.
شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۷.
امروز:
Sep 22 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 20 مهر 1396 ساعت 04:25

اخباروگزارشات کارگری19/18مهر

- اعتصاب کارگران ارگ قدیم بم دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه برای دومین روز متوالی!
- تجمعات اعتراضی کارگران معدن زغال سنگ آق دربند نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل استانداری خراسان رضوی
- پرداخت بخشی از مطالبات کارگران سد سرنی میناب  پس از اعتصاب وتجمعات اعتراضیشان
- تجمع معلمان حق التدریس استان گستان در اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استاندار
- تجمع  اعتراضی بازنشستگان صنعت فولاد خوزستان همزمان با تجمع سراسری همقطارانشان
- همزمان با تجمع اعتراضی  سراسری بازنشستگان کشوری وفرهنگی،بازنشستگان فرهنگی استان فارس مقابل استاداری  تجمع کردند
- تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات استان مازندران نسبت به عدم پرداخت مطالبات
-2فعال کارگری دیگر به اداره اطلاعات سنندج احضار شدند
- رضا شهابی از دردهای متعدد رنج می‌برد اما عملاً هنوز به بیمارستان منتقل نشده است!
-‌مظفر صالح نیا آزاد شد
- اخراج گسترده کارگران نورد و‌ لوله صفا
- اعتراض راننده‌های اتوبوسرانی آبادان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وقراردادهای پیمانی
- تجمع اعتراضی نسبت به خشک شدن زاینده رود دراصفهان
- تجمع جوانان دهستان افرینه برای  احداث سالن ورزشی مقابل فرمانداری پلدختر
- تجمع اعتراضی دانشجویان تغذیه دانشگاه بهشتی مقابل وزارت بهداشت
- مرگ دلخراش یک کارگر خودروی سنگین حین کار درآبادان
- مرگ دلخراش یک کارگر خودروی سنگین حین کار درآبادان
- جان باختن کارگرکارخانه جهان ترمز کاشان درحادثه آتش سوزی
اعتصاب کارگران ارگ قدیم بم دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه برای دومین روز متوالی!
از صبح روز گذشته(18مهر)،کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم از زیرمجموعه‌های سازمان میراث فرهنگی در اعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه و وعده های توخالی،دراعتصاب هستند.
براساس گزارشی که امروز19مهررسانه ای شد،از صبح دیروز (۱۸ مهر ماه) حدود ۱۲۰ کارگر پروژه مرمت ارگ قدیم بم در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه مطالبات مزدی خود دست از کار کشیده و محل کار خود را‌ ترک کرده‌اند.
این کارگران از زیرمجموعه‌های سازمان میراث فرهنگی محسوب می‌شوند که تا ساعتی قبل شماری از آنها مقابل در ورودی پایگاه ارگ قدیم  تجمع کرده‌ بودند.
کارگران معترض می‌گویند؛ پیش از این حقوق کارگران حدود سه تا ۴  ماه به تعویق می‌افتاد و مدیر پایگاه میراث فرهنگی ارگ بعد از اعتراض چند روزه کارگران آن را پرداخت می‌کرد اما در حال حاضر چندین روز در ماه جاری دست به تجمع اعتراضی زده‌ایم و هنوز خبری از پرداخت دستمزد تیر، مرداد و شهریور ما کارگران نیست.
به گفته کارگران، علاوه بر تاخیر سه تا چهار ماهه در پرداخت حقوق از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور، یکی از عمده‌ترین مشکلات کارگران روالی است که سازمان میراث فرهنگی برای پرداخت دستمزد کارگران پروژه‌های عمرانی در پیش گرفته است.
طبق اظهارات این کارگران، سازمان میراث فرهنگی بودجه معینی برای ترمیم و مرمت بناهای فرهنگی مانند ارگ قدیم بم درنظر نگرفته است و برای همین هر ماهه پایگاهای میراث فرهنگی برای تامین منابع مالی پروژه‌هایی که در دست مرمت است، دچار مشکل هستند.
طبق اظهارات کارگران ارگ قدیم بم، با وجود آنکه کارگران در چندین نوبت از مسئولان سازمان میراث فرهنگی خواسته بودند به مشکلات این پایگاه رسیدگی کنند اما در عمل اتفاقی نیفتاده است.
درهمین رابطه:
*تجمع کارگران ارگ بم دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه مقابل ساختمان پایگاه میراث فرهنگی ارگ قدیم بم
صبح امروز15مهر،جمعی ازکارگران پروژه مرمت مجموعه ارگ قدیم بم دراعتراض به خلف وعده مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور* مبنی برپرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه،مقابل ساختمان پایگاه میراث فرهنگی ارگ قدیم بم،تجمع کردند.
برپایه گزارش منتشره،این کارگران با یادآوری وعده‌ای که از زبان «فرهاد عزیزی» مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور برای پرداخت معوقات مزدی وبیمه‌ای آنها اعلام شده بود، گفتند: هنوز این وعده، محقق نشده است.
آنها افزودند: در نتیجه طولانی‌تر شدن موعد دریافت مطالبات معوقه، هر روز برای امرار معاش خانواده‌هایمان بیشتر زیر بار قرض از اطرافیانمان می‌رویم.
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که حق بیمه این کارگران نیز به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده‌ و در نتیجه برای خانواده‌های آنها تامین نیازهای درمانی به یک مسئله تبدیل شده است.
فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور از پرداخت همه معوقات این کارگران در چند روز آینده خبر داده بود.
طبق اظهارات وی قرار بود همه معوقات مزدی کارگران پروژه‌های ارگ بم، چغارزنبیل، شوشتر و چند پروژه دیگر به زودی یک‌جا پرداخت شود.
*عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران پروژه های میراث جهانی کشور
مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور ازعدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران پروژه های این اداره خبرداد.
برپایه گزارش منتشره بتاریخ دهم مهرماه،فرهاد عزیزی با تایید عدم پرداخت3ماه حقوق کارگران ارگ بم  وعده پرداخت همه معوقات مزدی کارگران پروژه‌های ارگ بم، چغارزنبیل، شوشتر و چند پروژه دیگررا درآینده نزدیک داد.
*وعده پرداخت قطره چکانی حقوق معوقه کارگران ارگ قدیم بم
درحالیکه نزدیک به ۸۷ روز از پرداخت نشدن دستمزد حدود ۱۲۰ کارگر پروژه مرمت «ارگ قدیم بم» می‌گذرد؛ مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور از پرداخت دستمزد تیرماه این کارگران در روزهای آینده خبر داد.
برپایه گزارش منتشره بتاریخ27شهریورماه،«فرهاد عزیزی» با بیان اینکه آنچه باعث تاخیر در پرداخت مطالبات کارگران پروژه‌های میراث فرهنگی همانند پروژه ارگ قدیم بم شده، زمان تخصیص اعتبارات است، افزود: متاسفانه اعتبارات عمرانی همانند اعتبارات جاری سازمان نیست به همین دلیل با چند ماه تاخیر پرداخت می‌شود.
به گفته وی، هر سال مشکل تخصیص اعتبارات عمرانی وجود دارد و طبق روال هر سال این اعتبارات باید در مرداد و در نهایت شهریور ماه پرداخت می‌شد که هنوز انجام نشده است.
اظهارات مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی کشور درحالی‌ست که افشین ابراهیمی (مدیر پایگاه میراث جهانی بم) از زمان پرداخت مطالبات مزدی کارگران پروژه ارگ بم اظهار بی‌اطلاعی کرد.
او با تایید معوقات سه ماهه کارگران ارگ بم با احتساب شهریور ماه گفت: در جریان مشکلات کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم هستم  واین کارگران حق دارند پیگیر مطالبات خود باشند.
او با بیان اینکه نسبت به مطالبات کارگران ارگ قدیم بم بی‌توجه نیست و تمام تلاش خود را برای پیگیری مطالبات معوقه کارگران انجام می‌دهد، افزود: در حال حاضر برای پرداخت مطالبات کارگران نمی‌توان زمان مشخصی تعیین کرد با این حال این مشکل در نتیجه کمبود منابع مالی و اعتبارات پروژه بازمی‌گردد.
وی افزود: سالهاست که با کارگران پروژه ارگ قدیم بم همکارم و از نزدیک در جریان مشکلات آنها هستم بنابر این در خصوص نگرانی این کارگران می‌توان گفت حق با آنها است.
همچنین روز سیزدهم ماه جاری صالح برایی‌نژاد (رئیس اداره کار شهرستان بم) با یادآوری اینکه کارگران ارگ قدیم بم مانند سایر کارگران برای پیگیری مطالبات خود از حق مراجعه انفرادی به مراجع تشخیص و حل اختلاف ادارات کار برخوردارند، گفته بود: کارگران ارگ بم هنوز شکایتی را در ارتباط با معوقات مزدی خود با اداره کار مطرح نکرده‌اند.
او با بیان اینکه اداره کار شهرستان بم برای رسیدگی به شکایت‌های احتمالی کارگران این پروژه عمرانی اعلام آمادگی می‌کند، افزود: تا این لحظه ازسوی کارگران پروژه مرمت ارگ بم، شکایتی در اداره کار شهرستان بم مطرح نشده است.
به گفته وی، در سه تا چهار ماه نخست سال جاری کارگران مجموعه ارگ بم معوقات مزدی داشتند که نارضایتی کارگران را فراهم کرده بود و درنهایت با وساطت اداره کار و سایر نهادهای مرتبط در شهرستان بم مشکل معوقات مزدی کارگران حل شد.
*اعتراض رسانه ای کارگران ارگ قدیم بم نسبت به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه
کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم،اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه،را رسانه ای کردند.
براساس گزارش منتشره بتاریخ13شهریور این کارگران گفتند: ما نزدیک ۱۲۰ نفر هستیم که هنوز  بابت معوقات مزدی دو ماه  گذشته طلبکاریم.
این کارگران از حدود ۱۵ سال قبل به صورت قراردادی در پروژه مرمت و بازسازی ارگ بم مشغول کارند و می‌گویند: پایگاه خبری فرهنگی ارگ بم در مقام کارفرما در تمامی این سالها به تعهدات خود درست عمل نکرده است.
این کارگران می‌گویند به دلیل مشکلات مالی دیگر قادر به گذران زندگی خود نیستند و این در حالی است که اگر این وضعیت بیشتر از این استمرار پیدا کند؛ خانواده‌های آنها قادر به ثبت‌نام بچه هایشان را در مدرسه نخواهند بود.
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که به دلیل عدم پرداخت حق بیمه این کارگران، تمدید دفترچه بیمه‌های آنها با مشکلاتی همراه بوده است.
در ادامه کارگران قراردادی پروژه مرمت ارگ قدیم خواستار آن هستند که سازمان میراث فرهنگی در مقام کارفرمای اصلی، مطالبات معوقه آنها را پرداخت کند.
از قرار معلوم از ابتدای سال جاری  میزان معوقات مزدی کارگران ارگ بم به ۴ ماه رسیده بود که اعتراضات کارگری را به همراه داشت در نتیجه این اعتراضات مسئولان وقت سازمان میراث فرهنگی با تغییر مدیر اجرایی پروژه تمامی مطالبات معوقه کارگران را به صورت یکجا پرداخت کرد اما به فاصله زمانی کوتاهی دوباره پرداخت مطالبات جاری کارگران با تاخیرهای قبلی شروع شد.
تجمعات اعتراضی کارگران معدن زغال سنگ آق دربند نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل استانداری خراسان رضوی
امروزچهارشنبه نوزدهم مهرماه،جمعی از کارگران معدن زغال سنگ آق دربند دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه مقابل استانداری خراسان رضوی،تجمع کردند.
روزگذشته(18مهرماه)،این کارگران مقابل دفتر مرکزی آستان قدس رضوی در مشهد که 30 درصد سهام معدن آق دربند را در اختیار دارد،تجمع اعتراضی برپاداشتند.
برپایه گزارش منتشره،یکی از این کارگران به خبرنگاری گفت: از حدود چهار سال پیش معدن با مشکل مواجه شد و به مرور پرداخت حقوق کارگران آن به تاخیر افتاد. تا چند ماه پیش معوقات حقوق 130 کارگران 19 ماه بود اما با تغییر مدیرعامل و فروش یکی از ساختمانهای معدن چند ماه از حقوق معوقه پرداخت شد.
وی که خواست نامش ذکر نشود افزود: شش ماه است که هیچ حق بیمه ای نیز برای ما واریز نشده اما معدن فعالیت خود را ادامه داده است.
او گفت: دیروز هم به دفتر مرکزی آستان قدس رضوی در مشهد که 30 درصد سهام معدن آق دربند را در اختیار دارد مراجعه کردیم اما پاسخی دریافت نکردیم. فقط گفتند مطالبات و خواست خود را از طریق نامه ارائه کنید پس از بررسی طی یک ماه آینده پاسخ داده خواهد شد.
معدن آق دربند در بخش مرکزی مرزداران شهرستان سرخس قرار دارد. 70 درصد این معدن در اختیار بخش خصوصی و 30 درصد آن متعلق به آستان قدس رضوی است.
پرداخت بخشی از مطالبات کارگران سد سرنی میناب  پس از اعتصاب وتجمعات اعتراضیشان
بخشی از مطالبات کارگران سد سرنی میناب  پس از اعتصاب وتجمعات اعتراضیشان،پرداخت شد.
 
براساس گزارشی که امروز19مهر رسانه ای شد،ابوذر مهدی نخعی فرماندار میناب گفت: بخشی از دستمزد عقب افتاده کارگران سد سرنی میناب ، پرداخت شد.
وی بابیان اینکه هنوز کارگران دستمزد خود را به روز دریافت نمی کنند،افزود:پرداخت نشدن دستمزد عقب افتاده کارگران موجب ایجاد مشکل در روند احداث سد سرنی شده بود.
عملیات اجرایی سد و نیروگاه سرنی و همچنین سامانه انتقال و تصفیه خانه آن، واقع در شهرستان میناب استان هرمزگان، 17 بهمن سال 95 آغاز شد.
78 میلیون یورو برای اجرای سد، خط انتقال و تصفیه خانه که قرار است جایگزین تصفیه خانه کنونی میناب شود توسط یکی از بانک ها پرداخت می شود.
زمان ساخت این سد سه سال پیش بینی شده و بخشی از آب آن برای شرب مردم بندرعباس و بندر خمیر اختصاص می یابد.
حجم مخزن این سد 62 میلیون متر مکعب خواهد بود که سالانه 46 میلیون متر مکعب آب وارد آن می شود وحوزه آبریز آن نیز 706 کیلومتر مربع بر ثانیه و به طول هفت کیلومتر خواهد شد.
این سد در 32 کیلومتری جنوب شرق میناب و در120کیلومتری شرق بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.
تجمع معلمان حق التدریس استان گستان در اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استاندار
عصرامروز19مهرهمزمان با اولین روز انتصاب استاندار، معلمان حق التدریس استان گستان در اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استاندار،تجمع کردند.
 
تجمع  اعتراضی بازنشستگان صنعت فولاد خوزستان همزمان با تجمع سراسری همقطارانشان*
عصرروزگذشته(18مهر)همزمان با تجمع  اعتراضی سراسری بازنشستگان صنعت فولاد،جمعی از بازنشستگان صنایع فولاد مقابل استانداری خوزستان به دلیل پرداخت نشدن حقوق شهریورماهشان تجمع کردند.
 
* تجمع  اعتراضی سراسری بازنشستگان صنعت فولاد نسبت به پرداخت نشدن مطالبات وعدم همسان سازی حقوق
امروز18مهر، بازنشستگان صنعت فولاد دراعتراض به پرداخت نشدن مطالبات وعدم همسان سازی حقوق دست به تجمع سراسری زدند.
بازنشستگان صنعت فولاد استان های تهران والبرز برای چندمین بار مقابل نهاد ریاست‌جمهوری تجمع کردند.
همزمان با تجمع اعتراضی بازنشستگان صنعت فولاد استان های تهران والبرز مقابل نهاد ریاست جمهوری همزمان بازنشستگان صنعت فولاد دیگر استان ها نیز مقابل ساختمان استانداری‌های محل سکونت خود دست به تجمع اعتراضی زدند.
برپایه گزارش منتشره،آنها در توضیح مطالبات خود می‌گویند: در حال حاضر مستمری شهریور ماه‌مان به تاخیر افتاده و از سال ۹۱ تاکنون نیز بخشی از مطالبات مربوط به اجرای احکام معلق شده حق سرپرستی و حق سختی کارمان پرداخت نشده است.
بازنشستگان صنعت فولاد کشور همچنین خواستار همسان‌سازی مستمری هم‌صنفان پیشکسوت خود هستند که گویا از حدود پنج سال قبل تاکنون نسبت به آن ترتیب اثری داده نشده است.
آنها با یادآوری اینکه برای پرداخت مستمری شهریور ماه بازنشستگان فولاد، سازمان برنامه و بودجه روز ۱۵ ماه جاری نامه‌ای به خزانه دولت در وزارت اقتصاد داریی ارسال کرده‌است؛ افزودند: به‌صورت مشخص در جلسه روز گذشته؛ مدیرکل خزانه با دولت به دلیل مشخص نبودن منابع مالی، نامه ارسالی را به سازمان برنامه و بودجه عودت داده است.
این بازنشستگان می‌گویند: تاکنون پاسخ درست و شفافی در خصوص مشکلات مان به ما داده نشده و ما می‌خواهیم بگوییم با گزارش و نامه‌نگاری کار بازنشستگان حل نخواهد شد در نتیجه این تجمعات ادامه خواهد یافت.
همزمان با تجمع اعتراضی  سراسری بازنشستگان کشوری وفرهنگی*،بازنشستگان فرهنگی استان فارس مقابل استاداری  تجمع کردند
روزگذشته(18مهر) همزمان با تجمع اعتراضی  سراسری بازنشستگان کشوری وفرهنگی،بازنشستگان فرهنگی استان فارس مقابل استاداری  تجمع کردند.
به گزارش امروز19مهریک منبع خبری محلی،یکی از حقوق پایین خود نسبت به شاغلین میگوید و دیگری از هزینه های بالای زندگی و درآمدی که کفاف این هزینه ها را نمی دهد.
ديروز ساختمان استانداري فارس شاهد حضور تعداد زيادي از مونقره اي هايي بود كه سال ها از زندگي و جواني خود را در حوزه هاي مختلف به جامعه خدمت كرده اند و حال پس از بازنشستگي توقع دارند حداقل حقوقشان كمتر از كساني كه جايگزين آن ها شده اند نباشد و خواستار اجراي قانون يكسان سازي حقوق كاركنان دستگاه هاي اجرايي و بازنشستگان شدند.
 در اين تجمع كه بخش گسترده آن ها را فرهنگيان بازنشسته تشكيل مي دادند شركت كنندگان بر لزوم توجه به حقوق بازنشستگان تاكيد كردند.
 يكي از فرهنگيان بازنشسته در اين زمينه گفت: هنوز حقوق هيچ بازنشسته اي به 2 ميليون تومان نرسيده است و تنها تقاضاي ما اين است كه حقوق ما نيز مانند شاغلين باشد. وي افزود: در حال حاضر، حقوق بازنشستگان با حقوق يك كارگر خدماتي با حداقل حقوق هم همسان نيست اما حتي يكي از مسئولين هم نيامد از ما بپرسد كه مشكل شما چيست!
يكي ديگر از فرهنگيان شركت كننده در اين تجمع گفت: الان در هر كدام از خانه هاي ما چند جوان بيكار حضور دارند كه همگي با رتبه هاي خوب فارغ التحصيل شده اند اما كاري براي آنها نيست و ما بايد هزينه هاي آن ها را نيز بپردازيم و مخارج ما بيشتر شده است.
وي ادامه داد: اين مشكلات در حالي است كه مسئولان فكر ميكنند ما چون بازنشسته شده ايم هزينه هايمان نيز كاهش يافته است.
یکی دیگراز شركت كنندگان در اين تجمع نيز گفت: مسئولين نبايد جوانان ديروز و پيشكسوتان امروز را با يك مجموعه كوچك مقايسه كنند بلكه بايد در زمينه تامين هزينه هاي معيشت و نيز ايجاد اشتغال براي بازنشستگان كاري انجام دهند كه اصلي ترين كار ميتواند همسان سازي حقوق و نيز به كارگيري بازنشستگان در امور مختلف باشد.
* تجمع اعتراضی  سراسری بازنشستگان کشوری وفرهنگی
صبح امروزسه شنبه هیجدهم مهرماه، بازنشستگان کشوری وفرهنگی در راه احقاق حقوق برحقشان مبنی بر همسان‌سازی مستمری‌ها، اجرای دقیق قانون خدمات مدیریت کشوری و بهبود کیفی سطح خدمات بیمه در تهران و برخی از شهرستانها تجمع کردند.
در تهران این تجمع مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور صورت گرفت و در آن حدود صد نفر از بازنشستگان کشوری شرکت کردند. در بین آنها تعداد زیادی از بازنشستگان فرهنگی حضور داشتند.
در برخی از استانها نیز بازنشستگان تجمعات مشابه برگزار کردند. برای نمونه بازنشستگان کشوری در استان فارس مقابل استانداری جمع شدند.
براساس گزارش منتشره،بازنشستگان که پیش از این بارها مقابل نهادهای مختلف، ازجمله مجلس و سازمان برنامه و بودجه تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند؛ خواسته‌های خود را همسان‌سازی مستمری‌ها، اجرای دقیق قانون خدمات مدیریت کشوری و بهبود کیفی سطح خدمات بیمه عنوان می‌کنند.
یکی از حاضران در تجمع امروز می‌گوید: برای چندمین بار در سال جاری به پایین بودن سطح معیشتی و رفاهی خود اعتراض کرده‌ایم؛ مسئولان تاکنون پاسخگوی ما نبوده‌اند؛ امیدواریم پس از این کَمی هم به بازنشستگان و مستمری بگیران بیندیشند.
تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات استان مازندران نسبت به عدم پرداخت مطالبات
پیش از ظهر روزگذشته(18مهر)همزمان باتجمعات اعتراضی سراسری بازنشستگان صنعت فولاد،کشوری ولشکری، بازنشستگان شرکت مخابرات استان مازندران دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان درمحوطه ساختمان اداری این مجموعه تجمع کردند.
به گزارش یک منبع خبری محلی،این بازنشستگان مواردی مانند اعتبار دفترچه‌های بازنشستگان خدمات‌درمانی، طلب مانده فاکتورهای درمانی تکمیلی دانا و آسیا، عدم پرداخت به موقع اقساط وام‌های تحمیلی بابت پرداخت مطالبات نقدی و قانونی بازنشستگی و پیگیری طلب وام‌های بازنشستگی مربوط به صندوق تعاون از جمله خواسته‌های معترضین بود.
گفتنی است در سال گذشته نیز این اعتراضات به برخی مشکلات بازنشستگان مخابرات وجود داشت که با وعده های مسئولان تا حدودی برطرف شد اما برخی مطالبات گذشته به همراه وعده‌های داده شده در جهت حل مشکلات امروز دوباره باعث ایجاد اجتماع در محوطه ساختمان این اداره شد.
2فعال کارگری دیگر به اداره اطلاعات سنندج احضار شدند
براساس خبرهای منتشره صبح امروز 19 مهر دو فعال کارگری دیگر،  سهراب جلالی و شریف ساعدپناه احضار شده اند. از آنان خواسته شده است ساعت هشت و نیم صبح فردا پنجشنبه 20 مهرماه خود را به ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج معرفی نمایند.
رضا شهابی از دردهای متعدد رنج می‌برد اما عملاً هنوز به بیمارستان منتقل نشده است!
بیانیه شماره 100
امروز ۱۹ مهر خانواده رضا شهابی با این کارگر زندانی  ملاقات کردند. بنا بر گفته رضا شهابی، روز سه شنبه 18 مهر مأموران زندان قصد داشته اند که با دستبند و پابند! وی را جهت انجام MRI به بیمارستان منتقل کنند اما با اعتراض و مخالفت رضا روبرو شدند. رضا شهابی به مأمور مربوطه گفته است: «مگر من جانی و جنایتکار هستم که می خواهید به من دستبند و پابند بزنید!؟»
مأمور زندان نیز به وی گفته است که: «ما بدون دستبند و پابند نمی توانیم تو را به بیمارستان ببریم و باید امضا بدهی که خودت با انتقال به بیمارستان مخالفی!»
در حال حاضر و پس از گذشت 2 هفته از شکستن مشروط اعتصاب غذای رضا شهابی، وضعیت جسمی وی وخیم است و علاوه بر مشکلات جسمی سابق (درد کمر و پا) از تبعات اعتصاب غذای 50 روزه (بیش از 7 هفته) نیز رنج ‌می‌برد؛ به دلیل فشار خون بالا مدام خون دماغ می شود، از درد شدید معده رنج میبرد و بعد از هر وعده غذایی دچار درد و سوزش شدید معده می شود، دچار ورم شده است که دلیل آن احتمالاً نارسایی کلیه است و دردهای ناحیه گردن و کتف اش شدت گرفته است و متاسفانه به دلیل عدم دسترسی به پزشک، از دارو نیز محروم است و همین، مشکلات جسمی وی را دو چندان کرده است.
کمیته دفاع از رضا شهابی اعلام می دارد که دسترسی به امکانات پزشکی و درمانی مناسب  از ابتدایی ترین حقوق هر زندانی است؛ همچنین شرط دستبند و پابند زدن جهت انتقال به بیمارستان توهین به همه کارگران و شأن انسانی رضا شهابی است و قویاً محکوم است. این کمیته اعلام می دارد که رضا شهابی باید با حفظ شأن و کرامتش هر چه زودتر جهت مداوا به بیمارستان منتقل شود و عواقب قصور در این زمینه مستقیماً متوجه مسئولان است!
رضا شهابی باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردد.
کمیته دفاع از رضا شهابی
19 مهرماه 1396
‌مظفر صالح نیا آزاد شد
 اتحادیه آزاد کارگران ایران: بعد از ظهر امروز 19 مهر ماه مظفر صالح‌ نیا پس از شانزده روز بازداشت توسط ستاد خبری اطلاعات سنندج به قید وثیقه بیست میلیونی (فیش کارمندی )آزاد شد.
مظفر صالح‌‌ نیا عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در تاریخ ۴/۷/۹۶ توسط ستاد خبری اطلاعات سنندج به دلایل نامعلومی بازداشت شد و در این مدت نیز در همان محل محبوس بود.
اتحادیه آزاد کارگران ضمن محکوم کردن پرونده سازی به هر بهانه ایی بر علیه فعالین کارگری، آزادی وی را به خانواده و دوستدارانش تبریک و شادباش می گوید و خواهان آزادی بی قید و شرط همه فعالین صنفی و مدنی می باشد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران
19 مهر 96
اخراج گسترده کارگران نورد و‌ لوله صفا
اتحادیه آزاد کارگران ایران : در ماههای اخیر کارفرمای نورد و‌ لوله صفا دست به اخراج گسترده کارگران نموده است.
بنا به گزارش های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، هر ماه تعدادی بیشتری از کارگران نورد و‌ لوله صفا توسط کارفرما ،اخراج و بیکار می شوند، بطورتیکه  در مردادماه ۹۶ بیش از ۷۰ نفر و در شهریورماه بیش از ۱۳۰ نفر از کارگران توسط کارفرما اخراج شدند و طبق آخرین خبرهای ارسالی در مهرماه نیز بیش از ۱۵۰ نفر در لیست سیاه اخراج قرار گرفتند.
سونامی اخراج و بیکارسازی کارگران نورد و لوله صفا در حالی صورت می گیرد که این کارگران نزدیک به هشت سال است که‌ درگیر حقوق های معوقه و دیگر مطالبات خود هستند و هم اکنون نیز بیش از پنج ماه حقوق از کارفرما طلبکار میباشند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران ،موج گسترده ی اخراج  و بیکار سازی و نپرداختن حقوق و مزایای کارگران را در راستای سرکوب حقوق بنیادین نیروی کار میداند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران
19 مهر 96
اعتراض راننده‌های اتوبوسرانی آبادان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وقراردادهای پیمانی
امروز19مهر،اعتراض140کارگر پیمانی اتوبوسرانی شهر آبادان  نسبت به عدم پرداخت4ماه حقوق وقراردادهای پیمانی رسانه ای شد.
برپایه گزارشی که امروز19مهر رسانه ای شد،این کارگران گفتند: پرداخت دستمزد حدود ۱۴۰ کارگر پیمانی اتوبوسرانی شهر آبادان، دست‌کم برای مدت ۴ ماه به تاخیر افتاده‌است. حدود ۴۰ کارگر رسمی دیگر هم که در بخش اداری این مجموعه مشغول‌ به کار هستند، یک ماه معوقات مزدی دارند.
این کارگران پیمانکاری که در حرفه‌هایی همچون رانندگی، تعمیرات موتوری و ستادی مشغول کارند، بابت مطالبات ماه‌های خرداد، تیر، مرداد و شهریور ماه سال جاری طلبکارند و هنوز عیدی سال ۹۵ خود را دریافت نکرده‌اند.
این کارگران خواستار مستقیم شدن قراردادهای شغلی خود و برداشته شدن پیمانکار هستند و می‌گویند؛ در ساختار کنونی بخشی از درآمدهای آنها درحالی به پیمانکار اختصاص پیدا می‌کند که مالکیت تمام خودروها و وظیفه تامین تمامی هزینه‌های مربوط به آنها برعهده سازمان اتوبوسرانی آبادان است.
کارگران پیمانکاری اتوبوسرانی آبادان خواهان آن هستند تا مانند همکاران رسمی خود به صورت قرارداد مستقیم  همکاری خود را با این شرکت ادامه دهند و بتوانند از مزایا‌ی ویژه‌ای همانند پاداش، حق طرح طبقه‌بندی مشاغل و.... برخوردار شوند.
تجمع اعتراضی نسبت به خشک شدن زاینده رود دراصفهان
عصر روز سه شنبه18مهر، در روزی که به نام زاینده رود نام گذاری شده بود، جمعی ازاهالی شهراصفهان از کشاورزان،طرفدران محیط زیست و...درکنار زاینده رود تجمع کردند وبا سردادن شعارها وبرافراشتن بنرها وپلاکاردها  اعتراضشان را نسبت به خشک شدن زاینده رود وانفعال مدیران و مسئولان شهر و وعده های مسئولان طراز اول کشور منجمله شخص حسن روحانی بنمایش گذاشتند.
تجمع جوانان دهستان افرینه برای  احداث سالن ورزشی مقابل فرمانداری پلدختر
روزچهارشنبه19مهر،جمعی از جوانان دهستان افرینه پلدختر برای  احداث سالن ورزشی مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.
براساس گزارش منشره، حدود 50 نفر از جوانان دهستان افرینه از توابع شهرستان پلدختر روز چهارشنبه با تجمع اعتراض‌آمیز مقابل فرمانداری این شهرستان خواستار احداث سالن ورزشی سرپوشیده فوتسال شدند.
تجمع اعتراضی دانشجویان تغذیه دانشگاه بهشتی مقابل وزارت بهداشت
امروز 19مهر، جمعی از دانشجویان تغذیه دانشگاه بهشتی در اعتراض به اجرای آیین نامه M.D ph.d، مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.
براساس گزارشات منتشره،این چندین تجمع  اعتراضی کارشناسان تغذیه درهمین رابطه مقابل وزارت بهداشت است،که به گفته ی یکی از معترضین اعتراض آنان به مسائل زیر است:
1-با شروع طرح تحول سلامت در سال 94 و به کارگیری کارشناسان تغذیه در مراکز خدمات جامع شهر، مردم و مسولین بیشتر با کارکرد کارشناسان تغذیه در آموزش های گروهی و مشاوره های فردی آشنا شدند. اما اخیرا با دستورالعملی از سوی دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، قرار بر این شده است که نیروهای با مدارک غیرمرتبط در جایگاه کارشناس تغذیه به کارگرفته شوند. این اقدام علاوه بر سلامت انداختن سلامت جامعه بر خلاف دستورالعمل های پیشین وزارت بهداشت است.
2-اعتراض به اجرای بی عدالت ترین آیین نامه آموزشی معروف به MD_PHD است.
در سال 1389 آيين نامه اي تحت عنوان آيين نامه دوره MD-PhD به تصويب رسيده است که دانشجويان سال آخر پزشکي عمومي مي توانند بدون شرکت در آزمون PhD و تنها بر اساس داشتن معدل حداقل 16 و انجام يک مصاحبه وارد دوره PhD رشته هاي علوم پايه از جمله علوم تغذيه شوند. این آیین نامه هم اکنون در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال اجرا است.
3-تحت پوشش قرار نگرفتن خدمات رژیم درمانی؛ در حالی که همه مسولان به این نکته اذهان دارند که بیماران با داشتن تغذیه سالم و رژیم غذایی مناسب زمان کمتری در بستری هستند و هزینه های بیمار و بیمارستان کاهش می یابد ولی مشاوره ها و رژیم درمانی کارشناسان تغذیه تحت پوشش بیمه نیست، که خود این مسلئه باعث کاهش عملکرد کارشناسان تغذیه در بیمارستان و حوزه بالینی می شود.
در دو سال گذشته دانشجويان و فارغ التحصيلان رشته تغذيه تجمع ها و فعالیت های گسترده ی داشتند که از جمله آن اعتراض به دبير بورد تخصصی تغذيه و سایر اعضای بورد به دلیل بی تفاوتی در مقابل اقدامات اخیر است. دکتر کشاورز پس از 28 سال همچنان دبیر بورد تخصصی تغذیه هستند و بسیاری از اتفاقات با نظر ایشان اعمال می شود.
امروز نیز آنها مقابل وزارت بهداشت تجمع کرده اند تا مراتب اعتراض خود را به مسئولین این وزارتخانه برسانند.البته قبل از این تجمع اقدامات بسیاری برای جلب توجه مسئولین وزارت بهداشت برای رسیدگی به این مسائل شده است که هنوز به نتیجه نرسیده است.
مرگ دلخراش یک کارگر خودروی سنگین حین کار درآبادان
عصرروزگذشته(18مهر)،یک کارگر خودروی سنگین(کمپرسی) در هنگام کار در یک شرکت در شهرستان آبادان به دلیل گیر کردن در زیر اطاق حمل بار آن جان خود را از دست داد.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبادان سه شنبه شب گفت:کارگر خودرو کمپرسی در حین کار جان خود را از دست داد.
مجید فرهانی پور افزود:این حادثه ساعت ١٥:٣٠ دقیقه به آتش نشانی آبادان اطلاع داده شد که یک تیم از گروه نجات پنج دقیقه بعد به محل حادثه رسیدند.
وی اظهار داشت: متاسفانه شدت حادثه به گونه ای بود که کارگر این خودرو قبل از رسیدن تیم نجات آتش نشانی در دم جان باخته بود.
فرهانی پور افزود:قرار نگرفتن نگهدارنده در قسمت بار کمپرسی علت گیر کردن کارگر فوت شده میان شاسی و اتاق خودرو شد که در نهایت به مرگ این کارگر منجرشد.
مرگ کارگر جوان مغازه در لنگرود بر اثر گیر کردن بالابر
امروز19مهر،یک کارگرجوان مغازه ای درلنگرودبر اثر گیر کردن بالابر از ناحیه گردن دچار سانحه شد و جان خود را از دست داد.
سرهنگ حسین نیک فرد، فرمانده نیروی انتظامی شهرستان لنگرود گفت: جوان 18 ساله ای اهل و ساکن لنگرود هنگام کار در مغازه فروش وسایل صیادی در بازار ماهی فروشان این شهرستان به علت گیر کردن بین بالابر و دیوار و آسیب دیدگی سر، گردن و بینی جان خود را از دست داد.
وی افزود: جسد این جوان برای سیر مراحل قانونی به اداره پزشکی قانونی شهرستان لنگرود تحویل داده شد.
جان باختن کارگرکارخانه جهان ترمز کاشان درحادثه آتش سوزی
 سخنگوی سازمان آتش‌نشانی کاشان ضمن اشاره به آتش سوزی کارخانه جهان ترمز این شهر گفت: عصرامروز19مهر،آتش‌سوزی کارخانه جهان ترمز کاشان جان یک کارگر را گرفت.
روح الله فدایی امشب در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به وقوع آتش‌سوزی در کارخانه جهان ترمز این شهر اظهار داشت: در ساعت 16:37 یک فقره آتش‌سوزی در کارخانه جهان ترمز کاشان واقع در شهرک صنعتی راوند این شهرستان دریافت شد.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان با بیان اینکه علت حادثه تاکنون در دست بررسی است، افزود: متأسفانه کارگر در حال کار کارخانه جهان ترمز کاشان بر اثر این آتش‌سوزی جان خود را از دست داد.
نوزدهم مهرماه1396
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارشات کارگری18مهر1396
- تجمع اعتراضی  سراسری بازنشستگان کشوری وفرهنگی
- تجمع  اعتراضی سراسری بازنشستگان صنعت فولاد نسبت به پرداخت نشدن مطالبات وعدم همسان سازی حقوق
- تجمع اعتراضی کارگران فضای سبز شهرداری آمل نسبت به عدم پرداخت حقوق مقابل ساختمان شورای این شهر
- تحقق اراده کارگران برای عدم تشکیل شورای اسلامی کار فرمایشی در سامانه ۱ و ۶ BRT را شادباش می گوییم
- عدم پرداخت ماه ها حقوق 200کارگر کارخانه کیش چوب
اعزام کارگران این کارخانه به مرخصی اجباری از دهم مهرماه
اخراج تعدادی از کارگران معترض طی یکسال گذشته
- کارگران کارخانه ایران سوئیچ با ماه ها حقوق معوقه وحق بیمه پرداخت نشده در چند قدمی بیکاری!
- عدم پرداخت2ماه حقوق هزاران کارگر معادن زغال سنگ کرمان
- تجمع اعتراضی دستفروشان خیابان نوبهار کرمانشاه در برابر شورای شهر
- تجمع اعتراضی اهالی صیدون  نسبت به نبود امکانات رفاهی - شهری  مقابل بخشداری
- تجمع اعتراضی دوباره داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی مقابل مجلس
- اعتصاب وتظاهرات کارکنان دولت فرانسه دراعتراض به سیاست ریاضتی دولت ماکرون رئیس جمهور ثروتمندان
تجمع اعتراضی  سراسری بازنشستگان کشوری وفرهنگی
صبح امروزسه شنبه هیجدهم مهرماه، بازنشستگان کشوری وفرهنگی در راه احقاق حقوق برحقشان مبنی بر همسان‌سازی مستمری‌ها، اجرای دقیق قانون خدمات مدیریت کشوری و بهبود کیفی سطح خدمات بیمه در تهران و برخی از شهرستانها تجمع کردند.
در تهران این تجمع مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور صورت گرفت و در آن حدود صد نفر از بازنشستگان کشوری شرکت کردند. در بین آنها تعداد زیادی از بازنشستگان فرهنگی حضور داشتند.
در برخی از استانها نیز بازنشستگان تجمعات مشابه برگزار کردند. برای نمونه بازنشستگان کشوری در استان فارس مقابل استانداری جمع شدند.
براساس گزارش منتشره،بازنشستگان که پیش از این بارها مقابل نهادهای مختلف، ازجمله مجلس و سازمان برنامه و بودجه تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند؛ خواسته‌های خود را همسان‌سازی مستمری‌ها، اجرای دقیق قانون خدمات مدیریت کشوری و بهبود کیفی سطح خدمات بیمه عنوان می‌کنند.
یکی از حاضران در تجمع امروز می‌گوید: برای چندمین بار در سال جاری به پایین بودن سطح معیشتی و رفاهی خود اعتراض کرده‌ایم؛ مسئولان تاکنون پاسخگوی ما نبوده‌اند؛ امیدواریم پس از این کَمی هم به بازنشستگان و مستمری بگیران بیندیشند.
تجمع  اعتراضی سراسری بازنشستگان صنعت فولاد نسبت به پرداخت نشدن مطالبات وعدم همسان سازی حقوق
امروز18مهر، بازنشستگان صنعت فولاد دراعتراض به پرداخت نشدن مطالبات وعدم همسان سازی حقوق دست به تجمع سراسری زدند.
بازنشستگان صنعت فولاد استان های تهران والبرز برای چندمین بار مقابل نهاد ریاست‌جمهوری تجمع کردند.
همزمان با تجمع اعتراضی بازنشستگان صنعت فولاد استان های تهران والبرز مقابل نهاد ریاست جمهوری همزمان بازنشستگان صنعت فولاد دیگر استان ها نیز مقابل ساختمان استانداری‌های محل سکونت خود دست به تجمع اعتراضی زدند.
برپایه گزارش منتشره،آنها در توضیح مطالبات خود می‌گویند: در حال حاضر مستمری شهریور ماه‌مان به تاخیر افتاده و از سال ۹۱ تاکنون نیز بخشی از مطالبات مربوط به اجرای احکام معلق شده حق سرپرستی و حق سختی کارمان پرداخت نشده است.
بازنشستگان صنعت فولاد کشور همچنین خواستار همسان‌سازی مستمری هم‌صنفان پیشکسوت خود هستند که گویا از حدود پنج سال قبل تاکنون نسبت به آن ترتیب اثری داده نشده است.
آنها با یادآوری اینکه برای پرداخت مستمری شهریور ماه بازنشستگان فولاد، سازمان برنامه و بودجه روز ۱۵ ماه جاری نامه‌ای به خزانه دولت در وزارت اقتصاد داریی ارسال کرده‌است؛ افزودند: به‌صورت مشخص در جلسه روز گذشته؛ مدیرکل خزانه با دولت به دلیل مشخص نبودن منابع مالی، نامه ارسالی را به سازمان برنامه و بودجه عودت داده است.
این بازنشستگان می‌گویند: تاکنون پاسخ درست و شفافی در خصوص مشکلات مان به ما داده نشده و ما می‌خواهیم بگوییم با گزارش و نامه‌نگاری کار بازنشستگان حل نخواهد شد در نتیجه این تجمعات ادامه خواهد یافت.
تجمع اعتراضی کارگران فضای سبز شهرداری آمل نسبت به عدم پرداخت حقوق مقابل ساختمان شورای این شهر
امروز18مهر،جمعی از کارگران تحت پوشش پیمانکاری سازمان فضای سبز شهرداری شهرستان آمل،دراعتراض به عدم پرداخت حقوق مقابل ساختمان شورای این شهر،تجمع کردند.
بنابه گزارش رسانه ای شده، محمدرضا میکائیل سخنگوی شورای اسلامی شهر آمل گفت: بیش از ۴۰ نفر از کارگران سازمان فضای سبزشهرداری شهرستان آمل امروز به علت پرداخت نشدن به موقع حقوقشان به مدت یک ساعت در محل شورای اسلامی این شهرستان تجمع کردند.
وی افزود: با حضور پیمانکار و دو نفر از نماینده‌های کارگران در جلسه رسمی شورای شهر آمل، مشکلات و درخواست‌های حقوقی و معیشتی خود را مطرح که با وعده پیگیری مسائل کارگران و پرداخت حقوق تا ظهر، به تجمع خود خاتمه دادند.
تجمع کارگران کارخانه رینگ‌سازی مشهد دراعتراض به سخت تر شدن شرایط کاری،کاهش حقوق وکوتاهترشدن مدت قرارداد مقابل ساختمان مدیریت
روزگذشته(17مهر)،کارگران کارخانه رینگ‌سازی مشهد دراعتراض به سخت تر شدن شرایط کاری،کاهش حقوق وکوتاهترشدن مدت قرارداد مقابل ساختمان مدیریت این واحد قطعه‌سازی درمشهد تجمع کردند.
براساس گزارشی که امروز18مهر رسانه ای شد،کارگران کارخانه رینگ‌سازی مشهد گفتند: از حدود 2 سال پیش که مدیریت این واحد قطعه سازی تغییر کرده‌است، برنامه‌های کارفرما بیش از پیش بر افزایش بهره‌وری تولید متمرکز شده است و همین تاکید بیش از اندازه باعث نارضایتی آنها و همکارانشان شده است.
کارخانه رینگ‌سازی مشهد 35 سال پیش در استان خراسان رضوی راه‌اندازی شده‌. در حال حاضر حدود هزار کارگر در این واحد صنعتی مشغول کارند که سابقه کاری برخی از آنها به 20 سال هم می‌رسد.
مطابق گفته کارگران،از زمان تغییر رویه مدیریت این واحد صنعتی، تحقق تمامی مطالبات ازجمله افزایش حقوق، پرداخت پاداش‌ها، ترفیع رتبه شغلی و ... به صورت سختگیرانه‌ای با معیارهای رقابتی سنجیده می‌شود و همین مسئله باعث افزایش فشار روانی و نارضایتی کارگران شده است.

کارگران می‌گویند؛ با وجود اصرارهایی که مدیریت این واحد صنعتی برای جایگزین کردن استانداردهای خود دارد اما در عمل تجربه دو سال گذشته آنها نشان می‌دهد تبعیت از معیارهای جدید تاثیر چندانی بر ارتقای موقعیت شغلی آنها نداشته است.
مطابق این گفته‌ها؛ پرداخت درآمد نزدیک به حداقل مزدی و کاهش مدت قراردادهای شغلی کارگران تا زیر مدت یک سال ازجمله عوامل موثر بر نارضایتی کارگران بوده‌ است. چنانچه برخی از کارگران این واحد تولیدی مدعی هستند که مدت قرارداد آنها هر 35 روز تمدید می‌شود.
از قرار معلوم مجموعه این اتفاقات باعث شد روز گذشته گروهی از کارگران معترض در محل دفتر مدیریت تجمع اعتراضی برپا کنند.
تحقق اراده کارگران برای عدم تشکیل شورای اسلامی کار فرمایشی در سامانه ۱ و ۶ BRT را شادباش می گوییم
رای گیری تحمیلی بر کارگران سامانه های ۱ و ۶ BRT برای تشکیل شورای اسلامی کار فرمایشی علی رغم تخلف و تقلب فراوان با اراده و عزم رانندگان و کارگران به حد نصاب قانونی نرسید.
کارگران سامانه ۱ و ۶  BRT از سال ۹۲ با هوشیاری و اتحاد در چند نوبت علی رغم فشار و زور مدیریتی و تخلف و تقلب کسترده سازمان یافته به رای گیری تحمیلی برای تشکیل شورای اسلامی کار در خدمت مدیریت نه گفتند و مانع از تشکیل شورای اسلامی کار فرمایشی شدند.
طبق ماده ۱۴ آئین نامه انتخابات قانون تشکیل شوراهای اسلامی کار در کارگاه هایی که تعداد کارگران از ۵۰۱ نفر تا ۱۰۰۰ نفر باشد. باید ۶ نفر عضو اصلی و ۴ نفر عضو علی البدل انتخاب گردد. و طبق تبصره ۲ ماده ۱ قانون تشکیل شوراهای اسلامی کار، آراء منتخبین نباید از یک سوم کل آراء کمتر باشد.
با توجه با اینکه مدیریت و حراست شرکت واحد با اجبار از کارگران رای می گیرد. کارگران با هوشیاری با زدن علامت ضربدر بزرگ در تعرفه رای مانع از این شدند که کاندیداها یک سوم کل آراء را کسب کنند.
در سامانه ۱ و ۶ BRT با توجه به تعداد کارگران باید ۶ عضو اصلی و ۴ عضو علی البدل انتخاب می شد. و علی رغم تخلف و تقلب سازمان یافته و گسترده مدیریت در انتخابات طی دو مرحله رای گیری، در سامانه ۱ BRT مجموعا ۸ نفر رای آورد و در سامانه ۶ BRT مجموعا ۵ نفر رای آورد.
ماده ۸ آئین نامه انتخابات شورای اسلامی کار:《در موارد زیر انتخابات شورا برای مدت یک سال به تعویق می افتد:
ج- در صورتی که پس از طی دو مرحله انتخابات، حداقل به تعداد مورد نیاز(۲و۴و۶و۸و۱۰نفر) حدنصاب لازم را به دست نیاورند.
در مورد دو سامانه ذکر شده ۱۰ کاندید باید حد نصاب لازم (یک سوم کل آراء) را به دست می آوردند. بنابراین چون در سامانه یک ۸ کاندید و در سامانه شش ۵ کاندید حدنصاب را کسب کردند. بنابراین برابر قانون شورا در این دو سامانه تشکیل نمی شود.
منبع:کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
عدم پرداخت ماه ها حقوق 200کارگر کارخانه کیش چوب
اعزام کارگران این کارخانه به مرخصی اجباری از دهم مهرماه
اخراج تعدادی از کارگران معترض طی یکسال گذشته
8تا12ماه حقوق وعیدی امسال 200کارگر کارخانه کیش چوب پرداخت نشده است.کارگران این کارخانه از دهم ماه جاری به مرخصی اجباری اعزام شده اند.طی یکسال گذشته تعدادی از کارگران این واحد تولیدی واقع در منطقه آزاد کیش بدلیل اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان از کار اخراج شده اند.
براساس گزارشی که امروز18مهر رسانه ای شد،جمعی از کارگران کارخانه کیش چوب واقع در منطقه آزاد کیش با اشاره به معوقات مزدی خود گفتند: نزدیک به ۲۰۰ کارگر هستیم که در بخش‌های تولید و اداری کارخانه کیش چوب کار می‌کنیم اما در حال حاضر بابت ۸ تا ۱۲ ماه مطالبات مزدی طلبکاریم.
به گفته یکی از کارگران، دلیل پرداخت نشدن معوقات مزدی او و سایر همکارانش کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی به دلیل کاهش حداقلی فعالیت تولیدی کارخانه است.
او گفت: کارگران کیش چوب، آخرین حقوقی که دریافت کرده‌اند مربوط به دستمزد شهریور ماه سال ۹۵ است که در خرداد ماه سال جاری توسط کارفرما به حساب بانکی آنها واریز شده است، همچنین کارفرما به دلیل کمبود نقدینگی عیدی سال ۹۵ آنان را پرداخت نکرده است.
وی بابیان اینکه حدود نیمی از همکاران شاغل در کارخانه کیش چوب را کارگران هندی و بنگلادشی تشکیل می‌دهند،  در خصوص تعطیلی موقت کارخانه اظهار داشت: اخیرا کارفرما (از دهم مهر ماه) به دلایل نامعلومی کارخانه را به صورت موقت تعطیل اعلام کرده و از کارگران خواسته است به مدت  ۱۰ روز در کارخانه حاضر نشوند.
این کارگر همچنین گفت: نگرانی ما کارگران این است در نتیجه استمرار این مشکلات، مرخص‌های آن‌ها در  هفته‌ها و ماه‌های آتی نیز ادامه پیدا کند.
به گفته این کارگر؛ مجموعه اتفاقاتی که در مدت یک سال گذشته در این واحد تولیدکننده محصولات چوبی افتاده، موجب شده تعدادی از کارگران که مشکلات خود را به دفتر اشتغال منطقه آزاد کیش انتقال دادند،از کار اخراج شوند.
به گفته این کارگر در شرایط کنونی آنچه برای او و همکارانش حائز اهمیت است؛ دریافت مطالبات و حفظ امنیت شغلی است چراکه در منطقه محل کارشان فرصت شغلی دیگری وجود ندارد اما آنها باید پاسخگوی نیازهای خانواده‌هایشان باشند.
وی با بیان اینکه هم اکنون کارگران این کارخانه از وضعیت موجود رضایت ندارند، درباره علت معوق ماندن مطالبات مزدی خود گفتند: کارفرما می‌گوید رکود بازار ساخت و ساز به فعالیت کارخانه کیش چوب لطمه وارد کرده است.
این کارگران که احتمال می‌دهند در نتیجه وضعیت پیش آمده ممکن است امنیت شغلی خود را از دست بدهند؛ در خاتمه افزودند: از مسئولان درخواست داریم پیگیر مشکلات کارخانه کیش چوب و معوقات مزدی و بیمه‌ای آنها باشند.
کارگران کارخانه ایران سوئیچ با ماه ها حقوق معوقه وحق بیمه پرداخت نشده در چند قدمی بیکاری!
6ماه حقوق کارگران کارخانه ایران سوئیچ  واقع در كیلومتر 11 جاده مخصوص كرج پرداخت نشده است. حق بیمه کارگران نیز به بیمه تأمین اجتماعی به مدت ۱۲ ماه پرداخت نشده که باعث عدم تمدید و صدور دفترچه  های بیمه‌ کارگران از سوی شعبه مربوطه و عدم ارائه خدمات به کارگران شده است،ازجمله این که بیمه بیکاری به این کارگران تعلق نمی‌گیرد.
علاوه بر این حق بیمه تکمیلی که از کارگران دریافت شده نیز پرداخت نشده است که بازتاب آن، عدم پرداخت خسارت درمانی از طرف شرکت بیمه‌ای مربوطه از آذرماه سال ۹۵ تاکنون به کارگران بوده است.
ازاین فراترکارخانه ای که بیش از ۳۳۰ نفر کارگرداشت و خط تولید آن به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کرد امروز با ۴۸ نفر کارگر فعالیت می‌کند و با فسخ قرارداد کار، نگرفتن سفارش کار جدید و استفاده از حربه‌های خاص به منظور برنده نشدن در مناقصات کاری به بهانه‌های اعلام شده مصمم به تعطیلی شرکت و اخراج باقیمانده کارگرانش شده است.
براساس گزارش که امروز18مهر رسانه ای شد،شرکت ایران سوئیچ بعنوان اولین شرکت تابلو سازی در ایران، فعالیت خود را در سال ۱۳۴۶ آغاز کرد و پنج محصول تابلوهای فشار قوی، تابلوهای فشار ضعیف، خازن، کلید فشارقوی و سکسیونر از تولیدات این شرکت محسوب می‌شود.
مشکلات کارگران این شرکت تقریبا از مهرماه سال گذشته آغاز شد تا اینکه پس از تقریبا یکسال همچنان کارگران این شرکت با مشکلات متعددی مواجه هستند.
این شرکت از جمله شرکت‌های فعال با راندمان کاری بالا حدود ۵۰ سال سابقه موفق در عرصه تولید تابلوهای برق مطرح بود اما چند سالی است که به دلیل مشکلات مدیریتی در رکود به سر می‌برد.
سهام‌دار این شرکت، در زمان خرید سهام شرکت از وزارت نیرو (با ۵۱ درصد سهام) و سازمان تأمین اجتماعی (با ۴۹ درصد سهام)، برای قانع کردن مسئولان از هیچ تلاشی دریغ نکرد اما اکنون بنا به دلایلی در صدد تعطیلی شرکت برآمده است؛ ضمن اینکه قصدی برای فروش شرکت ندارد چراکه به نام و اعتبار شرکت نیاز دارد.
سهام‌دار شرکت برای رسیدن به اهداف خود با زمینه سازی قبلی و با دلایلی نظیر تحریم و نبود نقدینگی و عدم فروش محصول، سعی در توجیه متولیان حامی تولید و کارگری مانند وزارت کار و وزارت صنعت داشت.
اکنون در این شرایط به مرور زمان شرکتی که بیش از ۳۳۰ نفر کارگرداشت و خط تولید آن به صورت شبانه‌روز فعالیت می‌کرد امروز با ۴۸ نفر کارگر فعالیت می‌کند و با فسخ قرارداد کار، نگرفتن سفارش کار جدید و استفاده از حربه‌های خاص به منظور برنده نشدن در مناقصات کاری به بهانه‌های اعلام شده مصمم به تعطیلی شرکت و اخراج باقیمانده کارگرانش شده است.
در سال ۹۵ تشدید فشار روحی روانی و اقتصادی به کارگران و خانواده آنها موجب شد تا بسیاری از کارگران با صرف‌نظر از دریافت حق و حقوق قانونی نسبت به ترک محل کار اقدام کنند.
حق بیمه کارگران به بیمه تأمین اجتماعی به مدت ۱۲ ماه پرداخت نشده که باعث عدم تمدید و صدور دفترچه  های بیمه‌ کارگران از سوی شعبه مربوطه و عدم ارائه خدمات به کارگران شده است،ازجمله این که بیمه بیکاری به این کارگران تعلق نمی‌گیرد.
شش ماه حقوق کارگران پرداخت نشده است وعلاوه بر این حق بیمه تکمیلی که از کارگران دریافت شده نیز پرداخت نشده است که بازتاب آن، عدم پرداخت خسارت درمانی از طرف شرکت بیمه‌ای مربوطه از آذرماه سال ۹۵ تاکنون به کارگران بوده است.
عدم خرید و توزیع لباس کار و کفش ایمنی کارگران از سال ۹۴ تاکنون، عدم پرداخت کمک‌های غیرنقدی از سال ۹۴ تاکنون و عدم پرداخت هزینه ایاب و ذهاب برای ۳ ماه را از دیگر مشکلات کارگران این کارخانه است.
عدم پرداخت2ماه حقوق هزاران کارگر معادن زغال سنگ کرمان
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان کرمان از عدم پرداخت2ماه حقوق هزاران کارگر معادن زغال سنگ کرمان،خبرداد.
برپایه گزارشی که امروز18مهر رسانه ای شد،رضا اسماعیلی با اشاره به وجود 23 معدن زغال سنگ در استان کرمان اظهار داشت: از این تعداد معدن 17 معدن فعال و بقیه به دلیل مسائل و مشکلات امنیتی و یا نداشتن صرفه اقتصادی تعطیل شده است.
وی با اشاره به اینکه نزدیک به 7 هزار نفر در معادن زغال سنگ استان مشغول به کار هستند تصریح کرد: قسمت عمده معیشت مردم شهرستان‌های راور، کوهبنان و زرند از این راه تامین می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس مقرر شد تا دهم هر ماه از محل پرداخت پول زغالی که ذوب‌آهن به شرکت زغال سنگ پرداخت می‌کند حقوق کارگران و هزینه لازم جهت تامین تجهیزات لازم برای معادن فراهم شود گفت: در ماه اول این پول پرداخت شد و این ماه هنوز پرداخت نشده است و هم اکنون پرداخت حقوق کارگران دو ماه معوقه دارد.
تجمع اعتراضی دستفروشان خیابان نوبهار کرمانشاه در برابر شورای شهر
صبح امروز سه شنبه 18 مهر 96، جمعی از دست فروشان خیابان نوبهار در برابر ساختمان شورای شهر کرمانشاه به دلیل فشارهای وارده از سوی اجرائیات شهرداری که مانع کسب و کار این افراد شده بود؛ تجمع کردند.
دستفروشان با ارائه کتبی درخواست شان، خواهان لغو محدودیت و فشار بر کسب و کار و تنها منبع درآمدشان شدند.
تجمع کنندگان در راستای رسیدن به خواسته ی شان، ساعت شش بعدازظهر امروز 18 مهر، تجمعی دیگری مقابل ساختمان اصلی شهرداری واقع در میدان شهناز برگزار می کنند.
تجمع اعتراضی اهالی صیدون  نسبت به نبود امکانات رفاهی - شهری  مقابل بخشداری
امروز18مهر، اهالی صیدون  از توابع شهرستان باغملک دراستان خوزستان دراعتراض به نبود امکانات رفاهی – شهری از جمله بانک ، بیمارستان و جاده ارتباطی مناسب، مقابل بخشداری تجمع کردند.
بخش صیدون با ۲۰ هزار نفر جمعیت  در  ۳۵کیلومتری جنوب شهرستان باغملک استان خوزستان قرار داردکه بیشتر مردم آن  بهمیی سردسیر هستند  .
براساس گزارش منتشره،به گفته یکی از اهالی صیدون،این تجمع  که صبح امروز - سه‌شنبه 18مهرماه جاری آغاز شده وتا -لحظه تنظیم خبر - نیز ادامه دارد در اعتراض به نبود خدمات رفاهی در منطقه است به طوری که مرد این بخش برای انجام امور بانکی خود باید به نزدیکترین شهر مجاور بروند زیر این صیدون تنها   یک عابربانک دارد که بیشتر اوقات نیز خراب است.
صِیدون در استان خوزستان است.  این شهر از توابع شهرستان باغ‌ملک و مرکز بخش صیدون است که خود نیز به دو قسمت صیدون شمالی و صیدون جنوبی تقسیم می‌شود. چندین روستای بزرگ و حاصلخیز، در اطراف صیدون وجود دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به سرآسیاب و ماوی و روستای دره بنیاب و طلاور و علاء، رودزیر و خود شهر صیدون اشاره کرد.
در این مناطق برنج بسیاری کشت می‌شود که یک نوع آن چمپا نام دارد.
زبان مردم منطقه صیدون لری با گویش بهمئی است. که دنباله زبان اوستایی است.
تجمع اعتراضی دوباره داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی مقابل مجلس
صبح امروز18مهر،جمعی از داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی در اعتراض به نتایج آزمون دستیاری و اعمال سهمیه پنج درصدی رزمندگان و ایثارگران در این آزمون، برای دومین بار در یک هفته اخیر، مقابل مجلس تجمع کردند.
این معترضان در هفته‌ گذشته نیز مقابل مجلس* ووزارت بهداشت** تجمع کرده بودند و این دومین تجمع اعتراضیشان مقابل مجلس است.
*داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی در دومین روزاعتراضشان مقابل مجلس تجمع کردند
صبح امروز11مهر،جمعی از داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی دردومین روز اعتراضشان نسبت به نتایج آزمون دستیاری و اعمال سهمیه‌های بومی، ایثارگر،‌ شاهد و سهمیه پنج درصدی جانبازان و ایثارگران در این آزمون مقابل مجلس تجمع کردند.
**تجمع اعتراضی داوطلبان دستیاری دندانپزشکی مقابل وزارت بهداشت
امروزدوشنبه10مهر،جمعی از داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی در اعتراض به نتایج آزمون دستیاری و اعمال سهمیه‌های بومی، ایثارگر،‌ شاهد و سهمیه پنج درصدی جانبازان و ایثارگران در این آزمون مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.
برپایه گزارشات منتشره، دندانپزشکان تجمع کننده خواستار بازبینی نحوه اعمال سهمیه‌های بومی، ایثارگر،‌ شاهد و سهمیه پنج درصدی جانبازان و ایثارگران بوده و اظهار می‌کردند در دفترچه ثبت‌نام صراحتا اعلام شده است، که باقی مانده سهمیه آزاد و ایثارگر متعلق به داوطلبین سهمیه آزاد است.
م.الف یکی از شرکت کنندگان در این تجمع اظهار کرد: ما خواهان بازبینی نحوه اعمال سهمیه‌های بومی و ایثارگر و شاهد و سهمیه پنج درصدی جدید و احقاق حقوق داوطلبین سهمیه آزاد هستیم.
وی ادامه داد: در دفترچه ثبت نام صراحتا اعلام شده است، که باقی مانده سهمیه آزاد و ایثارگر متعلق به داوطلبین سهمیه آزاد است.
این داوطلب آزمون دستیاری دندانپزشکی گفت: با افزایش سهمیه بومی و رزمندگان و ایثارگران، ظرفیت باقی مانده برای داوطلبان آزاد تنها 30 درصد است.
وی گفت: نتایج آزمون دستیاری دندانپزشکی به دلیل تصمیم گیری نحوه اعمال سهمیه امسال به تعویق افتاد و به رغم گفتگوهای انجام شده با مرکز سنجش پزشکی و پیگیری‌های شحصی داوطلبان این آزمون قبل اعلام نتایج و گرفتن پاسخی مبنی بر عدم اعمال سهمیه پنج درصد، این سهمیه اعمال شد.
این داوطلب آزمون دستیاری با اشاره به اینکه طی نامه ای درخواست خود را به وزارت بهداشت اعلام کردیم گفت: اعمال سهمیه‌های جدید رزمندگان پنج درصد که طبق تبصره تا ۳۰ درصد قابل افزایش است موجی از سردرگمی و ناامیدی را نه تنها در بین اقشار ما دندانپزشکان، بلکه در بین داوطلبین کنکور سراسری و کارشناسی ارشد نیز بوجود آورده است و سال آینده در صورت اعمال؛ در بین همکاران پزشک ما نیز مشکلات و اعتراضات عدیده ای به وجود می آورد.
وی گفت: در آخر مهمترین خواسته ما این است که سهمیه‌ها بطور جدی بازنگری شوند و شانس قبولی افراد سهمیه آزاد به حالت قبل برگردد و مازاد هر سهمیه‌ای مانند سهمیه شاهد و بومی نیز همچون سابق به سهمیه آزاد تعلق بگیرد.
این داوطلب آزمون دستیاری خاطرنشان کرد: آزمون دستیاری دندانپزشکی با آزمون‌های دستیاری پزشکی و آزمون ارشد در تعداد ظرفیت‌هاست٬ حداکثر 380 ظرفیت موجود است که با کسر سهمیه بومی و شاهد تقریبا یک سوم ظرفیت خالی می‌ماند و این یعنی اکثر شرکت‌کننده‌ها که سهمیه آزاد هستند برای تنها یک سوم ظرفیت رقابت می‌کنند.
اعتصاب وتظاهرات کارکنان دولت فرانسه دراعتراض به سیاست ریاضتی دولت ماکرون رئیس جمهور ثروتمندان
اخباروگزارشات کارگری:امروزسه شنبه10اکتبر،فرانسه شاهد اعتراض هزاران نفر از کارکنان دولت نسبت به سیاست های ریاضتی دولت ماکرون رئیس جمهور ثروتمندان بود.
بدنبال فراخوان 10سندیکای فرانسوی*(9سندیکای حقوق بگیران ویک سندیکای دانشجویی)برای اولین بار پس از 10سال، امروز10اکتبرهزاران نفرازکارکنان دولت در اعتصاب وتظاهرات خیابانی سراسری شرکت کردند واعتراضتشان را نسبت به حذف 120000پست شغلی طی 5سال آینده،عدم افزایش حقوق وحتی بروز نکردنش متناسب با افزایش نرخ تورم،افزایش شارژسوسیال وعدم باز پرداخت حق اولین روز مرخصی درمانی و....،بنمایش گذاشتند.
به گزارش سندیکای ث.ژ.ت،امروز400هزارنفردرشهرهای مختلف فرانسه در تظاهرات خیابانی شرکت کردند.بنابه گزارش همین منبع فقط درخیابان های پاریس45هزارنفردست به تظاهرات زدند.
کارکنان مدارس،بیمارستان ها، دفاترپست،حمل ونقل زمینی وهوایی و..... در اعتصاب امروز شرکت کردند.
روز گذشته9اکتبر نشست مشترکی بین سندیکاهای فرانسوی:
(CGT, CFDT, FO, CFTC, FSU, Unsa, Solidaires, Unef, UNL et FIDL)
جهت سازمان دادن اقدام مشترک دراعتراض نسبت به سیاست های ریاضتی دولت ماکرون رئیس جمهور ثروتمندان ازجمله نسبت به کاهش حق مسکن،افزایش شارژسوسیال ، اصلاحات درباره کارآموزی وکارآموزان،اصلاحات درباره بازنشستگان و.... برگزارشد که متاسفانه مابه ازای عملی نداشت وقرارشد24اکتبر دوباره نشست مشترکی در همین رابطه برپاشود.
اما تا آن تاریخ سندیکای ث.ژ.ت فراخوانی برای اعتراض نسبت به لایحه قانون کار ضدکارگری ماکرون بتاریخ پنج شنبه19اکتبرصادرکرد.
*Solidaires ;
Force ouvrière (FO) ;
Fédération autonome (FA) ;
Fédération syndicale unitaire (FSU) ;
Confédération générale du travail (CGT) ;
Union nationale des étudiants de France (Unef) ;
Union nationale des syndicats autonomes (Unsa) ;
Confédération française démocratique du travail (CFDT) ;
Confédération française des travailleurs chrétiens (CFTC) ;
une première depuis 10 ans - pour protester contre les projets du gouvernement (suppression de 120 000 postes en cinq ans, rémunérations gelées, jour de carence ou enc
هیجدهم مهرماه1396
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت