.
يكشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۷.
امروز:
Jul 22 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 22 شهریور 1396 ساعت 03:29

داوود رفاهی, نسان نودینیان: اخبار کارگری

بخش ایران:  نسان نودینیان
بخش بین المللی: داوود رفاهی

تجمع اعتراضی کارگزاران مخابرات روستایی کشور در مقابل شرکت مخابرات ایران
کارگران شعار میدهند: قرارداد مستقیم حق مسلم ماست
ساعت ٩ صبح روز ١٩ شهریور بیش از پانصد کارگزار مخابرات روستایی از استانهای مختلف کشور به تهران آمدند و با خواست انعقاد قرارداددائم کاری و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل تجمع اعتراضی برگزار کردند.
کارگزاران مخابرات روستایی پیش از این نیز بارها تجمعات اعتراضی برگزار کرده و خواستار رسیدگی شرکت مخابرات و وزارت ارتباطات به اوضاع شغلی خود شده‌اند.

تجمع دوباره کارگران نیشکر هفت تپه
ساعت ١١صبح ١٩ شهریور پس از٣ ماه پرداخت نشدن حقوق خرداد، تیر و مرداد کارفرمای نیشکر در یک اقدام بی سابقه در تاریخ نیشکرهفت تپه فقط اقدام به پرداخت تنها حقوق ثابت کارگران کرد که این موضوع باعث شد که کارگران بخش های مختلف شرکت، غیر از کشاورزی که بیرون کارگاه و درمزارع مشغول بکارهستند بصورت خود جوش و هم صدا ابتدا از جلوی کارخانه و سپس درب مدیریت شرکت اقدام به تجمع کنند. در برابر این تجمع اعتراضی قائم مقام مدیریت شرکت با قلدری اعلام کرد: هرکس شرایط موجود را نمیتواند تحمل کند استعفا بدهد و از شرکت برود . این سخنان با اعتراض شدید کارگران مواجه شد.

تجمع اعتراضی کارگزاران مخابرات روستایی کشور در مقابل شرکت مخابرات ایران
ساعت ٩ صبح روز ١٩ شهریور بیش از پانصد کارگزار مخابرات روستایی از استانهای مختلف کشور به تهران آمدند و با خواست انعقاد قرارداددائم کاری و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل تجمع اعتراضی برگزار کردند.
کارگزاران مخابرات روستایی پیش از این نیز بارها تجمعات اعتراضی برگزار کرده و خواستار رسیدگی شرکت مخابرات و وزارت ارتباطات به اوضاع شغلی خود شده‌اند.
تجمع اعتراضی معلمان حق التدریسی مازندران نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری
پیش از ظهر روز ١٩ شهریور حدود صد نفر ازمعلمان حق التدریسی استان مازنداران دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری تجمع کردند.این معلمان طبقه مصوبه ای که دو سال قبل به استانها ابلاغ شده است باید استخدام میشدند. خواست آنها تبدیل وضعیت حقوقی و استخدام آنهاست. حدود ١٥ هزار نیروی حق التدریسی و نهضت سوادآموزشی در مازندران مشغول بکارند که خواهان تبدیل وضعیت هستند.

تجمع کارگران شهرداری منطقه٢آبادان دراعتراض به عدم پرداخت٥ماه حقوق مقابل ساختمان منطقه آزاد اروند
روز یکشنبه ١٩ شهریور، کارگران شهرداری منطقه ٢آبادان دراعتراض به عدم پرداخت٥ ٥ ماه حقوق مقابل ساختمان منطقه آزاد اروند،تجمع کردند. این کارگران زیر نظر شرکت بهکار شیوا پیمانکار سازمان منطقه آزاد اروند در بخش های خدمات شهری و پسماند منطقه ٢ شهرداری آبادان مشغول کار هستند و مدت پنج ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. ضمن اینکه سازمان منطقه آزاد اروند خواستار بیکارسازیها و کاهش ساعت اضافه کاری کارگران است که با توجه به حجم بالای کار و سطح نازل حقوقها، فشار سنگین تری بر زندگی آنها وارد میشود و کارگران به این موضوع اعتراض دارند.

فراخوان به برگزاری ١٣ مهر روز جهانی معلم
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان به برگزاری ١٣ مهر روز جهانی معلم فراخوان داده است. معلمان بازنشسته نیز برای پیگیری خواستهایشان این روز را اعلام کرده اند.وسیعا اطلاع رسانی کنیم
مصوبه روز جهانی معلم:*
*مجمع عمومی شورای هماهنگی با اکثریت آرا در راستای پیگیری اهداف صنفی و آموزشی تصویب نمود که روز جهانی معلم، ٥ اکتبر مصادف با ١٣ مهر، به پیگیری بودجه عادلانه برای آموزش و پرورش اختصاص دهد و در راستای بالا بردن سهم آموزش عمومی در بودجه سال ٩٧برای کیفیت بخشی به آموزش در مدارس و بهبود معیشت معلمان و بازنشستگان، مقرر گردید در روز_جهانی_معلم در سراسر کشور با هدف تاثیرگذاری بر تصمیم سازان اعتراض میدانی در سراسر ایران برگزار گردد، که جزییات آن متعاقبا در بیانیه ی رسمی اعلام خواهد گردید.*
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
چهارشنبه ٩٦/٠٦/١٦

فراخوان معلمان بازنشسته برای ١٣ مهر روز جهانی معلم
معلمان بازنشسته در ادامه مبارزاتشان و برای پیگیری خواسته های خود برای روز ١٣ مهر روز جهانی معلم فراخوان به تجمع داده اند. از جمله گروه پیشکوستان در تجمع روز ١٤ شهریور و گروه اتحاد بازنشستگان طی بیانیه ای این فراخوان را داده اند. متن فراخوان گروه اتحاد بازنشستگان را در زیر میخوانید. خواستهای معلمان بازنشسته خواستهای همه مردم است. وسیعا از آن حمایت کنیم و خبر این فراخوان را رسانه کنیم
فراخوان گروه اتحاد بازنشستگان
در تجمع ٣١ مرداد بازنشستگان در مقابل مجلس خواسته های خود را مطرح کردند و تا پایان شهریور فرصت دادند نا مسئولان پاسخ دهند.
با توجه به پاسخ نامناسب مسئولان نسبت به مطالبات، ما بازنشستگان کشوری، لشگری و تامین اجتماعی برای رسیدن به خواسته های خود:
١- اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری تا برون رفت از خط فقر
٢- بیمه های کارآمد و درمان رایگان
٣- اداره و نظارت بر صندوق های بازنشستگی، از طریق انتخاب نمایندگانی موقت و چرخشی که از سوی بازنشستگان برگزیده می شوند؛ برای رسیدگی به اختلاس از صندوقها و موسسات مالی بازنشستگان.
بنابراین در تاریخ ١٣مهر ساعت ١٠ در مقابل مجلس تجمع خواهیم کرد و از کلیه بازنشستگان دعوت می کنیم به این تجمع که دادخواهی همه ماست بپیوندند.
"گروه اتحاد بازنشستگان"
٩٦/٦/١٥

١٧ شهریور ادامه اعتراضات کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی
اعتراضات کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی علیرغم وعده ها وشعارهای مسئولان طراز اول استان ادامه دارد. از ٢١٣ کارگر این کارخانه ٨٨ نفر آنها اخراج شده اند و کارگران در اعتراض به سر میبرند. برخی کارگران تا ١٧ ماه حقوق طلب دارند و تنها یک سوم مطالبات کارگران به صورت چک پرداخت شده است. و به گفته مدیر کل اداره کار استان ، کارگران اخراجی برای دریافت "بیمه بیکاری" که حتی از همان دستمزد چند بار زیر خط فقر نیز کمتر است، معرفی شده اند. کارگران به این اخراج ها و تعطیلی کار و عدم پرداخت طلبهایشان اعتراض دارند.

ادامه اعتراضات کارگران هفت تپه
کارگران بخش نعتی مجتمع نیشکر هفت تپه از نهم شهریور بخاطر سه ماه مزد پرداخت نشده و حق بیمه و وضع نامعلوم مزایای پاداش و بهره وری در اعتراضند. روز ١٦ شهریور مدیریت شرکت اقدام به توضیح فیشهای حقوق پرسنل نمود تا کمی اوضاع آرام گیرد. اما پس ازدریافت فیش های خردادماه کارگران متوجه شدند اضافه کاری انها منظورنشده است. این موضوع باعث خشم کارگران و اعتصاب آنها شد. بلافاصله توسط مدیریت شرکت فیشها جمع اوری وفیشهای جدیدبا اضافه کاری توضیح شد.
از سوی دیگر اخیراطی بخشنامه ای توسط مدیریت شرکت اضافه کاری تمام نیروهای روزمزدی قطع شد.

تجمع سراسری بازنشستگان صنعت فولاد مقابل دفتر روحانی
روز ١٦ شهریور گروهی از بازنشستگان صنعت فولاد از شهرهای مختلف كشور با حضور مقابل ساختمان نهاد ریاست جمهوری، خواستار رسیدگی به مطالبات خود از جمله پرداخت به موقع حقوق و هزینه های درمانی خود شدند.
تجمع قبلی آنها در ٥ شهریور برگزار شد که در آن ٢٥٠ نفر از کارگران بازنشسته فولاد ن از شهرهای کرمان، اصفهان، مشهد، مبارکه، زیرآب، طبس، سمنان، شاهرود و سنگرود راهی تهران شدند و به نمایندگی از طرف ٨٥٠٠٠ بازنشسته فولاد در مقابل دفتر روحانی تجمع داشتند.
بازنشستگان فولاد بابت حقوق مردادماه و اجرای احکامی که از سال ٩١و در ارتباط با حق سرپرستی و حق سختی کار آنها معلق مانده است، طلبکارند. لغو خودگردانی صندوق فولاد، مکلف کردن دولت به اجرای تعهدات و پرداخت مطالبات قانونی بازنشستگان فولاد و نیز پرداخت به موقع حقوق و هزینه‌های درمانی بازنشستگان فولاد و همسان‌سازی مستمری بازنشستگان قدیمی تر از جمله خواست های بازنشستگان صنعت فولاد است. این اعتراضات ادامه دارد

تجمع اعتراضی مربیان پیش‌دبستانی استان کرمانشاه نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استانداری
پیش ازظهرروز١٤ شهریور، مربیان پیش‌دبستانی استان کرمانشاه دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استانداری تجمع کردند. مربیان پیش‌دبستانی تجمع کننده با ١٠ سال سابقه کار هنوز در بلاتکلیفی استخدامی به سر می‌برند،خواستار روشن شدن تکلیف استخدامی خود شدند.

اعتصاب کارگران کشتارگاه مرغ بیهق سبزواردراعتراض به عدم پرداخت ٣ماه حقوق برای دومین شب متوالی
روز ١٣ شهریور کارگران کشتارگاه مرغ بیهق سبزوار برای دومین شب متوالی دراعتراض به عدم پرداخت ٣ ماه حقوق دست از کارکشیده وتجمع کردند.بدنبال اعتصاب این کارگران مرغ‌ها برای کشتار به کشتارگاه شهرستان نیشابور منتقل شد.حقوق ٢٠٠کارگر از خردادماه سال جاری پرداخت‌نشده است.کارگران میگویند تا زمانی که مطالباتشان پرداخت نشود،اعتصاب ادامه خواهد داشت.

دومین روزاعتراض کارگران بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در تهران مقابل وزارت نفت
روز ١٤ شهریورماه، کارگران بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای دومین روز متوالی به اعتراضشان درتهران نسبت به تحمیل قرارداد پیمانکاری بجای قرارداد مستقیم ادامه دادند ومقابل وزارت نفت تجمع کردند.
بنا بر اخبار منتشر شده١٠٠ نفر از نیروهای شاغل در پالایشگاه ستاره خلیج فارس با وجود آنکه هنوز قرارداد کار با این پالایشگاه دارند از روز ١١ شهریور اجازه ورود آنها به پالایشگاه داده نشده است. در اعتراض به این موضوع این کارگران پس از مراجعه به اداره کار استان هرمزگان، استانداری این استان و دیگر نهادهای محلی، در ١٣ شهریور در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

کارگران
دامنه اعتراض به کشتار کولبران را سراسری کنیم
کشتار کارگران بیکار سالیان سال است که توسط نیروهای انتظامی و با حمایت دستگاه های امنیتی و قضائی در هر نقطه ای از ایران صورت می گیرد. اگر ممکن است بسیاری از این نوع کشتار به دلایل گوناگون از جمله رسانه ای نشدن آنها در خاطره عمومی جای نگرفته باشند و به عبارت درست تر عموم از وقوع آنها بی خبر مانده است، اما کشتار بیکاران خاتون آباد، به گلوله بستن بیکاران شهروئی بهبهان و کشته شدن «مرتضی فرجی نیا» کشته شدن «علی چراغی» بیکار دستفروش تهرانی، کشتن «عباس مظفری» بیکار دستفروش در قم و کشتار هر هفته ای بیکاران مرزی موسوم به کولبران که تعدادشان طی دو سه سال اخیر به صدها نفر رسیده است، قابل فراموشی نیستند. این انسان کشی قانونی تحت عناوین «مقابله با مخلان نظم، به مخاطره اندازان امنیت، حراست از مرزها و غیره» پاسخ سیستمی است که ناتوان از برآورده نمودن ابتدائی ترین خواست ده ها میلیون انسان حق طلب که داشتن کار یا بیمه بیکاری برای ادامه حیات است، می باشد.
به قدمت تلاش بیکارشدگان و بیکاران که برای به دست آوردن یک لقمه نان ناچار به انجام تحقیرآمیزترین کارها و در مناطق مرزی همراه با مخاطرات جانی شده اند، محاصرات کارگران و بیکاران معترض و در نهایت به گلوله بستن آنها و همچنین کشتن دستفروشان در میادین و خیابان های شهرها و کولبران مرزی جریان داشته و در مقابل، دزدی ها، اختلاس ها، چپاول و غیره در آرامش و زیر چتر حمایت آمرین و عاملین شلیک به متقاضیان یک لقمه نان انجام گرفته است.
میلیون ها انسان بیکار و فاقد درآمد که ناچار به دستفروشی در کنار خیابان ها می شوند یا در مرزها با به خطر انداختن جان خود زیر بار حمل کالا در ازای چندرغاز مزد کمرشان خم می گردد، اگر از امکان تأمین حداقل نیازهای زندگی برخوردار باشند، اگر کار داشته باشند یا برخوردار از بیمه بیکاری باشند، یقینا به چنین کارهای بدور از شأن انسان روی نمی آورند. این میلیون ها انسان حق دارند شاغل یا برخوردار از بیمه بیکاری باشند. آمرین و عاملین کشتار بیکاران، دستفروشان و کولبران باید معرفی و مجازات گردند.
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه ١٨/٦/١٣٩٦

١٧ شهریور ادامه اعتراضات کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی
اعتراضات کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی علیرغم وعده ها وشعارهای مسئولان طراز اول استان ادامه دارد. از ٢١٣ کارگر این کارخانه ٨٨ نفر آنها اخراج شده اند و کارگران در اعتراض به سر میبرند. برخی کارگران تا ١٧ ماه حقوق طلب دارند و تنها یک سوم مطالبات کارگران به صورت چک پرداخت شده است. و به گفته مدیر کل اداره کار استان ، کارگران اخراجی برای دریافت "بیمه بیکاری" که حتی از همان دستمزد چند بار زیر خط فقر نیز کمتر است، معرفی شده اند. کارگران به این اخراج ها و تعطیلی کار و عدم پرداخت طلبهایشان اعتراض دارند.

گزارش
اتحادیه ی خدمات عمومی آلمان خواهان آزادی رضا شهابی شد
اتحادیه خدمات همگانی آلمان، (اتحادیه کارگری "وردی") که از بزرگترین سندیکاهای کارگری آلمان است، باانتشار نامه ای خطاب به علی خامنه ای و حسن روحانی، خواهان آزادی فوری رضا شهابی - که او را صدای حقوق کارگران - خوانده است شد. به گزارش اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران، متن این نامه به شرح زیر است:
آیت الله سید علی خامنه ای گرامی،
اقای رئیس جمهور روحانی گرامی،
ما خواهان آزادی فوری رضا شهابی - صدای حقوق کارگران - هستیم!
به نمایندگی از اتحادیه کارگری "وردی" ( اتحادیه خدمات همگانی آلمان) ما خواهان آزادی فوری رضا شهابی هستیم. ما با تمام وجود حمایت و همبستگی خود را با رضا شهابی، که هم اکنون در اعتراض به شکنجه و بدرفتاری که نسبت به او به عنوان یک فعال کارگری و دمکراتیک انجام گرفته در اعتصاب غذا بسر می برد، اعلام می داریم.
اتحادیه کارگری وردی، عضو فدراسیون کارگران حمل و نقل اروپا (ای تی اف) می باشد. این فدراسیون، تشکلی اتحادیه ای و فراگیر در اروپا است و اتحادیه های کارگری در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، "منطقه اقتصادی اروپا"، اروپای مرکزی و اروپای شرقی را تحت پوشش خود دارد. این فدارسیون بیش از سه میلیون و پانصد هزار کارگر متشکل در ٢٣٠ اتحادیه حمل و نقل در ٤١ کشور اروپایی را در بر می گیرد که در بخش های زیر به کار اشتغال دارند: راه آهن، حمل و نقل جاده ای و لجیستیک، حمل و نقل دریایی، آبراهای درون مرزی، هواپیمایی، بنادر، ماهیگیری و جهانگردی. ما خواهان به رسمیت شناخته شدن و ارج گذاری به تلاش انسان ها هستیم.
بهمین دلیل ما از مقامات ایران می خواهیم همه اقدامات لازم را برای آزادی فوری و بی قید و شرط رضا شهابی که بعلت کوشش هایش در دفاع از حقوق کارگران در زندان بسر می برد، انجام دهند.
رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران و حومه، در تاریخ ٩ اگوست ٢٠١٧، مجددا بازداشت شده است. بنا به اظهارات دادستانی به همسر رضا شهابی، او باید تا ٢٢ دسامبر سال ٢٠١٨ در زندان بسر ببرد. تداوم حبس رضا شهابی، نقض آشکار تعهدات بین المللی دولت ایران است. بازداشت فعالین کارگری به دلیل فعالیت های آنان در دفاع از منافع کارگران، آشکارا به معنی دست درازی به حقوق مدنی بطور کلی و حقوق سندیکایی بطور اخص محسوب می شود. "کمیته آزادی انجمن" سازمان جهانی کار پیش از این از شما خواسته بود که حکم آقای شهابی را منتفی اعلام کنید و او را بیش از این در زندان نگاه ندارید.
ما از شرایط وخیم زندان که بازداشت شدگان در آن قرارداده شده اند، سخت نگرانیم و بیم به خطر افتادن جان آنها را داریم. ما دولت شما را پاسخگو و مسئول بدتر شدن وضعیت بازداشت شدگان می دانیم.
به بازداشت خاتمه دهید! رضا شهابی را آزاد کنید و نسبت به وضع بد سلامتی او انسانی برخورد کنید.
                                                  
با احترام،
کریستینه بهله
عضو هیئت مدیره فدرال

دومین سال گرامیداشت یاد شاهرخ زمانِی چهره شناخته شده کارگری
دوستداران شاهرخ زمانی این چهره محبوب وخوشنام کارگری بر سر مزار او گرد امدند ویادش را عزیز و گرامی داشتند . شاهرخ در ٢٢ شهریور ٩٤ در زندان رجایی شهر جانباخت. جمهوری اسلامی مسول مرگ شاهرخ زمانی است .

کارگر پارس خودرو برای رسیدن به سرویس شرکت جانش را گذاشت
اتحادیه آزاد کارگران ایران : صبح روز شنبه ١٨ شهریور ٩٦ محمد رضا واحدی از کارگران شرکت پارس خودرو در شهرک اندیشه در حال حركت به سمت سرویس  با یك خودرو ی نیسان تصادف و فوت كرد
طبق اخبار ارسالی به اتحادیه آزاد کارگران ایران ، محمد رضا واحدی جوان ٣٦ ساله با بیش از ١٢ سال سابقه کار در قسمت نگهبانی شرکت پارس خودرو بر اثر منفعت طلبی آنان جانش را از دست داد
طبق گزارشات ارسال شده ،شرکت پارس خودرو به خاطر كاهش هزینه در روزهای تعطیل سرویس های ایاب و ذهاب را به میادین شهرها كاهش می دهد .
 در حالی كه پرسنل نگهبانی تعطیلی ندارند و باید سرویس كامل داشته باشند .
محمد رضا واحدی  نیز صبح روز شنبه برای رسیدن به محل سرویس در روز تعطیل در اثر تصادف جانش را گذاشت تا سودجویان ،سود بیشتری ببرند
اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن ابرازهمدردی و عرض تسلیت به خانواده ی محترم محمد رضا واحدی و همکارانش ، برخورداری از سرویس ایاب و ذهاب ایمن و کامل را بدیهی ترین حقوق اولیه کارگران میداند
اتحادیه آزاد کارگران ایران
٢٠ شهریور ٩٦

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته دوم شهریور ماه

هدفمندی یارانه ها٬کاهش قدرت خرید خانوار های کارگری
شانزدهم شهریور- آمار بودجه خانوارها در سال١٣٩٥ نشان می‌دهد؛ در سال ١٣٩٥ متوسط هزینه ناخالص یک خانوار به ٣ میلیون و٢٧٥ هزار تومان در ماه رسیده است.این رقم طی یک سال معادل ٣٩میلیون و ٣٠٠ هزار تومان است.میزان کسری سالانه بودجه خانوار (متوسط درآمد منهای هزینه) معادل با ٦٣ هزار تومان بود. بیشترین سهم را در بین مخارج هزینه‌ای خانوارها، گروه مخارج مسکن و خوراکی و آشامیدنی‌ها داشته است.سطح درآمد خانوارها در مقابل تورم حفظ نشده است. دیگر آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که بیش از یک‌ چهارم خانوارها هیچ فرد شاغلی را در خانواده ندارند و نیمی از خانوارها تنها یک فرد شاغل در خانوار دارند.

طرح تکاپو؛ آزاد سازی مزد به هدف تامین امنیت سرمایه
شانزدهم شهریور ماه- طرح تکاپو در ششمین جلسه شورای عالی اشتغال در دولت یازدهم به تصویب رسید. همچنین این طرح یکی از طرحهای اقتصاد مقاومتی کشور می باشد.در این طرح به شیوه‌­ای خاص، نوعی از آزمایش فضای کسب و کار با شناور ساختن مزد و پرداخت دستمزد به شکل منطقه ای به منظور کاهش هزینه سرمایه گذار و کارآفرین [کارفرما] پیش بینی شده.لذا بر اساس طرح تکاپو رونق بخشی به فضای کسب و کار با ارتقاء مهارت نیروی کار بدون ایجاد هزینه اضافی برای سرمایه گذار٬متناسب با نیاز کسب و کار بخش خصوصی برنامه ریزی شده است.

تضعیف بنیه تولیدی کشور و کاهش شمار کارگران بخش صنعت
شانزدهم شهریور ماه -براساس نتایج مرکز آمار ایران، بخش صنعت در سال‌های اخیر به‌طور متوسط حدود ٣٢ درصد از اشتغال کشور را به خود اختصاص داده.به عبارت دیگر رشد بخش صنعت، منبع ایجاد اشتغال در این بخش نبوده و این امر موید اشتغال‌زایی صنایع خرد و کوچک می‌شود. تعداد واحدهای فعال صنعتی به خصوص از میانه دهه١٣٨٠ به شدت افت کرد که این موضوع حکایت از رکود و بحران تعطیلی کارگاه‌های صنعتی از سال ١٣٨٦ تاکنون دارد. به دلیل روند تعطیلی کارگاه‌های صنعتی که نشانگر رکود مزمن در بخش صنعت است، توان اشتغال‌زایی واحدهای فعال موجود در بخش صنعت تنزل کرده است.

سیستم بانکی٬ تعطیلی کارخانه ها و امنیت شغلی
شانزدهم شهریور ماه- از سال ٧٩ تاکنون سهم بخش کشاورزی از کل تسهیلات بانکی از ١٨ درصد به حدود ٧ درصد می‌رسد، بخش صنعت ٢٨,٩ درصد را در سال ٧٩ از کل تسهیلات بانکی گرفت و در سال ٩٠ این سهم به حدود ١٥ درصد رسید یعنی چیزی در حدود نصف رقم اولیه… سهم ١,٦ درصدی بانک‌های خصوصی در سال ١٣٩٤ به ٧١,٧ درصد از کل سپرده‌ها…رسید. یعنی سهم تسهیلات بانکی به سمت بانک‌های خصوصی می‌آید، بانک‌های خصوصی با آن پول تجارت می‌کنند و به همین دلیل در اوج ورشکستگی صنعت، کف سود بانک‌های کشور به ٤٠ درصد می‌رسد

چالش‌ها و مطالبات وکلا
شانزدهم شهریور ماه- مهمترین مشکلی که کانون‌های وکلا با آن مواجه هستند بحث اشتغال و تامین معیشت وکلا است..در غیاب اتحادیه وکلا که منافع صنفی وکلا را پیگیری کند، مشکلاتی از این قسم وجود خواهد داشت. اتحادیه صنفی وکلا با قانون تشکیل نمی‌شود؛ با همکاری خود وکلا تشکیل می‌شود…به دلیل اینکه اتحادیه وکلا وجود ندارد، نظارت صنفی بر وکلا نیست و کسی نیست که به مشکلات صنفی آنها رسیدگی کند.

 تجمع بازنشستگان ارتش
پانزدهم شهریور ماه-جمعی از بازنشستگان ارتش در مقابل ساختمان کوثر نهاد ریاست‌جمهوری تجمع کردند. این تجمع‌کنندگان درخواست‌هایی از جمله تسریع در اصلاح و دائمی شدن قانون خدمات مدیریتی کشوری و ارتقای وضعیت معیشتی خود داشتند.

افزایش قیمت ها و معیشت خانوارهای کارگری
پانزدهم شهریور ماه-گزارش‌ های رسمی بانک مرکزی حکایت از آن دارد که در هفته منتهی به ١٠ شهریورماه، قیمت مرغ و گوشت قرمز افزایش یافته است. بهای برنج نیز معادل ٠.٣ درصد افزایش را ثبت کرده است. همچنین در گروه سبزی های تازه بهای لوبیا سبز معادل ٠.٥ درصد افزایش و بهای سایر اقلام این گروه بین ٠.٤ درصد تا ١٥.٢ درصد افزایش داشت.

مطالبه کارکنان دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان
پانزدهم شهریورماه-کارکنان دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیش از یکسال معوقه مزدی دارند. معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی گیلان از پرداخت نشدن بیش از یکسال مطالبات بخشی ازکارکنان علوم پزشکی گیلان خبرداد

کارگران صنعت خودورسازی خواستار امنیت شغلی هستند
پانزدهم شهریور ماه- تشکیل نهادهای صنفی کارگری در شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی، بازگشت نیروهای تعدیل شده[اخراج شده]، توقف فعالیت‌های شرکت‌های جذب نیرو… به عنوان اصلی‌ترین مطالبات کارگران خودورسازی یادشده است.

 ادامه مبارزه مربیان پیش‌دبستانی
پانزدهم شهریور ماه- مربیان پیش دبستانی در برخی از استانها همچنان در بلاتکلیفی به سرمی‌برند و نسبت به وضعیت استخدامی خود معترضند.در ادامه تجمعات مربیان پیش‌دبستانی در استانهای مختلف، روز ١٤ شهریور ماه مربیان پیش دبستانی استان کرمانشاه مقابل استانداری تجمع کردند.

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید !
چهاردهم شهریور ماه- -امروز چهاردهم شهریور، مقابل مجلس بهارستان در اعتراض به وضعیت کارگر زندانی سندیکایی رضا شهابی که امروز ٢٨روز است در اعتصاب غذا در زندان رجایی شهر بسر میبرد با حضور فعالان صنفی و مدنی برگزار شد. نیروهای انتظامی مستقر در محل با برخورد خشن برای پایان دادن به این تجمع تلاش کردند”.

تاراج دارایی و اندوخته چند نسل کارگران
چهاردهم شهریور ماه -شستا٬ شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی وضعیت سودآوری خوبی ندارد و با کاهش سودآوری روبه‌رو شده‌…به‌طوری‌که ٥٦ درصد افت سود داشتند.این افت سود به‌ویژه در سال‌های ١٣٩٣ تا ١٣٩٤به شستا وارد شد.تغییر پایه پولی و نیاز به نقدینگی از سوی شرکت‌ها و افزایش سه‌برابری قیمت ارز باعث شد مجموع میزان سود این شرکت‌ها، در سال ١٣٩٤ با کاهش ٥٦‌درصدی سود،‌ به دوهزارو ٢٠٠ میلیارد تومان برسد.برنامه‌هایی برای عرضه زیرمجموعه‌های شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی در بورس در هماهنگی با بنیاد مستضعفان و بخش خصوصی طراحی شده است.

ادامه اعتصاب کارگران پروژه قطارشهری اهواز
چهاردهم شهریور ماه- کارگران پروژه قطارشهری اهواز شاغل در شرکت کیسون به عدم دریافت کامل مزد یکسال اخیر خوداعتراض کردند.مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز گفت: تقریبا پروژه قطار شهری اهواز راکد است. هنوز هم این کارگران نسبت به نحوه پرداخت حقوق‌ها اعتراض دارند

در حمایت از کولبران محروم و زحمتکش
چهاردهم شهریور ماه – روز ١٣ شهریور ماه به دو کوله‌بار توسط هنگ مرزی تیر اندازی شد و در اعتراض به این حادثه، خانواده‌های کولبران و مردم محلی بانه مقابل فرمانداری بانه تجمع کردند. تجمع مردم بانه در اعتراض به کشته شدن دو کولبر امروز ١٤ هم ادامه یافت.

تجمع بازنشستگان کشوری
چهاردهم شهریور ماه – صبح روز چهاردهم شهریور جمعی از بازنشستگان کشوری مقابل سازمان برنامه و بودجه در میدان بهارستان تجمع کردند. در این تجمع بازنشستگان مختلف کشوری ازجمله معلمان و فرهنگیان بازنشسته شرکت کردند. خواست بازنشستگان، اجرای دقیق همسان‌سازی مستمری‌ها، اجرای قانون خدمات مدیریت کشوری و گسترش خدمات بیمه‌ای است. در عین حال جمعی از بازنشستگان لشکری صبح امروز مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کردند. خواست این بازنشستگان نیز اجرای قانون خدمات مدیریت کشوری و پرداخت معوقات مزدی است.
ا
عتراض کارگران رهیار گسترنوین
چهاردهم شهریور ماه – کارخانه «رهیار گسترنوین» در شهرک صنعتی حیدریه شهرستان تاکستان از اردیبهشت ماه سال جاری موقتا فعالیت تولیدی خود را متوقف کرده و تمامی ٣٥ کارگر آن (به جز سه نگهبان) تا پایان مرداد ماه به مرور بیکار شده‌اند. کارگران معترض می‌‌گویند: در زمان اشتغال‌مان در کارخانه؛ کارفرما بدون عقد قرارداد از ما کار می‌خواست و پس از شش ماه تا شش سال کار همچنان حداقل حقوق را دریافت می‌‌کردیم که آنهم بین سه تا شش ماه (براساس سابقه کار) به تاخیر افتاده است. کارگران همچنان عیدی سال ٩٥ به همراه سنوات و سایر مزایای شغلی خود را از کارفرما طلبکارند.

اعتراض کارکنان اخراجی مخابرات کرمان
چهاردهم شهریور ماه – از آنجا که ٣٨ نفر از پرسنل شرکتی مخابرات کرمان حاضر به امضای قرارداد غیرقانونی نبودند و خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شده بودند، در ابتدای بهمن ماه سال گذشته از کار بیکار شدند؛ کارگران معترض با وجود اینکه حکم اداره کار مبنی بر بازگشت به کار را در دست دارند، ولی‌ اداره مخابرات کرمان از ادامه کار این کارگران ممانعت به عمل آورده است.

حق برخورداری از مسکن مناسب و ارزان
چهاردهم شهریور ماه- هم اکنون طبق آمار، سهم مسکن در سبد خانوار ٣٧ درصد است، در حالی که در شهرها این عدد به ٧٠ تا ٨٠ درصد هم رسیده است… ما ١١ میلیون حاشیه نشین داریم و حتی دهکهای میانی با مشکل مسکن مواجه هستند.

حمایت از فعالان سندیکایی در بند
سیزدهم شهریور ماه-“کانون صنفی معلمان:رضا شهابی از اعضای ارشد سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در اعتراض به صدور احکام غیرقانونی و بدقولی دادستانی از بیست روز پیش در زندان گوهردشت دست به اعتصاب غذا زده است…کانون صنفی معلمان، ضمن اعلام همبستگی با سندیکای شرکت واحد خواهان رسیدگی هر چه سریعتر به وضعیت رضا شهابی و ازادی وی می باشد”.

کارگران قالیباف خواستار پوشش بیمه هستند
سیزدهم شهریور ماه -طرح بیمه بافندگان فرش دستباف سراسر کشور هنوز اجرایی نشده و سهم بیمه کارفرما و چگونگی پرداخت ان به لحاظ قانونی مشخص نیست. بافندگان فرش دستباف در کشور بیش از یک و نیم میلیون تن هستند که از پوشش بیمه خارج محسوب شده و سهم بیمه کارفرما ی آنها واریز نمی شود.

اعتصاب کارگران شهرداری بیله سوارمغان
سیزدهم شهریور ماه-کارگران خدمات شهرداری بیله سوارمغان واقع در استان اردبیل، دراعتراض به عدم دریافت بیش از ٢ ماه مزد خود از جمع آوری زباله درسطح شهر خودداری کرده و در مقبل ساختمان شورای شهر تجمع کردند.

خواسته کارگران معدن زرشوران
سیزدهم شهریور ماه -توقف استخراج ماده معدنی درمعدن زرشوران و عدم تمدید قرارداد کارگران سبب بلاتکلیفی خانواده های کارگران شده است .نه دولت و نه پیمانکار هیچیک به مطالبه و حقوق کارگران توجه ندارند.معدن‌کاران، با شرایط سخت معیشتی مواجه هستند

 تجمع کارگران بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس

سیزدهم شهریور ماه – جمعی از کارگران بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در اعتراض نسبت به نامشخص بودن وضعیت شغلی خود، صبح روز١٣ شهریور ماه به تهران آمدند و مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند. کارگران معترض در آزمون استخدامی که در دی ماه سال ٩٢ برگزار شد، توانستند از سال گذشته در این واحد پتروشیمی به صورت قرارداد مستقیم مشغول کارشوند اما در نتیجه جابجایی مدیریت پالایشگاه ستاره خلیج فارس از حدود دو ماه پیش، برای تغییر قرارداد استخدامی تحت فشار کارفرما قرار گرفته‌اند.

اعتراض کارگران پروژه مرمت«ارگ قدیم بم »
سیزدهم شهریور ماه – پایگاه میراث فرهنگی ارگ به عنوان کارفرما هنوز بابت مطالبات مربوط به دو ماه دستمزد پرداخت نشده با کارگران تسویه حساب نکرده است. کارگران معترض می‌گویند به دلیل مشکلات مالی دیگر قادر به گذران زندگی خود نیستند و این در حالی است که اگر این وضعیت بیشتر از این استمرار پیدا کند؛ قادر به ثبت‌نام بچه هایشان در مدرسه نخواهند بود. همچنین به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه‌ کارگران، دفترچه بیمه‌ها تمدید نشده است.

اعتصاب کارگران کشتارگاه مرغ سبزوار
سیزدهم شهریور ماه – روز ١٣ شهریور ماه کارگران کشتارگاه مرغ سبزوار در استان خراسان رضوی در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود دست از کار کشیدند. کارگران معترضین می‌گویند: بین یک تا چند ماه دستمزد پرداخت نشده داریم و شرایط معیشتی ما به علت این تاخیر با مشکل مواجه شده است.

تجمع کارگران قراردادی و بازنشسته نساجی پارسیلون
سیزدهم شهریور ماه – روز١٣ شهریور ماه کارگران نساجی پارسیلون خرم آباد مقابل ساختمان اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان لرستان تجمع کردند. بیش از یک سال و نیم است که کارخانه پارسیلون تعطیل اعلام شده و کارگران قرارداد‌ی که از زمان تعطیلی کارخانه تاکنون بیکار شده‌اند، وضعیت شغلی مشخصی ندارند و مطالبات مزدی خودرا دریافت نکرده‌اند. کارگران بازنشسته این واحد نساجی که تعداد آنها به حدود ٥٠ تا ٦٠ نفر می‌رسد، از حدود دو سال پیش که بازنشسته شده‌اند هنوز سنوات بازنشستگی خود را دریافت نکرده‌اند. کارگران رسمی که دارای سوابق بالای ٢٠ سال هستند، می‌گویند در صورتی که کارفرمای جدید بتواند مطالبات معوقه بیمه‌ای آنها را پرداخت کند امکان بازنشسته شدن پیدا می‌کنند.

تجمع مربیان پیش دبستانی استان گلستان
سیزدهم شهریور ماه – صبح روز١٣ شهریور مربیان پیش دبستانی استان گلستان مقابل استانداری این استان تجمع کردند. مربیان پیش‌دبستانی خواستار این هستند که در ساختار آموزش و پرورش جذب شوند و به همین دلیل بارها در استان‌های مختلف تجمع کرده‌اند.

کارگران واحدهای تولید نوشت‌افزار امنیت شغلی می خواهند!
دوازدهم شهریور ماه-رییس اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار و لوازم مهندسی تهران گفت: ٥٥ درصد لوازم التحریر مورد نیاز داخلی با واردات تامین می‌شود.ازصنعت تولیدی لوازم‌التحریر حمایت صورت نمی گیرد. اکنون واحدهای تولیدی لوازم‌التحریر در کشور با ظرفیت پایین به کار مشغولند؛ در حالی که این کارخانه‌ها توان تامین ٨٠ تا ٨٥ درصدی بازار داخلی را دارند.

اعتراض کارگران شهرداری تبریز
دوازدهم شهریور ماه- کارگران بخش های مختلف شهرداری تبریز ماه هاست که مزد و مزایای خود را بطور کامل دریافت نکرده اند.کارگران پیگیر حقوق معوقه خود هستند.پیگیری حقوق معوقه متعاقبا با تهدید مواجه می شود. شرکت های شهرداری تامین مالی می شوند اما این پول به دست کارگران نمی رسد.

تبعیض جنسیتی در بازار کار
دوازدهم شهریور ماه- در نخستین کارگاه بین‌المللی بازار کار که با حضور وزیر کار و دستیار ویژه اقتصادی رییس‌جمهوری برگزار شد، اعلام گردید:نتایج نشان می‌دهد در دستمزد ساعتی، دستمزد مردان بیشتر از زنان است. نرخ بیکاری زنان از ٤ درصد در سال ١٣٧٥ به حدود ٢٠ درصد در سال ١٣٩٥ افزایش یافته ونرخ بیکاری زنان با اختلاف فاحشی بالاتر از نرخ بیکاری مردان است، این اختلاف   در١٠ سال گذشته افزایش یافته و از نامساعدتر بودن نسبی بازار کار کشور برای زنان حکایت دارد.

تجمع کارگران شهرداری خرمشهر
دوازدهم شهریور ماه-کارگران خدمات شهری و فضای سبز شهرداری خرمشهر نسبت به عدم دریافت بیش از سه ماه حقوق خود اعتراض کرده، درمقابل ساختمان شهرداری این شهرستان تجمع کردند.

 بیکاری گسترده کارگران استان اصفهان
دوازدهم شهریور ماه -طبق آخرین آمار استاندار اصفهان در سال ٩٥ میزان بیکاری کشور١٢,٢ درصد بود و این در حالی است که میزان بیکاری در اصفهان١٤,٤ درصد بوده است …در استانی با هشت هزار واحد صنعتی و کارگاهی، چندین سال است که رکود، افزایش تولید و صادرات را برهم زده است و اصفهان توان افزایش فرصت های شغلی خود را ندارد.

مشکل بیکاری وکلای دادگستری
دوازدهم شهریورماه-کار وکالت و بطور کلی قضایی در ایران با مشکلات عدیده‌ای رو‌به‌رو است. از سویی ماهیت این‌شغل…و نبود امنیت شغلی و استقلال لازم از سوی دیگر٬همه این گرفتاری ها کار را دشوار می سازد. سالهاست مشکل بی‌کاری و کمبود حقوق زندگی وکلا را با مشکلاتی مواجه ساخته است.

اعتراض کارگران و کسبه خرد پلاسکو
دوازدهم شهریور ماه – جمعی از کسبه ساختمان پلاسکو برای چندمین بار در مقابل این ساختمان مخروبه تجمع کردند. بعد از گذشت هشت ماه از حاثه پلاسکو هنوز آجری روی آجر گذاشته نشده و کاری برای کارگران و کسبه نکردند به طوریکه تکلیف مغازه ها روشن نیست. وعده ها در حد حرف باقی مانده است.

اعتصاب کارگران معدن ملچ آرام
دوازدهم شهریور ماه- جمعی از کارگران معدن ملچ آرام واقع در شهرستان رامیان ، دراعتراض به عدم دریافت ٤ ماه مزد و حق بیمه در مقابل فرمانداری رامیان تجمع کردند.کارگران می گویند؛ به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه،هیچ دفترچه بیمه خدمات درمانی نداریم.

تجمع کارکنان مخابرات روستایی خوزستان
دوزدهم شهریور ماه – روز ١٢ شهریور کارگزاران مخابرات روستایی استان خوزستان که از شهرهای استان گردهم آمده بودند، مقابل شرکت مخابرات منطقه‌ای استان خوزستان تجمع کردند. کارگزاران خواستار عقد قرارداد دائم و نیز خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند.

اعتراض دانشجویان بورسیه دانشگاه نفت
دوازدهم شهریور ماه – دانشجویان دانشگاه نفت نسبت به وضعیت نامشخص استخدامی خود اعتراض کرده‌اند. دانشجویان معترض می‌گویند در دفترچه انتخاب رشته قرار بوده پس از فارغ التحصیلی جذب وزارت نفت شویم اما اکنون مشخص شده که بورسیه‌ای برای استخدام در کار نیست.

ادامه مبارزه کارگران کارخانه آذر آب
دوازدهم شهریور ماه – کارگران این کارخانه که بیش از ٥ ماه است مطالبات مزدی طلبکارند خواستار رسیدگی به خواسته‌های صنفی خود شدند مسئله‌ بدهی‌های بیمه‌ای و بانکی و از سرگیری فعالیت‌های کارخانه از جمله این مطالبات است. همچنین کارگران معترض در ادامه پیگیری‌های خود با مراجعه به ساختمان صداوسیمای استان مرکزی، نسبت به اظهاراتی که شب گذشته از زبان کارفرمای این واحد صنعتی منتشر شده است، انتقاد کردند.

اعتراض نگهبانان میادین میوه و تره‌بار تهران
دوازدهم شهریور ماه – نگهبانان میادین میوه و تره‌بار تهران از عدم پرداخت مطالبات مزدی سال گذشته خود انتقاد کردند و گفتند با وجود تبدیل وضعیت، هنوز مزایای مزدی شامل حال ما نشده‌است و از سال گذشته عیدی و سنوات طلبکاریم.

اعتراض کارگران حفاری شمال
دوازدهم شهریور ماه – کارگران حفاری شمال نگران زمزمه‌هایی هستند که از تعطیلی پایگاه بهشهرِ این شرکت خبر می‌دهد و در صورت تعطیلی این پایگاه، پرسنل آن بیکار می‌شوند و این اتفاق سال گذشته نیز برای تعدادی دیگر از کارکنان این شرکت رخ داده است. در عین حال کارگران حفاری شمال از عدم پرداخت معوقات مزدی خود انتقاد کردند و گفتند: از سال گذشته مطالبات مزدی پرداخت نشده داریم.

 ارگان های امنیتی٬ راهبرد تامین امنیت سرمایه
یازدهم شهریور ماه – وزیر اطلاعات در جلسه شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت گفت:امنیت باید به‌گونه‌‌‌ای برای سرمایه‌گذاران فراهم شود که آنان فقط دغدغه کار داشته باشند.وزیر اطلاعات، سرمایه‌گذاران را سرداران عرصه اقتصادی دانست.

 تجمع رانندگان مسافربری برون شهری دهدشت
یازدهم شهریور ماه-،رانندگان برون شهری- اتوبوس و میی بوس- شهرستان دهدشت دراعتراض به وضعیت پایانه مسافربری این شهر و نداشتن بیمه در مقابل فرمانداری تجمع کردند.رانندگان خواستار ایجاد استراحتگاه مناسب در پایانه مسافربری هستند.

آزاد سازی قیمت ها و میزان دستمزد
یازدهم شهریور ماه-معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت با بیان اینکه بخشنامه حذف درج قیمت از روی کالاها در راستای رقابتی شدن بازار است،گفت:مقرر شده تا از ابتدای مهرماه به صورت آزمایشی درج قیمت توسط تولید‌کنندگان روی سه گروه کالایی بیسکوییت، شیرینی و شکلات،چیپس ومواد سلولزی از جمله دستمال کاغذی حذف شود و قیمت این گروه‌ کالاها در بازار رقابتی تعیین شود.

خواسته کارکنان سازمان دامپزشکی
یازدهم شهریور ماه – معاون دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های مشترک سازمان دامپزشکی گفت:” با توجه به بودجه های کم و جمعیت بالا نمی توانیم ١٠٠ درصد رسالت های خود را اجرا کنیم”.بیشتر کارکنان سازمان دامپزشکی به صورت قراردادی مشغول به کارند.مزایایی مانند حق بیمه شامل بسیاری از پرسنل شاغل نمی شود.پرسنل با مشکلات معیشتی دست به گریبان هستند.

تجمع دوباره رانندگان تاکسی بی سیم تهران
یازدهم شهریور ماه – شماری از رانندگان شرکت تاکسی بی سیم تهران دراعتراض به اخذ مبلغ ثابت به عنوان کمیسیون از سوی این شرکت در مقابل سازمان تاکسیرانی تهران تجمع کردند. شرکت تاکسی بی سیم تهران ماهانه حدود ٢٠٠ هزار تومان از رانندگان دریافت می کند و در صورت عدم پرداخت این مبلغ از سوی راننده، کارنامه و پروانه کار تاکسی صادر نمی شود.

اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه
یازدهم شهریور ماه – بیش از ٥٠٠ کارگر صنعت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، صبح روز١١ شهریور ماه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدیشان دست از کار کشیدند. دلیل این اعتصاب پرداخت نشدن دستمزد ماه‌های خرداد، تیر و مرداد و وضعیت نامعلوم مزایای پاداش و بهره‌برداری دو سال گذشته عنوان شده است.

اعتراض کارگران کارخانه کیان تایر
یازدهم شهریور ماه – کارخانه کیان تایر مطالبات حدود ١١٠٠ کارگر را که به مدت ٩ ماه به تعویق افتاده است را هنوز پرداخت نکرده است .

کارگران طرح راه آهن اردبیل بلاتکلیف هستند
دهم شهریور ماه- ده ها کارگر پروژه راه آهن اردبیل مزد چندین ماه خود را دریافت نکرده و بلاتکلیف هستند.از ١٩میلیارد تومان اعتبار برای اجرای پروژه راه‌آهن اردبیل تنها هفت میلیارد تومان تخصیص یافت که با این وضعیت اعتباری و تخصیص نامناسب آن امیدی به تکمیل و راه‌اندازی این پروژه حیاتی استان اردبیل وجود ندارد.

خصوصی سازی ذوب‌آهن اصفهان در اولویت دولت
دهم شهریور ماه-در اولین اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت بعد از تودیع و معارفه وزرایش تغییر شرایط مالکیتی و مدیریتی بنگاه‌های کلان در کشور است.در نخستین گام اولتیماتومی دو ماهه به ذوب‌آهن اصفهان داده شده تا برنامه اجرایی مناسبی را پیش‌بینی کند‌.

تعطیلی واحد های تولیدی و صنعتی استان آذربایجان غربی
دهم شهریورماه- ده ها واحد تولیدی و صنعتی در استان آذربایجان غربی در رکود بوده و شمار زیادی نیز تعطیل شدند. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی گفت: مشکلات واحد های تولیدی و صنعتی استان در کارگروههای ویژه بررسی می شود.حداقل هفت تا یازده هزار کارگر در استان بیکار شده اند

اعتراض کارکنان شرکت مخابرات استان آذربایجان غربی
دهم شهریور ماه- شرکت مخابرات استان آذربایجان غربی اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و قانون کار را رعایت نمی‌کند. خواست کارگران اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، انعقاد قرارداد مستقیم با مخابرات و رفع تبعیض است. در شرکت مخابرات ایران، تفاوت حقوق و مزایا بین پرسنل شرکتی و رسمی بسیار زیاد است و به عبارت دیگر، قانون کار یکسان‌مزد یکسان اجرایی نمی‌شود.

اتحادیه آزاد کارگران ایران
سر تیتر وقایع اجتماعی و کارگری در ٢٤ ساعت گذشته

ادامه تجمع کارگزاران مخابرات روستایی سراسر کشور مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات برای دومین روزمتوالی
تجمع اعتراضی کارگران سازمان آب و فاضلاب استان کرمانشاه مقابل استانداری
اعتصاب وتجمع کارگران شهر کاج دراعتراض به بروزنشدن حقوق وعدم پرداخت٧ماهه اش مقابل فرمانداری اردل
تجمع اعتراضی کارگران فضای سبزشهرداری آبادان نسبت به عدم ٤ماه حقوق مقابل ساختمان سازمان پارک ها و فضای سبزتهدید به اخراج از کارکارگران معترض
عدم پرداخت ٩ماه کارانه پرستاران شرکتی همدان
کارگر پارس خودرو برای رسیدن به سرویس شرکت جانش را گذاشت
افزایش ١٠٠ درصدی مرگ های حوادث كاردراستان مازندران طی سال جاری
ناپدید شدن یک کارگر حفاری چاه نفت در مسجد سلیمان
مرگ یک کارگر ساختمانی دراراک بدنبال سقوط از ارتفاع
مرگ سیم بان اداره برق جاسک براثر برق گرفتگی
جان باختن٢کارگر مقنی درحادثه ریزش قنات در روستای ساق زاوه
تحصن سپرده گذاران کاسپین در مقابل قوه قضاییه در تهران / ٢٠ شهریور
اعتراض ناجیان غریق دریا در رودسر به عدم پرداخت دستمزد
تمام شرکت‌های غله به بخش خصوصی واگذار می‌شود
کارگران شهرداری کوت عبدالله برای دومین روز پیاپی روبروی درب شورای شهر تجمع کردند
بالغ بر ١٣٠واحد صنعتی در آستانه تعطیلی/ چرا بانک مرکزی زیر بار اجرای قانون نمی‌رود؟!

٢١ شهریور ٩٦

تجمع اعتراضی کارگران سازمان آب و فاضلاب استان کرمانشاه مقابل استانداری
در هفته گذشته، کارگران سازمان آب و فاضلاب استان کرمانشاه دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی،سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقع مطالباتشان مقابل استانداری تجمع کردند.
براساس گزارشی که امروز٢٠شهریور رسانه ای شد، کارگران سازمان آب و فاضلاب استان کرمانشاه درخلال هفته گذشته دراعتراض به خطر اخراج از کار، سطح پایین حقوق وپرداخت نشدن ماه ها حقوشان،دست به تجمع مقابل استانداری کرمانشاه زدند.
خبراین تجمع که با دخالت نیروی انتظامی وبازداشت٢نفر از کارگران معترض پخش شده بود،تکذیبیه نیروی انتظامی مبنی بربازداشت را بدنبال داشت.
بنابه همین گزارش،بدنبال تجمع اعتراضی کارگران سازمان آب و فاضلاب استان کرمانشاه ، مبلغ دو میلیارد و ششصد میلیون ریال از طرف سازمان آب و فاضلاب استان به حساب پیمانکاران برای پرداخت حقوق معوقه این کارگران واریز شد

اعتصاب وتجمع کارگران شهر کاج دراعتراض به بروزنشدن حقوق وعدم پرداخت٧ماهه اش مقابل فرمانداری اردل
روز (١٩شهریور)،کارگران شهرداری کاج از توابع شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، دراعتراض به بروزنشدن حقوق وعدم پرداخت٧ماهه اش دست ازکارکشیده ومقابل فرمانداری اردل تجمع کردند.
 به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از این کارگران تجمع کننده گفت: بیش از ٧ ماه است که به ما حقوق نداده اند و همچنین بر اساس قانون کار افزایش حقوق نداشتیم.
وی با بیان اینکه همه ما با مشکلات مالی روبرو هستیم و هیچیک از مسئولان وضعیت ما را درک نمی کنند، گفت: نه پیمانکار، نه مسئولان شهرداری و نه اعضای شورای شهر کاج سرشان برای این کارگران درد نمی کند، آنها فقط به فکر جیب خودشان هستند.
یکی دیگر ازاین کارگران معترض بیان داشت: آیا آقای شهردار کاج یا دیگر مسئولین شهرستانی خودشان می توانند یک ماه بدون حقوق زندگی کند، کارگرانی که تنها محل درآمدشان از این راه است، سزاوار نیست که حقوقشان پرداخت نشود.
وی ادامه داد: این کارگران همه سرپرست خانواده و دارای زن و فرزند هستند و درآمدی جزء این راه ندارند و بدون شک نیاز به درمان دارند و این اجحاف و ظلمی است که در حق آنها می شود.
 
 دم پرداخت ٩ماه کارانه پرستاران شرکتی همدان
٩ماه کارانه پرستاران شرکتی همدان پرداخت نشده است.
براساس گزارشاتی که امروز رسانه ای شد،وضعیت کاری پرستاران بسیار اسف‌بار است و آنها حدودا٩ ماه پیش کارانه و آن هم ٥٠ درصدش پرداخت شده است.
 
صد در صدی مرگ های حوادث كاردراستان مازندران طی سال جاری
مرگ و میر ناشی از حوادث كار در چهار ماهه امسال دراستان مازندران نسبت به مدت مشابه سال قبل ١٠٠ درصد افزایش یافت و از ١٧نفر در چهار ماهه سال گذشته به ٣٤ نفر در سال جاری رسیده است.
به گزارش٢٠شهریور روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان مازندران ،دکتر عباسی با بیان اینکه از این تعداد ٣٠ نفر متاهل و ما بقی مجرد هستند افزود : در چهار ماهه سال جاری ٣٣ مرد بر اثر حوادث كار در استان جان باخته‌اند.

رشد ٧ درصدی مصدومین حوادث کار
مدیر کل پزشکی قانونی استان در خصوص مصدومین چهار ماهه حوادث کار گفت : تعداد ٢٨٧ (٢٧٤ نفر مرد و ١٣ نفر زن) نفر در این چهار ماهه به مراکز پزشکی قانونی استان مراجعه کردند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ٧ درصد افزایش داشت.

 ناپدید شدن یک کارگر حفاری چاه نفت در مسجد سلیمان
یک کارگر حفاری چاه نفت در مسجد سلیمان از ظهر شنبه هفته جاری در کوهستان های مسجد سلیمان  مفقود شده است.
درهمین رابطه صادق سلامت معاون امداد و نجات هلال احمرگفت: این کارگر ٤٥ ساله تبعه چین به نام 'چنگ چانگ چون' پس از تمام شدن کار خود تصمیم گرفت بدون همراهی با سایر همکاران خود و پیاده از محل کار به سمت استراحتگاه خود حرکت کند که در آخرین تماس تلفنی که شنبه ساعت یک ظهر با همکار خود داشت اعلام کرد که در کوهستان مسیر خود را گم کرده است.
وی گفت: از شامگاه شنبه جست وجو برای یافتن این کارگر در کوهستان های مسجد سلیمان آغاز شده و یک بالگرد و سگ های زنده یاب به محل اعزام شده اند اما هنوز این کارگر حفاری چاه نفت پیدا نشده است.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان از تداوم جست و جو برای یافتن کارگر گمشده در منطقه تل بزان شهرستان مسجدسلیمان به صورت هوایی و زمینی خبر داد.
سلامت، بابیان اینکه چانگ چون در یک کمپانی چینی پیمانکار دکل های حفاری در مسجد سلیمان مشغول کار است، افزود: با توجه به گستردگی و وسعت منطقه و کوهستان های سخت گذر، از بالگرد و سگ زنده یاب برای یافتن این فرد استفاده می شود که هنوز پیدا نشده است.


مرگ یک کارگر ساختمانی دراراک بدنبال سقوط از ارتفاع
روز (١٩شهریور)،یک کارگر ساختمانی٥٢ساله هنگام کار در اراک با سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد.
حدود ساعت ١٤ و ٤٣ دقیقه روز گذشته در پی اعلام مرکز فوریت سامانه ١١٠ مبنی بر سقوط کارگری از ساختمان در حال ساخت در شهرستان اراک عوامل انتظامی و امدادی جهت بررسی موضوع در محل حاضر شدند.
با بررسی به عمل آمده مشخص شد کارگری٥٢ساله در هنگام کار در ساختمان در حال ساخت بدنبال سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داده است.

مرگ سیم بان اداره برق جاسک براثر برق گرفتگی
روز٢٠شهریور،سیم بان تعمیرات اداره برق جاسک چهار روز پس از برق گرفتگی حین کاردربیمارستان،جانش را ازدست داد.
رئیس اداره برق شهرستان جاسک گفت: چهار روز پیش ابراهیم نوتراش سیمبان ٤٠ ساله بخش تعمیرات بخش لیردف در روستای سدیچ به علت شوک الکتریکی و سقوط از تیرق برق دچار حادثه شد که پس ازانتقال به بیمارستان محمدی بندرعباس، امروز صبح فوت شد.
محمود انصاری افزود: علت مرگ سقوط از تیربرق و جراحات شدید بوده است.
@ettehad

بین المللی
١ـ انگلستان - اعتصاب کارگران مک دونالد با خواست افزایش دستمزد
کارکنان دو شعبه از فروشگاه زنجیره‌ای مک‌دونالد انگلیس در اقدامی بی‌سابقه از روز دوشنبه ٤ سپتامبر در اعتراض به وضعیت حقوقی‌شان دست به اعتراض زدند.
دست‌کم ٤٠ تن از کارکنان شعبه‌های کمبریج و کریفورد انگلیس در این اعتصاب شرکت دارند. معترضین خواهان امنیت شغلی و پرداخت دست‌کم ١٠ پوند در ساعت به‌عنوان دستمزدشان هستند.
ایان هودسون رئیس انجمن مواد غذایی و اتحادیه کارگران انگلیس (BFAWU) در گفت‌وگو با خبرنگاران ضمن حمایت از تصمیم کارکنان مک ‌دونالد گفت: اکنون زمان تغییر فرارسیده است. از پیش کارکنان رستوران‌هایی نظیر مک‌دونالد مجبور بودند تا وضعیت نابرابر حقوقی‌شان را تحمل و در محل کار تحقیر شوند. اما اقدام امروز شجاعانه و تاریخی است. یکی از کارکنان مک‌دونالد در گفت‌وگو با شبکه خبری اسکای نیوز گفت: کار کردن برای مک‌دونالد دشوار است. علت اینکه من امروز اعتصاب کردم این است که احساس می‌کنم به‌اندازه کافی حقوق نمی‌گیرم. بیش از یک‌میلیون نفر در فروشگاه‌های مک‌دونالد در سراسر جهان کار می‌کنند که از این میزان حدود یکصدهزار تن در انگلیس به مشغول به کار هستند. به گزارش رسانه‌های انگلیسی، سایر کارکنان شعبه‌های مک‌دونالد نیز در نظر دارند تا اقدام مشابهی را صورت دهند. شنبه گذشته نیز ده‌ها تن از کارکنان این فروشگاه زنجیره‌ای و اعضاء اتحادیه‌های کارگری در مقابل مقر مک‌دونالد در لندن تجمع کرده بودند. معترضین همچنین در نظر دارند تا در مقابل پارلمان دست به اعتراض بزنند. جرمی کوربین رهبر حزب کارگر نیز ضمن اعلام حمایت از اقدام کارکنان معترض مک‌دونالد، تأکید کرد که خواسته آن‌ها منصفانه و بایستی مورد توجه قرار گیرد.
این برای اولین بار از زمان گشایش مک‌دونالد در انگلیس در سال ١٩٧٤ است که کارکنانش اعتصاب می‌کنند.

٢ــ فرانسه - افزایش نگرانی‌ها از اجرای قانون جدید کار
تازه‌ترین نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که حدود دو سوم شهروندان فرانسه بر این باورند که با به اجرا درآمدن قانون جدید کار، زمینه برای اخراج کارمندان و کارگران از سوی کارفرما‌ها بسیار ساده‌تر از گذشته خواهد شد.
پیش از اعلام محورهای مهم اصلاح و ایجاد تغییرات در قانون کار فرانسه، "س ژ ت"، یکی از بزرگترین اتحادیه‌های کارگری در این کشور، برای یک تظاهرات بزرگ خیابانی در روز ١٢ سپتامبر فراخوان داده بود. این فراخوان هنوز ازسوی تمامی اتحادیه‌های کارگری مورد حمایت قرار نگرفته است.
حدود دو سوم شهروندان فرانسه هم گفته‌اند با به اجرا درآمدن قانون جدید کار، زمینه برای اخراج کارمندان و کارگران از سوی کارفرما‌ها بسیار ساده‌تر از گذشته خواهد شد.
در واکنش به طرح اصلاح قانون کار، حزب راستگرای جمهوری‌خواهان فرانسه که حزب اپوزیسیون دولت امانوئل ماکرون محسوب می‌شود، تاکید می‌کند: این اصلاحات سر و صدای زیادی به پا کرده است اما در نهایت شاهد نتیجه چندانی نخواهیم بود.
استفان لوفُل (سخنگوی دولت‌ چپ‌گرای فرانسوا هولاند) هم با انتقاد از طرح ارائه شده، متذکر شد: اینگونه اصلاحات منجر به ایجاد شرایط مناسب برای تولید کار بیشتر نخواهد شد.

٣ــ حمایت اتحادیه‌های کارگری از کارگران مهاجر مقیم این کشور  - قطر
اتحادیه‌های کارگری و سازمان‌های حقوق بشری از سازمان جهانی کار خواسته‌اند باتوجه به آنچه که هم‌اکنون بر سر کارگران خارجی در قطر می‌گذرد، ماده ٢٢ مقاوله‌نامه شماره ١٥٨ را درخصوص حمایت از همه کارگران خارجی و اعضای خانواده‌هایشان به اجرا بگذارد.
قطع رابطه میان قطر و کشورهای عربی موجب شده صدها هزار کارگر خارجی در قطر نتوانند هیچ ارتباطی با خانواده‌های خود داشته باشند. از طرفی گفته می‌شود که دولت این کشور پس از تیره شدن روابط خود با کشورهای دیگر کارگران آنها را مورد اذیت و آزار قرار می‌دهد و با گرفتن پاسبورت‌ها اجازه خروج به آنها نمی‌دهد.
ماده ٢٢ مقاوله‌نامه ١٥٨ با داشتن اصول و قواعدی در حمایت از کارگران و خانواده‌هایشان، آنها را دربرابر هرگونه انتقام‌جویی به علت قطع روابط مصون می‌کند و حقوق آنان را حفظ می‌کند.
خرداد ماه امسال دبیرکل اتحادیه‌های کارگر مصر که کارگران زیادی را به قطر  اعزام نموده، از تشکیل کمیته فوق‌العاده متشکل از ٥ وزارتخانه با هدف پیگیری تحولات مربوط به قطع روابط دیپلماتیک مصر با قطر و تاثیر آن بر کارگران خبر داده بود.

٤ــ آمریکا - توقف برنامه حمایت از کودکان مهاجر بدون مدرک
جف سشنز وزیر دادگستری آمریکا اعلام کرده که دولت ایالات متحده، برنامه حمایت از جوانان مهاجری که دارای اسناد هویتی و مهاجرتی نیستند را متوقف خواهد کرد.
آقای سشنز گفته از ٧ سپتامبر  دیگر جوانانی که مدارک اقامتی ندارند نخواهند توانست برای استفاده از مزایای این برنامه که "داکا" نام دارد، درخواست بدهند.
در عین حال، به گفته وزیر دادگستری آمریکا، در وضعیت کسانی که هم اکنون از این مزایا استفاده می کنند، تا حداقل ٦ ماه آینده تغییری ایجاد نخواهد شد.
این برنامه حمایتی، که از دستاوردهای مهم دوران ریاست جمهوری باراک اوباما محسوب می شود، حدود ٨٠٠ هزار نفر از جوانانی که فاقد مدارک معتبر مهاجرتی بودند را تحت حمایت قرار می داد.
دو روز پیش برخی رسانه های آمریکا خبر داده بودند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در نظر دارد برنامه حمایت از جوانان مهاجری که دارای اسناد هویتی و مهاجرتی نیستند را ملغی کند.
آقای ترامپ روز سه شنبه در بیانیه ای گفت که "مایل به تنبیه کودکان نیست، کودکانی که بیشترشان حالا افراد بزرگسال هستند" و افزود: "اما ما باید تشخیص دهیم که آمریکا کشور فرصت هاست چون کشوری است که قانون در آن حاکم است."
بنا بر گزارش ها  ترامپ به کنگره این کشور شش ماه فرصت داده تا این برنامه را با برنامه ای دیگر جایگزین کند و کاخ سفید روز یکشنبه ٣ سپتامبر پل رایان، رئیس کنگره، را از این تصمیم آقای ترامپ باخبر کرده است.
گفته شده هفته گذشته آقای رایان از رئیس جمهور آمریکا خواسته تا برنامه"داکا" را ملغی نکند چون چنین گزینه‌ای افراد بسیاری را در معرض مشکلات قرار می‌دهد. وی گفته این مهاجران را والدینشان به آمریکا آورده‌اند و آنها جای دیگری جز آمریکا را به عنوان خانه خود نمی‌شناسند.
برنامه "داکا" که در زمان باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، به اجرا در آمد به حمایت از جوانانی می‌پردازد که دارای سند هویتی و مهاجرتی نیستند و با حمایت از آنها باعث می‌شود تا از کشور اخراج نشوند و همزمان برای آنها امکان کار و فرصت تحصیل فراهم آورد.

٥ــ آمریکا - اعتراض کارگران رستوران‌های های زنجیره‌ ای
استفاده از ماشین‌های خود ران در رستوران زنجیره‌ای آمریکا برای رساندن سفارش‌ها به مشتریان موجب اعتراض کارگرانی شده است که با استفاده از موتورسیکلت این کار را برعهده داشتند.
تخمین زده می‌شود که در در سراسر آمریکا بیش از ١٠٠ هزار کارگر در خدمات مربوط به رساندن سفارش‌ها به مشتریان، مشغول به کار باشند که بیش از نیمی از آنها سرپرست خانواده هستند و بیکاری ‌آنها ضربه معیشتی بزرگی  به کارگران محسوب می‌شود.
شبکه تلویزونی فاکس نیوز آمریکا که با تعدادی از این کارگران صحبت کرده است؛ روز چهارشنبه ٦ سپتامبر گزارشی از نارضایتی این کارگران پخش کرد.
یک نفر از این کارگران که در رستوران زنجیره‌ای "دومینوز پیتزا" کار می‌کند  به گزارشگر فاکس نیوز گفته است که بیکاری هزاران کارگر آن هم در رستوران‌هایی که خود را حامی ایجاد اشتغال برای طبقات کم درآمد جامعه می‌دانند امری غیر انسانی است و ضربه بزرگی به جوانان آمریکایی وارد می‌کند که پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه هیچ کاری به جز رساندن سفارش‌های رستوران‌ها به در خانه مشتریان پیدا نکرده‌اند.
یک کارگر دیگر نیز که در رستوران زنجیره‌ای "دانکن دوناتس" کار می‌کند ضمن ابراز نگرانی از قریب‌الوقوع بودن بیکاری خود به فاکس نیوز گفت که دانکن دوناتس در سراسر آمریکا در سراسر آمریکا ١٠ هزار شعبه دارد تصور کنید اگر در تمام شعبه‌ها از این تکنولژی استفاده شود چه بلایی سر کارگران و خانواده‌های آنان می‌آید.
کارگر جوان دیگری که در قدیمی‌ترین شعبه رستوران زنجیره‌ای "برگر کینگ"در شهر میامی ایالت فلوریدار کار می‌کند به فاکس نیوز گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری خود را اصلی‌ترین حامی کارگران معرفی کرده و حتی گفته بود  که حزب جمهوری خواه از این به بعد حزب کارگران آمریکاست اما مشخص نیست که چرا حالا در مقابل این اتفاقات سکوت کرده است.
ماشین‌های خودران با استفاده از سیستم‌ ماهواره‌ای جی.پی.اس کار می کنند و هم اکنون توسط کارخانه تسلا موتورز و گوگل تولید می‌شوند و در‌ آینده نزدیک باتوجه به برقی بودن و عدم استفاده از سوخت‌های فسیلی و عدم نیاز به راننده به صورت گسترده در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت