.
شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷.
امروز:
Jul 21 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 19 مرداد 1396 ساعت 02:45

نسان نودینیان: در حاشیه اخبار کارگری

دولت ١١ حسن روحانی! فاکت ها چی میگویند!
در ارتباط با اعتراضات کارگری و موقعیت طبقه کارگر در دولت یازدهم حسن روحانی مطالب متنوعی را از زوایای مختلف اقتصاد سیاسی دولت یازدهم، دولت یازدهم و چالش بیکاری، دولت یازدهم و بازنشستکان، دولت یازدهم و اعتراضات کارگران و معلمان و... مورد بررسی قرار داده ایم.

در ٤ سال گذشته صحنه سیاسی جامعه با اعتراض و اعتصاب کارگران، معلمان و پرستاران رقم خورد. صدها اعتصاب، چند ده هزار اعتراض در شکل راه پیمایی و تجمع برپا شدند. خواستهای شفاف تر شدند. افزایش دستمزدها به میزان بالاتر از خط فقر سراسری شد.
در دفاع از آزادی  تشکل و بیان و برای آزادی فعالیت فعالین کارگری، معلمان و فعالین عرصه های اجتماعی کارزارهای مشترک و پُر شوری انجام شد. مخالفت با امنیتی کردن فعالیت کارگرن و معلمان و ... به فرهنگ سیاسی و اعتراضی جنبش اعتراض طبقاتی تبدیل شد.
خواست تحصیل رایگان، یکی از خواستهای تعرضی و درعین حال طبقاتی بود که در اعتراضات ٤ سال گذشته برافراشته شد.
پیشروی های جنبش کارگران و معلمان در چند سال گذشته برجسته بوده اند.
تجمع های سراسری و همزمان معلمان و کارگران دستاورد نوین ایندوره از اعتراضات است.
تجارب و درسهای اعتراضات کارگران و معلمان هدف مستقیم این نوشته نیست. در این بخش از ستون در حاشیه اخبار کارگری به منظور بررسی موقعیت کارگران و معلمان در دولت یازدهم بخشهایی از گفتمان های نشریات خودی دولت روحانی را مرور کرده ام.

روزنامه مشرق؛
دولت یازدهم کارگران را به روز سیاه انداخته است
کارگران ایرانی تقریبا ٢٤٨ دلار در ماه دریافت می کنند که حدود ٨.٩ دلار در روز است. این مزد در دنیا یکی از پایین ترین نرخ دستمزدها محسوب می شود.
روحانی دوبار در یک هفته اخیر از کارگران سیلی خورد. یکی در روز کارگر با صدای اعتراض هزاران کارگر در حرم امام و دیگر در معدن زمستان یورت آزادشهر که معدنچیانی به خاطر بی مبالاتی وزارت کار و وزارت صنعت و معدن جانشان را از دست دادند تا مشکلاتشان صد چندان شود.

دبیر جامعه اسلامی کارگران استان اصفهان
در طول این چهار سال اکثر کارخانه‌جات ما به رکود کشیده شد و بعضا به علت رکود زیاد تعطیل شدند، تقریبا٧٠ درصد کارخانه‌هایی که مشغول به فعالیت بودند نیز زیر ظرفیت اسمی خود کار می‌کنند. عدم تولید سبب کمبود اشتغال در جامعه و سبب گسترش روز افزون بیکاری می‌شود. یش از ٩٥ درصد کارگران ما در بخش خصوصی فعالیت می‌کنند و اکثرا دارای قرارداد موقت هستند و در شرایط فعلی کارگر رسمی زیادی وجود ندارد، کارگران قراردادی نیز با کمترین بهانه (به طور مثال نقدینگی کم و بدهکاری زیاد) توسط کارفرما اخراج می‌شوند .

احمدرضا معینی نماینده کارگران در شورای عالی کار، معتقد است: کارگران ما روی خط فلاکت زندگی می کنند و نه خط فقر.

دستمزدها در دولت روحانی(خط فقر بیش از ٤میلیون)
١٣٩٣        ٦٨٩ هزار تومان  
١٣٩٤          ٧١٢ هزار تومان
١٣٩٥            ٨١٢ هزار تومان
١٣٩٦           ٩٣٠ هزار تومان
به گزارش «نسیم آنلاین» روزنامه اعتماد نوشت: مدیرکل توسعه اشتغال و سیاستگذاری بازار کار در حالی از ارزان‌سازی قیمت نیروی کار پرده برداشت که در سه سال گذشته و براساس آمارهای رسمی، دستمزد واقعی کارگران در ایران ٢/٦ درصد کاهش داشته و از سوی دیگر سهم مزد نیروی کار در قیمت تمام‌شده کالا در کشور، رقمی ناچیز است.

اسیب های اجتماعی
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران ٧٥ درصد خانواده‌های ایرانی خاستگاه آسیب‌های اجتماعیند، یعنی یا آسیب دیده‌اند یا در معرض آسیب قرار دارند. احمد خاکی در نشست قربانیان خاموش که برای بررسی کودک ‌آزاری برگزار شده بود گفته بر اساس تحقیقات انجام شده در ایران سه نوع زندگی و خانواده داریم. ٢٥ درصد خانواده‌های ایرانی زندگی «بهشتی» دارند یعنی موفق و همراه یکدیگرند. ٥٠درصد خانواده‌های ایرانی زندگی «برزخی و بینابینی» دارند و زندگی ٢٥ درصد خانواده‌های ایرانی «جهنمی» است و افراد خانواده می‌خواهند سر به تن یکدیگر نباشد.

حق مسکن” کارگران، همچنان در هاله ای از ابهام
“حق مسکن” کارگران، یکی دیگر از مواردی است که همچنان در هاله ای از ابهام باقی مانده است، چرا که در دی ماه سال گذشته بود که توافقی بین نمایندگان کارگران و کارفرمایان درباره افزایش حق مسکن کارگران در شورای عالی کار صورت گرفت. لذا پس از آن وزیر کار به عنوان رئیس شورای عالی کار نامه ای به معاون اول رئیس جمهور نوشت و از وی خواست در اولین فرصت صورتجلسه افزایش حق مسکن از ٢٠ به ٤٠ هزارتومان از ابتدای سال ٩٤ را در دستور بررسی هیات وزیران قرار دهد. اما حالا ماه‌ها از نامه وزیر کار به جهانگیری می گذرد و هیچ خبری از مصوبه هیات وزیران درباره توافق نمایندگان کارگران و کارفرمایان در دست نیست. جالب تر آن که مسئولان وزارت کار نیز بارها بر پیگیری این موضوع در دولت تاکید کرده و از سوی وزیر کار و معاون روابط کار وزارتخانه در یکی دو مرحله اعلام شد که حالا زمان مناسبی برای تصویب افزایش حق مسکن کارگران توسط دولت نیست!

نرخ بیکاری
به گزارش افکارنیوز، علیرضا زاکانی کاندیدای جبهه مردمی در انتخابات ریاست‌جمهوری در کانال تلگرامی خود نوشت: گزارش رسمی بانک مرکزی حاکی از افزایش نرخ بیکاری جمعیت ١٠ تا ١٤ ساله از ٦.٩ درصد در سال ٩٢ به ١٢.٥ درصد در پاییز ٩٥ است.
زاکانی تصریح کرده است: این ارقام یعنی در دولت آقای روحانی تعداد خانواده‌هایی که به سبب تنگی معیشت، فرزندان ١٠ تا ١٤ ساله خود را به دنبال کار فرستاده‌اند و البته موفق به یافتن کار نشده‌اند، دوبرابر شده است.

افزایش شکاف و نابرابری در جامعه در دولت روحانی
شقاقی شهری گفت: طبق اعلام بانک جهانی، رتبه فساد ایران در سال ٩٠ در پایه ١٢٠ قرار داشت که در سال ٩٥ به ١٣١ رسید. این آمارها هم نشان‌دهنده شکاف و نابرابری در جامعه است. نسیم آنلاین: وحید شقاقی شهری اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی درباره وعده رئیس جمهور پیرامون ریشه‌کن کردن فقر مطلق اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد در سال ٩٠، ضریب جینی ٠.٣٦ بود که این رقم در سال گذشته به ٠.٣٩ رسید و سهم ١٠درصد ثروتمند جامعه نسبت به فقیرترین در سال ٩٠، ١١.٠٩ بود که در سال ٩٥ به ١٢.٧٨افزایش...

کودکان کار
سارا رضایی از فعالان حقوق کودکان به خبرگزاری "ایسنا" گفته است که طبق آمارهای رسمی در ایران حدود دو میلیون کودک کار وجود دارد. این در حالی است که به گفته این فعال حقوق کودکان آمارهای غیررسمی از وجود ٧ میلیون کودک کار در ایران خبر می‌دهند. کودکان کار در ایران بیشتر به "گل‌فروشی، دست‌فروشی، زباله‌‌گردی و دود کردن اسپند" مشغول هستند. در روزهای اخیر خبرگزاری "ایلنا" به نقل از فرانک ایمانی "رییس گروه امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی" نوشت در ایران تنها یک سوم کودکان کار تحت نظر سازمان بهزیستی قرار دارند. به گفته سوسن مازیارفر یکی از اعضای این نهاد حامی حقوق کودکان، در برخی استان‌های ایران میانگین سنی کودکان زباله‌گرد تنها ١٢ سال است. طبق گزارش اخیر سازمان خیریه "کودکان را نجات دهید"، ایران در میان ١٧٢ کشور جهان در رده ٨٠ فهرست "کودکی‌های دزدیده شده" قرار دارد.

معلمان؛
در ٤سال دوره دولت ١١ روحانی،  معلمان در اعتراض و نارضایتی بوده اند. ده ها نفر از آنها دستگیر و زندانی شده اند.  معلمان برای رفاه و حقوق  مکفی و استاندار کردن امکانات آموزشی و برای تامین امنیت شغلی مبارزه میکنند. مبارزه علیه امنیتی کردن فعالیت های اعتراضی معلمان که توسط نهادهای امنیتی ــ پلیس جمهوری اسلامی اعمال میشوددر ابعار سراسری مورد حمایت های وسیع قرار میگیرد. روند اعتراضات معلمان در جریان است. خواستهای معلمان حول  «بیمه کارآمد حق مسلم ماست»،‌ «همسان سازی حقوق بازنشستگان خواسته ماست»،‌ «تعیین وضعیت نیروهایی خدماتی در نظام رتبه بندی»،‌ «جای معلم کلاس درس است، نه زندان»،‌ «پول های اختلاس شده صندوق ذخیره را برگردانید» و «پرداخت پاداش پایان خدمت بلافاصله پس از بازنشستگی»، هستند.
دولت ١١ حسن روحانی با تحمیل فلاکت و ریاضت اقتصادی بپایان رسیو دولت ١٢ حسن روحانی ادامه سیاستهای دولت ١١ است.

١٦ مرداد ١٣٩٦ -  ٧ اوت٢٠١٧


حمایت از خواست کارگران و کارکنان آتش نشانی تهران امری فوری و عاجل!
خبر؛  به گزارش خبرنگار ایلنا، روز ١٤ مرداد ماه سال جاری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا آغاز به کار می‌کند. این تغییر و تحول باعث نگرانی کارکنان آتش‌نشانی تهران شده است.
خیلی وقت است که برای کارکنان آتش نشانی تهران، بحث اجرایی شدن آیین نامه مشاغل سخت و زیان آور، یک مطالبه جدی است؛ مطالبه‌ای که پس از حادثه پلاسکو و شهادت تعدادی آتش نشان، جدی‌تر هم شده است.
آتش نشانان تهرانی می‌گویند: کار در آتش‌نشانی حتی به عنوان راننده و کمک راننده نیز، شغلی پر از خطر و استرس است و بایستی آیین نامه مشاغل سخت و زیان‌آور برای تمامی کارکنان آتش نشانی اجرایی شود و همه این کارکنان بتوانند از مزایای بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنند؛ چه کارمندان و چه کارگران؛ چه عملیاتی‌ها و چه غیرعملیاتی‌ها.
شورای شهر تهران نیز پس از حادثه پلاسکو وعده‌هایی در این زمینه داده است؛ این وعده‌ها هنوز تمام و کمال جامه عمل نپوشیده که دوره کار چهارمین شورای شهر به پایان خود نزدیک شده است؛ حالا آتش نشانان نگرانند که پس از این تغییرات، چه اتفاقی قرار است رخ بدهد؛ آیا وعده‌هایی که در تب و تاب پلاسکو از همه طرف به آتش نشانان داده شد، با این تغییرات قرار است به فراموشی سپرده شود یا نه، این مطالبه قدیمی روزی به سرانجام خواهد رسید؟

کارگران و کارکنان آتش نشانی تهران و تعدادی دیگر از شهرها از جمله مشهد  بارها دست به تجمع اعتراضی زده اند. در ٢٢ آذر ماه ١٣٩٤ کارگران و کارکنان آتش نشانی تهران  در اعتراض به عدم اجرای قانون مشاغل سخت و زیان‌آور درباره حرفه آتش‌نشانی، در مقابل شهرداری تهران تجمعی اعتراضی را برگزار کردند. و در ادامه برای تحقق خواستهایشان؛ اجرایی شدن آیین نامه مشاغل سخت و زیان آور، برخورداری از مزایای بازنشستگی پیش از موعود برای کارمندان و کارگران عملیاتی و غیر عملیاتی، شدند.

کارگران آتش نشانی که بارها وعده های پوچ مزدوران شوراهای اسلامی و مسئولین نهادهای آتش نشانی را تجربه کرده اند. از تغییر این عناصر و تصمیمات آنها نگرانند. در حکومت اسلامی دزدی و فساد مسئولین نهادها،  جان و زندگی میلیونها نفر از کارکنان و مزدبگیران جامعه را مورد تهدید  قرار داده است.

نا امنی محیط کار، پرداخت نکردن حقوق و مزایا، پایین قرار دادن دستمزدها، در نظر نگرفتن سنوات و مزایا، و ... فشارهای جدی اجتماعی ای است که در محیط کار برکارگران وارد میشود، نگرانی کارگران آتش نشانی تهران با نگرانی و اعتراضات میلیون ها نفر از پرستاران، معلمان، کارگران در هفت تپه، ماشین سازی ها در اراک،  شرکت های مخابراتی، آذر آب اراک، کارخانه سیمان کارون،     کارخانه کاشی پاسارگاد گندمان، پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون)، شرکت مخابرات قزوین، صنایع ریخته‌گری آذرین اصفهان، گروه ملی صنعتی فولاد، رانندگان شرکت واحد و اتوبوسرانی تهران و حومه، کارخانه تولید ریزدانه‌های شب‌تاب اهان(گلاسبید) و بازنشستگان که از هفته گذشته بطور مداوم در  اعتصاب و اعتراض  هستند، مشترک است.

نگاه ها بطرف کارگران آتش نشاتی جلب شده!
کارگران و کارکنان آتش نشانی تهران اعتراضات ٢٢ آذرماه ١٣٩٤ را تجزبه کرده اند. در جریان آتش سوزی ساختمان پلاسکو در تهران و  جانباختن تعدادی از کارگران آتش نشانی، نگاه های جامعه در سطح میلیونی بطرف آنها جلب شد! مردم در سطح میلیونی از کارگران آتش نشانی حمایت کردند. بیاد جانباختگان و در حمایت از خواستهای کارگران آتش نشانی ده ها تجمع و مراسم گرامیداشت برگزار کردند.  مردم شرایط سخت و زیان آور کارگران آتش نشانی را میشناسند،بارها اعتراض و خواستهای کارگران آنش نشانی را مورد حمایت قرار داده اند.
نگرانی کارگران آتش نشانی با مراجعه به ایلنا قابل حل و عملی نیست. ایلنا ارگانی است در خدمت سیاستهای ضد کارگری دولت روحانی و عناصر مزدور شوراهای اسلامی شهرتهران. چاره کارگران و کارکنان اعتراض و تجمع است.

تجمع و راه پیمایی کارگران و کارکنان آتش نشانی مورد حمایت مردم است!
مردم در حمایتهای گسترده ای که یکسال قبل و در جریان قدردانی و گرامیداشت کارگران آتش نشانی انجام دادند، اهمیت کار و وجود کارگران آتش نشانی را با اکسیونهای حمایتی به نمایش گداشتند. کارگر آتش نشانی چهره ای آشنا برای مردم و جامعه است به همین دلیل اعتراض و تجمع اعتراضی شما  باحمایتهای صمیمانه مورد پشتیبانی قرار خواهند گرفت.

شرایط مناسب برای اعتراض! کارگران در بخشهای مختلف تولدید در اعتراض و مبارزه هستند!
در این نوشته به اعتراض های نسبتا گسترده ای که در بخشهای مختلف تولیدی اشاره کرد ام، این روزها حضور اعتراضی کارگران، پرستاران و معلمان بخشی از شرایط سیاسی و اعتراضی جامعه شده است. اعتراضات گسترده و همزمان در چند بخش و در اشکال سراسری انجام میشود. شرایط مناسبی برای به میدان آمدن اعتراض و تجمع کارگران و کارکنان آتش نشانی هم آماده است.
تحقق خواستهای کارگران و کارکنان آتش نشانی در گرو حضور فعال و مدارم  تجمعات اعتراضی است.
شرکت خانواده ها، شرکت مردم محلات که ایستگاه های آتش نشانی در آنها هستند، تجمع اعتراضی را شکوهمند و پُرقدرت میکند.
نسان نودینیان
١٦ مرداد ١٣٩٦
٧ اوت ٢٠١٧ 

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت