.
يكشنبه ۳ تير ۱۳۹۷.
امروز:
Jun 24 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 01 شهریور 1396 ساعت 04:11

اخباروگزارشات کارگری31مرداد

اعتراض به طرح های کارورزی و مهارت آموزی وظیفه ای همگانی (کارگران،معلمان،پرستاران،کارمندان،دانشجویان،فارغ التحصیلان دانشگاه ها،دانش آموزان ،جوانان متقاضی کارو....) است
اعتراض به اجرای طرح های کارورزی و مهارت آموزی دفاع ازدستاوردهای کارگران، حقوق خود ونسل های آینده است
- نامردا كشتنش ...
- گزارش تجمع متحدانه بازنشستگان در مقابل مجلس+ گزارش تصویری
- گزارش کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران درباره تجمع بازنشستگان
- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری شادگان نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق
- تجمع اعتراضی کارگران فضای سبزشهرداری یاسوج نسبت به عدم پرداخت3ماه حقوق مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد
- تجمع کارگران کارخانه سنگبری پاسارگاد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه
- صدور حکم شلاق بر علیه  شاپور احسانی راد  و تحمیل اعتصاب غذابه رضا شهابی را قویا محکوم میکنیم
- از دادخواهی رضا شهابی و آزادی بدون قید و شرط او از زندان پیگیرانه دفاع کنیم.
- اعتراض رسانه ای کارگران شرکتی توزیع برق استان  گلستان نسبت به عدم تبدیل وضعیت وهمسان سازی حقوق
- اخراج کارگر پیمانکاری کارخانه لاستیک بارزِ علیرغم تداوم پروژه
- تجمع اعتراضی فرهنگیان عضو تعاونی مسکن ایثار شهرستان  قرچک مقابل فرمانداری
- واکنش وزارت نفت نسبت به تجمع روز گذشته دانش‌آموختگان طرح ترینینگی
- تجمع دوباره خانواده‌های فاقد مدارک هویتی مقابل مجلس
- تجمع اعتراضی مالباختگان نمایندگی ۵۰۵۴ ایران‌خودرو مقابل مجلس
- غذای فاسد 21کارگر یک کارگاه تولیدی سمنان را روانه بیمارستان کرد
- یک کارگر سد احمد بیگلو زیر چرخ‌های لودر له شد
- جان باختن2کارگرمقنی جوان براثر گاز گرفتگی
- مرگ یک کارگرساختمانی براثرسقوط از ارتفاع
- مرگ یک کارگر در همدان بر اثر سقوط بالابر
- کشته وزخمی شدن29کارگرکارخانه نیروی محرکه بدنبال تصادف سرویس رفت وآمد
- جان باختن یک کولبر 17ساله براثر تیراندازی مأموران مرزبانی
نامردا كشتنش ...
پیامهای یکی از کارگران پارس خودرو به کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون جان باختن یکی از کارگران و تلاش مدیریت برای مخفی نگه داشتن مرگ جانگداز این کارگر
با سلام . با توجه به فشار مضاعف پارس خودرو بر كارگران زحمتكش شركت براي توليد بيشتر خارج از استانداردهاي معمول در اين زمينه كه تعداد كارگران حدود ٢٠٪‏ پايين تر از حد استاندارد است، باعث شده كه كارگران زحمتكش پارس خودرو شديدا تحت فشار قرار گيرند كه نتيجه آن از كنترل خارج شدن تعادل كارگران و صدمه جاني به آنان مي باشد كه در مورد اخير به خودكشي منجر شده است و برخلاف اصول اوليه انساني مصدوم را به بيمارستان هم منتقل نكرده اند كه منجر به كما رفتن كارگر مصدوم شده است و اين امر نشان از زيرپا گذاشتن حداقل كرامت انساني از طرف معاونت اداري شركت پارس خودرو مي باشد كه كرامت انساني را به دروغ شعار خود اعلام كرده است. لذا وظيفه انساني ، اسلامي و وجداني همه فعالان حوزه حقوق كارگري است كه در خصوص لگدمال شدن حقوق كارگران پارس خودرو از طرف مديريت شركت سكوت نكنند و صداي مظلومانه اين كارگران را به گوش مسئولين مربوطه برسانند و براي تسريع در احقاق حقوق اين كارگران ستمديده ، تمام تلاش خود را انجام دهند تا در پيشگاه خداوند متعال سربلند باشند.
- لطفا براي نجات كارگران پارس خودرو انتشار دهيد تا به گوش مسئولين برسد . همكار ما حسن قاسمي در بيمارستان لبافي نژاد در حال جان دادن است و پارس خودرو سعي مي كند خبر به جايي درز پيدا نكند .
- بنده خدا  الان تو بيمارستان لبافي نژاد تو قسمت RCU بستريه  - يه بچه ١٠ ساله داره متاهله
- سابقه آقاي قاسمي ١٢ سال و تو قسمت ٣٥ دستگاه پارس خودرو كار مي كرده و سه بار جابجاش كردن و آخرين بار تو سالن برليانس بوده سنش حدود ٣٠ سال بوده. نكته مهم اينكه بنده خدا بعد از مراجعه به مسئولين و بيان مشكل خود با برخورد تند و تهديد آميز آنان مواجه مي شود كه قراردادت رو لغو و اخراجت مي كنيم كه از روي استيصال اقدام به خودكشي و خوردن روغن ترمز مي كند كه دوستاش بلافاصله به بهداري منتقلش مي كنند و از همه دردناك تر اينكه تو بهداري ميگن كه زنگ بزنين خونوادش بيان ببرنش بيمارستان و چهارپنج ساعت تو همون حال خراب نگهش ميدارن و فقط سرم وصل ميكنن ولي به بيمارستان منتقل نمي كنند و وقتي خونوادش ميرسن كار از كار گذشته بود يعني دقيقا قتل عمد انجام دادن
- مشكل آقاي قاسمي انتقال هاي پي در پي به سالنهاي مختلف و خرد شدن اعصابش كه مثل عمله ها باهاش رفتار مي كردن اونهم با ١٢ سال سابقه
- متاسفانه الان زنگ زدم بيمارستان لبافي نژاد گفتن آقاي قاسمي چند روزه فوت كرده ظاهرا پارس خودرو مانع پخش شدن خبر شده، اين اتفاق دو هفته پيش بوده مصداق بارز قتل عمده
- دوسال پيش آقا محمدي گفت كارگرا بيان دردلشونو بگن بعد تو سالن دوربين گذاشتن حدود دويست نفر اخراج شدن فقط به جرم گفتن حقيقت هيچ جايي هم كمكمون نكرد
- از 8 مرداد تو كما بودند امروز هم فوت نكرده پرستار گفت چند روزه فوت كرده پارس خودرو ميخواد اعلام نكنه چند روز ديگه كه تعطيلات تابستونيه بعد از اون هم كه ديگه آب از آسياب افتاده . نامردا حتي يه اعلاميه تو شركت نزدن در صورتي كه اعلاميه بازنشسته هاي پارس خودرو هم تو شركت نصب ميشه. نبايد بذاريم موفق بشن نبايد بذاريم فرياد آقاي قاسمي مرحوم تو گلوش خشك بشه نامردا كشتنش ...
گزارش تجمع متحدانه بازنشستگان در مقابل مجلس+ گزارش تصویری
از ساعت ده صبح امروز 31 مرداد ماه ، با پیشگامی معلمان بازنشسته، صحنه های پرشوری از اتحاد بازنشستگان تامین اجتماعی و بازنشستگان لشکری در مقابل مجلس در برابر ستمگران به منصه ظهور رسید.
این بزرگان و شرکت کنندگان در تجمع با توجه به سالها مبارزه برای برخورداری از یک زندگی انسانی و عدم توجه مسئولین کشور، منتظر دادن وعده های پوچ و تو خالی و مذاکره از سوی مجلسیان نشدند و با شعار ما بر میگردیم ساعت دوازده و ربع ظهر به تجمع خود که از ده صبح آغاز شده بود پایان دادند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، در این تجمع که از قبل فراخوان داده شده بود نزدیک به هزار نفر از معلمان بازنشسته  و گروههایی از بازنشستگان تامین اجتماعی و لشکری و معلمان و کارگران شاغل در همبستگی با هم شرکت کرده بودند و از زمان شروع تجمع تا پایانش، بطور سازش ناپذیری با شعارهایشان فریاد حق خواهی را سر دادند.
بنا بر این گزارش، این تجمع با قرائت قطعنامه پیشکسوتان بازنشسته و راهپیمائی شرکت کنندگان در تجمع به سوی مترو بهارستان با شعار های "هرگز ندیده ملتی، اینهمه بی عدالتی - معلم زندانی ازاد باید گردد - اسماعیل عبدی ازاد باید گردد" پایان گرفت و جمعهایی از معلمان و کارگران شرکت کننده در تجمع  به سوی منزل اسماعیل عبدی، رضا شهابی و بیمارستان تجریش برای ملاقات با محمد جراحی حرکت کردند.
در این تجمع پر شکوه نمایندگانی از معلمان بازنشسته  و شاغل استان بوشهر، البرز، قزوین، گیلان، سیستان بلوچستان، تهران مازندران خراسان رضوی ، کردستان، اسلام اباد غرب، لرستان، مسجدسلیمان، رشت، یزد، اذربایجان شرقی شرکت داشتند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران،این تجمع پر شکوه و متحدانه از بازنشستگان کشوری و لشکری و تامین اجتماعی و کارگران و معلمان شاغل را یک نقطه عطف بسیار مهم در دستیابی معلمان و کارگران و دیگر مزد بگیران زحمتکش ایران  به خواست هایشان ارزیابی میکند و بدینوسیله مصرانه و بی هیچ وعده و وعیدی از سوی دولت روحانی،خواهان تحقق فوری و بی قید و شرط خواستهای معلمان بازنشسته و شاغل و کارگران ایران برای بر خورداری از یک زندگی انسانی است. برای دیدن تصاویر و فیلمهای بیشتر ار این تجمع پر شکوه به کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران به ادرس زیر مراجعه فرمائید:
  https://telegram.me/ettehad
اتحادیه آزاد کارگران ایران – 31 مرداد ماه 1396
گزارش کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران درباره تجمع بازنشستگان
طبق اطلاع دریافتی تعداد 8 نفر از ترتیب دهندگان این تجمع دستگیر شدند ، و تعدادی نیز احضار و از آنها خواسته شده که تجمع را کنسل نمایند .
تجمع باشکوه بازنشستگان با فراخوان  * اتحاد باز نشستگان ** با موفقیت تا ساعت۱۲  ادامه داشت .و پس از خواندن قطعنامه به این تجمع پایان دادند و اعلام کردند تا تحقق مطالباتشان به تجمعات خود ادامه خواهند داد .
جمعیت حاضر با دادن شعار های خود تا میدان بهارستان  راهپیمایی کردند .
شعارها
معیشت منزلت سلامت  حق مسلم ماست .
دولت مجلس حمایت حمایت .
کارگر شاغل بازنشسته اتحاد اتحاد .
حقوق ما ریالیه ،
هزینه ها دلار یه .
تا حق مان نگیریم  
 از اینجا نمیریم .
تا حق خود نگیریم  
از پای نمی نشینیم.
حقوق نابرابر، تحمیل فقر بیشتر
یه اختلاس کم بشه
  مشکل ما حل میشه .
ظلم  ستم کافیه سفره ما خالیه .
این همه بی عدالتی   هرگز ندیده ملتی .
اگر که ما نبودیم   تو اون بالا نبودی.
راهپیمایان اعلام کردند که اگر به خواسته هایشان پاسخ مثبت داده نشود، ۳۱ شهریور۹۶ دوباره تجمع خواهند کرد.
طبق اطلاع دریافتی تعداد 8 نفر از ترتیب دهندگان این تجمع دستگیر شدند ، و تعدادی نیز احضار و از آنها خواسته شده که تجمع را کنسل نمایند .
کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران
31/5/86
تجمع اعتراضی کارگران شهرداری شادگان نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق
روزگذشته(30مرداد)، کارگران شهرداری شادگان دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق مقابل ساختمان این شهرداری،تجمع کردند.
براساس گزارش رسانه ای شده، کارگران تجمع کننده مقابل ساختمان شهرداری شادگان که حدود 50 نفر بودند،گفتند : دراین هوای بسیار گرم و شرایط طاقت فرسا کار می کنیم تا شرمنده خانواده هایمان نباشیم ولی با پرداخت نشدن حقوق مان شرمندگی و زحمت ما مضاعف می شود.
یکی از آنان گفت: 15سال سابقه کار در شهرداری را دارم و حالا علاوه بر تاخیر در پرداخت حقوق ، زمزمه های اخراج و خاتمه خدمت کاری ما هم به گوش می رسد.
وی اظهار کرد :اخراج 50 نفر از کارگران باسابقه بدون پرداخت 6 ماه حقوق دور از انصاف است.
تجمع اعتراضی کارگران فضای سبزشهرداری یاسوج نسبت به عدم پرداخت3ماه حقوق مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد
امروز31مرداد،جمعی از کارگران فضای سبزشهرداری یاسوج به نمایندگی از250نفراز همکارانشان در اعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق، مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.
براساس گزارشات منتشره، بیش از 30 نفر از کارگران فضای سبز یاسوج در اعتراض به عدم پرداخت معوقات و حقوق خود با تجمع در مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد نسبت به این وضع اعتراض کردند.
یکی از این کارگران در این خصوص به خبرنگاران گفت: 300 کارگر هستیم که حدود 3 ماه حقوقی دریافت نکردیم و پیمانکار از ما بیگاری می‌کشد.
وی بیان کرد: علی رغم اینکه دارای 8 سال سابقه کار و بیمه هستم به دلیل‌های واهی مرا از کار اخراج می‌کنند و حق و حقوقم را ضایع کرده‌اند و با این شرایط هزینه خرج و مخارج زندگی را ندارم.
این کارگر خواستار ساماندهی وضعیت خود ودیگر همکارانش شد و افزود: شرمنده خانواده‌های خود هستیم و باید هر روز در دمای بالا کار کنیم و آخرشب هم با دستان خالی به خانه‌های خود می‌رویم.
یکی دیگر از این کارگران که نخواست نامش فاش شود، گفت: یک ماه دیگر تا آغاز سال جدید تحصیلی نمانده و فرزندانم از من پول کیف، کفش و کتاب می‌خواهند و در مقابل دیدگان آنها سرم به زیر و شرمنده هستم.
وی با بغضی که در گلو داشت و نشان دادن دسته‌های پینه بسته خود، عنوان کرد: هنر و مهارت دیگری بلد نیستم و جوانی‌ام در این حرفه گذشت وگرنه برای اینکه شرمنده خانواده‌ام نشوم به شغل دیگر پناه می‌بردم.
تجمع کارگران کارخانه سنگبری پاسارگاد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه
صبح امروز31مرداد، کارگران سنگبری پاسارگاد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه دست به تجمع درکارخانه زدند.
بنا به گزارش منتشره،تعدادی از این کارگران گفتند: نزدیک به 13 ماه مزایای مختلف مزدی و حق بیمه پرداخت نشده طلبکارند و در این رابطه جمعیت 70 نفری از همکاران آنها در اعتراض امروز شرکت داشته‌اند.
صدور حکم شلاق بر علیه  شاپور احسانی راد  و تحمیل اعتصاب غذابه رضا شهابی را قویا محکوم میکنیم
با وجود اعتراضات گسترده در سالهای گذشته در مقابل حکم شلاق واجرای آن علیه کارگران ، متاسفانه این بار قوه قضاییه حکم شنیع شلاق برعلیه شاپور احسانی راد عضو هیت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران صادر کرد.
صدور این دسته از احکام بر علیه کارگران و زحمتکشان  که درجهت استیفای حقوق ازدست رفته خویش معترض هستند به هیچ وجه عادلانه نیست .
قوه قضاییه برای ایجاد وحشت و برعلیه منافع و مطالبات نیروی کارمزدی  اقدام به صدور احکامی چون زندان ، تبعید، شلاق وتهدید به اخراج از کار متوسل می شود
واین درحالی است که چنین احکامی نمی تواند کارگران را به تمکین در برابر ستمگریهای سرمایه داری وادارد ، بلکه عزم طبقه کارگر را برای مبارزه تا رسیدن به حقوق قانونی خود بیشتر از گذشته جزم می نماید .
فشار وارده از طرف قوه قضاییه بر وثیقه گذاران فعالین صنفی وکارگری ، بازگرداندن رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی  تهران و حومه بعداز اتمام محکومیت به زندان را ناشی از هراس و خصومت علیه تلاش کارگران برای تغییر وضعیت وجودشان ،و در دفاع از منافع مالکان و مدافعان سرمایه میدانیم .
تحمیل اعتصاب غذا به رضا شهابی درزندان باوجود بیماری، خود مهر تاییدی از ظلم وستم دستگاه قضایی برعلیه کارگران درجهت سنگ اندازی ومخالفت با حق خواهی کارگران در ایران می باشد .
درهمین راستا ما جمعی از کارگران و معلمان ضمن اعتراض و ابراز نارضایتی نسبت به صدور حکم شلاق علیه شاپور احسانی راد وتمام کارگران ومزد بگیران قاطعانه خواستار لغو مجازات شلاق در پرونده های فعالین صنفی وکارگری و آزادی رضا شهابی با توجه به شرایط  جسمانی  ایشان  هستیم .
1396   /  5    /  28 - جمعی از فعالین کارگری و معلمی
1-محمد حسن پوره
2-جعفرعظیم زاده
3-تهمینه خسروی
4-الدوزهاشمی
5-نسرین بهمن پور
6-محمد کرد
7-افشین مبارکی
8-مصطفی پوره
9-داریوش ترکاشوند
10-ناهید خداجو
11-نسرین جوادی
12-مریم محمدی
13-منوچهر خطیر (رشنو)
14-روح انگیز نوشادی مقدم
15-شهین مقامی
16-فاطمه مرادی
17-بهنام ابراهیم زاده
18-اکرم نصیریان
19-رحمان بیگی
20-حسین شاه پری
21-علی نجاتی
22-صلاح آزادی
23-امیر حسین محمدی فرد
24-امیره حسینی
25-عبدالله صیادی
26-ساناز اللهیاری
27-محمود بهشتی لنگرودی
28-پروین محمدی
29-محبوبه فرحزادی
30-منصوره فرحزادی
31-عنایت وثوقی
32-سهیلا سیاوشی
33-جلیل رحمانی
34-فرهاد شیخی
35-تهماسب سهرابی
36-شبنم بهارفر
37-مسعود شفیعی
38-عارف فاتحی
39-عثمان کریمیان
40-واله زمانی
41-مجتبی ابطحی
42-مهرنوش حیدرزاده
43-اسکندر لطفی
44-سارا سیاهپور
45-ژاله روح زاد
46-مهناز بهادری
47-مریم حق شناس
48-ناهید فتحعلیان
49-حسین کرمی
50-نصرت یزدانی
51-محمد علی زحمتکش
52-مریم زیرک
53-بهنام محمدی
54-محسن عمرانی
55-محسن مرادی
56-بهرام گرگان
57-اکرم رحیم پور
58-زینب سپهری
59-پروین اسفندیاری
60-محمود صدیقی پور
61-محمد حبیبی
62-علی اصغر اسلامی
63-رحیم امیری
64- علی اکبر باغانی
65-شاپور احسانی راد
66-علی حسینی
67-گودرز شفیعیان
68-فرح حاتمی
69- مرید سازور
70-نرگس محمدیان
71-آرام قادری
72 -فاطمه بازیار
73 -سوسن رها
74 -مسعود اسلامدوست
75 -سعید باقری
76 -علی لکی زاده
77 -ثریا نور
78 -حسن رزاقیان
79 -سپهر فرهمند
80 -فرشید هکی
81- میرزا آقا رضا زاده
82 -شهاب کاردان
83 -حمید پرویز
84_علی نازی
85 -محسن کامبر
86 -یاسمن صحرا کار
87-سارا ملک
88-سعید رضایی
89-رحمان عابدینی
90-هاشم خواستار
91-قاسم کریمی
92-حمید رحمتی
93-حسین رضایی
94-هادی لطفی نیا
95-سید جواد مکی
96-غلامرضا غلامی
97-حسین حاتمی
98-ژیلا خیر
99-رضا غضنفری
100-مظفر صالح نیا
101- مصطفی شوکت
102-افسانه عظیم زاده
103- جواد کریمی بختیاری
104-جواد لعل محمدی
105-مجید گنودی
106-علی پیروز
107-محمد رضا رمضان زاده
108 -مختار کسرایی
109 -لیلا عظیم زاده
110 -مسعود نیکخواه
111 -علی کامیاب
112 -جواد گرگین پور
از دادخواهی رضا شهابی و آزادی بدون قید و شرط او از زندان پیگیرانه دفاع کنیم.
 رضا شهابی کارگر زندانی و عضو هیئت مدیره ی سندیکای کارگران شرکت واحد که با تایید پزشکی قانونی و سپردن وثیقه برای ادامه درمان، در مرخصی پزشکی بسر می برد؛ سرانجام بعد از اصرارها و تهدیدهای مکرر دادستانی برای بازگشت به زندان و توقیف ملک وثیقه گذار، در روز چهارشنبه هیجدهم مرداد ماه به زندان رجایی شهر مراجعه کرد و به زندان بازگردانده شد. قابل توجه این که تهدید و اصرار دادستانی برای بازگشت رضا شهابی به زندان در حالی صورت می گرفت که پزشکی قانونی با مرخصی پزشکی باقیمانده وی موافقت کرده بود. اما دادستانی ادعا می کرد که سه ماه مرخصی پزشکی حبس رضا شهابی مورد تأیید قرار نگرفته و ایشان باید این مدت را در زندان بماند.
رضا شهابی پیش از این نیز تنها به جرم دفاع از حقوق حقه کارگران و امر خطیر تشکل یابی مستقل و متکی به خود آنان، از جانب عوامل سرمایه بازداشت و سختی ها و مرارت های فراوانی از قبیل محکومیت شش سال زندان، همراه با تحمل 19 ماه حبس انفرادی، پرداخت هفت میلیون و پانصد هزار تومان جریمه نقدی و آسیب های جسمی و روحی ناشی از صدمات و برخوردهای خشونت آمیز بازجویان و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی را تحمل کرده بود. او این بار نیز پس از بازگشت به زندان و مشاهده نامه آزادی خود در تاریخ 24/6/94 و همچنین اطلاع از این مسئله که تمامی دوران مرخصی پزشکی وی را جزء غیبت های او به حساب آورده اند؛ دست به اعتصاب غذا زده و خواستار روشن شدن وضعیت خود و آزادی از زندان شده است.
مقامات دادستانی در راستای افزایش فشار بر کارگران و به طور مشخص این کارگرمبارز، در اقدامی آشکارا ضدکارگری، بدون در نظر گرفتن این مسئله که مرخصی پزشکی زندانیان نیز جزء دوران محکومیت آنان به حساب می آید در مجموع برای رضا شهابی نزدیک به سه سال ــ 968 روز ــ زندان در نظر گرفته اند. این کارگر عضو سندیکا در آخرین مرحله از زندان خود در اعتراض به این قبیل تصمیمات خودسرانه و ضدکارگری مسئولین و مقامات امنیتی و قضایی، حدود شصت روز اعتصاب غذا کرده و تا آستانه مرگ نیز پیش رفته بود و اکنون علیرغم ضعف شدید جسمانی ناشی از عمل های متعدد جراحی و اعتصاب غذا های متعدد ،بار دیگر مجبور به اعتصاب غذا گردیده است.
اعتصاب غذای رضا شهابی امروز وارد سیزدهمین روز خود شده است. خواست وی با توجه به پایان دوره محکومیتش، آزادی بدون قید و شرط از زندان است. این خواستی کاملا منطقی و برحق است. جدا از این که هیچ کارگری نباید به خاطر خواست های معیشتی و انسانی خود در زندان بماند، رضا شهابی محکومیت شش ساله زندان خود را در بدترین و سخت ترین شرایط به پایان رسانده و به تشخیص پزشکی قانونی به خاطر دو عمل سنگین و حساسی که در ناحیه گردن و کمر وی انجام گرفته بود، در مرخصی پزشکی بود. عوامل سرمایه ،با زندانی کردن مجدد و کاملا خودسرانه رضا شهابی ،کینه و نفرت طبقاتی خود را نسبت به کارگران و فعالان کارگری به نمایش می گذارند. این در واقع ظلم آشکاری است که سرمایه و ایادی آن، علیه کارگران به کار می بندند تا به زعم خود این طبقه را از پیگیری خواست ها و مطالبات خویش باز دارند. باید در مقابل آن ایستاد. باید به گسترده ترین شکل ممکن آن را افشا نمود و از آزادی بدون قید و شرط رضا شهابی و همه کارگران دربند و خواست برحق ایشان دفاع کرد.
رضا شهابی به گفته خانواده به بند 10 زندان گوهردشت که فاقد هر گونه امکانات اولیه ی زندگی وحتی هواخوری است منتقل شده است. او نباید در زندان باشد. رضا شهابی باید بدون قید و شرط آزاد شود.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ضمن محکوم نمودن این قبیل اقدامات ضدکارگری، خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط رضا شهابی و همه ی کارگران، معلمان  و زندانیان عقیدتی دربند و لغو احکام زندان برای کلیه کارگران و فعالان کارگری می باشد.
 کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری - 30/05/1396
اعتراض رسانه ای کارگران شرکتی توزیع برق استان  گلستان نسبت به عدم تبدیل وضعیت وهمسان سازی حقوق
کارگران شرکتی توزیع برق استان گلستان اعتراضشان نسبت عدم تبدیل وضعیت وهمسان سازی حقوق را رسانه ای کردند.
کارگران شرکتی توزیع برق استان گلستان می‌گویند؛ ۳۲ نفر از همکاران آنها که در بخش «تست بازرسی کنتور» تحت مسئولیت شرکت‌های واسطه نیروی انسانی (پیمانکاری)  در توزیع برق استان گلستان مشغول به کارند از نداشتن ثبات شغلی و هم‌چنین ضعف حقوق و دستمزد، ابراز نارضایتی می‌کنند.
یکی از کارگران واحد تست و بازرسی کنتور در همین باره به خبرنگاری گفت: ما ۳۲ کارگر شرکت توزیع برق استان گلستان مهرماه سال ۸۸ براسا س آزمونی تحت عنوان نیروهای «تست و بازرسی کنتور» در شرکت توزیع برق استان گلستان مشغول کار شده‌ایم.
او با بیان اینکه شرکت توزیع برق چندین بار وعده عقد قرارداد کار مستقیم را به ما کارگران واحد تست کنتور داده است، افزود: از شرکت توزیع برق استان انتظار داریم ما ۳۲ کارگر را همانند ۲۰ کارگری که سال گذشته براساس آزمون به کار گرفته، تبدیل وضعیت کند.
او گفت:، سال گذشته شرکت توزیع برق استان گلستان با برگزاری آزمونی ۲۰ نفر را تحت عنوان نیروهای رزو و پکیچ برون‌سپاری به‌کار گرفت و هم‌اکنون آنها در واحدهای اداری به صورت مستقیم با اداره توزیع برق فعالیت دارند.
او با بیان اینکه ما نیز به دنبال تبدیل قرارداد و رفع تبعیض در پرداخت‌ها هستیم، افزود: در حال حاضر دستمزد ما کارگران واحد تست و بازرسی کنتور به صورت کارمزی پرداخت می‌شود.
این کارگر در خاتمه از مدیرعامل شرکت توزیع برق استان گلستان خواست به اوضاع نابسامان شغلی آنها که حداقل ۵ سال سابقه کار دارند، رسیدگی کند.
اخراج کارگر پیمانکاری کارخانه لاستیک بارزِ علیرغم تداوم پروژه
یک کارگر پیمانکاری سازه صنعت‌کاران، پیمانکار لاستیک بارز می‌گوید: علیرغم تداوم پروژه، بیکار شده‌ام. رئیس روابط کار اداره کار استان کردستان نیز می‌گوید: کارگر بایستی منتظر رای هیات‌های حل اختلاف بماند.
براساس گزارشی که امروز رسانه ای شد، محمدتقی بابامحمدی، کارگر پیمانکاریِ طرف قرارداد با شرکت سازه صنعت‌کاران (پیمانکار لاستیک بارز) است. این کارگر می‌گوید: علیرغم اینکه پروژه فقط 65 درصد پیشرفت داشته و هنوز تمام نشده، 5 ماه است که بیکار شده‌ام.
از قرار معلوم، قرارداد این کارگر زمان خاتمه نداشته و قرار بوده تا زمانی که پروژه ادامه دارد، او هم مشغول به کار باشد.
او که از نیمه فروردین ماه بیکار شده، از دوندگی‌ها و نامه‌نگاری‌هایش می‌گوید که تاکنون به جایی نرسیده؛ هیات تشخیص شهرستان دهگلان نیز رای داده که پروژه خاتمه یافته و بازگشت به کار در کار نیست.
در عین حال، حسامی (رئیس روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کردستان) در ارتباط با وضعیت این کارگر گفت: این کارگر در شهرستان دهگلان دادخواستی مبنی بر این مطلب ارایه داده که رای اولیه هیات تشخیص، اتمام پروژه بوده ولی این رای قطعی نشده و دادخواست در مراجع حل اختلاف در جریان است.
وی گفت: دادخواست این کارگر به هیات حل اختلاف در یکی از شهرهای استان کردستان ارجاع می‌شود و کارگر بایستی منتظر رایِ قطعیِ هیات حل اختلاف بماند.
به گفته حسامی، تشخیص صحت و سقم مدارک ارائه شده توسط کارگر، برعهده هیات حل اختلاف است و از آنجا که کارگر، شکایت کرده، اداره کار نمی‌تواند به‌طور مستقل ورود کند یا دخالتی کند.
در ماه‌های گذشته، با بازگشایی کارخانه لاستیک بارز در استان کردستان، کارگران بومیِ استان خواستار اشتغال در این واحد تولیدی شدند. تعدادی از آنها به علت نداشتن شرایط سنی یا محدودیت در قوانین، نتوانستند در کارخانه شاغل شوند و تعدادی از آنها نیز که کارگر پیمانکاری بوده‌اند، از کار بیکار شده‌اند؛ این مسائل در شرایطی رخ داده که نرخِ بیکاریِ کردستان بالاست و فرصت‌های اشتغال محدود، باعث اعتراض و ناراحتی کارگرانِ بیکارِ این منطقه شده است.
تجمع اعتراضی فرهنگیان عضو تعاونی مسکن ایثار شهرستان  قرچک مقابل فرمانداری
پیش از ظهرامروز31مرداد،فرهنگیان شهرستان قرچک دراعتراض به تعاونی مسکن ایثار فرهنگیان وبلاتکلیفی چندساله شان برای صاحب خانه شدن ،مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.
برپایه گزارش منتشره،این فرهنگیان که بنری با عنوان «به داد فرهنگیان تعاونی ایثار قرچک برسید»در دست داشتند، خواستار پایان دادن به مشکلات به وجود آمده برای این تعاونی مسکن شدند.
یکی ازاین فرهنگیان معترض گفت: ما حدود ۲۰۰ نفر از فرهنگیان شهرستان قرچک هستیم که بیش از هفت یا هشت سال پیش تلاش کردیم برای تأمین مسکن موردنیاز خود در قالب یک تعاونی زمینی را خریداری کنیم و صاحب خانه شویم.
وی تصریح کرد: نه‌تنها در تمام این سال‌ها صاحب زمین و خانه نشده‌ایم؛ بلکه قطعه زمینی را که خریداری کرده بودیم، نیز با توجه به مشکلات قانونی که برای آن رخ داده است، گویا از دست داده‌ایم و کسی هم پاسخی به این بلاتکلیفی نمی‌دهد.
یک خانم حاضر دراین تجمع نیز گفت: امروز اینجا آمده‌ایم تا در کمال احترام و آرامش از فرماندار شهرستان قرچک بخواهیم مشکل ما را حل کند؛ سال‌های از واگذاری زمین به اعضای تعاونی ایثار قرچک می‌گذرد و ما همچنان بلاتکلیف مانده‌ایم.
این فرهنگی در پاسخ به اینکه مسؤولان و اعضای هیأت مدیره تعاونی ایثار قرچک آیا پاسخی به شما داده‌اند یا خیر، گفت: هیچ پاسخی در تمام این سال‌ها دریافت نکرده‌ایم و همه چیز برای ما مبهم است؛ فقط می‌دانیم گویا اختلافی بین فروشنده زمین و دادگاه وجود داشته که این مشکل ایجاد شده است.
واکنش وزارت نفت نسبت به تجمع روز گذشته دانش‌آموختگان طرح ترینینگی
در پی تجمع اعتراض‌آمیز روزگذشته(30مرداد)، دانش‌آموختگان طرح ترینینگی شرکت نفت مقابل ساختمان وزارت نفت، جانشین معاون منابع انسانی این وزارت خانه در پاسخ به معترضین گفت: وزارت نفت تصمیمی برای استخدام دانش‌آموختگان نفت گچساران ندارد!
روزگذشته،در پی تجمع اعتراض‌آمیز دانش‌آموختگان طرح ترینینگی شرکت نفت مقابل ساختمان این وزارت، جانشین معاون منابع انسانی این وزارت خانه با معترضین دیدار کرد.
نماینده معترضین مقابل وزارت نفت گفت: پس از ورود به دفتر مدیر، مدارک آموزشی خود و همچنین مدارکی که نشان می‌داد وزارت نفت طرح را جهت آموزش و استخدام نیروهای جدید برگزار کرده است را ارائه کردیم. مدیر هم مدارک را پذیرفت اما بطور کلی انتظار استخدام ما را واهی خواند! و گفت: "وزارت نفت هیچ برنامه ای برای استخدام شما ندارد و نباید انتظاری داشته باشید".
یکی از معترضین بیان می‌کند: ما 144 نفر از جوانان گچساران 2 سال از عمر و سرمایه خود را در این دوره آموزشی هزینه کردیم و تنها جهت استخدام صنعت نفت در طرح شرکت کردیم. چگونه مسئولین می‌توانند به این راحتی با عمر و زندگی ما بازی کنند؟
یکی دیگر از حاضرین در تجمع اظهار می‌کند: صدای اعتراض این عزیزان در حالی مسکوت است که وزیر نفت قول استخدام را در جلسه علنی کسب رای اعتماد به نمایندگان مجلس داده است. این قول نوعی توهین به شعور یک ملت بود. در جلسه ای که باید به وزیر رای اعتماد بدهند، به خاطر چنین حرفی نمایندگان به وزیر احسنت می‌گویند. در نتیجه آینده‌ای نچندان دور دو حالت اتفاق می‌افتد یکی اینکه نمایندگان هم مقابل وزارت خانه اعتراض کنند و پلیس انتظامی دستگیرشان کند و یا نمایندگانی که توانایی انجام کاری را ندارند مثل زالو به وزارت خانه می‌چسبند و خون نفتی می‌مکند. ولی هیچ کس به چند جوان آموزش دیده و متخصص با وجود نیاز به نیروی انسانی در شرکت نفت اعتنا نمی‌کند.
درهمین رابطه:
تجمع اعتراضی نیروهای «ترینینگی» شرکت نفت گچساران نسبت به بلاتکلیفی استخدامیمقابل وزارت نفت
صبح امروز30مردادماه،10نفر از دانشجویان آموزشکده صنعت نفت گچساران(ترینینگی) به نمایندگی از ۱۴۴ دانشجوی این آموزشگاه، با تجمع مقابل وزارت نفت، خواستار اتمام مدیریت سلیقه‌ای و ممنوعیت استخدام غیر قانونی شدند تا فرصت‌ها برای دانشجویان متخصص این رشته برای جذب در وزارتخانه باقی بماند.
 
به گزارش منابع خبری محلی،صبح امروز این نیروهای آموزش دیده (ترینینگی) شرکت نفت و گاز گچساران در جلوی وزارت نفت تجمع و با در دست داشتن پلاکاردهای خواستار پایان دادن به استخدام‌های غیرقانونی و جذب نیروهای آموزش دیده در شرکت نفت شدند.
تجمع دوباره خانواده‌های فاقد مدارک هویتی مقابل مجلس
امروز31مرداد،خانواده‌هایی که فاقد مدارک هویتی هستندبرای باری دیگرجهت رفع مشکلات چندین ساله خود مقابل مجلس اجتماع کردند.
بنابه گزارش منتشره بنقل از یکی از تجمع کنندگان، در حال حاضر تعداد قابل توجهی از خانواده‌های ایرانی هستند که به دلیل اینکه همسرشان از اتباع خارجی (افغانستانی یا عراقی) هستند فاقد مدارک و اوراق هویتی هستند. این در حالی است که صبح امروز زنان، مردان و کودکان در مقابل مجلس تجمع کرده و درخواست دارند که به این مشکل آنها توجه شود.
محمد، یکی از تجمع‌کنندگان در این باره گفت: بسیاری از این خانواده‌ها بالغ بر 30 سال است که در ایران زندگی می‌کنند اما به دلیل اینکه همسرشان (شوهر) ایرانی نیست، هیچ اوراق هویتی را به فرزند آنها نمی‌دهند.
وی افزود: ما برای دریافت خدمات از جمله خدمات تحصیلی برای کودکانمان و همچنین خدمات بانکی، دریافت گواهینامه و مواردی اینچنینی با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستیم و این در حالی است که درخواست‌های مکرری را برای حل این مشکل به مجلس ارائه کرده‌ایم.
محمد بیان کرد: اغلب نمایندگان مجلس با مشکلات فرزندان ما آشنا هستند و مایل به تصویب طرح ارائه شناسنامه به فرزندان مادر ایرانی هستند اما این طرح هر ساله با مخالفت وزارت کشور و شورای نگهبان رد شده است.
تجمع اعتراضی مالباختگان نمایندگی ۵۰۵۴ ایران‌خودرو مقابل مجلس
پیش از ظهر امروز(سه‌شنبه 31 مردادماه)،جمعی از مالباختگان و مشتریان نمایندگی5054(سراج) ایران‌خودرو که در این نمایندگی اقدام به خرید نقدی خودرو کرده‌اند اما خودرویی به آنها تحویل داده نشده است برای رسیدگی به مشکلات‌ خود مقابل مجلس تجمع کردند.
یکی از معترضان در گفت‌وگو با خبرنگاری اظهار داشت: در این نمایندگی ایران‌خودرو اقدام به خرید نقدی خودرو کرده اما بعد از گذشت چندین ماه خودرویی به او تحویل داده نشده است.
غذای فاسد 21کارگر یک کارگاه تولیدی سمنان را روانه بیمارستان کرد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان، با بیان اینکه ۲۱کارگر یک کارگاه صنعتی سمنان در شیفت شب(30مرداد)، دچار مسمومیت غذایی شده اند، گفت: حال این کارگران بهبود یافته است.
مهدی شادنوش در گفتگو با خبرنگاری، ضمن تائید بروز مسمومیت غذایی  ۲۱ کارگردر یک کارگاه تولیدی طی شب گذشته در سمنان، بیان داشت: تمام این افراد به بیمارستان کوثر سمنان منتقل شدند که مراحل درمانی بر روی آنها از همان لحظه ورود انجام شد و خوشبختانه این افراد بهبود یافتند.
وی افزود: غذای فاسد دلیل بروز این حادثه بوده که باعث مسومیت غذایی این کارگران شد همچنین درباره حال عمومی آنها باید گفت این افراد طی امروز یا فردا مرخص خواهند شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان، گفت: با توجه به فصل تابستان و همچنین فساد پذیری مواد غذایی می بایست دقت نظر بیشتری بر روی مصرف مواد غذایی به خصوص شیرو لبنیات داشت.
شادنوش تاکید کرد: تهوع، سرگیجه، استفراغ، دل درد و عرق پیشانی در کنار سردرد بسیار شدید عوامل مسمومیت غذایی هستند.
یک کارگر سد احمد بیگلو زیر چرخ‌های لودر له شد
فرماندار مشگین شهر از مرگ کارگر ۶۰ ساله  سد احمد بیگلو این شهرستان زیر چرخ‌های یک دستگاه لودر دز شامگاه29مرداد، خبر داد.
میر علی رحیمی زاد بعد از ظهر دوشنبه در گفتگو با خبرنگاری گفت: مرگ این کارگر به دلیل بروز حادثه است.
وی افزود: در تاریکی شب 29مرداد کارگر دچار حادثه شده و بدن وی زیر چرخ های یک دستگاه لودر خرد شده است.
فرماندار مشگین شهر متذکر شد: اظهاراتی در خصوص اینکه این کارگر خودکشی کرده صحیح نیست و کارگر به دلیل حادثه جان خود را از دست داده است.
جان باختن2کارگرمقنی جوان براثر گاز گرفتگی
روزیکشنبه29مرداد،دو کارگرجوان هنگام عملیات لایروبی چاه در روستای خلوص از توابع شهرستان بستک دچار گاز گرفتگی شده و جان باختند  .
 به گزارش29مرداد روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس،فرجام دانش گفت:وقوع این حادثه توسط ستاد بحران استانداری هرمزگان به آتش نشانی بندرعباس اطلاع داده شد و تیم نجات به سرپرستی حسن امینی زاده معاون عملیات سازمان ، به محل سانحه در روستای خلوص از توابع شهرستان بستک اعزام شدند .
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس افزود : آزاد شدن گازهای سمی هنگام لایروبی چاه ، موجب خفگی کارگر در حال کار در چاه شده بود و با ورود کارگر بعدی ، او هم به سرنوشت کارگر اول دچار شد .
دانش تصریح کرد : نجاتگر حسن امینی زاده پس از بستن تجهیزات وارد چاه شده و با کمک دیگر آتش نشانان  ، قربانیان حادثه را به سطح متقل کرده اند .
به گفته شاهدان ، گروه حفاری کار خود را از ساعت 7 صبح آغاز کرده بودند و حادثه در مرحله دوم ورود به چاه ، رخ داده است .
گفتنی است ، کارگران جان باخته هر دو جوان بودند و کمتر از 25 سال سن داشتند .
مرگ یک کارگرساختمانی براثرسقوط از ارتفاع
معاون اورژانس قم از مرگ یک کارگرساختمانی براثرسقوط از ارتفاع درخیابان هنرستان خبرداد.
فراهانی،معاون اورژانس قم،ظهرامروز از سقوط کارگرساختمانی حین انجام کار درخیابان هنرستان خبر داد و گفت:متاسفانه علیرغم تلاش نیروهای امدادی شدت آسیب وارده ازناحیه سرموجب فوت این کارگر۳۵ساله شد.
مرگ یک کارگر در همدان بر اثر سقوط بالابر
کارشناس روابط عمومی و مسئول اطلاع‌رسانی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی همدان گفت: سقوط بالابر ساختمانی در خیابان هنرستان همدان موجب مرگ کارگر ساختمانی شد.
اسدالله عقیلی در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: امروز ساعت 12:21 توسط سازمان آتش‌نشانی گزارشی مبنی بر سقوط یک بالابر ساختمانی دریافت شد.
وی افزود: با دریافت این خبر بلافاصله نیروهای عملیاتی به محل حادثه اعزام شدند و در مدت زمان 4 دقیقه به محل حادثه رسیدند اما متأسفانه متوجه شدند پیش از رسیدن آنها کارگر فوت کرده است.
عقیلی با بیان اینکه سن این کارگرد در حدود 40 سال بوده است، عنوان کرد: این کارگر ساختمانی که در حال بالا آمدن با بالابر بوده، ناگهان بالابر سقوط کرده و فرد در جا فوت می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: بالابر ساختمانی در مسیر آسانسور کار گذاشته می‌شود تا برای حمل مصالح از آن استفاده کنند.
کشته وزخمی شدن29کارگرکارخانه نیروی محرکه بدنبال تصادف سرویس رفت وآمد
صبح امروز31مرداد،بدنبال تصادف اتوبوس سرویس کارگران کارخانه نیروی محرکه در میدان مینودر،29کارگرکشته وزخمی شدند.
براساس گزارشات منتشره،29کارگرزخمی برای مداوا به بیمارستان های رازی و رجایی منتقل شدند. دونفراز این کارگران بر اثر شدت جراحات جانشان را ازدست دادند وحال سه نفر دیگروخیم است.
کارخانه نیروی محرکه در قزوین، شهر صنعتی البرز، نرسیده به فلکه اول واقع می باشد.
جان باختن یک کولبر 17ساله براثر تیراندازی مأموران مرزبانی
شب بیست و نهم مردادماه،یک کولبر17ساله در مرز ماکو- ترکیه براثر تیراندازی مأموران مرزبانی مرزبانی ایران جانش را از دست داد.
به گزارش یک منبع خبری محلی،این کولبر اهل روستای "یارمق" بنام وحید دولتخواه جنیکانلوپس از انتقال به بیمارستان بدلیل شدت جراحات وارده ناشی از اصابت گلوله جان خود را از دست داد.
سی ویکم مرداد ماه1396
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت