.
يكشنبه ۳ تير ۱۳۹۷.
امروز:
Jun 24 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 29 بهمن 1395 ساعت 03:04

اخبار و گزارشات کارگری 28بهمن

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه! تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!
- تجمعات دامنه دار کارگران خشمگین کارخانه نورد لوله اهواز دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق!
- کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری ITUC خواهان منع تعقیب قضایی رضا شهابی شدند
- اعتصاب رانندگان تریلرهای زباله گاه تبریزدراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان!
- معوقات حقوقی کارگران شهرداری بروجرد به ۱۸ میلیارد تومان رسید
- تجمع کشاورزان اندیمشک دراعتراض به پلمب چاه های آب مقابل فرمانداری!
- چهارمین روز تجمع اعتراضی  اهالی خوزستان مقابل استانداری
- عبور نقدینگی از مرز ۱۱۸۴ هزار میلیارد تومان/رشد ۲۸ درصدی در آذر
- زخمی شدن16کارگرصدرای بوشهر درپی واژگونی سرویس رفت وآمدشان درنزدیک شهر چغادک!
- چرخ گوشت دست کارگر جوان چلوکبابی را بلعید
تجمعات دامنه دار کارگران خشمگین کارخانه نورد لوله اهواز دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق!
اخباروگزارشات کارگری:طی روزهای گذشته،کارگران نورد لوله اهوازهمزمان با اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهوازدراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق دست با تجمع جلوی درب کارخانه مانع از ورود کامیون های حمل و نقل به داخل این واحدتولیدی شدند.
ایلنا درهمین نوشت،همزمان با اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهواز در روزهای گذشته، کارگران نورد لوله نیز دست به تجمع اعتراضی زدند.
کارگران کارخانه نورد لوله اهواز  4 ماه معوقات مزدی داشته و با تجمع در مقابل کارخانه مانع از ورود کامیون های حمل و نقل به داخل کارخانه شدند.
درهمین رابطه:
درخطرقرار گرفتن امنیت شغلی کارگران  کارخانه نورد لوله اهواز پس از واگذاری به بخش خصوصی!
عدم پرداخت2ماه حقوق وحق بیمه کارگران شاغل وحق سنوات بازنشستگان این واحد تولیدی!
گرفتن تعهد کتبی از صدها کارگر وبرنامه ریزی برای تشکیل کمیته انظباطی برای جلوگیری از اعتراضات کارگران!
به دلیل کاهش فعالیت تولیدی کارخانه نورد لوله اهواز در شش ماه گذشته، حدود 700کارگر این کارخانه سازنده انواع ورق گرم فولادی و لوله‌های گالوانیزه بابت امنیت شغلی خود احساس نگرانی می‌کنند.
کارگران شاغل در این کارخانه دو ماه (تیر ومرداد) حقوقشان را دریافت نکرده‌اند و بیمه تامین اجتماعی آنان نیز دچار مشکلاتی است.
کارگران نورد لوله اهواز در ادامه درباره نگرانی های اخیر خود می‌گویند طی هفته های گذشته کارفرما برای جلوگیری از اعتراضات احتمالی  کارگران از حدود 300 تا 400 نفر از کارگران تعهد نامه کتبی  گرفته است که این روند تا به امروز ادامه دارد.
به گفته آنان در عین حال کارفرما قصد دارد به بهانه جلوگیری از اعتراضات احتمالی کارگران، در کارخانه نورد لوله اهواز کمیته انظباطی تشکیل دهد در این زمینه  اسامی چند نفر از کارگران را برای تشکیل  کمیته  انظباطی   به اداره کار معرفی کرده است.
به گزارش11شهریورایلنا،کارگران این کارخانه گفتند فعالیت روزمره کارخانه که در زمینه تولید انواع ورق گرم فولادی و لوله‌های گالوانیزه فعالیت دارد از فروردین ماه سال جاری به بهانه مشکلات مالی به حداقل رسیده است.
آنان با بیان اینکه هم اکنون کارگران این کارخانه از وضعیت موجود رضایت ندارند، در ادامه گفتند: کاهش تولیدات این کارخانه تهدیدی بر امنیت شغلی کارگران قرادادی کارخانه شده بطوریکه  از تیر ماه سال 93  تا هم اکنون تعداد کارگران این کارخانه از هزارو 100 نفر به 700 نفر تقلیل یافته است.
منابع کارگری می‌گویند علارغم موارد ذکر شده کارگران شاغل در این کارخانه دو ماه (تیر ومرداد) حقوقشان را دریافت نکرده‌اند و بیمه تامین اجتماعی آنان نیز دچار مشکلاتی است.
به گفته کارگران این کارخانه پیش از این مطالبات معوقه آنان سه ماه بوده که کارفرما در تاریخ  25 مرداد ماه  دستمزد خرداد ماه کارگران را یکجا پرداخت کرد ه است.
به گفته آنان مدیریت و مالکیت کارخانه نورد لوله اهواز در سال 93 به بخش خصوصی واگذار شد و مسئله به تاخیر افتادن مطالبات این کارگران از زمانی آغاز شد که مدیریت جدید با مسئله کمبود نقدینگی روبرو شد.
به نقل از این کارگران گفته می‌شود جدا از وضعیت پیش آمده، کارگرانی که  به مرور از آبان ماه سال گذشته با استفاده از مزایای قانون مشاغل سخت وزیان آور امکان بازنشستگی دارند به دلیل پرداخت نشدن سهم 4 درصدی کارفرما به تامین اجتماعی نمی توانند بازنشسته شوند. همچنین کارگرانی که پیش از این بازنشسته شده اند هنوز نتوانسته اند سنوات پایان خدمت خود را از کارفرما وصول کنند.
کارگران نورد لوله اهواز در ادامه درباره نگرانی های اخیر خود می‌گویند طی هفته های گذشته کارفرما برای جلوگیری از اعتراضات احتمالی  کارگران از حدود 300 تا 400 نفر از کارگران تعهد نامه کتبی  گرفته است که این روند تا به امروز ادامه دارد.
به گفته آنان در عین حال کارفرما قصد دارد به بهانه جلوگیری از اعتراضات احتمالی کارگران، در کارخانه نورد لوله اهواز کمیته انظباطی تشکیل دهد در این زمینه  اسامی چند نفر از کارگران را برای تشکیل  کمیته  انظباطی   به اداره کار معرفی کرده است.
کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری ITUC خواهان منع تعقیب قضایی رضا شهابی شدند
عالی جناب آیت‌الله علی خامنه ای                                                      ژوآ آنتونیو فلیسیو                                                                                                                            رهبر جمهوری اسلامی ایران                                                          رئیس                                                                                                                                    دفتر رهبری ،خیابان شهدا ، قم، جمهوری اسلامی ایران                           شاران بور    دبیرکل  
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید                                                                                                                                                ۱۳ فوریه ۲۰۱۷
عالی جناب
بدین وسیله کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری، به نمایندگی از ۱۸۱ میلیون عضو در ۱۶۲ کشور، نگرانی شدید خود را از اقدامات اخیر مقامات قضایی و امنیتی ایران در تحت فشار قرار دادن رضا شهابی برای بازگردانیدن  مجدد او به زندان، ابراز می دارد.
در حال حاضر رضا شهابی با گرو گذاشتن یک وثیقه در خارج از زندان است. جهت سپری کردن مدت باقی مانده از ۶سال محکومیت اش (که به ادعای مقامات رسمی تنها ۳ ماه از آن باقی مانده) او هر لحظه در معرض خطر دستگیری و زندانی شدن قرار دارد. در عین حال ضامن شهابی هم تهدید شده است که چنان چه رضا شهابی خود را به زندان معرفی نکند، خانه مورد وثیقه توسط مقامات ضبط خواهد شد. در صورت بازگشت شهابی به زندان و به دلیل وضعیت جسمی بسیار وخیم و آسیب های جسمانی  ای که از آن ها رنج می برد، سلامتی اش به خطر خواهد افتاد.
رضا شهابی عضو هیأت مدیریه سندیکای شرکت واحد اتوبوس رانی تهران در ماه ژوئن  ۲۰۱۰ در حالی که مشغول رانندگی اتوبوس بود دستگیر شده و پس از آن که در برابر چشمان همکارانش به شدت توسط مأموران مورد ضرب و شتم قرار می گیرد، به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل می شود.شهابی پس از متحمل شدن ۱۹ ماه حبس در سلول انفرادی، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محاکمه شده به ۶ سال حبس، ۵ سال محرومیت از فعالیت هایی سندیکایی پس از خاتمه دوران زندان، و هم چنین پرداخت ۷ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم می شود. ستون فقرات و مهره های گردن رضا شهابی در اثر شکنجه و فشارهای جسمانی شدید دوران بازجویی دچار آسیب های شدید شده بطوری که دوبار تحت عمل جراحی قرار می گیرد. او پس از گذراندن ۵ سال زندان به توصیه پزشک زندان برای معالجه در خارج  از زندان، به مرخصی استعلاجی می رود.
بازگشت رضا شهابی به زندان، که صرفا به خاطر فعالیت های سندیکائی اش به ناحق محکوم شده بود، به معنای عدم رعایت قوانین بین المللی و زیرپا گذاشتن حقوق بشر است.
رضا شهابی نباید به زندان برگردد. ما خواهان پایان دادن به اذیت و آزار او و بازنگردانیدن اش به زندان و آزادی فوری و بدون قید و شرط او هستیم.
ما هم چنین از مقامات دولت ایران می خواهیم که از سرکوب و آزار فعالان کارگری در ایران دست برداشته و کلیه اتهامات علیه دیگر اعضای سندیکای واحد از جمله ابراهیم مددی و دادود رضوی را پس بگیرند.
با احترامات فائقه
 دبیرکل
برگرفته از سایت سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
اعتصاب رانندگان تریلرهای زباله گاه تبریزدراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان!
اخباروگزارشات کارگری:رانندگان تریلرهایی که مسئولیت حمل زباله های تبریز به مرکز دفن زباله های این شهر را دارند ، به دلیل عدم دریافت چندین ماهه مطالبات و دستمزد خود ، کار را تعطیل و خواهان رسیدگی با این مسئله شدند که  این اعتصاب، موجب انباشت زباله های شهر تبریز در این محل شده است.
به گزارش منابع خبری محلی،یکی از رانندگان تریلرهای سازمان پسماند شهرداری تبریز در اعتراض به عدم دریافت مطالبات خود از چندین ماه قبل گفت : هفت ماه است که هیچ مبلغی را در قبال کار شبانه روزی خود دریافت نکرده ایم و هر موقع که برای دریافت حق الزحمه خود مراجعه کرده ایم به ما گفته اند «طرف حساب شما پیمانکار است و به ما ربطی ندارد».
وی ادامه می  دهد : رانندگان تریلرهای زباله گاه  هرکدام از مبلغ ۴۰ میلیون تا ۹۰ میلیون تومان از بابت کار در این محل طلب دارند اما چندین ماه است که نتوانسته اند آن را وصول کنند تا جایی که دیگر نمی توانند حتی هزینه لاستیک ، تعویض روغن و حتی گازوئیل مصرفی خودروی خود را تامین کنند.
این راننده می گوید : طی نامه ها و مراجعات مکرر و متعددی که به شورای شهر تبریز داشته ایم ، تنها یک چک به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان به پیمانکار این بخش داده شده است که آن هم وصول نشده و مراجعات و نامه های ما تا این لحظه بدون نتیجه بوده است.
وی می گوید : هیچ یک از اعضای شورا به غیر از یک نفر از آنها تا بحال به این محل نیامده است تا مشکلات کارکنان این مرکز را از نزدیک ببینند. آقای شهردار هم چند روز پیش آمده بودند اما هیچ توجهی به تعطیلی کار در این قسمت نکردند و رفتند.
یکی دیگر از کارکنان این مرکز می گوید : خودروهای مرکز بخاطر اینکه توان پرداخت هزینه های جاری خود اعم از پنچری و گازوئیل و …. را ندارند ، خودرو ها را خاموش کرده و کار را تعطیل کرده اند تا به مطالبات آنها رسیدگی شود.
بنابر این گزارش ، خودروهای وانت و کامیون شهرداری تبریز مسئولیت جمع آوری پسماندها از سطح شهر را دارند و پس از جمع آوری ، زباله ها در محلی به نام زباله گاه جمع شده و به علت این که امکان تردد در جاده صعب العبور محل دفن زباله ، برای خودروهای سبک وجود ندارد ، جهت انتقال به محل دفن زباله به تریلرها بار زده می شوند.
معوقات حقوقی کارگران شهرداری بروجرد به ۱۸ میلیارد تومان رسید
عضو شورای شهر بروجرد گفت: معوقات حقوقی کارکنان شهرداری بروجرد به ۱۸ میلیارد تومان رسیده است.
به گزارش28بهمن تسنیم،وی با اشاره به آخرین وضعیت پرداخت معوقات حقوقی کارکنان و کارگران شهرداری بروجرد اظهار داشت: تمامی معوقات حقوقی کارکنان این نهاد تا انتهای مهرماه شناسایی و محاسبه‌شده و قرار است افرادی که بیش از این مدت‌زمان حقوقی دریافت کرده‌اند جزو بدهکاری آن‌ها و مابقی کارکنانی که حقوق معوقه تا این تاریخ‌دارند به‌طور کامل حقوق معوقه آن‌ها تا مهرماه امسال پرداخت شود.
وی افزود: پرداخت مابقی حقوق کارکنان شهرداری بروجرد پس از انتهای مهرماه 95 جزو معوقات بعدی آن‌ها خواهد ماند و در سال بعد پرداخت می‌شود و با تلاش بسیار تنها تا مهرماه معوقات حقوقی تمامی کارکنان تصفیه می‌شود.
رئیس کمیسیون فنی تخصصی شورای اسلامی شهر بروجرد با اشاره به بدهی‌های کلان شهرداری بروجرد عنوان کرد: سنگین‌ترین بدهی شهرداری به سازمان تأمین اجتماعی به مبلع حدودی 34 میلیارد تومان است که تاکنون مبلغی برای تصفیه آن تأمین و پرداخت‌نشده و همچنان به قوت خود باقی است.
وی بابیان اینکه شهرداری بروجرد درمجموع حدود 18 میلیارد تومان حقوق معوق دارد، تصریح کرد: دیگر بدهکاری‌های شهرداری بروجرد شامل حدود 12 میلیارد تومان به اداره دارایی و حدود 16 میلیارد تومان درازای دریافت تسهیلات 12 میلیارد تومانی به بانک ملی است.
مرادی با اشاره به مبلغ ناچیز طلب شهرداری بروجرد از ادارات و نهادهای دیگر این شهرستان بیان کرد: طلب شهرداری بروجرد از دیگر نهادها وادارات به‌اندازه‌ای نیست که بتواند حتی بخشی از بدهکاری‌های این نهاد را جبران کند و اطلاع دقیقی از میزان بدهی ادارات دیگر به شهرداری در دست نیست.
وی اضافه کرد: چندین بار جلساتی به‌منظور تعین دقیق میزان بدهی ادارات دیگر به شهرداری بروجرد برگزار شد اما ادارات طرف شهرداری نسبت به میزان مبالغ محاسبه‌شده اعتراض دارند و تابه‌حال بخشی نیز از این مطالباتی که در سال 92 به حدود چهارتا پنج میلیارد تومان می‌رسید از سوی ادارات بروجرد پرداخت‌شده است.
تجمع کشاورزان اندیمشک دراعتراض به پلمب چاه های آب مقابل فرمانداری!
روزپنج شنبه28بهمن،جمعی از کشاورزان اندیمشک در اعتراض به پلمب چاه های آب مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.
به گزارش28بهمن ایرنا،حدود 30 کشاورز صبح روز پنجشنبه با تجمع در مقابل فرمانداری اندیمشک خواستار جلوگیری و رفع پلمب چاه های آبیاری کشاورزی شدند.
شرکت کنندگان در این تجمع سه ساعته با بیان مشکلات بخش کشاورزی خواستار حمایت مسئولان از بخش کشاورزی و کشاورزان شدند.
مدیر جهاد کشاورزی اندیمشک نیز در خصوص مشکل این کشاورزان گفت: چاه های آب غیر مجاز این کشاورزان اخیرا از سوی اداره آب و فاضلاب پلمب شده که این امر اعتراض کشاورزان را به دنبال داشته است.
این تجمع پس از سه ساعت خاتمه یافت.
چهارمین روز تجمع اعتراضی  اهالی خوزستان مقابل استانداری
امروز28بهمن ماه، نیز اهوازی‌ها به نشانه اعتراض نسبت به حوادث اخیر که سبب خاموشی ۱۱ شهرستان خوزستان شد برای چهارمین روز متوالی  مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.
به گزارش 28بهمن تسنیم ز اهواز، امروز نیز اهوازی‌ها به نشانه اعتراض نسبت به حوادث اخیر که سبب خاموشی 11 شهرستان خوزستان شد برای چهارمین روز متوالی  مقابل استانداری خوزستان تجمع کرده و با سردادن شعارهایی از مسئولان ارشد استان خواستار پیگیری و حل مشکلات خوزستان شدند.
در طی دو هفته اخیر با وقوع بادهای شدید و فعال شدن کانون ریزگردها شبکه‌های برق دچار مشکل شده که در نتیجه آن با قطعی آب، خطوط ارتباطاتی و نیز تعطیلی مدارس و ادارات سبب مختل شدن زندگی مردم شد.
عبور نقدینگی از مرز ۱۱۸۴ هزار میلیارد تومان/رشد ۲۸ درصدی در آذر
آمارهای بانک مرکزی حکایت از نقدینگی ۱۱۸۴ هزار میلیارد تومانی در آذرماه امسال دارد که نسبت به آذر سال گذشته ۲۸.۱ درصد رشد را نشان می دهد.
به گزارش28بهمن مهر، جدیدترین گزارش بانک مرکزی از خلاصه دارایی ها و بدهی های سیستم بانکی حکایت از نقدینگی ۱۱۸۴ هزار میلیارد تومانی دارد. بر این اساس میزان نقدینگی آذرماه امسال نسبت به آذر سال ۹۴ حکایت از رشد ۲۸.۱ درصدی و نسبت به اسفندماه سال گذشته نیز حکایت از رشد ۱۶.۵ دارد.
در این میان سهم پول ۱۵۴ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به آذرماه سال گذشته ۳۳ درصد و نسبت به اسفندماه سال قبل هم ۱۲.۷ درصد رشد داشته است. این در حالی است که سهم شبه پول ۱۰۳۰ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به آذرماه سال گذشته ۲۷.۴ درصد و نسبت به اسفندماه ۹۴ هم ۱۷.۱ درصد رشد داشته است.
زخمی شدن16کارگرصدرای بوشهر درپی واژگونی سرویس رفت وآمدشان درنزدیک شهر چغادک!
اخباروگزارشات کارگری:روز چهارشنبه27بهمن، واژگونی سرویس رفت وآمد کارگران صدرای بوشهر نرسيده به چغادک موجب زخمی شدن 16 کارگرو انتقال آنها به بیمارستان شهدای خلیج فارس شد.
 براساس آخرین اخبارمنتشره، وضعیت کارگران زخمی رضایت بخش گزارش شده است.
شهر چغادک در بخش مرکزی شهرستان بوشهر در فاصله 15 کیلومتری مرکز استان بوشهر واقع شده است.
چرخ گوشت دست کارگر جوان چلوکبابی را بلعید
صبح امروز28بهمن،چرخ گوشت یک مغازه چلوکبابی واقع در فلکه سوم خزانه بخارایی دست یک کارگر جوان را بلعید.
به گزارش 28بهمن پایگاه خبری 125، احمدعلی زارع تیموری رئیس ایستگاه 83 آتش نشانی درباره این حادثه گفت: کارگر 23 ساله مغازه چلوکبابی در حال کار با چرخ گوشت بود که ناگهان دست چپ وی در لا به لای چرخ دنده های چرخ گوشت گرفتار شد.
وی در ادامه گفت: نیروهای آتش نشانی بلافاصله با استفاده از تجهیزات مخصوص چرخ گوشت را در حضور امدادگران اورژانس از میز کار جدا کرده و فرد مصدوم را برای انتقال به مراکز درمانی تحویل عوامل اورژانس دادند.
این رئیس ایستگاه افزود: آتش نشانان با حضور در مرکز درمانی خمینی،در حضور کادر پزشکی قسمتی از بدنه چرخ گوشت را با بکارگیری ابزار فرز برش داده و دست کارگر جوان که از ناحیه انگشتان دچار آسیب دیدگی شده بود را از داخل چرخ گوشت خارج کردند.
گفتنی است؛ نیروهای آتش نشانی در پایان کارگر جوان را برای انجام اقدامات درمانی تحویل کادر اورژانس مرکز درمانی دادند.
بیست وهشتم بهمن ماه1395
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت