.
شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷.
امروز:
Jul 21 2018.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 14 مرداد 1395 ساعت 02:31

'یکی هم زیاد است'؛ کارزار مقابله با خشونت جنسیتی در آرژانتین چگونه نتیجه گرفت

یکی از تظاهرات جنبش "حتی یک نفر دیگر هم زیاد است" که ماه گذشته، یک سال پس از آغاز کارزار علیه خشونت‌های جنسیتی در آرژانتین برگزار شد

دولت آرژانتین اعلام کرده است که برای اولین بار طرحی ملی را در سراسر آرژانتین برای ریشه‌کن کردن خشونت علیه زنان اجرا خواهد کرد. این برنامه بلندپروازانه در پاسخ به کارزار گسترده‌ای است که به طور خودجوش از سوی گروه‌های فعال زنان آرژانتینی در توییتر آغاز شد و به سرعت گسترش پیدا کرد تا جایی که یک میلیون نفر در حمایت از این کمپین و در اعتراض به وضعیت خشونت علیه زنان در این کشور تظاهرات کردند. این کارزار حالا از مرزهای آرژانتین فرا رفته و به دیگر کشورهای آمریکای لاتین هم گسترش پیدا کرده است. جسد کیارا پائز، دختر ۱۴ ساله‌ حامله‌ای که سه روز بود ناپدید شده بود، مدفون در حیاط خانه دوست پسرش پیدا شد. مجبورش کرده بودند قرص بخورد تا بچه‌اش را بیندازد و پس از آن تا حد مرگ کتکش زده بودند.

 دیانا گارسیا ۱۷ ساله هم گم شده بود. بقایای جسد او را یک روز بعد از اینکه تولد هفده سالگی‌اش را در یک کلوپ جشن گرفته بود در یک کیسه زباله کنار جاده پیدا کردند. فهرست این قربانیان در آرژانتین تمامی ندارد. سازمان‌های غیر دولتی آرژانتین تخمین می‌زنند هر ۳۱ ساعت یک زن به دلیل جنسیتش در این کشور کشته می‌شود. در ژوئن ۲۰۱۵ زنان آرژانتینی به خیابان‌ها ریختند. مرگ کیارا جرقه حرکتی را زد که کمتر کسی فکر می‌کرد انقدر گسترده شود. مارسلا اوخدا، خبرنگار یکی از شبکه‌های رادیویی آرژانتین، جمله‌ای را در توییترش نوشت که حالا در آرژانتین تاریخی شده. او خطاب به زنان گفت: "آیا نمی‌خواهید صدایتان را به اعتراض بلند کنید؟ دارند ما را می‌کشند."

و اینگونه بود که جنبش "حتی یک نفر دیگر هم زیاد است" (Ni Una Menos) متولد شد.

فعالان حقوق زنان می‌گویند در آرژانتین آمار رسمی از میزان قتل زنان به دلیل جنسیتشان وجود ندارد

زنانی که پشت این کارزار بوده‌اند از آن موقع تا الان توجه میلیون‌ها نفر را به خودشان جلب کردند و تظاهرات مختلفی در سراسر آرژانتین برگزار شده است. حالا گروه‌های دیگری در دیگر مناطق آمریکای لاتین هم از شیوه کار آنها برای بالا بردن آگاهی و حساسیت درباه خشونت‌های جنسیتی پیروی کرده‌اند. چند روز پیش دولت آرژانتین جزئیات طرح بلندپروازانه‌ای را برای مقابله با خشونت علیه زنان اعلام کرد. این طرح که قرار است از سال آینده اجرایی شود، شامل پابند الکترونیک برای مجرمان و ایجاد مکان‌هایی امن برای قربانیان خشونت است. این برنامه قانونی را اجرا خواهد کرد که سال ۲۰۰۹ در کنگره ملی آرژانتین به تصویب رسید اما هیچگاه اجرایی نشد. فعالیت‌ها و فشارهایی که جنبش "حتی یک نفر دیگر هم زیاد است" بر دولت آورد، اصلی‌ترین عامل فشار بر دولت موریسیو مارکی، رئیس جمهوری آرژانتین، بود تا مجبور شود اجرای این طرح را آغاز کند.

تظاهرات علیه قتل‌های جنسیتی زنان در اروگوئه؛ جنبش زنان آرژانتینی به کشورهای دیگر آمریکای لاتین هم رسیده

اما یک کمپین خودجوش چگونه توانست مهم شود و بر سیاست‌های دولت آرژانتین تاثیر بگذارد؟

کارشناسان می‌گویند یکی از دلایل تاثیرگذار شدن این کارزار استفاده از منابعی بود که دسترسی به‌ آنها در جهان امروز ممکن شده است.

جنبش اجتماعی به کمک #هشتگ در شبکه‌های اجتماعی

ماجرا از یک توییت شروع شد که مورد توجه قرار گرفت و هزاران بار از سوی دیگر کاربران هم‌رسانی شد. بعد از اینکه خانم اوخدا در توییترش از مردم خواست علیه وضعیت تکان‌دهنده خشونت علیه زنان کاری بکنند، هزاران نفر به دعوت او پاسخ دادند و از هشتگ (کلید واژه) #NiUnaMenos در توییت‌های خود استفاده کردند. این عبارت که تلویحا به معنای آن است که حتی مرگ یک زن دیگر هم زیاد است، در طول یک ماه اول حدود دویست هزار بار در توییت‌های کاربران استفاده شد.ده روزنامه‌نگار زن که یکدیگر را از قبل نمی‌شناختند از طریق توییتر با هم آشنا شدند و اولین تظاهرات گسترده‌ خود را در ژوئن ۲۰۱۵ سازمان‌دهی کردند. این زنان با استفاده از شبکه‌های ارتباطی‌شان در اینترنت توانستند برای دیگران اهمیت این حرکت را توضیح دهند و آنها را به شرکت در تظاهرات تشویق کنند.

کارزار زنان علیه قتل‌های جنسیتی زنان به دلیل استفاده از یک هشتگ موثر گسترده شد

جنبش آنها در اینترنت متولد شد و گسترش پیدا کرد و استفاده آنها از شبکه‌های اینترنتی باعث شد تا توجه نسل جوان‌تر به حرکتشان جلب شود. برخی از شعارهایی که از دل دنیای "مجازی" درآمد، به پلاکاردهای تظاهرات در شهرهای مختلف راه پیدا کرد و برای بخش بزرگی از جامعه آرژانتین نام آشنا شد: "به تربیت شاهزاده‌ خانوم‌های بی‌پناه و مردان کوچولوی خشونت‌گر پایان بدیم"، "من نمی خوام به من بگی چطوری لباس بپوشم" و چند شعار دیگر. از آن موقع تا به حال چند کارزار "هشتگی" دیگر با استفاده از اینترنت علیه خشونت‌های جنسیتی ایجاد شده است. یکی از این کاررزارها حرکتی است درباره امنیت زنانی که تنها سفر می‌کنند. این کمپین که از هشتگ #ViajoSola به معنای "من تنها سفر می‌کنم" استفاده می‌کند پس از قتل دردناک دو دختر آرژانتینی که در اکوادور سفر می‌کردند آغاز شد. وقتی معلوم شد این دو دختر جوان به تنهایی با یک کوله‌پشتی مشغول سفر در مناطق مختلف اکوادور بودند، خیلی‌ها در اینترنت تقصیر را گردن خود قربانیان انداختند و پرسیدند چرا این دخترها تنها سفر می‌کردند. به دنبال این انتقادها، موجی از اعتراض‌ها در اینترنت در حمایت از حق زنان برای تنها سفر کردن به راه افتاد.

قتل دو دختر آرژانتینی که در اکوادور تنها سفر می‌کردند به ایجاد کمپین "من تنها سفر می‌کنم" منجر شد

بشمرید، دسته‌بندی کنید و منتشر کنید

برخی از خواسته‌های مانیفست کارزار "حتی یک نفر دیگر هم زیاد است" درباره جمع آوری اطلاعات آماری درباره قربانیان و فراهم آوردن دسترسی به آن اطلاعات است. آمار رسمی در آرژانتین درباره تعداد زنانی که به دلیل جنسیتشان به قتل می‌رسند، مثل خیلی کشورهای دیگر ناقص است. چندین سازمان‌ غیردولتی حقوق زنان در آرژانتین، گزارش‌های رسانه‌ها درباره این قتل‌ها را بررسی کردند و در محاسباتشان به این نتیجه رسیدند که هر ۳۱ ساعت، یک زن به دلیل زن بودنش کشته می‌شود و در هشت سال گذشته حدود دوهزار و صد زن به دلیل مسائل جنسیتی به قتل رسیده‌اند. اما در غیاب آمار رسمی، به نظر می‌رسد این آمار تنها نوک قله کوه یخ باشد و آمار واقعی خیلی بیشتر از این باشد. به همین دلیل جنبش "حتی یک نفر دیگر هم زیاد است" از دولت خواسته که یک فهرست مخصوص رسمی و مرکزی از آمار قربانیان خشونت تهیه کند.

هنرپیشه‌های آرژانتینی به کمپین پیوستند، پوسترهایی حاوی شعارهای اصلی کمپین را در دست گرفتند و با انتشار عکس‌هایشان از این حرکت در شبکه‌های اجتماعی، طرفداران زیادی برای کمپین جمع کردند

هینده پومرانیک، روزنامه‌نگار که یکی از رهبران این جنبش است می‌گوید: "کمتر از ۲۴ ساعت بعد از اینکه تظاهرات به پایان رسید، ما اولین خبر خوب را شنیدیم. النا هایتون قاضی دادگاه عالی بعد از تظاهرات ما اعلام کرد فهرستی از قربانیان در دادگاه عالی تهیه خواهد شد. این فعالان خودشان "اولین فهرست خشونت مردانه" را طراحی کردند و در سطح گسترده‌ای بین زنان پخش کردند. این فهرست شامل موارد مختلفی از خشونت است که جنسیتی محسوب می‌شوند (از حسادت گرفته تا محدود کردن دسترسی زنان به منابع مالی خانواده.)

فعالان کارزار زنان علیه قتل‌های جنسیتی زنان می‌گویند که این فهرست کمک می‌کند تا موارد بیشتری از موارد تجاوز به حقوق زنان مشخص شوند و در نتیجه آمار دقیق‌تری درباره وضعیت و گستردگی خشونت‌ها علیه زنان در جامعه امروز آرژانتین به دست بیاید.

تصویری با ارزش هزار کلمه

بخشی از موفقیت این کمپین به نامگذاری و نحوه ارائه آن بر می‌گردد.

طرح کارتونیست آرژانتینی لینیرس که تبدیل به سمبل جنبش شده است

هنرمندان زیادی از طریق طراحی تصاویر تاثیر گذار که برای کاربران شبکه‌های اجتماعی جالب بود، به خلق یک برند و یک هویت مشخص برای این کارزار کمک کردند. ریکاردو سیری کارتونیست معروف آرژانتینی که به "لینیرس" معروف است، تصویر دختری غمگین - که یکی از شخصیت‌های اصلی یکی از مجموعه داستان‌های مصور معروف اوست - را به شکلی طراحی کرد که یک خرس پارچه‌ای اسباب بازی را در یک دستش گرفته و دست دیگرش را برای مبارزه مشت کرده است. این تصویر حالا تبدیل به سمبل جنبش "حتی یک نفر دیگر هم زیاد است" شده. لینیرس در گفتگو با یک روزنامه آرژانتینی گفت که به نظر او تضاد بین شیرینی و معصومیت صورت این دختر با دست مشت کرده‌اش برای دادخواهی باعث شد تا توجه زیادی به طرح او جلب شود. به گفته این کارتونیست معروف، اگر از یک شخصیت ناشناس در طرح استفاده شده بود، آنقدر ممکن بود مورد توجه قرار نگیرد، اما چون شخصیت آن دختر از مجموعه داستان‌های مصور او آمده که برای مردم آشناست، باعث شد که تبدیل به سمبل جنبش شود.

یک کارتونیست دیگر به نام مایتنا که تصویر دیگری را در حمایت از این جنبش طراحی کرده است می‌گوید: "اعتقاد ندارم که یک تصویر ارزش هزار کلمه را دارد، اما قطعا سریع‌تر و گسترده‌تر توجه‌ها را به خودش جلب می‌کند." رهبران جنبش برای افزایش اعتبار و تاثیرگذاری کمپینشان از هنرپیشگان و شخصیت‌های معروف خواسته‌اند که پلاکاردهایی حاوی شعار "حتی یک نفر دیگر هم زیاد است" در دست بگیرند و با آن عکس بگیرند و برایشان بفرستند. خیلی‌های دیگر هم به سرعت به این حرکت پیوستند و زنان و مردان و خانواده‌ها و حتی کودکان هم به این حرکت پیوستند و عکس‌های خودشان را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند و وجهه تصویری دیگری به این حرکت اضافه کردند.

مایتنا، کارتونیست معروف آرژانتینی به کمپین پیوسته است و برای کمپین تصویرهایی را طراحی کرده است

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت