.
دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷.
امروز:
May 21 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 24 فروردين 1396 ساعت 02:14

اخباروگزارشات کارگری23/22/21/20فروردین

اخباروگزارشات کارگری23فروردین1396
لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!
تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!
- راهپیمایی کارگران کارخانه قند ممسنی درشهر رستم وتجمعشان مقابل فرمانداری!
همراه با فیلم : منزلت،معیشت حق مسلم ماست
- اعتراض رسانه ای کارگران بیکارشده کارخانه فولاد زاگرس نسبت به بلاتکلیفی شغلی!
- جان باختن10هزارکارگرساختمانی براثرحوادث کاری طی5سال(1389-1394)
- مرگ پرستارجوان بیمارستان فیروزگردرشیفت کاری!
- مرگ راننده کامیون تانکرحمل آب در شهرستان شبستربراثرتصادف!
- آغاز اعتصاب کارگران 2معدن پرو(شرکت ساوترن کاپر)برای افزایش دستمزد وبهبودشرایط کار!
راهپیمایی کارگران کارخانه قند ممسنی درشهر رستم وتجمعشان مقابل فرمانداری!
همراه با فیلم : منزلت،معیشت حق مسلم ماست
اخباروگزارشات کارگری:امروزچهارشنبه23فروردین،کارگران بیکارشده کارخانه قند ممسنی دراعتراض به بیکارشدن وعدم پرداخت ماه ها حقوق،حق بیمه ودیگر مطالباتشان درشهر رستم راهپیمایی کردند وباحرکت از کارخانه مقابل فرمانداری اجتماع کردند وباسر دادن شعار- منزلت،معیشت حق مسلم ماست- اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.
به گزارش منابع خبری محلی،طاهر ایزدی فرماندار شهرستان رستم نیز با حضور در بین کارگران  گفت: ما آماده همکاری با کارخانه قند هستیم اما مسئولین و هیئت مدیره کارخانه ورود نمی کنند و تا زمانی که آنها نیایند این مسائل حل نمی شود.
لذا کارگران نیز نسبت به مطالبات خود از هیئت مدیره شکایت کرده اند و پرونده آنها در دادگستری در جریان است و انتظار دارند امور مربوط به این پرونده هر چه سریعتر انجام شود.
گفتنی است پیش از این مطرح شده بود که سرمایه گذاران خصوصی خواستار خرید کارخانه قند ممسنی هستند و دولت می تواند یک طرفه اقدام به فروش این کارخانه کند که ایزدی با رد این مساله گفت: کارخانه قند بدهی زیادی دارد و چندین پرونده علیه کارخانه از طرف شرکت ها و بانک تشکیل شده است و باید مسائل حقوقی آن بر طرف شود.
لینک فیلم تجمع امروز کارگران کارخانه قند ممسنی:
http ://noronline.ir/files/images/%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85/%D8%AA%D8%AC%D9%85%D8%B9%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%20%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87%20%D9%82%D9%86%D8%AF%20%D9%85%D9%85%D8%B3%D9%86%DB%8C.mp4
اعتراض رسانه ای کارگران بیکارشده کارخانه فولاد زاگرس نسبت به بلاتکلیفی شغلی!
کارگران بیکارشده فولاد زاگرس می‌گویند: با سالها سابقه کار تخصصی، به آینده شغلی خود خوشبین نیستیم.
جمعی از کارگران شهر قروه از شرایط اشتغال در کردستان انتقاد کردند.
این کارگران که پیش از این در فولاد زاگرس مشغول بودندبه ایلنا گفتند: بعد از تعطیلی کارخانه فولاد که تنها فرصت اشتغال شهرستان قروه و محل فعالیت تعداد زیادی از کارگران این شهرستان بود، بیکار شدیم؛ حالا فرصت‌های شغلی جدید در منطقه ایجاد شده مثلا لاستیک بارز، اما به ما کارکُشته‌ها و متخصص‌ها به این بهانه که شرایط سنی نداریم، کار نمی‌دهند.
یکی از این کارگران می‌گوید: نوزده سال سابقه فنی دارم؛ در دو سال اخیر بعد تعطیلی فولاد زاگرس مجبور شدم کارگر پیمانکاری شوم؛ حالا پروژه پیمانکاری تمام شده و دوباره بیکار شده ام؛ لاستیک بارز و کارخانه‌های جدید هم چون شرایط سنی ندارم، استخدامم نمی‌کنند.
این کارگران کرد خواستارایجاد اشتغال پایداردر منطقه ای مانند کردستان که آمار بیکاری بالاست،هستند تا تخصص نیروی کار باسابقه، با بیکارشدن های مکرر و تعطیلی واحدها به هدر نرود.
جان باختن10هزارکارگرساختمانی براثرحوادث کاری طی5سال(1389-1394)
در سال گذشته هزار و ۴۰۰ نفر و سال قبل آن هزار و ۸۰۰ نفر از کارگران ساختمانی در کشور حین انجام کار فوت کردند. به طور میانگین بین سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۴ قریب به ۱۰ هزار کارگر ساختمانی در حوادث ناشی از کار فوت کردند.
به گزارش23فروردین مهر،آماربالا به نقل از اصابتی، مدیر کل بازرسی وزارت تعاون و رفاه و اموراجتماعی کشورمی باشد.
مرگ پرستارجوان بیمارستان فیروزگردرشیفت کاری!
صبح روز 13فروردین ماه، پرستار 28 ساله بیمارستان فیروزگردرپایان شیفت کاری جانش را ازدست داد.
برپایه گزارشی که امروز رسانه ای شد، مهدیه رمضانی  دربخش آی سی یو بیمارستان فیروزگر به صورت قراردادی مشغول به کار بود.
مرگ راننده کامیون تانکرحمل آب در شهرستان شبستربراثرتصادف!
صبح امروز23فروردین، واژگونی مرگبار کامیون تانکرحمل آب در شهرستان شبستر، به مرگ راننده این کامیون انجامید.
به گزارش امروز ایلنا درهمین ، راننده تانکر حمل آب در شهرستان شبستر آذربایجان شرقی، در اثر حادثه تصادف و واژگونی تانکر، جان خود را از دست داد.
براساس اعلام اورژانس آذربایجان شرقی، این حادثه حدود ساعت 11صبح امروز (بیست و سوم فروردین) در راه روستائی چشمه کنان از توابع شهرستان شبستر رخ داده‌است.
از قرار معلوم، راننده متوفی 48 ساله بوده و قبل از رسیدن عوامل اورژانس، براثر شدت مصدومیت جان خود را از دست داده بود.
آغاز اعتصاب کارگران 2معدن پرو(شرکت ساوترن کاپر)برای افزایش دستمزد وبهبودشرایط کار!
اخباروگزارشات کارگری:ازروز دوشنبه10آوریل، کارگران 2معدن پرو(شرکت ساوترن کاپر) برای افزایش دستمزد وبهبودشرایط کاردراعتصاب بسر می برند.
برپایه گزارشات منتشره،درهمین رابطه سخنگوی اتحادیه کارگران این دومعدن گفت:ازماه مارس برای راهاندازی این اعتصاب جهت دست یابی به دستمزدی بالاتر وشرایط کاری بهتر برنامه ریزی شده است.
اعتصاب کارگران این دومعدن باعث شد که مس روزگذشته (سه‌شنبه 11 آوریل) تنها فلز اساسی بازار باشد که با رشد قیمت 0.25 درصدی مواجه شود و به 5767 دلار بر تن برسد.
قابل یادآوری است،شرکت معادن ساترون کاپر در سال 2016 حدود 900هزار تن مس (افزایش 21.1 درصدی نسبت به سال قبل) تولید کرده است. برنامه تولید این شرکت، افزایش تولید تا بیش از یک میلیون تن تا اواسط سال 2018 و رسیدن به تولید 5/ 1 میلیون تن سالانه، در سال 2023 است.
بیست وسوم فروردین ماه1395
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارشات کارگری22فروردین1396
لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!
تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!
- گزارشی دیگر درباره تجمع اعتراضی مشترک کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه
- اعتراضات متحدانه ما کارگران بر علیه لایحه اصلاحیه قانون کار به ثمر نشست
- سهم کارگران از خدمات سلامت چقدر است؟
- حمله پلیس آرژانتین به تظاهرات معلمان آرژانتینی برای افزایش دستمزد!
گزارشی دیگر درباره تجمع اعتراضی مشترک کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه
جمعی از کارگران بیکار شده معدن و همچنین بیکاران روستاهای ساغرچی ،شیخلر و به خصوص قلعه جوق سادات مسیر ارتباطی معدن انگوران را بسته و مانع تردد و بارگیری کامیون‌ها شدند.
به گزارش امروزمنابع خبری محلی، تجمع اهالی روستاهای ساغرچی ،شیخلر به خصوص روستای قلعه جوق سادات که در جوار بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه مستقر هستند  در جاده فرعی دندی به معدن انگوران برای اعتراض  به اخراج نیروی بومی توسط شرکت آهن آجین پیمانکار معدن صورت تجمع کرده و راه ارتباطی را بستند.
معترضین عنوان می کردند:  مشکلات بوجود آمده به دلیل فعالیت معدن از قبیل بیماری های صعب العلاج، سرطان، انفجارهای شدید باعث تخریب منازل و از بین رفتن مراتع شده است این درحالی می باشد که افراد غیربومی در معدن مشغول به کار بودهو جوانان و مردم این منطقه بیکار هستند.
گفتنی است قلعه جوق سادات در دو کیلومتری معدن انگوران قرار دارد و این چندمین مورد از تجمع اعتراض گونه مردم این منطقه است.
با توجه به واقع بودن معدن سرب و روی انگوران در مجاورت روستای قلعه جوق سادات و منطقه انگوران محتمل مضرات و آسیب های مختلف جدی از ناحیه این معدن می شوند که می توان به از بین رفتن آبهای مناطق مراتع، چراگاهی و از بین رفتن خود مراتع و چراگاه  ها، آلوده شدن سایر آبهای جاری از سمت معدن که به سمت علفزار ها و بخشی از باغات جاری است.
آلودگی آبهای شرب احشام ، تحت شعاع قرار گرفتن شرایط اقلیمی روستا در اثر گرد و خاک ناشی از معدن، به خصوص هنگام عملیات انفجاری معدن با توجه به اینکه مسیر جریان باد در این منطقه یک طرفه و از معدن مشرف به آبادی است.
لرزه و امواج ناشی از انفجار موجب ترک و شکاف برداشتتن منازل مسکونی و  اصطبل های احشام  می شود، گردو غبار حاصله از عملیات و مسموم کننده مضاف بر اینکه تمامی علوفه و حبوبات و سیفی جات را نیز آلوده می کند .
با توجه به اینکه در زمینه دامداری نیز بالاجبار حلقه زندگی را برای دامداران تنگ کرده بخش عمده مراتع و چراگاهها نیز آلوده هستند.
خاطرنشان می شود که این روستا ها با وجود قرار گرفتن بزرگترین معدن سرب و روی در خاکش از حداقل مسائل رفاهی از قبیل جاده آباد، تلفن، مدرسه، منازل مسکونی ایده آل و … محروم است.
گفتنی است اهالی منطقه قلعه جوق سادات طی روز های گذشته راه را بر معدنکاران به خاطر اخراج کارگران بومی و فرزندان خود بسته بودند که با مساعدت بخشدار منطقه انگوران  و جمعی از مسئولین راه بر روی معدنکاران باز شد.
شهرستان ماهنشان به دلیل معدن های مختلف در دل خود به شهر معادن معروف است  این در حالی است که کارخانه های که  مواد استخراج شده  و خاک این معادن را تبدیل می کنند و به بهره وری های لازم می رسانند چرا در خود شهرستان نیستند؟ چرا شهرک های صنعتی این شهرستان غیر فعال یا نیمه فعال محسوب می شود؟
درهمین رابطه:
تجمع اعتراضی مشترک کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه وجلوگیری از بارگیری کامیون ها بامسدود کردن مسیر تردد وسایل نقلیه!
اخباروگزارشات کارگری:صبح امروزدوشنبه21فروردین، کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه با تجمع مقابل مجتمع ومسدود کردن مسیرترددوسایل نقلیه مانع بارگیری کامیون ها شدند.
برپایه گزارشات منتشره،این اقدام توسط جمعی از کارگران بیکار شده از معدن انگوران و همچنین اهالی روستای قلعه‌جوق انجام شده است ومردم مانع از بارگیری کامیون‌ها از معدن انگوران شدند.
علت بیکاری مردم روستای قلعه‌جوق واقع در2 کیلومتری معدن انگوران از بین بردن زمین‌های کشاورزی است.
یادآوری:
معدن سرب و روی انگوران در منطقه دندی شهرستان ماهنشان استان زنجان واقع شده که در نوع خود بزرگ‌ترین تولید کننده سرب و روی ایران و بزرگ‌ترین معدن سرب و روی خاورمیانه با سابقه تاریخی محسوب می‌شود که شکل نوین استخراج از آن به اواخر دهه 40 خورشیدی برمی‌گردد.
این معدن زیرنظر شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران که یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین  شرکت‌های معدنی وابسته به سازمان توسعه و نوسازی معاون و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) وزارت صنعت، معدن و تجارت است، فعالیت می‌کند.
شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران- واحد زنجان نیز طی فرآیند برگزاری مناقصه کار عملیات استخراج، بارگیری و حمل باطله و ماده معدنی در معدن سرب و روی انگوران را به‌صورت پیمانکاری به شرکت معدنی آهن آجین واگذار کرده است.
معدن انگوران به‌عنوان دومین ذخیره روی دنیا و بزرگ‌ترین معدن روی خاورمیانه با ظرفیت تولید سالانه ۷۰۰ هزار تن اکسید سرب و روی و مخلوط سولفوره سرب و روی است که این میزان تولید برای کارخانه‌های تولید شمش سرب و روی به کار گرفته می‌شود.
استخراج از معدن سرب و روی انگوران به دو شیوه روباز و زیرزمینی انجام می‌گیرد که در بخش زیرزمینی معدن انگوران سولفوره و در بخش روباز سرب و روی استخراج می‌شود.
معدن انگوران زنجان 60 سال سابقه بهره‌برداری در حوزه‌های مختلف را داشته که میزان ذخایر این معدن در بخش روباز 8میلیون تن و در بخش زیرزمینی 4میلیون تن روی با عیار بالا است.
با احتساب استخراج سالانه یک‌میلیون تن ماده معدنی عمر باقی‌مانده معدن انگوران که از نظر عیار بالای فلز محتوی از معادن نادر در جهان است دوازده سال دیگر به پایان می‌رسد.
در حال حاضر هم حدود 78 کارخانه سرب و روی، خریدار مواد معدنی معدن انگوران هستند.
تمام تولیدات معدن انگوران حتی 30 درصد نیاز داخلی را تأمین نمی‌کند. در واقع نیاز کشور 3 برابر تولید در این معدن است و در حال حاضر 83 درصد خاک این معدن در استان و 17 درصد آن در دیگر استان‌های کشور مصرف می‌شود.
اعتراضات متحدانه ما کارگران بر علیه لایحه اصلاحیه قانون کار به ثمر نشست
در پی اعتراضات مداوم کارگری به لایحه اصلاحیه قانون کار، روز یکشنبه 20 فروردین ماه این لایحه در کمیسیون اجتماعی مجلس رد شد و قرار است پس از تصویب آن در صحن علنی مجلس به دولت بازگردانده شود.
عدم تصویب و بازگشت لایحه اصلاحیه قانون کار از مجلس شورای اسلامی یک موفقیت مهم برای جنبش کارگری ایران است. این لایحه که در سکوت خبری نهادهای دست ساز کارگری در تیر ماه سال گذشته از سوی وزارت کار به مجلس شورای اسلامی ارسال و در روز 5 مرداد ماه از سوی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شده بود اولین بار در روز 12 شهریور ماه توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران افشا شد و بدنبال آن خانه کارگر و دیگر تشکلهای دست ساز کارگری ناچار به موضع گیری بر علیه آن شدند.
رد این لایحه در کمیسیون اجتماعی مجلس بار دیگر بر نقش موثر تشکلهای مستقل کارگری در سرنوشت طبقه کارگر ایران صحه گذاشت و نشان داد که کارگران ایران میتوانند با اتکا به نیروی خود و برپائی تشکلهای مستقل در ابعاد سراسری و در واحدهای تولیدی و صنعتی، نه تنها سد محکمی در برابر تعرض هر روزه دولت و کارفرمایان به حقوق انسانی شان ایجاد کنند بلکه میتوانند شرایط مشقت بار موجود را به نفع برخورداری از یک زندگی انسانی تغییر بدهند.
اگر نبود تجمع کارگری روز 27 مهر ماه سال گذشته در مقابل مجلس با هماهنگی اتحادیه آزاد کارگران ایران و حضور نماینده های کارگران تجمع کننده در کمیسیون اجتماعی مجلس، اگر نبود تجمع کارگری روز 25 آبانماه سال گذشته در مقابل مجلس با شرکت اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، اتحادیه آزاد کارگران ایران و دیگر کارگران، اگر نبود طومار نویسی های اعتراضی کارگران مراکز تولیدی و صنعتی و اگر نبود اعتراضات وسیع رسانه ای و موضع گیری دانشجویان و اساتید دانشگاه و روزنامه نگاران بر علیه لایحه اصلاحیه قانون کار، بی تردید این لایجه به غایت ضد کارگری که توام با اصرار دولت روحانی برای تصویب آن بود، امروز در کمیسیون اجتماعی مجلس رد نمی شد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با ارزیابی از بازگشت لایحه اصلاحیه قانون کار از مجلس شورای اسلامی به مثابه یک تجربه موفق در اتحاد و همبستگی سراسری کارگران ایران در اعتراض به موضوعی که به یکسان به سرنوشت همه ما کارگران مربوط میشود، اعلام میدارد قانون کار موجود می باید با رویکرد دائمی شدن قراردادهای موقت، بر چیده شدن شرکتهای پیمانکاری، حق ایجاد تشکلهای مستقل محلی و سراسری کارگران، تضمین اجرای بی چون و چرا ماده 41 قانون کار با شرکت و دخالت مستقیم نماینده های منتخب مجامع عمومی کارگران، تغییر ترکیب شورایعالی کار، تضمین پرداخت به موقع دستمزدها و بر قراری بیمه بیکاری معادل حداقل مزد برای کارگران بیکار و جوانان آماده بکار،  تغییر یابد.
زنده باد اتحاد و همبستگی سراسری کارگران ایران
اتحادیه آزاد کارگران ایران – 22 فروردین ماه 1396
تجمع اعتراضی اهالی سبزدشت مقابل اداره محیط زیست استان یزد!
صبح روزگذشته(21فروردین)، اهالی منطقه سبزدشت(شهرستان بافق) به منظور رسیدگی به مشکلات جاده گزوئیه مقابل اداره محیط زیست استان یزد تجمع کردند.
به گزارش  منابع خبری محلی، صبح روزگذشته جمعی از اهالی منطقه سبزدشت بافق جهت رسیدگی به مشکلات جاده گزوئیه مقابل اداره محیط زیست  یزد تجمع کردند و خواستار پاسخگویی و پیگیری مسئولان مربوطه شدند.
سهم کارگران از خدمات سلامت چقدر است؟
نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که حدود 17.5 درصد از افراد تحت پوشش خانواده کارگران، نیازمند بستری‌شدن در بیمارستان طی یک سال گذشته بوده‌اند.
به گزارش22فروردین ایسنا، رضا خدیوی، سهیل وفا پور و مهسا ملکی در مقاله خود با عنوان «میزان بهره‌مندی از خدمات سلامت توسط جمعیت کارگران ساختمانی و خانواده آنها در شهر» به بررسی این موضوع که یکی از معیارهای عدالت در سلامت، بهره‌مندی از پوشش بیمه سلامت است، پرداخته‌اند.
این تحقیق با هدف تعیین میزان بهره‌مندی از خدمات سلامت در بین کارگران ساختمانی و خانواده آنها به عنوان یکی از آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه در مقابل بیماری‌ها و حوادث انجام شد.
مطابق این تحقیق توصیفی- تحلیلی، میزان بهره‌مندی کارگران ساختمان و خانواده آنان از خدمات سلامت و عوامل تاثیرگذار بر آن در شهر اصفهان در سال 1392، با استفاده از یک پرسش‌نامه استاندارد مورد ارزیابی قرار گرفت.
بدین منظور، برای 400 کارگر ساختمانی متاهل که منتظر به کارگیری روزانه در خدمات ساختمانی بودند و در پیاده‌روهای میادین اصلی چهار گوشه شهر اصفهان مستقر بودند، پرسش‌نامه به شکل سهمیه‌ای، به روش تصادفی ساده و با انجام مصاحبه حضوری تکمیل شد.
یافته‌ها حاکی از آن بود که 39.5 درصد از کارگران ساختمان تحت پوشش هیچ بیمه درمانی نبوده، 19.25 درصد آنان طی دو هفته اخیر نیاز به خدمات سلامت داشتند که از این خانواده‌ها، تنها 71.43 درصد از این خدمات بهره‌مند شدند.
حدود 17.25 درصد از افراد تحت پوشش خانواده کارگران، نیاز به بستری شدن در بیمارستان طی یک سال گذشته داشتند. متوسط تعداد دفعات بستری در طول سال بین خانواده کارگران، 1.54 بار در سال بود.
همچنین 4.75 درصد خانوارهای کارگران به دلیل بستری شدن در بیمارستان، متحمل هزینه‌های کمرشکن سلامت شده بودند.
نتایج این پژوهش نشان داد: میزان بهره‌مندی از پوشش بیمه‌های درمانی در بین کارگران، کمتر از میانگین همین نسبت در جامعه ایرانیان بود. خانواده‌هایی که به علت بستری شدن در بیمارستان متحمل هزینه‌های کمرشکن شدند، 2.5 برابر همین نسبت در بین افراد جامعه بودند.
به گزارش22فروردین ایسنا، نتایج این مقاله علمی-پژوهشی (پزشکی) در مجله نظام تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان منتشر شده است.
حمله پلیس آرژانتین به تظاهرات معلمان آرژانتینی برای افزایش دستمزد!
روز دوشنبه دهم آوریل پلیس آرژانتین به تطاهرات معلمان در بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین برای افزایش دستمزد یورش آورد.
پلیس بسوی معلمان معترض گاز اشک آورپرتاب کرد وچهار نفر از معترضان را بازداشت کرد.
بیست ودوم فروردین ماه1396
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارشات کارگری21فروردین1396
لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!
تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!
- رد کلیات لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد - روحانی درکمیسیون اجتماعی مجلس!
علیرغم وعده و وعیدها تاکنون دولت نامه ای مبنی بر عودت لایحه فوق ننوشته است؟!
- تجمع اعتراضی مشترک کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه وجلوگیری از بارگیری کامیون ها بامسدود کردن مسیر تردد وسایل نقلیه!
- ادامه تجمعات اعتراضی مشترک کارگران پالایشگاه بیدبلند2وجوانان متقاضی کارمنطقه برای پنجمین روزمتوالی!
معترضین از جانب معاون فرماندربهبهان تهدید به بازداشت شدند!
- دورجدید تجمعات اعتراضات کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی نسبت به عدم تبدیل وضعیت ادامه دارد!
- از سرگیری تجمعات اعتراضی کارگران آی.تی.آی شیرازبدنبال توخالی درآمدن وعده های صاحبان کارخانه!
- ادامه تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی قو نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی!
- تجمع کارکنان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر در اعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق وعیدی!
- کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران:حمایت از درخواست درمان بهنام ابراهیم زاده
- کمپین درخواست آزادی آقای اسماعیل عبدی
- به مناسبت سالروز بیانیه مشترک اسماعیل عبدی و جعفر عظیم زاده
- بەمناسبت فرا رسیدن اول ماە مە، مصاحبە سایت اتحاد کارگری با رفیق محمود صالحی فعال جنبش کارگری ایران (٢)
-97کارگر کارخانه سیمگون قزوین دریک قدمی بیکاری!
عدم پرداخت ماه ها حقوق وعیدی این کارگران!
-40 کارگر شیلات استان گلستان اخراج شدند!
- معوقات کارگران معدن "آق دربند" به 12 ماه رسید!
137کارگراین معدن در آستانه بیکاری هستند!
- سود  سهام معادن کرومیت اسفندقه به کارگران سهامدار پرداخت نمی‌شود
- کارگران کلنگ‌به‌دست در انتظار توقف خودرو!
- تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل!
رد کلیات لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد - روحانی درکمیسیون اجتماعی مجلس!
علیرغم وعده و وعیدها تاکنون دولت نامه ای مبنی بر عودت لایحه فوق ننوشته است؟!
روزگذشته(20فروردین)،کمیسیون اجتماعی مجلس کلیات لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد - روحانی را رد کرد.
به گزارش21فروردین مهر،سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره جزئیات بررسی لایحه اصلاح قانون کار جلسه روز گذشته کمیسیون از رد کلیات این لایحه خبر داد و گفت: با توجه به نارضایتی و عدم رعایت سه جانبه گرایی رد شد.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: مصوبه رد کلیات به صحن علنی مجلس ارسال می شود که در صحن هم به تصویب برسد.در عین حال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم اگر درخواستی مبنی بر بازگشت دهد پیش از طرح رد کلیات در صحن، این لایحه به دولت بازگشت داده می شود.
تجمع اعتراضی مشترک کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه وجلوگیری از بارگیری کامیون ها بامسدود کردن مسیر تردد وسایل نقلیه!
اخباروگزارشات کارگری:صبح امروزدوشنبه21فروردین، کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه با تجمع مقابل مجتمع ومسدود کردن مسیرترددوسایل نقلیه مانع بارگیری کامیون ها شدند.
برپایه گزارشات منتشره،این اقدام توسط جمعی از کارگران بیکار شده از معدن انگوران و همچنین اهالی روستای قلعه‌جوق انجام شده است ومردم مانع از بارگیری کامیون‌ها از معدن انگوران شدند.
علت بیکاری مردم روستای قلعه‌جوق واقع در2 کیلومتری معدن انگوران از بین بردن زمین‌های کشاورزی است.
یادآوری:
معدن سرب و روی انگوران در منطقه دندی شهرستان ماهنشان استان زنجان واقع شده که در نوع خود بزرگ‌ترین تولید کننده سرب و روی ایران و بزرگ‌ترین معدن سرب و روی خاورمیانه با سابقه تاریخی محسوب می‌شود که شکل نوین استخراج از آن به اواخر دهه 40 خورشیدی برمی‌گردد.
این معدن زیرنظر شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران که یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین  شرکت‌های معدنی وابسته به سازمان توسعه و نوسازی معاون و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) وزارت صنعت، معدن و تجارت است، فعالیت می‌کند.
شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران- واحد زنجان نیز طی فرآیند برگزاری مناقصه کار عملیات استخراج، بارگیری و حمل باطله و ماده معدنی در معدن سرب و روی انگوران را به‌صورت پیمانکاری به شرکت معدنی آهن آجین واگذار کرده است.
 معدن انگوران به‌عنوان دومین ذخیره روی دنیا و بزرگ‌ترین معدن روی خاورمیانه با ظرفیت تولید سالانه ۷۰۰ هزار تن اکسید سرب و روی و مخلوط سولفوره سرب و روی است که این میزان تولید برای کارخانه‌های تولید شمش سرب و روی به کار گرفته می‌شود.
استخراج از معدن سرب و روی انگوران به دو شیوه روباز و زیرزمینی انجام می‌گیرد که در بخش زیرزمینی معدن انگوران سولفوره و در بخش روباز سرب و روی استخراج می‌شود.
معدن انگوران زنجان 60 سال سابقه بهره‌برداری در حوزه‌های مختلف را داشته که میزان ذخایر این معدن در بخش روباز 8میلیون تن و در بخش زیرزمینی 4میلیون تن روی با عیار بالا است.
با احتساب استخراج سالانه یک‌میلیون تن ماده معدنی عمر باقی‌مانده معدن انگوران که از نظر عیار بالای فلز محتوی از معادن نادر در جهان است دوازده سال دیگر به پایان می‌رسد.
در حال حاضر هم حدود 78 کارخانه سرب و روی، خریدار مواد معدنی معدن انگوران هستند.
تمام تولیدات معدن انگوران حتی 30 درصد نیاز داخلی را تأمین نمی‌کند. در واقع نیاز کشور 3 برابر تولید در این معدن است و در حال حاضر 83 درصد خاک این معدن در استان و 17 درصد آن در دیگر استان‌های کشور مصرف می‌شود.
ادامه تجمعات اعتراضی مشترک کارگران پالایشگاه بیدبلند2وجوانان متقاضی کارمنطقه برای پنجمین روزمتوالی!
معترضین از جانب معاون فرماندربهبهان تهدید به بازداشت شدند!
امروز21فروروردین برای پنجمین روزمتوالی، کارگران پالایشگاه بیدبلند2وجوانان متقاضی کارمنطقه به تجمعشان مقابل مجتمع ادامه دادند.
امروز معاون فرمانداربهبهان گفت: از فردا روند اجرایی این پروژه به فعالیت خود ادامه می دهد و در صورتی که فردی مانع ادامه پروژه پالایشگاه شود بازداشت خواهد شد.
درهمین رابطه امروزمعاون فرماندار بهبهان به ایرنا گفت:به مدت پنج روز است که عده ای متشکل از کارگران مشغول کار در بید بلند 2 و اهالی روستای اطراف این پالایشگاه روبروی پالایشگاه تجمع کرده اند.
حمید رضا ورزشی گفت: کارگران خواستار رعایت قوانین کار از سوی پیمانکار پروژه هستند وتعدادی از اهالی روستایی که در نزدیکی پالایشگاه ساکن هستند خواستار استخدام در این پالایشگاه هستند.
وی گفت: عده ای از کارگران معترض در این مدت پنج روز با تجمع و اعتراض مانع اجرای روند پروژه پالایشگاه شدند و در این مدت پروژه خوابیده بود.
معاون فرماندار بهبهان گفت: با اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان در خصوص مشکل کارگران مشغول کار دراین پالایشگاه صحبت شده است و به زودی مشکل این کارگران حل می شود.
ورزشی درادامه افزود: از فردا روند اجرایی این پروژه به فعالیت خود ادامه می دهد و در صورتی که فردی مانع ادامه پروژه پالایشگاه شود بازداشت خواهد شد.
وی عنوان کرد: در حال حاضر بالغ بر یک هزار و 600 کارگر در پروژه پالایشگاه بید بلند دو در حال فعالیت هستند که اغلب به صورت روز مزدی و زیر نظر پیمانکار در حال فعالیت هستند که کار تاسیساتی در این پالایشگاه را انجام می دهند.
روستای شهرویی با دو هزارو 800 نفر جمعیت یک درصد کل جمعیت شهرستان بهبهان را داردو در کنار پالایشگاه مذکور قرار گرفته است.
مجموع اعتبار مورد نیاز برای این پالایشگاه بزرگ را 120 هزار میلیارد ریال عنوان شده است .
ساخت پالایشگاه بید بلند 2 از بزرگ‌ترین پروژه‌های صنعت گاز در برنامه‌ پنجم توسعه محسوب می‌شود؛ پروژه‌ای که طبق آنچه در گذشته اعلام شده ارزش تولیدات آن به بیش از یک میلیارد دلار در سال می‌رسد.
همچنین محصولات این پالایشگاه سالانه حدود 15 میلیارد مترمکعب گاز شیرین، 1.48 میلیون تن اتان، 1.51 میلیون تن پروپان و بوتان (LPG) و 860 هزار تن در سال بنزین طبیعی خواهد بود.
پیش بینی شده است که در سال 97 این پالایشگاه افتتاح و وارد مدار تولید شود، پروژه ساخت این پالایشگاه از سال 80 در استان کلید خورد.
پالایشگاه بیدبلند 2 در 15 کیلومتری شمال غربی بهبهان و در 14 کیلومتری جنوب شرقی پالایشگاه فعلی بیدبلند واقع شده است.
دورجدید تجمعات اعتراضات کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی نسبت به عدم تبدیل وضعیت ادامه دارد!
کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی،در دورجدید اعتراضاتشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت، دیروز عصر(20فروردین) مقابل بانک کشاورزی  وامروز صبح(21فروردین) مقابل مجلس تجمع کردند.
یکی از حاضران در تجمع امروز به ایلنا گفت: ما و همکارانمان از شهرهای دور و نزدیک به تهران آمده ایم و شب گذشته را نیز در تهران سپری کردیم؛ خواسته ما تصویب طرح تعیین تکلیف کارگزاران بیمه کشاورزی در کمیسیون اجتماعی مجلس است تا به این وسیله از بلاتکلیفی نجات پیدا کنیم.
این تجمع‌کنندگان می‌گویند تا حصول به نتیجه از اعتراضات خود دست برنخواهیم داشت؛ چرا که سالهاست به ما وعده های توخالی داده‌اند اما هیچ اتفاق مثبتی در عمل رخ نداده‌است.
این معترضان که صبح دیروز (بیستم فروردین) مقابل سازمان مدیریت تجمع کرده بودند، دیروز عصر مقابل بانک کشاورزی جمع شدند و خواستار رسیدگی مسئولان مربوطه به وضعیت نابسامان شغلی خود شدند.
در ادامه این اعتراضات، حدود 500 نفر از این کارگزاران امروز مقابل مجلس تجمع کرده اند.
درهمین رابطه:
ازسرگیری تجمع کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی سراسرکشور برای تبدیل وضعیت،امروز مقابل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور!
امروز20فروردین ماه،صدها کارگزار صندوق بیمه کشاوورزی سراسر کشور برای تبدیل وضعیت، مقابل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تجمع کردند.
درهمین رابطه امروزایلنا نوشت، صبح امروز (بیستم فروردین ماه)، کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی از استانهای مختلف به تهران آمدند و مقابل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تجمع کردند.
در این تجمع که از ساعت 8 صبح آغاز شد، چند صد نفر از کارگزاران شرکت کردند. این تجمع تا ساعت 12 ظهر به طول انجامید و در طی آن مقامات سازمان مدیریت و برنامه ریزی با نمایندگان معترضان دیدار کردند و به آنها وعده‌هایی دادند.
مهمترین خواسته این کارگزاران که به طور متوسط ده تا دوازده سال سابقه کار دارند، تعیین تکلیف شغلی و عقد قرارداد مستقیم با صندوق بیمه کشاورزی است.
یکی از تجمع کنندگان می‌گوید با وجود سالها خدمت در صنعت بیمه، نه قرارداد شغلی داریم و نه از خدمات بیمه بهره‌مند هستیم؛ خواسته ما تصویب طرح تعیین تکلیف کارگزاران بیمه کشاورزی در کمیسیون اجتماعی مجلس است تا به این وسیله از بلاتکلیفی نجات پیدا کنیم.
گفتنی است کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی پیش از این نیز بارها به تهران آمدند و تجمعات اعتراضی برگزار کردند.
از سرگیری تجمعات اعتراضی کارگران آی.تی.آی شیرازبدنبال توخالی درآمدن وعده های صاحبان کارخانه!
صبح امروز21فروردین،کارگران آی.تی.آی شیراز شیرازبدنبال توخالی درآمدن وعده های صاحبان کارخانه مبنی بر پرداخت مطالباتشان اعتراضاتشان را از سر گرفتند ومقابل کارخانه تجمع کردند.
کارگران معترض گفتند: این بار تا گرفتن حق خود همچنان به تجمع در مقابل کارخانه ادامه می‌دهند و از روز شنبه نیز این تجمع مقابل استانداری انجام خواهدگرفت.
برپایه گزارشات منتشره،در تیرماه سال گذشته صاحبان کارخانه طی جلسه ای به کارگران قول دادند که مطالبات کارگران را طی 18 ماه و هر ماه با پرداخت 2 تا 3 میلیارد تومان تسویه کنند اما قول آنها تاکنون عملی نشده است.
آنها قول دادند که مطالبات 10 ساله کارگران را پرداخت کنند و کارخانه را فعال کنند اما نه مطالبات کارگران پرداخت شد و نه چرخ کارخانه به حرکت درآمد.
کارخانه آی.تی.آی شیراز از جمله کارخانه‌هایی که بعد از واگذاری به بخش خصوصی دچار مشکل شد و از سال 85 مشکلات آن قد علم کرد تا جایی که منجر به تعطیلی کامل این کارخانه شد. برای برطرف شدن مشکلات با استفاده از بازنشستگی پیش از موعد فشار پرسنلی این کارخانه کم شد اما همچنان مشکلات این کارخانه پابرجاست و به گفته کارگران هیچ اقدامی برای رفع آن از سوی مسئولان انجام نمی‌شود.
مطالبه 1226 کارگر بازنشست شده این کارخانه حدود 30 میلیارد تومان است که کارگران خواستار محاسبه کردن این مطالبات به نرخ روز و پرداخت خسارت تادیه و تاخیر آن هستند.
در حال حاضر کارخانه در دست ستاد هیئت اجرایی (ستادی که ستاد حمایت از صنایع تشکیل می‌دهد) است. اموال این کارخانه نیز در اختیار بانک ملی و تامین اجتماعی است.
ادامه تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی قو نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی!
کارگران کارخانه روغن نباتی قو با پلاکارد های "بابا دیگر نان ندارد" و "نان دغدغه کارگر" به تجمعشان دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی ادامه دادند.
یکی از کارگران بیکار شده کارخانه روغن نباتی قوبه خبرنگاریکی از رسانه ها گفت: کارگران ۳ ماه است که حقوق نگرفته اند، بیمه ها کامل پرداخت نشده و تنها نصف مطالبات عیدی و پاداش کارگران را پرداخت کرده اند، ضمن اینکه پاداش پایان خدمت بازنشستگان این کارخانه هنوز به حساب آنها واریز نشده است.
این کارگر در ادامه تاکید کرد: ۲ سال که به دلیل نقص در پرداخت حقوق ها تجمع داشته ایم اما متاسفانه تاکنون به نتیجه ای برای رسیدن به حقوق ها نرسیده ایم.
وی در خصوص دلیل اصلی تعطیلی کارخانه در طول این ۳ ماه گفت: مدیریت این کارخانه دلیل اصلی را در عدم قدرت خرید کارخانه در مواد اولیه اعلام کرد و با این شرایط مالی باید منتظر بمانیم که ببینیم چه اتفاقی رخ می دهد. هر چند که مدیران این کارخانه از دولت کمک خواسته اند و باید منتظر باشیم تا نتیجه مشخص شود.
تجمع کارکنان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر در اعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق وعیدی!
امروز20فروردین ماه، کارکنان منطقه ویژه اقتصادی بوشهردر اعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق و عیدی،تجمع کردند.
به گزارش منابع خبری محلی، جمعی از کارکنان این منطقه صبح امروز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه و عیدی خود در محوطه این منطقه تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند. تجمع کنندگان خواستار حضور مدیر عامل و هیئت رئیسه و پاسخگویی آنان شدند.
بر اساس خبرهای شنیده شده تقریبا 20 ماه است که گمرک از ورود کانتینر به منطقه ویژه جلوگیری می کند و این فشارهای اقتصادی وارد شده به منطقه ویژه به علت عدم تخصیص کانتینر از سوی گمرک استان بوشهر که منبع اصلی درآمد منطقه ویژه است موجب شده تا کارکنان آن بیش از سه ماه حقوق معوقه خود و عیدی پایان سال را دریافت نکنند.
چندی پیش نیز تعدادی از کارکنان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر در نامه ای به مصطفی سالاری استاندار بوشهر نسبت به عدم تخصیص کانتینر از سوی گمرک استان بوشهر به منطقه ویژه اقتصادی انتقاد و خواستار ورود استاندار به موضوع و رفع این مساله شدند.
در روزهای اخیر نیز خبرهایی مبنی بر استعفای عبدالله آورا مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر به همین دلیل در رسانه ها منتشر شد.
کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران:حمایت از درخواست درمان بهنام ابراهیم زاده
بهنام ابراهیم زاده کارگر و عضو شورای نمایندگان کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران بیش از 8 سال است در زندان به سر می برد. مدت هاست که او از درد ستون فقرات در ناحیه گردن و کمرش رنج می برد. همچنین اخیرن نیاز مبرم به درمان چشم دارد .بیش از یک سال است که پیگیر درمان خودش می باشد. چنانکه از پاییز سال گذشته، همسرش از بیرون زندان و خودش از داخل  زندان در تلاش هستند که درمانش جدی گرفته شود. در پی تلاش های همسرش،دادستانی تهران به وی قول می دهد که بهنام برای نیمه دوم بهمن ماه سال گذشته به مرخصی استعلاجی برود.
اما در زمان قید شده بهنام به مرخصی فرستاده نمیشود.پس از پیگیریهای دوباره همسر بهنام ، دادستانی مجددن قول می دهد که بهنام حتمن برای تعطیلات نوروز  96 به مرخصی استعلاجی فرستاده خواهد شد.اما متاسفانه باز هم به مرخص استعلاجی فرستاده نشد.
بهنام اکنون علاوه بر درخواست مرخصی استعلاجی خود، مطالباتی دیگر را نیز مطرح نموده است. متاسفانه تا کنون توجهی به مطالبات وی صورت نپذیرفته است.
ما کارگران خواهان آزادی بهنام ابراهیم هستیم. ما اعلام می نماییم: بهنام صدای ماست. او بیش از 8 سال است که به خاطر اعتراض به وضعیت زندگی غیر انسانی ما کارگران زندانی است.
اعتراض او به دزدی ها و اختلاس های بیکران شماست.
اعتراض او به فقر و فحشا، این چهره کریه زندگی است که شما مسبب آن هستید. ما اعلام می کنیم که بهنام نماینده ما کارگران است. مطالبه او مطالبه فرد فرد ما جمعیت 99 درصدی هاست.
بهنام ابراهیم زاده را آزاد کنید.
20فروردین 96
کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران
کمپین درخواست آزادی آقای اسماعیل عبدی
همراه شو عزیز      همراه شو عزیز
تنها نمان به راه    کین درد مشترک
هرگز جدا جدا      درمان نمی شود      
معلمان و فرهنگیان فرهیخته ایران:
آقای اسماعیل عبدی معلم، فعال صنفی و عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران است که توسط معلمان و فرهنگیان فرهیخته این استان، با مجوز و نظارت کمیسیون ده وزارت کشور انتخاب شده است.
او چندین ماه است برای گذراندن شش سال محکومیتش، به اتهامهای واهی به جرمی ناکرده در زندان به سر می برد و حتی دو سال متوالی در سال نو و تعطیلات نوروز از مرخصی و بودن در کنار خانواده اش محروم شده است.
 عبدی فقط برای احقاق حقوق معلمان و دانش آموزان ، ارتقای آموزش و پرورش و فرهنگ کشور که اصل سی ام قانون اساسی جمهوری اسلامی بر آن تاکید دارد تلاش کرده است و جرمی مرتکب نشده است.
همکاران عزیز، جای معلم، فعال صنفی معلمان و وکیلش زندان نیست.
دربند بودن کنشگر صنفی معلمان یعنی نادیده گرفتن و محروم کردن معلمان، فرهنگیان و دانش آموزان از حقوق مادی و معنوی خود می باشد.
زندانی کردن معلم به معنی بی توجهی به آموزش و پرورش، فرهنگ، علم و دانش است که نتیجه اش بر همگان آشکار  می باشد.
همکاران آزاده و فرهیخته، بیائیم با امضای درخواست آزادی آقای اسماعیل عبدی چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی قدمی در جهت احقاق حقوق خود و اصلاح امور آموزشی کشورمان برداریم.
بزرگواران در لینک زیر درخواست را بخوانید
نام، نام خانوادگی و محل خدمت خود را بنویسید
با لمس کردن Submit به امضا کنندگان کمپین بپیوندید.
حق یارتان

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت