.
يكشنبه ۳ تير ۱۳۹۷.
امروز:
Jun 24 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

سه شنبه, 24 اسفند 1395 ساعت 02:54

اخبار و گزارشات کارگری23اسفند

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه! تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!
- ادامه اعتصاب کارگران خشمگین شهرداری بروجرد برای سومین روزمتوالی!
- رانندگان و کارگران شرکت واحد روز چهارشنبه25اسفند ده صبح به وزارت کار مراجعه می کنند
- بلاتکلیفی و وضعیت دردناک 1700 کارگر پلی اکریل در آستانه سال نو
- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه سیمان صوفیان نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان!
- تجمع اعتراضی مهندسان کشاورزی استان کرمانشاه نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل وزارت جهاد کشاورزی!
- بیانیه جمعی از معلمان عدالت‌خواه ایران پیرامون "تعیین حداقل دستمزد برای نیروی کار حوزه آموزشی و تمامی زحمتکشان"
- بن بست دستمزد در سیستم اقتصادی ایران
- طومار700 آتش‌نشان تهران برای اجرای بازنشستگی پیش از موعد!
- تجمعات اعتراضی صدها بازنشسته‌ صنعت فولادسراسرکشور در تهران برای چندمین بار!
- حضور حماسي بازنشستگان لشگري و كشوري در تجمع اعتراضي 22 اسفند
- تجمع بزرگ بازنشستگان کشوری و لشگری مقابل نهاد ریاست جمهوری
- تجمع اعتراض‌آميز بازنشستگان همدان مقابل استانداری!
- عدم پرداخت13ماه مطالبات پرستاران مشهد!
- تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن مهرشهرپردیس مقابل سازمان بازرسی
- تجمع اهالی زهک  مقابل فرمانداری برای بازگشایی مرز جهت امرارمعاش!
- نامه اعتراضی جمعی از کارگران پیمانکاری اداره برق گیلان درباره جان باختن یک کارگر سیم بان!
- سقوط مرگبارکارگر مقنی در چاه ۲۵ متری
- سرما در هورامان جان کولبری را گرفت
- دومین روز اعتصاب کارگران دو فرودگاه برلین برای افزایش دستمزد!
ادامه اعتصاب کارگران خشمگین شهرداری بروجرد برای سومین روزمتوالی!
اخباروگزارشات کارگری:امروز23اسفند برای سومین روزمتوالی کارگران خشمگین شهرداری بروجرد دراعتراض به عدم پرداخت به اعتصابشان ادامه دادند ومقابل شهرداری تجمع کردند و هیمن امر سبب شده تا زباله ها جمع آوری نشود و در سطح شهر و معابر رها شوند.
امروز پیمانکاری از شهرداری با یک خودرو تلاش داشت تا زباله ها را جمع آوری کند که این کار منجر به درگیری بین کارگران شهرداری و پیمانکار شد و شیشه های ماشین پیمانکار شکسته شد.
 
 
به گزارش منابع خبری محلی،2 شب است زباله های معابر شهری در بروجرد جمع نشده و بوی تعفن و انباشت زباله ها، شهر را بسیار زشت کرده است، کارگران از روز اول تجمع هشدار دادند که تا حقوق معوقه و عیدی آنها پرداخت نشود کار نمی کنند.
انباشت زباله ها در کوچه ها و خیابان ها و همچنین جدول های پر از زباله این روزها به اوج خود رسیده به طوری که با تردد از هر کوچه و خیابان حجم وسیعی از زباله ها دیده می شود.
زباله های رها شده در معابر شهری سبب شده تا حیوانات موذی در کوچه ها و خیابان ها با پاره کردن آنها زباله ها را پخش کنند.
برخی محلات شهر بروجرد از جمله بلوار امام ، خیابان راهنمایی و کوچه پس کوچه های خیابانهای قدغون از زباله انباشت شده است.
در این دقیقه نود که تنها یک هفته تا رسیدن نوروز باقی مانده هیچ یک از افراد شورای شهر و شهردار برای پرداخت حقوق و عیدی اقدامی نکرده و حتی تماس با آنها غیر ممکن شده است.
در ادامه تجمعات کارگران شهرداری و دست کشیدن از کار که منجر به انباشت زباله ها شده بود، پیمانکاری از شهرداری با یک خودرو تلاش داشت تا زباله ها را جمع آوری کند که این کار منجر به درگیری بین کارگران شهرداری و پیمانکار شد و شیشه های ماشین پیمانکار شکسته شد.
رانندگان و کارگران شرکت واحد روز چهارشنبه25اسفند ده صبح به وزارت کار مراجعه می کنند
  رانندگان و کارگران شرکت واحد همه با هم روز چهارشنبه ده صبح در اعتراض به دستمزد فعلی چند برابر زیر خط فقر به وزارت کار مراجعه می کنند. و با توجه به اینکه مذاکرات تعیین دستمزد سال 96 در شورای عالی کار  در حال انجام است کارگران خواسته خود که تعیین دستمزد عادلانه می باشد را فریاد می زنند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
بلاتکلیفی و وضعیت دردناک 1700 کارگر پلی اکریل در آستانه سال نو
در آخرین روزهای سال و در شرایطی که چند روز دیگر سال نو از راه میرسد کارگران پلی اکریل اصفهان علیرغم اعتراضات مکرری که تاکنون داشته اند موفق به دریافت دستمزدهای خود نشده اند. این کارگران 9 ماه دستمزد معوقه دارند و هیچکس نیست تا گرهی از مشکلات آنان باز کند.
بنا بر اظهار کارگران این کارخانه، هر بار که آنان برای دست یابی به حقوق معوقه خود دست به تجمع میزنند یکی از مسئولین میاید و قولی میدهد اما از پرداخت مزد خبری نمیشود. قرار بود حدود پانزده میلیارد تومان الیاف موجود در کارخانه به فروش برسد تا شب عیدی  از محل آن دستمزد کارگران پرداخت شود، الیافها فروخته شد اما خبری از پرداخت ریالی پول به کارگران نشد.
یکی از کارگران پلی اکریل میگوید: از مهر ماه به این سو که کارخانه زیر نظر وزارت صنعت و معدن قرار گرفته است به جای حل مشکل کارگران، دستمزد معوقه آنان از 4 ماه در آنزمان به 9 ماه در حال حاضر رسیده است. وی ادامه میدهد نقشه تعطیلی کارخانه با همکاری دولت و سهامدار از همان اول سال کشیده شده بود و به همین دلیل نیز وزارت صنایع نیز کاری برای کارخانه نمیکند.  وی می افزاید: تصمیم به تعطیلی کارخانه از اول سال گرفته شده بود، آنموقع مدیر عامل به ما گفت امسال شما بیش از سه ماه حقوق نخواهید گرفت و ما تازه به این نتیجه رسیده ایم که چرا مدیر عامل چنین حرفی زد.
یکی دیگر از کارگران پلی اکریل اظهار میدارد: تا تجمعی میکنیم سریعا اسم مان را میدهند اداره اطلاعات، و ادامه میدهد یکی نیست به اینها بگوید شما که اینقدر تیغ تان می برد چرا حتی یکبار مسئولان دزدی که این شرکت بزرگ را به چنین روزی انداختند و این کارخانه را با 1700 کارگر به روز سیاه نشاندند صدا نمیکنید.
وی ادامه میدهد: تمام تلاش شان این است تا برای همیشه درب کارخانه به این عظمت را ببندند. برای شان مهم نیست که کارگری که 15 سال – 20 سال عمرش را در بدترین شرایط و در تماس با مواد شیمیایی در این کارخانه گذاشته  والان فرزندان بزرگ و عروس و داماد دارد کجا باید برود کار کند و بقیه عمر خود را چگونه زندگی کند.
وی می افزاید: بسیاری از کارگران شب عیدی حتی پول خرید یک عدد نان را هم ندارند و اینقدر از دوست و فامیل قرض کرده اند که دیگر روی شان نمیشود از کسی تقاضای قرض بکنند. این کارگر در پایان میگوید: خدا لعنتشون کنه که فقط زورشون به کارگربدبخت رسیده است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – 23 اسفند 1395
تجمع اعتراضی کارگران کارخانه سیمان صوفیان نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان!
صبح امروز (23 اسفند ماه)، بیش از 250 نفر از کارگران پیمانی سیمان صوفیان تبریز در محوطه این کارخانه تجمع کرده اند.
به گزارش23اسفندایلنا،در این تجمع که از ساعت 8 صبح آغاز شده و همچنان ادامه دارد، کارگران از به تاخیر افتادن عیدی وپاداش پایان سال و دیرکرد در پرداخت برخی مزایای مزدی  همانند پایه سنواتی وتجمیع سنواتی انتقاد دارند.
کارگران  کارخانه سیمان صوفیان می‌گویند با وجود شرایط کاری سخت،کارفرما از سال 92 تجمیع سنواتی مارا  لحاظ نکرده واز ابتدای سال جاری پایه سنواتی ما افزایش پیدا نکرده است.
از قرار معلوم، در تجمع صبح امروز، کارگران پیمانکاری واحد تاریکخانه وبارگیرخانه سیمان صوفیان حضور داشته اند.
تجمع اعتراضی مهندسان کشاورزی استان کرمانشاه نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل وزارت جهاد کشاورزی!
صبح امروز23اسفند، حدود 50 نفر از جمع 300 نفری مهندسین جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در اعتراض به بلاتکلیفی‌شان برای استخدام طی چند سال گذشته در مقابل وزارت جهاد کشاورزی تجمع کردند.
به گزارش منابع خبری محلی، تجمع‌کنندگان صبح امروز در مقابل وزارت جهاد کشاورزی جمع شده و پلاکاردهایی با عناوین«بقا حق ماست»، «بیکاری مهندسین کشاورزی تا کی» و....اعتراض خود را نسبت به بلاتکلیفی چند ساله اعلام کردند.
یکی از معترضان درمورد وضعیت خود و دلیل اعتراض گفت: از سال 87 حدود 300 نفر از فارغ‌التحصیلان مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس کشاورزی در استان کرمانشاه در پروژه‌های نظارت به کار گرفته شده‌اند که با آنها قرارداد یک ساله، بدون بیمه و با حقوق یک میلیون تومان منعقد شده است.
یکی دیگر از تجمع‌کنندگان گفت: جالب است که قرار بود 10 هزار نفر در وزرات جهاد کشاورزی جذب شوند که از این تعداد 300 نفر هم به استان کرمانشاه سهمیه نرسیده و ظاهراً به جای جذب مهندسین کشاورزی در این استان سهمیه را در بخش‌های دیگر هزینه‌ کرده‌اند.
به گفته یکی دیگر از تجمع‌کنندگان در استان‌های دیگر از جمله استان ایلام فردی با 30 روز فعالیت جذب و استخدام شده است اما ما با 52 ماه سابقه فعالیت در وزارتخانه هم بلاتکلیف‌ هستیم و هم بیکار شده‌ایم و چگونه است دولت به راحتی چشمش را روی مهندسین کشاورزی می‌بندند.
بیانیه جمعی از معلمان عدالت‌خواه ایران پیرامون "تعیین حداقل دستمزد برای نیروی کار حوزه آموزشی و تمامی زحمتکشان"
بخش اعظمی از نیروی کار حوزه آموزش عمومی شامل معلمان شاغل در بخش خصوصی(مدارس خصوصی، تعاونی)، معلمان حق‌التدریسی، شرکتی و خرید خدمتی، نیروهای خدماتی ، مربیان پیش‌دبستانی، معلمان آموزشگاه‌های آزاد و موسسه‌های زبان خارجه، معلمان هنرمند در مراکز هنری، مربیان و تکنسین‌های مراکز فنی و حرفه‌ای و ... در ایران، حقوق و دستمزد خود را بر اساس قانون کار و حداقل دستمزد دریافت می‌کنند این در صورتی است که این افراد موفق به عقد قرار داد با کارفرما شوند. چراکه در بسیاری موارد کارفرماها با سوءاستفاده از خلأ حمایت قانونی، فقدان تشکل‌های مستقل در پروسه تعیین دستمزد و خیل عظیم بیکاران، با این زحمتکشان قرارداد امضا نمی‌کنند و از پرداخت بیمه این معلمان و  زحمتکشان سر باز می‌زنند. این بی توجهی به وضعیت ، امنیت شغلی ،دستمزد و بیمه نیروهای آموزشی تاثیرات منفی در فرآیند کار و تعلیم و تربیت کودکان دارد و فشارهای اقتصادی بر نیروهای آموزشی بی گمان با اهداف آموزشی در تضاد می باشد.وضعیت دستمزد و مزایای این بخش از معلمان و نیروهای آموزشی مانند سایر بخش‌های نیروی کار ، کارگران ، پرستاران و نیروهای خدماتی تحت تأثیر نحوه تعیین حداقل دستمزد در کمیته سه‌جانبه مزد است.
هرساله در این ایام نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران در جلسه سه‌جانبه کمیته دستمزد میزان حداقل دستمزد  را  برای سال آینده تعیین می‌کنند. یکی از اصول مغفول در تعیین دستمزد طی دو دهه گذشته عدم رعایت   بند دوم ماده 41 قانون کار یا همان بحث سبد معاش خانوار است. این بی‌توجهی باعث شده است همواره حداقل دستمزد چند برابر زیرخط فقر تعیین گردد. در سال 94 در حالی حداقل دستمزد برای سال 95، مبلغ 812 هزار تومان تعیین شد که برخی کارشناسان اقتصادی مستقل خط فقر را حدود سه میلیون تومان اعلام کرده بودند. یکی از علل نادیده گرفتن حقوق کارگران و زحمتکشان در این سال‌ها در جلسات به‌اصطلاح سه‌جانبه آن است که در کمیته دستمزد همواره نماینده دولت به سود کارفرمایان رأی داده است و به خاطر فقدان نمایندگان از تشکل‌های مستقل عملاً کارگران نماینده‌ای در این جلسات ندارند بنابراین میزان حداقل دستمزد همواره به سود صاحبان سرمایه و کارفرماها تعیین می‌گردد.
در حالی زحمتکشان با دستمزد زیر خط فقر زندگی خود را در این روزها سپری می کنند که در سال جاری شاهد افشای فیش‌های نجومی مدیران دولت فعلی بودیم و هنوز زنجیره افشای اختلاس‌های کلان دولت قبلی به پایان نرسیده، شاهد رانت خواری جدید صاحبان قدرت و ثروت هستیم . اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان یک نمونه عینی از فساد سیستماتیکی است که دولتهای گذشته و فعلی در آن دخیلند و با افشای روزانه این اختلاس ها ،  گوشه‌ای از چپاول و غارت ثروت عمومی بر همگان آشکار می‌گردد.
ما به‌عنوان جمعی از معلمان عدالت‌خواه ایران ضمن درخواست حداقل دستمزد به میزان سه میلیون تومان برای هر فرد، خواستار اعمال  بند دوم ماده 41 قانون کار و نرخ واقعی تورم به‌صورت توأمان برای تعیین حداقل دستمزد هستیم و برای احقاق حقوق نیروهای آموزشی مشمول قانون کار خواهان حضور نمایندگان معلمان در کانون‌های صنفی مستقل درروند تعیین حداقل دستمزد هستیم.
در حالی که پیش بینی می شود  حداقل دستمزد معلمان مشمول قانون کار حدود یک میلیون تومان برای سال 96  تعیین گردد که دولت و مجلس به بهانه تورم‌زا بودن ،  مانع افزایش حقوق معلمان، کارگران ، پرستاران و سایر زحمتکشان می‌گردند در یک تناقض آشکار مجلس با تصویب حقوق ماهانه 24 میلیون تومانی، عملاً زمینه قانونی شدن فیش‌های نجومی را فراهم می‌نماید. همان‌هایی که به معلمان و زحمتکشان توصیه می‌کنند که نباید سطح مطالباتشان فقط مادیات باشد و معلمان را به جایگاه و منزلت ازدست‌رفته ارجاع می‌دهند حقوق روزانه آنان معادل حقوق یک ماه یک معلم حق‌التدریسی و کارگر است. ما به این ظلم آشکار و بی‌عدالتی عریان اعتراض داریم و برای زندگی شرافتمندانه مبتنی بر کرامت انسانی و ارزش‌های بنیادین مانند صلح، برابری، آزادی و مشارکت در سرنوشت از طریق تشکل یابی مستقل تأکید می‌کنیم.
بن بست دستمزد در سیستم اقتصادی ایران
علیرضا ثقفی
بنا به گزارش های رسمی در آخرین جلسه ای که ستاد دستمزد وزارت کار داشته است و در آن نمایندگان گروه های کارگری و کارفرمایی و دولت حضور داشتند، رقم ۲میلیون و پانصد هزار تومان برای هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری با توافق همه گروه ها به تصویب رسیده و … (روزنامه همشهری۱۱/۱۲/۹۵)
سبد معیشت یا همان خط فقر که به طور رسمی دو میلیون پانصد هزار تومان اعلام میشود از جانب محافل کارگری و منابع مستقل بین ۴ تا چهارو نیم میلین تومان برآورد میشود. با همه این احوال و با صراحت های قانونی در این مورد که باید حداقل حقوق کفاف مخارج یک خانواده را بکند، هر ساله شاهد هستیم که تنها افزایشی در حد تورم رسمی و دست کاری شده بانک مرکزی به حقوق های حداقل افزوده میشود و هر ساله بر خیل عظیم بیکاران هم با همین حقوق های ناچیز افزوده میشود. معنی این امر آن است که یک کلاف سر در گمی از بحران عمیق اقتصادی در این جامعه وجود دارد.
لینک متن کامل:
http://www.kanoonm.com/2636
طومار700 آتش‌نشان تهران برای اجرای بازنشستگی پیش از موعد!
آتش‌نشانان تهرانی با امضای طوماری خطاب به شورای شهر تهران، خواستار اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد برای پرسنل کارمندی آتش‌نشانی شدند.
به گزارش 23اسفندایلنا، پس از بروز حادثه پلاسکو و شهادت 16 نفر از آتش‌نشان‌ها در تهران، آتش‌نشانان ایستگاه‌های مختلف آتش‌نشانی تهران طوماری خطاب به شورای شهر تهران امضا کردند.
در این طومار خواستار اجرای آیین‌نامه مشاغل سخت و زیان آور برای پرسنل کارمندی آتش‌نشانی شدند.
متن این طومار که توسط بیش از هفتصد آتش نشان امضا شده به قرار زیر است:
احتراماً اینجانبان جمعی از پرسنل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با توجه به لایحه تصویبی (ماده 99) مجلس شورای اسلامی مبنی بر سخت و زیان آور بودن مشاغل آتش‌نشانی به استحضار می‌رساند:
در سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، کارکنان عملیاتی شاغل به دو بخش کارگری و کارمندی تقسیم می‌شوند که پرسنل کارگری با توجه به اینکه دارای بیمه تامین اجتماعی می باشند مشمول قانون کار بوده و بدون شرایط سنی برابر قوانین سازمان تامین اجتماعی با 20 سال سابقه به درجه بازنشستگی نائل می‌گردند؛ ولی پرسنل کارمندی (عملیاتی) سازمان که تابع بیمه درمانی اداره رفاه شهرداری تهران هستند تابع نظام هماهنگ پرداخت حقوق و دستمزد بوده که جهت برخورداری از این قانون نیاز به تصویب لایحه در شورای اسلامی شهر تهران می‌باشد؛ لذا از آن مقام مسئول و نمایندگان محترم شورای اسلامی شهر تهران خواهشمندیم با در نظر گرفتن قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در خصوص هرگونه تبعیض بین جامعه و با توجه به استثناء شهرداری تهران در خصوص وضع قوانین بین پرسنل کارگری و کارمندی سازمان آتش‌نشانی، امضاءکنندگان ذیل شاغلین سازمان آتش‌نشانی تهران عاجزانه درخواست داریم نسبت به پیاده‌سازی قانون سخت و زیان‌آور، با 20 سال سابقه و حذف شرایط سنی جهت پرسنل کارمند عملیاتی سازمان‌آتش‌نشانی تهران دستورات مقتضی را ایفا و نتیجه را به اینجانبات امر به ابلاغ فرمایید.
تجمعات اعتراضی صدها بازنشسته‌ صنعت فولادسراسرکشور در تهران برای چندمین بار!
صبح امروز23اسفند، چند صد نفر از کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور برای چندمین بار با سفر به تهران به صورت همزمان مقابل ساختمان دفتر مرکزی صندوق فولاد تهران وسازمان برنامه بودجه تجمع کردند.
به گزارش 23اسفندایلنا، صبح امروز(23 اسفند ماه) کارگران بازنشسته صنعت فولاد از اقسا نقاط کشور با سفر به تهران برای چندمین بار در سه ماه گذشته دست به تجمع اعتراضی زدند.
در این تجمع که از ساعت نه صبح به صورت همزمان مقابل ساختمان دفتر مرکزی صندوق فولاد و سازمان برنامه بودجه برگزار شده است، تا کنون بیش از 100 نفر از بازنشسته ها شرکت دارند .
این بازنشسته‌ها که خواستار وصول مطالبات محقق نشده خود هستند، می‌گویند: با وجود اعتراضات مکرر بازنشستگان صنعت فولاد در خصوص محقق نشدن مطالبات قانونیشان، و قولهای بی‌نتیجه مسئولان، با وجود ضعف جسمانی  باز هم برای چندمین بار ناچارشدیم برای پیگیری مطالباتمان به تهران بیایم.
آنان درباره بخشی از مطالبات خود می گویند صندوق بازنشستگی در حال حاضر هنوز ما به تفاوت افزایش  10 درصدی حقوق چهار ماه ابتدای امسال را به دلیل نداشتن بودجه به بازنشستگان صندوق فولاد پرداخت نکرده است.
همچنین بازنشسته های صنعت فولاد حدود 8 ماه  مابه تفاوت حقوقی مربوط به اجرای طرح همسان سازی را که از سال 91 اجرایی شده را طلبکارند.
کارگران بازنشسته فولاد در ادامه مطالبات خود می گویند جدا از مطالبات فوق بازنشستگان فولاد  در زمینه دفترچه ای درمانی ،بیمه تکمیلی وتامین نشدن هزینه ای درمانی از حدود یکسال قبل با مشکلات زیادی روبرو هستند که متاسفانه مسئولان مربوطه هیچ توجه به آن ندارند.
گفتنی است پیش از این نیز بازنشسته های صنعت فولاد برای وصول مطالبات قانونی خود  در روزهای هفتم و22 دی ماه مقابل ساختمان مجلس تجمع کرده بودند.
حضور حماسي بازنشستگان لشگري و كشوري در تجمع اعتراضي 22 اسفند
خانم اسفندياري ، يكي از فرهنگيان بازنشسته، در گفتگو با راديو ندا با اشاره به  حضور حدود ده هزار نفر از بازنشستگان لشگري و كشوري در تجمع اعتراضي 22 اسفند و با بيان اينكه '' همكاران واقعا ً حماسه آفريدند '' ، گفت : '' براي احقاق حق بايد برخاست! چون حق گرفتني است نه دادني.''
گوش کنید:
http://www.radioneda.de/2017/03/13/Esfandiari170312.mp3
تجمع بزرگ بازنشستگان کشوری و لشگری مقابل نهاد ریاست جمهوری
بازنشستگان می‌گویند اگر خواسته‌های آن‌ها اجرایی نشود هفته اول بعد از تعطیلات دوباره تجمع کرده و این تجمعات را به‌صورت سلسله‌وار ادامه خواهند داد.
صبح روز یکشنبه22اسفند، بازنشستگان لشگری و کشوری سراسر کشور در مقابل ساختمان ریاست جمهوری در خیابان پاستور شرقی تجمع کردند. جمع زیادی از این بازنشستگان در این تجمع که در تهران مقابل نهاد ریاست جمهوری و در شهرهای دیگر مقابل سازمان‌های بازنشستگی برگزار شد، خواسته‌های خود را هم‌ترازی حقوق شاغلین و بازنشستگان، کارآمد کردن خدمات بیمه‌ای بازنشستگان و اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری عنوان کردند. برای برگزاری این تجمع از چند روز پیش در فضای مجازی، هماهنگی انجام‌شده بود.
پروین اسفندیاری، معلم بازنشسته که در این تجمعات حضورداشته، در گفت‌وگو با همدلی، علت تجمع بازنشستگان را «همسان‌سازی و هم‌ترازی حقوق بازنشستگان»، می‌داند.
او در پاسخ به این سوال ‌که آیا به‌جز معلمان بازنشستگان دیگر سازمان‌ها و نهادها هم بودند، از ارتشی‌ها و پرستاران، نام می‌برد.
اما اجرای ماده 109 قانون خدمات مدیریت کشوری با رعایت ماده 125، از اهداف این تجمع بود. ولی میرزا سیدی درباره این دو ماده می‌گوید «مفاد ماده 109 و ماده 125 که در سال‌های گذشته اجرا نشد؛ طبق تورم حدود 67/7 درصد قدرت خرید ما از سال 86 تا 93 پائین آمد».
اما آیا این برای همه اقشار هست یا صرفاً بازنشستگان؟ میرزا سیدی توضیح می‌دهد که «ماده 109 با توجه به شاخص‌های زندگی در بودجه سالیانه با رعایت ماده 125 حقوق بازنشستگان باید افزایش پیدا کند».
این قوانین اما از سال 86 یعنی تصویب قانون تا اکنون اجرایی نشده؛ پروین اسفندیاری با تائید این مطلب می‌گوید که «قانون بوده ولی به‌طور کامل اجرانشده و این چندمین تجمع بازنشستگان در ماه‌های اخیر است و فعلاً هم این قانون برای یک سال تمدید شد».
به گفته میرزا سیدی «این فقط در سال 95 هشتمین تجمعی است که برگزارشده و دستاوردش هم این بود که برای اولین بار، یک ردیف بودجه در برنامه ششم برای بازنشستگان کشوری و لشگری مشخص‌شده است».
اسفندیاری در پاسخ به این سوال که تعداد شرکت‌کنندگان حدوداً چند نفر بوده می‌گوید: «تعداد تجمع‌کنندگان، حدود 10 هزار نفر بیشتر بودند؛ البته لشگریان امروز سنگ تمام گذاشتند».
ولی میرزا سیدی می‌گوید تجمع‌های یک‌سال اخیر بی‌جواب نبوده و تاکنون سازمان برنامه‌وبودجه و همچنین تعدادی از نمایندگان به تجمع‌کنندگان پاسخ داده و قول‌هایی هم دادند، هرچند این قول‌ها تا به الان عملی نشده است.در پایان تجمع چند نفر به نمایندگی از تجمع‌کنندگان داخل ساختمان ریاست جمهوری شده و با دکتر خلیلی جانشین نهاد ریاست جمهوری صحبت کردند. دکتر خلیلی به نمایندگان تجمع‌کنندگان قول داده که خواسته‌های آن‌ها را به رئیس‌جمهوری منتقل کند.بازنشستگان می‌گویند اگر خواسته‌های آن‌ها اجرایی نشود هفته اول بعد از تعطیلات دوباره تجمع کرده و این تجمعات را به‌صورت سلسله‌وار ادامه خواهند داد.
منبع:همدلی-23اسفند
تجمع اعتراض‌آميز بازنشستگان همدان مقابل استانداری!
روزگذشته22اسفند،جمعي از بازنشستگان در اعتراض به عدم همسان‌سازي حقوق‌ها مقابل استانداري همدان تجمع كردند و خواسته آنها اين بود قبل از آغاز سال 96 همسان‌سازي حقوق‌ها انجام شود.
به گزارش 22اسفندفارس،‌ ظهرروز22اسفند، جمعی از کارمندان ادارات و دستگاه‌های مختلف استان در اعتراض به عدم همسان‌سازی حقوق‌ها مقابل استانداری تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کردند.
یکی از معترضان با بیان اینکه کارمندان به منظور همسان‌سازی حقوق کارمندان بازنشسته با سایر ادارات تجمع کرده‌اند،‌ اظهار کرد: فردی همچون من ماهیانه یک‌میلیون و 300 هزار تومان حقوق دریافت می‌کند اما فرد دیگر همتراز و هم‌رده ما در سایر ادارات بیش از 2 میلیون تومان دریافتی دارند.
وی با تأکید بر اینکه این اعتراض یک اعتراض صنفی است،‌ گفت: ما درخواست همسان‌سازی همه حقوق‌ها را داریم و اگر گوش شنوایی باشد بهتر است؛ یک بار هم در سراسر کشور مقابل اداره بازنشستگی تجمع صورت گرفت.
معترضان حقوق دریافتی کنونی کارمندان معترض را حقوق ناچیزی در مقابل حقوق‌های نجومی دانست و بیان کرد: ما حقوق نجومی نمی‌خواهیم فقط حق و حقوق ما را بدهند که امور زندگی‌مان را بگذرانیم که البته تاکنون کسی پاسخگو نبوده است.
یکی دیگر از معترضان با بیان اینکه هزینه‌های بازنشستگان نیز بیشتر از نیروهای شاغل است، افزود: با توجه به اینکه بازنشستگان با زندگی عیال‌واری و هزینه‌های جاری، هزینه‌های بیشتری دارند که باید در پرداخت حقوق‌ها نیز به این مورد توجه شود.
معترضان با تأکید بر اینکه این اعتراضات در سراسر کشور از سوی بازنشستگان صورت گرفته است، تصریح کردند: خواستار تعیین وضعیت همسان‌سازی حقوق‌ها قبل از آغاز سال هستیم؛ حداقل حقوق‌های ما را به 2 میلیون تومان برسانند.
یکی از معترضان با بیان اینکه برای بازنشستگان هیچ گونه بیمه‌ای وجود ندارد، ادامه داد: باید بیمه کارآمد برای بازنشستگان وجود داشته باشد.
یکی از نمایندگان بازنشستگان معترض که برای صحبت وارد استانداری شده بود در جمع معترضان حاضر شد و اظهار کرد: قرار بر این شد درخواست مکتوبی به دبیرخانه ارائه شود تا این درخواست به استاندار برای ارائه به تهران داده شود.
وی با بیان اینکه ضعف‌های درونی وجود دارد که در جلسه خصوصی با حضور اعضا بیان خواهد شد، گفت: متأسفانه مسؤول بازرسی بدنی استانداری را برای رسیدگی به این اعتراض مأمور کرده بودند در حالی که این موضوع ربطی به حیطه کار این فرد نداشت.
این نماینده معترضان با اشاره به عدم پاسخگویی هیچ یک از مسؤولان استانداری در این خصوص، بیان کرد: این کار به تمسخر گرفتن معترضان و تحقیر بازنشستگان است.
وی با بیان اینکه اختصاص بودجه به گونه‌ای شده که هرکس فریاد بیشتری می‌زند بودجه بیشتری می‌گیرد، افزود: اختصاص بودجه در راستای اولویت‌بندی واقعی و قانونی نیست.
یکی از معترضان با تأکید بر اینکه بازنشستگان کسی را برای حمایت ندارند، تصریح کرد: بازنشسته‌ای که وضعیت مشخصی ندارد و مشخص نیست که آیا سال آینده باشد یا نباشد با او اینگونه رفتار می‌کنند.
یکی دیگر از معترضان گفت: برای حقوق‌های 24 میلیون تومانی بودجه دارند اما برای بازنشستگان بیچاره بودجه ندارند.
عدم پرداخت13ماه مطالبات پرستاران مشهد!
رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری مشهد و شهرستان‌های تابعه با بیان این‌که تاکنون معوقات(کارانه) ۱۳ ماهه پرستاران مشهدی (از اسفند سال گذشته) پرداخت نشده است، افزود: اضافه‌کار پرستاران(حدود ۵۰ درصد کارانه) ماهانه پرداخت شده است اما کارانه از اسفند سال پیش پرداخت نشده است.
بنابه گزارشات رسانه ای شده بتاریخ23اسفند،دکتر سیدرضا مظلوم با اشاره به پیگیری این سازمان برای پردخات معوقات پرستاری اظهار کرد: احتمالاً اعتباری در چند روز اخیر به حساب دانشگاه علوم پزشکی مشهد از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واریز شده است.
وی با اشاره به قول مساعد رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد مبنی بر پرداخت معوقات پرستاری تا پیش از پایان سال خاطرنشان کرد: طبق آنچه که در پرداخت مبتنی بر عملکرد وجود دارد ایجاد انگیزه و جاذبه‌های تشویقی برای پرستاران ضروری است که برای رسیدن به این هدف باید کارانه‌ها بلافاصله پرداخت تا انگیزه‌ای برای کار بیشتر و با کیفیت پرستاران باشد.
رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری مشهد و شهرستان‌های تابعه تأخیر در پرداخت معوقات را عاملی برای بی‌انگیزگی برای پرستاران برشمرد.
تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن مهرشهرپردیس مقابل سازمان بازرسی
امروز23اسفند،جمعی از متقاضیان مسکن شهر پردیس با تجمع مقابل سازمان بازرسی خواستار رسیدگی به مشکلات افتتاح و تحویل واحدهای خود شده اند.
به گزارش23اسفندتسنیم،در حالی قرار است فردا هزار واحد مکسن مهر پردیس به بهره برداری برسد که تعدادی از متقاضیان مسکن مهر با تجمع مقابل سازمان بازرسی خواستار رسیدگی به مشکلات افتتاح و تحویل واحدهای خود شدند.
قرار است فردا طی مراسمی با حضور قائم مقام وزیر راه 1000 واحد مسکن مهر فاز 8 افتتاح شود که شامل 600 واحد محله سبلان و 400 واحد محله سهند است.
علاوه بر این واحدها تندیس امیرکبیر، بلوار غربی امیرکبیر، مسجد محله سبلان، دو مرکز آموزشی، یک باب کلانتری و بوستان بنفشه محله سلبلان نیز افتتاح خواهد شد.
این در حالی است که هم اکنون تعدادی از متقاضیان مسکن شهر پردیس با تجمع مقابل سازمان بازرسی خواستار رسیدگی به مشکلات افتتاح و تحویل واحدهای خود شده اند.
تجمع اهالی زهک  مقابل فرمانداری برای بازگشایی مرز جهت امرارمعاش!
 صبح امروز23اسفند،در اعتراض به قریب به 60روز تعطیلی معبر مرزی شاهگل زهک، جمعی از مرزنشینان این شهرستان در مقابل درب فرمانداری برگزار شد.
به گزارش منابع خبری محلی، در این تجمع که همزمان با برپایی شورای تامین این شهرستان انجام شد، مرزنشینان خواستار بازگشایی مجدد معبر مرزی شاهگل شدند که از دی ماه امسال بسته شده است.
این معبر عامل تامین معیشت بیش از 3هزار خانوار می باشد که متاسفانه علیرغم پیگیری انجام شده و مشکلات عدیده مردم برای تامین معیشت خود با توجه به خشکسالی ها، این معبر همچنان بسته مانده است.
بعد از شورای تامین تجمع کنندگان علیرغم اینکه قانع نشده بودند محل را ترک کردند.
سرپرست معبر مرزی شاهگل شهرستان زهک در این زمینه گقت: موضوع اصلی برگزاری شورای تامین امروز، معبر مرزی شاهگل و رفع انسداد آن بوده است.
وی با بیان اینکه این معبر باعث تامین معیشت بیش از 3هزار خانواده مرزنشین می شده، افزود: متاسفانه این معبر، به دلیل عدم هماهنگی دستگاه های دولتی وعدم همکاری مناسب مرزبانی از دی ماه امسال بسته مانده است.
وی ادامه داد: در شورای تامین امروز مقرر شده است تا این معبر از امشب بازگشایی شود و تبادل کالای کوله بری در منطقه انجام شود.
این مقام مسئول بیان کرد: این موضوع را به مرزنشینان تجمع کننده اعلام کرده ایم و امیدواریم که این مشکل رفع شود.
نامه اعتراضی جمعی از کارگران پیمانکاری اداره برق گیلان درباره جان باختن یک کارگر سیم بان!
جمعی از کارگران پیمانکاری اداره برق گیلان طی نامه ای سرگشاده اعتراضاتشان را نسبت به جوابیه مدیر روابط عمومی اداره برق گیلان* در خصوص جان باختن محمود شاد کام  کارگرسیم بان گیلانی براثرحادثه درحین کاراعلام داشتند.
بنابه گزارشات منتشره درنامه این کارگران معترض با امضای-جمعی از کارکنان پیمان کار اداره برق گیلان-آمده است:
قبل از هر چیز جناب حکمت به جای شانه خالی کردن، مسولیت اداره برق در خصوص فوت یک کارگر زحمت کش که اولین نبوده و آخرین هم نیست را قبول کنید.
تاسیسات برق استان اکثرا فرسوده بوده و تقریبا مربوط به اوایل انقلاب می باشد و اکثرا چوبی یا بتونی اسقاط هستند. هنوز از همان تیر ها برای کابلهای خود نگهدار جدید استفاده میشود که برای این کابلها تعیین نشده است و باید تیر برق های جدید نصب شود.
به گفته روابط عمومی اداره برق، از تعمیر کابلهای برق در روز جمعه خبر نداشته است! آیا میشود یک کارگر بدون هماهنگی وخود سرانه تعویض کابل کند؟ معمولا قبل از انجام پروژه مهندسین شما از کار بازدید می کنند غیر از این است؟
آیا شما نیروی استخدام برای کار سیم بانی را جزو نیروی اداره برق نمی دانید؟
لااقل پیام تسلیت خشک خالی از خانواده مرحوم می کردید نه اینکه به زخمشان نمک بپاشید.
بارها مشاهده شده که کارگر اداره برق فوت شده ولی اداره برق کارگر را به بی احتیاطی متهم می کند که باعث شرم ساری می باشد. بی احتیاطی از بی مسئولیتی مسئولان است.
این کارگر در روزهای بوران برف امسال در شرایط سخت بدون استراحت در ترمیم شبکه برق کمک می کرد تا شما تکذیبیه صادر کنید که شرایط خوب است. وما شاهد بودیم که سه شبانه روز به منزل مراجعه نکرده بود. از بچه 4 ساله این کارگر شرم نمی کنید؟
جالب این جاست که تیر برق از پایین شکست و تابلوی تبلیغاتی بر روی تیر نصب میباشد! کارگر چگونه می توانست بی احتیاطی کرده باشد؟
در پایان به خانواده شهیدکارگر محمود شادکام تسلیت عرض می‌نماییم.
*توضیح شرکت توزیع نیروی برق گیلان درباره سقوط مامور اداره ی برق از تیربرق و آخرین وضعیت وی
مشخص نیست چرا مامور برق بدون در نظر گرفتن موارد ایمنی بالای تیربرق فرسوده رفته بود که ابتدا خودش و سپس تیر برق سقوط کرد.
حوالی ساعت ۱۰:۴۵دقیقه صبح روز20اسفند جمعه ساکنان کوچه مهربان در محدوده بازارچه سبزه‌میدان رشت با صدای مهیب سقوط و سپس فریادهای کمک چند نفر به کوچه رفتند.
کمی بعد آن‌ها مشاهده کردند مردی حدود ۳۵ ساله که در حال تعمیر کابل تیر برق قدیمی کوچه بود به دلایل نامعلوم به پایین سقوط کرده و ثانیه‌هایی بعد اتفاق دلخراش دیگری هم بوقوع پیوست و تیر برق بروی مرد سقوط کرده افتاد.
یک شاهد عینی در این ارتباط گفت اتصالات تیربرق بروی شکم مامور تعمیر برق فرود آمد و اهالی تصور کردند او جانش را از دست داده است.
شنیده‌های دیگر از کما رفتن این فرد حکایت دارد.
حمیدرضا حکمت مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق گیلان در خصوص وضعیت سلامت این فرد گفت: فردی که صبح روز جمعه حین کار از بالای تیربرق سقوط کرد جز کارگران پیمانکار طرف قراداد شرکت برق بود.
حکمت با ذکر این نکته که خوشبختانه این فرد در اثر سقوط زنده مانده است، گفت:جراحاتی به نقاط مختلف بدن او وارد شده و اطلاعات اولیه از شکسته شدن دست و پای او حکایت دارد که در بیمارستان در حال مداوا است.
مدیر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق گیلان در عین حال گفت: مجموعه ذی ربط در این شرکت به زودی بررسی می‌کنند که دلیل این حادثه عدم ایمنی از طرف کارگر بوده یا بی‌توجهی شرکت.
سقوط مرگبارکارگر مقنی در چاه ۲۵ متری
روزگذشته22اسفند،کارگرچاهکن 53 ساله ای در حادثه سقوط به چاه 25 متری در داخل ساختمان قدیمی در خیابان 17 شهریور جان خود را از دست داد.
به گزارش 23اسفندپایگاه خبری ۱۲۵، حسین کوکبی افسر آماده منطقه ۸ عملیات سازمان آتش نشانی تهران که به اتفاق نیروهای تحت امرش در محل حادثه حضور یافته بود، دراین باره گفت: محل حادثه ساختمان قدیمی دو طبقه کوچک به مساحت 50 مترمربع بود که در قسمت پذیرایی طبقه اول آن چاهی به عمق 25 متر حفر شده بود و به دلیل نامعلومی کارگر چاهکن 53 ساله ای بنام نصراله–الف به درون آن سقوط کرده بود.
وی افزود: نیروهای آتش نشانی بلافاصله پس از ایمن سازی محل، سه پایه چاه را بر روی دهانه آن برپا کردند که یکی از نجات گران با استفاده از تجهیزات لازم و رعایت نکات ایمنی وارد چاه شد و پس از رسیدن به مصدوم و تثبیت کردن وی، با استفاده از تجهیزات مربوطه این مقنی را به بالای چاه و سطح زمان منتقل کرد.
این افسر آماده آتش نشانی تصریح کرد: عوامل اورژانس بلافاصله معاینات اولیه بر روی این کارگر چاه کن را انجام دادند که متاسفانه مرگ وی بر اثر شدت جراحات وارده از سوی تیم پزشکی تایید شد.
سرما در هورامان جان کولبری را گرفت
یکی از کولبران مرز شهرستان پاوه بر اثر کولاک برف جان خود را از دست داد.
به گزارش 23اسفندکُردپا، صبح امروز در روستای "بیرواس" از توابع بخش مرزی نوسود، جسد کولبری ٣٥ ساله با نام ناصر دریایار کشف گردید.
کولبر فوت شده شب گذشته بر اثر عارضەی قلبی دیگر قادر به ادامه مسیر صعب‌العبور منطقه هورامان نگردیده و نهایتا سرما جان این کولبر بیمار را می‌گیرد.
این کولبراز اهالی روستای "دویسه" از توابع شهرستان مریوان در استان کُردستان می‌باشد که برای امرار معاش به مناطق مرزی هورامان رفت و آمد داشته است.
جسد این کولبر کە دارای سە فرزند است هم‌اکنون در حال انتقال به زادگاهش می‌باشد.
دومین روز اعتصاب کارگران دو فرودگاه برلین برای افزایش دستمزد!
اعتصاب یک روزه کارکنان دو فرودگاه «تگل» و «شونفلد» برلین، لغو ۶۶۰ پرواز را در روز دوشنبه به همراه داشت. کارکنان خواستار افزایش دستمزد هستند.
به گزارش13مارس یورونیوز،اعتصاب در این دو فرودگاه، لغو شدن برخی پروازها به مقصد برلین را نیز به همراه داشته است. جمعه نخستین روز اعتصاب بود.
بیست وسوم اسفندماه1395
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت