.
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 07 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 18 تیر 1394 ساعت 02:54

تظاهرات در مراکش در حمایت از آزادی پوشش مطلب ویژه

صدها فعال اجتماعی با تجمع مقابل پارلمان مراکش علیه محاکمه دو دختر جوان به اتهام پوشیدن دامن تنگ و کوتاه اعتراض کردند. بیش از ۵۰۰ وکیل برای دفاع از این دختران اعلام آمادگی کرده‌اند. حدود سه هفته پیش دو دختر ۱۹ و ۲۳ ساله مراکشی پس از درگیری لفظی با چند مرد که به پوشش آنها اعتراض داشتنند در شهر ساحلی اکادیر توسط پلیس بازداشت شدند. در پرونده این دختران لباس آنها "بسیار تنگ" و ظاهر شدن با آن در گذرگاه‌های عمومی عملی "بسیار زننده و قبیح" توصیف شده است. در قوانین جزایی کشور پادشاهی مراکش مجازات "رفتار زننده در ملاء عام" می‌تواند از یک ماه تا دو سال زندان باشد.
۵۰۰ وکیل برای آزادی پوشش
جلسه تفهیم اتهام دو دختر مراکشی روز دوشنبه (۱۵ تیر/ ۶ ژوئیه) برگزار، و همزمان با اعتراض گسترده حقوق‌دانان و فعالان اجتماعی روبرو شد.مطابق گزارش‌ها بیش از ۵۰۰ وکیل داوطلب دفاع از دختران بازداشتی شده‌اند اما به علت محدودیت فضای دادگاه تنها حدود ۲۰۰ نفر آنها موفق به حضور در جلسه تفهیم اتهام شدند.همزمان، صدها حقوق‌دان و فعال اجتماعی مقابل ساختمان پارلمان مراکش در رباط گرد آمدند و با شعارهایی نظیر "لباس جرم نیست" از حق پوشیدن لباس دلخواه به عنوان یکی از حقوق فردی شهروندان دفاع کردند.تشکل‌های حامی حقوق شهروندی از مردم خواسته‌اند در روزهای آینده و تا زمان برگزاری دادگاه (۱۳ ژوئیه/ ۲۲ تیر) در شهرهای مختلف، از جمله اکادیر و کازابلانکا دست به تظاهرات بزنند.مراکش به لحاظ جغرافیایی نزدیک‌ترین کشور آفریقایی به اروپاست و به لحاظ فرهنگی نیز خود را به کشورهای غربی نزدیک احساس می‌کند.

همبستگی با لباس تنگ و کوتاه
به رغم پیشینه غنی فرهنگی و ارتباط نزدیک با کشورهای اروپایی، در مراکش نیز مانند اغلب کشورهای اسلامی درباره مسائل و روابط جنسی و آزادی‌های فردی به ویژه در مورد زنان به طور علنی کمتر بحث می‌شود.ظاهرا دادگاهی شدن دو دختر جوان به خاطر پوشیدن دامن تنگ و کوتاه، گفت‌وگوی علنی درباره آزادی‌های فردی، از جمله در ارتباط با حق انتخاب پوشش در مراکش را به جریان انداخته است.در روزهای گذشته اعتراض‌ها به شبکه‌های اجتماعی نیز کشیده شد و شماری از زنان و دختران مراکشی به عنوان همبستگی با دختران بازداشتی عکس‌هایی از خود را با لباس تنگ و کوتاه در اینترنت منتشر کرده‌اند.تا کنون هزاران شهروند مراکشی به کمپین "لباس جرم نیست" در توئیتر پیوسته‌اند. بنابر گزارش‌ها یکی از وکیلان حاضر در جلسه تفهیم اتهام، برگزاری دادگاه را فرصتی برای اصلاح قوانین مراکش در جهت حمایت از حقوق فردی شهروندان توصیف کرده است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت