.
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 07 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 05 تیر 1393 ساعت 03:48

بسیاری ازکودکان جهان از فقر و خشونت رنج می‌برند

دويچه له: یونیسف خواستار حفاظت بهتر از کودکان شد! بیست و پنج سال پیش کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل متحد تصویب شد. از آن زمان تا کنون تغییرات مثبتی در وضعیت کودکان جهان ایجاد شده است. با این حال هنوز هم فقر و خشونت بر زندگی بسیاری از کودکان حاکم است.
یونیسف، صندوق کمک به کودکان وابسته به سازمان ملل متحد، بیست و پنج سال پس از تصویب کنوانسیون حقوق کودک در گزارش سالانه خود به بررسی تاثیر این پیمان‌نامه بر وضعیت کودکان در جهان پرداخته است.
یورگن هرائوس، مدیر عامل یونیسف در آلمان، به هنگام معرفی گزارش سالانه این سازمان در برلین گفت که این کنوانسیون باعث رشد سرمایه‌گذاری در بخش‌های بهداشت و آموزش کودکان در سراسر دنیا شده است. او افزود که نرخ مرگ و میر کودکان نیز نسبت به ۲۵ سال پیش نصف شده است.
هرائوس گفت، اما هنوز هم بسیاری از کودکان جهان از فقر و خشونت رنج می‌برند. هنوز هم مثل گذشته یک دختر از هر سه دختر را پیش از آنکه به سن ۱۸ سالگی برسد مجبور به ازدواج می‌کنند. ۱۲۵ میلیون دختر را هر ساله با ناقص‌سازی دستگاه تناسلی باصطلاح "ختنه" می‌کنند.
به گفته مدیرعامل یونیسف، هر ساله ۱۵۰ میلیون دختر و ۷۵ میلیون پسر مورد تجاوز قرار می‌گیرند؛ این ارقام بخصوص در شهرهایی بالا هستند که در مناطق بحران‌زده یا کشورهایی واقع‌اند که ساختار پیشرفته‌ای ندارند.
فقر کودکان در کشورهای تازه صنعتی‌شده
به گزارش یونیسف، شمار کودکانی که در فقر زندگی می‌کنند یا به عنوان "کودک کار" مورد استثمار قرار می‌گیرند نیز بسیار بالاست. طبق برآورد این سازمان، ۱۶۸ میلیون کودک در سراسر دنیا مجبورند کار کنند.
تنها در برزیل بیش از سه میلیون کودک مجبور به تامین هزینه زندگی خود هستند یا باید کمک‌خرج خانواده باشند. بیشتر کودکان فقیر در کشورهای تازه صنعتی‌شده به سر می‌برند.
موضوع دیگری که باعث نگرانی یونیسف است افزایش تجارت کودکان است. از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۱۰ شمار کودکانی که قربانی سوداگران انسان شدند حدود ۲۷ درصد افزایش یافت. به گفته مارتا سانتوس پاییس، نماینده ویژه سازمان ملل برای بررسی موضوع خشونت علیه کودکان، در برخی مناطق آسیا و آفریقا حدود ۶۰ درصد قربانیان تجارت انسان کودکان هستند.
انتقاد یونیسف از آلمان
سازمان یونیسف در گزارش سالانه خود به آلمان نیز انتقاد کرده است. آلمان بخاطر شمار زیاد کودکانی که در فقر نسبی به سر می‌برند مورد انتقاد یونیسف است.
به گزارش این سازمان، از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۰ بیش از ۸ و نیم درصد کودکان در آلمان برای مدتی طولانی در فقر زندگی می‌کردند که این مانع رشد آنان بود.
رالف کلاین‌دیک، معاون وزیر امور خانواده آلمان، تصریح کرده است که این وزارتخانه خواهد کوشید تا حقوق کودک در قانون اساسی آلمان گنجانده شود.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت