.
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 14 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 11 تیر 1393 ساعت 21:59

سوءاستفاده از کودکان در درگیری‌های مسلحانه

سازمان ملل متحد اعلام کرده که در سراسر جهان دست‌کم چهارهزار کودک سرباز فعالیت می‌کنند. در "فهرست شرم" این سازمان جهانی نام کشورها و گروه‌هایی آمده است که از کودکان در برخوردهای مسلحانه سوءاستفاده می‌کنند. در گزارش جدید سازمان ملل متحد در باره سوءاستفاده از کودکان در درگیری‌های مسلحانه آمده است که در سال گذشته میلادی در سراسر جهان دست کم چهارهزار کودک در جنگ‌ها و برخوردهای مسلحانه ارتش‌ها یا گروه‌های مسلح فعال بوده‌اند.نویسندگان گزارش سازمان ملل متحد با عنوان "کودکان و برخوردهای مسلحانه" در مورد کودکان سرباز در جهان اعلام کرده‌اند که شمار واقعی این کودکان بسیار بیشتر از آماری است که این سازمان در اختیار دارد.این گزارش فهرستی را معرفی می کند به نام "فهرست شرم" که در آن نام ارتش هشت کشور و همچنین ۵۱ گروه نظامی در جهان آمده، که از کودکان به عنوان سرباز سوءاستفاده می‌کنند.
این نیروهای نظامی کودکان را به عنوان سرباز به خدمت می‌گیرند؛ از آنها سوءاستفاده جنسی می‌کنند و توسط آن‌ها به دبستان‌ها ومدارس منطقه حمله می‌برند.در آخرین گزارش سازمان ملل متحد در باره سوءاستفاده از کودکان در درگیری‌های مسلحانه نام پنج گروه نظامی برای نخستین بار افزوده شده است. شبه‌نظامیان مسلمان افراط گرای بوکوحرام در نیجریه، اسلام‌گرایان افراطی داعش (دولت اسلامی شام و عراق)، جبهه اسلام‌گرایان النصرت سوریه و برخی گروه‌های کرد از این جمله هستند.سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز به تازگی گزارشی در باره شیوه کار اسلام‌گرایان افراطی داعش (دولت اسلامی شام و عراق) در جلب کودکان و سوءاستفاده از آن‌ها در عملیات نظامی منتشر کرده است. در این گزارش شیوه فعالیت این گروه به تفصیل نشان داده شده است.
سخنان نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد
خانم لیلا زروگویی، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور کودکان در جنگ و درگیری‌های مسلحانه، به هنگام معرفی گزارش سالانه در نیویورک در باره اسلام‌گرایان افراطی داعش (دولت اسلامی شام و عراق) توضیح داد.زروگویی در این باره گفت: «این گروه همواره به طور ویژه به کودکان، به مدارس و بیمارستان‌ها حمله می‌کند. ما شاهد آن هستیم که فعالیت‌های این گروه در این زمینه‌ها افزایش یافته‌اند.»
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور کودکان در جنگ و درگیری‌های مسلحانه در ادامه گفت سوریه یکی از خطرناک ترین کشورها برای کودکان شده است.خانم زروگویی همچنین با بحرانی خواندن شرایط کودکان در کشورهای سودان جنوبی، آفریقای مرکزی، سومالی، کنگو، سوریه و افغانستان گفت: «در این کشورها علاوه بر آوارگی ده‌ها هزار کودک، شاهد قتل و قطع عضو آنان و حمله به مدارس و بیمارستان‌ها هستیم.»
یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل متحد نیز اعلام کرده که تنها در آفریقای مرکزی ۳/ ۲ میلیون کودک در خطرند.خانم لیلا زروگویی، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل اما در گزارش خود خبر خوبی را نیزبه نمایندگان کشورهای جهان ارائه کرد. برمبنای گزارش جدید سازمان ملل متحد نام کشور چاد از "فهرست شرم" حذف شده است.
گفته می شود که دولت چاد تمام مقررات تعیین شده از طرف سازمان ملل را برای ارتش و حمایت از کودکان در زمان درگیری‌های مسلحانه قبول کرده و به کار برده است.سازمان ملل کودکان را مستحق حمایت و حفاظت دانسته و هرگونه به کارگیری و سوء‌استفاده از کودکان را در جنگ‌ها و درگیری‌های مسلحانه و همچنین قتل، نقص عضو، تجاوز و خشونت‌های جنسی دیگر، آدم‌ربایی، حمله به مدارس و بیمارستان‌ها و جلوگیری از دسترسی به کمک‌های بشردوستانه توسط طرف‌های درگیری مسلحانه را به شدت محکوم کرده است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت