.
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷.
امروز:
Jun 21 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

سه شنبه, 10 اسفند 1395 ساعت 00:00

اعمال شکنجه "شیوه‌ی بزدلان" و اطلاعات حاصل از آن بی‌‌فایده است

دبیرکل سازمان ملل: با احیای شکنجه مبارزه کنید

دویچه وله فارسی: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در رابطه با سخنان دونالد ترامپ که استفاده از شکنجه در راه مبارزه با تروریسم را موجه اعلام کرد، یادآور شد که اعمال شکنجه "شیوه‌ی بزدلان" و اطلاعات حاصل از آن بی‌‌فایده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در نشست چهار هفته‌ای نهادهای این سازمان در ژنو اظهار داشت که جهان با "پدیده‌های ناهنجار" پوپولیسم و افراط‌گرایی روبرو است. او گفت:«این پدیده‌ها از راه نژادپرستی، بیگانه‌ستیزی‌، نفرت از مسلمانان و یهودیان و اشکال دیگر مداراستیزی یک‌دیگر را تقویت می‌کنند.»

گوترش هم‌چنین نسبت به "رنسانس شکنجه" هشدار داد.

بیشتر بخوانید: مخالفت ناتو با برنامه ترامپ برای احیای شکنجه

دبیرکل سازمان ملل گفت که عدم رعایت حقوق بشر در جهان اکنون به‌صورت یک "بیماری" درآمده است که باید مداوا شود. او ضمن دفاع از حقوق پناهجویان و اقلیت‌ها تصریح کرد که در حال حاضر دولت‌ها برای حل دشواری‌ها و بحران‌ها دوباره به "اشکال گوناگون شکنجه" متوسل می‌شوند. گوترش هشدار داد که جامعه‌ی جهانی باید "قاطعانه و یک‌پارچه" علیه این پدیده مبارزه کند.

انتقاد غیرمستقیم از ترامپ

کارشناسان می‌گویند که هشدار گوترش در رابطه با سخنان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا عنوان شده است که در روزهای نخست ورود به کاخ سفید استفاده از شکنجه در راه مبارزه با تروریسم را موجه اعلام کرد. دبیرکل سازمان ملل یادآور شد که اعمال شکنجه "شیوه‌ی بزدلان" است و اطلاعات حاصل از آن بی‌‌فایده.

نمایندگان ۴۷ کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل در نخستین نشست سال ۲۰۱۷ خود، در باره‌ی وضعیت سیاسی سوریه، کره شمالی و میانمار به رایزنی می‌نشینند. قرار است هم‌چنین در مورد پناهجویان، شکنجه و آزادی دین نیز بحث شود.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت