.
يكشنبه ۳ تير ۱۳۹۷.
امروز:
Jun 24 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 27 ارديبهشت 1396 ساعت 03:00

اخباروگزارشات کارگری26/25/24اردیبهشت

- بیکاری300کارگرمعدن زمستان یورت آزادشهر!
عدم پرداخت دیه جان‌باختگان حادثه این معدن !
- کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:آخرین گزارش از وضعیت فعلی  معدن زمستان یورت
- آموزشی به کارگران معدن درباره ایمنی وبهداشت کار داده نمی شود!
- معادن ایران؛ استانداردهای غیراجباری، نظارتهای تشریفاتی
بیکاری300کارگرمعدن زمستان یورت آزادشهر!
عدم پرداخت دیه جان‌باختگان حادثه این معدن !
دبیر خانه صنعت، معدن استان گلستان با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۳۰۰ کارگر معدن آزادشهر بیکار شده‌اند، گفت: قرار بود دیه جان‌باختگان هم در اسرع وقت پرداخت شود اما هنوز انجام نشده است.
محمدرضا عظیمی دبیر خانه صنعت، معدن استان گلستان در رابطه با آخرین اخبار این معدن به خبرنگاران گفت:این معدن در حال حاضر برای بررسی دلایل حادثه پلمب است و هنوز زمان دقیق رفع پلمب آن اعلام نشده است.
وی در پاسخ به این پرسش که حجم زیادی از کارگران این معدن در بخش بهره‌برداری کار می‌کردند آیا این تعطیلی به‌معنای بیکاری آنها نیست، افزود: بله، حدود 300 کارگر در حال حاضر بیکار هستند البته قرار بود دیه جان‌باختگان هم در اسرع وقت پرداخت شود اما هنوز انجام نشده است.
دبیر خانه صنعت، معدن استان گلستان تصریح کرد: در مورد حقوق معوق کارگران هم پرداخت‌هایی انجام شده اما به‌دلیل کسری بودجه هنوز به‌صورت کامل این امر صورت نگرفته است.
عظیمی اعتقاد دارد: در خوشبینانه‌ترین حالت باید بعد از انتخابات در انتظار تعیین تکلیف دیه و حقوق عقب‌افتاده کارگران این معدن باشیم.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:آخرین گزارش از وضعیت فعلی  معدن زمستان یورت
 بنا به گزارش رسیده به کمیته هماهنگی با پیدا شدن آخرین جسد از اجساد کارگران مدفون شده از زیر آوار، معدن زمستان یورت آزاد شهر جهت ادامه تحقیقات تا اطلاع ثانوی تعطیل و پلمپ گردید.  
کارگران معدن جسته و گریخته مطلع شده اند که تمایل دولت به تعطیلی دایم معدن و معرفی کارگران به سازمان تامین اجتماعی جهت دریافت بیمه بیکاری می باشد.  این موضوع اعتراض کارگران را در اینجا و آنجا برانگیخته و آنها مترصد فرصت جهت وادار کردن حاکمیت به بازگشایی مجدد معدن پس از انجام تعمیرات لازم و اصلاح موارد ایمنی از قبیل نصب تجهیزات هشدار دهنده خطر هستند.
لازم به ذکر است اکثریت سهام معدن فوق متعلق به شرکت صنایع روی ایران وابسته به یکی از نهاد های نظامی و امنیتی می باشد و تمامی مدیران و مسئولین معدن از میان فرماندهان و سرداران نظامی انتخاب می شوند.
 واحد ایمنی معدن پیش از این بارها نسبت به خطرات موجود هشدار داده ولی با توجه به افزایش فروش زغال سنگ در سال جاری و سود سرشارآن، مسئولین به هیچ عنوان خواهان لحظه ای تاخیر و یا توقف در بهره برداری از این معدن و تعمیر سیستم های تهویه و نصب تجهیزات ایمنی در آن نبودند. این مسئله موجب تجمع گاز در فضای معدن و نتیجتاً انفجار آن شده است.
در حال حاضر با توجه به فضای انتخاباتی و رقابت جناح های مختلف با یکدیگر ،به ویژه فشار کارگران در هنگام بازدید روحانی از معدن زمستان یورت، بخش هایی از حقوق و مزایای معوقه کارگران که چندین ماه به تعویق افتاده بود،با کمک ده میلیاردی دولت پرداخت گردیده و مبلغ شانزده میلیون تومان به خانواده های داغدیده پرداخت شده است. آن چه بدیهی است سود پرستی صاحبان معدن در کنار ناکارامدی بازرسان اداره کار  موجب بی توجهی به هشدار کارگران زحمتکش معدن گردیده و ان چه در این میان بی اهمیت می باشد، همانا جان های عزیزی است که پر پر گردیده اند.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری -   25/02/96
آموزشی به کارگران معدن درباره ایمنی وبهداشت کار داده نمی شود!
نائب رییس تاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به خبرنگاری گفت:در بسیاری از معادن هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی نحوه استفاده و به‌کارگیری کارگران معدن مانند کارگران ساده است. آموزش خاص کار در معدن برای کارگران برقرار نیست. به‌طورمعمول کارگران ساده معدن مهارت‌های لازم را به‌طور تجربی در معادن می‌آموزند.
 در زمینه ایمنی، بهداشت در محل کار، مسائل مربوط به‌سلامت و ملاحظات خاص کار در معدن، مسائل فنی و موضوعات زیست‌محیطی و مواردی که مرز باریکی با تخریب محیط‌زیست دارد آموزشی به کارگران معدن داده نمی‌شود.
کمک‌های امدادی اولیه از مهم‌ترین مسائلی است که باید به کارگران درباره آن آموزش داده شود. کارگران معدن باید بدانند متناسب با محیطی که در آن کار می‌کنند، چطور و چگونه می توانند کمک‌هایی را به آسیب دیدگان برسانند. زمانی که در معدن کسی دچار سانحه می‌شود، نزدیک‌ترین افراد به او همکارانش هستند  بنابراین روی کمک این افراد در حوادث احتمالی معدن بیش از هر کس باید حساب کرد و اقدامات  اولیه درباره چگونگی کمک‌رسانی به حادثه دیدگان را  آموزش داد.
متأسفانه کارگران معدن در ایران از این آموزش‌ها بی‌نصیب ماندند. در عمل سازوکاری برای فراگیری این موارد ضروری برای نیروی کار معدن به‌طور عمومی در نظر گرفته نشده و معادن هم به‌طور منفرد این مسئله را دنبال نمی‌کنند.
 در سطوح بالاتر از کارگران معدن، یعنی تکنیسین و مهندسین هم آموزش‌ها بیشتر فنی است و مسائل مربوط به ایمنی، بهداشت و حوادث و سوانح کمتر موردتوجه قرارگرفته است.
معادن ایران؛ استانداردهای غیراجباری، نظارتهای تشریفاتی
ایران با دارا بودن حدود ۶۸ نوع ماده معدنی غیرنفتی در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان جای گرفته اما ضریب ایمنی در این معادن در پایین ترین سطح خود قرار دارد.
یکی از مشاغلی که همگان به آن به عنوان سخت ترین شغل دنیا نگاه می کنند کار در معدن است. این بخش از اقتصاد کشور که مبتنی بر کشف و استخراج منابع و ذخایر طبیعی است یکی از درآمدزاترین بخش‌های تولیدی کشور محسوب می شود.
پس از وقوع حادثه معدن زمستان یورت آزاد شهر و کشته شدن بیش از ۴۰ نفر از کارگران استان گلستان در این معدن مهر سعی دارد با معرفی و تشریح مسئولیت ها، اهداف و وظایف و سهم بخش‌های مختلف مرتبط با امور معدنی کشور، مسئولیت هر یک از این بخش ها در اجرای استاندارد و ایمنی در معادن و حفظ جان تمامی شاغلان در معدن را شناسایی و سهم هر یک از این بخش ها را درپیشگیری از بروز حوادثی از این دست مشخص کند.
ایران با دارا بودن حدود ۶۸ نوع ماده معدنی (غیرنفتی)، بیش از ۳۷ بیلیون تن ذخایر کشف شده و بالغ بر ۵۷ بیلیون تن ذخایر بالقوه در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان جای گرفته و یکی از کشورهای غنی از حیث دارایی‌های معدنی به حساب می‌آید.
 
این در حالی است بر اساس آخرین گزارشات مرکز آمار ایران، طی سال ۹۳ مجموعاً ۹۱۸۶۹ نفر در معادن در حال بهره‌برداری کشور اشتغال داشته‌اند که از این تعداد ۲۱۳۷۲ نفر کارگران ساده، ۲۶۴۱۳ نفر کارگران ماهر، ۴۴۰۸ نفر تکنسین ها،  ۵۴۵۸ نفر مهندسین، ۱۵۲۲۰ نفر شاغلان امور حمل و نقل و ۱۸۹۹۸ نفر شاغلان امور اداری و مالی بوده‌اند.
در بین بخش های مختلف معادن سنگ آهن، سنگ های تزئینی و زغال سنگ به ترتیب با ۱۸۴۱۲ ، ۱۸۸۵۱، ۱۱۲۵۵ نفر بیشترین تعداد شاغلان را دارا بوده‌اند.
با در نظر گرفتن این آمار که احتمالا طی دو سال ۹۴ و ۹۵ کاهش یا افزایش داشته است، می‌توان گفت جمعیتی حدود ۱۰۰ هزار نفر در معادن مختلف کشور مشغول به کار می باشند. این جمعیت فارغ از نوع کار و خدماتی که ارائه می دهند تنها از یک جنبه در شرایطی مشابه مشغول به کار هستند؛ضریب ایمنی و خطرات کار در معادن تقریبا برای این جمعیت ۱۰۰ هزار نفری یکسان است.
 
پس از فاجعه اخیر در معدن زمستان یورت آزاد شهر مطالب بسیاری در خصوص رعایت استاندارد ایمنی در معادن منتشر شد. اما در هیچ یک از این مطالب ارگان، نهاد و یا دستگاه ناظر بر اجرای استانداردهای ایمنی در این معادن مشخص نشد.
وزارت کار،‌ وزارت صنعت، وزارت بهداشت، سازمان محیط زیست، سازمان نظام مهندسی معدن و انجمن‌های مختلف مرتبط با فعالیت معدنی، در این بخش به عنوان نهادهای حاکمیتی و تصمیم گیر محسوب می شوند.
اما پس از بروز واقعه زمستان یورت هر یک از این نهادها و دستگاه های دولتی با انتشار تکذیبیه از مسئولیت خود در حفظ ایمنی قریب به ۱۰۰ هزار نفر معدنکار در کل کشور سرباز زده و بهره بردار معدن را مسئول اصلی بروز این حادثه دانستند.
حال آنکه با وجود سرمایه گذاری میلیاردی در بخش معدن و درآمدزایی این بخش برای دولت از محل بهره مالکانه، ارزآوری، جلوگیری از واردات محصولات معدنی و ... نمی توان گفت معدن به طور کامل متعلق به بخش خصوصی بوده و بخش های دولتی هیچ سهمی در پیشگیری از حوادث معادن ندارند.
نقش و جایگاه سازمان نظام مهندسی معدن در اجرای استاندارد کار در معادن
در این ارتباط بد نیست به اهداف و وظایف سازمان نظام مهندسی معدن در حوزه حفظ جان معدن کاران نگاهی بیندازیم.
سازمان نظام مهندسی معدن توسط یک شورای مرکزی مرکب از ۱۱ نفر و در دوره های ۳ ساله مدیریت می شود.
تعداد اعضای شورای مرکزی از رشته های  مختلف به ترتیب زیر است:
معدن : ۴ نفر
زمین شناسی : ۳ نفر
متالورژی استخراجی : ۲ نفر
نقشه برداری :۲نفر
در بررسی تارنمای سازمان نظام مهندسی معدن شرح وظایف کلیه افراد مرتبط و مشاغل مختلف معدن در دسترس است اما در حوزه نظارت بر اجرای ایمنی و استاندارد هیچ اطلاعاتی مشاهده نمی شود.
در بخشی از اهداف و شرح وظایف شورای مرکزی این سازمان برگرفته از ماده ۱۰۶ آیین نامه اجرایی نظام مهندسی معدن، چند بند مرتبط با این موضوع به چشم می خورد که هیچ مسئولیت حقوقی مشخصی را در خصوص بروز حادثه در نتیجه عدم رعایت استاندارد متوجه این سازمان نمی کند.
ج- همکاری با وزارت صنایع و معادن در زمینه تدوین اطلاعات مقررات معدنی و استانداردهای مربوط.

چ- همکاری با وزارت کار و امور اجتماعی در زمینه ارتقای سطح مهارت کارگزان شاغل در فعالیتهای معدنی و تعیین استاندارد مهارت و کنترل آن.
ح- همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست در مورد تدوین و اجرای مقررات و استانداردهای زیست محیطی.
ق- انجام هر نوع وظیفه دیگری که به موجب قانون و آیین نامه اجرایی و سایر مقررات و یا عرفا ضروری باشد.
تبصره ۱- وظایف شورای مرکزی در سطح کشور مانع از اقدام هیات مدیره سازمانهای استان در زمینه برخی از وظایف فوق که در مقیاس استانی قابل انجام می باشد،نخواهد بود.
تبصره ۲- شورا می تواند بخشی از وظایف و اختیارات خود را به رئیس سازمان تفویض نماید.
گفتنی است پیگیری ها برای کسب اطلاعات بیشتر از محدوده وظایف این سازمان به دلیل نزدیک بودن به انتخابات بی نتیجه ماند و موکول به بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شد.
- تجمع اعتراضی کارگران سها سرام نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل فرمانداری اردکان برای چندمین بار!
- تجمعات اعتراضی کارگران پیمانکاری راه آهن جمهوری اسلامی نسبت به عدم پرداخت حقوق فروردین ماه مقابل شرکت حمل و نقل ریلی رجاء!
- گزارش ملاقات خانواده ی عبدی با اسماعیل عبدی در زندان اوین در شانزدهمین روز از اعتصاب غذایش!
- کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:توطئه ای دیگر علیه کارگران
- هایا صالحی،قربانی حمله جنایتکارانه ماموران امنیتی رژیم به پدر وپدر بزرگش
- بلاتکلیفی 10ماهه210کارگر کارخانه آب معدني شلمزاربرای بازگشت بکار!
- عدم پرداخت 6ماه حقوق کارگران شهرداری بروجرد!
- پای درد دل کارگران شهرداری تهران!
تجمع اعتراضی کارگران سها سرام نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل فرمانداری اردکان برای چندمین بار!
کارگران  کارخانه سها سرام برای چندمین باردراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوشان مقابل فرمانداری اردکان تجمع کردند.
به گزارش منابع خبری محلی،یکی از کارگران این کارخانه در خصوص علت تجمع چند باره جلوی فرمانداری اردکان  گفت: قریب به یک سال است که حقوق نگرفته ایم و هر بار که تجمع می کنیم با بهانه ای ما را به ماه بعد حواله می کنند.
وی افزود: جدیدا چند باری که به فرمانداری آمده ایم وقتی می گوییم حقوقمان را بدهید می گویند فعلا انتخابات اولویت کاری ما است و باشد بعد از انتخابات بیایید شاید برایتان کاری کردیم.
 وی ادامه داد: با این که کارخانه در حال حاضر در دست فرمانداری است حاضر نیستند که برای ما کاری کنند و طبق آن چیزی که شنیدیم فرمانداری قصد دارد کارخانه را به مدیریت قبلیش بازگرداند.
 درهمین رابطه:
وعده های توخالی بجای پرداخت مطالبات کارگران کارخانه کاشی سها سرام اردکان!
بدنبال تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه کاشی سها سرام اردکان نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان قراربراین شد تا پایان سال حقوق و عیدی کارگران پرداخت شود اما با بد قولی کارفرما این وعده به 15 فروردین موکول شد.اما متاسفانه در پانزدهم فروردین هم این وعده محقق نشد و سر کارگران سها سرام بی کلاه ماند.
یکی ازکارگران کارخانه کاشی سها سرام اردکان به یک منبع خبری محلی گفت: نزدیک به 9 ماه است به ما وعده ی حقوقمان را می دهند اما هرماه این وعده به ماه بعد موکول می شود.
وی افزود: 4 میلیون 800هزار تومان حقوق ما را حساب کرده اند در حالی که ما بیش از این ها اضافه کاری داده ایم، حتی بیمه های ما را نیز رد نکرده اند ما به همین هم راضی بودیم که آن را هم ندادند.
وی ادامه داد: بخدا قسم  مدتی است که کارگری مردم را می کنم و از روی زن و فرزندانم خجالت زده ام، زندگی ام بهم ریخته است و خیلی به این پول احتیاج دارم و دستم به هیچ جا بند نیست.
این کارگر اظهار داشت: من میدانم که از بهمن ماه سال 94 افرادی هستند که حقوقشان پرداخت نشده مگر این که به کارخانه رفته باشند و چیزی جایگزین برداشته باشند و یا این که درب خانه ی رئیس رفته باشند و به زور گرفته باشند اما من چون بومی هستم صبر کرده ام اما صبرم به جایی نرسیده است.
وی تاکید کرد: فرمانداری دنبال کار کارگران است اما هر ماه وعده ی ماه بعد را می دهد.
دیگر کارگراین کارخانه در خصوص عدم پرداخت حقوق گفت: من حدود 13میلیون و 700 هزار تومان طلبکارم و از برج 6 سال95 پیگیر حقوقم بوده ام اما هنوز پرداخت نشده است.
وی افزود: الان قریب به 6 ماه است که شکایت کرده ام اما آن هم به نتیجه نرسیده است.
کارگر کارخانه سها سرام اظهار داشت: فرمانداری مشغول پیگیری است اما هر روز وعده روز بعد را می دهد و آخر هم به نتیجه نمی رسد.
وی با بی نتیجه خواندن پیگیری ها گفت: نزیک به 6 میلیون 400 هزار تومان از شرکت سها سرام طلب دارم و از تیر ماه سال قبل به ما قول پرداخت حقوق را دادند که هنوز محقق نشده است.
وی افزود: هرروز امروز و فردا می کنند اما کاری پیش نرفته است. حدودا60 نفر هستیم که همین وضعیت را داریم و هرکدام بالای 4 میلیون تومان از کارخانه طلبکاریم.
یکی دیگر از کارگران کارخانه گفت: مراجعه ما به اداره ی کار به جایی نرسید و هنوز مرا به دادگاه دیگر می فرستند.
وی افزود: بعد از 6 ماه شکایت چیزی دست مرا نگرفته است و از 4میلیون و 800 هزار تومنی که طلب داشتم 3میلیون برایم اضافه کاری رد کرده اند.
این کارگر کارخانه اظهار داشت: بیمه و اضافه کاریم  را حساب نکرده اند و رفت و آمد هایم برای گرفتن حقوقم بی فایده بوده است.
دیگر کارگر این کارخانه در خصوص حقوق معوقه ی خود گفت: هیچ کار خاصی برای پرداخت حقوق انجام نشده است و هر دفعه فقط زمان پرداخت را به ماه بعد موکول می کنند.
وی گفت: 16 میلیون و 800 هزار تومن حقوق من پرداخت نشده است و تابحال پیگیری های فرمانداری به جایی نرسیده است.
این کارگر کارخانه گفت: در بهمن ماه سال 95 به ما وعده ی حقوقمان را دادند اما وعده ی بهمن ماه به فروردین ماه کشیده شد و حال با پایان فروردین ماه وعده ی پایان اردیبهشت را به ما دادند.
تجمعات اعتراضی کارگران پیمانکاری راه آهن جمهوری اسلامی نسبت به عدم پرداخت حقوق فروردین ماه مقابل شرکت حمل و نقل ریلی رجاء!
کارگران پیمانکاری موتوریست، فنی و برق  شرکت حمل و نقل ریلی رجاء دراعتراض به عدم پرداخت حقوق فروردین ماه شان طی روزهای گذشته مقابل ساختمان این شرکت واقع در خیابان کریم خان زند نبش سنایی تجمع کردند.
یکی از این کارگران که در روزهای گذشته همراه بیش از دویست کارگر موتوریست دیگر مقابل ساختمان سنایی شرکت رجاء تجمع کرده بود، به ایلنا گفت: شرکت‌های پیمانکاری رجاء قادر به برآورده کردن تعهدات خود نیستند و در این بین دستمزدهای کارگران با تاخیر پرداخت می‌شود.
در عین حال روابط عمومی رجا اعلام کرد: حقوق، مزایا، عیدی و سنوات کلیه کارگران شاغل در شرکت رجا تا پایان اسفند 95 پرداخت شده است.
گزارش ملاقات خانواده ی عبدی با اسماعیل عبدی در زندان اوین در شانزدهمین روز از اعتصاب غذایش!
خانواده عبدی در حالی به ملاقات عبدی رفته اند که این فعال صنفی در شانزدهمین روز از اعتصاب غذا به سر می برد وقریب ده کیلو از وزن خود را از دست داده است .
منیره ی عبدی همسر این عضو هیات مدیره ی کانون تهران در مورد این دیدار می گوید  که  صبح امروز حاجی مرادی دادیار زندان به ملاقات همسرش رفته است و با بردن خرما از عبدی خواسته است به اعتصاب پایان دهد تا مرخصی ایشان مورد موافقت قرار گیرد .
لیکن عبدی به دادیار زندان تاکید کرده است تا زمانی که با خواسته ها و مرخصی ایشان موافقت نشود به اعتصاب خود ادامه می دهد.
خانم عبدی در ادامه می افزاید که عبدی از رفتار مناسب نماینده دادستان خبر داده است و در مورد وضعیتش خاطرنشان شده است با وجود کاهش ۱۶ کیلو از وزنش (7 کیلو ناشی از دوره ی زندان و نه کیلو از شروع اعتصاب ) و مشکلات جسمی خصوصا مشکلات کلیه بر ادامه اعتصاب مصمم است.
عبدی ضمن قدردانی از حمایت های فرهنگیان و فعالین صنفی و مدنی از کمپین حمایتی فرهنگیان اظهار خرسندی کرده و تاثیر حمایت ها را بسیار موثر عنوان کرده است.
خانم عبدی عنوان می کند که عبدی مصمم است  پرونده اش عادلانه در دیوان عالی بدون دخالت ضابطین سپاه بررسی شود .
در پایان ایشان می افزاید عبدی با دیدن خانواده و ماندانای کوچولو انرژی مضاعفی گرفت و علی رغم ضعف جسمانی در طول زمان ملاقات بسیار پرانرژی بوده است.
96/2/25
منبع: کانال تلگرامی کانون معلمان
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:توطئه ای دیگر علیه کارگران
 عوامل سرمایه هربار ترفندی جدید جهت پایمال کردن هرچه بیشتر حقوق کارگران و تامین روز افزون منافع سرمایه ابداع می کنند.
 در همین راستا،اخیرا اداره کار تغییری در فرم دادخواست کارگران داده است که در خور توجه است. کارگران هنگامی که در روابط کار به هر دلیل دچار مشکل می شوند و جهت احقاق حق به اداره کار محل مراجعه می کنند، خواسته ها و موارد مورد نظر خود را که خواهان پیگیری آنها هستند در فرمی که از طرف اداره کار دراختیار آنها قرار داده می شود می نویسند.
اخیرا  تغییراتی در این فرم صورت گرفته که کاملا به ضرر کارگر و به نفع کارفرمایان می باشد. در فرم قبلی در قسمت مربوط به خواسته، موارد مختلفی که می توانست مورد شکایت کارگر باشد نوشته شده بود و کارگر از بین آنها مورد یا موارد موردنظر خود را علامت می زد این موارد عبارت بودند از:بازگشت به کار- حقوق و مزایا- عیدی وپاداش - مزد مرخصی - مابه التفاوت مزد - سنوات خدمت - مابه التفاوت طرح طبقه بندی- بن کارگری - فوق العاده اضافه کاری – و موارد دیگر که در این صورت کارگر بهتر می توانست ازبین موارد مختلف، مورد شکایت خود را پیدا نموده و علامت بزند.
اما اخیرا فرمی به نام "برگ دادخواست بدوی"، جایگزین فرم قبلی شده که در قسمت موارد خواسته انتخاب های فوق الذکر حذف شده و کارگر باید در این قسمت که کاملا سفید است خواسته خود را بنویسد، که با توجه به پیچیدگی مسائل حقوقی،کارگر را جهت پی گیری مسائل خود دچاردردسر و مشکل می کند.
در تصاویر پایین، هر دو فرم آمده است.
فرم قبلی دادخواست کارگران در اداره کار:
 
فرم جدید دادخواست کارگران در اداره کار:
 
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری - 26/02/96
هایا صالحی،قربانی حمله جنایتکارانه ماموران امنیتی رژیم به پدر وپدر بزرگش
۱۱ اردیبهشت روز جهانی کارگر همراه محمود صالحی وجمعی دیگر از دوستان به مناسبت این روز مثل سالهای قبل ازمیدان هلو به طرف میدان آزادی در حرکت بودیم.زمانی که می خواستیم به طرف میدان هه لو برگردیم.صدها مامور لباس شخصی علنی ومخفی در مسیر راه پیمایی حضور داشتن وآماده حمله به کارگران ومردمی بودند که در طول خیابان در حرکت بودند.ماموران حتی مردم عادی که از راهپیمایی به مناسبت اول ماه مه خبر نداشتن را هم زیر نظر داشتند. مقابل مسجد حسینه با زور وتهدید از ادامه حرکت عثمان اسماعیلی و سید علی حسینی به طرف میدان هه لو جلوگیری کردند.درمقابل بانک سپه روبروی پاساژ خاتونی به محمود صالحی و اعضای خانواده اش از جمله هایا دختر سه ساله و نوه محمود صالحی حمله ور شدند.ماموران میخواستند با زور وقلدری محمود صالحی وپسرش رو بازداشت کنند که با اعتراض مردم به ماموران وحمایتشان از محمود صالحی مانع دستگیریشان شدند.هایای عزیز، که شاهد وحشیگریهای ماموان و حمله آنها به پدر وپدر بزرگش بود، کریه می کرد ومثل بید میلرزید.تلاش پدر ومادرش برای آرام کردن این کودک سه ساله بی نتیجه بود.دیروز همراه تعدادی از دوستان که برای احوال پرسی از وضعیت جسمی محمود صالحی با ایشان دیداری داشتیم، متوجه شدیم که هایا دختر سه ساله سامرند صالحی که نظاره گر وحشیگیری ماموران لباس شخصی بوده در موقع خواب بارها وبارها از خواب می پرد وبا گریه وجیغ کشیدن بقیه اعضای خانواده رو بیدار میکند.لازم به توضیح است که حمله ماموران به محمود صالحی به حدی شدید بوده که یکی از دنده های ایشان شکسته وگردنش هم دچار آسیب شدید شده است.علنا مشخص بود که ماموران میخواستند با برخورد شدید به محمود واعضای خانواده اش باعث ایجاد و حشت مردم وجلوگیری از پیوستن دیگران به راه پیمایی شوند که موفق نشدند.برشما ودیگر انسانهای آزادیخواه است که در برابر جنایات ماموران رژیم سکوت نکنید، صدای هایای سه ساله وهزاران هایای دیگر را به کارگران و تشکلهای کارگری در سرتاسر جهان برسانید.
یکی از شرکت کنندگان در راه پیمایی به مناسبت اول ماه مه سقز
بلاتکلیفی 10ماهه210کارگر کارخانه آب معدني شلمزاربرای بازگشت بکار!
اکنون 10ماه است که210کارگر آب معدني شلمزاربدنبال تعطیلی کارخانه بیکار شده اند.این کارگران وخانواده هایشان چشم انتظار باز گشایی این واحد تولیدی وباز گشت بکار کارگران هستند.
در سال 1395 فعاليت يکي از مهمترين مراکز صنعتي شهرستان کيار واقع در مجاورت مرکز شهرستان در حالي متوقف شد که به واسطه رکود در کشور و بيکاري روز افزون جمع کثيري از کارگران و کارکنان اين کارخانه که با فرآوري و بسته بندي آب چشمه شلمزار آب معدني توليد مي کرد به جمع بيکاران کشور افزوده شوند.
کارخانه آب معدني شلمزار با نام تجاري سيرنگ فعاليت خود را در سال 1383با حمايت شرکت اشي مشي آغاز کرد و توانست در طول مدت فعاليت خود 210کارگر و کارمند را بکارگيري نمايد.
در اين کارخانه محصولاتي همچون آب معدني، دلستر، نوشابه و ماء الشعير توليد شد و توليد اين محصولات علاوه بر ايجاد اشتغال مستقيم در شهرستان کيار توانست در شهر شلمزار رونق اقتصادي ايجاد کند تا اينکه در تير ماه 1395 فعاليت کارخانه به تعطيلي انجاميد.
فعاليت کارخانه با کيفيت بالاي آب منطقه بسيار خوب پيش رفت به صورتيکه محصولات اين کارخانه در بازار ايران و ساير کشورها حرف براي گفتن داشت و توانست سهم بسزايي در بازار مصرف جهاني به خود اختصاص دهد اما تعطيلي يکباره کارخانه آب معدني شلمزار هم کارخانه و هم زندگي کراگران را تعطيل کرد.
به گزارش یک منبع خبری محلی،يکي از کارگران اين کارخانه گفت: کارگران کارخانه آب معدني شلمزار در حالي خبر تعطيلي کارخانه را شنيدند که تا تيرماه 95قرار داد کار داشتند و منتظر عقد قراردادهاي جديد بودند اما مسئولان کارخانه در خصوص تمديد قرارداد همکاري با کارگران هيچ اقدامي انجام ندادند.
اين کارگر بيان کرد: اعلام تعطيلي کارخانه، بلاتکليفي کارگران و 8ماه معوقه حقوق باعث شد در تاريخ 15مهر 95تجمع اعتراضي کارگران شرکت سيرنگ در مقابل استانداري استان چهارمحال و بختياري صورت پذيرد.
يکي ديگر از کارگران بيکار شده از کار اين کارخانه اظهار داشت: از 2 تا 3 سال قبل از تعطيلي کارخانه توليد محصولات به نصف ظرفيت واقعي کاهش يافت.
وي با بيان اينکه جمعاً 210 نفر کارگر و کارمند در کارخانه فعاليت مي نمودند، افزود: قبل از تعطيلي کارخانه روزانه مواد اوليه ظروف  بسته بندي و مواد اوليه محصولات توليدي و ...خريداري مي شد اما با نزديک شدن به تيرماه خريد ماده اوليه هم را کندکردند.
ديگر کارگر اين کارخانه هم گفت: يکي از مشکلات اساسي کارخانه آب معدني سيرنگ شلمزار وام ارزي است که از بانک کشاورزي به مبلغ 8ميليارد تومان اخذ شده است و در حال حاظر با افزايش قيمت يورو به 35ميليارد تومان افزايش يافته است که صاحب کارخانه هم توان بازپرداخت آن را ندارد.
تعطيلي کارخانه آب معدني شلمزار اعتراض بسياري را در اين زمينه و در خصوص حمايت از کارگران بيکار شده از شغلشان برانگيخت اما متاسفانه هيچ تغييري در تعطيلي اين کارخانه حاصل نشد.
اکنون 10ماه است که مهمترين قطب توليد شهرستان کيار تعطيل شده است و کماکان قفل و زنجيرهاي موجود در مسير توليد مانع از فعاليت کارخانه سيرنگ شلمزار شده است و کارگران و خانواده هايي که چشم اميدشان به چرخش چرخ توليد در کارخانه سيرنگ بود 10 ماه است که چشم انتظار حرکت دوباره اين چرخ هستند.
شلمزار مرکز شهرستان کيار در فاصله 35کيلومتري جنوب غرب شهرکرد مرکر استان چهارمحال و بختياري قرار دارد.
عدم پرداخت 6ماه حقوق کارگران شهرداری بروجرد!
حقوق کارگران شهرداری بروجرد6ماه است که پرداخت نشده است.
یکی از کارگران شهرداری بروجرد که نخواست نامی از او برده شودبه خبرنگاریک منبع خبری محلی گفت: بسیاری از کارگران شهرداری از فعالیت در شهرداری امرار معاش می کنند اما وضعیت معیشتی کارگران روز به روز وخیم تر می شود.

وی اضافه کرد: 6 ماه حقوق معوقه داریم اما همچنان هر روز بر سر کار حاضر می شویم و نظافت شهر را انجام می دهیم اما سر ماه که می رسد از حقوق خبری نیست، انگار مشکلات ما را کسی نمی بیند و عدم واریز حقوق سبب شده تا مشکلات زیادی در زندگی داشته باشیم.
این کارگر شهرداری اظهار داشت: اکنون که ایام تبلیغات کاندیداهای شوراهاست بسیاری از آنها در شعارهای خود می گویند از کارگران دفاع می کنند و مشکلات را حل می کنند اما وقتی روی کار آمدند یادشان می رود چه وعده هایی داده اند.
یکی دیگر از کارگران شهرداری بروجرد گفت: گاهی پولی برای خرید نان شب هم نداریم و در بیشتر مواقع شرمنده خانواده هستیم، زمان مشخصی برای پرداخت حقوق نداریم و در دوره قبل هیچ اقدامی برای رفع مشکلات کارگران شهرداری بروجرد صورت نگرفت و شاید دلیلش این است که اعضای شورا و شهردار نمی توانند خود را جای ما بگذارند و 6 ماه حقوق نگیرند.
این کارگر شهرداری اظهار داشت: کاندیداهای شورای شهر بهتر است در پوسترهای تبلیغاتی خود شعارهایی بدهند که قدرت اجرایی شدن آنها را دارند و فقط برای ورود به شورای شهر وعده های پوچ ندهند.
پای درد دل کارگران شهرداری تهران!
کارگرانی که با وجود حقوق‌ پایمال شده می‌ترسند که مبادا اسامی شان فاش شود، چرا که با این اتفاق نه تنها شرایط کاری شان بهبود نمی‌یابد، بلکه مجبورند طعم اخراج شدن و بیکاری را بچشند.
مردی 48‌ساله را با یک دختر 20‌ساله و یک پسر هشت‌ساله در نظر بگیرید که مغازه الکترونیکی داشته و به علت مشکلات مالی چند سالی نگهبان پارک است. امرار معاش و مخارج تحصیل فرزندان از یک طرف و اجاره‌بهای 650‌هزار تومانی از طرف دیگر آن‌چنان عرصه را به این مرد تنگ کرده که به سختی چرخ زندگی خود را می‌چرخاند، چرا که او نیروی پیمانکار شهرداری است و حداقل دستمزد را می‌گیرد. جالب است بدانید او روزانه هشت ساعت در فضای سبز نگهبانی می‌دهد که چهار ساعت نیز به آن اضافه شده است و در ازای ساعات اضافه شده 150‌هزار تومان دریافت می‌کند، آن‌چنان که با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود که حقوق اضافه‌شده با ساعت اضافه کاری منافات دارد. او از شرایط کاری خود در گفت‌و‌گو با آرمان می‌گوید: از وضعیت حقوق و شرایط مرخصی خود بسیار ناراضی هستم. ایام تعطیل سر کار می‌آیم. در مجموع دریافتی من ماهانه یک‌میلیون و 350‌هزار تومان است و گرچه بیمه تامین اجتماعی هستم، ولی این میزان حقوق کفاف زندگی مرا نمی‌دهد. او ادامه می‌دهد: شرایط به حدی بد است که اگر اعتراض هم کنم می‌گویند نمی‌خواهی بمانی برو و از آنجا که مسئولیت یک خانواده را بر عهده دارم مجبورم با شرایط کنار بیایم تا بیکار نباشم.
می‌خواهی برو شکایت کن
«حدود یک سال و شش ماه است که کارگر پیمانکار شهرداری هستم.» این حرف را مردی متاهل با 32 سال سن می‌زند که تحصیلاتش کارشناسی برق گرایش انتقال و توزیع است. او قبل‌تر شغل آزاد داشته و از طریق آگهی در سایتی به استخدام پیمانکار شهرداری درآمده است. دریافتی کارگر ساده یک‌میلیون و 317‌هزار تومان است، اما او با توجه به اینکه یک درجه از کارگر صفر بالاتر است و کارگر فنی محسوب می‌شود، یک‌میلیون و 300‌هزار تومان دریافتی دارد. او می‌گوید: ساعت کاری من هشت صبح تا چهار بعد ازظهر است و روزهای جمعه سر کار هستم. بر اساس حقوق وزارت کار حقوق جمعه کاری به من تعلق نمی‌گیرد و در کل 90‌هزار تومان برای تعطیلی‌ها دریافت می‌کنم. او بیان می‌کند: پیمانکار می‌‌گوید که ما سالانه 30 روز حق مرخصی داریم، ولی ناظر شهرداری اجازه نمی‌دهد که ما بیشتر از 24 روز در سال به مرخصی برویم. از سوی دیگر، به من می‌گویند که تو کارگر روزمزد هستی و در واقع در ماه‌های 31 روزه حقوق 30 روز را دریافت می‌کنم، یعنی در شش ماه اول سال حقوق شش روز کاری من از دست می‌رود. از او می‌پرسیم که آیا تسهیلاتی از جانب شهرداری به شما تعلق می‌گیرد که می‌گوید: نیروهای پیمانکار تسهیلاتی مانند اعطای وام ندارند، حتی سبد کالای کارگران پیمانکار شهرداری در سال جدید به‌جای 150‌هزار تومان، 130‌هزار تومان بود. معمولا از سر و ته سبد کالا می‌زنند. البته ناظر گفته که پیگیری می‌‌کند تا 20‌هزار تومان مابقی را در سبد کالای ماه رمضان به ما تحویل دهند. این کارگر فنی اضافه می‌کند: مزد سنوات را وزارت کار تعیین کرده است، اما به کارگران پیمانکار تعلق نمی‌گیرد، وقتی هم به پیمانکار اعتراض می‌کنم، می‌گوید که من مزد سنوات نمی‌دهم، می‌‌خواهی برو شکایت کن.
حق اعتراض ممنوع
او با 50 سال سن پنج سالی است که نگهبان فضای سبز است. او با داشتن یک دختر 22‌ساله متاهل و یک پسر 20‌ساله مجرد روزانه 12 ساعت کار می‌کند و در ازای آن ماهانه یک‌میلیون و 250‌هزار تومان حقوق دارد. از وضعیت کاری خود شدیدا ناراضی است و می‌گوید: گرانی و تورم به حدی زیاد است که اصلا نمی‌توان با این میزان از حقوق یک خانواده را اداره کرد. او با بیان اینکه در روز کارگر چیزی به ما تعلق نمی‌گیرد، می‌افزاید: پارسال از میزان حقوق خود ناراضی بودم و تا 16 فروردین سر کار نیامدم تا وضعیت حقوقم مشخص شود، اما ترتیب اثر ندادند و من مجبور شدم دوباره به سر کار بیایم. در واقع حق اعتراض نداریم، وگرنه اخراج می‌شویم.
نظافت منازل شغل دیگر کارگر شهرداری
مردی 47‌ساله که یک پسر 16‌ساله دارد، از مشکلاتش در پست آبیاری فضای سبزمی‌گوید: شش سالی است که در این شغل هستم. ساعت کاری من از شش صبح تا دو بعد از ظهر است، اما روزهای تعطیل ساعت کاری ام کمتر می‌شود. او با بیان اینکه دو روز مرخصی بسیار کم است، ادامه می‌دهد: یک‌میلیون و 200‌هزار تومان حقوق می‌گیرم که جوابگوی مخارج زندگی من نیست و باید علاوه بر امرار معاش قسط خانه نیز بپردازم، تا جایی که عصرها اگر کار نظافت ساختمان پیدا کنم، انجام می‌‌دهم.
دیدار خانواده از عید تا عید
35 سال دارد. در پست تاسیسات کار می‌‌کند و مسئول شب فضای سبز است. او عنوان می‌کند: هفت هشت سالی است که این شغل را دارم و دریافتی من برای هر شیفت یک‌میلیون و 300‌هزار تومان است. شیفت اول از شش صبح تا شش عصر و شیفت دوم از شش عصر تا شش صبح است. در واقع کل 24 ساعت را مشغول به کار هستم. البته شیفت دوم عیدی ندارد. از او می‌خواهیم که وظایف کاری خود را شرح دهد که می‌گوید: شب‌ها باید با تانکر درختان را آبیاری کنم و اگر برق برود یا بر اثر طوفان درختی بشکند مسئولیت پیگیری آن با من است. در واقع به اسم کارگر تاسیسات هستم، اما کار هرس درختان را نیز انجام می‌دهم. این مرد با بیان اینکه شغل من همراه با خطر برق گرفتگی و سقوط از ارتفاع است، اظهار می‌کند: من متاهل هستم و دو فرزند دارم. به حدی هزینه‌های زندگی بالاست که مجبور شدم خانواده ام را از تهران به شهرستان بفرستم. مرخصی ندارم و آنها را تنها عید به عید می‌بینم، حتی اگر اتفاقی بیفتد به سختی دو روز به من مرخصی می‌‌دهند، چون از همان ابتدا به من گفتند که جایگزین مسئول شب نداریم و نمی‌توانی به مرخصی بروی. من هم به ناچار پذیرفتم. با این شرایط به مسئول مربوطه گفتم که حداقل پول مرخصی‌های نرفته ام را به من بدهید که هنوز جوابی به من نداده است.
او 38 سال دارد و نگهبان پارک است. از وضعیت کاری خود می‌گوید: وقتی شهرداری مسئولیت را به پیمانکار می‌دهد، پیمانکار باید بر اساس ضوابط قانون کار عمل کند، در حالی که این گونه نیست. در واقع پیمانکاران به قانون وزارت کار پایبند نیستند و هر کاری که خودشان بخواهند انجام می‌دهند و از آنجا که ما هم امنیت شغلی نداریم، نمی‌توانیم حرفی بزنیم. او اضافه می‌کند: امسال بر اساس قانون اعلام شده که 5/14‌درصد افزایش حقوق داریم و این مساله باید در تمامی ابعاد از جمله حق مسکن، خواروبار، اضافه کاری و تعطیل کاری اعمال شود، اما برخلاف آن عمل می‌شود و ما هم چون چاره‌ای نداریم و حرفمان هم به جایی نمی‌رسد، با این شرایط کار می‌کنیم، چرا که در شهرداری مسئولی نیست که با دلسوزی شرایط نامناسب اشتغال را پیگیری کند. او عنوان می‌کند: مسئولان شهرداری خود را شریک غم مردم نمی‌دانند و کسی نیست که به داد کارگران برسد. همیشه حقشان پایمال شده و سرکوب می‌شود. او درباره حقوق دریافتی خود می‌گوید: به 120 ساعت اضافه کاری 150‌هزار تومان تعلق می‌گیرد و در مجموع ماهانه یک‌میلیون و 350‌هزار تومان دریافت می‌کنم. نمونه‌هایی که عنوان شد برخی از کارکنان پیمانکاری شهرداری هستند که می‌توان گفت شرایطشان از بقیه بهتر است. پیمانکاران شهرداری در موارد زیادی کسانی را به صورت غیر رسمی استخدام می‌کنند و حتی حاضر نیستند حداقل حقوق را به آنها بدهند. افراد زیادی به عنوان رفتگر، مسئول پارک، مسئول فضای سبز و... در شهرداری مشغول به کارند که ماهانه چیزی حدود 600‌هزار تومان دریافتی دارند.
بیست وششم اردیبهشت ماه1396
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارشات کارگری24اردیبهشت1396
کارفرما باید خسارت‌های قربانیان حوادث کاری را از طریق بیمه مسئولیت و یا از محل هزینه شخصی خود پرداخت کند
در حالی که قرار است شرکت بیمه آسیا به منظور جبران خسارت کارگران، به ۴۰ نفر از آنها دیه پرداخت کند اما تعداد کارگرانی فوت شده حادثه یورت۴۴ نفر است.
در روزهای گذشته خبری منتشر شدن مبنی براینکه تعداد کشته‌شدگان حادثه انفجار معدن زغال سنگ زمستان یورت از مجموع ارزش ریالی غرامتی که قرار است از سوی بیمه به بازماندگان این حادثه پرداخت شود، بیشتر است.
در حالی که عصر روز گذشته (شنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه) با بیرون آمدن جسد آخرین معدنچی مدفون، تعداد کشته شدگان حادثه معدن زمستان یورت به ۴۴ نفر رسید، اما پیش از این از زبان «عبدالناصر همتی» رئیس بیمه مرکزی ایران اعلام شده بود که طبق قراردادی که میان کارفرمای معدن زغال‌سنگ زمستان یورت با شرکت بیمه آسیا منعقد شده است، در صورت وقوع حادثه سقف خسارت تعیین شده پرداخت دیه ۲۱۰ میلیون تومانی به ۴۰ نفر از کارگران معدن یورت است.
به بیان ساده‌تر اگر دروند پرداخت غرامت دیه به خانواده‌های کارگران کشته شدن معدن زمستان یورت اتفاقی نیفتد بازهم تعداد کشته شدگان این حادثه حداقل چهار نفر بیشتر از سقف تعهدی است که در بیمه‌نامه مسئولیت مدنی کارفرمای یورت تعیین شده است.
البته در این باره بازهم به نقل از رئیس بیمه مرکزی ایران آمده است که اگر چه تاکنون به شرکت بیمه آسیا در مقام بیمه‌گذار دستور پرداخت غرامت دیه ۴۰ کارگر کشته شده معدن زمستان یورت صادر شده است اما در نهایت برای باقی معدنچیان کشته شده در این حادثه نیز جای نگرانی نیست و مشکلی برای پرداخت دیه آنها به وجود نخواهد آمد.  
با این حال خبرنگار  ما تلاش کرد تا در تماس با مسئولان بیمه آسیا آخرین وضعیت مربوط به پرداخت دیه معدنچیان کشته شده حادثه انفجار زمستان یورت را جویا شود، اما مسئولان در پاسخ بدون اشاره به هرگونه جزئیات این پرونده تنها به ذکر این نکته اکتفا کردند که پرونده خسارت معدنچیان کشته شده زمستان یورت در دست اقدام است و پس از نهایی شدن  گزارش مربوطه از طریق افکار عمومی و رسانه‌ها منتشر خواهد شد.
درهمین رابطه، یک وکیل دادگستری می‌گوید: حتی اگر دیه کارگران کشته شده در معدن زمستان یورت بیش از سقف تعیین شده در بیمه نامه مسئولیت این کارفرمای معدن باشد، بازهم شخص کارفرما موظف است تا دیه اضافی را به خانواده‌های بازمانده پرداخت کند.
علیرضا مقدم حقوقدان و وکیل دادگستری در گفت و گو با ایلنا، اظهار داشت: حتی اگر دیه کارگران کشته شده در معدن زمستان یورت بیش از سقف تعیین شده در بیمه نامه مسئولیت این کارفرمای معدن باشد، شخص کارفرما موظف است تا این هزینه اضافی را به خانواده‌های بازمانده پرداخت کند.
در این خصوص مقدم می‌گوید: اگرچه در قانون بیمه مسئولیت مدنی کارفرمایان، تاکید نشده است که کارفرما باید دست‌کم برای چه تعداد از کارگران خود بیمه مسئولیت تهیه کند، کارفرمایان کارگاه‌هایی که در آنها احتمال وقوع حادثه وجود دارد مکلف به تهیه چنین بیمه‌نامه‌ای هستند اما در عین حال مخیرند تا تصمیم بگیرند که برای چه تعداد از کارگرانی که در استخدام آنها هستند، بیمه مسئولیت تهیه بکنند .
به گفته این وکیل دادگستری البته چنانچه براثر حادثه یا حوادثی در محل کارگاه مشخص شود که ارزیابی کارفرما نادرست بوده و شمار قربانیان حادثه از تعداد افرادی که برای آنها بیمه مسئولیت اجتماعی صادر شده است فرونی گرفته است آنگاه کارفرما را می‌توان از بابت سوء مدیریت مورد انتقاد قرار داد و در عین حال بابت رعایت نکردن اصول ایمنی، بهداشت و حفاظت در کارگاه تحت پیگرد قضایی قرار داد.
مقدم یادآور شد: در ادامه با بیان اینکه کارفرما در هر صورت بروز هرگونه حادثه شغلی در محل کارگاه، کارفرما باید خسارت‌های قربانیان احتمالی را از طریق بیمه مسئولیت و یا از محل هزینه شخصی خود پرداخت کند و در نتیجه محدودیت تعیین شده در سقف بیمه نامه‌های مسئولیت نافی جبران خسارت حادثه‌دیدگان و بازماندگان آنها نخواهد بود.
این حقوقدان در عین حال به وجود یک مسئله غیر عادی در ماجرای حادثه انفجار معدن زمستان یورت اشاره کرد و افزود: بعد از حادثه تا مدتی از شمار دقیق کارگران حادثه دیده به ویژه معدنچیان مدفون خبری نبود و این درحالی است که ابتدایی ترین مقررات ایمنی به کارفرمایان واحدهایی همچون معدن زمستان یورت تاکید کرده است تا ورود و خروج روزانه تمامی افراد از جمله کارگران شاغل در معدن را با ذکر جزئیات در دفاتر مخصوصی ثبت کنند.
مقدم افزود: فارغ از اینکه بعد از بروز چنین حوادثی تا مدتی، شوک ناشی از آن باعث بروز نوعی سردرگمی همگانی می‌شود، افزود: به نظر می‌رسد که حادثه معدن یورت این سردگمی بیشتر از حد انتظار طول کشیده است و برای همین یکی وظایف کمیته تحقیق حادثه باید کسب اطمینان از ثبت شدن دقیق رفت و آمد روزانه معدنچیان زمستان یورت باشد.
- تجمع کارگران کارخانه فولاد شادگان وجوانان متقاضی کارشهرشادگان همزمان با مراسم افتتاحییه!
- ادامه تجمعات اعتراضی کارگران فاز 12 کنگان نسبت به کاهش دستمزد!
پیوستن آتش نشانان به جمع این کارگران معترض!
- تجمعات اعتراضی کارگران پست های فشار قوی برق سراسر کشور درتهران!
- تجمع اعتراضی دوباره بازنشستگان صنایع فولاد نسبت به واگذاری بیمه درمانی مقابل شرکت!
- اعلام همبستگی اتحادیه آزاد کارگران ایران با اسماعیل عبدی
- اجازه ندهیم که جمهوری اسلامی جان زندانیان را در هیاهوی انتخابات به هیچ بگیرد!
در حمایت از خواست اسماعیل عبدی
- اعتراض رسانه ای کارگران پایانه مسافربری زاهدان نسبت به عدم پرداخت حقوق ومطالبات دیگر وعدم تبدیل وضعیت!
- تجمع کامیون داران زاهدان دراعتراض به کم شدن میزان سوخت مقابل جایگاه سوخت ایران!
- سازمان پزشکی قانونی:مرگ 1645 کارگردر حوادث كار سال 1395/ افزایش 10.1 درصدی
- جان باختن کارگر جوشکارحین کار در ساختمان بدنبال سقوط!
تجمع کارگران کارخانه فولاد شادگان وجوانان متقاضی کارشهرشادگان همزمان با مراسم افتتاحییه!
اخباروگزارشات کارگری:امروز24اردیبهشت همزمان با روشن کردن مشعل کارخانه فولاد شایگان با حضور معاون وزیر صنعت،جمعی از کارگران این کارخانه وجوانان متقاضی کار شهر شادگان دست به تجمع زدند.
کارگران تجمع کننده کارخانه فولاد شادگان گفتند:قراردادشان پایان اردیبهشت ماه سال جاری باتمام می رسد وازاین بابت نگران اخراج از کارو بیکارشدن هستند.
همچنین جمعی از جوانان مفقاضی کارشهر شادگان با تجمعشان همزمان با این مراسم اعتراضشان را بنمایش گذاشتند وخواهان اشتغال شدند.
کارخانه فولاد شادگان در جنوب شرقی شهرستان شادگان و در 35 کیلومتری این شهرستان و در فاصله 10 کیلومتری شهرستان بندر امام و در زمینی به وسعت 260 هکتار قرار دارد.
شرکت صنعت فولاد شادگان بعد از واگذاری به بخش خصوصی در مرداد سال1393 ، 65% سرمایه گذاری آن متعلق به شرکت فولاد خوزستان و 35% دیگرش به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) تعلق دارد.
ادامه تجمعات اعتراضی کارگران فاز 12 کنگان نسبت به کاهش دستمزد!
پیوستن آتش نشانان به جمع این کارگران معترض!
صبح امروز (24 اردیبهشت ماه) جمعی از کارگران شاغل در واحدهای تعمیرات و بهره برداری پروژه‌های فاز 12 کنگان نسبت به آنچه که تصمیم کارفرما و پیمانکار برای کاستن از مبلغ دستمزدها در قرار داد‌های جدید می‌نامند، اعتراض کردند.
اعتراضات کارگران از روز17اردیبهشت آغاز شده است وطی روزهای گذشته باشکال مختلف ادامه پیدا کرده است و کارکنان آتش نشانی نیز به جمع معترضان پیوسته‌اند.
برپایه این اطلاعات مبلغی که قرار است برای سال 96 در قالب مزد و حقوق به حدود دویست نفر از کارکنان واحد بهره برداری و 600 تن از کارکنان و کارگران واحد تعمیرات پروژه فاز 12 عسلویه پرداخت شود، به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.
در همین رابطه کارگران به ایلنا گفتند:برای سال 96 بار دیگر شرکت مادر  (پارس جنوبی) در مقام کارفرمای اصلی حداقل میزان مزد کارگرانی که در استخدام شرکت پیمانکاری (پتروصنعت) قرار دارند، را اعلام کرده است اما کارگران مشاهده کرده اند که مدیران پیمانکاری در محاسبات خود بازهم از این حداقل مبلغ تعیین شده، بابت هزینه مالیات و بیمه کاسته‌اند.
ظاهرا این اقدام در راستای اجرای طرح آزمایشی است که برای اولین بار در فاز 12 عسلویه اجرایی شده است حال آنکه تا پیش از این هر رقمی که از سوی کارفرمای مادر به عنوان حداقل مزد تعیین می‌شد، بی هیچ کم و کاستی از جمله هزینه‌های بیمه ای و مالیاتی توسط پیمانکار به کارگران پرداخت می‌شد.
ظاهرا پیمانکار  عنوان کرده است که از سوی کارفرمای اصلی مجبور به تغییر شیوه محاسبه دستمزد کارگران خود شده است و در نتیجه گروهی از کارگران ناراضی نسبت به این وضع اعتراض خود را اعلام کرده است.
به گفته کارگران این شیوه محاسبه جدید قرار است در فازهای 1، 2، 3، 4 و 5 و تمامی پالایشگاههای پارس جنوبی اجرایی شود تا از این طریق ضمن یکسان سازی استانداردهای پرداخت مزد و حقوق از جابه جایی کارگران در پروژه‌های  فازهای مختلف منطقه پارس جنوبی جلوگیری شود.
از قرار معلوم به کارکنان و کارگرانی که مزد آنها به شیوه جدید محاسبه شده، تلویحا گفته شده که در صورتی که این نحوه محاسبه را قبول ندارند می توانند نسبت به تسویه حساب، فسخ قرار داد و  اختیار کردن شغل دیگر اقدام کنند.
از قرار معلوم در روزهای گذشته نیز کارکنان ناراضی نسبت به این مسئله معترض شده اند و همچنین اعلام شده در این اعتراض کارکنان آتش نشانی نیز به جمع معترضان پیوسته‌اند.
درهمین رابطه:
سومین روز تجمع اعتراضی  وتحریم غذا کارگران فاز 12 کنگان نسبت به نداشتن قراردادکاری،کاهش حقوق و شرایط کاری وزیستی!
صبح امروز (19 اردیبهشت ماه)برای سومین روز، تعداد زیادی ازکارگران  واحدهای تعمیراتی در فاز 12 کنگان دراعتراض به نداشتن قراردادکاری،کاهش حقوق و شرایط کاری وزیستی دست به تجمع  وتحریم غذا زدند.
این کارگران به ایلنا گفتند: این اعتراض از سه روز گذشته آغاز شده و دلیل آن نامشخص بودن وضعیت قراردادهای کاری، وضعیت نامناسب استراحتگاه‌ها و بی کیفیت بودن وعده‌های خوراک تدارک شده از سوی کارفرما، عنوان شده است.
بنا به اظهار این کارگران در راستای همین اقدام اعتراضی، کارگران معترض از خوردن وعده‌های غذایی توزیع شده نیز خودداری کرده‌اند.
همچنین گفته شده،  با گذشت دو ماه از سال جاری هنوز قراردادهای کاری کارگران منعقد نشده و مبلغ قراردادها نیز از سال گذشته کمتر و به همین دلیل ناراحتی کارگران را به همراه داشته است.
به گفته این منابع خبری، فاز 12 کنگان مدت ها بدون مدیریت مشخص اداره می شود.
تجمعات اعتراضی کارگران پست های فشار قوی برق سراسر کشور درتهران!
صبح امروز 24اردیبهشت، حدود 200نفر از کارگران پست های فشارقوی برق سراسر کشور  به نمایندگی از طرف نزدیک به 5000 نفر از اپراتورها قرارداد کار معین پستهای فشار قوی برق به تهران آمدند و  در اعتراض به  بد عهدی وزارت نیرو نسبت به اجرای تبدیل وضعیت، مقابل نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور تجمع کردند.
درادامه ظهر امروز کارگران پست های فشار قوی برق مقابل وزارت نیرو رفتند و در آنجا تجمع کردند.
این اپراتورهابه ایلنا گفتند: با وجود اینکه قبلا وزارت نیرو برای تبدیل وضعیت به کارگری دائم از سازمان اموراستخدامی کشور کسب تکلیف کرده بود و در تاریخ 12/2/96 سازمان استخدامی طی ابلاغیه ایی با درخواست کارگر دائمی اپراتورهای قرارداد کارمعین پستهای فشار قوی موافقت کرده است، وزارت نیرو نسبت به انجام این ابلاغیه که وزارت را مکلف به تبدیل وضعیت نامبردگان کرده، تعلل می ورزد.
تجمع کنندگان می گویند از وزارت نیرو می‌خواهیم ابلاغیه کارگر دائم ما را هر چه سریعتر امضا کند.
تجمع اعتراضی دوباره بازنشستگان صنایع فولاد نسبت به واگذاری بیمه درمانی مقابل شرکت!
خبرکوتاه:امروز24اردیبهشت ماه،جمعی ازبازنشستگان صنایع فولاد اهواز دراعتراض به حل نشدن مشکل بیمه خود مقابل درب اصلی این شرکت تجمع کردند.
درهمین رابطه:
تجمع اعتراضی500 کارگربازنشسته شرکت فولاد خوزستان نسبت به شرکت بیمه ای طرف قرارداد!
امروز11اردیبهشت،500 کارگربازنشسته شرکت فولاد خوزستان جلوی درب شماره یک این واحد بزرگ صنعتی در اعتراض به شرکت بیمه ای طرف قرارداد خود تجمع کردند.
به گزارش منابع خبری محلی،در این تجمع که مقارن ساعت 11 امروز دوشنبه 11 اردیبهشت  انجام شد حدود 500 نفر از بازنشستگان صنایع فولاد در اعتراض به واگذاری بیمه درمانی به شرکت البرز جلوی درب شماره یک این شرکت گرد هم آمدند تا مراتب اعتراض خود را نسبت به واگذاری بیمه خود به شرکت البرز اعلام نمایند.
به گفته این بازنشستگان شرکت بیمه نامبرده مبلغ بیشتری را نسبت به شرکت قبلی از حقوق آنان کسر می کند.و به همین دلیل بازنشستگان خواهان فسخ قرارداد از طرف مدیران شرکت صنایع فولاد با این شرکت بیمه ای هستند.
این تجمع بعد از یک ساعت به کار خود پایان داد.
اعلام همبستگی اتحادیه آزاد کارگران ایران با اسماعیل عبدی
بعد از ظهر امروز 24 اردیبهشت ماه جمعی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران با حضور در منزل اسماعیل عبدی، همبستگی خود را با این معلم برجسته اعلام کردند. در این دیدار جعفر عظیم زاده به نمایندگی از سوی اتحادیه ازاد کارگران طی سخنانی با تاکید بر اتحاد بخشهای مختلف جامعه برای تحقق خواست پایان دادن به امنیتی کردن اعتراضات صنفی و مدنی  و آزادی فوری اسماعیل عبدی اعلام کرد مسئولیت هر گونه آسیب جسمانی وارده بر اسماعیل عبدی در نتیجه اعتصاب غذا، مستقیما بر عهده شخص رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه و بالاترین مقامات نهادهای امنیتی است. ویدئوی سخنان جعفر عظیم زاده بزودی از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر خواهد شد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران - 24 اردیبهشت ماه 1396
اجازه ندهیم که جمهوری اسلامی جان زندانیان را در هیاهوی انتخابات به هیچ بگیرد!
در حمایت از خواست اسماعیل عبدی
اسماعیل عبدی معلم زندانی در بند ۳۵۰ زندان اوین از روز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ، ۳۰ آوریل ۲۰۱۷، در اعتراض به صدور احکام امنیتی برای فعالان تشکل‌های معلمان و کارگران و با درخواست «خروج روند پیگیری پرونده‌ خود از حالت امنیتی به عادی» در اعتصاب عذا  بسر می برد. اسماعیل عبدی، دبیر سابق کانون صنفی معلمان ایران که در آخرین مجمع عمومی کانون صنفی معلمان تهران با بیشترین آرا به عضویت هیئت مدیره این کانون انتخاب شد،  از جمله به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" به شش سال زندان محکوم شده است.
 اما "امنیت ملی" چیست که رژیم اسلامی اقدام علیه آن را همچون اتهامی کلیشه ای برای سرکوب و به بند کشیدن فعالین کارگری و اجتماعی و برای ایجاد فضای ترس در کل جامعه ، بکار می بندد؟
 طبقات حاکم و دولت ها  در همه جا امنیت خود را "امنیت ملی"،  نظم موجود را "نظم عمومی" و منافع خود را "منافع ملی" می نامند تا هر صدای مخالف را با توجیه در خطر افتادن امنیت، نظم و منافع ملی سرکوب کنند. در جمهوری اسلامی بطور مشخص، "امنیت ملی"، امنیت نظام، امنیت سرمایه و دزدان و جنایتکارانی است که به گفته خودشان " ۴ درصدی" هستند  و  "در طول ۳۸ سال فقط اعدام و زندان بلد" بوده اند. این امنیت جهنمی اما به رغم  همه سرکوب ها و جنایت هایی که برای حفظ و تداوم آن بکار بسته شده و می شود، حتی از نگاه خودحاکمان، چنان شکننده است که اقدامات مسالمت آمیز یک معلم، یک  کارگر، یا یک فعال اجتماعی و سیاسی به مخاطره اش می افکند؛ و بنابراین از منظر رژیم سزای این فعالین حالا که دیگر نمی تواند بطور دسته جمعی اعدامشان کند و خاوران های جدید بیافریند، سلب همه حقوق اجتماعی آنان و به بند کشیدنشان در زندان است.
 در هیاهوی انتخاباتی و کارناوال های مسخره و چندش آوری که باند ها و دار ودسته های حکومتی برای کسب سهم بیشتر در قدرت سیاسی و از این طریق سهم خواهی بیشتر در سودها، دزدی ها و اختلاس ها به راه انداخته اند، نباید گذاشت که فریاد اعتراض و دادخواهی  فعالین کارگری و اجتماعی همچون خود آنان در پشت دیوارهای زندان محبوس بماند.  هم اکنون ۱۴ روز از اعتصاب غذای اسماعیل عبدی می گذرد، محسن عمرانی، معلم بوشهری، از یک هفته پیش در اعتراض به محکومیت یک سال حبس تعزیری و دو سال انفصال از خدمت، دست به اعتصاب غذا زده است و آتنا دائمی فعال اجتماعی و هنگامه شهیدی روزنامه نگار هر کدام به ترتیب بیش از ۳۵ روز و دو ماه است که  در اعتصاب غذا بسر می برند. در این بستر سرکوب و بی حقوقی مطلق، شوربختانه اعتصاب غذا گاه نزد یک زندانی آخرین وسیله ای می نماید که به آن متوسل گردد تا صدایش شنیده شود؛ زندانی در شرایطی بسیار نابرابر و کاملا نامناسب با اعتصاب غذا جانش را وثیقه می گذارد که بگوید آنچه بر او رفته است و می رود قابل تحمل نیست، ضد انسانی است، زور گویی عریان و لگد مال کردن حقوق بنیادی انسان است. اگر جار و جنجالهای انتخاباتی، صحنه تزویر، دروغ و پلشتی و وسیله ای برای مشروعیت بخشیدن به حاکمیت سرمایه و سرکوب است، اعتراض زندانیان سیاسی و عقیدتی از جمله آنان که دست به اعتصاب غذا زده اند، فریادی ست برای آزادی و در افشای هر چه بیشتر این جنایتکاران.
رژیم اسلامی صرف نظر از اینکه کدام دار و دسته و جناحی در قوه مجریه و یا در مجلس دست بالا داشته باشد تا وقتی که به عقب رانده نشود، از حربه زندان علیه فعالین کارگری و اجتماعی با توجیه حراست از "امنیت ملی" و "نظم عمومی" دست بر نخواهد داشت. خواست لغو اتهامات و احکام امنیتی علیه فعالین کارگری و اجتماعی و آزادی بدون قید شرط آنان از مطالبات بنیادی کارگری است. این خواست را تنها و تنها با نیروی گسترده و مبارزات هماهنگ بین بخش های مختلف طبقه کارگر و همه جنبش ها و مبارزات آزادی خواه و برابری طلب می توان به رژیم تحمیل کرد.  اگر توازن نابرابر قوای طبقاتی موجود، به رژیم اجازه می دهد که علاوه بر سرکوب مطالبات و خواسته های کارگران  بطور مرتب فعالین کارگری و اجتماعی را به جرم های واهی به بند بکشد،  بنابراین چاره ای جز تغییر این توازن قوا از راه مبارزه هماهنگ و گسترده به نفع طبقه کارگر و سازمانیابی جنبش کارگری نیست.
ما از خواست اسماعیل عبدی، و همه زندانیان فوق که در اعتصاب غذا بسر می برند، حمایت می کنیم و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط فعالین کارگری، اجتماعی و کلیه زندانیان سیاسی هستیم، و به رژیم اسلامی هشدار می دهیم که کلیت این نظام را مسئول سلامتی و جان زندانیان می دانیم.
 ما از کلیه معلمان و فعالین مستقل معلمین و کانون های صنفی معلمان ایران در خواست می کنیم که کارزار مبارزه برای آزادی اسماعیل عبدی  ومحسن عمرانی و همه فعالین اجتماعی دربند را در دستور کار خود قرار دهند. با اتکا به قدرت اتحاد و همبستگی معلمان و دیگر بخش های طبقه کارگر می توان رژیم سرمایه داری اسلامی را وادار به عقب نشینی کرد. جان اسماعیل عبدی و  دیگر زندانیان اعتصابی در خطر است. اجازه ندهیم که رژیم جمهوری اسلامی  جان زندانیان را در هیاهوی انتخابات به هیچ بگیرد.
 اتحاد بین المللی همچنان برای اطلاع رسانی و جلب همبستگی و حمایت تشکلات کارگری از مبارزات همه بخش های طبقه کارگر در ایران تلاش می کند و در این رابطه از همه تشکلات کارگری، معلمین و مدافع حقوق انسان در سراسر جهان درخواست می کند که رژیم سرکوبگر جمهوری اسلامی ایران را برای آزادی فعالین کارگری و اجتماعی زیر فشار قرار دهند.
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
۱۳ مه ۲۰۱۷
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
اعتراض رسانه ای کارگران پایانه مسافربری زاهدان نسبت به عدم پرداخت حقوق ومطالبات دیگر وعدم تبدیل وضعیت!
کارگران پایانه مسافربری زاهدان گفتند: چندین ماه است که نه تنها حقوق دریافت نکرده ایم بلکه عیدی و سنوات خدمت سال 95 و تبدیل وضعیت نیز انجام نشده است.
به گزارش منابع خبری محلی،اعتراض در خصوص عدم پرداخت حقوق معوقه کارگران شهرداری ها این بار به شهرداری زاهدان رسید.
در روز های اخیر مکاتبات متعددی از سوی برخی کارگران و پرسنل پایانه مسافربری زاهدان با این پایگاه خبری انجام شد.
در این مکاتبات مطرح شده بود که چندین ماه است که نه تنها حقوق دریافت نکرده ایم بلکه عیدی و سنوات خدمت سال 95 و تبدیل وضعیت نیز انجام نشده است.
درهمین رابطه،محمدامین براهویی رئیس پایانه مسافربری انقلاب زاهدان در خصوص تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی اظهار داشت: این یکی از وعده هایی بوده که درحال پیگیری از سوی شهرداری، استانداری و حراست شهرداری بوده و امیدواریم هرچه سریعتر به نتیجه برسد.
تجمع کامیون داران زاهدان دراعتراض به کم شدن میزان سوخت مقابل جایگاه سوخت ایران!
صبح امروز24اردیبهشت، تعدادی از کامیون داران زاهدانی  دراعتراض به کم شدن میزان سهیمه سوخت از 30روز به 16روز، مقابل جایگاه سوخت ایران تجمع کردند.
یک منبع خبری محلی نوشت،در حالی صبح امروز شاهد تجمع کامیون داران در مقابل جایگاه سوخت ایران در انتهای بلوار انقلاب زاهدان بودیم که این اتفاق برای چندمین بار در روزهای اخیر در نقاط مختلف کشور و استان رخ داده و علت این اقدام کامیون داران نیز در پی کاهش سهمیه سوخت به مدت 16روز بوده است.
یکی از حاضرین در این تجمع گفت: نصف ماه را باید به علت کاهش سوخت بیکار و خانه نشین باشیم که این اقدام مسئولان باعث شده نتوانیم تسهیلات خودرو و خرج خانه خود را به دست آوریم و با پرداخت مخارج با مشکل مواجه شویم.
وی افزود: سال گذشته چند روز از سهیمه سوخت را به دلیل وجود روزهای جمعه ها کسر کردند که با کسری سوخت ساختیم اما از ابتدای امسال نیز سهیمه سوخت کامیون ها را 16روز می دهند که اجبارا باید روزهای دیگر را بیکار و خانه نشین باشیم.
یکی دیگر از رانندگان حاضر در این تجمع گفت: مسئولان پاسخگوی ما رانندگان نیستند و می گویند این کسر سوخت از تهران انجام شده است.
وی افزود: این کاهش سهمیه سوخت هیچ چیزی جز ضرر برای رانندگان و مالکان کامیون ها ندارد؛ اکنون چه کسی می تواند جوابگوی ما باشد؟
وی بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون چند بار سهیمه سوخت را کم کردند در صورتی که تمام کامیون ها دارای سیستم gpsهستند و می توانند میزان فعالیت هر خودرو را مسئولان ببینند، این بی انصافی است که با این میزان کار، سوخت را قطع کرده و ما را از کار در نصف ماه محروم کنند.
سازمان پزشکی قانونی:مرگ 1645 کارگردر حوادث كار سال 1395/ افزایش 10.1 درصدی
در سال گذشته يكهزار و 645 کارگردر حوادث كار جان خود را از دست دادند، اين رقم در مقايسه با سال 1394 كه آمار تلفات حوادث كار يكهزار و 494 نفر بود، 10.1 درصد افزايش يافته است.
به گزارش24اردیبهشت اداره كل روابط عمومي و امور بين‌المل سازمان پزشكي قانوني كشور،‌ در سال گذشته يكهزار و 623 مرد و 22 زن بر اثر حوادث كار جان خود را از دست دادند كه بيشترين آن ها در تهران با 399، فارس با 112 و خراسان رضوي با 109 جان باخته اند.
در اين مدت همچنين استان هاي كهگيلويه و بويراحمد با 9، خراسان شمالي با 10 و خراسان جنوبي با 12 فوتي كمترين آمار تلفات حوادث كار را داشته اند.
در سال گذشته سقوط از بلندي بيشترين دلايل مرگ در حوادث كار را به خود اختصاص داد كه با 49.5 درصد تلفات در رتبه اول مرگ و مير ناشي از حوادث كار قرار مي گيرد. در اين سال 675 نفر به اثر سقوط از بلندي در حين كار جان خود را از دست داده اند.
پس از سقوط از بلندي اصابت جسم سخت با 375 فوتي در رتبه دوم دلايل مرگ در حوادث كار قرار مي گيرد كه 27.4 درصد از تلفات حوادث كار را شامل مي شود.
گفتني است كمبود اكسيژن (106 فوتي)، برق‌گرفتگي (218 فوتي)، سوختگي (119 فوتي) و ساير موارد (152 فوتي) از ديگر دلايل مرگ در حوادث كار هستند.
آمار تلفات حوادث كار در پنج سال گذشته:
 
جان باختن کارگر جوشکارحین کار در ساختمان بدنبال سقوط!
روزگذشته(23اردیبهشت)،یک کارگر جوشکارحین کار در ساختمانی واقع در خیابان شیرازی شمالی تهران بدنبال سقوط ازطبقه هشتم به طبقه اول جانش را ازدست داد.
به گزارش 24اردیبهشت پایگاه خبری 125وبنا به اظهار علی اکبر اشراقی فرمانده ایستگاه 43 آتش نشانی تهران، در یک کارگاه ساختمانی به مساحت تقریبی 700 متر مربع که یک مجتمع تجاری 12 طبقه در حال ساخت بود، یک کارگر ساختمانی حدودا 45 ساله در حال جوشکاری بود که به یکباره از طبقه هشتم به طبقه اول سقوط کرد.
وی در ادامه گفت: نیروهای آتش نشانی بلافاصله به مکانی که این شخص سقوط کرده بود، رفته و با استفاده از تجهیزات مخصوص نجات، این کارگر را بر روی برانکارد مخصوص تثبیت کرده و به سطح زمین انتقال دادند.
این فرمانده آتش نشانی اظهار داشت: نیروهای آتش نشانی این کارگر را به عوامل اورژانس تحویل دادند که آنان پس ازانجام معاینات اولیه، متاسفانه فوت وی را تایید کردند.
بیست وچهارم اردیبهشت ماه1396
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارشات کارگری25اردیبهشت1396
- روایت فرزند آخرین کارگرجان باخته معدن زمستان یورت آزادشهر از حادثه13اردیبهشت!
- کارگران بازنشسته زمستان یورت هم از کارفرما شکایت کردند
روایت فرزند آخرین کارگرجان باخته معدن زمستان یورت آزادشهر از حادثه13اردیبهشت!
او در مورد آخرین روزها و هشدارهایی که کارگران معدن به مسئولان داده بودند می‌گوید:« پدرم ۳ روز مانده به این حادثه به ما گفت که من نمی‌رم تونل چون خیلی خطر دارد به مسئولان گفتیم که اینجا گاز دارد نمی‌شود کار کرد ولی مسئولان در جواب گفتند اگر کار نمی‌کنید به سلامت».
پس از گذشت ۱۰ روز از انفجار در معدن یورت پیکر «مراد کمالی وطن»کارگر قربانی حادثه از زیر آوار بیرون کشیده شد. گفته‌ می‌شود سستی دیواره‌های معدن و ریزش تونل باعث شده بود تا دسترسی به این پیکر به دشواری و با تأخیر ممکن شود.
مهدی کمالی‌وطن فرزند بزرگ این قربانی معدن که پیکرش از زیر آوار بیرون آمده از ساعات اولیه حادثه در محل حضور داشت و در مورد این روزها و زندگی خود و خانواده‌اش می‌گوید.
او ماجرا را اینگونه روایت می‌کند: «این ماجرای پسری است که پدرش روزهای زیادی توی تونل مانده و هر لحظه چشم به راه او بوده است. تا آنجایی که من اطلاع داشتم یک هفته قبل از این حادثه یکی از مسئولان معدن به پدرم گفت باید جمعه‌ها هم بیایی سرکار پدرم قبول نکرد ۲ یا ۳ روز او را از کار اخراج کردند ولی پدرم چاره‌ای نداشت به معدن رفت تا به کارش ادامه دهد».
او در مورد آخرین روزها و هشدارهایی که کارگران معدن به مسئولان داده بودند می‌گوید:« پدرم ۳ روز مانده به این حادثه به ما گفت که من نمی‌رم تونل چون خیلی خطر دارد به مسئولان گفتیم که اینجا گاز دارد نمی‌شود کار کرد ولی مسئولان در جواب گفتند اگر کار نمی‌کنید به سلامت».
او در پاسخ به این سوال که چرا پدرش و دیگران با این وجود به کار در معدن ادامه می‌دادند می‌گوید: «مردمان ساده روستا از ترس کار می‌کردند که بیرون‌شان نکنند، به گفته چند نفر از معدنچیانی که روز حادثه آنجا حضور داشتند به مسئولان ایمنی کار گفته بودند که موتور خاموش شده و اگر باتری وصل کنیم و جرقه بزند ممکن است منفجر ‌شود ولی مسئولان گفته بودند اگر این کار را نمی‌کنید به سلامت. مردم ساده روستایی هم جز سکوت و عمل کردن به حرف آنها چاره‌ای نداشتند».
او همچنین در مرد شرایط کار در معدن هم می‌گوید: «خودم شاهد بودم که برای کارگران بیمه آرایشگری، کتابخانه و نانوایی رد می‌کردند. به خدا ۶ ماه تا ۱۰ ماه حقوق ندادند، این آخرهاهم با منت حقوق می‌دادند».
مهدی که پسر بزرگ خانواده است در مورد تلاش کارگران برای رسیدن به حقوق معوقه‌شان می‌گوید: «نمی‌دانم چند ماه پیش بود که کارگران معدن رفتند جلوی فرمانداری تا بگویند چند ماه است حقوق نگرفته‌اند، حتی پول نان ندارند ولی فرماندار و دیگر مسئولان برخورد بدی کردند».
روایت مهدی از روز حادثه اینگونه است: «۱۳ اردیبهشت بود که من از طرف روستا رفتم بخشداری برای اینکه سر صندوق‌های رای باشم برای ما کلاس آموزشی گذاشتند که پشت سیستم کار کنیم حدود ساعت ۱۰ بود که دلشوره گرفتم. بعد جلسه اول کلاس را ترک کردم و برگشتم روستا، بعد تلگرام روشن کردم توی کانال دیدم که نوشته انفجار معدن زمستان یورت ۴۰ نفر زخمی داد. نمی‌دانم خودم را چه جوری رساندم آنجا. با موتور رفتم بالای معدن. دیدم کارگرهای معدن هر کی جایی افتاده و گریه می‌کند من تا حالا گریه نکرده بودم. ولی آن صحنه را که دیدم گریه‌ام گرفت به من خبر دادند که بابای من هم توی تونل مانده. روی موتور (لوکوموتیو) بود، از هرکس که می‌پرسیدم جواب درستی نمی‌داد. آن شب آنجا ماندم ساعت ۲ بامداد بود که از چادری که در آن مانده بودم آمدم بیرون، فکر کنم همان موقع بود که اولین اجساد را که ۱۶ نفر بودند بیرون آوردند».
او در مورد شرایط اجسادی که در نقاط مختلف معدن در روزهای دوم به بعد این حادثه از معدن بیرون آورده شدند نیز می‌گوید: «هر روز به معدن می‌رفتم . ۱۳ جسد را در قسمت استخراج پیدا کردند . گاز آنها را خفه کرده و از شدت گرما و بخار گرمایی که وارد شده بدنشان ورم کرده و قابل شناسایی نبودند. اجساد را تشییع و دفن کردیم من هرروز کارم این بود که صبح بروم معدن چشم به راه باشم هرروز به این کارم ادامه می‌دادم. ۱۱ روز منتظر خبری از بابام بودم که شنیدم آوردنش بیرون پیکرش سالم سالم بود کنار موتور (لوکوموتیو) افتاده بود فکر کنم گاز خفه‌اش کرده بود. اگر یک هواکش در تونل بود شاید ۲ یا ۴ نفر زنده می‌ماندند. البته من در روزهای اول که اجساد آن ۱۳ نفر را بیرون آورده بودند تست دی.ان.ای دادم و مشخص شد پدر من در بین آنها نیست».
مهدی در پاسخ به این سوال که الان سرپرست خانواده چه کسی است و مخارج از کجا تامین می‌شود می‌گوید : «من ۲۱ ساله‌ام و تا فوق دیپلم دانشگاه آزاد رشته نرم‌افزار، هر ترم به طور میانگین یک میلیون و ۱۰۰هزار تا یک میلیون و ۳۰۰هزار تومان خرج دانشگاه داشتم که همه‌اش را از شالیکاری و برنج فروشی دادم، ۱۹ خرداد تاریخ اعزامم به سربازی است. دو برادر کوچکترم یکی ۱۷ ساله است و دیگری دو سال دارد. الان فصل کشاورزی است، زمینی هست که مال خودمان نیست، صاحب آن یکی از هم روستایی‌هایمان است که خودش گرگان زندگی می‌کند و ما روی زمینش کارمی‌کنیم. محصول را نصف نصف تقسیم می‌کنیم بیشتر خرجی خانواده از فروش برنج که خودم کار می‌کنیم تامین می‌شود.هر خانواده‌ای برای خودش روی یک زمین کار می‌کند و گاهی به هم یکدیگر کمک می‌کنیم».
کارگران بازنشسته زمستان یورت هم از کارفرما شکایت کردند
در ادامه مراجعه کارگران معدن زغال‌سنگ یورت به ادارات کار و طرح دادخواست برای دریافت معوقات مزدی، حدود ۱۰۰کارگر بازنشسته این واحد معدنی نیز با طرح دادخواست مشابهی خواستار وصول مطالبات برزمین مانده خود شدند.
این کارگران که  از سال ۹۴ و با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان آوربازنشسته شده اندبه ایلنا گفتند: کارفرمای آنها قسمتی از مطالبات مزدی آن زمانشان را بابت هزینه‌های بازنشستگی‌ پیش از موعد آنها هزینه کرده است.
از قرار معلوم کارگران یاد شده تا آنزمان نزدیک به ۱۲ ماه مطالبات مزد طلبکار بودند که ارزش ریالی آن بین ۱۸ تا ۱۹ میلیون تومان برآورد می‌شد اما کارفرمای آنها بین ۶  تا۸ میلیون تومان از این مبلغ را بابت بازنشستگی سخت و زیان آور آنها هزینه کرده است.
برابر مقررات مربوط به بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان آور، کارفرمایان مشمول باید بابت ایامی که برای کارگران آنها سابقه انجام کارهای سخت و زیان آور ثبت شده است، ۴ درصد بیشتر حق بیمه پرداخت کنند.
اگرچه مسئولیت پرداخت این هزینه به کارفرما سپرده شده است اما در مواردی مانند معدن زمستان یورت کارفرمایان مشمول دست‌کم پرداخت قسمتی از این هزینه‌ را به عهده کارگران متقاضی گذاشته‌اند.
- تجمع کارکنان موسسه ثامن الحجج دراعتراض به بیکاری و برای بازگشت بکارمقابل بانک مرکزی!
- دست نوشته ی اسماعیل عبدی معلم آزاده از زندان اوین  درشانزدهمین روز اعتصاب غذا
- گفتگوی رادیو پیام با  منیر عبدی درباره خواسته ها، اتهامات و وضعیت جسمی در  اعتصاب غذای اسماعیل عبدی
- سخنان جعفر عظیم زاده دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران در همبستگی با اسماعیل عبدی
- کارگران پست های فشار قوی برق:از پاسکاری و بوروکراسی خسته‌ایم
- گزارشی دیگرازتجمع اعتراضی کارگران وجوانان متقاضی کار همزمان با افتتاح کارخانه فولاد شادگان!
- تجمع اعتراضی دانشجویان پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران نسبت به واگذاری به بخش خصوصی!
- جان باختن یک آتش نشان در حادثه آتش سوزی فردوسیه شهریار!
- مرگ دلخراش کارگرجوان یک کوره آجرپزی در اثر سقوط در دستگاه خشت زنی
- فراخوان برای شرکت در چهارمين مجمع عمومی صندوق کمک و همیاری به کارگران ایران- دانمارک
تجمع کارکنان موسسه ثامن الحجج دراعتراض به بیکاری و برای بازگشت بکارمقابل بانک مرکزی!
امروزدوشنبه25اردیبهشت،جمعی از کارکنان موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج بنمایندگی از طرف 2700نفر از همکارانشان در سراسر کشوردراعتراض به بیکاری و برای بازگشت بکار دست به تجمع مقابل بانک مرکزی زدند.
درهمین رابطه این کارگران به ایلنا گفتند:اگرچه در نتیجه تخلفات مدیران و صاحبان وقت موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج، فعالیت تمامی شعب این موسسه از پاییز سال 94 در سراسر کشور متوقف شده‌است اما در نتیجه این اقدام اکنون تمامی آنها بیکار شده‌اند.
آنها با یادآوری اینکه در نتیجه تحولاتی که بعد از انحلال محل کارشان به وجود آمد، مسئولیت این موسسه به بانک پارسیان سپرده و قرارشد که این بانک از میان آنها تعداد 1500 نفر را به وسیله  آزمون استخدامی جذب نماید، گفتند: با وجود آنکه ماه‌هاست که آزمون یاد شده برگزار شده است اما هنوز هیچ اتفاق تازه‌ای نیفتاده است.
کارکنان موسسه مالی و اعتباری تعطیل شده ثامن الحجج افزودند: آثار تعطیلی شعب این موسسه و بیکاری همکارانشان در استان‌هایی نرخ بیکاری در آنها بالا اعلام شده است، مشهود تر است و باعث می شود تا همکاران بیکار شده خود در جمع اعضای خانواده بیشتر احساس سربار بودن را تجربه کنند.
دست نوشته ی اسماعیل عبدی معلم آزاده از زندان اوین  درشانزدهمین روز اعتصاب غذا
 
گفتگوی رادیو پیام با  منیر عبدی درباره خواسته ها، اتهامات و وضعیت جسمی در  اعتصاب غذای اسماعیل عبدی
گوش کنید:
https://www.youtube.com/watch?v=4wlt_t43ytc
سخنان جعفر عظیم زاده دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران در همبستگی با اسماعیل عبدی
 
گوش کنید:
https://www.youtube.com/watch?v=Zfwf9a5bUU4&feature=youtu.be
کارگران پست های فشار قوی برق:از پاسکاری و بوروکراسی خسته‌ایم
کارگران پست‌های فشار قوی برق می‌گویند با وجود پیگیری های بسیار، هنوز ابلاغیه کارگر دائم توسط وزارت نیرو امضا نشده‌است.
کارگران پست‌های فشار قوی برق که روزگذشته(24اردیبهشت) برای چندمین بار در ماههای گذشته به تهران آمده اند و تجمع برگزار کرده‌اند،باابراز نارضایتی  از روند اموربه ایلنا گفتند: هنوز اجرای طرح کارگر دائم در هاله‌ای از ابهام است و با وجود موافقت همه نهادهای مربوطه، وزارت نیرو در این زمینه تعلل می‌کند.
از قرار معلوم پس از تجمع دیروز به ااین کارگران گفته اند فعلا چارت خالی برای جذب وجود ندارد.
کارگران پست های فشار قوی برق هم می‌گویند از کاغذ بازی و بوروکراسی خسته‌ایم و خواستار احقاق حق خود هستیم.
گزارشی دیگرازتجمع اعتراضی کارگران وجوانان متقاضی کار همزمان با افتتاح کارخانه فولاد شادگان!
تعدادی از فارغ التحصیلان بیکار با حضور در مراسم روشن شدن مشعل های ریفرمر کارخانه تولید آهن اسفنجی نسبت به وضعیت بیکاری در شهرستان شادگان اعتراض کردند.
کارگران فولاد شادگان هم در میان معترضین حضور داشتند که هنگام سخنرانی معاون وزیر صنعت اعتراض خود را درباره بیکاری مطرح کردند.
 در حاشیه مراسم روشن شدن مشعل های ریفرمرکارخانه تولید آهن اسفنجی، تعدادی از فارغ التحصیلان بیکار این شهرستان با حضور در این مراسم نسبت به روند صعودی بیکاری در این شهرستان گلایه کردند.
یکی از فارغ  التحصیلان بیکار می گوید: از هر10 نفر شادگانی حدود 7نفر بیکار هستند و هیچ کاری در این شهر به جز شرکت فولاد شادگان وجود ندارد.
کارگران فولاد شادگان هم در میان معترضین حضور داشتند که هنگام سخنرانی معاون وزیر صنعت اعتراض خود را درباره بیکاری مطرح کردند و گفتند: زمانی که پروژه ای در فولاد شادگان تمام می شود ما را اخراج می کنند، تا کنون 130 نفر بیکار شده اند و با شروع پروژه های جدید بقیه کارگران هم بیکار می شوند.
تجمع اعتراضی دانشجویان پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران نسبت به واگذاری به بخش خصوصی!
روزگذشته(24اردیبهشت)، دانشجویان پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران دراعتراض به واگذاری به بخش خصوصی ،اجتماع کردند.
پس از تجمع روز گذشته (24 اردیبهشت) دانشجویان پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، در اعتراض به آنچه واگذاری این پردیس به بخش خصوصی خوانده بودند، صورتجلسه‌ای با امضای شاهین حیدری (رئیس پردیس هنرهای زیبا) و نمایندگان دانشجویی تنظیم شد.
روز گذشته دانشجویان پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران در محل این پردیس تجمع کرده و نسبت به اقدام مسئولان این دانشگاه برای انتقال برخی رشته‌ها به خارج از فضای پردیس هنرهای زیبا معترض بودند. هرچند روز گذشته با امضای صورتجلسه‌ای که نشان می‌دهد مسئولان پردیس با خواسته‌های صنفی دانشجویان به‌طور کامل موافقت کرده‌اند اما هنوز نگرانی‌هایی مبنی بر موقتی بودن این تصمیم وجود دارد.
طی روزهای اخیر شورای صنفی دانشجویان پردیس هنرهای زیبا، بیانیه‌ای منتشر کرده و از عملکرد مسئولان دانشگاه تهران در راستای «تنگ کردن عرصه بر دانشجویان» و «فروپاشی پردیس مرکزی» انتقاد کرده بودند؛ اعتراضی که درنهایت به تحصن دانشجویان در روز گذشته و امضای صورتجلسه منجر شد.
تاجبخش فنائیان (دانشیار دانشکده هنرهای نمایشی و موسیقی) در گفتگویی کوتاه با ایلنا، نگرانی دانشجویان این پردیس را به‌جا دانست و با بیان اینکه اطلاع دقیق و کاملی از اتفاقات پیش آمده در این‌باره ندارد، گفت: دانشجویان پردیس هنرهای زیبا به ویژه گروه تجسمی محل فعلی دانشگاه‌شان را دوست دارند و تمایلی به جابه‌جایی از این محل ندارند. تا جایی که اطلاع دارم روز گذشته موضوع این تجمع یعنی انتقال محل برگزاری کلاس‌ها منتفی شده و قضیه فیصله پیدا کرده است.
در نامه‌ای که متن صورتجلسه مشترک امضا شده بین نمایندگان دانشجوها با شاهین حیدری است، آمده:
1-انتقال فضاهای موجود هر دانشکده در پردیس مرکزی: فضای خارج از پردیس صورت نخواهد گرفت مگر اینکه قرار باشد فضایی اضافه بر فضای موجود به آن تعلق بگیرد.
2-هیچ رشته و گروهی از پردیس هنرهای زیبا به دانشکده‌ها و سایر پردیس‌های دانشگاه تهران و مراکز خصوصی و جز آن، نه در حال حاضر و نه در آینده منتقل نخواهد شد.
3-رئیس پردیس پیشنهاد برقراری یک جلسه عمومی با حضور روسای محترم دانشکده‌ها و معاون‌های پردیس دارند و قول داده شد که این جلسه سه بار در سال تکرار شود.
4-باتوجه به اهمیت اطلاع دانشجویان از بعضی تصمیماتی که موکول به دانشجویان است مقرر شد در این موارد به دانشجویان اطلاع‌رسانی شود.
با این حال هنوز نگرانی‌هایی ازسوی دانشجویان رشته‌های مختلف پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران وجود دارد و باید منتظر ماند و دید این وعده‌ها چقدر عملی و پایدار خواهند بود.
جان باختن یک آتش نشان در حادثه آتش سوزی فردوسیه شهریار!
روزگذشته(24اردیبهشت)،آتش نشان داود نجاتی در حادثه آتش سوزی یک خانه مسکونی در شهرک ثامن الئمه فردوسیه شهریار جانش را ازدست داد.
 مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی فردوسیه به خبرنگاران گفت : این حادثه در یک ساختمان در شهرک مسکن مهر فردوسیه روی داد ، و دود ناشی از آتش ساختمان منجر به مرگ یک آتش نشان و مصدومیت هفت تن دیگر شد.
یوسف زارعی افزود : ماموران آتش نشانی بلا فاصله اقدام به خارج کردن ساکنان ساختمان کردند.
وی گفت: سه نفر از ساکنان و 3 تن از آتش نشانان که دچار خفگی ناشی از دود شدند فورا به بیمارستان منتقل شدند اما یک نفر از آتش نشانان بدلیل شدت خفگی جانش را ازدست داد.
وی افزود: هم اکنون برق ساختمان قطع شده و 50 نفر از ساکنان سالم از محل حادثه خارج شده اند.
مصدومان حادثه به بیمارستان امام سجاد شهریار اعزام شده اند.
مرگ دلخراش کارگرجوان یک کوره آجرپزی در اثر سقوط در دستگاه خشت زنی
معاون عملیات آتش نشانی مشهد گفت : صبح امروز25اردیبهشت یک کارگرجوان در حومه مشهد بر اثر سقوط در دستگاه خشت‌زنی کوره آجرپزی جان خود را از دست داد.
به گزارش25اردیبهشت پایگاه خبری 125مشهد،مقارن ساعت ۱۱:۵۱ امروز دوشنبه با اعلام حادثه گیر کردن کارگر کوره آجرپزی در دستگاه خشت زنی به آتش‌نشانی، نجاتگران ایستگاه هشتم این سازمان به همراه تجهیزات کامل روانه محل حادثه واقع در جاده ابلغ، روستای شترک شدند.
اتشپاد دوم « مهدی رضایی » در شرح وقوع این حادثه افزود : کارگر جوان در حالی که در ارتفاع حدودا یک و نیم متر از سطح زمین مشغول ریختن خاک به داخل دستگاه خشت زنی بود ٬ به ناگهان به داخل قیف این دستگاه سقوط کرده بود .
وی با اشاره به گیر کردن نیمی از بدن این کارگر ۲۵ ساله در داخل دستگاه ٬ اظهار کرد : متاسفانه وی در اثر شدت جراحات در دم فوت کرده بود.
به گفته وی ماموران اتش نشانی با حضور در محل حادثه ضمن برقراری ایمنی در محل ٬ جسم بی جان این جوان را پس از رها سازی ٬ از داخل دستگاه خارج و تحویل نیروی انتظامی دادند .
فراخوان برای شرکت در چهارمين مجمع عمومی صندوق کمک و همیاری به کارگران ایران- دانمارک
به اطلاع میرسانیم که چهارمين مجمع عمومی صندوق کمک و همیاری به کارگران ایران - دانمارک روز شنبه بيست و هفتم مى به صورت علنی برگزار میگردد.
ما اعضای صندوق از تمامی دوستداران و مدافعان طبقه کارگر و جنبش کارگری ایران که ساکن دانمارک هستند دعوت میکنیم تا با حضور خود در مجمع چهارم و پیوستن به این صندوق همگام با دیگر صندوق های مشابه بتوانیم کمکی هر چند ناچیز به جنبش کارگری و فعالین کارگری بکنیم.
زمان:شنبه ٢٧ مى ٢٠١٧ از ساعت ١٣ تا ١٧
مکان:
Solidaritetshuset,Griffenfeldsgade 41,Nørrebro ,kbh.
آدرس وبلاگ صندوق:
http://sandoghdk.blogspot.dk
آدرس ایمیل صندوق:
 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
بیست وپنجم اردیبهشت ماه1396
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت