.
يكشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 17 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 26 ارديبهشت 1393 ساعت 14:01

شوراي مرکزي اکس مسلم: ممنوعيت ختنه کودکان پسر و دختر

ما خواهان ممنوعيت ختنه کودکان پسر و دختر در جهان هستيم!
خواست محوري شرکت کنندگان در ميتينگ و راهپيمايي اعتراضي در مرکز شهر کلن آلمان
آلمان، مرکز يک تحول مهم در مورد ختنه کودکان پسر است. يک چالش بزرگ اجتماعي که توجه دنيا را بخود جلب کرده و هر ساله  شهر کلن در آلمان، ميزبان تعداد زيادي فعال عليه ختنه کودکان، پزشکان و روانپزشکان و فعالين مدافع حقوق انساني است. امسال نيز چنين بود. در مقابل دادگاهي که براي اولين بار ختنه را ممنوع اعلام کرد، تجمعي برپا شد و راهپيمايي بطرف مرکز شهر کلن آغاز شد. سخنرانان از سراسر جهان در ابراز همبستگي با خواست ممنوعيت ختنه کودکان پسر و دختر ، حرف زدند و خواهان ممنوعيت جهاني ختنه يعني تعرض به جسم و روان کودکان شدند.
دو سال قبل در شهر کلن در آلمان، دادگاهي به شکايت يک خانواده رسيدگي کرد که فرزند پسرشان بعد از يک عمل جراحي در قلب دنياي مدرن و متمدن و در شرايطي که مجهزترين وسايل در اختيار پزشکان است، بر اثر عمل جراحي ختنه، دچار خون ريزي شديد شد و بعد از سه روز نبرد با مرگ، خوشبختانه نجات يافت. خانواده از دکتر جراح شکايت کردند، و دادگاه حکم به ممنوعيت اين عمل جراحي مضر يعني ختنه کودکان داد.
سازمانهاي اسلامي و يهودي و لابي هاي آنها کفش و کلاه کرده و دولت آلمان را تحت فشار گذاشتند و بالاخره دولت آلمان کوتاه آمد و در يک پروسه عجولانه ، پارلمان آلمان ، حکم دادگاه کلن را ملغي کرد و ختنه مجددا قانوني شد.
در مقابل اين تصميم پارلمان آلمان و به دليل مطرح شدن بحث ممنوعت ختنه، جامعه آلمان به حرکت در آمد و سپس اين حرکت به اروپا و کل دنيا کشيده شد.
امسال در ميتينگ اعتراضي چندين سخنران بين المللي بودند. سازمان اکس مسلم در اين حرکت سهيم و شريک بود و مينا احدي در روز ۷ مه در اين ميتينگ سخنراني کرد اينجا ترجمه سخنراني مينا احدي را ملاحظه ميکنيد:
من مينا احدي هستم و در اينجا از طرف شوراي مرکزي اکس مسلم و نهاد والدين عليه ختنه کودکان ، حرف ميزنم. والديني که از کشورهاي اسلام زده هستند ، کشورهايي که در آنجا ختنه کودکان پسر يک امر گسترده سنتي و مذهبي است.
دقيقا يکسال قبل ما در اينجا بوديم و عليه ختنه کودکان ميتينگ اعتراضي داشتيم، امسال هم آمده ايم که اعلام کنيم که از سلامت همه کودکان در سراسر جهان دفاع ميکنيم و از اين امر که هيچ کس حق ندارد به هر دليل و بهانه اي به  بدن کودک تعرض کند، حرف ميزنيم .
سال قبل يک موضوع مهم اين بود که در کشور آلمان خواهان لغو قانون ختنه کودکان پسر بوديم امروز آمده ايم و همه باهم اعلام ميکنيم که در همه جاي جهان بايد ختنه کودکان پسر ممنوع شود.
هنوز هم در سراسر جهان و بويژه در کشورهاي اسلام زده تبليغ و  توجيه ميشود که ختنه کودکان پسر يک وظيفه مذهبي است و در عين حال عملي است که باعث سلامتي کودکان،  حفظ کودکان از خطر بيماري  ايدز و يا سرطان و يا بيماريهاي دستگاه تناسلي و يا ادراري است.
کسي که علمي به اين احکام نگاه کند، ميتواند  با اطمينان بگويد،اين احکام درست نيست. درست بر عکس ساليانه هزاران کودک در جريان عمل ختنه ويا بعد از آن بر اثر بيماريها و عفونت بعد از عمل جراحي جان خود را از دست ميدهند، حتي کودکاني که در بيمارستانهاي مجهز عمل ميشوند.
حتي اگر امروز بدليل اعمال فشار لابي هاي مدافع ختنه، رهبران مذهبي ، پزشکان طرفدار ختنه کودکان ، و سياستمداران و دولتهاي مدافع ختنه کودکان،  عواقب اين عمل عملا مورد بررسي قرار نميگيرد، اما عواقب زيان آور ختنه کودکان پسر اکنون ديگر براي کارشناسان اين عرصه،  پزشکان جراحان کودکان و همچنين بخشي از افکار عمومي بين المللي شناخته شده است.
کار آگاهگرانه مفيد امروز بايد در ادارات مربوط به کودکان و نوجوانان در آلمان ، مراکز کمک به کودکان و همچنين در مدارس انجام شود. ما حتما در اين موارد با مقاومت روبرو خواهيم شد. در ۹۹ در صد موارد که ختنه کودک پسر انجام ميشود، هيچ دليل پزشکي براي اين عمل نيست، موضوع اينست حتي اگر پزشکي تجويز به عمل جراحي کند، نبايد ختنه انجام گيرد، بلکه بيماري و يا مشکل کودک را بايد با عمل جراحي حل کرد و نه قطع بخشي از آلت جنسي کودک .
بويژه در خانواده هاييکه از کشورهاي اسلام زده هستند ، بنظر من بايد يک تغيير فکري ايجاد شود ، که گويا اين عمل براي کودکان مفيد و از نظر پزشکي کاملا موثر است.
ملاها و مفتي ها که قدرت و جايگاه خود را در خطر مي بينند.  اين  روزها روي اتحاديه اروپا فشار گذاشته اند که به نفع ختنه کودکان راي دهد. ما مخالفين ختنه يک جنبش گسترش يابنده  بين المللي هستيم.  دولتها و سياستمداران و مطبوعات الان ديگر نميتوانند ما را  دور بزنند. بايد از اين قدرت خود استفاده کنيم  و در سراسر جهان قانون عوض کنيم. قانوني ايجاد کنيم که از حق و حرمت کودکان دفاع کند. همه کودکان در همه جاي جهان!
بهمين دليل تظاهرات امروز ما عليه ختنه کودکان پسر نه فقط  درکشور آلمان مهم است بلکه براي اروپا نيز مهم است و همچنين بايد اضافه کنم که بطور مستقيم در کشورهايي مثل ايران و عراق و افغانستان و سودان هم تاثير دارد.
پزشکان کودکان،  روانپزشکان در سراسر جهان مدتهاست که متفق القول  هستند که ختنه کودکان پسر و دختر به بدن و روان کودکان لطمه ميزند و اين لطمه اي است براي تمام عمر!
هيچ کودکي نميتواند بفهممد چرا اين کار را با او ميکنند به پسربچه ها ميگويند وارد دوره مردانگي ميشوي و والدين ويا برادران بزرگتر به او ميگويند که  ختنه الزامي است و بدون ختنه ، نميتوان نرمال بود و زندگي کرد.
در آلمان بحثي بود مبني بر اينکه ختنه کودکان پسر در بين ۱۴ تا ۱۷ سال بايد آزاد بشود.
۱۴ساله تا ۱۷ ساله يعني نوجواناني که از نظر سني و همچنين جنسي، تجارب زيادي ندارند، و راحت ميتوانند تحت تاثير نصايح و يا فشارهاي اطرافيان قرار بگيرند، ممکنست راحت به عمل ختنه تن دهند،   بايد اين نوجوانان را نيز از عمل جراحي که عواقب غير قابل برگشت دارد، محفوظ کرد.
تحقيقات پزشک دانمارکي" مورتن فريش"  اثبات ميکند که که ختنه پسران، در روابط جنسي، روي احساسات همسران و دوستان " پارتنرهاي"  آنها نيز تاثير منفي دارد و بايد اينرا هم در نظر گرفت.  
در روز هفت ماه مه، سالروز اعلام ممنوعيت ختنه از سوي دادگاه کلن، ما خواهان اين هستيم که سازمانهاي مدافع حقوق زنان و همه دولتها اعلام کنند که ختنه کودکان پسر و دختر هر دو تعرض به جسم کودکان است و بايد در همه جا ممنوع اعلام شود.  
هيچ حقي براي والدين وجود ندارد که تعرض به جسم کودکان را توجيه کند.  
و در اينجا لينک گزارشي از اين ميتينگ که توسط خالد زارعي تهيه شده است:

شوراي مرکزي اکس مسلم
۱۵ ماه مه ۲۰۱۴

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت