.
شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶.
امروز:
Feb 24 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 19 مرداد 1396 ساعت 21:38

رضا شهابی، فعال کارگری دوباره به زندان منتقل شد

سندیکای کارگران شرکت واحد با انتشار بیانیه‌ای اقدام دادستانی برای انتقال مجدد رضا شهابی به زندان را به شدت محکوم کرد. شهابی عضو هیئت مدیره این سندیکاست و به علت بیماری در مرخصی درمانی به سر می‌برد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در بیانیه‌ای اعلام کرد رضا شهابی، فعال کارگری و زندانی سیاسی دو روز پیش (چهارشنبه ۱۷ مرداد/ ۸ اوت) به زندان رجایی‌شهر احضار شد.

شهابی ۲۲ خردادماه ۱۳۸۹ بازداشت و پس از محاکمه به ۶ سال زندان محکوم شد. مطابق گزارش‌ها هنگام بازداشت و در زندان با او بدرفتاری شده و از ناحیه گردن و کمر به شدت آسیب دیده است.

رضا شهابی در دوران بازداشت سه دوره دست به اعتصاب غذا زد و با وخیم شدن حالش برای درمان به بیمارستان منتقل شد. او چندی پیش با سپردن وثیقه برای ادامه درمان به طور موقت آزاد شده بود.

چنان که سندیکای کارگران شرکت واحد گزارش داده انتقال مجدد رضا شهابی به زندان در پی "اصرار دادستانی برای توقیف ملک وثیقه‌گذار" صورت گرفته است.

بیشتر بخوانید: حمایت جهانی از رضا شهابی فعال کارگری

در این بیانیه نوشته شده: «متاسفانه دادستانی مدعی است که سه ماه از مرخصی پزشکی مورد تایید قرار نگرفته است بر همین اساس دستور ضبط وثیقه را صادر کرده است.»

شهابی تا کنون دوبار به دلیل مشکلات گردن و کمر جراحی شده و با تایید پزشکی قانونی برای ادامه درمان در خارج از زندان، مرخصی گرفته بود.

سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن محکوم کردن اقدام دادستانی و بازگرداندن شهابی به زندان خواستار "آزادی بی‌قید و شرط" او و لغو احکام زندان ابراهیم مددی و داود رضوی، دو عضو دیگر هیئت مدیره سندیکا و "آزادی دیگر کارگران و معلمان در بند" شده است.

بهمن ماه سال پیش نیز دادستانی تهران با تحت فشار قرار دادن وثیقه‌گذار این فعال کارگری مرخصی درمانی او را لغو کرده بود.

نامه کنفدراسیون بین‌المللی به خامنه‌ای

کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری در نامه‌ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای هشدار داد که "به دلیل وضعیت جسمی بسیار وخیم" رضا شهابی بازگرداندن او به زندان سلامتی‌اش را به طور نگران‌کننده‌ای به خطر می‌اندازد.

در این نامه که متن آن در وب‌سایت سندیکای شرکت واحد منتشر شد، تصریح شده است که این فعال کارگری صرفا به خاطر فعالیت‌های سندیکایی و به ناحق محکوم شده و محکومیت او "به معنای عدم رعایت قوانین بین‌المللی و زیرپا گذاشتن حقوق بشر" در جمهوری اسلامی است.

بیشتر بخوانید: شتاب در بازداشت فعالان کارگری

کنفدراسیون در بخش پایانی نامه به خامنه‌ای نوشت: «ما همچنین از مقامات دولت ایران می‌خواهیم که از سرکوب و آزار فعالان کارگری در ایران دست برداشته و کلیه اتهامات علیه دیگر اعضای سندیکای واحد از جمله ابراهیم مددی و داود رضوی را پس بگیرند.»

شهابی به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به یک سال و به اتهام "تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی" به ۵ سال زندان و پرداخت ۷ میلیون تومان جریمه محکوم شده است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت