.
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 13 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 25 خرداد 1394 ساعت 22:22

هشدار نسبت به زنانه شدن اعتیاد در ایران مطلب ویژه

راديو آلمان: یک مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر نسبت به افزایش گرایش زنان به مواد مخدر هشدار داده است. رئیس کمیته برگزاری مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر می‌گوید در ستاد مبارزه با مواد مخدر یک کمیته زنان تشکیل شده است.
در نشست خبری معاون اداری مالی امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام شده که ۶۵درصد همسرآزاری‌ها، ۵۵درصد طلاق‌ها، ۳۰درصد کودک آزاری‌‌ها و ۲۵درصد جرایم قتل با منشاء اعتیاد رخ می‌دهند.
نجیب حسینی که ریاست کمیته برگزاری مراسم سالروز جهانی مبارزه با مخدر (۵ تیر) را نیز بر عهده دارد، عنوان کرده که ۵۷درصد معتادان ایران تخصص دارند.
نجیب حسینی از آماده‌سازی یک کمپین خبری تبلیغاتی برای پیشگیری از اعتیاد خبر داده و افزوده که برای نخستین بار، در ستاد مبارزه با مخدر، کمیته زنان تشکیل شده است.
او در مورد افزایش گرایش زنان به مواد مخدر در ایران گفته که در حال حاضر ۵۸درصد معتادان کشور در سنین ۱۵ تا ۳۴ قرار دارند: «رشد اعتیاد زنان در زندان که قبلا ۵درصد بود، در حال افزایش و نزدیک ۱۰درصد است.»
مطابق آمارهای رسمی، هر روز دست‌کم ۸ نفر در ایران قربانی مصرف مواد مخدر می‌شوند. قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، سوم اسفند ۹۳ گفته بود: «۹۲ درصد مردم اعتیاد را اولین آسیب و جدی‌ترین آن‌ها در جامعه می‌دانند و آمارهای ما نشان‌گر حرکت پیش‌رونده اعتیاد در جامعه است.»
مسئولان این ستاد میزان مصرف سالانه مواد مخدر در ایران را ۵۰۰ تن اعلام کرده ‌بودند.
شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان رئیس جمهور، پنجم تیرماه سال گذشته به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «میزان ابتلای زنان به اعتیاد شدیداً رو به افزایش و سن اعتیاد زنان و دختران شدیداً رو به کاهش است، سن اولین مصرف مواد در اکثریت دختران سنین دبیرستان است.»
اغلب منابع رسمی نسبت زنان معتاد را ۹ تا ۱۰ درصد کل معتادان عنوان می‌کنند. خبرگزاری ایسنا، مهرماه ۱۳۹۳ به نقل از محمد نفریه، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی نوشته بود، حدود ۱۵ درصد از معتادان کشور را زنان تشکیل می‌دهند.
طه طاهری، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران در تابستان ۹۲ گفته بود که حشیش و کوکائین در تهران، برای برخی از طبقات زنان و دختران به سبک زندگی تبدیل شده است: «مسئله اعتیاد زنان موضوع مهمی است و از این رو این ستاد در سال ۹۰ مرکز توانمندسازی حوزه زنان را در دفتر توسعه مشارکت‌های مردمی تشکیل داد تا این مسئله به خوبی شناسایی و بررسی شود.»
در نشست کارشناسان فرهنگی مبارزه با مواد مخدر در ایران در مرداد ماه سال گذشته نیز عنوان شده بود که ۹درصد معتادان ایران را زنان تشکیل می‌دهند و «بیش از ۲۱ درصد معتادان کشور تحصیلات دانشگاهی دارند. ۶۳ درصد آن‌ها متاهل و ۵۳ درصدشان شاغلند. ۵۵ درصد طلاق‌ها نیز ناشی از اعتیاد هستند.»
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در خرداد ۱۳۹۳ در نماز جمعه تهران گفته بود که تعداد زنان معتاد در ایران ظرف چهار سال دو برابر شده است.
حسینی اعلام کرده که برای روز جهانی مبارزه با مواد مخدر سرودی تهیه شده که «بگو نه» نام دارد. او می‌گوید قرار است این سرود از سال آینده تحصیلی در مدارس کشور خوانده شود.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت