.
يكشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 17 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 26 ارديبهشت 1393 ساعت 02:07

گزارشاتی از سرکوب کارگران و مهاجرین افغان در ایران

کارگران و مهاجرین افغان در ایران مانند زنان زیر ستم سرکوب مضاعفی بسر می برند. یکبار از جانب سرمایه دارانی  که آنها را به جرم کارگر بودن استثمار میکنند، و یکبار هم از جانب ناسیونالیست ها که بجرم غیر ایرانی بودن آنها را به اشکال مختلف مورد تحقیر و اذیت و آزار قرار می دهند. در این ستون ما هر ماهه نمونه هائی از این ستم دوگانه ای که بر آنها روا می شود را در معرض دید شما قرار میدهیم. باشد که این مختصر، اندکی هم که شده، وجدانهای خفته را بیدار و انسانهای بیدار را به صحنه عمل بکشاند.
تاریخ گزارش: 4 فروردین 93
1-اخیرا در ترمینال ها و مراکز رفت و آمد افغانها در تهران، در راه مشهد به مقصد زیارت و شهرهای دیگر افغانها را بطور دستجمعی دستگیر و رد مرز می کنند. تاکنون نزدیک به دو هزار تن دستگیر و رد مرز شده اند. در این دستگیری ها اموال، فرزندان و خانواده های دستگیر شدگان با بیرحمی به حال خود رها می شوند و معلوم نیست چه بلایی به سر آنها می آید
2-اخیرا در ورامین در جریان یک عروسی عروس در راه میان خانه و آرایشگاه مورد حمله مشتی ارازل قرار گرفته و مورد تجاوز قرار می گیرد. عروس بعد از یک هفته دست به خودکشی می زند. شخصی بنام منصور حسن که بختیاری است بجرم تجاوز به عروس دستگیر و روانه زندان می شود. ولی اکنون در کمال تعجب به وی مرخصی داده و فرد مزبور راست راست برای خودش در خیابانها می گردد
3-اخیرا کارگری بنام داوود، در خیرآباد ورامین که صاحب یک زن و دو فرزند می باشد هنگامی که از کارفرمای خود درخواست مزد بتعویق افتاده خود را می کند توسط کارفرمای خود به داخل ماشین قالی شوئی پرتاب و تکه تکه می شوند.
4-در جواد آباد ورامین یک کارگر افغان شب قبل از 13 بدر پس از آنکه زمین زیر  کشت ارباب خود را برای جلوگیری از لگدمال شدن محصول در روز 13 بدر به آب می بندد، مجبور می شود شب را روی زمین در چادر بهمراه زنش بسر ببرد. در این زمان ماشین گشت انتظامی متوجه سوسوی چراغ در بیابان شده و مشکوک می شود. در نتیجه به چادر نزدیک شده پس از تجسس سوزن آغشته به کمی تریاک را پیدا و مرد و همسرش را بجرم استفاده از مواد مخدر دستگیر و به کلانتری می برد. در پاسگاه، سروان امیرعلائی رئیس کلانتری و ستوان حصاری افسر تجسس به همسر فرد دستگیر شده تجاوز می کنند.

منبع: روشنگر

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت