.
شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۷.
امروز:
Sep 22 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 05 مهر 1396 ساعت 19:37

اقلیم کردستان ضرب‌الاجل سه روزه بغداد را رد کرد

  • بی بی سی:دولت اقلیم کردستان عراق مهلت سه روزه دولت مرکزی برای به دست گرفتن کنترل فرودگاه‌های این منطقه را رد کرده است.

مولود مراد، وزیر حمل و نقل دولت اقلیم کردستان گفته است که کنترل فرودگاه های اربیل و اجازه پرواز مستقیم به این شهر برای مقامات کرد با هدف مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ضروری است.
آقای مراد که در جمع خبرنگاران و در اربیل سخن می‌گفت اظهار امیدواری کرد که این بحران تا روز جمعه ۲۹ سپتامبر (۷ مهر) حل شود چرا که به گفته او این موضوع به اقتصاد کردستان لطمه می‌زند.
روز سه شنبه ۲۶ سپتامبر (۴ مهر) دولت عراق به اقلیم کردستان سه روز مهلت داد تا کنترل فرودگاه‌های این منطقه را به بغداد تحویل بدهد.
حیدر عبادی نخست وزیر عراق، هشدار داد که اگر اقلیم کردستان تا ساعت ۳ بعد از ظهر (به وقت محلی) روز جمعه ۷ مهر کنترل فرودگاه هایش را واگذار نکند، با تحریم پروازهای بین‌المللی مواجه خواهد شد.
مهلت سه روزه بغداد به اربیل برای تحویل کنترل فرودگاه‌های اقلیم کردستان

این هشدار، در واکنش به برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان اعلام شد که روز دوشنبه با وجود مخالفت شدید بغداد برگزار شد.
نتایج رسمی همه‎‌پرسی هنوز اعلام نشده اما به گزارش مسعود بارزانی رئیس تشکیلات اقلیم کردستان عراق از پیروزی موافقان خبر داده و از بغداد و کشورهای همسایه خواسته است به اراده میلیون‌ها نفر که به استقلال کردستان رای مثبت دادند احترام بگذارند.
اولتیماتوم دولت عراق، شامل پروازهای داخلی نمی‌شود و در صورت اجرا، پروازهای بین‌المللی به مقصد یا از مبدا کردستان عراق باید ابتدا از فرودگاه بغداد یا سایر فرودگاه های عراق بگذرند.
اردوغان برگزاری همه‌پرسی کردستان عراق را به شدت محکوم کرد
نتایج اولیه همه‌پرسی کردستان عراق: پیشتازی قابل‌توجه حامیان استقلال
عراق: اگر رفراندوم کردستان به خشونت بینجامد، مداخله نظامی می‌کنیم
به گفته آقای عبادی، پروازهای "اضطراری" و بشردوستانه، در صورتی که به تصویب دولت عراق برسند، از این ممنوعیت پروازی معاف خواهند بود.
بغداد هفته پیش از کشورهای جهان خواسته بود که انجام پروازهای بین‌المللی به مقصد یا از مبدا فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه را در کردستان عراق متوقف کند.
بغداد همچنین از کشورهای همسایه خواسته تا در صورتی که دولت اقلیم کنترل ایستگاه های مرزی خود را به دولت مرکزی تحویل ندهد، مرزهای خود با کردستان عراق را ببندند.
همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در شرایطی برگزار شد که علاوه بر مخالفت‌های داخلی در عراق و مخالفت شدید همسایگان آن در خاورمیانه، شورای امنیت سازمان ملل نیز با برگزاری آن مخالفت کرد و از مقامات کردستان عراق خواست تا این رفراندوم را برگزار نکنند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت