.
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 14 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 26 ارديبهشت 1393 ساعت 02:12

گزارشات کارگری۲۱-۲۵اردیبهشت

اخباروگزارشات کارگری21-25اردیبهشت1393
- اعتراض كارگران شات دان (اؤورهال) شركت فني مهندسي پتروشيمي فارس
- اعتصاب غذای کارگران کارخانه سیمان دشتستان وارد هشتمین روز شد
-150 کارگر کارخانه آرد سفید جهرم بیکار شدند
- کارگران کارخانه پوشینه بافت قزوین ۵ تا ۶۲ ماه مزد طلبکارند
- مرگ 2کارگردرپی سقوط جرثقیل در ساختمان نیمه کاره
- یک کارگر ساختمانی بر اثر سقوط از ساختمانی ۱۴ طبقه جان باخت
- مرگ سه کارگر در تبریز واراک
- مرگ یک کارگر در گل گهر سیرجان
- جان کارگران ، بهای سود سرمایه
- کشتار بیش از 200 معدنچی در ترکیه
- اعتصاب اتحادیه‌های کارگری ترکیه در اعتراض به حادثه انفجار معدن
- دولت ترکیه عامل انفجار معدن و کشته شدن معدنچیان است
- تظاهرات ۲۰هزار شهروند علیه دولت اردوغان در ازمیر
- خشمگینان از فاجعه معدن در سومای ترکیه اردوغان را ‘هو’ کردند
اعتراض كارگران شات دان (اؤورهال) شركت فني مهندسي پتروشيمي فارس
اتحادیه آزاد کارگران ایران : اعتراض كارگران شات دان (اؤورهال) شركت فني مهندسي پتروشيمي فارس نسبت به اخراج دو نفر از همكارانشان
طبق اخبار رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران امروز  كارگران شات دان (اورهال) شركت فني مهندسي پتروشيمي  واقع در عسلويه متوجه شدند دو نفر از همكارانشان از سوي مديريت اخراج شده اند .
كارگران بعد از مواجهه با اين عمل مدیریت شرکت شات دان (اورهال) به ياري دوستانشان شتافتند و به نشانه اعتراض دست از كار كشيدند و جلوی دفتر مديريت تجمع كردند .
مديريت در حالي كه از اقدام كارگران غافلگير شده بود بلافاصله با بازگشت به کار این دو کارگر موافقت کرد
كارگران شات دان (اؤور هال) كارگران روز مزدي هستند كه براي سرويس سالانه تاسيسات گازي و پالايشگاهي براي مدتي محدود از سوي يك شركت پيمانكاراستخدام ميشوند و تعيين دستمزد بر اساس صلاحيت فني كارگران توافقي است در اين يك ماهي كه كارگران مشغول به كار بودند همواره نسبت به مزد تعلق گرفته معترض بودند و همچنين خواستار دريافت خسارت از بابت ده تا پانزده روزي بودند كه از طرف شركت در بلاتكليفي به سر ميبردند و در حالي كه در عسلويه بودند مبالغ قابل توجهي از جيب خود هزينه كرده بودند و در برابر اين اعمال بي نظمانه شركت  مدام دست به اعتراض و تجمع ميزدند  تا ديروز موفق شدند بعضي از خواسته هايشان را تحقق ببخشند .
در اين ميان مديريت براي زهر چشم گرفتن از كارگران اقدام به اخراج  دو نفر  كه در  تجمعات اخیر به عنوان  سخنگوي کارگران بودند،گرفت ولی با تجمع و  اعتراض   امروز كارگران  ، این دو نفر به سر کار خود بازگشتند
اتحادیه آزاد کارگران ایران-25/2/1393
اعتصاب غذای کارگران کارخانه سیمان دشتستان وارد هشتمین روز شد
اعتصاب غذای کارگران کارخانه سیمان دشتستان که از ۱۵ اردیبهشت ماه آغاز شده است وارد هشتمین روز خود شد.
به گزارش 22اردیبهشت ایلنا،یکی از کارگران کارخانه سیمان دشستستان در این باره گفت: امروز ۸ روز است که حدود ۴۰۰ کارگر کارخانه سیمان دشتستان در واکنش به بی‌توجهی کارفرما به درخواستشان از غذا خوردن در کارخانه خوداری می‌کنند.
او گفت: کارگران این واحد صنعتی در عین حال که خواستار پیگیری مطالبات صنفی خود، دغدغه تولید نیز دارند و از مدیریت کارخانه و مسئولان استانی انتظار دارند که به دغدغه‌های آن‌ها رسیدگی کنند.
وی افزود: با پیگیری کارگران سیمان دشتستان، صبح امروز در محل اداره کار ورفاه اجتماعی منطقه برای پیگیری مطالبات کارگران این واحد تولیدی جلسه‌ای تشکیل شد که در آن نماینده کارگران و نماینده کارفرما نیز حضور داشتند.
به گفته وی، مهم‌ترین خواسته کارگران این کارخانه موضوع تغییر عنوان شغلی در قراردادهای کار است که باعث محرومیت کارگران از مزایای قانونی شده است.
او بابیان اینکه کاهش اضافه کاری، حق شیفت وتغییر زمان شیفت کاری از دیگر مطالبات کارگران این واحد صنعتی است، اظهار داشت: موضوع دیگیری که برای کارگران این کارخانه حائز اهمیت است محاسبه پاداش تولید بر اساس تولید «کلینکر (میزان تولید)» است که در حال حاضر گفته می‌شود این پاداش‌ها باید بر اساس فروش کلینکر محاسبه شود.
150 کارگر کارخانه آرد سفید جهرم بیکار شدند
فرماندار ویژه جهرم از تعطیلی کارخانه آرد سفید جهرم خبر داد و گفت: شركت آرد سفید جهرم با صرف دلارهای 70 ریالی و تسهیلات ارزان قیمت و حمایت دولت در سال 77 راه اندازی گردید كه در اثر تعلل و قصور صاحبان سرمایه بیش از یكسال است كه تعطیل شده و دهها نفر كارگر از كار بیكار و مشكلات متعددی از حیث تأمین آردگندم  مورد نیاز شهرستان جهرم ایجاد شده است.
به گزارش 23اردیبهشت ایلنا ازشیراز،علی حسین رعیتی فرد با ابراز نارضایتی و نگرانی از تعطیلی این کارخانه صبح امروز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: علیرغم اعطاء تسهیلات و گشایش تسهیلات ارزی توسط بانك مركزی و توجه و اهتمام ویژه مسئولین شهرستانی و استانی در حمایت از آغاز به كار كارخانه و تداوم فعالیت تولیدی آن شركت تا سال 91، متأسفانه صاحبان كارخانه با وجود امكانات و تجهیزات مناسب، بعلت بدهی ناشی از خرید گندم و مقروض بودن به شركت غله و خدمات بازرگانی فارس، یكسال است كه تولیدات آرد خود را متوقف و عملاً كارخانه آرد جهرم را كه تأمین كننده بخشی از آرد گندم مصرفی شهرهای استان فارس بوده است را تعطیل کرده است.
وی افزود: بیش از 150 نفر كارگر بصورت مستقیم و غیر مستقیم از طریق فعالیت در این كارخانه، امرار معاش می کردند كه متأسفانه هم اكنون بیكار شده اند.
کارگران کارخانه پوشینه بافت قزوین ۵ تا ۶۲ ماه مزد طلبکارند
یک کارگر کارخانه پوشینه بافت قزوین گفت: کارگران این واحد تولیدی از ۵ تا ۶۲ ماه مطالبات مزدی طلبکار هستند.
به گزارش22اردیبهشت ایلنا،یکی از کارگران کارخانه پوشینه بافت قزوین در این باره گفت: منظور مطالبات مزدی همه مزایای نقدی است که باید تحت عنوان دستمزد، حقوق سنوات، بن، خوار بار، مسکن و اولاد، اضافه کاری و... به کارگران پرداخت شود اما پرداخت آن در کارخانه پوشینه بافت از اواخر دهه ۸۰ به تدریج متوقف شد.
به گفته این کارگر وضعیت پیش آمده در حالی است که درگذشته در کارخانه پوشینه بافت ۲۴۰۰ کارگر بصورت روزانه تا ۳۶ تن منسوجات تولید می‌کردند که بعد از اجرای خصوصی سازی و اجرای سیاست‌های تعدیلی این تعداد به حدود ۵۰ کارگر کاهش یافت.
وی بابیان اینکه از این ۵۰ کارگر، ۸ نفر استخدامی رسمی هستند، اظهار داشت: سابقه کار این ۸ نفر بالای ۲۰ سال است و چون بیشتر آن‌ها در بخش مشاغل سخت و زیان آور شاغل هستند باید زود‌تر از موعد بازنشست شوند اما در حال حاضر وضعیت بازنشستگی با ابهاماتی که به کارخانه مربوط می‌شود، مواجه شده است.
او بابیان اینکه کارخانه پوشینه بافت در سال ۹۰ تعطیل شد، گفت: در حال حاضر پوشینه بافت به صورت تعطیل درآمده است  تنها کارگران بخش نگهبانی در محل کار حضور دارند.
وی بابیان اینکه این مشکل به شرایط کارفرما برای پرداخت سنوات پایان کار کارگران مشمول قانون بازنشستگی مشاغل سخت و زیان آور مربوط می‌شود، یادآور شد: پیش از این نیز حدود ۷۰۰ کارگر دیگر این کارخانه نیز به دلیل همین وضعیت مبهم برای بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان آور با مشکلاتی مشابه مواجه شده بودند.
مرگ 2کارگردرپی سقوط جرثقیل در ساختمان نیمه کاره
سقوط ناگهانی جرثقیل ثابت در ساختمان نیمه کاره مرگ دو کارگر را در پی داشت.
به گزارش24اردیبهشت پایگاه خبری 125، صبح روز گذشته درخیابان قیطریه، خیابان منظریه نبش بن بست آناهیتا جرثقیل ثابت یک مجتمع در حال ساخت در حین نصب به علت نامعلوم، بر روی سازه فلزی ساختمان و ساختمان همجوار سقوط کرده و درپی آن 2 کارگر که در حال نصب این جرثقیل بودند از طبق 5 به طبقه منفی دو سقوط کرده بودند.
محمود شادکی مدیر منطقه 2 عملیات گفت: آتش نشانان با توجه به وضعیت محل حادثه بلافاصله با نوار های احتیاط محل را ایمن سازی کرده و با استفاده از تجهیزات نجات این دو کارگر را از طبقه منفی ساختمان خارج کردند و به امداد گران اورژانس تحویل دادند که متاسفانه مرگ آنان توسط امداد گران تائید شد.
یک کارگر ساختمانی بر اثر سقوط از ساختمانی ۱۴ طبقه جان باخت
یک کارگر ساختمانی عصر دیروز (۲۴ اردیبهشت) بر اثر سقوط از طبقه دوازدهم ساختمانی ۱۴ طبقه در مشهد کشته شد.
به گزارش 25اردیبهشت ایلنا، در این حادثه که حوالی ساعت ۱۳ روز گذشته در پروژه ساختمانی بهمن واقع در بلوار آموزگار شهر مشهد رخ داد، کارگری ۴۰ ساله در حین انتقال ایزوگام به پشت بام ساختمان از طبقه ۱۲ به طبقه منفی دو سقوط کرد.
«سبحانی»، سرپرست ایستگاه‌های ۵ و ۳۳ سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد، عدم نصب حفاظ‌های مناسب در اطراف چاله آسانسور و استفاده از تخته‌های فرسوده به جای الوار را علت حادثه دانست.
مرگ سه کارگر در تبریز واراک
صبح امروز بر اثر وقوع دو حادثه جداگانه درشهرهای تبریز و اراک، سه کارگر کشته شدند.
به گزارش24اردیبهشت ایلنا، در حادثه اول که صبح امروز در اراک در منطقه مسکونی «شهدای صفری کرهرود» رخ داد، دو کارگر ساختمانی بر اثر تخریب غیر اصولی یک ساختمان کشته شد.
محسن فضلی معاون عملیات سازمان آتش نشانی اراک که در محل حادثه حضور داشته در خصوص جزئیات این خبر گفت: کارگاه ساختمانی محل حادثه قطعه زمینی به مساحت ۷۰۰ مترمربع است که برای احداث بنای جدید به عمق ۱۰ متر گودبرداری شده بود.
به گفته وی، بر اساس تحقیقات اولیه تعدادی کارگر در این کارگاه فعال مشغول انجام فونداسیون بودند که به یکباره ساختمان کناری زمین، ریزش کرده و دو کارگر ۴۰ و ۳۰ زیر خروار‌ها سنگ و آجر و خاک مدفون شدند.
در حادثه دوم که حوالی ساعت ۱۱ صبح در مقابل ساختمان شهرداری تبریز، جنب پمپ بنزین رخ داد، کارگر ۲۷ ساله شرکت آب و فاضلاب تبریز در حین عملیات لوله‌ گذاریه زیر زمینی بر اثر ریزش آوار دیواره‌های کانل مدفون می‌شود.
مرگ یک کارگر در گل گهر سیرجان
به گزارش رسیده عصر روز دوشنبه 22 اردیبهشت الیاس حاتمی کارگر 18 ساله شاغل در گل گهر سیرجان پس از اتمام کار بر روی مخزن شیب دار از ارتفاع 12 متری سقوط کرده و متاسفانه جانش را از دست داد.
نامبرده کارگر شرکت پیمانکاری مگا آریا حدید یکی از پیمانکاران شرکت پیمانکاری زاگرس بود. کارفرمای اصلی این پروژه شرکت توسعه صنایع فولاد ایران می باشد. پیمانکاران مربوطه  برای نپرداختن حق و حقوق به خانواده نامبرده این حادثه را ناشی از عدم رعایت مقررات ایمنی توسط این کارگر اعلام کرده؛ اما همکاران الیاس حاتمی با تنظیم صورتجلسه ای گواهی داده اند که ساعت کار به پایان رسیده بود و وی برای ترک محل کمربند ایمنی را باز کرده بود.

کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ضمن ابراز تاسف از مرگ الیاس حاتمی و همدردی با خانواده وی، سودخواهی کارفرمایان را دلیل این گونه حوادث ناگوار در محیط های کاری دانسته و خواهان رعایت استانداردهای ایمنی در محیط های کار برای جلوگیری از این گونه حوادث می باشد.
کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری
25 اردیبهشت 1392
جان کارگران ، بهای سود سرمایه
باردیگر سازوکاروشرایط مناسبات مزدی برای سودآوری وانباشت سرمایه ، فاجعه آفرید. روزچهارشنبه 24 اردیبهشت (14 می) انفجار وآتش سوزی درعمق حدود2کیلومتری درمعدن شهر سوما در استان مانیسا در ترکیه جان کارگران بسیاری راگرفت. اگر چه تاکنون خبرگزاریها ، اخباری مبنی بر بیش از 250 قربانی و درمجموع بیش از 400 کشته وزخمی ومفقودالاثر اعلام کرده اند. اما در تعداد واقعی قربانیان هنوز ابهامات وجود دارد. خانواده ها ومردم این شهر در بهت وحیرت و با اضطراب ونگرانی بسیار درمحل حادثه تجمع کرده و منتظر اخباری از عزیزانشان هستند. ازطرفی مردم خشمگین با پلیس درگیر شدند. عامل فنی این حادثه ، انفجار یکدستگاه برقی در عمق1600 متری زیر زمین ، قطع برق وآتش سوزی اعلام شده که همچنان ادامه دارد! این معدن که متعلق به بخش خصوصی است شرایط ایمن واستانداردهای موجود کار درمعادن مشابه در کشورهای پیشرفته را نداشته است. علیرغم اینکه حوادث قربانی شدن کارگران معدن در ترکیه حداقل دوبار در سالهای 2010 و1992 در این کشور اتفاق افتاده است، اما از آنجاکه هزینه تامین شرایط ایمن مطابق با استانداردهای کنونی سرمایه داری نیز برای سرمایه داران ترکیه ، متضمن کاهش اندک سودشان میشود، از تامین وتضمین حداقل شرایط استاندارد سرباز زده ومانند رویکرداصلی دیگرسرمایه داران جهان بویژه در این قبیل کشورها با پائین نگهداشتن مزد و شرایط نا ایمن کار، وبا سودمحوری در تمام تصمیم گیریها، ضریب اینگونه فاجعه های انسانی را بالا میبرند. اتحادیه آزادکارگران ایران با تاسف وتاثربسیار، ضمن ابرازهمدردی عمیق با خانواده های قربانیان این حادثه مرگبار و عرض تسلیت به طبقه کارگر جهان، مناسبات سرمایه داری و حرص پایان ناپذیرسودآوری وانباشت حاصل ازدسترنج کارگران را در این مناسبات، عامل اصلی این فاجعه وحوادثی میداند که همه روزه در اقصی نقاط دنیا از طبقه کارگر قربانی میگیرد. اتحادیه آزادکارگران ایران استفاده همه جانبه وگسترده از همه امکانات را برای نجات جان بقیه کارگران گرفتارشده در معدن بفوریت خواستار است. مداوای مناسب زخمی شدگان ، جبران خسارت وپرداخت غرامت به بازماندگان این حادثه مرگبار، ابتدائی ترین مطالبه کارگران است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران-25/2/1393
کشتار بیش از 200 معدنچی در ترکیه
بر اساس خبرهایی که بامداد امروز به سراسر جهان مخابره شد بعد از ظهر روز گذشته، انفجار یک معدن ذغال سنگ در شهر " سما " در استان مانیسا در غرب ترکیه باعث مرگ بیش از 200 نفر از کارگران معدنچی شده است.
انفجار در عمق 1600 متری زمین اتفاق افتاده و علت مرگ بسیاری از آنها مسمومیت با گاز منواکسید کربن اعلام شده است. این در حالی است که تعداد بی شمار دیگری محبوس شده اند و این احتمال وجود دارد که کشته شده گان افزایش پیدا کند. گزارش های خبری تعداد معدن چیان شاغل به کار در این معدن را 787 نفر اعلام کرده اند.
رئیس پیشین اتحادیه معدن چیان ترکیه این حادثه را " بدترین قتل در محل کار " نامیده است. اگر چه این نخستین سانحه از این دست در معادن ترکیه نیست، اما شدت و ابعاد تلفات انسانی آن، در نوع خود یک فاجعه محسوب می شود. در سال 1992 نیز حدود 270 نفر کارگر معدنچی در پی انفجار گاز جان باختند. در 70 سال گذشته بیش از 3 هزار کارگر معدن در ترکیه بر اثر حوادث و سوانح مختلف، جان خود را از دست داده اند  .
زنان و مردان کارگر معدنچی ترکیه! هم طبقه ای ها!
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری که جمعی از کارگران و فعالین کارگری ایران در آن متشکل شده اند، همدردی خود را با خانواده های جان باخته گان، کارگران و اتحادیه ها و دیگر تشکل های کارگری ترکیه اعلام می دارد. ما به عنوان بخشی از طبقه کارگر ایران که بارها شاهد خبر مرگ کارگران معدنچی در کشور خود و کشورهائی مانند چین، افریقای جنوبی، افغانستان و دیگر نقاط جهان بوده ایم، چنین فاجعه هایی را نشانه ای از بربریت سرمایه داری معاصر می دانیم. بدون تردید راه جلوگیری از فجایعی مانند کشتار کارگران معدنچی در شهر سما، اتحاد و تشکل یابی کارگران حول مطالبات طبقاتی از جمله ایمنی در محیط کار و داشتن زندگی شایسته انسان امروزی است. همبستگی بین المللی کارگری و حمایت همه جانبه کارگران همه کشورها از دیگر کارگران در سراسر جهان، گامی موثر و تعیین کننده برای مقابله با توحش سرمایه داری است.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 24 اردیبهشت 1393/ 14 می 2014
اعتصاب اتحادیه‌های کارگری ترکیه در اعتراض به حادثه انفجار معدن
به دنبال فاجعه معدن سوما در ترکیه، اتحادیه‌های کارگری این کشور اعلام کردند که در اعتراض به وضعیت ایمنی کارگران یک روز اعتصاب می‌کنند.
به گزارش 25اردیبهشت ماین نیوز، در سانحه انفجار در معدن سوما که روز سه‌شنبه هفته جاری (13 ماه مه) در غرب ترکیه به وقوع پیوست و بیش از 700 معدنچی را در زیر زمین گرفتار کرد، دستکم 274 کارگر کشته و 100 نفر مفقود شده‌اند که بالاترین آمار در تاریخ حوادث معدنی ترکیه است.
همزمان با آغاز سه روز عزای عمومی در ترکیه در پی این حادثه، اتحادیه‌های کارگری اعلام کرده‌اند در اعتراض به وضعیت ایمنی کارگران، یک روز اعتصاب می‌کنند.
اتحادیه‌های کارگری ترکیه اعلام کردند که خصوصی‌سازی بخش معدن در سال‌های اخیر، شرایط کاری را خطرناک‌تر از پیش کرده است چون صاحبان این معادن خصوصی، به قدر کافی برای تأمین امنیت معدنچیان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.
دولت ترکیه عامل انفجار معدن و کشته شدن معدنچیان است
در پی انفجار در یک معدن زغال سنگ در غرب ترکیه که بر اثر آن 284 معدنچی جان خود را از دست دادند، شب گذشته 11 شهر ترکیه شاهد تظاهرات ضد دولتی بود.
به گزارش 25اردیبهشت ماین نیوز، هزاران نفر در شهرهای اسکی شهر ، آنکارا، سوما، ازمیت، ازمیر، گیره سون، استانبول، بورسا، کرک قلعه، چورلو و تراکیا به خیابانها آمده و علیه دولت آنکارا شعار دادند.
تظاهرات در اسکی شهر که اغلب معترضان دانشجویان بودند به خشونت کشید.در دیگر شهرها نیز پلیس با گاز اشک آور و ماشین های آب پاش معترضان را متفرق کردند که در این میان شمار زیادی مصدوم و بازداشت شدند.
دیروز همچنین دانشجویان دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا و دیگر دانشجویان دانشگاه های این شهر در حالی که علیه دولت ترکیه شعار می دادند، به سوی ساختمان وزارت انرژی و منابع طبیعی در این شهر راهپیمایی کردند.
تظاهرات کنندگان دولت آنکارا را مسبب حادثه انفجار معدن و کشته شدن معدنچی ها عنوان کردند.
پلیس ترکیه برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کرد.
شماری از دانشجویان معترض نیز بازداشت شدند.
حدود 700 نفر از معترضان نیز تصمیم به برگزاری تظاهرات در مقابل ساختمان وزارت انرژی ترکیه را داشتند که با مداخله پلیس مواجه شدند.
در انفجار معدن ذغال سنگ در منطقه ˈسوماˈ در استان ˈمانیسا ˈ در غرب ترکیه تاکنون 284 نفر کشته و 88 نفر نیز زخمی شده اند.
تظاهرات ۲۰هزار شهروند علیه دولت اردوغان در ازمیر
اعتراض به دولت رجب طیب اردوغان، درخصوص سانحه انفجار در یک معدن زغال سنگ در غرب ترکیه، در شماری از شهرهای این کشور ادامه یافت.
به گزارش15مه یورونیوز،تخمین زده می شود که روز پنجشنبه بالغ بر ۲۰هزار معترض در شهر ازمیر به خیابان ها آمده و به تظاهرات پرداختند. این تظاهرات با مقاومت در برابر فرمان پلیس همراه شد.
تظاهرکنندگان دولت اسلامگرای آقای اردوغان را به سهل انگاری در رابطه با کارگران معدن متهم می کنند.
علاوه بر ازمیر در شهر استانبول که در این فصل میزبان شمار قابل توجهی گردشگر است نیز تظاهرات ادامه دارد. همچنین حدود هزار تن از اعضای اتحادیه های کارگری متفاوت در آنکارا به سوی وزارت کار راهپیمایی کرده اند.
بر اثر انفجار در معدن زغال سنگ در غرب ترکیه، بعد از ظهر سه شنبه دست کم ۲۸۲ تن کشته شدند. عملیات نجات و انتقال مصدومان محبوس شده در این معدن همچنان ادامه دارد.
خشمگینان از فاجعه معدن در سومای ترکیه اردوغان را ‘هو’ کردند
بدنبال فاجعه معدن در ترکیه، خویشان و نزدیکان معدنچیان، در بازدید رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور از سوما، او را «هو» کردند و خشم خود را با کوبیدن مشت و لگد به خودروی وی نشان دادند.
به گزارش14مه یورونیوز،گروهی از آنان خواستار استغفای وی شدند. احزاب مخالف هم دولت را به کوتاهی در تامین شرایط ایمنی و بهتر کاری متهم کردند.
وی اما گفت: «حوادثی از این دست همه وقت در معادن اتفاق می افتد و معمول است. می توانید دنبال این عبارت بگردید: حادثه در محل کار.»
علاوه بر سوما در آنکارا و استانبول نیز صدها نفر که از شمار بالای تلفات جانی معدن خشمگین بودند، در اعتراض به شرایط ایمنی و کاری معدنچیان به خیابانها آمدند. پلیس ترکیه تعدادی از معترضان را دستگیر کرده است.
بیست وپنجم اردیبهشت ماه1393
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت