.
شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷.
امروز:
Jul 21 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 12 مرداد 1396 ساعت 03:29

خباروگزارشات کارگری11/10مرداد

اعتراض به طرح های کارورزی و مهارت آموزی وظیفه ای همگانی (کارگران،معلمان،پرستاران،کارمندان،دانشجویان،فارغ التحصیلان دانشگاه ها،دانش آموزان ،جوانان متقاضی کارو....) است
اعتراض به اجرای طرح های کارورزی و مهارت آموزی دفاع ازدستاوردهای کارگران، حقوق خود ونسل های آینده است
- راه اندازی کارزاری همه جانبه برای جلوگیری از اجرای طرح کارورزی
طرح کارورزی هدیه دولت به کارفرمایان برای استفاده از نیروی کار رایگان
- گزارشی درباره 11کارگرمعترض شرکت مخابرات لرستان و تبعیض در شرکت مخابرات ایران
«یک» با «یک» برابر نیست
- ادامه تجمعات اعتراضی کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون)امروزبازهم مقابل استانداری خوزستان
اقدام به خودکشی یک از کارگران در اجتماع امروز
- اعتصاب صدها کارگر کارخانه سیمان کارون ادامه دارد
وعده سرخرمن کارفرما برای شکستن اعتصاب
- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه کاشي پاسارگاد نسبت به قطع گازمقابل فرمانداري بروجن
- پیامی از محسن عمرانی معلم بوشهری برای فرهنگیان و کارگران سراسر کشور
- بازهم عدم پرداخت بموقع حقوق وهزینه های درمانی کارگران بازنشسته صنعت فولاد علیرغم وعده و وعیدها
- تجمع اعتراضی پرستاران و دانشجویان پرستاری ابهر نسبت به طرح تربیت پرستار بیمارستانی همزمان با سفر وزیربهداشت
- تجمع پرستاران شرکتی موسسه آوای سلامت در اهوازدراعتراض به وضعیت استخدامی وعدم پرداخت یکسال مطالباتشان مقابل دانشگاه علوم پزشکی
- نامه‌‌ی جمعی از فعالان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه فرهنگیان به سرپرست دانشگاه:
دانشجو- معلم بایستی مطالبه‌گر باشد/ با دانشجویان تندخویی نشود
- گردهمایی اهالی موسیقی در اعتراض به لغو غیرقانونی کنسرت‌ها در خانه موسیقی
- تجمع اعتراضی اهالی شهرستان نیمروز به بیکاری ومشکلات فرسایش خاک،دریاچه هامون وبیماری وبا مقابل فرمانداری
- زنجیره انسانی اعتراضی در سایت پسماند گناوه نسبت به وضعیت نامناسب محل معدن زباله
-۱۰ دلیل بحرانی شدن بازار کار تحصیلکرده ها/ ۴.۵ میلیون فارغ التحصیل بیکارند
- جان باختن کارگر شهرداری بندرعباس حین کار براثر گرمازدگی
- مرگ کارگر مقنی در اعماق چاه
راه اندازی کارزاری همه جانبه برای جلوگیری از اجرای طرح کارورزی
طرح کارورزی هدیه دولت به کارفرمایان برای استفاده از نیروی کار رایگان
یک فعال کارگری با بیان اینکه برای جلوگیری از اجرای طرح کارورزی باید یک کارزار همه جانبه تشکیل شود،گفت: این طرح هدیه‌ای است که به کارفرمایان داده شده و در جهت استفاده از نیروی کار رایگان در چارچوب ارزان‌سازی به شمار می‌رود.
بنظروی بحث اصلی، ارزان‌سازی نیروی کار است؛ نسبت به ماهیت این طرح ناآگاهی وجود دارد؛ بستری که این طرح‌ها در آن ارائه می‌شود، شرایط نئولیبرالی حاکم بر اقتصاد ایران است.
کاظم فرج اللهی با اشاره به پیشینه طرح کارورزی ویژه اشتغال فارغ التحصیلان که به تازگی اجرا شده است،به مهر گفت: کارورزی طرح بدی نیست و سابقه تاریخی دارد؛ اما هنوز هم در رشته‌های دانشگاهی که دانشجویان با کار عملی سر و کار دارند، طرحی شبیه به آن وجود دارد؛ اما طرح کارورزی به این شکل که قصد انتفاع داشته باشد و بخواهد از نیروی کار ارزان استفاده کند، در دولت گذشته آغاز شده است.
وی با بیان اینکه بر اساس بند ۷۱ برنامه ششم، استفاده از دانشجویان به عنوان نیروی کار در ذیل آشنایی دانشجو با محیط کار مطرح شده است، گفت: امروز حدود ۲.۵ میلیون نفر از جمعیت بیکار کشور را دانشجویان تشکیل می‌دهد که از یک سو، هشدار و از سوی دیگر انرژی‌ است که به رایگان می‌توان از آن استفاده کرد.
این فعال کارگری با بیان اینکه رئیس جمهور در کارزار انتخاباتی خود، از اشتغالزایی برای دانشجویان خبر داد؛ در حالیکه این طرح به هیچ وجه بار اشتغال‌زایی ندارد، گفت: طرح کارورزی، فقط یک سال بیکاری رسمی دانشجویان را به تعویق می‌اندازد؛ از طرف دیگر در این طرح، به کارورز گفته می‌شود حق ندارند جای دیگری کار کرده و قبل از آن شغل داشته باشد؛ یعنی این طرح، فقط مخصوص شغل اولی‌ها است.
وی افزود: از سوی دیگر هیچ تضمیمنی برای ادامه کار کارآموز در آن کارگاه وجود ندارد؛ به این معنا که همین امروز افراد را به کارهای فرعی تحت عنوان کارورزی می‌گماریم و در نهایت هم، کارورز مجبور است نهایت تلاشش خود را انجام بدهد تا شاید جذب بازار کار شود.
این فعال کارگری با اشاره به اینکه متاسفانه این قانون به‌لحاظ انسانی و حفظ کرامت و شان انسانی مشکلات بسیاری دارد، گفت: این طرح هدیه‌ای است که به کارفرمایان داده شده و در جهت استفاده از نیروی کار رایگان در چارچوب ارزان‌سازی به شمار می‌رود.
وی با تاکید بر اینکه دانشگاه، باید نیروی انسانی را در حد یک متخصص تربیت کنند تا بتواند وارد بازار کار شود، افزود: یعنی ابتدا به ساکن یک کارشناس باید با امور صنعت آشنا باشد. مسئولان مدام علت بیکاری را این طور عنوان می‌کنند که بسیاری از افراد، تخصصی ندارند و در دانشگاه چیزهایی که در صنعت به دردش بخورد را یاد نگرفته‌اند؛ در حالیکه می‌توان پاسخ داد که حال که سیستم دانشگاهی ما نقصی داشته؛ چرا بهای آن را دانشجو باید پرداخت کرده و ۱۱ ماه رایگان کار کند و عمرش را هدر بدهد؛ ضمن اینکه در آیین‌نامه مربوطه ذکر نشده که کارگاه باید حداقل‌هایی را برای آموزش کارورزان داشته باشند.
فرج اللهی افزود: مشکل بیکاری در جامعه ما نبود نیروی متخصص نیست؛ بلکه نبودن فرصت خالی شغلی است؛ اگر مسئولان تقصیر را گردن سیستم آموزش عالی می‌اندازند، پس باید برای نظام آموزشی کشور تاسف خورد که نتوانسته‌ نیروی متخصص تربیت کند.
این فعال کارگری با اشاره به اینکه امکان ندارد بین این دو و نیم میلیون دانشجوی بیکار، همه آدم‌های کم‌تخصصی باشند گفت: بحث اصلی، ارزان‌سازی نیروی کار است؛ نسبت به ماهیت این طرح ناآگاهی وجود دارد؛ بستری که این طرح‌ها در آن ارائه می‌شود، شرایط نئولیبرالی حاکم بر اقتصاد ایران است.
وی با بیان اینکه دو سال است دولت بدون پرده‌پوشی از ارزان‌سازی نیروی کار می‌گوید، افزود: دولت فکر می‌کند راهکار رفع موانع تولید و ایجاد اشتغال و بهتر شدن بازار کار ارزان‌سازی نیروی کار است. در حالی‌که سهم دستمزد نیروی کار از قیمت تمام‌شده در بهترین حالت ۷ درصد است. این سهم در کشورهای اروپایی ۴۰ درصد است؛ این در حالی است که سهم ۷ درصدی آنچنان تعیین‌کننده در قیمت نهایی کالا نیست؛ ولی نشان‌دهنده آزمندی سرمایه است که می‌خواهد هرچه بیشتر انباشت سرمایه کند و دستمزد کمتری بدهد و سود بیشتری ببرد.
فرج اللهی ادامه داد: دانشجویانی که به این شکل وارد بازار کار می‌شوند قیمت نیروی کار را می‌شکنند. وقتی عرضه زیاد باشد (لشکر بیکاران ۶ میلیونی) از طریق طرح کارورزی می‌توانند حداقل دستمزد را بشکنند و به سیصد هزار تومان برسانند.
این فعال کارگری با بیان اینکه این طرح نه مساله اشتغال را حل می‌کند و نه مساله آموزش را گفت: تجربه‌اندوزی نهایی در برابر زیانی که به زندگی یک کارورز وارد می‌کند و ضررهایی که به کل طبقه کارگر در مورد سرکوب دستمزد وارد می‌کند، بسیار اندک است. بودجه‌ای هم که برای این طرح در نظر گرفته شده بودجه‌ای نیست که تداوم داشته باشد.
وی با بیان اینکه برای جلوگیری از اجرای طرح کارورزی باید یک کارزار همه جانبه تشکیل شود، گفت: با توجه به بیکاری گسترده به خصوص در شهرستان‌ها حتما عده‌ای از آن استقبال هم می‌کنند و این فرصت حداقلی را غنیمت می‌شمارند؛ بنابراین مقاومت و مخالفت با این طرح و لغو آن نیاز به حرکت در ابعاد گسترده‌ای دارد تا همه جامعه متوجه شوندکه برای اشتغالزایی باید از همه امکانات موجود استفاده کنیم.
گزارشی درباره 11کارگرمعترض شرکت مخابرات لرستان و تبعیض در شرکت مخابرات ایران
«یک» با «یک» برابر نیست
چند ماهی است که اعتراضات کارکنان شرکتی مخابرات نسبت به  ساختار تبعیض آمیز مخابرات، عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و عدم عقد قرارداد مستقیم، ادامه دارد؛ چندین بار و هر بار چند صد نفر از سراسر کشور به تهران آمده‌ و مقابل مجلس تجمع کردند؛ چند باری هم دسته دسته در شهرهای مختلف مقابل ادارات مخابرات جمع شدند و خواستار برآورده شدن مطالبات خود شدند.
درواقع همه این اعتراضات تا امروز نتیجه‌ای نداده که هیچ؛ یازده نفر از کارکنان شرکتی مخابرات لرستان در جریان همین اعتراضات و تجمعات، از کار بیکار شدند.
اکنون وضع آن‌ها که به دلیل اعتراضات، در لرستان از کار بیکار شده‌اند، از همه بد‌تر است؛ یکی از اخراجی‌های لرستان می‌گوید: سال‌ها تحصیل نکردم که حالا بیکار باشم و در مخارج یومیه دربمانم؛ با این همه تخصص و مهارت و سابقه کار، اگر مخابرات نخواهد ما را سرکار خودمان برگرداند، از چه راهی باید امرار معاش کنیم.
"چند سال سابقه کار داری؟
- ده سال.
چقدر درس خوانده‌ای؟
- کار‌شناس کامپیو‌تر هستم.
درآمد؟
- بین یک میلیون و دویست تا یک میلیون و دویست و پنجاه...."
این‌ها، صبحت‌های یک کارگر شرکتی مخابرات ایران است که می‌گوید تبعیض ما را بیچاره‌ کرده‌است:
«با همین سابقه کارِ ده ساله، رسمی‌ها بیشتر از سه برابرِ ما عایدی ماهانه دارند؛ حداقل سه میلیون تومان و خورده‌ای می‌گیرند؛ بگذریم از آن‌ها که درآمد ماهانه‌شان، ۶-۷ میلیون تومان است.»
این کارگر شرکتی می‌گوید: قراردادهایی که برایمان می‌آورند، غیرقانونی است، برای همین امضا نمی‌کنیم؛ دارند حداقل دستمزد وزارت کار را به همهٔ ما می‌دهند؛ اصلا طبقه‌بندی مشاغل اجرا نمی‌شود؛ فرقی ندارد دیپلمه باشیم یا کار‌شناس یا حتی فوق لیسانس؛ همه همینقدر می‌گیریم، این ظلم نیست؟
چند ماهی است که اعتراضات کارکنان شرکتی مخابرات نسبت به  ساختار تبعیض آمیز مخابرات، عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و عدم عقد قرارداد مستقیم، ادامه دارد؛ چندین بار و هر بار چند صد نفر از سراسر کشور به تهران آمده‌ و مقابل مجلس تجمع کردند؛ چند باری هم دسته دسته در شهرهای مختلف مقابل ادارات مخابرات جمع شدند و خواستار برآورده شدن مطالبات خود شدند.
درواقع همه این اعتراضات تا امروز نتیجه‌ای نداده که هیچ؛ یازده نفر از کارکنان شرکتی مخابرات لرستان در جریان همین اعتراضات و تجمعات، از کار بیکار شدند؛ یازده نفری که هم تخصص دارند و هم سابقه کار و شاید مهارتشان در کار، کمتر از رسمی‌هایی نباشد که با خیال جمع پشت میز‌هایشان نشسته‌اند و حداقل ماهی سه میلیون تومان دریافتی دارند.
اکنون وضع آن‌ها که به دلیل اعتراضات، در لرستان از کار بیکار شده‌اند، از همه بد‌تر است؛ یکی از اخراجی‌های لرستان می‌گوید: سال‌ها تحصیل نکردم که حالا بیکار باشم و در مخارج یومیه دربمانم؛ با این همه تخصص و مهارت و سابقه کار، اگر مخابرات نخواهد ما را سرکار خودمان برگرداند، از چه راهی باید امرار معاش کنیم. منِ تحصیلکرده و متخصص، بروم سر چهارراه بایستم فعلگی کنم؟
با این همه شرکت مخابرات در ماه‌های گذشته نه به تجمعات توجهی کرده، و نه حتی به مکاتبات اداره کار استان آذربایجان غربی ؛ در ماه‌های گذشته اداره کار استان آذربایجان غربی، ده مکاتبه بی‌پاسخ با مخابرات این استان داشته است؛ در آخرین نامه که در ۲۵ تیرماه ارسال شده، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان غربی از مدیرکل شرکت مخابرات این استان خواسته است که طرح‌طبقه‌بندی مشاغل را برای کارکنان پیمانکاری و قراردادی اجرا کند. در این نامه با اشاره به دَه مکاتبه بی‌پاسخ قبلی از این اداره خواسته شده که سریع‌تر اقدامی صورت دهد؛ چراکه تاکنون همه مکاتبات بی‌پاسخ مانده‌است.
تبعیض و عدم رعایت قانون کار یکسان- مزد یکسان، هم برخلاف روح ماده ۳۸ قانون کار است و هم مقاوله‌نامه شماره ۱۰۰ سازمان جهانی کار را نقض می‌کند.
اما مساله‌ی تبعیض، هم کِشدار و دنباله‌دار است و هم در ساختار موجود، مسبوق به سابقه است؛ سالهاست که سایه شوم تبعیض فقط بر سر مخابراتی‌ها نیست؛ در خیلی از ارگان‌ها و نهادهای دولتی، این تبعیض حاکم است؛ در آموزش و پرورش، حق‌التدریسی‌ها گاهی یک سوم رسمی‌ها دستمزد می‌گیرند و کل تابستان را بدون عایدی سر می‌کنند؛ در وزارت بهداشت، وضعیت پرستاران شرکتی از لحاظ امنیت شغلی و کارانهٔ دریافتی، خیلی کمتر از پرستاران رسمی است؛ به همین منوال می‌توان از ارگان‌ها و نهادهای دیگری هم با شرایط مشابه سراغ گرفت.
بخشی ازیک گزارش ایلنا بتاریخ11مرداد
ادامه تجمعات اعتراضی کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون)امروزبازهم مقابل استانداری خوزستان
اقدام به خودکشی یک از کارگران در اجتماع امروز
صبح امروزچهارشنبه یازدهم مردادماه،جمعی از کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون)درادامه اعتصاب واعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت یک سال حقوق برای باری دیگر مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.
کارگر معترض پروژه قطارشهری اهواز: واقعا کارد به استخوان‌مان رسیده است. در تجمع امروز یکی از کارگران قصد خودکشی داشت، حتی روی بدن خود بنزین ریخت که بقیه کارگران جلوی او را گرفتند. تا کی قرار است این وضعیت ادامه داشته باشد؟ شرکت کیسیون در این حدود 10 روز تجمع دائما کارگران معترض را به اخراج تهدید کرده است.
وضعیت معیشتی کارگران کیسون بحرانی است و روال رسیدگی به شکایات ما در اداره کار حدود سه ماه زمان می‌برد و دوندگی نیاز دارد. در حالی که در این وضعیت یک روز هم برای ما یک روز است. در این حدود 10 روز اعتصاب ما حتی یک بار هم استاندار یا مسئولان استانداری به میان ما نیامدند تا بگویند صدای ما را می‌شنوند.
برپایه گزارشات منتشره،کارگران شرکت کیسون پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز در ادامه اعتصاب حدود 9 روزه خود، صبح امروز(11 مردادماه) باز هم با تجمع مقابل درب استانداری خوزستان، خواستار رسیدگی به مطالبات و پرداخت 12 ماه حقوق معوقه خود شدند.
یکی از کارگران شرکت کیسون نیز به نمایندگی از دیگر کارگران معترض در تجمع امروز به خبرنگاری گفت: از روز سه‌شنبه هفته گذشته تقریبا هر روز جلوی درب استانداری خوزستان تجمع می‌کنیم. حدود 12 ماه است که حقوق حدود 340 کارگر این شرکت به تعویق افتاده و هیچکس در این زمینه پاسخگو نیست.
وی ادامه داد: واقعا وضع معیشتی کارگران کیسون آن‌قدر در تزلزل است که زندگی خانوادگی بسیاری از ما از هم پاشیده است. از سه ماه پیش که از مدیر پروژه کیسون در اهواز به صورت مسالمت‌آمیز خواستار پرداخت مطالبات‌مان شدیم، دائما با وعده و وعیدهای واهی ما را فریب دادند.
این کارگر معترض همچنین عنوان کرد: واقعا کارد به استخوان‌مان رسیده است. در تجمع امروز یکی از کارگران قصد خودکشی داشت، حتی روی بدن خود بنزین ریخت که بقیه کارگران جلوی او را گرفتند. تا کی قرار است این وضعیت ادامه داشته باشد؟ شرکت کیسیون در این حدود 10 روز تجمع دائما کارگران معترض را به اخراج تهدید کرده است.
وی ادامه داد: کیسون به ما گفته است که هر کس از این وضعیت شاکی است، می‌تواند تصفیه حساب کند و برود و شرایط تصفیه حساب را این طور تعیین کرده که ابتدا 20 درصد کل مطالبات را پرداخت می‌کند و مابقی را هر چهار ماه یک بار به صورت قسط‌بندی پرداخت خواهد کرد. یعنی روشی کاملا ظالمانه را پیش روی ما گذاشته است.
این کارگر معترض همچنین گفت: واقعا نمی‌دانیم برای شکایت نزد کدام ارگان یا نهاد برویم. وضعیت معیشتی کارگران کیسون بحرانی است و روال رسیدگی به شکایات ما در اداره کار حدود سه ماه زمان می‌برد و دوندگی نیاز دارد. در حالی که در این وضعیت یک روز هم برای ما یک روز است. در این حدود 10 روز اعتصاب ما حتی یک بار هم استاندار یا مسئولان استانداری به میان ما نیامدند تا بگویند صدای ما را می‌شنوند.
وی ادامه داد: می‌دانیم که مشکلات ما زیاد است و استاندار واقعا مشغله‌های زیادی دارد ولی ما هم گوشه‌ای از مشکلات استان هستیم . اما کسی صدای ما را نمی‌شنود و در بگو و مگوها و اختلافات میان شهرداری و سازمان قطار شهری و شرکت کیسون، تنها ما کارگران هستیم که در حال خرد شدن هستیم و تاوان این اختلافات را ما می‌دهیم.
عصرامروز،یکی دیگر از این کارگران که خواست نام وی برده نشود به خبرنگاری گفت:که در سال 87، 90، 92، 94 و 95 کارگران زیادی از شرکت کیسون اخراج شدند و تعداد اخراج شده ها در سال 95 حدود یکصد نفر بود.
وی افزود: 12 ماه است که حقوق کارگران این شرکت پرداخت نشده که پس از گذشت 12 ماه امروز به حساب هر یک از کارگران این شرکت 9 میلیون و 500 هزار ریال واریز شد.
این کارگر اضافه کرد: مسئولان در این شرکت به کارگران گفتند در صورت اعتراض داشتن به وضعیت موجود می توانند تسویه حساب کنند و اگر هم تسویه حساب کنید امکان پرداخت پول برای تسویه حساب نداریم و شاید تا یک سال دیگر پول شما پرداخت شود.
درهمین رابطه:
*تجمع کارگران پروژه قطارشهری اهوازدراعتراض به عدم پرداخت یکسال حقوق مقابل استانداری خوزستان
کارگران معترض تهدید به اخراج از کارشدند
روزشنبه هفتم مردادماه،جمعی از کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون)،دراعتراض به عدم پرداخت یکسال حقوقشان مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.
یکی از معترضان حاضر در تجمع که خواست نام او برده نشودبه خبرنگاری گفت: بیشتر کارگران این شرکت بالای 10 سال سابقه کار دارند اما با مشکلات زیادی از جمله پرداخت نشدن حقوق و مزایا روبه رو هستند.
وی با بیان اینکه به مدت 12 ماه است حقوق خود را از شرکت کیسون دریافت نکرده ایم گفت: مسئولان این شرکت در پاسخ به کارگران مدعی شده اند این شرکت پولی برای پرداخت حقوق ندارد و اگر اعتباری به این شرکت بدهند با کارگران تسویه حساب خواهیم کرد.
این کارگرمعترض درادامه افزود: هم اکنون پروژه قطار شهری غیر فعال است.
خط قطار شهری اهواز به طول 23 کیلومتر مسیر زرگان تا بقایی را شامل می شود. پیمانکار متروی اهواز شرکت چینی کیسون است که در سال 1385 کار را تحویل گرفت و قرار بود آن را پنج ساله به اتمام برساند اما این طرح با گذشت 10 سال، تنها 28 درصد پیشرفت دارد.
یکی دیگر از این کارگران در گفت‌وگو با خبرنگاری دیگراظهار داشت: من یکی از کارگران شرکت کیسون(پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز) هستم که از شهریور ماه سال گذشته تا کنون حقوقم را پرداخت نکرده‌اند.
وی افزود: قبل از عید فطر امسال مبلغ 300هزار تومان و نیز پس از اعتراضات کارگران مبلغی در حدود یک میلیون تومان برای ما پرداخت شد و این میزان مجموع پرداختی‌های این شرکت به کارگرانش از شهریور ماه سال گذشته تاکنون بوده است.
این کارگر عنوان کرد: بیش از 300نفر همانند من چنین شرایطی را دارند. به ما گفته‌اند که اگر حرف بزنیم اخراجمان می‌کنند برای همین سکوت کرده‌ایم البته ما حتی به نوبخت معاون رئیس جمهور که اواخر سال گذشته از پروژه مترو بازدید داشت موضوع عدم پرداخت حقوقمان را گفته‌ایم ولی بازهم “هیچی” نشد.
کارگر شرکت کیسون ادامه داد: تا کنون یک بازرس اداره کار هم نیامده شرکت و پرس و جو و نظارتی کند البته سه شنبه هفته گذشته به اداره کار رفتیم و آنها گفتند که پیگیری می‌کنیم ولی پس چرا پیگیری نمی‌کنند؟!
دیگر کارگر معترض با بیان اینکه وقتی حقوقمان را مطالبه می‌کنیم ما را به اخراج تهدید می‌کنند، ادامه داد: این مشکل بیش 300تا 400 کارگر است و اکثر ما مستاجریم و در معیشت خود مانده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه کارگرانی که امروز در این تجمع نیامده‌اند از ترس اخراج شدنشان است، افزود: مدیرانمان حقوق تیرماه را هم دریافت کرده‌اند ولی حقوق ما را 12 ماه است که پرداخت نکرده‌اند.
کارگر معترضی که سن و سالی هم گذرانده بود با بیان اینکه بسیاری از مسئولان کشوری از پروژه قطار شهری اهواز بازدید کردند گفت: آنها فقط می‌آمدند نگاهی می‌کردند قولی می‌دادند و می‌رفتند.
وی تصریح کرد: دیگر پروژه‌های متروی کلانشهرها که با پروژه قطار شهری اهواز آغاز شده بود اکنون پایان یافته ولی پروژه اهواز پس از 11سال فقط 10کیلومترش انجام شده است.
این کارگر معترض تاکید کرد: با این روند کاری متروی اهواز شاید تا 15یا 20سال دیگر تکمیل شود.
*تجمع اعتراضی کارگران پروژه قطارشهری اهوازمقابل استانداری خوزستان برای دومین روز متوالی!
تعدادی ازکارگران معترض در آستانه اخراج از کار
امروز یکشنبه8مرداد،برای دومین روز متوالی کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون)،دراعتراض به عدم پرداخت یکسال حقوقشان مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.
یکی از کارگران در گفت وگو با خبرنگاری اظهار کرد: یک سال است که شرکت کیسون دستمزد پرداخت نکرده و مبلغ ناچیزی به عنوان علی الحساب به کارگران داده است.
وی که خواست نامش فاش نشود با بیان اینکه کارگران این طرح با مشکل معیشتی در این مدت روبه رو بودند افزود: در این مدت حتی توان پرداخت هزینه درمان و تحصیل فرزندان خود را نداشتیم و بی پولی کارگران خانواده های آنها را در معرض فروپاشی قرار داده است.
یک مقام آگاه در سازمان قطارشهری اهواز همچنین نسبت به اخراج کارگران معترض هشدار داده است.
وی که خواست نامش فاش نشود افزود: با وجود اعتراض به حق کارگران نسبت به تاخیر یک ساله در پرداخت حقوق، اما اخراج تعدادی از آنها از اول هفته جاری آغاز شده است.
وی اضافه کرد: شرکت کیسون مدتی پیش نیز 90 نفر از کارگران را به بهانه نبود نیاز اخراج کرده است.
*گزارشی در باره تجمعات اعتراضی دامنه دار کارگران پروژه قطارشهری اهواز
جمعی از کارگران پیمانکاری پروژه قطار شهری اهواز از سه‌شنبه گذشته تاکنون دست‌کم به مدت ۴ روز تجمع اعتراضی برپا کرده‌اند.
از قرار معلوم این اجتماعات اعتراضی در روزهای سوم، چهارم، هفتم و هشتم مرداد در مقابل استانداری خوزستان برپا شده است.
حاضران در این اجتماع اعتراضی به عنوان کارگر فنی ترانسفور، تعمیرات، عملیات خاکی و اجرا در پروژه قطار شهری اهواز مشغول کارند که از تابستان سال گذشته بابت بخشی از مطالبات مزدی خود بستانکارند.
گفته شده است؛ بی‌توجهی‌های پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز در پرداخت مطالبات مزدی کارگران دلیل اصلی این تجمعات بوده است. این درحالی‌ست که در هفته‌های گذشته حدود ۹۰ نفر از جمعیت ۴۴۰ نفری کارگران این مجموعه پس از خاتمه قرارداد کار، اخراج شده‌اند.
پیگیری‌های خبرنگارایلنا از استانداری خوزستان درباره صحت برپایی تجمع اعتراضی،به تایید این تجمع منجر شد اما تلاش برای اطلاع از چگونگی رسیدگی به مشکلات این کارگران بی‌نتیجه باقیماند.
در عین حال هوشنگ شیرمردی، از اعضای کنونی شورای اسلامی شهر اهواز، درخصوص این اتفاق گفت: کارگران پروژه قطار شهری اهواز که از سال گذشته بابت مطالبات مزدی پرداخت نشده خود طلبکارند و برای همین روز گذشته در مقابل استانداری یک تجمع اعتراضی برپا شد.
وی افزود: اعتراض روز گذشته خاتمه یافته اما هنوز طلب کارگران پرداخت نشده است و در همین رابطه قرار است امروز با حضور مسئولان مربوطه؛ جلسه‌ای در خصوص چگونگی بازپرداخت مطالبات کارگران تشکیل شود.
این عضو شورای اسلامی شهر اهواز با بیان اینکه طبق قانون مسئولیت پرداخت این طلب مزدی برعهده پیمانکار پروژه قطارشهری اهواز است، افزود: شرکت کیسون در مقام پیمانکار این پروژه مدعی است که کارفرمای اصلی در دریافت صورت وضعیت‌های مالی مربوط به این پروژه با تاخیرهایی مواجه است و همین مسئله باعث تشدید مشکل نقدینگی شده است.
 اعتصاب صدها کارگر کارخانه سیمان کارون ادامه دارد
وعده سرخرمن کارفرما برای شکستن اعتصاب
مدیر عامل کارخانه سیمان کارون در واکنش به ادامه اعتصاب کارگران کارخانه سیمان کارون گفت: یک ماه حقوق معوقه طی یک هفته و کلیه معوقات کارگران تا پایان شهریور ماه در صورت بازگشت به کار پرداخت می شود.
به گزارش یک منبع خبری محلی،رحمانی مدیرعامل کارخانه سیمان کارون در رابطه با اعتراض کارگران کارخانه سیمان کارون نسبت به عدم پرداخت حقوق و حق بیمه شان گفت:در حال حاضر حق بیمه کارگران پرداخت شده ومشکل بیمه ای ندارند.
 وی افزود:در صورتی که کارگران دوباره کار خود را آغاز کنند طی یک هفته بعد از شروع بکاریک ماه حقوق معوقه پرداخت خواهد شد.
 رحمانی ادامه داد:پس از بازگشت به کار این کارگران کلیه معوقات حقوقی تا پایان شهریور ماه پرداخت خواهد شد.
درهمین رابطه:
 آغازسومین هفته اعتصاب کارگران کارخانه سیمان کارون دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان !
کارگران کارخانه سیمان کارون،از روز بیست وپنجم تیرماه،دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق،حق بیمه ودیگر مطالباتشان در اعتصاب هستند.
براساس گزارش امروز ایلنا،حدود ۴۷۰ نفر از کارگران شاغل در کارخانه سیمان کارون (مسجد سلیمان) از حدود دو هفته پیش تا هم‌اکنون در اعتراض به عدم دریافت حقوق، فعالیت شغلی خود را متوقف کرده‌اند.
منابع خبری در کارخانه سیمان کارون (مسجد سلیمان) از اعتراض کارگران این واحد صنعتی به خاطر پرداخت نشدن دست‌کم سه ماه مطالبات مزدی خبر می‌دهند.
جدا از این این طلب، کارگران سیمان کارون بابت سایر مطالبات مزدی و حق بیمه‌های پرداخت نشده نیز بستان کار هستند و در این رابطه اداره تامین اجتماعی حاضر به تمدید دفترچه بیمه آنها نیست.
علاوه بر این به نقل از کارگران معترض گفته می‌شود که آنها بابت سنوات دو سال گذشته و برخی مزایای عرفی همانند سبد کالا محروم شده‌اند.
طبق اظهارات این کارگران معترض، طبق صورت جلسه شورای تامین قرار بود همه مطالبات معوقه کارگران سیمان کارون تا تاریخ۳۱ خرداد ماه به روز شود اما هنوز هیچ اتفاقی در راستای عملیاتی شدن این مصوبه نیفتاده است.
در این رابطه «مسعود تقی‌زاده» رئیس کارخانه سیمان کارون با تایید معوقات مزدی ۴۷۰ کارگر این واحد تولیدی در خصوص اعتراض کارگران گفت: کارگران این کارخانه از روز ۲۵ تیر ماه اعتراض خود را در اعتراض به معوقات مزدی و بیمه‌ای آغاز کرده‌اند.
او با بیان اینکه روز گذشته بخشی از معوقات بیمه‌ای کارگران به تامین اجتماعی پرداخت شده است، افزود: در حال حاضر موضوع تمدید نشدن دفترچه‌ای درمانی کارگران برطرف شده و همه دفترچه‌ها قابل تمدید و تعویض است.
به گفته تقی‌زاده، پرداخت مطالبات کارگران تنها در صورت ادامه فعالیت‌های این واحد تولیدی میسر است. وی گفت: همه مسئولان شهرستانی و استانی در جریان مشکلات به وجود آمده در سیمان کارون هستند و در این زمینه جلسات متعددی را در پیگیری به این مشکلات  انجام داده‌اند.
تجمع اعتراضی کارگران کارخانه کاشي پاسارگاد نسبت به قطع گازمقابل فرمانداري بروجن
ظهرامروزیازدهم مردادماه، 240 نفر از کارگران کارخانه کاشي پاسارگاد گندمان در اعتراض به قطع گاز اين شرکت مقابل فرمانداري بروجن تجمع کردند.
کارگران تجمع کننده مقابل فرمانداري خواستار وصل گاز اين شرکت از سوي مسئولين شدند.
تجمع کنندگان گفتند: قطعي گاز اين کارخانه به علت بدهي موجب بيکار شدن کارگران شده است.
تجمع کارگران کارخانه کاشي پاسارگاد با قول مساعد مسئولان پايان يافت.
پیامی از محسن عمرانی معلم بوشهری برای فرهنگیان و کارگران سراسر کشور
درود و ادای احترام خدمت همه بزرگواران.
اینجانب محسن عمرانی به عنوان عضو کوچکی از جامعه فرهنگیان کشور بابت تمام همراهی ها وحمایتهای بی دریغ فرهنگیان و کارگران از همه معلمان و کارگران زندانی ، بسیار خرسندم و این دستاورد بزرگ را به همه شما تبریک می گویم .
به خوبی روزهایی را به یاد می آورم - دوران دانش آموزی - که در صورت دستگیری و یا اخراج یک معلم دیگر معلمان با بسیج کردن دانش آموزان و اولیا به بهانه های مختلف راهپیمایی راه انداخته و در خلال آن شعارهای مرگ بر منافق و مرگ بر ضد انقلاب سر می دادند و اندک معلمان مخالف این حرکت‌ها نیز در بهترین حالت سکوت میکردند. اما امروز نه تنها آن اتفاقات تلخ رخ نمی دهد بلکه این بار سیل پیامها و بیانیه های حمایتی هستند که به سوی معلم زندانی سرازیر می شود و به راستی همین پیامهاست که تحمل حبس را آسان می کند.
این دستاورد ، حاصل سالها تلاش و از خود گذشتگی معلمان و کارگران فعال و بی ادعایی ست که هزینه های بسیاری از جمله توبیخ ، تبعید ، زندان و اعدام را پرداخته اند . بر ماست که در راستای پاسداری از این دستاورد بزرگ و گام برداشتن رو به جلو از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم.
در پایان وظیفه خود می دانم که از عزیزان محترم کانونهای صنفی فرهنگیان گیلان -مریوان -خراسان شمالی- الیگودرز- تهران -سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و کمپین بزرگ فرهنگیان استان فارس که در دفاع و حمایت از بنده اقدام به صدور بیانیه کردند و از تک تک عزیزانی که پتیشین حمایتی از بنده را امضا نموده اند نهایت تشکر و قدردانی لازم را داشته باشم . ضمنا از زحمات و تلاشهای بی دریغ وکلای محترم
 جنابان تاج ،رئیسیان و مقدس سپاسگزارم .
به امید روزی که هیچ فعال صنفی در بند نباشد .
با احترام و سپاس - محسن عمرانی معلم بوشهری
96/5/11
بازهم عدم پرداخت بموقع حقوق وهزینه های درمانی کارگران بازنشسته صنعت فولاد علیرغم وعده و وعیدها
پرداخت حقوق بازنشستگان صنعت فولاد کشور که در ماههای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری تقریباً منظم شده بود، باز هم با تأخیر مواجه شده و در حال حاضر که در مرداد ماه هستیم وعده زمان پرداخت حقوق تیرماه این بازنشستگان مشخص نیست.
میانه سال 90 بود که در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی برخی شرکت های زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت که در صنایع فولاد کشور به فعالیت اشتغال دارند به بخش غیردولتی واگذار شدند. واگذاری این شرکت ها اگرچه در اصل در راستای برون سپاری تصدی گری از بخش دولتی و فعال سازی بخش خصوصی در فعالیت های تولیدی بود اما در این بین اصل مهمی از زیر چشم سازمان خصوصی سازی و ارگان‌های دولتی مربوطه پنهان ماند. اصل لزوم پایبندی شرکت ها به تعهدات آتی آنها که دولت پیش از خصوصی سازی بر گردن این شرکت ها گذاشته است.
یکی از این تعهدات، پرداخت سهم شرکت ها در پرداخت مستمری بازنشستگان سال های گذشته صنعت فولاد کشور بود. تعهدی که به گفته نعمت اله شهبازی، معاون سابق اقتصادی و مالی صندوق بازنشستگی فولاد کشور تا پیش از خصوصی سازی این شرکت ها نسبت به پرداخت سهمشان در وقت تعیین شده متعهد بودند اما با خصوصی سازی آنها، پرداخت از سوی شرکت ها با تأخیر همراه شد.
 در سال 93 چندین بار مسئولان صندوق بازنشستگی فولاد خبر از بسته شدن تأخیر در حقوق بازنشستگان صنعت فولاد کشور دادند اما این وعده تنها 2ماه در خوش قولی ماند.
ماجرای عقب ماندگی مزدی بازنشستگان در سال های 94 و 95 تکرار و تنها در برهه چندماهه منتهی به انتخابات دوازدهم منظم شد و مجدداً این تأخیر در 96 تکرار شد. طبق گزارش های بازنشستگان صنعت فولاد کشور پس از چند سال تأخیرهای دو تا سه ماهه، در ماه های اخیر پرداخت مستمری بازنشستگان در هر ماه با تأخیر های یک ماهه همراه است.
صبح امروز چند تن از بازنشستگان شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان با انتقاد از تأخیر دوباره در دریافت حقوق ماهانه خود، به خبرنگاری گفتند:که در مراجعه به صندوق بازنشستگی فولاد کشور، اعلام کرده اند که هنوز مشخص نیست چه زمانی حقوق تیرماه آنها پرداخت می شود.
این افراد همچنین از روند پوشش درمانی صندوق بازنشستگی فولاد گلایه کرده و اذعان داشتند مطالبات مربوط به هزینه های درمان طی ماه های گذشته پرداخت نشده و هیچ زمان مشخصی برای پرداخت این مطالبات از سوی مسئولان صندوق بازنشستگی فولاد ایران اعلام نمی شود.
تجمع اعتراضی پرستاران و دانشجویان پرستاری ابهر نسبت به طرح تربیت پرستار بیمارستانی همزمان با سفر وزیربهداشت
روزگذشته(10مرداد)،پرستاران و دانشجویان پرستاری همزمان با سفر وزیر بهداشت به این شهرستان با  تجمع در مقابل بیمارستان الغدیر ابهر، خواستار  لغو آئین نامه طرح تربیت پرستار بیمارستانی شدند.
براساس گزارشی که امروز رسانه ای شد،روز گذشته دانشجویان پرستاری و پرستاران ابهری با افتتاح بیمارستان الغدیر با حضور وزیر بهداشت تجمع کردند.
این تجمع به منظور لغو آئین نامه طرح تربیت پرستار بیمارستانی و  با در دست داشتن پلاکاردهایی که حرف دل پرستاران بر روی آن ها نوشته شده بود،  برگزار گردید .
بیمارستان تازه تاسیس الغدیر ابهر  که روز گذشته توسط وزیر بهداشت افتتاح شد جز لیست بیمارستان هایی می باشد  که به دنبال جذب 30 نفر پرستار بیمارستانی هستند و دانشکده پرستاری و مامایی با ظرفیت 60 نفر و در جوار این بیمارستان می باشد ، بنابراین دلیلی برای جذب 30 پرستار و تربیت آنها در بیمارستان وجود ندارد به همین جهت دانشجویان و پرستاران مقابل این بیمارستان تجمع کرده و اعتراض خود را از اجرای چنین طرح های ضد پرستاری به گوش مسئولین رساندند.
تجمع پرستاران شرکتی موسسه آوای سلامت در اهوازدراعتراض به وضعیت استخدامی وعدم پرداخت یکسال مطالباتشان مقابل دانشگاه علوم پزشکی
روز گذشته(10مرداد)، پرستاران شرکتی موسسه آوای سلامت دراعتراض به وضعیت استخدامی و عدم پرداخت یکسال مطالباتشان مقابل دانشگاه علوم پزشکی اهواز تجمع کردند.
 یکی از پرستاران شرکتی از این موسسه درگفتگو باخبرنگاری اظهار داشت: در سال ۹۳ آزمون استخدامی برای جذب پرستاران برگزار شد که در حین آزمون مسئولین اعلام کردند که این استخدامی به صورت قراردای می باشد که پس از گذراندن گزینش و ورود به بیمارستان متوجه شدیم که این قراردادها به صورت ۳ ماهه شرکتی است.
 وی خاطر نشان کرد: از سال ۹۳ تا کنون پرستارانی که در آزمون استخدامی شرکت کرده بودند به صورت شرکتی مشغول به فعالیت هستیم  و قراردادی نشده ایم.
 این پرستار افزود: تنها مشکل پرستاران شرکتی بودن آنها نیست زیرا این موسسه در پرداخت حقوق، کارانه و... با تاخیر عمل می کند و به گونه ای نیز امنیت شغلی برای پرستاران شرکتی وجود ندارد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر قریب به یک سال است که معوقات و مطالبات پرستاران شرکتی پرداخت نشده و با پیگیری های مستمر پرستاران،شرکت اعلام می نماید که ۳ ماه است که کارانه پرستاران آماده پرداخت است اما متاسفانه دانشگاه اقدام به پرداخت این معوقات نمی کند.
 وی افزود،از دیگر مشکلات شرکتی بودن پرستاران این است که بیمارستان ها آنان را جز نیروهای خود نمی  دانند وبراساس این موضوع برای دریافت گواهی کسر از حقوق می بایست پرستار به دفتر شرکت مراجعه و درخواست گواهی کسر از حقوق دهد که برای دریافت این گواهی ۱۰ روز زمان لازم است زیرا این گواهی ها از تهران صادر می گردند.
وی بیان کرد: در حال حاضر سئوال ما این است که در عدم پرداخت معوقات پرستاران شرکتی، دانشگاه مقصر است یا شرکت؟ از مسئولین خواستاریم هرچه سریع تر به این موضوع رسیدگی نمایند تا مشکلی در امرار معاش پرستاران بوجود نیاید.
نامه‌‌ی جمعی از فعالان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه فرهنگیان به سرپرست دانشگاه:
دانشجو- معلم بایستی مطالبه‌گر باشد/ با دانشجویان تندخویی نشود
دانشجویان دانشگاه فرهنگیان در نامه‌ای خطاب به سرپرست این دانشگاه، خواستار ایجاد فضای انتقاد و بحث و گفتگو در این دانشگاه شدند.
به گزارش11مرداد ایلنا، جمعی از فعالان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه فرهنگیان (وابسته به وزارت آموزش و پروش) در نامه‌ای که به خطاب به سرپرست این دانشگاه نوشته‌اند، خواهان توجه به مطالبات قانونی خود شدند.
در این نامه با بیان اینکه دانشجو-معلم بایستی مطالبه‌گر باشد، آمده‌ است: «دانشگاه فرهنگیان» که در بدو تأسیس قرار بود نور چشم و عزیز دردانه آموزش و پرورش شود این روزها در کوران بی‌تفاوتی‌ها و سیاسی‌کاری‌ها به بیماری بدحال مبدل شده که اگر تیم درمانی متخصص و دلسوزی بر بالینش حاضرنشود، دارفانی را وداع خواهد گفت.
در ادامه این نامه، درخواست بازتر شدن فضای دانشگاه مطرح شده و در عین حال آمده‌است: در دانشگاه فرهنگیان که دانشجویانش قرار است کسوت معلمی برتن کنند، نه تنها مطالبه‌گری و انتقاد محلی از اعراب ندارد،  بلکه به طرق مختلف دانشجویان این دانشگاه مورد تندخویی قرار می‌گیرند.
گردهمایی اهالی موسیقی در اعتراض به لغو غیرقانونی کنسرت‌ها در خانه موسیقی
امروز11مرداد،جمعی از اهالی موسیقی در اعتراض به لغو غیرقانونی کنسرت‌هادر خانه موسیقی گرد هم آمدند و طوماری را خطاب به رئیس‌جمهور امضا کردند.
تجمع اعتراضی اهالی شهرستان نیمروز به بیکاری ومشکلات فرسایش خاک،دریاچه هامون وبیماری وبا مقابل فرمانداری
امروزیازدهم مردادماه،جمعی از اهالی شهرستان نیمروز،دراعتراض به بیکاری ومشکلات فرسایش خاک،دریاچه هامون وبیماری وبا مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.
به گزارش یک منبع خبری محلی،تجمع کنندگان اعلام کردند،مسئولان حق زندگی و فرسایش خاک که این روز ها مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند را در نظر بگیرند و برای حل آنها پیگیری های لازم را انجام دهند.
اهالی شهرستان نیمروز همچنین در این تجمع شعار هایی برای احیای دریاچه هامون، پیگیری معضل بیکاری و مقابله با بیماری هاری سردادند.
پیش از این بیماری هاری جان6 نفر را در منطقه سیستان گرفته بود که هیچ یک از فرمانداری های پنج شهر سیستان به این موضوع واکنشی نشان نداده اند.
با این حال احیای دریاچه هامون و همچنین رایزنی با کشور افغانستان جهت پرداخت حق آبه ایران و دریاچه هامون خواسته اهالی سیستان است، خشکی دریاچه هامون در اوایل مرداد ماه هر سال باعث مرگ و میر میلیون ها ماهی و پرنده می شود که این امر ضربه سنگینی را به اقتصاد خانواده های سیستانی وارد می کند.
  زنجیره انسانی اعتراضی در سایت پسماند گناوه نسبت به وضعیت نامناسب محل معدن زباله
روزگذشته(10مرداد)،جمعی از دوستداران محیط زیست در گناوه روز سه شنبه در اعتراض به وضعیت نامناسب محل معدن زباله این شهر، زنجیره انسانی تشکیل دادند.
برپایه گزارشاتی که امروز رسانه ای شد،شرکت کنندگان در این برنامه که به همت انجمن یاوران سبز اندیش طبیعت این شهرستان برگزارشد، به وضعیت نامطلوب زباله های تخلیه و رهاشده در این سایت اعتراض کردند.
آنان با حمل دست نوشته هایی با مضمون گناه طبیعت چیست؟ و اینجا هوا به میل تو نفس می کشد خواستار چاره اندیشی و تدبیر مسئولان برای بهبود وضعیت این نقطه خطرآفرین برای سلامت مردم و طبیعت شدند.
رئیس انجمن یاوران سبزاندیش طبیعت گناوه به خبرنگاری گفت: سایت پسماند گناوه در منطقه هدف گردشگری شهرستان فاقد ارزیابی زیست محیطی است.
وی افزود: این نقطه همجوار سد خاکی آبخیزداری، یک کیلومتری ساحل در ارتفاعات سنگلاخی ، گذر دره های سیلابی فصلی، چندین سال است که محل انبوه هزاران تن زباله شهر دفن نشده است.
وی گفت: این وضعیت نابسامان، منشا پیامدهای بحرانی زیست محیطی از جمله سرایت شیرابه ها و پسماندها به زمین های پایین دست کشاورزی و ساحل، تهدید سلامت عمومی ناشی از آتش سوزیهای مکرر، انتقال بیماری و دهها عوارض خطرناک شده است.
در این برنامه اعضای انجمن ووشو و بانوان آب و آفتاب و اهالی روستای قلعه حیدر حضور داشتند.
سایت معدن زباله شهر گناوه در نزدیکی روستای قلعه حیدر در شمال اسان بوشهر قراردارد.
۱۰ دلیل بحرانی شدن بازار کار تحصیلکرده ها/ ۴.۵ میلیون فارغ التحصیل بیکارند
در شرایطی که بیکاری این روزها به بحرانی ملی در کشور تبدیل شده و بخش عظیمی از این بیکاران فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند، همواره این سوال مطرح است علت روند رو به رشد بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی چیست؟
بحث بحرانی شدن بیکاری موضوعی است که همواره مورد نقد کارشناسان اقتصادی قرار می گیرد. کارشناسان بازار کار عقیده دارند به همان میزان که فضای اشتغال کشور دچار تحولات اساسی نسبت به دهه های گذشته شده به همان میزان نیز دچار آسیب‌های جدید شده است.آمارها حکایت ازبیکاری حدد 4.5میلیون نفری فارغ التحصیلان بیکار دارد.  اما دلایل بحرانی شدن بازار کار تحصیل کرده ها چیست؟
1- جمعیت دارای تحصیلات عالی بعد از انقلاب 14 برابر شد که این میزان برای مردان حدود 10برابر و برای زنان 23 برابر است؛ اما ظرفیت های بازار کار به عقیده کارشناسان اقتصادی و بازار کار نه تنها پیشرفت چندانی برای پذیرش سیل متقاضیان کار نداشته، بلکه در مواردی پس رفت نیز داشته است.
2- جامعه برای جستجوی بهتر کار از سطح تحصیلات کاردانی در دهه 60 به سمت تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد در دهه 90حرکت کرده است. این مسئله علاوه بر اینکه سطح توقعات جامعه از کار و اشتغال را تغییر می دهد، شاغل شدن افراد را پیچیده تر می کند که خود دلیلی بر بروز بحران بیکاری برای فارغ التحصیلان است.
3- طی یکی دو دهه گرایش شدیدی به برخی رشته ها مانند بازرگانی، حقوق، مهندسی، رشته های گروه بهداشت و پزشکی، کشاورزی، کامپیوتر، دامپزشکی، علوم تربیتی و... شکل گرفت که نتیجه آن انباشت تقاضا برای کار برای فارغ التحصیلان این رشته ها، دشوارتر شدن ورود به بازار کار و در نتیجه دامن زدن به بیکاری کارجویان جوان است.
4- آمارها نشان می دهد تمایل به تحصیل در برخی از این رشته ها به صورت تصاعدی و چشمگیر افزایش یافته است. به عنوان نمونه متقاضیان تحصیل در رشته های گروه بهداشت و پزشکی 17 برابر شده، اما آیا بازار کار برای همه این افراد جا دارد؟
5- با وجود بی میلی بیشتر فارغ التحصیلان به تحصیل در برخی رشته ها مانند زیرگروه های خدماتی، اما نرخ بیکاری افراد فارغ التحصیل در این رشته ها از سال 65 تا 90 کاهش یافته و در سال های گذشته این رشته ها از بازار کار بهتری برخوردار شده اند. بنابراین نامتوازن بودن تحصیل در رشته های مختلف نیز دلیلی بر مسئله دار شدن اشتغال کارجویان درس خوانده است.
6- برخی گروه های تحصیلی مانند کشاورزی، دامپزشکی و علوم تربیتی دارای بالاترین درصد از بیکاران هستند که دلایل گوناگونی دارد. اساسا در ایران، هیچگونه پایش و تحقیقی از وضعیت بازار کار رشته های دانشگاهی توسط دولت و یا خود دانشگاه ها صورت نمی گیرد و افراد بدون هرگونه اطلاعی از بازار کار آینده رشته های تحصیلی، وارد دانشگاه ها می شوند. متاسفانه در حال حاضر، هیچگونه بانک اطلاعاتی قابل اعتنایی از وضعیت بازار کار، نیازها، وضعیت جذب دانشجو، آینده شغلی کارجویان و اطلاعات مهم و کلیدی از این دست وجود ندارد و انتخاب ها باید با چشمانی بسته انجام شود.
7- رشته های تحصیلی دانشگاهی توسط خود جوانان نیز اغلب بر اساس نیازسنجی بازار کار صورت نمی گیرد و افراد بر اساس پارامترهای دیگری مانند علاقه شخصی، رشته دانشگاهی انتخاب می کنند. این مسئله باعث می شود درصد قابل توجهی از کارجویان در زمان جستجو برای شغل، با مشکلات جدی مواجه شوند؛ هرچند علاقه و گرایش به رشته تحصیلی باعث ایجاد انگیزه در افراد برای تحصیلات می شود و بدون علاقه کاری پیش نمی رود ولی در شرایط فعلی بازار کار، باید تلفیقی از علاقه و بازار کار رشته ها را دنبال کرد.
8- به دلایل نامعلوم نرخ مشارکت اقتصادی افراد دارای تحصیلات عالی از 68.9 درصد در سال 65 به 48 درصد در سال 90 کاهش یافته که معنای آن سرگشتگی و بی برنامگی درصد قابل توجهی از افراد تحصیل کرده درباره آینده خود است.
9- بیکاری افراد دارای تحصیلات عالی در فاصله سال های65 تا 90 به میزان 4 برابر شده است؛ با این حال دانشگاه ها همچنان به روند جذب دانشجو ادامه می دهند و صف متقاضیان ورود به دانشگاه هم برقرار است. همچنین شاید زمان آن رسیده باشد که بخش قابل توجهی از تحصیلات پس از دیپلم متوسطه به سمت رشته های فنی و مهارت آموزی سوق پیدا کند.
10- اگر قرار است دانشگاه ها به روال رقابتی جذب دانشجو ادامه دهند، یکی هم باید برای بازار کار فارغ التحصیلان دانشگاه ها، برنامه ریزی کند به نحوی که یا پذیرش میلیونی دانشجو تا چند سال متوقف شود و یا اینکه فرصت های جدید شغلی برای ورود افراد به بازار کار فراهم شود.
منبع:تسنیم-11مرداد
جان باختن کارگر شهرداری بندرعباس حین کار براثر گرمازدگی
امروز11مرداد، سید علی حسینی  کارگرشهرداری منطقه دو بندرعباس پس از 6روز درکما بودن براثر گرمازدگی،جان باخت.
این پاکبان پنجم مرداد حوالی ساعت 15در حال نظافت بازار روز بندرعباس دچار گرمازدگی شد و به کما رفت.
این پاکبان بندرعباسی از نیروهای شرکتی شهرداری بندرعباس(شرکت حامی صادق) بود که پس از شش روز کما، ساعتی پیش درگذشت. از این پاکبان ۳۶ ساله، یک دختر ۹ساله به یادگار مانده است.
مرگ کارگر مقنی در اعماق چاه
بعد از ظهرروزگذشته(10مرداد)،یک کارگرمقنی حین کار در اعماق یک چاه در بزرگراه رسالت، خیابان کرمان جنوبی، کوچه صافی،جانش را ازدست داد.
به گزارش11مرداد پایگاه خبری 125، ساعت 14:03 روز گذشته در پی مراجعه حضوری ساکنین محله به ایستگاه 71 و اطلاع رسانی حادثه احتمال برق گرفتگی کارگر در هنگام کار در یک ساختمان در حال تخریب، گروه امداد و نجات 60 مستقر در ایستگاه 71 با هماهنگی ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی تهران به بزرگراه رسالت، خیابان کرمان جنوبی، کوچه صافی اعزام شدند.
نادر خوش نیت آزاد، رییس ایستگاه 71 در این باره ابراز داشت: با رسیدن نیروهای عملیات به محل حادثه با توجه به اطلاعات اولیه ای که مالکین ساختمان ارائه داده بودند عملیات نجات کارگر آغاز شد.
وی ادامه داد: آتش نشانان به سرعت ایمن سازی های اولیه را آغاز کردند و با بکارگیری ابزار موجود در محل، و ابزارهای نجات وارد این چاه به عمق 13 متر شدند و پس از دادن کمک های اولیه به مصدوم او را از عمق چاه به سطح زمین منتقل و تحویل عوامل اورژانس دادند که متاسفانه پس از بازدید و معاینات پزشکی توسط عوامل اورژانس، مرگ این کارگرتبعه افغانستان تایید شد.
یازدهم مردادماه1396
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار وگزارشات کارگری10مرداد1396
اعتراض به طرح های کارورزی و مهارت آموزی وظیفه ای همگانی (کارگران،معلمان،پرستاران،کارمندان،دانشجویان،فارغ التحصیلان دانشگاه ها،دانش آموزان ،جوانان متقاضی کارو....) است
اعتراض به اجرای طرح های کارورزی و مهارت آموزی دفاع ازدستاوردهای کارگران، حقوق خود ونسل های آینده است
- کارورزی دلبری دولت از بازار سرمایه
- ادامه اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران نسبت به عدم پرداخت چهارماه حقوق وبلاتکلیفی شغلی
- تجمع جوانان متقاضی کارشهرستان مُهربرای اشتغال مقابل فرمانداری
- تجمع اعتراضی معلمان آزمون استخدامی سال 95 دراهوازنسبت به وضعیت استخدامی
- ضرورت تداوم پشتیبانی گسترده از اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه
- مرخصی محسن عمرانی
- رسول بداقی آزاد شد
- رسول بداقی: چرا من درسکوت راهی زندان شدم؟
- تشدید اذیت و آزار و سرکوب معلمان در ایران:
اسماعیل عبدی و محسن عمرانی آزاد باید گردند!
- تجمع اعتراضی مالکان مسکن مهر مقابل شرکت عمران پردیس
- گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری درباره کارگرجان باخته کارخانه داروسازی بهداشت کاررشت
- جان باختن7کارگربدلیل حوادث کاری دراستان همدان طی 3ماهه اول سال جاری
- جان باختن کارگر کارخانه فولاد آلیاژی ایران حین کار
- مرگ کارگری درساوه بر اثر برق‌گرفتگی
- راننده و شاگرد زنده زنده در شعله های تریلر نفت کش سوختند
کارورزی دلبری دولت از بازار سرمایه
اسماعیل محمدولی
کارورزی، مهارت‌آموزی؛ اسم‌هایی که این روزها بین اخبار گم‌ شده‌اند، روزی چنان مهم می‌شوند که تاریخمان را با آنها نشانه‌گذاری کنیم. اکنون در شروع داستان، طبیعتا چیز زیادی نمی‌دانیم. این اسم‌ها زمانی مهم می‌شوند که اثرشان را به‌ شکل بی‌بازگشتی بر زندگی و اطرافمان گذاشته باشند. زمانی که وقت مرور بی‌خاصیت ریشه‌های بحران می‌رسد.
آن زمان خواهند گفت که در تیرماه ٩٦، دولت مجموعه طرح‌های ارزان‌سازی نیروی کار به قصد ایجاد اشتغال انبوه را آغاز کرد. اولین طرح با نام کارورزی زمانی اجرا شد که با وجود شاغل‌فرض‌کردن هر فردی که (به قول وزیر کار وقت) در هفته یک ‌بار رختخواب والدینش را جمع می‌کرد، آمار بی‌کاری نزدیک به ١٣ درصد بود.
در این طرح دولت از جانب دانش‌آموختگان دانشگاهی، پرداخت دوسوم از حداقل مزد و حق بیمه تأمین اجتماعی را به کارفرمایان متقاضی استخدام آنان می‌بخشید. این طرح باعث ایجاد نوع جدیدی از کارگر در بازار کار ایران شد. کارگرانی که پس از گذراندن دانشگاه‌، برای ورود به بازار کار به مرحله تازه‌ای می‌رسیدند که نیازمند گذراندن دوره‌ای ١١‌ماهه‌ و قابل تکرار با دریافت نامنظم یک‌سوم حداقل ‌مزد بودند.
در آینده، وقتی از ریشه‌های بحران حرف می‌زنیم، کلمه من‌درآوردی «کارورزی» جلب توجه خواهد کرد. پرسیده می‌شود با وجود آشنایی مردم با واژه کارآموزی، چه لزومی به معرفی کلمه‌ای دیگر بود آن‌هم در شرایطی که دولت تلاش می‌کرد به مردم بقبولاند این کارورزی همان کارآموزی است.
پاسخ این سؤال ناامیدکننده خواهد بود: یک کلک دم‌دستی حقوقی. چون تعریف قانون ‌کار از کلمه کارآموز و دوره کارآموزی با شرایطی که دولت برای کارورزی در نظر داشت، متفاوت بود (از جمله شرط سنی ١٥ تا ١٨ سال)، دولت برای تغییر شرایط کارآموزی تنها یک راه‌حل قانونی داشت که لایحه‌ای را برای تغییر فصل پنجم قانون‌ کار به مجلس ببرد. اما راه دوم را انتخاب کرد. ابتکارش این بود که با تغییر کلمه کارآموز به کارورز، یک مفهوم حقوقی جدید خلق کند. این روش در کشورهایی که قانون‌مبنا باشند، به‌گونه‌ای است که دولت‌ها هوس امتحانش را نمی‌کنند. کشورهای قانون‌مدار چند لایه نظارتی برای ممانعت از قانون‌گذاری از سوي قوه ‌مجریه دارند. اساسا مجلس به‌همین‌دلیل اختراع شده است. در غیبت مجلس جناح سیاسی رقیب ورود می‌کند. سکوت این دو نهاد در برابر رفتار دولت برای آنان معنی‌دار خواهد بود.
کسانی که قرار است ریشه‌های بحران را بررسی کنند خواهند گفت کارورزی طرح یک دولت نبوده. این طرح از نادر محصولات مشترک هر دو جناح عمده سیاسی بوده است. جناح مقابل نیز هفت ‌سال قبل‌تر از آن، طرحی مشابه با نام «استاد-شاگردی» را اجرا کرده بود. در آینده نیز اگر مثل امروز رسانه‌ها به دنبال اسم‌گذاری روی چیزها باشند، کارورزی را فرزند خلف استاد- شاگردی صدا می‌زنند.
در آینده وقتی به مرور ریشه‌های بحران برسیم، کارورزی تنها شروع داستان خواهد بود. بخش هیجان‌انگیز و غافلگیرکننده‌اش مربوط به وقایع چند ماه بعد از این‌روزهاست. زمان اجرای طرح «مهارت‌آموزی در محیط کار واقعي.»
 اگر مخاطبان کارورزی دانش‌آموختگان متقاضی کار بودند، طرح تکمیلی آن، مهارت‌آموزی، برای کارگران شاغل و بی‌کار در تمام سطوح تحصیلی و با هر سطحی از سابقه ‌کار و مهارت، شرایط مشابه و در مواردی سخت‌تر از کارورزی تدارک دیده است. این طرح رونمایی کامل از آن چیزی است که کارورزی با لکنت به دنبالش بود. رسیدن به هدف عرضه ارزان‌ترین نیروی کار منطقه. برای کسانی که قرار است در آینده با کنار هم قراردادن سلسله‌وقایع به مردم توضیح دهند ماجرا چطور اتفاق افتاد، شرح مو‌به‌موی اتفاقات این روزها به کار می‌آید. آنها خواهند گفت اقتصاددانان مستقر در دولت به جای ساختن شغل‌هایی که زندگی یک خانواده را تأمین کنند، شغل‌هایی با یک‌سوم حداقل ‌مزد ساختند که برای زندگی یک نفر هم کفایت نمی‌کرد. آنها از زمانه‌ای می‌گویند که امنیت و دورنمای یک شغل در محدوده یک ماه تا یک سال قرارداد موقت تعریف می‌شد اما متفکران دولتی آن امنیت مصنوعی را هم مانع سرمایه‌گذاری معرفی کردند. آنها از سرمایه‌گذاران موهومی خواهند گفت که دولت‌ها در دوره‌های مختلف با طرح‌های پرهزینه‌ای سعی در جلب‌نظرشان داشته‌اند: تغییر قراردادهای ثابت به موقت، خارج‌کردن کارگران مناطق آزاد از حمایت قانون کار، انوا‌ع معافیت‌های بیمه‌ای، ایجاد بازار سیاه اشتغال، خروج کارگاه‌های زیر پنج و سپس زیر ١٠ نفر از شمول قانون کار، طرح‌های ضربتی پرداخت وام اشتغال‌زایی و... . وقتی مجبور شویم مجموعه تلاش‌های نهاد دولت در ایران برای جلب سرمایه‌گذاران را مرور کنیم، چهره‌ای از عاشق دردمند اشعار کلاسیک فارسی را می‌بینیم که برای دلبری از معشوق به هر دری می‌زند،
 اما درنهایت دست از پا درازتر به خانه اول بازمی‌گردد و همچنان مثل هر مجنونی، علت شکست و بی‌محلی را در ضعف‌های خدمات‌رسانی‌اش به معشوق جست‌وجو می‌کند. به سختی می‌توان از این موجود گرفتار، انتظار واقع‌بینی و درک شرایط پیرامون را داشت. اما روزی که بحران دیده شود که معمولا در مرحله بی‌بازگشت این اتفاق می‌افتد، چاره‌ای جز یادآوری امروز نمی‌ماند.
آنها از دوره‌ای تاریخی حرف خواهند زد که نه‌تنها تشکل مستقلی برای شنیده‌شدن صدای انتقاد کارگران به رقم حداقل مزد وجود نداشت که این رقم غیرقانونی، ناگهان به یک‌سوم نزول کرد و این اتفاق د‌ر زمانی افتاد که حداقل‌ مزد کامل به اندازه یک‌سوم خط فقر تقریبی بود؛ در زمانه‌ای که دولت خط ‌فقر رسمی را اعلام نمی‌کرد.
بالاخره روزی می‌رسد که مجبور به جواب به این سؤال شویم که «کارگران چطور با این حقوق‌ها زندگی می‌کنند». جوابی که عده‌ای از ما را شگفت‌زده می‌کند، این است که آنها نمی‌توانند زندگی کنند و مجبورند به تدریج بیشتر در برابر نیازهای اولیه زندگی کوتاه بیایند.
منبع:شرق
ادامه اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران نسبت به عدم پرداخت چهارماه حقوق وبلاتکلیفی شغلی
امروزسه شنبه دهم مردادماه،کارگران کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران درادامه اعتصاب و تجمعات اعتراضی دامنه دارشان نسبت به عدم پرداخت چهارماه حقوق وبلاتکلیفی شغلی مقابل ساختمان مدیریت این شرکت تجمع کردند.
دور جدید اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد ایران دراعترض به عدم پرداخت حقوق ازروز29تیرماه آغازشده است.
یکی از این کارگران در گفت و گو با خبرنگاری اظهار کرد: ما خواستار پرداخت حقوق، معوقات و راه افتادن خط تولید کارخانه هستیم.
وی که خواست نامش فاش نشود بیان کرد: در هنگام فعال بودن خط تولید امکاناتی همچون دستکش، آب یخ و حتی آبی برای خوردن کارگرها وجود ندارد.
قائم مقام گروه ملی صنعتی فولاد ایران در میان تجمع کنندگان حضور یافت و در جمع آنها اعلام کرد: آماده کار هستیم ولی باید منتظر تشکیل مجمع عمومی باشیم.
سید محمود حسینی افزود: از مبلغ یک هزار و 500 میلیارد ریال که توسط دادستانی بلوکه شده بود 500 میلیارد ریال آزاد شده که هنوز چک آن نقد نشده و باید منتظر مجمع عمومی ماند.
یکی دیگر از کارگران درباره سخنان قائم مقام این شرکت اظهار کرد: مجمع عمومی شرکت 2 هفته دیگر تشکیل می‌شود لذا می خواهند 2هفته دیگر زمان بخرند.
قابل یاد آوری است که کارگران گروه ملی فولاد ایران ازروز29تیرماه آغاز دست به اعتصاب زدند و مدیرعامل این شرکت به آنها وعده 10 روزه پرداخت حقوق را داد اما به گفته کارگرها هنوز این اتفاق میسر نشده است.
درهمین رابطه:
*دورجدید اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد ایران پنجمین روزش را پشت سرگذاشت
دور جدید اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد ایران دراعترض به عدم پرداخت حقوق ازروز29تیرماه آغاز وتابه امروز2مردادماه، ادامه پیداکرد.کارگران معترض طی این روزهادرمحل کارشان حاضر وتجمع برپا داشتند.
یکی از کارگران گروه ملی که نخواست نامش فاش شود به خبرنگاری گفت: به جز فروردین ماه سال جاری حقوق باقی ماه‌ها هنوز پرداخت نکردند این در حالی است که در همه ماه‌ها سرکار حاضر بودیم و خط تولید فعال بود و تولید داشتیم.
وی ادامه داد: با وجود این که در چند ماه گذشته حقوق دریافت نکردیم اما خط تولید را متوقف نکردیم و از مدیران درخواست کردیم که حقوق ما را پرداخت کنند اما کسی توجه ای نمی‌کرد.
این کارگر گروه ملی با اشاره به وعده های ضد و نقیض حرف های مدیران بالادستی‌شان درباره علت پرداخت نشدن حقوق‌هایشان بیان کرد: هر بار دلیل پرداخت نشدن حقوق کارگران را بلوکه شدن پول ها توسط دادگستری اعلام میکردند یا می گفتند پول ها آزاد شده و در بانک ملی است.
وی ادامه داد: الان از مدرسه فرزندم پیام فرستاده اند که شهریه ها باید هر چه زودتر پرداخت شود تا فرزندم را بتوانم در مدسه ثبت نام کنم پول قبض های آب و برق خانه چند ماه است پرداخت نشده، شاید کسی باورش نشود حتی طی چند شب گذشته شام برای خوردن نداشتیم و جلو خانواده سرافکنده شدیم.
وی بیان کرد: هیچ گونه امیدی به ما داده نمیشود، ما کارگر هستیم و همه زندگیمان به همین حقوق اندک وابسته است. مهندسان و کارشناسان کارخانه همچنان حقوق های بالای خود را دریافت میکنند ولی ما ماه ها است که در مقابل زن و بچه سرافکنده هستیم .
رئیس هیات مدیره گروه ملی صنعتی فولاد ایران با تایید این اعتصابات گفت: کارگران گروه صنعتی ملی فولاد فقط حقوق 2 ماه را دریافت نکردند و به خودشان هم توضیح داده‌ایم که چه زمانی حقوقشان پرداخت می‌شود.
حمید محمودی درباره این که چرا تاکنون حقوق این کارگران پرداخت نشده توضیح داد: علت پرداخت نکردن حقوق آنها این است که ما هنوز پولمان دریافت نکرده‌ایم.
وی تاکید کرد: حقوق کارگران طی یک هفته تا ده روز آینده پرداخت می‌شود.
* ادامه اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران برای ششمین روزمتوالی
امروزسوم مردادماه، اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران برای ششمین روزمتوالی دراعتراض به عدم پرداخت  حقوقشان ادامه پیداکرد.
براساس گزارشات منتشره، کارگران معترض گروه ملی صنعتی فولاد ایران امروز نسبت به صحبت‌های مدیرعامل این شرکت درباره آنچه که فعال بودن برخی خطوط تولید این کارخانه و پرداخت حقوق کارگران عنوان کرده بود واکنش نشان دادند.
در پی اعتصاب پنج روزه کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران، ایرنا مصاحبه‌ای با حمید محمودی، مدیرعامل گروه ملی فولاد انجام داد که وی اعلام کرد حقوق‌ سه ماه نخست امسال کارگران این گروه، پرداخت شده و خط فولاد سازی آن فعال است.
درهمین رابطه یکی از کارگران گروه ملی فولاد اظهارکرد: خبر راه اندازی خط فولاد سازی این شرکت کذب است و این خط فعال نیست و حقوق کارگران نیز از فروردین تاکنون پرداخت نشده است.
وی که خواست نامش فاش نشود بیان کرد: کارگران وعده‌های زیادی شنیده‌اند که عملی نشده‌اند به خاطر همین دیگر نمی‌توانند به حرف مدیرعامل اعتماد کنند.
وی اظهارکرد: نیمی از مشکلات این شرکت داخلی است.
همچنین تعدادی از کارگران گروه ملی نیز اظهار کردند: صحبت‌های مدیر عامل درباره پرداخت حقوق کارگران صحت ندارد و آنها چندین ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند همچنین هم اکنون این شرکت تولیدی هم ندارد و خطوط تولید آن متوقف است.
* اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران ده روزه شد
امروز شنبه هفتم مردادماه، اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دهمین روز راپشت سرگذاشت.
دور جدید اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد ایران دراعترض به عدم پرداخت حقوق ازروز29تیرماه آغازشده است.
یکی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران به نمایندگی از سایرین درگفتگوباخبرنگاری با اشاره به تجمع کارگران این کارخانه در روزهای گذشته اظهار کرد: از هفته گذشته 3 بخش از کارخانه تولید ندارد و کارگران در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود، کار نمی‌کنند و تولید را متوقف کرده اند.
وی افزود: کارگران در بخش‌هایی که مواد اولیه وجود دارد، اجازه تولید نمی‌دهند و برخی از بخش‌ها نیز که تولید وجود دارد، کارگران به دلیل پرداخت نشدن حقوق، اجازه خروج تولیدات را نمی‌دهند و خواستار پرداخت حقوق و مطالبات خود هستند.
این کارگر تصریح کرد: سه ماه است که به ما حقوقی پرداخت نشده و این مساله زندگی همه ما را با مشکل رو به رو کرده است. در سال 96 فقط حقوق فروردین ماه کارگران به آن‌ها پرداخت شده و این مساله فاجعه است. باید به داد کارگران گروه ملی فولاد برسند.
یک کارگر دیگر در این زمینه اظهار کرد: در حال حاضر کارگران حقوق سه ماه خود را دریافت نکرده‌اند. ما می‌خواهیم که به مشکلاتمان رسیدگی شود زیرا کارخانه تولید و فروش دارد. هیچکس از وضعیت زندگی کارگران خبر ندارد اما وضعیت زندگی بسیاری از ما خوب نیست و باید زودتر به این وضعیت رسیدگی شود.
وی عنوان کرد: با توجه به این‌که مالکیت کارخانه مشخص شده است باید تکلیف این شرایط زودتر مشخص می‌شد و ثباتی در شرایط به وجود می‌آمد اما اوضاع اصلا مشخص نیست و کسی هم به مشکلات کارگران توجه نمی‌کند.
تجمع جوانان متقاضی کارشهرستان مُهربرای اشتغال مقابل فرمانداری
پیش از ظهرامروز10مرداد،جمعي از جوانان متقاضی کار مُهر برای احقاق حقوق برحقشان مبنی بر اشتغال در صنايع منطقه مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.
به گزارش یک منبع خبری محلی،سيد محمد موسوي فرماندار و علوي رئيس اداره کار شهرستان مُهر با حضور در جمع تجمع کنندگان و پس از شنيدن سخنان آنها توضيحاتي در به کارگيري و اشتغال جوانان در منطقه براي جوانان بازگو کردند .
رئيس اداره کار تعاون و رفاه اجتماعي شهرستان مهر با اشاره به وضعيت کار و اشتغال شرکت‌هاي فعال در حوزه اين شهرستان گفت: در مُهر پرونده پالايشگاه گاز پارسيان از لحاظ جذب نيروي انساني بسته شده و در برخي از مواقع سرريز کرده است.
وي گفت: شرکت ديگري که مشغول به فعاليت بود، پالايشگاه بنزين است که به دليل مسائل مالي و خلف وعده‌ از سوي يکي از شرکاي سرمايه گذار تا امروز روند ساخت متوقف شده است و عملاً از دست ما کاري در اين زمينه ساخته نيست.
رئيس اداره کار شهرستان مُهر گفت: به غير از شرکت هاي درحال ساخت در شهرک صنعتي تنها شرکت بزرگي که اکنون فعال است و روند ساخت و ساز خودش را پيگيري مي کند، پروژه استحصال اتان است که از زماني که ما در جريان هستيم و محکم بر سر اشتغال نيروهاي بومي ايستاديم، به ندرت نيروي غير بومي وارد پروژه کردند .
علوي گفت: بخشي از نيروي کار اين پروژه جزء نيروهاي استخدامي شرکت پيمانکار در طرح هاي ديگر در ساير نقاط کشور بوده با شروع فعاليت در اين طرح آنان را منتقل کرده اند که اين از اختيارات قانوني خودشان است اما بخشي از نيروها نيز به دليل فشار رئيس هيات مديره پروژه از شهرستان هايي مانند کازرون آورده شده اند .
وي ادامه داد: با توجه به اينکه اين پروژه در دو منطقه يعني عسلويه و مُهر در حال اجرا است، حتي اداره کار منطقه ويژه پارس جنوبي نيز نتوانسته است جلوي ورود نيروي غير بومي در اين پروژه را بگيرد و 100 درصد نيروي حراست را در عسلويه به خواست رئيس هيات مديره مشغول به کار شده اند اما در مُهر ما محکم ايستاديم و کمتر اجازه ورود نيروي غير بومي داديم .
در ادامه سيد محمد موسوي فرماندار مُهر پيرامون فعاليت پالايشگاه بنزين گفت: مشکل مالي و سرمايه گذاري اين واحد صنعتي مرتفع شده و به زودي فعاليت ساخت که تاکنون نزديک به 60 درصد پيشرفت داشته را ادامه خواهد داد و نزديک به 250 نفر را به طور مستقيم مشغول به کار خواهد کرد و شغل هاي غير مستقيم قابل توجهي نيز خواهد داشت .
فرماندار مُهر با اشاره به اينکه بيش از پنجاه درصد نيروهاي پالايشگاه گاز پارسيان اهل شهرستان لامرد هستند ، تصريح کرد: اين مسأله بدين دليل است که ما لامرد را بومي خود محسوب مي کنيم و به همين صورت ما نيز توقع داريم در استخدام نيروهاي حاضر در پروژه هاي لامرد سهم جوانان جوياي کار ما هم محفوظ بماند .
تجمع اعتراضی معلمان آزمون استخدامی سال 95 دراهوازنسبت به وضعیت استخدامی
صبح امروزدهم مرداد ماه،حدود 400 نفر از معلمانی که در 1395در خوزستان در آزمون استخدامی آموزش و پرورش پذیرفته شدنددراعتراض به وضعیت استخدامیشان در محل تالار اجتماعات مطهری اهواز تجمع کردند.
یکی از معترضان که خواست نامش برده نشود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: در سال 95 آزمون استخدامی توسط وزارت آموزش و پرورش برگزار شد که قرار بر این بود افراد پذیرفته شده به صورت پیمانی جذب آموزش و پرورش شوند اما از سوی وزارت آموزش و پرورش اعلام شده که این افراد باید به صورت حق التدریس مشغول به کار شوند.
وی افزود: هم اکنون افراد قبول شده در آزمون، در حال گذراندن دوره های آموزشی هستند و خواستار پیگیری این موضوع توسط مسئولان مبروطه و رفع نگرانی شغلی خود هستند.
درهمین رابطه،معاون پژوهش،برنامه ریزی و منابع انسانی اداره کل آموزش و پرورش خوزستان  گفت:طبق قانون این نیروها در سازمان مدیریت و برنامه ریزی ردیف استخدامی دارند و به صورت پیمانی استخدام می شوند.
حرج چلداوی گفت: دستوری مبنی بر استخدام حق التدریسی این افراد اعلام نشده است.
وی افزود: مقرر بود افراد پذیرفته شده دراین آزمون استخدامی دوره پودمانی خود را از مهر امسال آغاز کنند ولی به دلیل کمبود نیروی معلم در خوزستان قرار شد تا پیش از پایان دوره پودمانی از اول مهر به صورت حق التدریس بر سر کلاس درس بروند.
وی ادامه داد: دوره پودمانی این افراد از تابستان آغاز شده و تا نیمه زمستان امسال ادامه خواهد داشت.
ضرورت تداوم پشتیبانی گسترده از اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه
 اخبار اعتراضات و اعتصابات کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، مبارزات شجاعانه آنها، بسته شدن جاده بین المللی اندیمشک-اهواز در روزهای اخیر، یورش شبانه به منازل کارگران معترض و بازداشت ‌آنها، تشدید جو امنیتی در منطقه، تهدید کارگران و ایجاد رعب و وحشت و تلاش جهت ایجاد تفرقه در صفوف کارگران، همه و همه را مطلع هستیم. همانطور که سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه اعلام نمود، ده کارگری که کماکان در بازداشت بودند پس از محاکمه در دادگاه شوش توسط دادستان به طور موقت و با سپردن کفالت یا فیش حقوقی از زندان آزاد شدند و مورد استقبال گرم همقطاران خود قرار گرفتند. این نگرانی وجود دارد که تعداد بیشتری متعاقبا مورد هدف کارفرما، حراست شرکت و نیز نیروهای امنیتی و انتظامی قرار بگیرند. آزادی موقت کارگران بازداشتی نباید به هیچ  رو موجب کاهش حمایت از آنان و بطور کلی مبارزات شجاعانه کارگران هفت تپه گردد. باید تاکید و تکرار شود که مجرم در این اعتراضات مدیر عامل شرکت، کارفرما و بطور کلی دولت و نظام جمهوری اسلامی است که با سیاستهای خصوصی سازی و تحمیل بی حقوقی به کارگران و سرکوب تشکل مستقل آنان چنین شرایط غیرقابل تحملی را برای کارگران فراهم آورده است که مجبور گردند در گرمای طاقت فرسای تابستان خوزستان جاده ها را ببندند تا شاید بتوانند مزد کاری را که انجام داده اند بگیرند. باید در سراسر ایران فریاد زد که اعتراض حق کارگران است و سازمان دادن اعتراض و اعتصاب نه تنها جرم نیست بلکه از حقوق بنیادی کارگران است. مجرمین اصلی را باید به جامعه و جهان نشان داد.
خواسته های کارگران هفت تپه اینک عملا شامل دو بخش در هم تنیده می باشند. رئوس خواسته های فوری کارگران شامل پرداخت دستمزدهای معوقه، پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی توسط کارفرما، پرداخت کامل حقوق و مزایای بازنشستگان و در همین راستا توقف پروسه خصوصی سازی شرکت نیشکر هفت تپه و خروج نیروهای امنیتی و انتظامی از محیط های کار  است. لغو بدون قید و شرط هر گونه اتهام و تعقیب قضایی علیه کلیه کارگران بازداشتی اینک در کنار مطالبات فوق باید به خواست کارگران اضافه شود. افزون بر این لازم است که همزمان با تداوم پشتیبانی از مبارزات کارگران نیشکر هفت تپه، فعالانه تلاش نمود که تشکل مستقل کارگران نیشکر هفت تپه، یعنی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، که در تمام این سالها تحت سرکوب و کنترل شدید امنیتی بوده است، بتواند هر چه منسجم تر و متحدتر در مقابل کارفرما و دولت حامی آن قد بر افرازد و صدای کارگران معترض باشد. بنابراین در اعتراضات جاری، تلاش برای تحمیل تشکل مستقل کارگری و حق اعتصاب و اعتراض به کارفرما و دولت بسیار مهم است و نه فقط توسط کارگران مبارز هفت تپه بلکه همه ما با جدیت پیگیری شود.         .
 در روزهای اخیر شاهد اوج گیری همبستگی با کارگران معترض هفت تپه در ایران و خارج کشور بوده ایم.  اتحاد بین المللی به سهم خود کماکان به اطلاع رسانی و کمپین در سطح جهانی ادامه میدهد و به نوبه خود از کلیه تشکلات، سازمانها، احزاب و فعالین کارگری و چپ دعوت می کند که علاوه بر حمایتهای مهم سیاسی، معنوی و تبلیغاتی تاکنونی از کارگران هفت تپه و مبارزات آنان، به زبانهای مختلف و در اقصی نقاط جهان در این زمینه اطلاع رسانی کنند و فعالانه جلب حمایت بین المللی کارگری و انسانی از مبارزات کارگران زحمتکش و محروم هفت تپه را در دستور کار خود قرار دهند.
در مقابل حملات لجام گسیخته سرمایه داران و رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی به طبقه کارگر در ایران راهی به جز مقاومت متشکل، سازمان یابی و اتحاد و همبستگی طبقاتی وجود ندارد.
http://bit.ly/2w034Bo
http://bit.ly/2tYLqR4
http://bit.ly/2ueiwaT
زنده باد مبارزات کارگران نیشکر هفت تپه!
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
۳۱ جولای ۲۰۱۷
مرخصی محسن عمرانی
محسن عمرانی از فعالین صنفی معلمان در استان بوشهر که از اردیبهشت امسال در زندان به سر می برد  با موافقت دادستانی استان از نهم مردادماه به مدت سه روز در مرخصی خواهد بود.
محسن عمرانی پیشتر در هفته ی معلم امسال در اعتراض به زندانی شدن خود و دیگر فعالین صنفی ده روز را در اعتصاب غذا به سر برده است این فعال صنفی در حالی محکومیت خود را سپری می کند که دادگاه بدوی در حکمی ناعادلانه ایشان را به سه سال زندان تعزیری و دوسال انفصال خدمت محکوم کرده بود که با تلاش های ارزنده آقایان تاج ، رییسان و مقدس وکلای این فعال صنفی در دادگاه تجدید نظر حکم نام برده به یکسال حبس تعزیری و دو سال انفصال خدمت تقلیل یافت.
به امید آزادی کامل این فعال صنفی و رفع تمام اتهامات وارده و برگشت ایشان به کار
فعالیت صنفی جرم نیست
منبع:کانال کانون صنفی معلمان
رسول بداقی آزاد شد
امشب نهم مردادماه 1396 ساعت 22 رسول بداقی بازرس کانون صنفی معلمان تهران از ندامتگاه  تهران بزرگ آزاد شد.
آقای بداقی که به اتهام " تمرد از مامورین دولت در حین انجام وظیفه " به 4 ماه حبس محکوم شده بود پس از گذراندن  دو ماه از زندان ازاد گردید.
اردیبهشت 95 به دنبال اعتصاب غذای 23 روزه محمود بهشتی لنگرودی که  به بستری شدن وی در بیمارستان هزار تحتخوابی منجر شد آقای بداقی قصد ملاقات با وی داشت که با ممانعت ماموران همراه و حراست بیمارستان روبرو گردید متعاقب این برخورد رسول بداقی 24 ساعت بازداشت موقت شد و پرونده جدیدی علیه وی گشوده شد.
این وقایع در حالی رخ داد که تنها یک هفته از آزادی رسول بعد از 7 سال زندان می گذشت.
منبع:کانال کانون صنفی معلمان
رسول بداقی: چرا من درسکوت راهی زندان شدم؟
درود برفرهنگیان شریف
باعرض ادب واحترام به پیشگاه باشکوه معلمان ارجمند،اینجانب از ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ تا ۹ مرداد ۱۳۹۶ نزدیک به دوماه درندامتگاه تهران بزرگ (زندان تازه سازی درکویرحسن آباد قم )زندانی بودم،بگذریم که این زندان به فینال زندانها شناخته شده است،اما من نام آنراجهنمی درکویرمی نامم،زیرامن در۷ سال زندانهای رجایی شهر،اوین وکچویی،حتی در۷ماه انفرادی به اندازه ی این دوماه شکنجه نشدم.
بگذریم ...
داستان وضعیت این زندان مفصل است،و درآینده ی نه چندان دور وضعیت این زندان را برای همکاران شریف وانسانهای بشردوست گزارش خواهم کرد.
اماچرا من زندان رفتم،وچراهنگام رفتن به زندان،همکاران را خبردارنکردم؟
در خرداد ۹۵ آقای محمودبهشتی،دوست وهم‌ اندیش ما پس از ۲۳روزاعتصاب غذا برای درمان ازاوین به بیمارستان هزارتختخوابی(امام خمینی) اعزام شد،من فقط یکی دوهفته بود،که پس از۷سال اززندان آزادشده بودم،بسیاری ازهمکاران براین باوربودند،که من به ملاقات محمود نروم،تلاش کردم که به دستورهمکاران باشم،امانتوانستم خودم رامتقاعدکنم،ورفتم تا محمودراببینم،مامورین حراست زندان دم در ایستاده بودندوجلوی من را گرفتند،پس ازسلام واحوالپرسی ازآنان خواهش کردم ،اجازه بدهند،وارد سالن شوم،آنها اجازه ندادند،ازمن خواستند،ده دقیقه صبرکنم،پس ازده دقیقه آنان گفتند،ده دقیقه ی دیگر صبرکنم،اما پس ازنیم ساعت آنان گفتند،حق ملاقات نداری،من هم‌ ناراحت شدم،وداد زدم که من باید به ملاقات دوستم بروم،دادزدن من همانا و حمله ی شش/هفت نفر مرد قوی هیکل همان!
من ناچاراً به دفاع ازخودپرداختم،پلیس بیمارستان وارد عمل شد،به دستان من دستبند زدند،پس از نوشتن گزارش مرا راهی کلانتری چهارراه ولیعصر کردند،مسئولین کلانتری به خاطر دخالت نیروهای بی نام ونشان بسیار متاسف شدند،کلانتری نامه ی آزادی مرا نوشت وبرای ختم پرونده مراراهی دادسرای روزنامه ی رسمی(پارک شهرتهران )کرد،دادسرای پارک شهرعدم صلاحیت زد،وپرونده را به دادسرای مقدس اوین ارجاع داد،ما به کلانتری برگشتیم ، رئیس کلانتری اصرارداشت که همان شب نگذارد این معلم(من) درزندان بمانم،امابه اعتراف خودشان کاری ازدستشان برنمی آمد. جعفرابراهیمی وشهرام حیدری هم همراه من بودند، کلانتری چهاراه ولیعصر باتاسف ازمن می پرسید،تو که هستی وچرا عده ای برایت پرونده سازی کرده و حتی نیروی انتظامی را تحت فشار قرار می دهند،که توآزادنشوی؟
بالاخره فردای آن شب من راهی دادسرای مقدس وسپس زندان اوین شدم، شش/هفت روزدر زندان اوین بودم، اماباقرارکفالت شهرام حیدری معلم اسلامشهری ودوست خودم،آزاد شدم، یکسال مرتب پرونده ی من دردادگاه قدوسی ( میدان ونک) درجریان بود، قاضی پرونده به بهانه ی اینکه من نیم ساعت دیربه دادگاه رسیده ام، حکم ۴ماه زندان به اتهام(تمرد ازمامورین دولت درحین انجام وظیفه)بطور غیابی صادر کرد،من اعتراض کردم ،ودفاع آخررا بطورکتبی ارائه دادم،اما سودی نداشت،دردادگاه تجدید نظرهم حکم تاییدشد،شعبه یک دادسرای مقدس اوین جناب عباسی مرا احضارکرد،دراین حکم یادآوری شده بود، درصورت عدم مراجعه،حکم جلب صادر خواهد شد.
اینجانب به خاطرجلوگیری ازافزایش  تنش های موجودمیان فرهنگیان عزیز،وتمرکزبیشتر روی تلاش برای آزادی آقایان اسماعیل عبدی ومحسن عمرانی، وهمچنین جلوگیری ازنگرانی بیش ازپیش  همکاران عزیز نخواستم،خبرزندانی شدن خودم رسانه ای شود،به این خاطرازهمه ی همکاران شریف وهیات مدیره ی کانونهای صنفی معلمان کشور پوزش می خواهم.
بالاخره در نهم مردادماه ۱۳۹۶ طبق قانون "مرخصی منجر به آزادی" به دستور رئیس زندان وبااستفاده از اختیاراتی که رئیس زندان برای زندانیان زیر۶ماه دارد،بااحتساب دوران بازداشت پس ازدو ماه اززندان تهران بزرگ آزاد شدم.
منبع: کانال کانون صنفی معلمان
تشدید اذیت و آزار و سرکوب معلمان در ایران:
اسماعیل عبدی و محسن عمرانی آزاد باید گردند!
اذیت و آزار و سرکوب معلمان نه تنها متوقف نگردیده است بلکه به یکی از شاخص های برجسته در کارنامه سراسر جنایتکارانه جمهوری اسلامی تبدیل شده است.
در روز پنجشنبه ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۷، اسماعیل عبدی بار دیگر توسط مامورین حکومتی بدون اطلاع قبلی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. این در حالیست که او همچنان از عوارض ناشی از دو سال حبس ظالمانه و اعتصاب غذای اخیر خود که ۳۸ روز به طول انجامید رنج می برد و نیاز به مداوا دارد.
بازداشت مجدد عبدی در حالیکه وثیقه برای آزادی موقت او گذاشته شده بود، خشم معلمان و کارگران در ایران و در سطح بین المللی را بر انگیخته  است.  کانونهای صنفی معلمان، سندیکای کارگران شرکت واحد، اتحادیه آزاد کارگران و دیگر تشکل های مستقل در داخل کشور بازداشت مجدد اسماعیل عبدی را شدیدا محکوم کرده اند.  در سطح بین المللی  نیز  فدراسیون جهانی معلمان و کارگران آموزشی، "آموزش بین الملل"، در بیانیه ای به تاریخ ۲۸  ژوئیه اعلام کرده است که دستگیری مجدد عبدی دقیقا دو سال پس از زندانی شدن او به دلیل فعالیتهای صنفی اش در کسب حقوق معلمان و   جلوگیری از شرکت او  در کنگره جهانی آموزش بین الملل در کانادا صورت می گیرد. آموزش بین الملل ادامه می دهد که دستگیری اخیر عبدی، به دنبال بازداشت کارگران هفت تپه در روزهای اخیر، نشاندهنده دور جدید دیگری از سرکوب فعالین کارگری و صنفی در ایران است.
اسماعیل عبدی، که بدنبال ۲۸ روز اعتصاب غذا بطور موقت به بیمارستان منتقل گردیده بود، پس از دو روز دوباره به زندان اوین بازگردانده شد،  و سرانجام در تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۱۷ با قید وثیقه بطور موقت آزاد شده بود. آموزش بین الملل در بیانیه  خود می نویسد که عبدی توسط مقامات ایران به دلیل فعالیتهای اتحادیه ای و کارزار برای آموزش و پرورش ، رایگان و همگانی مورد هدف قرار گرفته است. در این بیانیه آموزش بین الملل و اتحادیه های کارگری شریک آن از دولت ایران می خواهند که از اعمال  فشار و  ایجاد محدودیتها علیه فعالین حقوق معلمان و فعالیتهای مشروع اتحادیه ای،   دست بر دارد و به حقوق بنیادین کارگری و انسانی کلیه کارگران و کارکنان خدمات عمومی احترام بگذارد.
 آشکار است که جمهوری اسلامی بویی از احترام به حقوق کارگری و انسانی نبرده است و نخواهد برد. اما تداوم و گسترش اعتراضات کارگری و فرهنگی در ایران و حمایت  تشکل های کارگری در سطح بین المللی می تواند این رژیم سرکوب گر را  به عقب براند و مجبورش کند تا به مطالبات کارگران، معلمان و دیگر زحمتکشان ایران تن دهد.  در چنین بستری است که امکان آزادی کارگران و معلمین زندانی نیز تامین می شود. هم ا ینک کارگران و معلمین بسیاری یا در بازداشت هستند و یا به بهانه های گوناگون و واهی تحت پیگرد قضایی بسر می برند.  سرکوب اعتراضات روزهای اخیر کارگران نیشکر هفت تپه و بازداشت حدود ۲۰ نفر از کارگران،  تازه ترین گواه از ماهیت سرکوب گرانه این رژیم  است. اگر چه  کارگران به قید ضمانت آزاد شده اند، اما اذیت و آزار و تعقیب قضایی آنان متوقف نشده است.
همزمان با این وضعیت،  کارزار برای آزادی معلم در بند آقای محسن عمرانی، که بدنبال دادگاههای بدوی و تجدید نظر به تحمل یکسال حبس بابت "فعالیت تبلیغی علیه نظام" و دو سال ممنوعیت از مشاغل آموزشی در آموزش و پرورش محکوم شده است،  تداوم دارد و لازم است که مورد حمایت عمومی قرار گیرد . حبس یکساله آقای محسن عمرانی از تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ در زندان بوشهر آغاز شد.  
افزون بر این ها ، کانون صنفی معلمان (تهران) اعلام نموده است که "رضا مسلمی از فعالین صنفی خوشنام  و از معلمان استان همدان در سکوت خبری رسانه ای به حبس  محکوم شده است . وی که از اعضای فعال کانون معلمان همدان و شورای هماهنگی تشکلهای صنفی سراسر کشور است، بواسطه فعالیت های صنفی و اطلاع رسانی در جهت پیگیری مطالبات صنفی معلمان به یکسال حبس تعلیقی به مدت پنج سال محکوم شده است". کانون صنفی معلمان در  ادامه می افزاید  دهد که "آقای طاهر قادرزاده ، معلم و عضو انجمن صنفی کردستان (سقز) که از فعالان صنفی خوشنام استان کردستان می باشد، با حکم ناعادلانه 91 روز زندان تعلیقی مواجه شده است". کانون صنفی معلمان (تهران) اعلام کرده است که همچنان پیگیر رفع  اتهامات امنیتی از فعالیت های صنفی، و دفاع از معلمان در بند در سراسر کشور، خواهد بود. در همین حال سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه نیز در بیانیه ای به تاریخ ۸ مرداد ۱۳۹۶ تداوم اذیت و آزار معلمان و فعالان کارگری را محکوم کرده و خواهان آزادی کارگران آموزشی (معلمان) از زندان و لغو احکام قضایی صادره علیه آنان شده است.
 در چنین شرایطی ضروری است که  تلاشهای گسترده در داخل کشور و کارزار های بین المللی برای آزادی کلیه کارگران و معلمان بازداشتی و زندانی با قدرت هر چه بیشتر ادامه یابد.
لینک های به زبان انگلیسی:
http://bit.ly/2uRXxg9
http://bit.ly/2uetwFr
http://bit.ly/2uSg8Zj
 اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
۳۱ ژوئیه ۲۰۱۷
تجمع اعتراضی مالکان مسکن مهر مقابل شرکت عمران پردیس
امروز دهم مردادماه،جمعی از مالکان مسکن مهر فاز 9 پردیس در اعتراض به تاخیر شرکت عمران پردیس در واگذاری واحدهای مسکونی، مقابل این شرکت تجمع کردند.
مشکلات مالکان مسکن مهر با شرکت عمران پردیس، مشکل دامنه داری است و پیش از این تجمعات گسترده تری در اعتراض به عملکرد این شرکت از سوی مالکان مسکن مهر انجام شده است.
گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری درباره کارگرجان باخته کارخانه داروسازی بهداشت کاررشت
مرگ کارگر کارخانه داروسازی بهداشت کاررشت درحین کار
غروب روزسوم مرداد ماه، یکی از کارگران کارخانه بهداشت کار رشت، هنگامی که در پایان شیفت کاری و در ساعت اضافه کاری مشغول نظافت و شستشوی خطوط تولید بوده، دچار مسمومیت دارویی می شود. دو نفر دیگر از کارگران هنگامی که متوجه بدحالی همکارشان می شوند، برای نجات او اقدام نموده و وارد محوطه مربوطه شده که آنها نیز دچار مسمومیت دارویی شدید، گردیده اند. این سه نفر توسط آتش نشانی از آن مکان خارج و به بیمارستان منتقل می شوند، اما متاسفانه یکی از کارگران به علت شدت مسمومیت دارویی جان خود را ازدست می دهد. " مهدی بذرکار "، کارگری که جان خود را در اثر این حادثه ازدست داد، تنها34 سال سن داشت.
مسلما" مهدی بذرکار اولین قربانی حوادثی از این دست نبوده و آخرین آن نیز نخواهد بود و روزی نیست که ما خبری از مجروح و مصدوم شدن یا مرگ کارگران بر اثر حوادث کاری را نشنویم.
بدیهی است مسئولیت مستقیم این حادثه و حوادثی از این دست به عهده کارفرما و سرمایه داران و مدیریت شرکت می باشد. چرا که همه کارخانه ها و بخصوص شرکت های داروسازی که با مواد دارویی و شیمیایی خطرناک سر و کار دارند، می بایست در درجه اول ایمنی کارگران را چه از نظر ایمن سازی خطوط تولید و تهویه هوا و تهیه ماسک و لباس ایمنی و چه از لحاظ آموزش کارگران، تامین نمایند. کمیته های بهداشت و ایمنی موجود که در حال حاضر در کارخانه ها مسئولیت بهداشت و ایمنی کارگران را به عهده دارند، کمیته هایی فرمالیته و تحت فرمان کارفرمایان می باشند. مسئولیت نظارت بر ایمنی کار، تنها از نمایندگان واقعی و منتخب کارگران بر می آید و تنها آنان می توانند دلسوزانه به این امر مهم کمک کنند.
لازم به توضیح است شرکت داروسازی بهداشت کار، واقع در شهر صنعتی رشت، از شرکت های بسیار سود آوراست که علاوه بر تولید مواد اولیه داروسازی، به تولید شیر خشک نوزاد تحت لیسانس شرکت فا سبل بلژیک نیز مشغول است.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری - 96/05/07
جان باختن7کارگربدلیل حوادث کاری دراستان همدان طی 3ماهه اول سال جاری
مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان از مرگ 7 کارگر وافزایش13درصدی کارگران صدمه دیده بر اثرحوادث ناشی از کار در استان خبر داد.
دکتر علی‌احسان صالح با بیان اینکه در 3 ماهه امسال 106 نفر در استان بر اثر حوادث ناشی از کار مجروح شده‌اند، اظهار کرد: شمار مجروحان حوادث کار در مدت مشابه سال گذشته 94 نفر بوده است.
وی با اشاره به افزایش 13 درصدی مجروحان و مصدومان حوادث‌کار در استان، ادامه داد: امسال 7 نفر در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده‌اند که از نظر جنسیت تمامی آنها مرد بوده‌اند.
صالح با اشاره به اینکه آمار فوتی‌های ناشی از حوادث کار تغییری نداشته است، یادآور شد: در 3 ماهه سال گذشته نیز 7 مرد جان خود را از دست دادند.
وی حوادث کار را از دو منظر تشریح کرد و گفت: برخی از افراد پیش از بروز سانحه به علت بیماری از جمله سکته قلبی جان باخته سپس دچار سانحه کار می‌شوند که در معاینات پزشکی این موضوع رصد و مشخص می‌شود.
وی سقوط از بلندی، اصابت جسم سخت، سوختگی و کمبود اکسیژن را از مهمترین عوامل فوت ناشی از حوادث کار عنوان کرد و یادآور شد: با رعایت نکات ایمنی می‌توان این حوادث را تا حد قابل توجهی کاهش داد.
جان باختن کارگر کارخانه فولاد آلیاژی ایران حین کار
حادثه درکارخانه فولاد آلیاژی  ایران واقع در یزد، بلوار آزادگان، بلوار دهقان منشادی، کیلومتر ۲۴ جاده فولاد آلیاژی، جان یک کارگر راگرفت.
براساس گزارشی که امروز رسانه ای شد،رامین زارع کارگر شرکتی کارخانه فولاد آلیاژی ایران در حین تعمیر پاتیلهای شرکت دچار حادثه شد وجان باخت.
علت مرگ این کارگر،جداشدن و اصابت گوشواره پاتیل به سَر، عنوان شده‌است.
مرگ کارگری درساوه بر اثر برق‌گرفتگی
فرمانده انتظامی شهرستان ساوه از جان باختن کارگری 48 سالهدرشب گذشته(9مرداد)، در یکی از شرکت‌های صنعتی این شهرستان بر اثر برق گرفتگی خبر داد.
سرهنگ "پرویز اسدی " گفت: در حدود ساعت 21 و 30 دقیقه شب گذشته در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی 110 مبنی بر برق گرفتگی کارگری در یکی از شرکت های صنعتی، بلافاصله ماموران انتظامی این شهرستان در راستای بررسی موضوع به محل اعزام شدند.
وی ادامه داد: در بررسی‌های انجام شده از محل حادثه مشخص شد که کارگری 48 ساله در یکی از شهرک های صنعتی این شهرستان در هنگام تعمیر یک دستگاه جرثقیل سقفی سوله کارگاه دچار برق گرفتگی شده و بر اثر شدت جراحات وارده در محل کار خود، جان سپرده است.
راننده و شاگرد زنده زنده در شعله های تریلر نفت کش سوختند
تریلر نفت کش در ریگان آتش گرفت و راننده و شاگردش زنده زنده سوختند.
سرهنگ عباس احمدپور فرمانده انتظامی شهرستان ریگان گفت :در پی اعلام مرکز فوریت های پلیس 110 مبنی بر وقوع آتش سوزی مامورین پاسگاه عباس آباد سردار بلافاصله به محل اعزام شدند.
وی افزود : ماموران پس از حضور در صحنه مشاهده کردند یک خودروی تریلر در حال سوختن است که با حضور عوامل آتش نشانی ، آتش خاموش شد .
احمدپور گفت : در بررسی های بعمل آمده مشخص شد راننده و سرنشین خودرو که هویت آنها معلوم نیست طعمه حریق و بعلت شدت سوختگی فوت نموده اند .
دهم مردادماه1396
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت