.
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 12 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

سه شنبه, 21 بهمن 1393 ساعت 04:37

سازمان ملل: حمله به دبستان‌ها در ۷۰ کشور جهان

سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرده است که در چندسال اخیر در ۷۰ کشور جهان به دبستان‌ها حمله شده است. این حملات بیشتر به مدارس دخترانه، محصلان دختر یا معلمانی انجام می‌شود که خواستار آموزش برابر دختران و پسران هستند.
کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو روز دوشنبه (۲۰ بهمن / ۹ فوریه) گزارشی را با موضوع حمله به مدارس در کشورهای مختلف جهان منتشر کرد. این گزارش نسبت به این حملات هدفمند و منسجم هشدار داده و آن‌ها را محکوم کرده است.
در گزارش سازمان ملل همچنین آمده است که هدف از این حملات ایدئولوژیک دینی بازداشتن دختران از حق تحصیل و به وحشت انداختن خانواده کودکان است تا از فرستادن فرزندان‌شان به دبستان خودداری کنند.
در این گزارش به حمله طالبان در دسامبر سال ۲۰۱۴ به دبستانی در پاکستان اشاره شده که طی آن ۱۰۰ محصل جان باختند. این گزارش همچنین به ربوده شدن حدود ۲۷۰ محصل دختر در شمال شرق نیجریه توسط شبه‌نظامیان مسلمان افراط گرای بوکوحرام می‌پردازد.
یکی دیگر از حوادثی که در گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ذکر شده، حمله سال ۲۰۱۲ به ملاله یوسف‌زی، دختر پاکستانی است. ملاله یوسف‌زی، که عضو کمپین تحصیل دختران پاکستانی است، در سال ۲۰۱۴ برنده جایزه نوبل صلح شد.
برمبنای گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو حمله هدفمند به دبستان‌ها در سال‌های بین ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ در دست‌کم ۷۰ کشور جهان از جمله در کنگو، السالوادور، هائیتی، اندونزی، عراق، مالی، میانمار، فیلیپین و سوریه روی داده است.
سازمان ملل متحد در این گزارش اعلام کرده که مدارس در بسیاری از کشورها مکانی امن برای دانش‌آموزان نیستند و کمبود آموزش دختران سبب می‌شود که آن‌ها در آینده هرچه بیشتر هدف خشونت‌های خانوادگی و قاچاقچیان انسان قرار گیرند.
کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار حق برابری تحصیل برای دختران و پسران در سراسر جهان است.
یکی دیگر از موضوع‌های این گزارش اسیدپاشی به دختران دانش‌آموز در افغانستان و خشونت نسبت به آن‌ها در سومالی و هند و همچنین خشونت‌های جنسی نسبت به معلمان مدارس دخترانه در کشورهایی چون کنگو، السالولدور، هائیتی، اندونزی، عراق، مالی، میانمار، فیلیپین و سوریه است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت