.
شنبه ۳۰ دي ۱۳۹۶.
امروز:
Jan 20 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 17 بهمن 1395 ساعت 00:05

راهپیمایی مشترک شهروندان عرب و یهودی اسرائیل علیه تخریب خانه‌های اعراب

دویچه وله فارسی: صدها نفر از عرب‌ها و یهودیان اسرائيل در مرکز شهر تل‌آویو در یک راهپیمایی مشترک، دست در دست یکدیگر نسبت به تخریب خانه‌‌های بدوز مجوز ساخت عرب‌های اسرائیلی اعتراض کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز شنبه (۴ فوریه) حدود هزار نفر به فراخوان نمایندگانی از حزب "میرتس" و "فهرست مشترک عربی" به نشانه مخالف با سیاست‌های راستگرایانه بنیامین نتانیاهو به خیابان‌های تل‌آویو آمدند و علیه تخریب خانه‌های بدون مجوز ساخت اعراب اسرائیلی راهپیمایی کردند.

اعراب اسرائیلی نتانیاهو را متهم می‌کنند که با تخریب خانه‌های غیرقانونی اعراب قصد دارد دل ساکنان شهرک "عمونا" در کرانه غربی رود اردن را به دست آورد. این شهرک که اخیرا با حکم دادگاهی تخلیه شد، در اراضی فلسطینی ساخته شده بود.

 مقابله شهرک‌نشینان اسرائیلی با حکم دادگاه عالی

اعراب اسرائیلی دولت را محکوم می‌کنند که کسب مجوز برای گسترش شهرک‌های آن‌ها را تقریبا غیرممکن کرده است. به خاطر همین ناامیدی از کسب مجوز خانه‌سازی است که آن‌ها دست به ساخت غیرقانونی خانه‌های خود می‌زنند.

در دی‌ماه امسال دولت اسرائیل دست به تخریب خانه‌های عرب‌های اسرائیلی در روستای ام‌الحیران زد که به تنش و درگیری میان ساکنان و نظامیان اسرائیلی انجامید. در این تنش‌ها یک مرد ۵۰ ساله از ساکنان روستا و یک از ماموران نظامی اسرائیل کشته شدند. دولت این مرد را متهم به عضویت در داعش کرد. اما مردم دهکده این اتهام را واهی خواندند. آن‌ها گفتند او یکی از معلمان محبوب این روستا بوده است.

میشال روسین، نماینده حزب میرتس نیز دولت را به دروغ‌گویی به منظور ایجاد ترس و تمایلات نژادپرستانه به نفع خود متهم کرده است.

دولت اسرائیل روی حمایت آمریکا از سیاست شهرک‌سازی در اراضی اشغالی فلسطین حساب باز کرده بود، اما دولت تازه ایالات متحده در واکنشی غیرمنتظره از این سیاست فاصله گرفت و در بیانیه‌ای اعلام کرد که ساخت شهرکی جدید یا توسعه آن در ورای مرزهای تعیین‌شده، به رسیدن به صلح میان فلسطین و اسرائیل کمکی نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید:کاخ سفید شهرک‌سازی اسرائيل را زیر سؤال برد

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت