره آنها به بخش خصوصی واگذار شده است در تکنولوژی‌های مورد استفاده این معادن تغییری ایجاد نشده است.
مجتهد زاده با تاکید بر اینکه قیمت پایین ذغال سنگ سبب شده‌است که بسیاری از کارفرمایان از لحاظ اقتصادی توانایی روزآمد کردن معادن را نداشته باشند، افزود: وقتی قیمت خرید ذغال سنگ تناسبی با قیمت جهانی آن ندارد و پول خرید ذغال سنگ توسط صنایع فولاد کشور برای سه تا شش ماه با تاخیر پرداخت می‌شود، نمی‌بایست انتظار معجزه داشته، نتیجه این می‌شود که تامین ایمنی معادن و پرداخت به موقع دستمزدها به یک مطالبه همیشگی کارگران معادن بدل شده‌است.
رئیس انجمن ذغال سنگ ایران با بیان اینکه از همین رو تشکیل انجمن ذغال سنگ ایران در دستور کار قرار گرفته‌است، افزود: همین حساسیت ها باعث شد تا شرکت‌هایی که معادن ذغال سنگ را اداره می‌کنند در پی راه اندازی این انجمن باشند. در درجه اول با توجه به تعدد حوادث کار در معادن مُصِر هستیم تا ایمنی معادن را از دولت مطالبه کنیم چرا که جان انسان ها در اولویت است و درجه بعد هم باید گفت که هیچ کارفرمایی به دنبال این نیست که جان کارگران و البته سرمایه خود را با به خرج دادن بی احتیاطی به خطر بیاندازد.
مجتهد زاده اضافه کرد: در درجات بعدی پیگیر هستیم که یک خط اعتباری به صنعت ذوب آهن اختصاص داده شود تا این شرکت‌ها پول خرید  ذغال سنگ را به موقع به شرکت ها پرداخت کنند. به هر صورت صنایع داخل کشور برای ادامه فعالیت نیازمند سالانه ۳ میلیون کنستانتره ذغال سنگ هستند، برای تامین این نیاز باید سالی ۶ ملیون تن ذغال سنگ استخراج شود این در حالی است که به دلیل مشکلات اقتصادی تنها ظرفیت تولید نیمی از این نیاز را داریم و برای باقیمانده تقاضای صنایع، باید  ۲۰۰ میلیون دلار  ارز هزینه کنیم.
رئیس انجمن ذغال سنگ ایران در پایان با بیان اینکه ارز خارج شده از کشور باید صرف ایجاد اشتغال و تجهیز معادن شود، گفت: وقتی ظرفیت و نیروی انسانی لازم را در اختیار داریم باید امکانات صیانت از جان آنها را هم فراهم کنیم.
مفقودالاثرشدن کارگر معدن مس درآلودرارتفاعات شهرستان رابر
روزگذشته(12آذر)،یک کارگرجوان معدن مس درآلو درمسیر راه بازگشت به خانه اش در کوه‌های اشهرستان رابر گم شده وتاکنون مفقودالاثراست.
بنابه گزارش منتشره،روز گذشته  فردی به نام «ر - ش» اهل روستای گنجان که در معدن درآلو کار می‌کند، هنگام بازگشت به خانه در کوه‌های اطراف مسیر را گم می‌کند.
مرگ دلخراش یک کارگر ساختمانی درآمل بر اثر ریزش ستون ساختمان
روز 13آذر،ریزش یکی از ستون‌های ساختمان در حال احداث، مرگ دلخراش یک کارگررا در شهرستان آمل رقم زد.
به گزارش پایگاه خبری پلیس،ین حادثه که در زمان بتون ریزی ستون‌های یک ساختمان در حال احداث روی داد، یکی از کارگران این ساختمان به نام سید داوو د. – ب. به علت افتادن ستون بر روی وی به شدت مجروح شد.
نامبرده به علت شدت صدمات و جراحت‌های وارده، قبل از حضور عوامل امدادی جان باخت.
جان باختن2 کارگر بر اثر دود زغال در پلدشت
سرپرست هنگ مرزی پلدشت از فوت 2 کارگر بر اثر دود ناشی از زغال در شب گذشته(12آذر) خبر داد.
به گزارش13آذریک منبع خبری محلی،  سرهنگ  سلیمان بایرامی با اشاره به فوت 2 کارگر در شب گذشته گفت: شب گذشته 2 کارگر بر اثر دود ناشی از سوزاندن چوب و زغال در روستا ملاکندی پلدشت دچار خفگی شده اند.
سیزدهم آذرماه1396
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت