.
شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۷.
امروز:
Sep 22 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 17 مهر 1396 ساعت 21:01

اخباروگزارشات کارگری17/16/15/14مهر

- اعتصاب وتجمع کارگران معادن زغال سنگ البرز مرکزی در جاده تهران – شمال

- کارگران قرارداد موقت وپیمانکاری شرکت‌های پتروشیمی  وصنعت نفت،اجرای طرح طبقه بندی مشاغل وهمسان سازی حقوق

- آخرین خبرها درباره وضعیت شرکت صنایع آذرآب ومشکلات پابرجا کارگرانش

- بازگشت بکار700کارگر کارخانه پلی اکریل اصفهان ادعا یا واقعیت

- عدم پرداخت 3ماه حقوق کارگران کارخانه چینی اصفهان

- عدم پرداخت3ماه حقوق کارگران شهرداری بیجار

- تجمع اعتراضی دانشجویان شبانه دانشگاه تهران نسبت به عدم اختصاص خوابگاه مقابل کوی دانشگاه تهران

- مقایسه دو گزارش درباره قربانیان حوادث کاری در استان لرستان

- قطع دست کارگر کارگاه ماسه‌شویی در تبریز

اعتصاب وتجمع کارگران معادن زغال سنگ البرز مرکزی در جاده تهران - شمال

صبح روزدوشنبه هفدهم مهرماه، کارگران معادن زغال سنگ البرز مرکزی دراعتراض به عدم پرداخت دوماه حقوقشان دست از کارکشیده و در حوزه شهر زیرآب شهرستان سواد کوه، دوراهی آزادمهر، جاده تهران –شمال* تجمع کردند. براساس گزارش منتشره،معاون فرماندار شهرستان سوادکوه گفت : حدود 70 نفر از کارگران 2 معدن شرکت زغال سنگ البرز مرکزی از ساعت هفت و 30 دقیقه صبح امروز به مدت یکساعت در دوراهی آزادمهر در حوزه شهر زیرآب تجمع کردند .

عین الله طالبی تجمع امروز این کارگران را به دلیل تاخیر پیمانکار در پرداخت حقوق ذکر کرد و افزود : حدود 10 معدن فعال شرکت زغال سنگ البرز مرکزی براساس اصل خصوصی سازی به شرکت صنعتی معدنی سامان ، یکی از شرکت های خصوصی واگذار شد .

وی ادامه داد : قرارداد کارگران معادن این شرکت براساس میزان استخراج زغال سنگ از معادن است که بازای فروش زغالسنگ و کسب درآمد صورت می گیرد .

به گفته معاون فرماندار سوادکوه به دلیل استخراج کم زغال سنگ میزان فروش و کسب درآمد پایین آمد که موجب تاخیر در پرداخت حقوق کارگران شد .

وی با اشاره به اینکه جاده سوادکوه به تهران به دلیل این تجمع تنها چند دقیقه مسدود بود، افزود : با ورود بموقع و سریع مسئولان و وعده پیگیری مسائل ، کارگران به تجمع خود خاتمه دادند .

معاون فرماندار سوادکوه گفت : هم اکنون جلسه شورای تامین شهرستان با موضوع تجمع کارگران و بررسی مشکلات آنها در فرمانداری در حال برگزاری است .

وی ادامه داد : همچنین در کمیسیون کارگری با حضور اعضای آن همچون فرمانداری سوادکوه ، اداره صنعت ، شرکت البرز مرکزی و نماینده کارگران این معادن با موضوع بررسی مشکلات آنان برگزار می شود .

* شهر زیرآب یکی از چهار شهر شهرستان سواد کوه در استان مازندران ایران است که جادهٔ ارتباطی تهران-شمال و راه‌آهن تهران – شمال از میانش می‌گذرد.

کارگران قرارداد موقت وپیمانکاری شرکت‌های پتروشیمی  وصنعت نفت،اجرای طرح طبقه بندی مشاغل وهمسان سازی حقوق

حقوق کارگران قرارداد موقت شرکت‌های پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس در راستای همسان سازی حدودی ترمیم شد.اما تاکنون اقدامی برای همسان سازی حقوق کارگران پیمانکاری شاغل در صنعت نفت نشده است.

براساس گزارشاتی که در اوایل مهرماه سال جاری رسانه ای شد، مدیر توسعه منابع انسانی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس درباره جزئیات ترمیم حقوق کارکنان قرارداد مدت موقت شرکت‌های پتروشیمی تابعه هلدینگ خلیج فارس، گفت: افزایش حقوق‌ها با توجه به مدرک تحصیلی و سابقه کار برای افراد مختلف متفاوت بوده ولی به طور متوسط بیش از 500 تا 700 هزار تومان حقوقهایشان افزایش یافته است.

 ابوافضل عزیزی با اعلام اینکه برای سال های بعد نیز با توجه به جاری بودن ضرایب افزایش بیشتری به همراه خواهد داشت، تصریح کرد: به طور قطع تمام شرکت‌های هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در ماهشهر بر اساس صورت جلسه تنظیمی این طرح را اجرا می‌کنند ولی اگر موردی باشد که خلاف آن باشد، پیگیری خواهد شد.

این مقام مسئول با اعلام اینکه طبقه بندی مشاغل به عنوان یک حرکت بنیادین در ساماندهی نیروهای کار مورد تایید شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس است، بیان کرد: در طبقه بندی مشاغل، نمودار سازمانی، شرح شغل‌ها، شرایط احراز و تعیین مزد شغل برای تمامی کارکنان مشمول قانون کار اجرا خواهد شد.

 وی در ادامه با بیان اینکه اجرای این طرح در عسلویه هم آغاز شده و به صورت مشابه از حدود چهار ماه پیش کلید خورده است، تبیین کرد: هم اکنون در مرحله در حال انجام طبقه بندی مشاغل بوده و در عسلویه ساماندهی حقوق کارکنان مدت موقت در مدت 3 سال گذشته در شرکت‌های پتروشیمی نوری، مبین،  پارس و شرکت عملیات غیر صنعتی پاسارگاد  اجرایی شده است.

آخرین خبرها درباره وضعیت شرکت صنایع آذرآب ومشکلات پابرجا کارگرانش

اعضای هیئت ‌مدیره جدید آذرآب از هفت شرکت انتخاب شدند. پس از ماه‌ها کشمکش به نظر می‌رسد داستان پیچیده و دنباله‌دار کارخانه آذرآب وارد فاز تازه‌ای شده است. دو هفته پس از آنکه کارگران شرکت آذرآب و شرکت هم‌جوارش یعنی هپکو در اعتراض به وضعیت معیشتی خود و مطالبات بر‌زمین‌مانده‌شان در سه‌راه خمین تجمع کردند و جاده قم را بستند، روزشنبه15مهر مجمع شرکت صنایع آذرآب با حضور سهام‌داران حقیقی و حقوقی در سالن اجتماعات استانداری استان مرکزی برگزار شد.

 مکاتبات و اعتراضات گسترده کارگران کارخانه آذرآب که از یک سال قبل با نامه‌نگاري‌های متعدد به نهادهای مسئول کلید خورده بود، در حالی به ایستگاه پایانی خود در سه‌راه خمین رسید که ماه‌ها از پرداخت‌نشدن معوقات کارگران این کارخانه می‌گذشت. بااین‌حال پس از درگیری‌های شدید بیست‌ونهم شهریور و انتشار گسترده تصاویر آن در فضای مجازی، همه مسئولان از تلاش برای حل مشکل آذرآب و هپکو خبر دادند و وزیر کار شخصا به استان مرکزی سفر کرد. در این شرایط نکته‌ای که همواره مسئولان به کارگران تذکر می‌دادند تأثیر منفی این اعتراض‌ها بر ارزش سهام کارخانه بود، تذکری که همیشه با یک وعده همراه بود: حل مشکلات اساسی شرکت بعد از تشکیل مجمع سهام‌داران، مجمعی که اگرچه با انتخاب هفت شرکت به‌عنوان هیئت‌مدیره از سوی سهام‌داران همراه شد، اما حاضر به تأیید صورت مالی نشد و تعیین‌تکلیفش را منوط به تعیین بازرس ویژه جدید و بررسی‌اش را به مجمع دی‌ماه شرکت موکول کرد.

مدیر ارشدی که سهام‌دار بود

بنا به گفته‌های یک منبع آگاه، یکی از مدیران ارشد دولت در استان مرکزی پس از ایجاد مشکلاتی در شرکت آذرآب، با خرید قسمتی از سهام شرکت به سهام‌دار شرکت آذرآب تبدیل می‌شود. این خرید سهام در شرایطی رخ ‌داده بود که کارگران معترض انتقادهایی جدی به نحوه مدیریت شرکت آذرآب داشتند و خواستار ورود مسئولان به موضوع برای حل مشکلات خود بودند و شائبه سهام‌داری مدیران دولتی در شرکت باعث شده بود نسبت به جدیت این مدیران برای برخورد با آنچه کم‌کاری هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت می‌خواندند تشکیک کنند. گویا پس از بالاگرفتن اعتراضات کارگران اراکی و حواشی به‌وجودآمده، این مدیر ارشد اقدام به فروش سهام خود کرده و هم‌اکنون جزء سهام‌داران شرکت آذرآب نیست. تلاش‌ها برای گفت‌وگو با این مدیر دولتی به سرانجام نرسید.

معوقاتی که بالاخره پرداخت شد

چند روز پس از اعتصاب کارگران آذرآب، علی ربیعی با حضور در نمازخانه شرکت آذرآب به گفت‌وگو با کارگران معترض این شرکت پرداخت و قول‌هایی برای حل مشکل آنان داد. ربیعی همچنین با انتقاد از نحوه برخورد با کارگران معترض از آنان خواست از اقداماتی که موجب وهن نظام است خودداری کنند. پرداخت معوقات شش‌ماهه کارگران آذرآب فقط بخشی از مشکلات این کارگران بود که با کمک‌های ویژه مانند اختصاص تسهیلات ٢٠ میلیارد تومانی از سوی بانک ملی تسویه شد. تمدیدنشدن اعتبار دفترچه‌های بیمه برخی کارگران و قطع بیمه تکمیلی آنان نیز از دیگر مشکلات کارکنان این شرکت است.

مدیران ممنوع‌المصاحبه

در شرایطی که به نظر می‌رسد شرکت آذرآب در مسیر حل مشکلات قرار دارد، مدیران این شرکت تصمیم گرفته‌اند ارائه اطلاعات به رسانه‌ها را محدود به اظهارنظر چند مدیر شرکت کنند و از باقی مدیران شرکت خواسته‌اند هیچ‌گونه اظهارنظری درباره وضعیت شرکت نداشته باشند. هجرتی، مدیر امور بودجه و سهام شرکت آذرآب، یکی از مدیرانی است که برهمین‌اساس حاضر به گفت‌وگو با «شرق» نشد و از ارائه هرگونه اطلاعاتی درباره مجمع شرکت خودداری کرد. هجرتی در پاسخ به این سؤال که ارائه‌نشدن اطلاعات از سوی مدیران می‌تواند این ظن را ایجاد کند که شرکت آذرآب هنوز درگیر مشکلات است، گفت: همین را بنویسید!

صورت مالی آذرآب تأیید نشد

در مجمع عمومی شرکت آذرآب به علت آنچه نبود شفافیت و ناکافی‌بودن و در برخی موارد مشکوک‌بودن اسناد مالی خوانده شد، سهام‌داران از تأیید صورت مالی شرکت خودداری کردند و بررسی مجدد آن را به مجمع دی‌ماه شرکت آذرآب موکول کردند. تا آن هنگام بازرس ویژه‌ای برای بررسی مجدد اسناد و تهیه گزارش مالی جدید تعیین خواهد شد. 

هیئت‌مدیره حقوقی جدید آذرآب مشخص شدند

پس از دستگیری یک عضو و استعفای سه عضو دیگر هیئت‌مدیره شرکت آذرآب در مجمع سهام‌داران این شرکت، اعضای جدید هیئت‌مدیره انتخاب شدند. سهام‌داران شرکت آذرآب پس از رایزنی‌های متعدد، هفت شرکت را: مهندسی مشاور دریاساحل، نانو تثبیت خاک، شرکت ساختمانی کیش‌ساحل سازه، شرکت کیش‌متال، شرکت فنی‌مهندسی جنوب تأسیسات کیش، شرکت کیش‌اویل و شرکت فنی مهندسی جنوب تأسیسات که پنج شرکت دراین‌بین مورد حمایت شرکت کارگزاری بانک کشاورزی و دو شرکت مورد حمایت سهام‌دار حقیقی آذرآب بودند، به‌عنوان هیئت‌مدیره حقوقی جدید آذرآب انتخاب کردند و این شرکت‌ها دو هفته مهلت خواهند داشت افراد حقیقی را برای حضور در هیئت‌مدیره معرفی کنند.

حسین خزلی‌خرازی، مدیرعامل کارگزاری بانک کشاورزی، از حضور نماینده این شرکت در مجمع سهام‌داران شرکت آذرآب خبر داد. پیش از این عدم اجازه ورود نماینده این شرکت -که سهمی‌ ٣٠ درصدی از سهام آذرآب دارد- به مجمع قبلی این شرکت حواشی زیادی به وجود آورده بود. بااین‌حال این‌بار نماینده شرکت کارگزاری بانک کشاورزی در مجمع حاضر شد و تأثیر مهمی نیز بر انتخاب هیئت‌مدیره جدید آذرآب داشت. خزلی گفت: به علت اینکه مأموریت کارگزاری بانک کشاورزی در حوزه نفت و گاز و انرژی نیست و آذرآب یک شرکت مادر در این حوزه است، ما در تفاهمی ‌که با سهام‌داران دیگر کردیم، رأی خود را به شرکت‌های تخصصی دادیم و قصد داریم سهام خود را ترجیحا به یکی از همین شرکت‌های تخصصی یا یک شرکت بزرگ دیگر در حوزه انرژی که علاقه‌مند باشد بفروشیم.

بازگشت بکار700کارگر کارخانه پلی اکریل اصفهان ادعا یا واقعیت

کارخانه پلی اکریل که از سال گذشته بعد از ۴۰ سال رو به زوال رفت در حالی مدعی بازگشت ۷۰۰ کارگر به سرکار شده که براساس گفته کارگران تنها ۳۰۰ نفر آن هم با حقوق عقب مانده یکساله به کار برگشتند.

شرکت پلی‌اکریل اصفهان در سال ۱۳۵۳ با مشارکت بخش خصوصی، تعدادی از بانک‌ها و شرکت دوپان دونمور آمریکا تاسیس شد. پلی‌اکریل در ۴۲ سال فعالیت خود، تامین کننده مواد اولیه حدود ۴۰۰ واحد کوچک و بزرگ نساجی کشور با ظرفیت اسمی معادل ۱۲۵ هزار تن در سال بود.

با وجودی که قرار بود دولت در دو بخش اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی را به عنوان کمک به سرپا شدن این کارخانه تخصیص دهد تاکنون فقط ۲۰ میلیارد آن را پرداخت کرده است

اگر چه بحران اقتصادی در این سال ها کارخانجات را یکی پس از دیگری به تعطیلی کشاند و اصفهان، این شهر صنعتی را نیز از پای درآورد اما هیچ گاه به ذهن نمی رسید که صنایع اصلی و پایه اصفهان از جمله پلی اکریل روزی به گل بنشیند.

ورشکستگی پلی اکریل نه به دلیل بحران اقتصادی بلکه به دلیل عوامل مدیریتی و مشکلات داخلی رخ داد و همین مسئله سبب شد در چند سال اخیر شاهد تعویض چند باره مدیریت این کارخانه باشیم اما امروز با حمایت مالی توانست بار دیگر روی پای خود بایستد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان که نوید بازگشایی مجدد پلی اکریل را در مهرماه داده بود، در این ارتباط در گفت و گو با مهر، اظهار داشت: با وجودی که قرار بود دولت در دو بخش اعتبار ۴۰ میلیارد تومانی را به عنوان کمک به سرپا شدن این کارخانه تخصیص دهد تاکنون فقط ۲۰ میلیارد آن را پرداخت کرده است اما با حمایت از این کارخانه، بخش های تولید پلی استر و نخ و همچنین بخش تولید مواد اولیه اکریلیک پلی اکریل اصفهان نیز راه اندازی می شود.

وی گفت: در حال پیگیری و مذاکره برای عقد قرارداد نهایی خرید و واردات مواد اولیه اکریلیک هستیم.

اسرافیل احمدیه، از آغاز تعمیرات دستگاه‌ها و بخش‌هایی از این کارخانه خبرداد و اضافه کرد: شهریور سال گذشته ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات دولتی به این شرکت داده شد و قرار است دو فقره تسهیلات یکصد میلیارد ریالی دیگر از بانک‌های صنعت و معدن و ملی با ضمانت دولت به این شرکت پرداخت شود.

به گفته برخی از مسئولان کارخانه هم اکنون ۷۰۰ نفر کارگر مجدد در این واحد صنعتی به کار گرفته شده اند.

این اظهارات مسئولان دولتی و غیردولتی اصفهان در خصوص حل بخشی از مشکلات پلی اکریل در حالی است که، یکی از کارگران شرکت پلی اکریل ، گفت: در این مدت تنها در قسمت یارن پلی استر از ۱۰ ماشین، دو ماشین به کار افتاده است و نخ پلی استر تولید می شود.

کارگرانی که برای حضور در شرکت پلی اکریل فراخوانده نشدند با مکاتبات انجام گرفته با اداره کار و بیمه کماکان تحت پوشش بیمه بیکاری خواهند ماند.

وی افزود: این در حالی است که با راه اندازی این بخش حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر از کارگران در حال حاضر به کار گرفته شده اند.

این گفته کارگر پلی اکریل در حالی است که کارخانه پلی اکریل پس از دو سال افتادن در سراشیبی و تعطیلی کامل، امروز در حالی توانست سرپا بایستد که از بین بیش از دو هزار کارگر تنها ۳۰۰ تا ۴۰۰ کارگر را توانسته دوباره به محل کارشان بازگرداند و کارگران در سه شیفت متوالی مشغول به کار هستند.

حقوق کارگران پلی اکریل یک سال عقب افتاده است

وی ادامه داد: در مدت تعطیلی کامل شرکت پلی اکریل تنها افرادی که یک تا دو سال دیگر بازنشسته می شدند حاضر به دریافت بیمه بیکاری نشدند و در این مدت بدون دریافت هیچ حقوقی به کارخانه می‌رفتند و کار نگهبانی و تعمیرات کارخانه را انجام می دادند.

یکی دیگر از کارگران نیز با اشاره به اعلامیه ای که شورای پلی اکریل به کارگران ابلاغ کرده است، گفت: در این اعلامیه آمده است، کارگرانی که برای حضور در شرکت پلی اکریل فراخوانده نشدند با مکاتبات انجام گرفته با اداره کار و بیمه کماکان تحت پوشش بیمه بیکاری خواهند ماند و برای تمدید و تغییر قرارداد به تدریج با آنها تماس گرفته خواهد شد.

وی ادامه داد: کارگران بخش مزبور فعلا به صورت شیفتی و از هفت صبح تا ساعت ۱۶ بعدازظهر و از ساعت ۱۶ تا ۱۲ شب و از ۱۲ شب تا هفت و نیم صبح، کار می کنند.

وی گفت: این در صورتی است که رستوران کارخانه به مدت ۹ ماه تعطیل است و کارگران مجبور به آوردن غذا در یک شرکت شیمیایی هستند.

وی اضافه کرد: حقوق کارگران از سال گذشته تاکنون عقب مانده و وضعیت پلی اکریل آشفته است.

عدم پرداخت 3ماه حقوق کارگران کارخانه چینی اصفهان

3ماه حقوق کارگران کارخانه چینی اصفهان پرداخت نشده است.

برپایه گزارشی که امروز17مهر رسانه ای شد،3ماه حقوق حدود350کارگر کارخانه چینی اصفهان پرداخت نشده است.

عدم پرداخت3ماه حقوق کارگران شهرداری بیجار

حقوق کلیه کارگران شهرداری بیجار3ماه است که پرداخت نشده است.

امروز17مهر، عدم پرداخت3ماه حقوق کارگران شهرداری بیجار،رسانه ای شد.

تجمع اعتراضی دانشجویان شبانه دانشگاه تهران نسبت به عدم اختصاص خوابگاه مقابل کوی دانشگاه تهران

ظهرامروز17مهر،جمعی از دانشجویان شبانه دانشگاه تهران دراعتراض به عدم اختصاص خوابگاه مقابل کوی دانشگاه تهران تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،این دانشجویان اعلام کردند که در دفترچه راهنمای پذیرش موضوعی مبنی بر اختصاص خوابگاه وجود نداشت اما در زمان ثبت نام مسئولان این دانشگاه تاکید کردند که مشکل آنها را برطرف می کنند و سال گذشته به دانشجویان شبانه خوابگاه اختصاص یافت.

این دانشجویان تاکید کردند که اما مسئولان این دانشگاه اکنون اعلام می کنند: خوابگاه به دانشجویان شبانه تعلق نمی گیرد.

پیش از این نیز حسن به نژاد معاون دانشجویی دانشگاه تهران اعلام کرده بود که این دانشگاه تمام تعهدات خود را درخصوص اختصاص خوابگاه به دانشجویان عمل کرده است.

وی اظهار داشت: هیچ اتاقی از خوابگاه های این دانشگاه را خالی نخواهیم گذاشت و تا حدی که خوابگاه داریم به دانشجویان اختصاص می دهیم.

مقایسه دو گزارش درباره قربانیان حوادث کاری در استان لرستان

امروز17مهر، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان، از کاهش 27 درصدی حوادث ناشی از کار در استان طی شش ماهه سالجاری خبر داد.

بهمین منظور در زیر نظرتان را به اظهارنظر مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان در باره تعدادحوادث کاری در استان لرستان طی شش ماهه سال جاری وگزارش روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان لرستان در رابطه قربانیان حوادث کاری در چهارماهه اول سال جاری دراین استان جهت مقایسه جلب می کنیم:

17مهر-ایسنا: مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان، از کاهش 27 درصدی حوادث ناشی از کار در استان طی شش ماهه سالجاری خبر داد.

علی آشتاب تعداد حوادث ناشی از کار در لرستان طی شش ماه نخست امسال را 107 مورد عنوان کرد و یادآور شد که در مدت مشابه سال قبل شاهد وقوع 147مورد حادثه ناشی از کار در سطح واحدهای کارگری استان بوده‎ایم.

4شهریور-روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان لرستان: دکتر حمید رضا نظیفی گفت: طی چهار ماهه نخست سال جاری تعداد فوت شدگان حین کار در این استان به 3 نفر رسید که به لحاظ ‏جنسیتی ، همگی مرد بودند .‏ وی همچنین با اشاره به آمار مصدومین حوادث کارطی چهار ماهه نخست امسال در استان لرستان اظهارداشت: ‏طی مدت زمان یاد شده تعداد 211 نفر شامل 205 مرد و 6 زن به دلیل حوادث ناشی از کار صدمه دیده و در ‏مراکز پزشکی قانونی استان لرستان مورد معاینه قرار گرفته اند‎

. ‎ وی بیان داشت: همچنین درچهار ماهه نخست سال قبل (1395) در لرستان تعداد 2 مرد به دلیل حوادث ناشی ‏از کار جان خود را از دست دادند‎.‎ عضو شورای قضایی استان لرستان اظهار کرد: آمارچهار ماهه نخست سال قبل (1395) نشان می دهد که تعداد ‏‏214 نفر شامل 205 مرد و 9 زن ، به دلیل حوادث ناشی از کار صدمه دیده و در مراکز پزشکی قانونی استان ‏لرستان مورد معاینه قرار گرفته اند که خوشبختانه این آمار با کاهش 4/1 (یک و چهار دهم) درصدی مواجه شده ‏است‎.‎

قطع دست کارگر کارگاه ماسه‌شویی در تبریز

سخنگوی اورژانس استان آذربایجان شرقی عنوان کرد: صبح امروز یکی از کارگران کارگاه ماسه‌شویی واقع در شهرستان آبش احمد، دچار حادثه و قطع دست شد.

وحید شادی‌نیا، سخنگوی اورژانس استان آذربایجان شرقی گفت: صبح امروز حادثه‌‌ای مبنی بر گیر کردن دست کارگری داخل دستگاه در یک کارگاه ماسه شویی در آبش احمد به مرکز اورژانس اعلام شد.وی با بیان اینکه به محض اطلاع نیروهای امدادی به محل حادثه اعزام شدند، افزود: در این حادثه دست چپ مرد 54 ساله از ناحیه بالای آرنج داخل دستگاه گیر و قطع شده بود.

شادی‌نیا تصریح کرد: پس از انجام اقدامات درمانی پیش بیمارستانی و مراقبت‌های ویژه، مصدوم و عضو قطع شده جهت پیوند و درمان‌های تخصصی لازم توسط بالگرد به بیمارستان امام رضای تبریز انتقال یافت.

هفدهم مهرماه1396

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  اخباروگزارشات کارگری16مهر1396 گسترده تر ومستحکمتر باد همبستگی کارگران - اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه روغن نباتی نرگس شیرازدراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق

- دومین روزدورجدید اعتراضات فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت نسبت به بلاتکلیفی درتهران مقابل نهاد ریاست‌جمهوری

- ادامه گزارشات تجمع اعتراضی سراسری دانشجویان بهیاری وپرستاری نسبت بلاتکلیفی شغلی

*تجمع دانشجویان پرستاری و بهیاری استان آذربایجان غربی

*تجمع دانشجویان پرستاری و بهیاری استان مازندران

*تجمع دانشجویان پرستاری و بهیاری استان زنجان

- احضار تعدادی از فعالین کارگری شهر سنندج به اطلاعات نیروی انتظامی

- ادامه احضارها در شهر سنندج ( خبر تکمیلی )

- نامه اتحادیه خدمات همگانی آلمان (وردی)- منطقه هامبورگ:

درر ابطه با وضعیت رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری زندانی

- زندگی و مرگ محمد جراحی، کیفرخواستی تمام و کمال از سوی ما کارگران علیه سرکوب و فقر  و فلاکت است

- غمخوار زحمتکشان درگذشت!

- بدرود با محمد جراحی

- درگذشت محمد جراحی، تداوم شکنجه و سرکوب کارگران در زندان های مخوف اسلامی است!

- نامه سرگشاده خانواده‌های جان‌باختگان معدن زمستان یورت آزادشهر دراعتراض به وعده های توخالی مسئولان طراز اول کشور وبرای معرفی مقصرین حادثه

- ادامه بلاتکلیفی معیشتی وشغلی 184کارگر کارخانه فولاد صدرلرستان

- عدم پرداخت4ماه حقوق200 کارگر کارخانه نئوپان خلخال(وابسته به بنیاد مستضعفان)

- عدم پرداخت2ماه حقوق کارگران شهرداری اصفهان

- جان باختن یک کارگر دربابل بر اثر برق گرفتگی

اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه روغن نباتی نرگس شیرازدراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق

صبح امروز یکشنبه شانزدهم مهرماه،کارگران کارخانه روغن نباتی نرگس شیرازدراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق،دست ازکارکشیده ومقابل این واحد تولیدی تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،حقوق270کارگر رسمی، قراردادی و پیمانکاری کارخانه روغن‌نباتی نرگس شیراز 3تا6ماه پرداخت نشده است.

درهمین رابطه،ایرج رضایی از مسئولان اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان فارس به خبرنگاری گفت: به زودی بخشی از طلب این کارگران پرداخت خواهد شد.

رضایی با بیان اینکه با پیگیری اداره کار قرار است مطالبات مزدی کارگران نرگس شیراز پرداخت شود، افزود: این کارگران که به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در کارخانه نرگس شیراز مشغول کارند، بابت طلب مزدی خود صبح امروز مقابل در ورودی کارخانه تجمع کرده بودند.

وی گفت: این تجمع ساعتی بعد از طریق مذاکره مسئولان اداره کار با کارگران معترض خاتمه یافت و در حال حاضر کارگران به محل کارشان بازگشته‌اند.

شرکت روغن نباتی شیراز در سال 1333خورشیدی در ابتدا با عنوان کارخانه پنبه پاک کنی در مکانی که در آن زمان حومه شهر شیراز محسوب می شد و به گود خزینه اشتهار داشت و هم اکنون به بولوار چهل مقام مشهور است، در زمینی به مساحت 93 هزار و 750 مترمربع احداث شد.

با افزایش گرایش مردم به جایگزینی روغن های نباتی به جای روغن های حیوانی، این کارخانه در مسیر تولید روغن های خوراکی و صنعتی قرار گرفت و فرآیند تصفیه این کارخانه با ظرفیت 60 تن در روز راه اندازی و بتدریج به ظرفیت کنونی تولید و بسته بندی روزانه 450 تن و سالانه 120 هزار تن انواع روغن های نباتی مایع، جامد، مارگارین قنادی، و روغن های ویژه صنف و صنعت رسید.

کمتر از 10 سال بعد از بنا نهادن این واحد صنعتی، سازه های دانشکده ادبیات در مجاورت حافظیه برافراشته شد و هم اینک این واحد تولیدی که 63 سال از عمر آن سپری می شود، همجوار ساختمان دانشکده ادبیات دانشگاه شیراز و در بافت مسکونی قرار گرفته است وبه سبب آلایندگی آن، حدیث انتقال این واحد تولیدی به مکانی خارج از بافت مسکونی کلانشهر شیراز، نزدیک به 2 دهه است که مطرح است.

با تصویب قانون شهرداری ها و بر اساس بند 20 ماده 55 آن، مقرر شده که همه صنایع آلاینده درون شهر باید به خارج از شهر منتقل شوند.

در دهه 1380 زمینی در منطقه ویژه اقتصادی شیراز برای استقرار این واحد تولیدی در نظر گرفته شد و مسئولان ذی ربط به مدیران کارخانه تاکید کردند که هرچه زودتر این کارخانه باید به مکان جدید منتقل شود اما هنوز این جا به جایی عملی نشده است.

هفتم آذر ماه 94 علی همتی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس اظهار کرد: سهامداران این کارخانه به نقدینگی در حدود 2 هزار و 500 میلیارد ریال نیاز دارند تا بتوانند این کارخانه را به خارج از حریم شهر شیراز منتقل کنند.

وی گفت: زمین مورد نظر برای جابه جایی این کارخانه نیز مشخص شده اما تنگناهای مالی فراروی فرآیند انتقال این واحد صنعتی از شهر شیراز است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس هم در تاریخ یاد شده و با یادآوری آتش سوزی که در یکم آذرماه 92 در کارخانه روغن نباتی شیراز رخ داد، بیان داشت: وجود کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز در نقطه کنونی آن یک تهدید هم برای شهروندان و هم برای محیط زیست و سلامت جامعه است.

حسن فیاض پور افزود: متاسفانه با وجود خطرناک بودن تجهیزاتی که در این کارخانه قرار دارد از جمله مخزن آمونیاک، سامانه ایمنی و مهارحریق کارخانه بسیار ضعیف است.

کارخانه روغن نباتی شیراز در یکم آذرماه 92 دچار آتش سوزی شد که مسئولان علت آن را بروز مشکل در واحد تصفیه این واحد تولیدی بیان کردند. این حادثه تلفات جانی نداشت اما موجب مصدوم شدن سه نفر شد.

دومین روزدورجدید اعتراضات فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت نسبت به بلاتکلیفی درتهران مقابل نهاد ریاست‌جمهوری

امروزیکشنبه16مهر، فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت دردومین روزازدورجدید اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی درتهران مقابل نهاد ریاست‌جمهوری تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره، جمعی از دانش‌آموختگان و دانشجویان "گروه الف" دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به قانون‌شکنی و بدعهدی وزارت نفت در روند استخدام این دانشجویان صبح امروز16مهر مقابل ساختمان پاستور (نهاد ریاست جمهوری) تجمع کردند.

این دانشجویان هدف از این تجمع را تعویق زمان ارزیابی تا زمان نهایی شدن رای دیوان عدالت اداری اعلام کردند. دیوان عدالت اداری طی روزهای گذشته حکم خود را در قبال استخدام این دانشجویان اعلام کرد اما وزارت نفت در عین دعوت برخی از دانشجویان به مصاحبه نسبت به حکم اعتراض کرده است.

درهمین رابطه:

ادامه سریال تجمعات اعتراضی فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت نسبت به بلاتکلیفی استخدامی امروزمقابل وزارت نفت

امروز15مهر، فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت برای باری دیگر در اعتراض به خلف وعده وزارت نفت مبنی براستخدامشان،مقابل وزارت نفت تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره، طبق آنچه که سالهای گذشته در دفترچه کنکور سراسری مندرج بوده است، وزارت نفت متعهد گشته که فارغ التحصیلان دانشگاه خود را در این وزارتخانه به کار گیرد و آن ها را استخدام کند، اما از ابتدای دولت یازدهم این روند با مشکلاتی روبرو شد که منجر به قطع استخدام دانش آموختگان این دانشگاه تخصصی نفت شد.

فارغ التحصیلان این دانشگاه تا کنون چندین بار مقابل مجلس، وزات نفت و مراکز دیگر تجمع کرده اند و حتی در شکایتی به دیوان عدالت اداری خواستار رسیدگی به این بی قانونی شده بودند، صبح امروز15مهر نیز جمعی از دانش‌آموختگان و دانشجویان «گروه الف» دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به قانون‌شکنی و بدعهدی وزارت نفت در روند استخدام این دانشجویان مقابل ساختمان مرکزی هشتم وزارت نفت ( محل مصاحبه استخدام‌‌های وزارت نفت) تجمع کردند.

گفته می شود این دانشجویان هدف از این تجمع را تعویق زمان ارزیابی تا زمان نهایی شدن رای دیوان عدالت اداری اعلام کردند.

دیوان عدالت اداری طی روزهای گذشته حکم خود را در قبال استخدام این دانشجویان اعلام کرد اما وزارت نفت در عین دعوت برخی از دانشجویان به مصاحبه نسبت به حکم اعتراض کرده است.

یکی از دانشجویان معترض در این زمینه گفت: وزارت نفت حتی بعد از رای دیوان سخن از استاندارد روال جدید می‌کند، حال آنکه شکایت ما از وزارت نفت خود همین استاندارد‌ها و روال جدید بوده است.

براساس مستندات درج شده در دفترچه کنکور سراسری در سال‌های قبل، وزارت نفت متعهد به استخدام دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در این وزارتخانه شده بود. بیژن زنگه وزیر نفت در سال 94 استخدام این دانشجویان را در وزارت نفت ممنوع اعلام کرد.

دانشجویان دانشگاه صنعت نفت که قبل از این سال در این دانشگاه تحصیل کرده بودند، پس از بی‌نتیجه ماندن اعتراضات خود به دیوان عدالت اداری شکایت بردند. در پی این شکایات، دیوان عدالت اداری وزارت نفت را ملزم به جذب و استخدام دانشجویان گروه الف دانشگاه صنعت نفت کرد.

این تجمع در حالی صورت گرفت که اواخر هفته گذشته این دانشجویان و فارغ‌التحصیلان با ثبت بیش از 80 هزار توییت در فضای مجازی، اعتراض خود را مبنی‌بر عدم پایبندی و موضع‌گیری شفاف وزیر و مسئولان نفتی کشور در برابر این حکم قانونی به اطلاع عموم رسانده‌اند.

در پایان این تجمع اعتراضی بیانیه دانش آموختگان گروه الف دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به خلف وعده ها و قانون شکنی های وزارت نفت در مسأله استخدام توسط یکی از دانشجویان قرائت شد.

ادامه گزارشات تجمع اعتراضی سراسری دانشجویان بهیاری وپرستاری نسبت بلاتکلیفی شغلی

*تجمع دانشجویان پرستاری و بهیاری استان آذربایجان غربی

روزگذشته(شنبه15مهر) دانشجویان پرستاری و بهیاری استان آذربایجان غربی مقابل ساختمان معاونت امور درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آذربایجان غربی تجمع کردند.

براساس گزارشی که امروز16مهر رسانه ای شد، علی شرق روز شنبه در جمع کمک پرستاران معترض در ارومیه افزود: در خصوص جذب نیروهای کمک پرستاری در مراکز درمانی آذربایجان غربی طبق نامه معاونت توسعه مدیریت وزارت بهداشت مبنی بر صدور مجوز به کار گیری 81 نفر کمک پرستار در قالب خرید خدمات با رعایت قوانین و ضوابط مربوطه در فضای رقابتی و تعیین اعتبار مالی، نیازهای رده شغلی کمک پرستاری به تفکیک بیمارستان های تابعه دانشگاه برای اقدامات مقتضی و برگزاری آزمون و سایر مراحل به مدیریت توسعه سرمایه انسانی دانشگاه ارسال شده است.

وی اضافه کرد: در ارتباط با رنگ و مدل یونیفرم کمک پرستاری نظیر سایر رشته های گروه پرستاری اعم از پرستاری، هوشبری و اتاق عمل دستورالعمل و ضوابط طرح و رنگ لباس فراگیران کمک پرستاری توسط معاونت پرستاری وزارت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شده است.

وی اظهار کرد: مقرر شد مشکلات مربوط به فرآیند آموزش از قبیل حضور فعال مربیان آموزشی، امکانات رفاهی فراگیران توسط نهادهای آموزش دهنده جهاد دانشگاهی و شرکت تعاونی نظام سلامت بر اساس ضوابط مربوطه مورد بررسی و اقدام لازم قرار گیرد.

وی ادامه داد: درخواست متقاضیان در خصوص مسائل طرح شده در این جلسه نیز به صورت مکتوب به حوزه معاونت درمان دانشگاه ارسال و نسبت به انعکاس آن به وزارت بهداشت اقدام می شود.

*تجمع دانشجویان پرستاری و بهیاری استان مازندران

روزگذشته(15مهر)،جمعی از نیروهای آموزش دیده کمک پرستاری استان مازندران دراعتراض به بلاتکلیفی  وبرای جذب در مراکز درمانی تجمع کردند.

برپایه گزارشی که امروز رسانه ای شد،جمعی از افراد شرکت‌کننده در آزمون دستیاری پزشکی و پاتولوژیک و تعدادی از نیروهای آموزش‌دیده کمک پرستاری نسبت به برخی سیاست‌های وزارت علوم پزشکی اعتراض کردند.

به گفته برخی از این نیروها، دو سال گذشته به دلیل کمبود نیرو، کمک پرستار در بیمارستان‌ها جذب شد و دوره آموزشی با عنوان بهیاری یک‌ساله (که بعداً این نام به کمک پرستاری تغییر کرد) توسط وزارت بهداشت برگزار شد و به افراد شرکت‌کننده قول جذب ده هزار نیروی بهیار داده شد؛ اما متأسفانه پس از اتمام دوره این قول اجرایی نشد و این افراد سرگردان شدند و حتی مدرکشان هم معتبر نیست.

براساس اعلام این تجمع‌کنندگان از ۱۸ هزار نفر ثبت‌نام‌شده در این دوره‌ها که بنا بود ۱۰ هزار نفر جذب شوند و تنها تعداد محدودی بیش از یکصد نفر از این افراد به‌عنوان بیمار بر و چند نفر به‌عنوان کمک بهیار جذب و بقیه بلاتکلیف رها شدند.

این افراد که دارای تحصیلات حداقل دیپلم و بالاتر هستند؛ برای گذراندن این دوره یک‌ساله ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه کردند تا به‌عنوان کمک پرستار جذب شوند؛ اما بلاتکلیف مانده‌اند و پاسخ امیدوارکننده‌ای تاکنون دریافت نکردند.

یکی از تجمع کنندگان گفت: ۲ پیش یعنی سال ۹۴ وزارت بهداشت طرحی را با عنوان بهیار یک‌ساله (کمک پرستار) با شرح وظایفش اعلام کرد که تنها برای گذراندن دوره‌ها ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان شهریه دریافت کردند که ۱۸ هزار نفر در کل کشور در این دوره ثبت‌نام کردند.

وی افزود: اواسط دوره آموزشی، وزیر بهداشت اعلام کرد که ۱۰ هزار کمک پرستار، جذب می‌شوند که در همین راستا، پرستاران اعتراض کردند و بر همین اساس وزارت بهداشت و درمان شرح وظایف ما را کم و اعلام کردند که شما کمک پرستارید  وبهیار نیستید.

وی ادامه داد: این دوره آموزشی، تفاهم‌نامه‌ای بین جهاد دانشگاهی بود که با پایان این دوره، مدرکی با مهر جهاد دانشگاهی و تأیید وزارت بهداشت و درمان به افراد ارائه شد که در آن کمک پرستار قیدشده اما هیچ اعتباری ندارد و وقتی یعنی کد ره‌گیری و می‌زنیم اعلام می‌کنیم نامعتبر است و نه دانشگاه، نه وزارت بهداشت و درمان و نه هیچ کجای دیگر این مدرک را قبول ندارند.

وی می‌گوید: ابن در حالی است که این دوره توسط هلال‌احمر با ۳۰۰ هزار تومان هزینه با مدرک معتبر برگزار می‌شود اما ما برای طرحی که توسط وزارت بهداشت و درمان ارائه و توسط جهاد دانشگاهی و انجمن پرستاری برگزار شد ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت کردیم و حالا مدرک نامعتبر است.

وی افزود: انتظار داریم که وزارت بهداشت و درمان در این بخش با دقت نظر بیشتری واردشده و ما را از این سرگردانی و بلاتکلیفی نجات دهد.

وی همچنین در مورد اعتراض روزگذشته و نظر علوم پزشکی مازندران گفت: روزگذشته از حراست دانشگاه علوم پزشکی مازندران آمدند و ما با حضور در دفتر رئیس دانشگاه اعتراض خود را اعلام کردیم اما اعلام می‌کنند که ما مدرک شمارا قبول نداریم و ما گفتیم اگر شما قبول ندارید چرا نیرویی که آماتور است و آموزشش را قبول ندارید به‌عنوان کارآموز برای بیمارستان‌ها جذب می‌کنید؟ اما هیچ جوابی به ما ندادند.

*تجمع دانشجویان پرستاری و بهیاری استان زنجان

روزگذشته(15مهر)،جمعی از کمک بهیاران استان زنجان که دوره 6 ماهه بهیاری را در جهاد دانشگاهی گذرانده، مقابل دانشگاه علوم پزشکی این استان تجمع کردند.

براساس گزارشی که امروز رسانه ای شد،معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان در واکنش به تجمع اعتراضی روز شنبه جمعی  از بهیاران گفت: دانشگاه علوم پزشکی زنجان هیچ تعهدی برای جذب بهیاران ندارد.

محمدرضا مهراسبی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این دانشگاه گواهی شرکت در دوره 6 ماهه افرادی که مدرک مرتبط در حوزه سلامت هم ندارند را قبول ندارد و نمی تواند جان مردم را با جذب این افراد به خطر بیندازد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی زنجان تاکید کرد: این دوره توسط جهاد دانشگاهی بدون هماهنگی و نظارت این دانشگاه برگزار شده و مسئولان علوم پزشکی از کیفیت برگزاری این دوره کمترین اطلاعی ندارند.

مهراسبی افزود: دانشگاه علوم پزشکی نمی تواند به افرادی که فقط 6 ماه دوره بهیاری را آن هم بدون نظارت این دانشگاه سپری کرده اند در حوزه سلامت جذب کرده و با جان مردم بازی کند.

وی با تاکید بر اینکه دوره پرستاری چهار سال است، تاکید کرد: اگر یادگیری مسائل حساس درمانی به همین راحتی بود که نیاز به این همه هزینه برای دانشجویان مامایی یا پرستاری نداشتیم و در 6 ماه پرستار و ماما آموزش می دادیم.

معاون دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهار کرد: فارغ التحصیلان پرستاری برای شروع فعالیت در محیط های درمانی، بعد از چهار سال درس خواندن آموزش های ویژه دوباره ای برای مواجهه با مسائل درمانی سپری می کنند.

مهراسبی افزود: با این توصیف، آیا معقول است که بعد از یک مدت کوتاه فردی آن هم با رشته غیر مرتبط به عنوان بهیار انتظار استخدام در نظام درمانی را داشته باشد؟

وی ادامه داد: وزارت بهداشت در این رابطه نامه ای به این دانشگاه ارسال کرده تا در صورت وجود اعتبار و واجد شرایط بودن افراد حاضر در دوره بهیاری، تعدادی از آنها به عنوان کمک بهیار به کارگیری شوند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه علوم پزشکی مسئولیتی در قبال دوره هایی که سایر نهادها برگزار می کنند ندارد، گفت: نحوه استخدام این دانشگاه مانند سایر ارگان ها است، زمان جذب نیرو اگر متقاضی شغل واجد شرایط لازم باشد، به کارگیری می شود.

احضار تعدادی از فعالین کارگری شهر سنندج به اطلاعات نیروی انتظامی

بر اساس خبر دریافتی امروز شنبه 15/7/96 طی احضاریه کتبی از سوی اطلاعات نیروی انتظامی تعدادی از فعالین کارگری شهر سنندج احضار شدند.

بر پایه این احضاریه، غالب حسینی و خالد حسینی از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری؛ شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا از اعضای اتحادیه آزاد کارگران باید روز چهارشنبه 19/796خود را به این اداره معرفی نمایند. این در حالی است که تاکنون علت احضار  فعالین کارگری شهر سنندج مشخص نشده است.

لازم به ذکر است که علی رغم احضاریه امروز از سوی اطلاعات نیروی انتظامی برای مظفر صالح نیا؛ مدت دوازده روز است که این فعال کارگری توسط ستاد خبری وزارت اطلاعات بازداشت شده و همچنان در بلاتکلیفی بسر می برد. از سوی دیگر بیش از یک هفته از بازداشت فواد زندی یکی دیگر از فعالین کارگری شهر سنندج می گذرد.

ما دور تازه احضار و بازداشت فعالین کارگری شهر سنندج را محکوم می کنیم. زندانی کردن فعالین کارگری به هر بهانه و ادعای امنیتی نمی تواند مانع از تلاش و کوشش آنها برای متشکل شدن کارگران و مبارزه برای دستیابی به مطالبات شان باشد. جای کارگران و فعالین کارگری در زندان نیست. آنها باید بدون قید و شرط آزاد شوند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری - 15 مهر 1396

ادامه احضارها در شهر سنندج ( خبر تکمیلی )

همان طوری که در اطلاعیه خبری روز گذشته 15 مهر اعلام کردیم چهار نفر از فعالین کارگری خالد و غالب حسینی، شریف ساعد پناه و مظفر صالح نیا توسط اداره اطلاعات نیروی انتظامی به این نهاد احضار شدند.

بر اساس خبری که امروز دریافت کردیم، "حبیب الله کریمی"، "پیام محمدی نوره "و جمعی از فعالین کارگری و مدنی که تعدادشان به حدود 30 نفر می رسد برای روزهای  هجدهم و نوزدهم مهر ماه احضار شده اند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری - 16 مهر 1396

نامه اتحادیه خدمات همگانی آلمان (وردی)- منطقه هامبورگ:

درر ابطه با وضعیت رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری زندانی

اتحادیه کارگری خدمات آلمان که با بیش از دو میلیون پس از "ای گ متال" بزرگترین اتحادیه کارگری آلمان است، در هفته های اخیر در چندین مورد پیرامون وضعیت رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری زندانی پیامهای اعتراضی به مقامات جمهوری اسلامی ارسال کرده است. لوتار دگن و رولف بکر به نمایندگی از هیئت مدیره وردی در منطقه هامبورگ طی نامه ای به تاریخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷ خطاب به سفیر جمهوری اسلامی ایران در آلمان، علی ماجدی، نوشته اند:

"وضعیت کنونی در زندان رجائی شهر نگرانی اعضاء اتحادیه ها در سرتاسر جهان را فراهم آورده است .رضا شهابی چندین سال قبل به علت فعالیت های سندیکائی به شش سال زندان و پرداخت هفت ونیم میلیون تومان جریمه محکوم شده وعلاوه برآن حکم ممنوعیت فعالیت سندیکائی به مدت پنج سال بعد از آزاد شدن برای او صادر شده بود. او بخش اعظم محکومیت خودرا در زندان طی کرده و به دلیل وضعیت ناگوار سلامتی ناشی از شرایط زندان واز جمله شکنجه، موقتا از زندان جهت معالجه پزشکی آزاد گردید. در زمانی که او در مرخصی پزشکی بسر میبرد، مجددا پرونده او مورد بررسی قرار گرفته وبه یکسال حبس دیگر نیز محکوم میگردد.

رضا شهابی عضو سندیکای کارگران اتوبوس رانی تهران وحومه (واحد) در هشتم ماه اوت برمبنای حکم دادستانی رجائی شهر مجددا بازداشت شد.

در طول مرخصی پزشکی او همواره از جانب مامورین امنیتی تحت نظر بوده و مورد اذیت وآزار قرار گرفته است. بر مبنای اظهار نظر سندیکای اتوبوس رانی فشارها در سال گذشته افزایش پیدا کرده است. دادستانی خواستار آن میشود که او به زندان مراجعه کند. در غیر اینصورت وثیقه داده شده از جانب او ضبط خواهد شد.

او در هشتم ماه اوت با وجود اینکه پزشکان ادامه معالجات پزشکی را تجویز کرده بودند، با توجه به فشارهای وارده به او خود را به دفتر زندان رجائی شهر معرفی میکند. در مراجعه به دفتر زندان به او اطمینان داده شد که برگه آزادی او در پرونده اش موجود است. ولی زمانیکه که او خود را به زندان معرفی میکند بلافاصله دستگیر میگردد. دادستانی به او اطلاع میدهد که پنج ماه مرخصی پزشکی او غیر موجه بوده و افزایش یکسال حبس نیز قانونی است و در نتیجه او باید هفده ماه دیگر در زندان مانده وجریمه را نیز باید پرداخت کند درغیر اینصورت سیصد وپنجاه وپنج روز دیگر نیز به به محکومیت وی افزوده خواهد گشت.

دستگیری اعضاء سندیکا به دلیل فعالیت سندیکائی آنها به معنای محدودیت جدی حقوق شهروندی بطور عام وحقوق سندیکائی بطور خاص است. در ماه ژوئن 2017 کمیسیون آزادی تشکل سازمان جهانی کار از دولت ایران خواستار آزادی رضا شهابی وتحقیق در مورد معالجه او توسط یک هیات مستقل گردید.

ما به شدت نگران سلامتی رضا شهابی، اسماعیل عبدی و همچنین سایر فعالین زندانی همچون حسن صادقی، سعید ماسوری، رضا اکبری منفرد، امیر قاضیاتی، عبدالقاسم فولادوند و جعفر اقدامی هستیم. ما خواستار آن هستیم که شما از تمام امکانات خود جهت آزادی رضا شهابی و سایر همکاران سندیکائی ما استفاده کنید. این برای یک دولت یک کشور مستقل اهانت آمیز است که یک عضو سندیکا را که در هیئت راننده اتوبوس شهری در خدمت وسایل حمل ونقل عمومی است به مثابه دشمن جامعه ببیند."

ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

زندگی و مرگ محمد جراحی، کیفرخواستی تمام و کمال از سوی ما کارگران علیه سرکوب و فقر  و فلاکت است

محمد جراحی پس از ماهها ایستادگی در برابر بیماری سرطان، صبح روز پنج شنبه در بیمارستان تجریش درگذشت و دیروز طی مراسم با شکوهی در میان بدرقه خانواده و یاران و دوستدارانش از شهرهای تبریز، تهران، کرج، سقز، سنندج، ساوه و... به خاک سپرده شد.

محمد جراحی تنها به فاصله 7 ماه پس از آزادی از زندان، در فروردین ماه سالجاری دچار مشکلات جسمانی حاد شد و پس از پیگیری های لازم پزشکی در خرداد ماه امسال بدلیل تشخیص بیماری سرطان کبد بستری گردید.

محمد در زندان دچار بیماری سرطان تیروئید شد و بارها بدلیل عدم رسیدگی پزشکی به وضعیتش  دست به اعتراض زد، با این حال نه تنها رسیدگی های پزشکی لازم صورت نگرفت بلکه او را با تنی رنجور و مریض تا آخرین دقایق پایان دوران محکومیتش در زندان نگه داشتند.

تحمیل  5 سال زندان با شرایط سخت و غیرانسانی به محمد جراحی و محروم کردن کردن او از مراقبتها پزشکی لازم و درمان در طول دوران حبس و نهایتا ابتلای او به سرطان کبد و مرگ، نتیجه بلاواسطه سیاستهای ضد کارگری سرمایه داری حاکم بر ایران در طول نزدیک به چهل سال گذشته و مبین بکار گیری ضد انسانی ترین شکلی از سرکوب بر علیه حق خواهی طبقه کارگر ایران است که بویژه در طول نزدیک به یک دهه گذشته خود را از طریق سرکوب میدانی کارگران ایران از شهر بابک تا شرکت واحد تهران و لاستیک البرز و هفت تپه و هپکو و آذر آب، تا صدور حکم شلاق بر علیه اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران در شهر سنندج و اجرای این حکم شنیع و ضد انسانی در مورد کارگران معدن آق دره و دیگر کارگران به منصه ظهور رسانیده و امروز درمانده از حفظ ژست مستضعف پناهی خود، تمام قد و با چهره ای عریان در برابر طبقه کارگر ایران ظاهر شده است.

از جان گذشتگی کارگرانی همچون محمد جراحی و شاهرخ زمانی و اعتراضات جسورانه کارگران هپکو و آذر آب تا تسلیم ناپذیری معلمان و کارگرانی چون اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، علی اکبر باغانی، محسن عمرانی، مختار اسدی، محمود صالحی، رضا شهابی، جعفر عظیم زاده و دهها فعال صنفی دیگر، نمادی از ایستادگی طبقه کارگر ایران در برابر ستم و سرکوب و بی حقوقی و نوک کوه یخ جنبشی عظیم و تاریخی در ایران برای پایان دادن به وضعیت مصیبت بار موجود است که میرود در مصافی تعیین کننده با ستمگران و سرکوب گران،  پیام آور آزادی و رفاه و برابری برای طبقه کارگر ایران باشد.

زندگی پر مشقت محمد جراحی و فقر و فلاکتی که در طول دوران حیاتش به او و خانواده اش تحمیل شد و شرایطی که به این انسان عزیز و بزرگ از محکومیت به زندان تا دوران حبس و آزادی و مرگ گذشت خود یک کیفرخواست تمام و کمال علیه همه ی آن ستم و فقر و فلاکت و سرکوبی است که بر میلیونها کارگر در ایران تحمیل شده است.

ما با این کیفرخواست و با ابراز همدری عمیق با خانواده محمد جراحی و یاران و دوستدارانش  اعلام می داریم نه تنها در برابر از دست دادن این فعال برجسته جنبش کارگری ایران سر در گریبان نخواهیم کرد بلکه پرشور و مصصم همچون محمد جراحی و شاهرخ زمانی برای خلاصی از وضعیت مصیبت بار موجود مبارزات حق طلبانه خود را با عمق و دامنه بیشتری ادامه خواهیم داد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 15 مهر ماه 1396

غمخوار زحمتکشان درگذشت!

محمد جراحی عضو سندیکای کارگران نقاش و تزیینات تهران و حومه به دلیل زندگی سخت کارگریش و هم چنین صدمات وارده در زندان به دلیل رسیدگی نکردن به موقع بیماری هایش ، درگذشت.

محمد جراحی یار دیرین شاهرخ زمانی که همپای هم برای اعتلای سندیکای کارگران نقاش و تزیینات تهران و حومه کوشش می کردند، حتا در زمان بیماری نیز نگران وضعیت جنبش کارگری بود. اتحاد و کوشش برای عدالت از جمله درس های زندگی محمد جراحی است.

یاد این رفیق کارگران و عضو تلاشگر سندیکای کارگران نقاش و تزیینات تهران و حومه از یادها نخواهد رفت درطول تاریخ طبقه کارگر زیر ستم سرمایه داری بوده وهست وستاره گان زیادی را ازدست داده. طبقه کارگر ستاره دیگری را ازدست داد. راه حقیقت سخت و دشوار هست اما این سختی روز به روز اراده طبقه کارگر را محکمتر می کند وما هم به این سختی غلبه خواهیم کرد این حق ماست و قسم می خوریم که راهش را ادامه بدهیم.

سندیکای کارگران نقاش و تزیینات تهران و حومه

مهر ماه 1396

بدرود با محمد جراحی

نمی دانم به چه کسی باید تسلیت گفت؟

در غروبی غمگین این ستاره جنبش کارگری از میان دوستان ورفقایش رفت.

به خاندان گرامی، به فرزندان ومادر وبرادران شایسته اش، به دوستان پاک باز، به یاران یک دل وهمه همدلان ویاران ورفقای مشفقش٬ به فعالین کارگری ویا اعضای کمیته پیگیری ویابه........

باور نمی کنیم که ما باشیم واو نباشد ٬ مشعلی که او و دیگر یارانش از جمله شاهرخ زمانی وکوروش بخشنده ودیگر عزیزان جانباخته بر افروختند، همواره روشن خواهد ماند. مشعلی که کارش  روشنایی و جلوداری بوده وهست .

رفیق عزیز محمدجان!

نام تو و دیگر یاران عزیزمان از شاهرخ عزیز گرفته تا کوروش بخشنده بر دل و بر صحفه تاریخ جنبش کارگری همیشه ماندگارخواهد ماند.

رفیق خوبم !

امروز که خورشید طلوع کرد چندمین صبح بی تو آمد، در فقدان کسی که خوبی هایش بر کسی پوشیده نبوده ونیست وانکارش غیر ممکن ؛

محمد در طول سالها فعالیت بدون کمترین حاشیه ، غیر از حوزه اش هرگز ننوشت. دغدغه اش جز هدفش نبود.

 محمد جراحی از لفاظی وپیچیده کردن کلمات در عرصه رسانه رو گردان بود. ساده می نوشت اما محکم ومتین ونافذ وموثرترین حرفها را به ساده ترین شیوه می نوشت وبیان می کرد . او  ترس از عقب افتادن از قافله را نداشت.او آهسته وپیوسته حرکت می کرد. سختکوش وپر تلاش وخستگی ناپذیربود. رفیقمان اینگونه بود وباخوبی های بسیارِ دیگر که حالا نبودش درجنبش کارگری احساس می شود.

او هرگز پیش کسی چیزی نگفت وگلایه ای نکرد اما واقعیت تلخ اینکه دیگر در میان ما نیست .اما یادش درقلب ما همیشه ماندگار خواهد ماند وراهش را با تمام قدرت ادامه خواهیم داد.

 وفقدان نبودنش ما را بیشتر از قبل برای مطالبه  گری مان مصمم خواهد کرد.

رفیق عزیزامیدوارم مرگ شما در شرایط حساس کنونی انگیزه ومحرکی باشد جهت تحکیم روابط فعالین کارگری واتحاد وانسجام جنبش کارگری وتلنگری محکم وواقعی برای همه کسانی که آینده ای را نمی بینند تنها به حال وآینده خودشان می اندیشند .

محمد عزیز!  ما فعالین  کارگری به آرمان هایت وفادار خواهیم ماند ولحظه ای در دفاع از خواست ومطالبات بر حق مان کوتاه نخواهیم امد وسکوت نخواهیم کرد .

ما به احترام تو ایستاده ایم. بدرود !. . . بدرود !

بهنام ابراهیم زاده وبلاگ نویس وفعال کارگری وکودک و عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای ازاد کارگری

مهرماه ۹۶تهران

درگذشت محمد جراحی، تداوم شکنجه و سرکوب کارگران در زندان های مخوف اسلامی است!

صبح پنجشنبه 13 مهر، قلب مهربان کارگر نقاش ساختمانی و عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری از طپیدن باز ایستاد و همه ی فعالین کارگری را در اندوه ژرفی غوطه ور ساخت. محمد جراحی از ابتدای سال 1390 به دلیل پیگیری مطالبات کارگری دستگیر و به مدت 6 سال حبس ناعادلانه محکوم گردید. وی به دلیل شکنجه و فشارهای روحی به بیماری تیروئید دچار گشت و در نتیجه عدم درمان و حتی مرخصی، متاسفانه سرطان تیروئید به سراغ اش آمد. ستار بهشتی و مرگ مشکوک شاهرخ زمانی و… در درون زندان های مخوف جمهوری جنایت کار اسلامی، گویای روشنی از اینگونه اعمال است. نظام سرمایه داری جمهوری اسلامی بنا به خصلت دیکتاتوری ـ طبقاتی، هرگونه فعالیت در چارچوب مطالبات کارگری را با انگ های امنیتی آغشته می سازد و فعالین آنرا به حبس های طویل المدت محکوم میکند. معلمان مبارز نظیر اسماعیل عبدی، محسن عمرانی، رسول بداقی و محمود بهشتی لنگرودی و… در زندان تحت چنین فشارهایی قرار دارند. رضا شهابی کارگر شرکت واحد نیر به دلیل فریبکاری و دسیسه های حاکمیت جمهوری اسلامی به اعتصاب غذا روی می آورد و پس از 50 روز، اعتصاب را بصورت مشروط متوقف می نماید. سهیل عربی، هنوز در اعتصاب غذا بسر می برد و شرایط جسمانی در رابطه با سلامتی وی در خطر جدی قرار دارد.

در چنین وضعیت اسفباری وظایف نهادها و فعالین کارگری است که قاطعانه از منافع طبقاتی دفاع نمایند و نظام سرمایه داری جمهوری اسلامی را بعنوان مسئول اصلی جان کارگران و سایر زندانیان معرفی نموده و بیش از بیش چهره ی جنایت کارانه اش را در نزد افکار عمومی رسواتر سازند. ما خود را در غم در گذشت کارگر نقاش ساختمانی، محمد جراحی سهیم می دانیم و حاکمیت جمهوری اسلامی را مسئول مستقیم اینگونه تراژدی های غیر انسانی به حساب می آوریم.

یاد و خاطره ی محمد جراحی و تمام کارگران قربانی، جاودانه باد

شورای همبستگی با جنبش کارگری ـ پاریس

نامه سرگشاده خانواده‌های جان‌باختگان معدن زمستان یورت آزادشهر دراعتراض به وعده های توخالی مسئولان طراز اول کشور وبرای معرفی مقصرین حادثه

خانواده‌های جان‌باختگان معدن زمستان یورت آزادشهرطی نامه ای سرگشاده خطاب به بهارستان نشین این شهرستان ضمن رسانه ای کردن اعتراضشان نسبت به وعده های توخالی مسئولان طراز اول کشور،خواهان معرفی مقصرین این حادثه شدند.

دربخشی ازاین نامه سرگشاده اعتراضی که امروز16مهر رسانه ای شد،آمده است:

حادثه غم‌انگیز معدن زمستان یورت 13 اردیبهشت‌ماه امسال سبب جان‌باختن 43 نفر از عزیزان ما شد.

پدرانی که همواره و همه روز سال، با صورت‌ها و دستانی‌سیاه به خانه می آمدند تا فرزندانشان زندگی همراه با آرامش و آسایش داشته باشند. اما دریغ که به‌علت رخ‌دادن یک حادثه دلخراش دیگر در بین ما نیستند، روزها از پرواز آن‌ها می‌گذرد اما ما هنوز هم رفتن‌شان را باور نداریم، کودکان ما هنوز هم چشم انتظار برگشت پدرند و ما هر روز به‌دنبال جوابی تازه برای سئوال "بابا کجاست و کی می‌آید" هستیم.

روزهای اول حادثه‌، مسئولان و دستگاه‌های زیادی به دیدن ما آمدند، خود را در غم ما شریک دانستند و وعده‌های زیادی هم دادند، اما این روزها گویی فراموش شده‌ایم، کسی همدرد ما نیست، کسی مشکلات‌مان را نمی‌بیند، انگار بناست بسیاری از وعده‌های مسئولان هم در حد همان وعده باقی بماند و هیچ‌وقت عملی نشود.

خانواده‌های جان‌باختگان معدن زمستان یورت آزادشهر دربخش پایانی این نامه سرگشاده خواهان معرفی مقصرین حادثه شدند.

ادامه بلاتکلیفی معیشتی وشغلی 184کارگر کارخانه فولاد صدرلرستان

بیش از 6ماه است که حقوق وحق بیمه 184کارگر کارخانه فولاد صدرلرستان پرداخت نشده است.نه خبری از پرداخت مطالبات کارگران ونه چشم انداز روشنی ازراه افتادن کارخانه وبازگشت بکارکارگرانش درمیان است.

کارگران کارخانه فولاد صدرلرستان برای حفظ اشتغالشان بهمراه خانواده بتاریخ 27شهریورماه سال جاری* مقابل کارخانه تجمع کردند ومانع ازخارج کردن تجهیزات و ماشین‌آلات توسط طلبکارشدند.

این کارگران پیش ازاین بتاریخ22شهریورماه** دراعتراض به بیکارشدن درپی تعطیلی کارخانه وعدم پرداخت 6ماه حقوق وچند ماه حق بیمه مقابل استانداری کردند.

کارگران کارخانه فولاد صدرلرستان درادامه تجمعتشان برای حفظ اشتغال ودراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه قصد دارند مقابل اداره کاراستان لرستان تجمع کنند.

براساس گزارشی که امروز16مهر رسانه ای شد،این روزها کارخانه صدر فولاد خرم‎آباد در صدر اخبار واحدهای مشکل‎دار لرستان آمده و با یکه تازی هر روز خبری نو از آن به گوش می‎رسد و هر دم از این باغ بری می‎رسد که قابل تامل است.

این کارخانه با هدف تولید میلگرد در جنوب شهرستان خرم‎آباد راه‎اندازی شد که در چند سال اخیر با مشکل نقدینگی مواجه شده و همین موضوع باعث مختل شدن تولید آن شده است.

چندین ماه است که کارگران این کارخانه حقوقی دریافت نکرده و حق بیمه‎شان پرداخت نشده است. جلسات متعدد ستاد تسهیل نیز نتوانسته مشکلی از این کارخانه حل کند و مرحمی برای آن باشد. بارها مورد بازدید مسئولان قرار گرفته اما کلاف سردرگم صدر فولاد به این راحتی‎ها باز شدنی نیست. بارها استمهال گرفته اما نمی‎شود که نمی‎شود...

علی آشتاب، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان در این باره گفت: کارگران این کارخانه حدود 184 نفر هستند و شش ماه است که حقوق دریافت نکرده‎اند. همچنین این کارخانه به شرکت‎های خدماتی بدهکار است که باید مشکل آب، برق و بیمه آن را حل کنیم.

 وی گفت: باید این واحد حداقل دو ماه حقوق پرسنل را پرداخت کند تا انگیزه برای کار داشته باشند؛ کارگران طی تماسی که با من داشتند گفتند می‎خواهیم جلوی اداره کار تحصن کنیم.

 محمدرضا صفی‌خانی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز اظهار کرد: متأسفانه کارخانه فولاد صدر خرم‌آباد به علل مدیریتی دچار مشکل شده است.

وی با بیان اینکه قرار نیست تجهیزات کارخانه صدر فولاد خرم‌آباد به استان دیگری منتقل شود، اضافه کرد:این کارخانه به مؤسسه‌ای در قم حدود 4 میلیارد تومان بدهکار است و قرار بود طبق حکمی که دادگاه صادر کرده بود برابر با بدهی خود، وسایل و امکانات خارج از تولید آن مصادره شود. با پیگیری‌هایی که به عمل آمد از دادستان درخواست شد که از این کار جلوگیری شود تا صاحب کارخانه بدهی خود را پرداخت کند و متأسفانه مالک کارخانه نتوانسته بود پول را پرداخت کند که طلبکار دوباره به محل کارخانه مراجعه کرده و با مقاومت کارگران مواجه شده بود.

 وی اضافه کرد: این کارخانه با استفاده از کمک پیمانکار و پرداخت دستمزد فعالیت می‌کرد که حال مدیریت آن با پیمانکار دچار اختلاف شده است.

صفی‌خانی با بیان اینکه مدیر کارخانه حاضر نیست که برای حل اختلاف اقدامی انجام دهد، ادامه داد: این واحد به بانک‌های زیادی مقروض بوده و تنها بانک انصار 50 میلیارد تومان از آن طلبکار است و توانایی پرداخت آن را ندارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه هم اکنون سرمایه‌گذاری برای توسعه طرح ورود پیدا کرده که به دنبال فاینانس آن هستیم، افزود: پیمانکار معتقد است که هزینه‌های جاری بالا بوده و باید کاهش پیدا کنند اما مدیریت کارخانه برای مذاکره اقدام نمی‌کند. این کارخانه فعالیت خود را حدود شش سال پیش آغاز کرده است و هم اکنون اگر این روند ادامه داشته باشد تعطیل خواهد شد. مدیریت کارخانه اعلام کرده که با دو پیمانکار جهت فعالیت کارخانه مذاکراتی داشته است.

مهرداد غضنفری امرایی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان نیز در این رابطه اظهار کرد: این کارخانه دارای ضعف مدیریتی است و ظرفیت این تسهیلاتی را که برای آن لحاظ شده را نداشتند.  استاندار و مقامات کشوری بارها از آن بازدید کرده و مورد بررسی قرار داده‎اند. این کارخانه به بانک‎های زیادی بدهکار بوده و لیست آنها تهیه شده است.

 غضنفری امرایی گفت: مالک کارخانه منبع درآمدی دارد اما در استان سرمایه‎گذاری نمی‎کند و دلیل اصلی نیز همین موضوع است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان خاطرنشان کرد: حتی پیشنهاد کرده‎ایم که بدهی‎های جاری را پرداخت کند و فعلا بدهی گذشته را استمهال دهیم اما نپذیرفته است.

 وی با بیان اینکه طرح توسعه‎ای این کارخانه دو سال و نیم است که آمده و بدون هیچ عملیاتی فقط خاک می‎خورد، افزود: مدیر باید طرح خود را ارائه کند و بگوید که چه کاری می‎خواهد انجام دهد و زمان را مدیریت کند.

غضنفری امرایی گفت: مدیر کارخانه، کارگران خود را که حدود 184 نفر هستند به حال خود رها کرده و تنها روی کاغذ اعلام می‎کند که درآمد و فروش دارد. 

*تجمع خانوادگی کارگران بیکارشده کارخانه صدر فولاد خرم‌آبادبرای حفظ اشتغال واعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان

امروز27شهریور، کارگران بیکارشده صدر فولاد خرم‌آباد بهمراه خانواده برای حفظ اشتغالشان واعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه،مقابل کارخانه تجمع کردند ومانع ازخارج کردن تجهیزات و ماشین‌آلات توسط طلبکارشدند.

براساس گزارشی که رسانه ای شده،طلبکار این کارخانه برای وصل طلب‌های خود به دنبال بردن برخی از تجهیزات و ماشین‌آلات کارخانه بود که کارگران و برخی از خانواده‌های آن‌ها در مقابل کارخانه تجمع کردند.

گفتنی است که روز22شهریورماه سال جاری این کارگران دراعتراض به بیکارشدن درپی تعطیلی کارخانه وعدم پرداخت 6ماه حقوق وچند ماه حق بیمه دست به تجمع مقابل استانداری زدند.

**تجمع کارگران کارخانه فولاد صدر لرستان نسبت به بیکارشدن وعدم پرداخت 6ماه حقوق وچند ماه حق بیمه مقابل استانداری

ظهرامروز22شهریور، کارگران فولاد صدر لرستان دراعتراض به بیکارشدن درپی تعطیلی کارخانه وعدم پرداخت 6ماه حقوق وچند ماه حق بیمه دست به تجمع مقابل استانداری زدند.

یکی از کارگران معترض به خبرنگاران گفت:کارخانه صدر فولاد از چهارم شهریور تعطیل شده و این در حالی است که کارگران حدود 6 ماه است حقوق دریافت نکرده‌اند.

وی افزود:مشکلات این کارخانه از دو سال قبل شروع شده و در این مدت به صورت مقطعی کارخانه تعطیل و مجددا شروع به فعالیت می‌کند.

این کارگر معترض عنوان کرد:چند ماهی می‌شود که بیمه کارگران کارخانه صدر فولاد پرداخت نشده است.

عدم پرداخت4ماه حقوق200 کارگر کارخانه نئوپان خلخال(وابسته به بنیاد مستضعفان)

4ماه حقوق200کارگرکارخانه نئوپان خلخال که تحت مدیریت بنیاد مستضعفان است،پرداخت نشده است.

براساس گزارشی که امروز16مهر رسانه ای شد،حقوق کارگران کارخانه نئوپان خلخال واقع در جاده سيد دانيال4ماه است که پرداخت نشده است.

قابل یاد آوری است که سهامداران کارخانه نئوپان خلخال،شرکت گسترش پایا صنعت سینا،شرکت مادر تخصصی مالی و سرمایه گذاری سیناوشرکت انرژی گسترسینا از شرکت های زیر مجموعه بنیاد مستضعفان هستند.

عدم پرداخت2ماه حقوق کارگران شهرداری اصفهان

2ماه حقوق کارگران شهرداری اصفهان پرداخت نشده است.

امروز16مهر،در خبرها آمد که حقوق ماه های مرداد وشهریور کارگران تمامی بخش های شهرداری اصفهان پرداخت نشده است.

جان باختن یک کارگر دربابل بر اثر برق گرفتگی

ظهر امروز16مهر،یک کارگر ساختمانی در حال نصب داربست براثر برخورد لوله با سیم برق و برق گرفتگی وسقوط از ارتفاع، جان باخت.

مرکز فرماندهی اورژانس ١١۵ بابل اعلام کرد: در این حادثه کارگرساختمانی که درحال نصب داربست بوده متاسفانه در ارتفاع ۶ متری براثر برخورد لوله داربست با سیم برق دچار برق گرفتگی شد . در این حادثه کارگر٣۵ ساله به علت شدت برق گرفتگی و شدت جراحات و خونریزی فاقد علائم حیاتی بود.

تکنسین های اورژانس ١١۵ تلاش های  برای احیا تلاش کردند که متاسفانه ثمری نداشت با این حال این کارگررا به بیمارستان بهشتی بابل منتقل کردند اما تلاش های کادر درمانی بیمارستان هم برای احیا به نتیجه نرسید.

شانزدهم مهرماه1396

اخباروگزارشات کارگری 15مهر1396 گسترده تر ومستحکمتر باد همبستگی کارگران - نامه سرگشاده کارگران شرکت مخابرات برای بازگشت بکار همکاران معترض اخراجیشان واعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ویکسان سازی حقوق - تشکیل پرونده قضایی برای73کارگرمعترض مجتمع نیشکر هفت تپه؟! - گرامیداشت روزجهانی معلم در زندان اوین - تجمع کارگران ارگ بم دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه مقابل ساختمان پایگاه میراث فرهنگی ارگ قدیم بم - تجمع اعتراضی کارگران بیکارشده وبازنشسته کارخانه رنگین نخ نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان مقابل استانداری سمنان - تجمع اعتراضی سراسری دانشجویان بهیاری وپرستاری نسبت بلاتکلیفی شغلی *تجمع دانشجویان پرستاری و بهیاری استان همدان *تجمع دانشجویان بهیاری وپرستاری استان لرستان *تجمع دانشجویان بهیاری وپرستاری استان کرمانشاه *تجمع دانشجویان بهیاری وپرستاری سبزوار *تجمع دانشجویان بهیاری در شیراز - ادامه سریال تجمعات اعتراضی فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت نسبت به بلاتکلیفی استخدامی امروزمقابل وزارت نفت - ادامه بلاتکلیفی مظفر صالح نیا - تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد بدنبال مرگ یکی از همکلاسیشان در حمام براثر گازگرفتگی - آوارگی در باغ زردآلو - افزایش 40درصدی جان باختگان حوادث کاری در استان تهران طی پنج ماه اول سال جاری - بازهم تصادف سرویس رفت وآمد کارگران اینبار کارگران کارخانه فنرسازی خاورِ ساوه - مصدومیت شدید 2کارگرجوان درحادثه ریزش دیواره زمین گودبرداری - جان باختن یک کارگر جوان براثرریزش آوار در تویسرکان نامه سرگشاده کارگران شرکت مخابرات برای بازگشت بکار همکاران معترض اخراجیشان واعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ویکسان سازی حقوق جمعی از کارگران شرکت مخابرات ایران طی نامه ای سرگشاده به علی ربیعی وزیر با اعتراض به نداشتن امنیت شغلی وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ویکسان سازی حقوق،خواهان بازگشت بکار همکاران معترض اخراجیشان شدند. بخش هایی از این نامه که امروز15مهر رسانه ای شد بقرار زیراست: انگار عده‌ای از مدیران تفکرات دوران آپارتاید را از ذهن خود هنوز پاک نکرده‌اند و یا اینکه می‌خواهند خودی نشان دهند و بگویند "ما هم هنوز هستیم!"بر طبق کدام قانون نانوشته و کدام عدل الهی، میان دو نفر که در یک اطاق و با ساعات کاری برابر و با شرایط کاری و تحصیلات و سابقه برابر مشغول به کار هستند، یک نفر با عنوان نیروی رسمی حقوقی چند برابر دیگری که نام آن نیروی بخش خصوصی است دریافت می‌کند؟ حقوق پرسنل بدون در نظر گرفتن شرایط کاری، مدرک تحصیلی، سابقه کار و تخصص مربوطه می‌باشد و پرسنل بخش خصوصی شاغل در قسمت‌های مختلف صرفاً حداقل قانون کار را دریافت می‌نمایند؛ در صورتیکه وضعیت پرداخت حقوق به پرسنل رسمی شرکت مخابرات تابع شرایط کاری، حق تخصص، ایاب وذهاب، ماندگاری شغل، اضافه کاری و فوق‌العاده‌های مختلف دیگر می‌باشد. با توجه به اینکه دستورالعمل شماره (36) روابط کار در اجرای ماده (38) و تبصره یک ماده (49) قانون کار و مقاوله نامه شماره (100) سازمان بین‌المللی کار به منظور رفع هرگونه تبعیض شغلی بین کارگران شاغل در شرکت خدماتی و شرکت پیمان دهنده صادر شده است و لازمه رفع تبعیض آن است که شاغلین در مشاغل هم ارزش در شرایط یکسان مزد یکسان دریافت کنند، مطابق ماده (3) دستورالعمل فوق پیمانکاران طرف قرارداد با اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور برقراری عدالت مزدی و تساوی مزدی بایستی علاوه بر مزد شغل، سایر عناصری از قبیل مزد رتبه، حق پست  مزایای سختی کار و نظایر آنها که بر طبق دستورالعمل اجرایی طرح طبقه‌بندی شرکت پیمان دهنده عرف و رویه کارگاه جزء مزد تلقی می‌شود را به کارکنان خود پرداخت نمایند. خواسته های ما: *اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شرکت مخابرات ایران و یکسان‌سازی دستمزدها بین نیروهای رسمی و شرکتی شاغل در شرکت مخابرات *ایجاد امنیت شغلی برای کارگران شاغل در شرکت‌های پیمانکار زیرمجموعه شرکت مخابرات ایران . لازم بذکر است در ماه‌های اخیر چندین نفر از نیروهای شرکتی از کار اخراج شده‌اند از استانهای خراسان رضوی، کرمان، لرستان، مازندران و .. (به بهانه‌های واهی) و فقط به خاطر اعتراض به ادارات کار نسبت به شرایط مذکور، که مصرانه خواهان بازگشت به کار همکارانمان هستیم. تشکیل پرونده قضایی برای73کارگرمعترض مجتمع نیشکر هفت تپه؟! ازهفت تپه چه خبر؟ ما کارگران سه ماه  است که حقوق نگرفته ایم . ما منتظراقدام مسئولین هستیم چرا فراموش شدیم؟!  پس ازواگذاری شرکت نیشکر هفت تپه  دربهمن ماه ۹۴ به بخش خصوصی که هنوزنحوی واگذاری آن  وافراد خریدار واقعی (نهاد ها و افراد پشت پرده )با گذشت بیش از یک سال پر رنج و عذاب مشخص نشده است  در این مدت ما تنها با اعتراض و تجمع توانسته ایم  دستمزد های خود را دریافت کنیم.در پی اعتراض به این بی حقوقی ها ما ناچار به  بستن جاده بین المللی اندیمشک ، اهواز  شدیم تا صدای اعتراض خود را به گوش مسئولین برسانیم؛اما مقامات محلی و استانی  و قضایی نه تنها به خواست ما توجه ای نکرده اند بلکه از کارفرما به دفاع برخواستند و حامی کارفرما شدند و برای73 نفر از کارگران زحمتکش پرونده قضایی تشکیل دادند!!! و کارگران حق خواه را اخلاگر  و متهم معرفی کردند؟! کارگرانی که سه ماه حقوق ومزایای قانونی( تیر ، مرداد . شهریور ) را دریافت نکرده طی گزارشی این تخلف اشکار را به اطلاع اداره کار ، اداره اطلاعات و نماینده شهر رسانند به این امید که گوش شنوایی باشد و از حقوق قانونی ما به دفاع برخیزند ، اما زهی خیال باطل! مسئولین به جای دفاع از ما به دفاع از کارفرما پرداختند. کارفرمایی که نه قانون کاررا قبول دارد و نه اداره کار  را و اداره کار شهرستان تنها تماشای این بی حقوقی مطلق است و بس! در رسانه ها ما  ظلم و ستم کارفرمای چسپ هل ، آذراب ، هپکوو اراک را  دیدیم و شنیدیم . اعتراض کارگران در اراک کاری کرد که مسئولین در آنجا تکانی به خود بدهند وجواب کارگران را بدهند ،اما در خوزستان تمامی مسئولین با بی تفاوتی تمام از کنار اعتراضات ما  کارگران می گذرند و جوابی به خواست های  ما ندارند. چرا صدای کارگران نیشکرهفت تپه به جایی نمیرسد؟! آیا سرنوشت هزاران کارگراین شرکت برای مسئولین اهمیتی ندارد !!!! آیا این نشانه زدوبند در آن بالاها بین مسئولین نیست  که پشت این واگذاری ( واگذاری شرکت ) پنهان شده اند؟  ما البته این روزها شاهد  احضار و دستگیری ( بر اساس اخبار منتشرشده ) اقوام و نزدیکان  مسئولین کشوری هستیم  که دستشان به فساداقتصادی ورانتی آلوده است و گویا به خاطر داشتن " ژن برتر" ،  توانسته اند به ثروت های هنگفت دست یابند!! لذا یاد آوری این نکته شایسته است درصورتی که اراده ای باشد بایدمنابع نظارتی باتشکیل کمیته ای موضوع واگذاری نیشکرهفت تپه وعملکرد بیش از یک سال گذشته این شرکت رابررسی کرده وازسازمان خصوصی سازی چگونگی  واگذاری را توضیح بخواهند. کارفرمای شرکت اعلام کرده است  که جهت اشتغال جوانان طرحهای زیادی مانندپتروشیمی، کارخانه رب، زغال سازی،ام دی اف وغیره رادارد ولی عملا هیچگونه طرح اجرایی وعملیاتی را ما شاهد نبوده ایم . ( امید واریم که کارفرما دارای "ژن برتر" نباشد و گرنه می تواند با این " ژن "  از تسهیلات بانکی بیشتری استفاده کند ). از زمان واگذاری تا به امروز هرروزبدهیهای شرکت افزوده تر میشود و در مقابل ایشان فقط بفکرتعدیل نیروهای دایمی بوده واخیرا نیروهای طرف قرارداد شرکت رابه" پیمانکاری اقبالی" تبدیل کرده تابهتربتوانند حقوق آنهاراپایمال کنند. ما هر روز بیشترآگاه می شویم که  بی حقوقی های ها  تنها از نیت های بد و حرص و طم های  یک کارفرما نیست که ما هر روز بی حقوق تر و فقیر تر می شویم، بلکه این ذات نظام سرمایه داری است که این گونه برای فربه تر کردن خود ، ما را به روز سیاه می نشاند . همچنین ما در جریان مبارزه یاد گرفته ایم که فقط بامقابله ومقاومت کارگران طرح های سرمایه داران  خنثی می شود و در این مدت بیشتر آموختیم  که دولت  و وزارت کار، طرفدارسرمایه داران هستند ، قبلا می شنیدیم که می گفتند ما از کوخ نشینان دفاع می کنیم اما الان چون خود کاخ نشین هستند پس از کاخ نشینان دفاع می کنند!! کارگرنیشکرهفت تپه گرامیداشت روزجهانی معلم در زندان اوین عصر روز 5شنبه 13مهر 1396 , مراسمی به مناسبت پنجم اکتبر , روز جهانی معلم دربند هفت زندان اوین با حضور جمعی از زندانیان سیاسی وچندتن از زندانیان دیگر برگزار گردید. این مراسم با اجرای تصنیف مرغ سحر آغاز گردید, و در ادامه محمودبهشتی لنگرودی سخنگوی کانون صنفی معلمان گزارشی از مطالبات آموزشی و معیشتی معلمان و اخبار مربوط به برگزاری مراسم این روز از آغاز تاکنون ارایه نمود.  پس از آن آقای سوادا آغاسر هنرمند و آموزگار ارمنی زندانی در این بند با ارایه مقاله ای با موضوع "کاستی ها و نواقص در حوزه آموزش هنر و موسیقی در مدارس" برنامه را ادامه داد و بعد از ایشان آفای یوسف عمادی خواننده و آهنگساز زندانی با اجرای تصنیفی باشعری از حسین منزوی و تقدیم این تصنیف به تمامی معلمان, زینت بخش این برنامه شد. همچنین آقای علی شریعتی یکی دیگر از زندانیان سیاسی با ارایه مقاله ای با عنوان "نقش معلمان در تربیت شهروند مسوول "به تاثیر معلمان در آموزش حقوق شهروندی در مدارس پرداخت. در انتهای برنامه نیز سرود یار دبستانی با اجرای هماهنگ آقایان بهشتی لنگرودی, سوادا آغاسر, علی شریعتی,  یوسف عمادی و سهیل عربی بصورت جمعی خوانده شد وتقدیم به معلمان سراسر کشور شد. تجمع کارگران ارگ بم دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه مقابل ساختمان پایگاه میراث فرهنگی ارگ قدیم بم صبح امروز15مهر،جمعی ازکارگران پروژه مرمت مجموعه ارگ قدیم بم دراعتراض به خلف وعده مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور* مبنی برپرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه،مقابل ساختمان پایگاه میراث فرهنگی ارگ قدیم بم،تجمع کردند. برپایه گزارش منتشره،این کارگران با یادآوری وعده‌ای که از زبان «فرهاد عزیزی» مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور برای پرداخت معوقات مزدی وبیمه‌ای آنها اعلام شده بود، گفتند: هنوز این وعده، محقق نشده است. آنها افزودند: در نتیجه طولانی‌تر شدن موعد دریافت مطالبات معوقه، هر روز برای امرار معاش خانواده‌هایمان بیشتر زیر بار قرض از اطرافیانمان می‌رویم. این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که حق بیمه این کارگران نیز به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده‌ و در نتیجه برای خانواده‌های آنها تامین نیازهای درمانی به یک مسئله تبدیل شده است. فرهاد عزیزی مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور از پرداخت همه معوقات این کارگران در چند روز آینده خبر داده بود. طبق اظهارات وی قرار بود همه معوقات مزدی کارگران پروژه‌های ارگ بم، چغارزنبیل، شوشتر و چند پروژه دیگر به زودی یک‌جا پرداخت شود. *عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران پروژه های میراث جهانی کشور مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور ازعدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران پروژه های این اداره خبرداد. برپایه گزارش منتشره بتاریخ دهم مهرماه،فرهاد عزیزی با تایید عدم پرداخت3ماه حقوق کارگران ارگ بم  وعده پرداخت همه معوقات مزدی کارگران پروژه‌های ارگ بم، چغارزنبیل، شوشتر و چند پروژه دیگررا درآینده نزدیک داد. وعده پرداخت قطره چکانی حقوق معوقه کارگران ارگ قدیم بم درحالیکه نزدیک به ۸۷ روز از پرداخت نشدن دستمزد حدود ۱۲۰ کارگر پروژه مرمت «ارگ قدیم بم» می‌گذرد؛ مدیرکل امور پایگاهای میراث جهانی کشور از پرداخت دستمزد تیرماه این کارگران در روزهای آینده خبر داد. برپایه گزارش منتشره بتاریخ27شهریورماه،«فرهاد عزیزی» با بیان اینکه آنچه باعث تاخیر در پرداخت مطالبات کارگران پروژه‌های میراث فرهنگی همانند پروژه ارگ قدیم بم شده، زمان تخصیص اعتبارات است، افزود: متاسفانه اعتبارات عمرانی همانند اعتبارات جاری سازمان نیست به همین دلیل با چند ماه تاخیر پرداخت می‌شود. به گفته وی، هر سال مشکل تخصیص اعتبارات عمرانی وجود دارد و طبق روال هر سال این اعتبارات باید در مرداد و در نهایت شهریور ماه پرداخت می‌شد که هنوز انجام نشده است. اظهارات مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی کشور درحالی‌ست که افشین ابراهیمی (مدیر پایگاه میراث جهانی بم) از زمان پرداخت مطالبات مزدی کارگران پروژه ارگ بم اظهار بی‌اطلاعی کرد. او با تایید معوقات سه ماهه کارگران ارگ بم با احتساب شهریور ماه گفت: در جریان مشکلات کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم هستم  واین کارگران حق دارند پیگیر مطالبات خود باشند. او با بیان اینکه نسبت به مطالبات کارگران ارگ قدیم بم بی‌توجه نیست و تمام تلاش خود را برای پیگیری مطالبات معوقه کارگران انجام می‌دهد، افزود: در حال حاضر برای پرداخت مطالبات کارگران نمی‌توان زمان مشخصی تعیین کرد با این حال این مشکل در نتیجه کمبود منابع مالی و اعتبارات پروژه بازمی‌گردد. وی افزود: سالهاست که با کارگران پروژه ارگ قدیم بم همکارم و از نزدیک در جریان مشکلات آنها هستم بنابر این در خصوص نگرانی این کارگران می‌توان گفت حق با آنها است. همچنین روز سیزدهم ماه جاری صالح برایی‌نژاد (رئیس اداره کار شهرستان بم) با یادآوری اینکه کارگران ارگ قدیم بم مانند سایر کارگران برای پیگیری مطالبات خود از حق مراجعه انفرادی به مراجع تشخیص و حل اختلاف ادارات کار برخوردارند، گفته بود: کارگران ارگ بم هنوز شکایتی را در ارتباط با معوقات مزدی خود با اداره کار مطرح نکرده‌اند. او با بیان اینکه اداره کار شهرستان بم برای رسیدگی به شکایت‌های احتمالی کارگران این پروژه عمرانی اعلام آمادگی می‌کند، افزود: تا این لحظه ازسوی کارگران پروژه مرمت ارگ بم، شکایتی در اداره کار شهرستان بم مطرح نشده است. به گفته وی، در سه تا چهار ماه نخست سال جاری کارگران مجموعه ارگ بم معوقات مزدی داشتند که نارضایتی کارگران را فراهم کرده بود و درنهایت با وساطت اداره کار و سایر نهادهای مرتبط در شهرستان بم مشکل معوقات مزدی کارگران حل شد. اعتراض رسانه ای کارگران ارگ قدیم بم نسبت به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم،اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه،را رسانه ای کردند. براساس گزارش منتشره بتاریخ13شهریور این کارگران گفتند: ما نزدیک ۱۲۰ نفر هستیم که هنوز  بابت معوقات مزدی دو ماه  گذشته طلبکاریم. این کارگران از حدود ۱۵ سال قبل به صورت قراردادی در پروژه مرمت و بازسازی ارگ بم مشغول کارند و می‌گویند: پایگاه خبری فرهنگی ارگ بم در مقام کارفرما در تمامی این سالها به تعهدات خود درست عمل نکرده است. این کارگران می‌گویند به دلیل مشکلات مالی دیگر قادر به گذران زندگی خود نیستند و این در حالی است که اگر این وضعیت بیشتر از این استمرار پیدا کند؛ خانواده‌های آنها قادر به ثبت‌نام بچه هایشان را در مدرسه نخواهند بود. این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که به دلیل عدم پرداخت حق بیمه این کارگران، تمدید دفترچه بیمه‌های آنها با مشکلاتی همراه بوده است. در ادامه کارگران قراردادی پروژه مرمت ارگ قدیم خواستار آن هستند که سازمان میراث فرهنگی در مقام کارفرمای اصلی، مطالبات معوقه آنها را پرداخت کند. از قرار معلوم از ابتدای سال جاری  میزان معوقات مزدی کارگران ارگ بم به ۴ ماه رسیده بود که اعتراضات کارگری را به همراه داشت در نتیجه این اعتراضات مسئولان وقت سازمان میراث فرهنگی با تغییر مدیر اجرایی پروژه تمامی مطالبات معوقه کارگران را به صورت یکجا پرداخت کرد اما به فاصله زمانی کوتاهی دوباره پرداخت مطالبات جاری کارگران با تاخیرهای قبلی شروع شد. تجمع اعتراضی کارگران بیکارشده وبازنشسته کارخانه رنگین نخ نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان مقابل استانداری سمنان صبح امروزشنبه15مهرماه،جمعی از کارگران بیکارشده وبازنشسته کارخانه رنگین نخ دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان مقابل استانداری سمنان تجمع کردند. براساس گزارش منتشره،کارگران تجمع کننده کارخانه رنگین نخ سمنان مقابل استانداری گفتند: نزدیک به۴۹ نفر از کارگران بازنشسته و شاغل هستیم که هنوز بابت معوقات مزدی دوران اشتغال و نیز سنوات پایان خدمت طلبکاریم. بدنبال بی نتیجه ماندن مراجعات این کارگران به اداره کار از زمان بازنشستگی آنها در شهریور ماه سال ۹۳ تاکنون،تجمع اعتراضی امروز مقابل ساختمان استانداری سمنان برپا شده‌است. به گفته یکی از کارگران بازنشسته معترض، کارخانه رنگین نخ سمنان در حال حاضر تعطیل شده‌است اما تا پیش از این  در بخش‌های مختلف آن حدود ۵۵ کارگر رسمی و ۲۰ کارگر قراردادی مشغول کار بودند. وی افزود،کارگران بازنشسته رنگین نخ علارغم دریافت نکردن سنوات، حدود ۶ ماه مطالبات معوقه مزدی دارند که مربوط به زمان اشتغالشان در دوران قبل از بازنشستگی می‌شود. این کارگر بازنشسته تصریح کرد: کارفرما در زمان قطع همکاری به صورت مرتب وعده پرداخت مطالبات را می‌داد اما بعدتر به بهانه‌های مختلف ازجمله مشکلات مالی از پرداخت مطالبات کارگران طفره رفت. این کارگر درباره روند پیگیری حقوقی دریافت مطالبات خود و سایر همکارانش می‌گوید، بعد از بدقولی کارفرما‌ همه کارگران به صورت مجزا به اداره کار سمنان شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات داد اما بازهم کارفرما تمکین نکرد و پرونده برای اجرای احکام به سایر مراجع قضایی انتقال پیدا کرد. به گفته او، بعداز کش و قوس‌های فراوان تعداد کمی از کارگران توانستند بخشی حداقلی از مطالبات خود را دریافت کنند اماتعداد دیگری از کارگران باقی مانده‌اند که هر کدام مبالغ زیادی از کارفرما طلب دارند؛ طی سالهای گذشته بلاتکلیف بوده‌اند. این کارگر بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان در خاتمه  می‌گوید: پس از پیگیری‌های حقوقی سرانجام توانستیم حکم مصادره اموال کارخانه را برای دریافت طلبمان بگیریم اما پیش از کارگران یکی از بانک‌های دولتی برای وصول مطالبات معوقه خود اموال کارخانه را توقیف کرده‌ بود و در نتیجه پیگیری انجام شده بازهم بی‌نتیجه ماند. اسماعیل غنیان مدیر کل اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی استان سمنان با تایید مطلبات کارگران کارخانه رنگین نخ گفت: کارگران این کارخانه مدتهاست پیگیر مطالبات مزدی به حق خود هستند. مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان سمنان بخش دیگری از مشکلات رنگین نخ سمنان را ناشی از مشکلات مدیریتی دانست و گفت: این واحد به دلیل ناتوانی‌های مالی کارفرمای کارخانه چندین سال است به تملک یکی از بانک‌های دولتی درآمده و دست‌ کارگران برای وصول مطالباتشان به جایی بند نیست. غنیان در ادامه تصریح کرد: در پیگیری شکایت کارگران این کارخانه سال گذشته رای قطعی اداره کار برای پرداخت مطالبات کارگران این کارخانه صادر شد اما کارگران برای وصول مطالباتشان با مشکل روبرو هستند. غنیان با یاد آوری به اینکه در حال حاضر هر اقدام قانونی که مربوط به اداره کار پیگیری کارگران کارخانه رنگین نخ  بشود، انجام شده است؛ افزود: مراحل بعدی پیگیری مطالبات کارگران به اجرائیات دادگستری مربوط است و به نظر می‌رسد این نهاد قضایی هم تلاش خود را در راستای قانون برای وصول مطالبات کارگران مورد نظر انجام داده است. او در ادامه گفت: آنچه باعث شده این کارگران تا امروز نتوانند به حقوق قانونی خوشان برسند این‌است که اموال کارخانه توسط طلبکاران دیگر توقیف شده و کارگران چیزی برای توقیف نمی‌یابند. او با بیان اینکه در ارتباط با رنگین نخ جلسات متعددی در کمیسیون‌های کارگری مطرح کرده‌ایم، افزود: در آخرین جلسه قرار بود کارفرما، مطالبات کارگران را در قالب چک تسویه کند که این کار هنوز انجام نشده است. تجمع اعتراضی سراسری دانشجویان بهیاری وپرستاری نسبت بلاتکلیفی شغلی *تجمع دانشجویان پرستاری و بهیاری استان همدان صبح امروز15مهر، دانشجویان پرستاری و بهیاری همدان در تجمعی که قراربوده به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار شود با در دست داشتن نوشته هایی همچون وعده هایتان چه شد؟ شهریه هارا داده ایم و دوره هارا گذرانده ایم جایگاه ما کجاست؟ و دوسال بی تعهدی اثبات بی مسئولیتی، اعتراض خود را علیه سازمان جهاد دانشگاهی، دانشکده علوم پزشکی و وزارت بهداشت اعلام کردند. به گزارش یک منبع خبری محلی، صبح امروز دانشجویان معترض با حضور در جلوی دانشکده علوم پزشکی با بیان این که دوسال پیش برای گذراندن این دوره ثبت نام کردند گفتند: ما با وعده کار مسئولین برای این دوره ثبت نام کردیم و پس از گذشتن این بازه زمانی به شغل مورد نظر خود که نرسیده ایم هیچ تمام عمر و مال خود را از دست داده ایم.  آن ها ادامه دادند: اکثر بچه ها با مشکلات مالی در دوره ها حاضر شدند و 3 میلیون و 500 هزارتومان حداقل مبلغیست که واریز کرده ایم و خیلی از بچه ها حدود 5 یا 6 میلیون تومان هم هزینه کرده اند؛  بسیاری دیگر که از شهرستان ها آمده اند دوبرابر این مبلغ را هزینه کردند تا بلکه بتوانند وارد عرصه کار و خدمت شوند اما هیچ نتیجه مثبتی حاصل نشد.  دانشجویان با اشاره بر اینکه مسئولین بعد از دوسال نه تنها عنوان دوره را عوض کردند بلکه وعده ای راهم که برای جذب دادند منحل کردند گفت: مسئولین طرحی را اجرا کردند که بدون هرگونه برنامه ریزی بوده ، ما به عنوان کمک پرستار و بهیار یک ساله وارد دوره ها شدیم و کلاس ها به خوبی تشکیل شد اما جذبی برای ما صورت نگرفت مگر عده ای از بچه ها که به وسیله بند پ در بیمارستان ها مشغول به کار شدند. یکی از آن ها با بیان اینکه با مسئولین راجع به جذب تعدادی از بچه ها صحبت کرده بود گفت: مسئولین خیلی راحت گفتند بیمارستان ها به صورت سلیقه ای این افراد را جذب کردند، پس از آن جریان برای جلوگیری از اعتراض بقیه آزمون گذاشتند و از 480 نفر نهایتا 80 نفر سرکار رفتند .  معترضان در ادامه سخنانشان ضمن تاکید بر اینکه مسئولین درحال ثبت نام اعضای جدید برای دوره ی بعدی هستند گفتند: هنوز تکلیف ما که در دوره قبل بودیم مشخص نشده اما دارند افراد جدیدی را ثبت نام میکنند که فقط پول دریافت کنند و این یعنی عدم داشتن برنامه ریزی .  دانشجویان با بیان اینکه مسئولین زمان ثبت نام شرایط سنی ،  مدرک لیسانس و داشتن پایان خدمت برای آقایان را لحاظ نکردند افزودند:  امروز به ما میگویند  بچه هایی که لیسانس دارند نمیتوانند حضور داشته باشند و جذب شوند و شرایط سنی 25 سال به پایین است؛ اگر قرار بود  پایان خدمت و مدرک لیسانس لحاظ شود چرا اولش نگفتند و حالا بعداز دوسال میگویند که ما عمر و هزینه خود را هدر داده ایم؟ یکی از دانشجویان معترض با اشاره بر اینکه از دوستان خود او  با پارتی در یکی از بیمارستانها مشغول به کار شده است گفت:  من که پارتی ندارم باید چکار کنم؟ ما هزینه کردیم ، سرکلاس ها حاضر شدیم، آزمون دادیم دوره یکساله را با وقفه هایی که مسئولین ایجاد کردن طی دوسال گذراندیم و در آخر وقت و هزینه مان را هدر دادیم.  آن ها در ادامه سخنان خود ضمن تاکید بر اینکه این طرح  ملی بوده است افزودند:  در این طرح از کل کشور 20 هزار نفر شرکت کردند و همه این افراد بخاطر ملی بودن طرح شرکت کردند وگرنه وقت و هزینه خود را صرف طرحی نمیکردند که در آخر به هیچ نتیجه مثبتی نرسند.  دانشجویان معترض ضمن ابراز تاسف از اینکه با اسم  کمک پرستار در کلاس ها شرکت کردند و امروزه اگر بخواهند جذبشان کنند به اسم بیمار بَر  با شرح وظایف کمک بهیار جذب میشوند گفتند: اگر روز اول این عنوان با همین هزینه بود هیچ یک از بچه ها  ثبت نام نمیکردند.  آن ها در ادامه خاطر نشان کردند : دوره هارا به صورت جدی گذراندیم و هزینه هارا به صورت جدی از ما گرفتند اما موقع کار آموزی و جذب که رسید به راحتی همه وعده ها را زیر پا گذاشتند؛ حتی موقع ثبت نام چک و سفته گرفتند  ولی حالا که نوبت ما شده کسی اهمیتی نمیدهد ک فلان دانشجو فرش زیرپایش  را فروخت که وارد عرصه کار شود اما نشد.  دانشجویان ضمن ابراز ناراحتی از تهدید مسئولین پس از دیدن  تجمع آن ها گفتند:  وقتی تجمع مارا دیدند گفتند اسامی همه کسانی که اینجا هستند به لیست سیاه اضافه میشود؛ تجمع ما نه سیاسی است نه سر و صدایی دارد فقط حقمان را میخواهیم پس چرا به راحتی تهدید میشویم مگر آزادی بیان نداریم ؟  معترضان در ادامه با بیان اینکه مسئولین تقاضای مذاکره با آنان را دارند گفتند: مذاکره تا کی؟ چرا منشی دفتر فلان مسئول بدون هر گونه آزمونی جذب شد اما ما هنوز چشم دوخته ایم تا وعده های مسئولین را عملی شده ببینیم؟ موقع آزمون میگفتند 1 میلیون و 200 تومان را پرداخت کردی ،  اگر پرداخت کرده بودیم که هیچ اگر پرداخت نشده بود از اتاق میانداختنمان بیرون و حق آزمون نداشتیم ، اما الان پول گرفتند مدرک دادند اما وعده کار کجاست؟  یکی از دانشجویان با اشاره به مدرکی که در پایان دوره دریافت کردند اظهار کرد: مدرکی که دادند به اسم مدرک معتبر بود، اما بیمارستان های  خصوصی میگویند این مدرک حتی ثبت و تایید هم نشده و نمیتوانیم به شما ها کار بدهیم، مشکل اصلی ما کسی است که این طرح را در کشور پیاده کرده و الان پاسخگوی این حجم از دانشجویان نیست. *تجمع دانشجویان بهیاری وپرستاری استان لرستان امروز15مهر،جمعی از دانشجویان بهیاری وپرستاری استان لرستان به دلیل بیکاری و عدم به کارگیری در مراکز درمانی به نشانه اعتراض مقابل دانشگاه علوم پزشکی لرستان اعتراض کردند. براساس گزارشات منتشره،یکی از بانوان معترضبه خبرنگاران گفت: سال 94 به اسم بهیار یا پرستاری یک ساله به صورت اقساط سه میلیون و 600 هزار تومان از ما گرفتند تا آموزش‌های مورد نیاز را به ما ارائه دهند، سپس وعده داده شد اگر این  دوره آموزشی را طی کنیم مشغول کار می‌شویم. وی افزود: گذشته از اینکه این دوره یک ساله سه سال طول کشید اکنون نیز خبری از جذب این نیروها نیست و وزیر بهداشت دائم می‌گوید که می‌خواهد کمک پرستار یک ساله جذب کند ولی هیچ خبری نیست و همه بیکاراند. این بانوی معترض عنوان کرد: ابتدا سهمیه آموزش استان لرستان 560 نفر بود تا آموزش به آنها ارائه شود اما اکنون تنها مجوز  41 نفر صادر شده است، اکنون ما خواهان حقمان هستیم و این مدرک اصلاً به دردمان نمی‌خورد به طوری که حتی نمی‌توانیم در یک درمانگاه بخش خصوصی نیز کار کنیم. وی سهمیه آموزش این طرح را برای سراسر کشور 10 هزار نفر برشمرد و بیان کرد: اکنون حتی یک آزمون برای جذب برگزار نمی‌کنند و این 560 نفری که آموزش بهیاری دیده‌اند همگی بیکاراند. بانوی دیگری که به وضعیت پیش آمده معترض بود نیز گفت: ابتدا یک قرار داد بستند و ما با یک سری شرح وظایف که از قبل مشخص شده بود ثبت نام خود را انجام دادیم ( 32 شرح وظایف) ولی به خاطر اعتراض پرستارها بخشی از این شرح وظایف برای ما حذف شد و فقط اقداماتی که مربوط به خدمه می‌شود  را برای ما قرار دادند. وی تصریح کرد: در ابتدای امر به خاطر شرح وظایفی که در سایت نوشته شده بود ثبت نام کردیم وگرنه  اگر می‌گفتند کار ما بیمار بر است هیچ وقت این مقدار هزینه نمی‌کردیم و خودمان راحت تر در بخش خدمات مشغول به کار می‌شدیم. این بانوی معترض اظهارداشت: در ابتدا وقتی برای ثبت نام مراجعه کردیم روپوش ما کاملاً سفید بود ولی به خاطر اعتراض پرستارها رنگ روپوش ما را نیز وسط دوره تغییر دادند. وی افزود: ماه به ماه از شرح وظایف ما کم می‌شود، هر جا هم برای کار مراجعه می‌کنیم  می‌گویند این مدرکی که به شما داده‌اند هیچ ارزشی ندارد و وزارت مجوزی برای جذب آن نداده است. این بانوی معترض  عنوان کرد: علوم پزشکی لرستان می‌گوید این موضوع مربوط به وزارت است تا کنون از وزارت نیز جوابی نگرفته‌ایم در حالی که ابتدا گفته شد در لرستان به حدود 560 کمک پرستار نیاز است ولی اکنون در سایت 41 نفر نوشته شده  پس چرا ابتدا پول از 560 نفر گرفتند. یکی از آقایان معترض نیزاظهارداشت: سال 94  در قالب طرح تحول نظام سلامت و برای رفع کمبود نیروی کادر پرستاری  این طرح اجرا شد  و ما نیز به عنوان بهیار ثبت نام کردیم. ثبت نام در این طرح شرایط سنی خاصی نداشت و هر کسی با مدرک دیپلم و با معدل 12 می‌توانست در این طرح شرکت کند. این معترض عنوان کرد: پس از گذشته چند ماه از برگزاری دوره آموزشی، شرح وظایف و لباس ما را تغییر دادند و مدرک را نیز کلاً به اسم بهیاری صادر نکردند اکنون نیز جذب ندارند و بیکار هستیم، امروز تجمع کردیم تا حداقل جذب داشته باشند. وی با اشاره به اینکه  بیش از 1000 ساعت آموزش دیده‌ایم، بیان کرد: هزینه این دوره آموزشی سه میلیون و 600 هزار تومان بود که با احتساب هزینه‌های جانبی حدود پنج میلیون تومان هزینه کردیم، از طرفی دو سال از وقتمان نیز تلف شد و اکنون می‌گویند این مدرک ارزش ندارد. *تجمع دانشجویان بهیاری وپرستاری استان کرمانشاه ظهر امروز15مهر، جمعی از دانشجویان بهیاری وپرستاری استان کرمانشاه مقابل دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تجمع کردند. براساس گزارش منتشره،جمعی از بهیاران و یا همان کارآموزانی که دوره کمک پرستاری را در آموزشگاه های شهر طی کرده اند، ظهر امروز مقابل دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تجمع کرده اند. گفته می شود، چندی پیش در سایتی وابسته به وزارت بهداشت وعده ای مبنی بر جذب 10هزار بهورز برای مدت مشخص در سطح کشور داده شده است. از همین رو تعدادی از متقاضیان و علاقه مندان کرمانشاهی همچون دیگر شهرها به آموزشگاه ها رفته و مدرک مورد نظر را کسب کردند ولی اکنون این مدرک برای ارگان مربوطه قابل قبول نیست. شنیده شده، این تجمع به علت جذب نشدن این افراد صورت گرفته، این در حالیست که دوره های آموزشی همچنان در آموزشگاهای شهر برقرار است. *تجمع دانشجویان بهیاری وپرستاری سبزوار مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اشاره به تجمع اعتراضی کمک پرستاران امروز15مهر، مقابل دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان، گفت: در حال حاضر جذب نیروهای کمک پرستاران ارتباطی با دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان ندارد. برپایه گزارش منتشره،مهدی سلمانیان با اشاره به تجمع اعتراضی کمک پرستاران امروز مقابل دانشگاه علوم پزشکی سبزوار اظهار داشت: سال 94 براساس مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بخش خصوصی دوره آموزشی یک ساله کمک پرستاران در سراسر کشور برگزار شد. وی با بیان اینکه ظرفیت آموزش کمک پرستار در این شهرستان تکمیل شده است، افزود: در حال حاضر جذب نیروهای کمک پرستاران ارتباطی با دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ندارد. سلمانیان ادامه داد: در جلساتی با عوامل برگزار کنندگان دوره های آموزشی تاکید شده بود که پس از پایان دوره مهارتی هیچگونه تعهدی برای جذب نیست. مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار بیان کرد: پس از دریافت مجوز جذب و اعلام سهمیه از سوی وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار همانند دیگر دانشگاه‌های سطح کشور نسبت به برگزاری فراخوان آزمون عمومی مهارتی اقدام می‌کند. مسئول روابط عمومی علوم پزشکی سبزوار افزود: همچنین چندین‌بار ظرفیت از سوی این شرکت خصوصی آموزش دیدند که سهمیه جذب نیرو از سوی این وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشخص می شود. سلمانیان یادآور شد: شرکت آموزش‌دهنده در سبزوار تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی نیست بنابراین تعهدی برای جذب نیروهای کمک پرستار از سوی این دانشگاه وجود ندارد. *تجمع دانشجویان بهیاری در شیراز

امروزشنبه15مهر،جمعی از دانشجویان بهیاری در شیراز تجمع اعتراضی برپا کردند. در این تجمع که مقابل ساختمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد، بهیاران به تصمیمات جدید وزارت بهداشت اعتراض کردند. به گزارش یک منبع خبری محلی،در یکی از بنرهایی که در دست بهیاران معترض بود، نوشته شده بود: «ما بهیاران یک‌ساله‌ایم که وزارت بهداشت ۲ سال پیش با وعده جذب ۱۰ هزار نفر، شهریه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی اخذ کرده اما نه تنها جذبی وجود ندارد بلکه شرح وظایف‌مان هم کمک بهیاری است، ما خواستار خسارتیم.» با تصمیم جدید مسئولان وزارت بهداشت، بهیاری به کمک بهیاری تغییر یافته و اکنون بیمارستان‌ها بهیاران آموزش دیده را تنها به عنوان کمک بهیاری جذب می‌کنند. این مساله باعث نارضایتی بهیاران شده است. امروز تجمعات مشابهی در برخی از شهرهای ایران از جمله مشهد، ارومیه، همدان، ایلام و خرم‌آباد برگزار شده است. ادامه سریال تجمعات اعتراضی فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت نسبت به بلاتکلیفی استخدامی امروزمقابل وزارت نفت امروز15مهر، فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت برای باری دیگر در اعتراض به خلف وعده وزارت نفت مبنی براستخدامشان،مقابل وزارت نفت تجمع کردند. براساس گزارشات منتشره، طبق آنچه که سالهای گذشته در دفترچه کنکور سراسری مندرج بوده است، وزارت نفت متعهد گشته که فارغ التحصیلان دانشگاه خود را در این وزارتخانه به کار گیرد و آن ها را استخدام کند، اما از ابتدای دولت یازدهم این روند با مشکلاتی روبرو شد که منجر به قطع استخدام دانش آموختگان این دانشگاه تخصصی نفت شد. فارغ التحصیلان این دانشگاه تا کنون چندین بار مقابل مجلس، وزات نفت و مراکز دیگر تجمع کرده اند و حتی در شکایتی به دیوان عدالت اداری خواستار رسیدگی به این بی قانونی شده بودند، صبح امروز15مهر نیز جمعی از دانش‌آموختگان و دانشجویان «گروه الف» دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به قانون‌شکنی و بدعهدی وزارت نفت در روند استخدام این دانشجویان مقابل ساختمان مرکزی هشتم وزارت نفت ( محل مصاحبه استخدام‌‌های وزارت نفت) تجمع کردند. گفته می شود این دانشجویان هدف از این تجمع را تعویق زمان ارزیابی تا زمان نهایی شدن رای دیوان عدالت اداری اعلام کردند. دیوان عدالت اداری طی روزهای گذشته حکم خود را در قبال استخدام این دانشجویان اعلام کرد اما وزارت نفت در عین دعوت برخی از دانشجویان به مصاحبه نسبت به حکم اعتراض کرده است. یکی از دانشجویان معترض در این زمینه گفت: وزارت نفت حتی بعد از رای دیوان سخن از استاندارد روال جدید می‌کند، حال آنکه شکایت ما از وزارت نفت خود همین استاندارد‌ها و روال جدید بوده است. براساس مستندات درج شده در دفترچه کنکور سراسری در سال‌های قبل، وزارت نفت متعهد به استخدام دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در این وزارتخانه شده بود. بیژن زنگه وزیر نفت در سال 94 استخدام این دانشجویان را در وزارت نفت ممنوع اعلام کرد. دانشجویان دانشگاه صنعت نفت که قبل از این سال در این دانشگاه تحصیل کرده بودند، پس از بی‌نتیجه ماندن اعتراضات خود به دیوان عدالت اداری شکایت بردند. در پی این شکایات، دیوان عدالت اداری وزارت نفت را ملزم به جذب و استخدام دانشجویان گروه الف دانشگاه صنعت نفت کرد. این تجمع در حالی صورت گرفت که اواخر هفته گذشته این دانشجویان و فارغ‌التحصیلان با ثبت بیش از 80 هزار توییت در فضای مجازی، اعتراض خود را مبنی‌بر عدم پایبندی و موضع‌گیری شفاف وزیر و مسئولان نفتی کشور در برابر این حکم قانونی به اطلاع عموم رسانده‌اند. در پایان این تجمع اعتراضی بیانیه دانش آموختگان گروه الف دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به خلف وعده ها و قانون شکنی های وزارت نفت در مسأله استخدام توسط یکی از دانشجویان قرائت شد. ادامه بلاتکلیفی مظفر صالح نیا اتحادیه آزاد کارگران ایران: مظفر صالح نیا دوازده روز است که در بازداشت ستاد خبری اطلاعات سنندج است. مظفر صالح‌ نیا عضو هیات مدیره اتحاد آزاد کارگران ایران  در تاریخ ۴/۷/۹۹ توسط دفتر اطلاعات ستاد خبری سنندج بازداشت شد، اکنون بیش از ۱۲ روز است که از طرف این ستاد ، دلیل یا علت بازداشت وی مشخص نشده است از طرفی امروز ۱۵/۷/۹۶  دو مامور لباس شخصی با ارائه برگه احضاریه برای بازداشت مظفر صالح نیا به محل کار وی مراجعه کردند که با آنها گفته شد قبلا توسط ستاد خبری اطلاعات سنندج جلب و اکنون در بازداشت آنهاست،(  برگ احضاریه پیوست می باشد) جای بسی تعجب است که پس دوازده روز که مظفر صالح نیا در زندان ستاد خبری می باشد ، اکنون برگ احضاریه توسط دو مامور که باز مشخص نیست ضابط اجرائی کدام ارگان می باشند خواهان جلب وی می شوند و اینگونه باعث نگرانی شدید خانواده مظفر می شوند لازم به توضیح است که در این مدت مظفر صالح نیا فقط دو بار با خانواده خود تماس تلفنی داشته است واظهار نموده که در زندان ستاد خبری اطلاعات سنندج میباشد، همسر وی علیرغم مراجعات مکرر به این ستاد، هنوز قادر به ملاقات حضوری با مظفر نشده است. اتحادیه آزاد کارگران ایران با محکوم کردن ادامه بازداشت مظفر صالح نیا و بلاتکلیفی و اینگونه تحت فشار قرار دادن خانواده وی، خواهان روشن شدن فوری وضعیت مظفر صالح نیا و آزادی بدون قید و شرط این فعال کارگری است. اتحادیه آزاد کارگران ایران 15 مهر 96 تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد بدنبال مرگ یکی از همکلاسیشان در حمام براثر گازگرفتگی صبح امروز شنبه پانزدهم مهرماه، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در اعتراض به همکلاسیشان در حمام  خوابگاه براثر گازگرفتگی دست به تجمع مقابل ساختمان فرهنگی این دانشگاه،زدند. براساس گزارشات منتشره،شب گذشته(14مهر)، دو تن از دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی شهرستان شهرکرد در حین استحمام دچار حادثه شدند که در این حادثه یکی از دانشجویان بدلیل وخامت اوضاع جسمانی جان خود را از داد. دانشجوی دیگر با کمک دانشجویان خوابگاه علوم پزشکی و کمک های اولیه از مرگ حتمی نجات یافت. بنابهمین گزارشات،زهره قاسمی دانشجوی ترم ۹ دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد به دلیل گاز گرفتگی در حمام خوابگاه جان باخت. شاهدان عینی این حادثه معتقدند نشت شدید بوی گاز به داخل حمام علت بروز این حادثه بوده است که از چندی پیش نشتی گاز در طبقات 2 و 3 این خوابگاه احساس می‌شده و حتی این موضوع به مدیریت امور خوابگاهی منتقل شده بود. بر اساس این گزارش جسد این دانشجوی دختر جهت مشخص‌شدن علت دقیق مرگ و تحقیقات تکمیلی صبح امروز به پزشکی قانونی منتقل شده است. فاضل محمدی مقدم مدیرکل فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در همین رابطه گفت: هنوز علت دقیق مرگ این دانشجو مشخص نیست و به همین دلیل نمی‌توان در این باره اظهار نظر دقیقی داشت و بنده از همه دانشجویان علوم پزشکی شهر کرد می‌خواهم تا زمان مشخص شدن علت دقیق مرگ خویشتنداری کنند. محمدی مقدم افزود: جسد دانشجوی دختر دانشگاه علوم‌پزشکی برای کالبد شکافی و بررسی‌های تکمیلی به پزشکی قانونی منتقل شده و علت دقیق مرگ بزودی اعلام خواهد شد. آوارگی در باغ زردآلو در نزدیکی کرمان، محله‌ای به نام «سیدی» است و در کنار آن جاده‌ای قرار دارد، با دو روی کاملاً متضاد؛ در یک سمت باغی سرسبز و در سوی دیگرش زمینی خشک و بی‌آب و علف. کل آن منطقه به «باغ زردآلو» معروف است، اما گوشه‌هایی از آن، نه باغ دارد، نه زردآلو. آنچه می‌بینیم، فقر و آوارگی و تنگدستی است. کودکانی که سمت خودرو می‌دوند تا شاید غذایی بگیرند، دختر نوجوانی که به دنبال شیرخشک برای خواهر کوچکش می‌گردد و بچه‌هایی که پابرهنه در میان زباله‌ها جست‌وجو می‌کنند تا شاید چیز به‌دردبخوری پیدا کنند، همه مؤید وجود فقری آشکار در این منطقه است. ساکنان، از حدود ۳۵ سال قبل بعد از یک نزاع خانوادگی ناچار به مهاجرت از استان هرمزگان شده‌اند و از آن زمان تا امروز، هنگام برداشت محصول به حوالی کرمان می‌روند تا به عنوان کارگران فصلی مشغول به کار شوند و با همان درآمد، کل سال را سر می‌کنند. اغلب آنها حتی شناسنامه هم ندارند و همین مسأله، محرومیت آنان را دوچندان کرده است. افزایش 40درصدی جان باختگان حوادث کاری در استان تهران طی پنج ماه اول سال جاری مديركل پزشكي قانوني استان تهران عنوان نمود:درپنج ماه نخست سالجاري183مورد فوت ناشی از حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ،40درصدافزايش یافته است. به گزارش 15مهرروابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران،دكتر قادي پاشا گفت:در پنج ماه نخست امسال،يكصدوهشتادوسه مورد فوت ناشی از حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی استان ارجاع شده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال 95 که تعداد فوت ناشی از حوادث کار 130نفر اعلام شده بود40درصد افزايش یافته است. وي از کل فوت شدگان ناشی از حوادث کار در پنج ماه را، 182نفرمردو1نفرزن بوده اند. بازهم تصادف سرویس رفت وآمد کارگران اینبار کارگران کارخانه فنرسازی خاورِ ساوه صبح امروز15مهر، در اثر برخورد کامیون با مینی‌بوس حامل کارگران کارخانه فنرسازی خاورِ ساوه در جاده قدیم تهران- ساوه،ده نفر مصدوم شدند. این مینی بوس حامل کارگران کارخانه فنرسازی خاور ساوه بود که در حال انتقال کارگران به محل کار در شیفت صبح بود. برپایه گزارشات منتشره،رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی ساوه گفت:این سانحه حدود ساعت شش صبح امروز(شنبه) بر اثر برخورد مینی بوس حامل کارگران یکی از شرکت های شهرک صنعتی کاوه و یک دستگاه کامیون در جاده قدیم ساوه تهران، ورودی اول شهر صنعتی اتفاق افتاد. نعمت الله عزیزی افزود: این تصادف خوشبختانه تلفات جانی نداشت اما ده مصدوم برجای گذاشت که تمامی مصدومان پس از انجام اقدامات درمان پیش بیمارستانی به بیمارستان مدرس ساوه انتقال یافتند.

مصدومیت شدید 2کارگرجوان درحادثه ریزش دیواره زمین گودبرداری عصر روزگذشته(14مهر)،ریزش دیواره زمین گودبرداری در خیابان 35 متری گلستان، خیابان 16 متری اول شمالی مصدومیت دو کارگرجوان رااز ناحیه ستون فقرات، گردن و پاها به همراه داشت. به گزارش15مهر پایگاه خبری 125، مهدی آقایی فرمانده آتش نشانان اعزامی در مورد این حادثه گفت: در یک قطعه زمین 200 متر مربعی که به عمق 5 متر گودبرداری شده بود، کارگران مشغول کار بودند که ناگهان قسمتی از دیواره ریزش کرده و دو کارگر جوان در زیر آوار گرفتار شدند. وی در ادامه افزود: نیروهای عملیاتی به سرعت پس از ایمن سازی کامل محل حادثه، با بکارگیری تجهیزات مخصوص عملیات آوار برداری را آغاز کرده و هر دو کارگر 22 و 27 ساله تبعه افغانستان را از زیر آوار سنگ و خاک خارج کردند. این فرمانده آتش نشانی اضافه کرد: به علت مصدومیت هر دو کارگر جوان از ناحیه ستون فقرات، گردن و پاها، هر دو فرد برای انتقال به مراکز درمانی از سوی آتش نشانان تحویل کادر پزشکی اورژانس شدند. جان باختن یک کارگر جوان براثرریزش آوار در تویسرکان بعد از ظهر امروز15مهر، یک کارگر ساختمانی جوان بر اثر ریزش آوار در تویسرکان جان باخت. رضا عزیزی مسئول مرکز فوریت های پزشکی تویسرکان  گفت: بعد از ظهر امروز(شنبه) یک کارگر ساختمانی بر اثر ریزش آوار در کوی مهدیه واقع در پشت داروخانه شبانه روزی ولی عصرتویسرکان جان باخت. قربانی این حادثه کارگر ساختمانی جوانی حدود 28 ساله است که بر اثر ریزش آوار حوالی ساعت 15 و 11 دقیقه بعد از ظهر امروز در دم جان داده بود. وی افزود: به نظر می‌رسد خاکبرداری غیر اصولی مهمترین دلیل وقوع این حادثه بوده که موجب ریزش دیوار خشتی قدیمی واقع در انتهای ساختمان داروخانه شبانه روزی ولی عصردر کوی مهدیه  بر روی متوفی شده است. پانزدهم مهرماه1396 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارشات کارگری14مهر1396

زنده وجاوید باد یاد وخاطره محمد جراحی فعال  ثابت قدم جنبش کارگری

- گزارش تصویری از مراسم خاکسپاری زنده یاد محمد جراحی از فعالین صدیق جنبش کارگری ایران درتبریز:

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

ننگ بر عاملین مرگ فعال کارگری محمد جراحی

- کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:

محمد جراحی در گذشت!

- داوود رضوی:محمد جراحی رفقایش را تنها گذاشت و چشم از جهان گشود

- جوانمیر مرادی:محمد جراحی را از جنبش کارگری ایران گرفتند

- قطعنامه پایانی تجمع سراسری شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون بودجه عادلانه برای آموزش وپرورش

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

اعتراض معلمان برای بودجه عادلانه را حمایت می کنیم

- تجمع معلمان و بازنشستگان فرهنگی خراسان رضوی مقابل اداره‌کل آموزش‌و‌پرورش استان

- تجمع اعتراضی هزارمعلم استان همدان مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان

- جان باختن راننده لودر درحادثه ریزش خاک  سراب

- مرگ کارگرمیهمان  معدن رفسنجان براثرتصادف

- مصدومیت3پرستارجاسک در حادثه واژگونی خودرو

گزارش تصویری از مراسم خاکسپاری زنده یاد محمد جراحی از فعالین صدیق جنبش کارگری ایران درتبریز:

تبریز-14مهر:

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

ننگ بر عاملین مرگ فعال کارگری محمد جراحی

زنده یاد محمد جراحی پنج سال به دلیل مبارزه برای دفاع از حقوق کارگران زندانی شد. و حتی حقوق اولیه وی به عنوان یک زندانی رعایت نگردید. مراجعه به پزشک را از وی دریغ کردند و به دلیل عدم تشخیص به موقع سرطان، به فاصله کمتر از یکسال پس از آزادی به دلیل پیشرفت بیماری، مراقبت های پزشکی موثر واقع نشد و متاسفانه یارانش را تنها گذاشت.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه یاد این فعال کارگری را گرامی می دارد و به خانواده و دوستان و یارانش تسلیت عرض می کند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۹۶/۰۷/۱۴

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:

محمد جراحی در گذشت!

صبح امروز 13مهرماه، محمد جراحی کارگر مبارز و عضو کمیته پیگیری، بعد از تحمل سالها رنج زندان و بیماری چشم از جهان فروبست. محمد جراحی که به دلیل فعالیت های کارگری از خرداد ماه سال 90 دستگیر و به پنج سال حبس محکوم شده بود در طی مدت اسارت به بیماری تیروئید دچارشد. بیماریی که در صورت عدم درمان می تواند تبدیل به سرطان تیروئید شود و در مورد محمد نیز چنین شد. در تمام مدت پنج سال زندان با وجود ابتلا به چنین بیماری مهلکی به وی اجازه مرخصی و درمان ندادند و یک بار هم که به دلیل وخامت حالش با دستبند و پابند از زندان به بیمارستان منتقل شده بود، آنچنان مورد اذیت و آزار و توهین مامورین همراه قرار گرفت که دیگر راضی به مراجعه به بیمارستان نشد. اینچنین بود که شمع وجود نازنین محمد جراحی ذره ذره آب شد و سرانجام خاموشی گرفت؛ تا بار دیگر شاهد عمق کینه و عداوت سرمایه و ایادی آن به کارگران و فعالین صدیق جنبش کارگری باشیم.

همچنان که دو سال قبل شاهرخ زمانی دیگر کارگر صدیق و خستگی ناپذیر جنبش کارگری نیز که در تمام مدت پنج ساله حبس اش از مرخصی محروم بود، در زندان به شکل مشکوکی جان خود را از دست داد. هم اکنون نیز رضا شهابی کارگر زندانی به دلیل اعتصاب غذای پنجاه روزه اش در اعتراض به محکومیت غیر قانونی 968 روزه خود، با وجود وضعیت وخیم جسمی، در شرایط بد زندان به سر می برد. این در حالی است که علی رغم توصیه پزشکان معالج برای ادامه معالجه رضا، هنوز او به بیمارستان منتقل نشده و چه بسا بار دیگر شاهد فاجعه ای از این دست باشیم.

کارگران! مردم آزاده و وجدان های آگاه و بیدار ایران وجهان!

روزی نیست که شاهد بگیر و ببند و زندانی شدن کارگران و معلمان آگاه، فعالین کارگری و اجتماعی نباشیم. این واقعیتی است که این قبیل زندانیان تنها آزادی خود را ازدست نمی دهند، بلکه به دلیل شرایط بسیار سخت و نامطلوب زندان، به سلامتی جسمی و روانی زندانیان نیز آسیب وارد می شود. زندان های ایران امروز در واقع به قتلگاه کارگران آگاه و مبارز و فعالان کارگری و اجتماعی تبدیل شده است. بی جهت نیست که محمد جراحی در نامه ای از زندان، شرایط غیر انسانی حاکم بر آن را این گونه توصیف می کند:

«من محمد جراحی، كارگر زندانی و عضو كمیته پیگیری ایجاد تشكل های كارگری هستم. من بیش از دو سال است در زندان تبریز به سر می برم. درزندان دچار بیماری غده خوش خیم تیرویید شدم. هنگام مراجعه به بیمارستان با دستبد و زنجیر به پا چنان از توهین و بد رفتاری زندانبان و ماموران همراه، اذیت و آزار شدم كه دیگر راضی به مراجعه به بیمارستان نیستم.

هم اكنون به اطلاع می رسانم كه مرا به دلایل واهی به شش سال زندان محكوم كردند. من یک كارگرم و كلیه فعالیت هایم در جهت تشكیل سندیكا و دیگر تشكل های كارگری بوده است. ایجاد تشکل‌های کارگری و سندیکا طبق مقاوله ‌نامه سازمان جهانی کار آزاد است. دولت جمهوری  اسلامی ایران هم عضو این سازمان جهانی است و متعهد به انجام این مقاوله نامه ها است. ایجاد سندیکا و دیگر تشکل‌های واقعی از ابتدایی ترین حقوق ما کارگران است. من یک کارگرم و تا ایجاد تشکل‌ها و سندیکا فعالیت خواهم کرد.»

محمد جراحی با افتخار خود را یک کارگر می خواند، کارگری که دغدغه تشکل یابی هم طبقه ای هایش را داشت. به راستی که او کارگری آگاه و مبارز بود.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، فقدان این عزیز را به خانواده و دوستان و همراهان وی تسلیت می گوید و بر ادامه راه این کارگر صدیق و پی گیر جنبش کارگری، یعنی تلاش برای ایجاد تشکل های کارگری تاکید می نماید.

یادش گرامی

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری - 13/07/96

داوود رضوی:محمد جراحی رفقایش را تنها گذاشت و چشم از جهان گشود

آخرین باری که زنده یاد محمد جراحی را دیدم ماه گذشته در منزل رضا شهابی بود با وجود وضعیت بد جسمانی ایشان به همراه تعدادی از دوستان سندیکای نقاشان البرز برای همدری و حمایت از خانواده شهابی به منزل رضا آمده بودند و گفتگوی کوتاهی با خانم شهابی و دوستان داشتند وعکسی برای حمایت از کارگر زندانی رضا شهابی که در اعتصاب غذا بسر میبرد درمنزل وی با دانشجویان و اعضای حاضر سندیکا انداختند ،هرچند از نظر جسمانی شرایط خوبی نداشتند اما روحیه استقامت و مبارزه طلبی این فعال کارگری هرگز نگذاشت تا آخرین لحاظات زندگیش دست از تلاش و مبارزه بردارد. زنده یاد محمد جراحی 5سال محکومیتش را بدون مرخصی و درزندان سپری کرد و درزندان مبتلا به بیماری اختلالات تیروئید و عدم رسیدگی پزشکی در زندان از سوی مسئولان زندان و قوه قضایی ،باعث پیشرفت بیماری و سرطان تیروئید گردید .

یادش گرامی راهش پررهرو باد

جوانمیر مرادی:محمد جراحی را از جنبش کارگری ایران گرفتند

محمد جراحی عضو کمیته پیگیری، مدافع جسور، خستگی ناپذیر و مبارز راه آرمانهای طبقه کارگر بعد از تحمل 5 سال بدترین و غیر انسانی ترین شرایط زندان همراه با شکنجه های جسمی و روحی که منتج به سرطان شد، در حالیکه حدود یک سال بود که از زندان و از توهین و تحقیر زندانبان و شکنجه گر رهائی یافته بود، امروز درگذشت.

مرگ محمد جراحی یک باره رقم نخورده بود. روند مرگ او سالها پیش، در دوران بازداشت، شکنجه و زندان شکل گرفت و با محروم شدنش از معالجه و حتی داروهائی که خانواده اش با هزینه شخصی تهیه می کردند، بیماری او به مرحله بحران و لاعلاجی رسید که امروز بعد از سالها تحمل درد، زندگی را بدرود گفت.

بدون شک مرگ محمد جراحی برای جنبش کارگری واقعه ای دردناک و خسارت جبران ناپذیری است. اما راه و آرمان او همچنانکه هم اکنون هر روزه در اعتصابات و اعتراضات طوفنده کارگران و معلمان شاهد هستیم، پر ره رو است و یاد و خاطره او مانند مبارزانی همچون شاهرخ زمانی و کوروش بخشنده همراه لحظه به لحظه مبارزات جنبش کارگری ایران خواهد بود.

 ما با از دست دادن هر هم رزمی، باری گران بر دوش احساس می کنیم. اما مطمئنا بارغم از دست دادن آنان را با همبستگی و اتحاد قدرتمندتر خود برای رسیدن به آرزوهایشان، بر خود هموار خواهیم کرد.

جوانمیر مرادی 13/7/1396

قطعنامه پایانی تجمع سراسری شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون بودجه عادلانه برای آموزش وپرورش

لایحۀ بودجه مهمترین سندی است که جهت گیری و چشم انداز وضعیت کشور را در یک سال آینده نشان میدهد. بررسی وضعیت بودجه در سال های گذشته نشان میدهد که متأسفانه، دولت ها به بهانه ی سیاست گذاری اقتصادی، از سهم بودجه ی آموزش وپرورش کاسته و در عمل اولویتی برای آن قائل نبوده اند به عبارتی، آموزش وپرورش در اولویت حاکمیت نبوده است.

سال گذشته، بیش از ۱۴۰ هزار معلم در قالب «پویش بودجه ی عادلانه»، خواستار افزایش سهم آموزش وپرورش در بودجه کشور شدند، اما مجلس بدون توجه به این خواسته، با این استدلال که زمان برای تغییرات محسوس سپری شده است به این مطالبه بی توجهی نمود تا امروز شاهد تأثیرات منفی آن در آموزش عمومی کشور باشیم و بودجه سال ۹۶ ، مانند سال های قبل نتوانست یک زندگی شرافتمندانه برای معلمان بازنشسته و شاغل و یک آموزش باکیفیت و عادلانه را برای کودکان رقم بزند.

امسال نیز در ابلاغیه بخشنامه بودجه ۱۳۹۷ توسط رییس جمهور، پیش بینی شده است که حقوق کارکنان دولت در سال آینده تنها به میزان ۵ درصد افزایش یابد این ابلاغیه در کنار سخنان رییس سازمان برنامه وبودجه که آموزش وپرورش را یک دستگاه بودجه خوار تلقی میکند، نشاندهنده آن است که درسال آینده روزها و شرایط سخت تری پیش روی معلمان و دانش آموزان قرار دارد.

با توجه به وضعیت موجود و بنا بر مصوبه و فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران و با اتکا به اصل ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی مبنی بر آزادی تجمعات، ما در اینجا گرد هم آمده ایم تا به مسئولان و تصمیم سازان در ابتدای کار بگوییم « بودجه عادلانه برای آموزش وپرورش» یک مطالبه جدی و راهبردی برای تشکل های صنفی و معلمان ایران است لذا بر مبنای این خواسته اصلی مطالبات صنفی و آموزشی خود را به شرح زیر اعلام میداریم:

۱ ـ ما خواهان بودجه عادلانه، برای افزایش سرانه دانش آموزی در راستای تأمین آموزش رایگان، باکیفیت و عادلانه برای تمام کودکان بخصوص دانش آموزان مناطق محروم، بازمانده از تحصیل و مهاجر، طبق اصل ۳۰ قانون اساسی هستیم.

۲ ـ ما خواهان بودجه عادلانه برای کیفیت بخشی به امکانات و محتوای آموزشی در کلیه سطوح آموزشی از پیش دبستانی تا متوسطه هستیم. بایستی امکانات و محتوای آموزشی با توجه به نیازهای امروز کودکان به روز گردد، به نیازهای کودکان در مناطق مختلف با توجه به تنوع جغرافیایی، فرهنگی و قومی توجه شود و طبق اصل ۱۵ قانون اساسی زبان مادری در مناطق دوزبانه در مدارس تدریس گردد.

۳ ـ ما خواهان بودجه عادلانه در راستای پیشگیری از آسیب های اجتماعی دانش آموزان هستیم. بایستی بودجه لازم برای تأمین نیروی مشاور، مددکار اجتماعی و مربی بهداشت در راستای کاهش آسیب های اجتماعی ازجمله خشونت در مدارس تأمین گردد.

۴ ـ ما خواهان بودجه عادلانه در راستای تحقق شعارِ روزِ جهانیِ معلم از طرف یونسکو یعنی «آموزش آزادانه، توانمندسازی معلمان» هستیم در این راستا باید نظام آموزش تربیت معلم بر مبنای آزادی و به اتکای شیوه های مشارکتی برای تربیتِ معلمانِ توانمند و قدرتمند اصلاح گردد، بایستی دوره های ضمن خدمت معلمان به صورت رایگان و با توجه به نیازهای معلمان و دانش آموزان کیفی سازی و بهروز گردد.

۵ ـ ما خواهان بودجه عادلانه برای گسترش و تأمین فضاهای آموزشی استاندارد و ایمن هستیم. کلیه مدارس خشتی و گلی و کپری باید فوراً برچیده شود و بودجه به صورت عادلانه به مناطق محروم و مرزی اختصاص یابد.

۶ ـ ما خواهان بودجه عادلانه برای تأمین معیشت و منزلت معلمان بازنشسته و شاغل هستیم به طوری که حقوق هیچ فرهنگی زیرخط فقر نباشد. توجه به وضعیت بازنشستگان و همسان سازی حقوق آنان با حقوق شاغلین مورد تأکید ماست. بیش از ۹ ماه است که حق الزحمه اضافه کاری معلمان پرداخ نشده

است. در بودجه سال آینده بایستی دولت تمام بدهکاری های خود به معلمان و بازنشستگان را در کلیه سطوح تسویه نماید.

۷ ـ ما خواهان بودجه عادلانه برای اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری هستیم قانونی که دولت ها از ۱۰ سال پیش تاکنون به صورت تعمدی و غیرقانونی از اجرای آن امتناع ورزیده اند.

۸ ـ ما خواهان بودجه عادلانه برای تحقق یک بیمه درمانی و تکمیلی کارآمد و جامع هستیم. ازنظر ما بیمه ای جامع است که پوشش بیمه ای مناسبی داشته با مراکز درمانی متعدد و معتبر طرف قرارداد باشد. سقف درمان برداشته شود و برای بیمه تکمیلی بازنشستگان سقف سنی نداشته باشد.

۹ ـ ما خواهان بودجه عادلانه برای گسترش چتر حمایتی دولت از کودکان پیش دبستانی هستیم، در حال حاضر حدود ۱۰۰ درصد آموزش پیش دبستانی به بخش خصوصی واگذارشده است و مربیان این دوره از امنیت شغلی و حمایت بیمه ای برخوردار نیستند.

۱۰ ـ ما خواهان بودجه عادلانه برای تأمین امنیت شغلی و روانی تمام معلمان هستیم. تراکم دانش آموزان در کلاس ها باعث بروز ناهنجاری و خشونت در مدرسه است. از سوی دیگر بسیاری از معلمان شاغل در بخش خصوصی، نیروهای حق التدریس و آزاد از امنیت شغلی و روانی برخوردار نیستند و خدمات بیمه ای به آنان تعلق نمیگیرد.

ازنظر شورای هماهنگی تشکل های صنفی ایران، ریشه بسیاری از معضلات و مشکلات فعلی آموزش وپرورش در نگاه نادرست مسئولین و دستگاه های مرتبط به مقوله و اهمیت آموزش عمومی است. درحالیکه در قانون مدیریت خدمات کشوری، آموزش وپرورش دستگاهی حاکمیتی محسوب شده است، درعملی کاملآ متناقض برای اداره ی آن در بسیاری از موارد، اقدام به برون سپاری (سپردن به بخش خصوصی) میشود. در طی سال های گذشته دولت ها، بخصوص دولت های بعد از دوران جنگ، به صورت مستمر و به اشکال مختلف از مسئولیت های خود در حوزه آموزش عقب نشینی کرده اند و به جای اولویت بخشیدن به آموزش وپرورش کوشیده اند با اعمال سیاست های خصوصی سازی و پولی سازی آموزش، مسئله و مشکل کسر بودجه را حل نمایند. این سیاست ها تأثیرات منفی چون کاهش کیفیت آموزشی و افزایش کودکان بازمانده از تحصیل را در پی داشته است. ما بر مبنای اصل ۳۰ قانون اساسی خواستار توقف خصوص یسازی و کلائی سازی آموزش هستیم.

«خصوصی سازی آموزش را متوقف کنید و به آموزش وپرورش بودجه عادلانه اختصاص دهید»

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، تحقق مطالبات فوق، ذیل مطالبه اصلی « بودجه عادلانه » را کاملآ قابل دسترس میداند و بر پیگیری این مطالبات بر بستر تشکل های صنفی ادامه میدهد. در همین راستا، ما بر « حق تشکل یابی مستقل» پافشاری می کنیم. دولت یازدهم برخلاف ادعاهایش موانع جدی بر سر راه تشکل یابی مستقل معلمان ایجاد نموده است. این دولت حق تشکل یابی سراسری را با استانی نمودن محدوده ی فعالیت تشکل ها، از معلمان سلب کرده است. از دادن مجوز برگزاری مجمع عمومی به برخی استان ها امتناع می کند. در کم کاری آشکار به همراه کمیسیون ماده ی۱۰ احزاب، پروانه فعالیت تشکل هایی که برخی از آنان مجمع عمومی خود را در حدود یک سال پیش برگزار نموده اند را صادر نمیکند. ما به این روند اعتراض داریم. این تناقض در گفتار و عمل دولت، بهانه ای شده است که برخی از فعالان به خاطر فعالیت در کانون ها مورد بازخواست نیروهای امنیتی و قضایی قرار گیرند، برای آنها پرونده سازی صورت گیرد و بر مبنای همان پرونده، برای آنان احکام ناعادلانه ای صادر شود.

از سوی دیگر بیش از ۴ سال است که از ادعای آقای رییس جمهور! مبنی بر جایگزینی امنیت فرهنگی به جای فرهنگ امنیتی میگذرد اما همچنان معلمان به خاطر فعالیت صنفی و آموزشی توسط حراست ها و نهادهای امنیتی مورد تهدید، احضار و بازداشت واقع میشوند. اگرچه برخی نهادهای امنیتی خارج

از دولت به صورت غیرقانونی در امنیتی کردن فضای فعالیت صنفی نقش داشته اند، اما در برخی موارد نیز این برخوردها از سوی نهادهای زیرمجموعه دولت صورت گرفته است و میگیرد.

محمود بهشتی لنگرودی، اسماعیل عبدی، محسن عمرانی و مختار اسدی ازجمله معلمانی هستند که به خاطر فعالیت صنفی در زندان به سر میبرند و علی اکبر باغانی در تبعید است و معلمانی چون رضا مسلمی و طاهر قادر زاده تحت حکم هستند و رسول بداقی بعد از اتمام دوران حبس هنوز به سرکار

برنگشته است. فعالانی که خواسته ای جز مطالبات صنفی و آموزشی نداشته و ندارند و مراحل محاکمه آنان بدون رعایت استانداردهای یک دادرسی عادلانه و برخلاق اصل ۱۶۸ صورت گرفته است. ما به امنیتی کردن فعالیت صنفی اعتراض داریم و خواهان توقف احکام فعالان صنفی و آزادی بدون قید و شرط آنان،رفع تبعید و اخراج و بازگشت آنان به سرکار هستیم.

در پایان یادآوری و تأکید میکنیم که ما مطالبات صنفی و آموزشی خود را با صدای رسا و به صورت مسالمت آمیز در راستای تأمین « بودجه عادلانه برای آموزش وپرورش » پیش از موعد تنظیم بودجه مطرح نمودیم. شورای هماهنگی تشکل های صنفی ایران امیدوار است مسئولان این خواسته را که فراتر از خواسته معلمان و یک خواسته ملی است جدی بگیرند و سهم آموزش وپرورش را به میزانی که پاسخگوی مطالبات فوق باشد از سهم بودجه عمومی، ارتقا دهند. شورا بعد ازاین تجمع از طرق قانونی پیگیر مطالبات خود از دولت و مجلس خواهد بود و درصورتی که در تنظیم بودجه به خواسته معلمان از سوی دولت توجهی نشود، حق اعتراض های بعدی به تصمیم دولت را برای خود، حقی مشروع و قانونی تلقی می کند و از تمام توان خود برای دفاع از حقوق معلمان و دانش آموزان استفاده خواهد نمود.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران - ۱۳ مهر ۱۳۹۶

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

اعتراض معلمان برای بودجه عادلانه را حمایت می کنیم

معلمان سراسر کشور در روز ۱۳ مهر که روز جهانی معلم است. با برپایی تجمعاتی در سراسر کشور خواهان بودجه عادلانه برای آموزش و پرورش، همچنین آزادی معلمان زندانی شدند. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن تقدیر از اتحاد و اعتراض یکپارچه معلمان، حمایتش را از  مطالبات معلمان که  خواسته همه کارگران می باشد؛ اعلام می دارد.

معلمان مطالبات صنفی و آموزشی خود را به شرح زیر اعلام کردند:

1.ما خواهان بودجه عادلانه، برای افزایش سرانه دانش‌آموزی در راستای تأمین آموزش رایگان، باکیفیت و عادلانه برای تمام کودکان بخصوص دانش آموزان مناطق محروم، بازمانده از تحصیل و مهاجر، طبق اصل 30 قانون اساسی هستیم.

2.ما خواهان بودجه عادلانه برای کیفیت‌بخشی به امکانات و محتوای آموزشی در کلیه سطوح آموزشی از پیش‌دبستانی تا متوسطه هستیم. بایستی امکانات و محتوای آموزشی با توجه به نیازهای امروز کودکان به‌روز گردد، به نیازهای کودکان در مناطق مختلف با توجه به تنوع جغرافیایی، فرهنگی و قومی توجه شود و طبق اصل 15 قانون اساسی زبان مادری در مناطق دوزبانه در مدارس تدریس گردد.

3.ما خواهان بودجه عادلانه در راستای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دانش آموزان هستیم. بایستی بودجه لازم برای تأمین نیروی مشاور، مددکار اجتماعی و مربی بهداشت در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی ازجمله خشونت در مدارس تأمین گردد.

4.ما خواهان بودجه عادلانه در راستای تحقق شعارِ روزِ جهانیِ معلم از طرف یونسکو یعنی «آموزش آزادانه، توانمندسازی معلمان» هستیم در این راستا باید نظام آموزش تربیت‌معلم بر مبنای آزادی و به اتکای شیوه‌های مشارکتی برای تربیت‌ِمعلمانِ توانمند و قدرتمند اصلاح گردد، بایستی دوره‌های ضمن خدمت معلمان به‌صورت رایگان و با توجه به نیازهای معلمان و دانش آموزان کیفی سازی و به‌روز گردد.

5.ما خواهان بودجه عادلانه برای گسترش و تأمین فضاهای آموزشی استاندارد و ایمن هستیم. کلیه مدارس خشتی و گلی و کپری باید فوراً برچیده شود و بودجه به‌صورت عادلانه به مناطق محروم و مرزی اختصاص یابد.

6. ما خواهان بودجه عادلانه برای تأمین معیشت و منزلت معلمان بازنشسته و شاغل هستیم به‌طوری‌که حقوق هیچ فرهنگی زیرخط فقر نباشد. توجه به وضعیت بازنشستگان و همسان‌سازی حقوق آنان با حقوق شاغلین مورد تأکید ماست. بیش از 9 ماه است که حق‌الزحمه اضافه‌کاری معلمان پرداخت‌نشده است. در بودجه سال آینده بایستی دولت تمام بدهکاری‌های خود به معلمان و بازنشستگان را در کلیه سطوح تسویه نماید.

7.ما خواهان بودجه عادلانه برای اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری هستیم قانونی که دولت‌ها از 10 سال پیش تاکنون به‌صورت تعمدی و غیرقانونی از اجرای آن امتناع ورزیده‌اند.

8.ما خواهان بودجه عادلانه برای تحقق یک بیمه درمانی و تکمیلی کارآمد و جامع هستیم. ازنظر ما بیمه‌ای جامع است که پوشش بیمه‌ای مناسبی داشته با مراکز درمانی متعدد و معتبر طرف قرارداد باشد. سقف درمان برداشته شود و برای بیمه تکمیلی بازنشستگان سقف سنی نداشته باشد.

9.ما خواهان بودجه عادلانه برای گسترش چتر حمایتی دولت از کودکان پیش‌دبستانی هستیم، در حال حاضر حدود 100 درصد آموزش پیش‌دبستانی به بخش خصوصی واگذارشده است و مربیان این دوره از امنیت شغلی و حمایت بیمه‌ای برخوردار نیستند.

10.ما خواهان بودجه عادلانه برای تأمین امنیت شغلی و روانی تمام معلمان هستیم. تراکم دانش آموزان در کلاس‌ها باعث بروز ناهنجاری و خشونت در مدرسه است. از سوی دیگر بسیاری از معلمان شاغل در بخش خصوصی، نیروهای حق‌التدریس و آزاد از امنیت شغلی و روانی برخوردار نیستند و خدمات بیمه‌ای به آنان تعلق نمی‌گیرد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

تجمع معلمان و بازنشستگان فرهنگی خراسان رضوی مقابل اداره‌کل آموزش‌و‌پرورش استان

روزگذشته(13مهر)همزمان باروز جهانی معلم، معلمان بازنشستگان فرهنگی استان خراسان رضوی به دعوت شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران برای پیگیری خواسته‌های خود معلمان و بازنشستگان فرهنگی خراسان رضوی باز هم در مقابل اداره‌کل آموزش‌و‌پرورش استان تجمع و قطعنامه شورارا قرائت کردند. نکته جالب این تجمع حضور پیدانکردن هیچ‌یک از مسئولان مربوطه جهت پاسخگویی به معلمان بود.

معلمان در این تجمع با شعارها، بنر، اعلامیه و بیانیه خواستار اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، به رسمیت شناختن و آزادی فعالیت‌های صنفی، آزادی فعالان صنفی فرهنگی و بودجه عادلانه برای تامین نیاز‌های آموزش و پرورش و تامین حداقل‌های معیشتی برای معلمان شدند.

یکی از فعالان صنفی بازنشسته در این تجمع در گفت‌وگو با خبرنگاری درخصوص خواسته‌های فرهنگیان اظهارکرد: برخی ناعادلانه می‌گویند معلم‌ها برای شکم اعتراض می‌کنند؛ درحالی‌که خواست ما تنها حق و حقوق ماست. خواسته اول ما اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری است که از سال 86 تصویب شده اما دولت آن را اجرا نمی‌کند و حتی دیونی طبق این قانون به بازنشستگان دارد که سال گذشته مبلغ بسیار کمی پرداخت شد، اما میزان لازم نبود و حقوق بازنشسته‌ها حتی به دو میلیون تومان که سخنگوی دولت گفت هم نرسیده است.

این فعال صنفی بازنشسته ادامه داد: خواست دوم ما پرداخت معوقات فرهنگیان همانند سایر ادارات است. درحالی حق بازنشستگی همکاران ما از سال گذشته پرداخت نشده و به صورت قطره‌چکانی و طی چند سال پرداخت می‌شود که در سایر ادرات حق بازنشستگی به‌طور یک‌جا و در زمان بازنشستگی به کارمندان داده می‌شود. درخواست ما این است که همسان‌سازی حقوق شاغلان و بازنشستگان طی بازه زمانی دو ساله که در پایان سال 97 اتمام می‌یابد، صورت می‌پذیرد.

وی تصریح کرد: بیمه درمانی فراگیر بدون سقف پرداختی، آزادی بدون قید و شرط معلمان زندانی، از میان برداشتن فضای رعب و وحشت در بین فعالان صنفی و آزادی فعالیت‌ها برابر قانون اساسی و به رسمیت شناختن و دخالت کانون در تصمیم‌گیری‌ها از دیگر خواسته‌های فرهنگیان و به‌ویژه بازنشستگان است.

یک فعال صنفی شاغل دیگر با نام‌بردن از اصول 125 و 68  قانون مدیریت خدمات کشوری، بیشتر مطالبات را اجرای کامل این قانون برای فرهنگیان همانند سایر ادارات دانست که با بهانه‌های عدم وجود بودجه و تامین مالی مواجه است.

وی با اشاره به برخی از مصوبات مجلس در این خصوص از اجرانشدن آن‌ها ابراز نارضایتی و عنوان کرد: نیروهای حق‌التدریس که استخدام آن‌ها چند روز گذشته در مجلس تصویب شد به گفته یکی از نمایندگان، هشتمین مصوبه مجلس در این زمینه بود که اجرا نشده است.

این فعال صنفی با تاکید بر این‌که خواست ما اجرای قانون است، ادامه داد: ما نمی‌دانیم مرجعی که باید رسیدگی کند تا این مصوبات اجرایی شود کجاست؟ در بحث قانون مدیریت خدمات کشوری این دو اصل به‌خاطر مباحث مالی اجرا نشده است.

در پایان تجمع از طرف شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران قطعنامه شان قرائت شد.

تجمع اعتراضی هزارمعلم استان همدان مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان

روزگذشته(13مهر)همزمان با برگزاری تجمع های اعتراضی به مناسبت روز جهانی معلم در سراسرکشور، محل اداره کل آموزش و پرورش استان همدان نیز شاهد تجمع معلمان این استان بود. صدها نفر از معلمان در این مراسم گردهم آمدند تا خواست های خود رااعلام کنند. در این تجمع اعتراضی نزدیک به هزار نفر از معلمان  جمع شدند و شعارهای و مطالبات صنفی خود را مطرح کردند.

نادر قدیمی عضو هیأت مدیره کانون صنفی معلمان استان همدان دراین گردهمایی اعتراضی گفت: ما علاقه به برگزاری تجمع اعتراضی نداریم اما این گردهمایی‌ها از سر ناچاری است. رویکرد غلط دولت و بی‌تفاوتی مجلس ما را ناچار به تجمع  و اعتراض کردن میکند.

 قدیمی در پاسخ به این پرسش که هدف ازاین گردهمایی چیست، گفت: این تجمع به مناسبت 13 مهر روزجهانی معلم با فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان کشور برگزار شد که به صورت سراسری در بیشتر شهرهای کشور درحال برگزاری است مهم‌ترین مطالبه معلمان در این تجمع اختصاص بودجه عادلانه برای آموزش و پرورش است.

وی  به وجود تبعیض در آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: تعداد دانش آموزان ما با برخی کشورهای توسعه یافته برابر است اما بودجه ما بیش از ده برابر کمتر ازاین کشور است به طورمثال بودجه آموزش و پرورش در ژاپن 146 میلیون یورو است اما درکشور ما حدود از 6 میلیارد یورو است وقتی چنین سرمایه گذاری­هایی وجود دارد، باید کشوری توسعه یافته شود و در کشور ما که نگاه نازل به مساله آموزش دارد آموزش دچار افت می‌شود، با پدیده فرار مغزها روبرو می شویم و با بی رغبتی دانش‌آموز برای تحصیل و بی رغبتی معلمان برای تدریس مواجه می‌شویم.

 قدیمی در ادامه گفت: ما از حداقل­های ممکن برای تحصیل و تدریس بی‌بهره ایم، ازمدارس فرسوده استفاده می‌کنیم درحالی که روی گنج خوابیده­ایم.

 این فعال صنفی با اشاره به حقوق صنفی معلمان افزود: حقوق معلمان درحد تأمین نیازهای اولیه زندگی آن‌ها نیست ما به شدت به این موضوع اعتراض داریم انگیزه شغلی معلمان کاسته شده و این حقوق حداقلی نشان می‌دهد به فعالیت، شغل و شان معلم توهین شده و منزلتی برای ما در نظر نمی‌گیرند.

 او در ادامه گفت: مساله دیگر نگاه امنیتی و حراستی به معلمان است. خواست ما برطرف کردن فضای امنیتی از عرصه فرهنگ است، رییس جمهور گفت باید امنیت فرهنگی جایگزین فرهنگ امنیتی شود اما با گذشت بیش از چهار سال فضای امنیتی در مدارس و سیستم اداری ما حاکم است مسئولان مانند دولت قبل منتظر ستایش هستند و نقد را بر نمی‌تابند. پرسش ما از رییس جمهور این است که این شعار چه زمانی جنبه عملی پیدا می‌کند؟ این دولت چه تفاوتی با دولت گذشته دارد در حالی که نه در زمینه معیشت و نه در حوزه منزلت تغییری حاصل شده ونه موانع امنیتی از سر راه معلمان برداشته شده است.

جان باختن راننده لودر درحادثه ریزش خاک  سراب

مسؤول روابط عمومی اورژانس استان آذربایجان‌شرقی گفت:صبح امروز14مهر، ریزش خاک در شهرستان سراب لودر را با راننده‌اش مدفون کرد.

وحید شادی‌نیا اظهار داشت: در روستای شیرجین از توابع شهرستان سراب ریزش خاک فوت راننده لودر را رقم زد.

وی عنوان کرد: صبح امروز حین خاک‌برداری توسط لودر در روستای شیرجین، به علت ریزش خاک لودر زیر خاک دفن شد و راننده 54 ساله در دم جان باخت.

مرگ کارگرمیهمان  معدن رفسنجان براثرتصادف

شب گذشته(13مهر)یک کارگرمیهمان معدن رفسنجان براثرتصادف جانش را ازدست داد.

براساس گزارش منتشره،ساعت ۲۱ و ۱۰ دقیقه شب گذشته براثرتصادف خودرو سواری پراید حامل دو سرنشین تبعه چین و سواری پژو حامل مسافرانی از کشور افغانستان در کمربندی رفسنجان محدوده محور سرچشمه هفت نفر مصدوم شدند.

پنج تبعه کشور افغانستان از ماشین پژو و ۲ سرنشین خودرو پراید دچار آسیب شدند که با اعزام پنج دستگاه آمبولانس ۱۱۵ از پایگاه دوم شهری به این مصدومان رسیدگی شد.

یکی از مصدومان تبعه چین که کارگر در یکی از معادن شهر رفسنجان فعالیت می‌کرد در این حادثه به شدت جراحت دیده و لحظاتی پس از انتقال وی به بیمارستان علی ابن ابیطالب رفسنجان جان باخت.

مصدومیت3پرستارجاسک در حادثه واژگونی خودرو

بعدازظهرامروز14مهر،واژگونی خودروی حامل پرستاران جاسک3زخمی برجا گذاشت.

رئیس مرکز مدیریت فوریت های پزشکی هرمزگان از انتقال ۳نفر از پرستاران بیمارستان خاتم الانبیاء جاسک که ددچار مصدومیت شده بودند از جاسک به بیمارستان بندرعباس توسط بالگرد خبر داد.

امیرحسن اسدی عصر جمعه در جمع خبرنگاران گفت: در پی تماس تلفنی در ساعت ۱۴:۴۰ جمعه، با مرکز اورژانس ۱۱۵ بندرعباس، برای سه نفر از همکاران پرستار که در اثر واژگونی خودرو شخصی دچار مصدومیت شده بودند، درخواست بالگرد شد.

اسدی عنوان کرد: از آنجایی که دو نفر از مصدومان دچار آسیب ناحیه سر و یکی از آنها دچار تروما به لگن و ستون مهره ها شده بودند و نیاز به خدمات ویژه درمانی داشتند؛  لذا به فوریت، بعد از هماهنگی با کادر پرواز ، بالگرد اورژانس ۱۱۵، با تیم کامل پزشکی و تجهیزات لازم ، به سمت جاسک اعزام شد و بعد از تحویل گرفتن مصدومین، آنها را به بیمارستان محمدی بندرعباس منتقل کردند.

چهاردهم مهرماه1396

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت