.
يكشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 17 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 26 ارديبهشت 1393 ساعت 01:51

آخرين اخبار انفجار معدن در تركيه مطلب ویژه

از تظاهرات ۲۰هزار شهروند علیه دولت تا لگد پرانى مشاور اردوغان: اعتراض به دولت رجب طیب اردوغان، درخصوص سانحه انفجار در یک معدن زغال سنگ در غرب ترکیه، در شماری از شهرهای این کشور ادامه یافت و به درگیری با نیروهای امنیتی انجامید. تخمین زده می شود که روز پنجشنبه بالغ بر ۲۰هزار معترض در شهر ازمیر به خیابان ها آمده و به تظاهرات پرداختند. این تظاهرات با مقاومت در برابر فرمان پلیس همراه شد. تظاهرکنندگان دولت اسلامگرای آقای اردوغان را به سهل انگاری در رابطه با کارگران معدن متهم می کنند. علاوه بر ازمیر در شهر استانبول که در این فصل میزبان شمار قابل توجهی گردشگر است نیز تظاهرات ادامه دارد. همچنین حدود هزار تن از اعضای اتحادیه های کارگری متفاوت در آنکارا به سوی وزارت کار راهپیمایی کرده اند. بر اثر انفجار در معدن زغال سنگ در غرب ترکیه، بعد از ظهر سه شنبه دست کم ۲۸۲ تن کشته شدند. عملیات نجات و انتقال مصدومان محبوس شده در این معدن همچنان ادامه دارد.

صنعت معدن‌کاوی در ترکیه
۱۳۰۸سوانح منجر به مرگ از سال ۲۰۰۰
۲۶۳ شمار کشته شدگان در فاجعه ۱۹۹۲
۱۳،۰۰۰ معدنکاران دچار حادثه شده در سال ۲۰۱۳
%۱۰.۴ از مجموع حوادث کاری سال گذشته
سازمان بین المللی کار، موسسه آمار ترکیه

حادثه مرگبار معدن در ترکیه؛ اعتراض‌ها به خشونت کشیده شد

 

 

 

 

 

 

 

 

انتشار عکس مشاور نخست‌وزیر ترکیه در حال کتک زدن یک معترض در سوما جنجالی شده است
در اعتراض به حادثه مرگبار انفجار معدن در غرب ترکیه، اتحادیه‌های کارگری این کشور یک روز اعتصاب عمومی اعلام کرده‌اند و معترضان در شهرهای مختلف دست به تجمع و راهپیمایی زده‌اند. شمار تلفات حادثه اخیر در معدن شهر سوما به ۲۸۲ نفر رسیده و در ترکیه سه روز عزای عمومی اعلام شده است.انفجار روز سه شنبه زمانی رخ داد که ۷۸۷ معدنچی در داخل معدن مشغول کار بودند. بنا بر آمار رسمی ۳۶۳ نفر در ساعات اولیه بعد از حادثه نجات داده شدند، اما از چهارشنبه صبح هیچ‌کس از معدن بیرون نیامده است.عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه روز پنج‌شنبه برای دیدار از محل حادثه به سوما سفر کرد و در سخنانی در جمع مردم خواهان حفظ وحدت و یکپارچگی شد.در شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر و چند شهر دیگر ترکیه هم اعتراض‌هایی به شرایط کارگران معدن و شمار بالای تلفات این برگزار شده که در بعضی نقاط با خشونت همراه شده است.در ازمیر پلیس برای متفرق کردن معترضان از گار اشک‌آور و ماشین‌های آب‌‌پاش استفاده کرده است. حدود ۵ هزار معترض گفته‌اند تا زمان آزاد شدن معترضان دستگیرشده به تجمع در مرکز شهر ادامه خواهند داد.مقام‌های اتحادیه‌های کارگری می‌گویند خصوصی‌سازی بخش معدن شرایط کار را خطرناک‌تر کرده است.دولت ترکیه متهم شده که اخیرا پیشنهاد تحقیقات پارلمانی درباره حوادث معدن در منطقه محل حادثه را رد کرده است، هر چند که دولت می‌گوید معدن سوما مرتب مورد بازرسی قرار می‌گرفته که تازه‌ترین آن به حدود دو ماه پیش برمی‌گردد.
انتقاد از اردوغان
عملیات امداد و نجات همچنان در جریان است، اما به دلیل ادامه آتش‌سوزی در زیر زمین این عملیات با مشکل روبروست و چند بار متوقف شده است.روز چهارشنبه در جریان دیدار نخست‌وزیر ترکیه از محل حادثه معترضان او را هو کردند و خواهان استعفای او شدند. دفتر محلی حزب حاکم عدالت و توسعه هم مورد حمله قرار گرفت و در مقطعی محافظانش برای جلوگیری از درگیری احتمالی او را به داخل یک فروشگاه هدایت کردند.روز پنج‌شنبه تصاویری از یوسف یرکل، مشاور آقای اردوغان منتشر شد که او را در حال کتک زدن یکی از معترضان در سوما نشان می‌داد. این تصاویر به سرعت در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها پخش شد و واکنش‌های زیادی به دنبال داشت.رجب طیب اردوغان هم به دلیل اظهاراتش در یک کنفرانس خبری در روز چهارشنبه به شدت در شبکه‌های اجتماعی مورد انتقاد قرار گرفت.آقای اردوغان در دفاع از عملکرد دولت تریکه در ارتباط با حوادث معدن، به سوانح مختلف در سرتاسر جهان از جمله حادثه‌ای در قرن نوزدهم در بریتانیا اشاره کرده بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

صحنه دفن معدنچیان سومای ترکیه به صحنه جنگ بوسنی می ماند

سومای ترکیه امروز با اندوه دیروز بیدار شد. مقامات دولتی نیز آنجا بودند تا با خانواده ها در اندوهشان شریک باشند و همدردی نمایند. خبرنگار ما از سوما و از کانون این اندوه با ماست. از وی می پرسیم تصویری که از سوما داریم خشم روزافزون و اعتراض است، نه تنها در سوما بلکه در جای جای ترکیه. مشاهدات شما از این حوادث چیست و خشم رو به تزاید معترضان از چیست؟
بورا بایراکدار، خبرنگار یورونیوز: خانواده ها بسیار اندوهگین و خشمگین هستند. در حوادثی با این مقیاس مردم خشمگین بدنبال مسبب می گردد تا خشم خود را فرو نشانند. مقامات و سیاستمدارانی که برای بررسی وضعیت آمده اند از اولین هایی هستند که آماج این خشم قرار می گیرند. اما گروهی نیز هستند که می گویند خشم و اندوه نباید مایه گمانه زنی های سیاسی و بحث و جدل شود. اما خشم زیاد از اندوهِ عمیق است و اعتراضاتی این چنینی مایه تعجب نیست.
نزاهت سویم: بیرون آوردن معدنچیان زنده از معدن از این پس به معجزه خواهد ماند و از این رو آنچه می ماند شناسایی اجساد و تشیع جنازه ها است. حال و هوای خانواده ها چگونه است؟
بورا بایراکدار، خبرنگار یورونیوز: صحنه، به صحنه جنگ بوسنی می مانست. گورهای بسیار کنده شده در کنار هم و پدران، شوهران و پسرانی که اندوه و حرمان خود را در این مزارها دفن می کردند و فقط خویشان و نزدیکان نبودند، همکاران، معدنچیان و کارکنان نیز حضور داشتند که بسیار اندوهگین بودند. معدنچیان هر آن وقت که وارد معدن پشت سر من می شوند چنان خداحافظی می کنند و حلالیت می طلبند که انگار آخرین وداع آنهاست چرا که کار آنان بسیار سخت است و آنگونه که ما دستگیرمان شده مشکلات و نارسایی هایی در شرایط کاری معدنچیان وجود داشته است. واکنش مردم در عین رنجی که می برند واکنشی نیز به این شرایط کاری معدنچیان است.

ابراز همبستگی معدنکاران سوما با بازماندگان قربانیان انفجار معدن
سوما بهت زده است. شهری کوچک در منطقه فقیر غرب آناتولی، در ۱۰۰ کیلومتری ازمیر. کار در معادن زغال سنگ این شهر، منبع اصلی درآمد حدود صدهزار نفر ساکن آن است. اینجا، نسل هاست که هر روز هزاران کارگر برای استخراج ذغال سنگ به اعماق زمین می روند.حکایت این شهر و کارگران جانباخته در دل زمین، بیننده را ناخودآگاه به یاد داستان ژرمینال امیل زولا می اندازد.در ساختمان انجمن کارگران معدن سوما، جو مرگ حاکم است. کارگران بهت زده اند. شعبان افق، معدنکار بازنشسته و رئیس انجمن، از زندگی در اینجا می گوید: «اتفاق ناگواری بود. معدنکاران در شرایط بسیار سختی کار می کنند. باید مردم را در حال خارج شدن از معدن ببینید. وضعیت زیرزمین همیشه همینطور بوده است. هر کارگر با دو سه دست لباس ایمنی پایین می رود و وقتی بر می گردد و لباسش را عوض می کند، ذغال از همه جای بدنش می ریزد. این افراد مزدی را که باید نمی گیرند. یک کارگر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیر (۴۰۰ یورو) حقوق می گیرد و فقط برای اجاره خانه باید ۳۰۰ میلیون (۱۰۰ یورو) بپردازد. اگر فرزند محصل هم داشته باشد، با این درآمد، امکان داشتن یک زندگی درست، وجود ندارد.»
شعبان افق و همکارانش می خواهند به بیوه ها و فرزندان یتیم قربانیان قوت قلب بدهند. اتحاد میان معدنکاران ترکیه هم مانند بریتانیا، فرانسه و دیگر نقاط جهان، سنتی ریشه دار است.شعبان افق می گوید: «زنان بی شوهر و بچه هایشان نمی توانند به تنهایی گلیم خود را از آب بیرون بکشند. ما پدران و برادران بزرگ آنها هستیم. به دیدارشان خواهیم رفت. هرجور کمکی که بتوانیم برایشان خواهیم برد. حقوقی هم از طرف دولت به آنها پرداخت خواهد شد. فکر می کنم هر خانواده حدود ۱۰۰ میلیارد لیر (۳۳ هزار یورو) هم خسارت دریافت کند. به علاوه قرار است شرکت معدن هم یک آپارتمان به آنها بدهد.»
اعضای انجمن معدنکاران، مانند شعبان افق، عکس همقطاران جانباخته را روی قلبشان سنجاق کرده اند تا نشان دهند خانواده های داغدار، تنها نیستند.

رییس جمهوری ترکیه تحت تدابیر شدید امنیتی از معدن سوما بازدید کرد
عبد الله گل، رییس جمهوری ترکیه، برای بازدید از معدن ذغال سنگ سوما و دیدار با امدادگران، مجروحان و خانواده های قربانیان، تحت تدابیر شدید امنیتی، وارد این منطقه شد.این خانواده ها به کافی نبودن اقدامات دولت بشدت اعتراض داشتند و خواهان آن بودند که امدادگران حداقل اجساد عزیزانشان را بیرون آورند.به نظر می رسد اجساد بیش از یک صد نفر دیگر همچنان در عمق دو کیلومتری زمین باقی مانده باشد.رییس جمهوری ترکیه ضمن تسلیت به همه مردم این کشور و بخصوص خانواده های آنها تاکید کرد که تحقیقات برای پی بردن به دلیل وقوع این فاجعه آغاز شده و ابراز امیدواری کرد که این تحقیقات در کوتاهترین زمان ممکن به نتیجه برسد.او گفت: “چگونه است که کشورهای پیشرفته این فجایع را به حداقل رسانده اند. ما نیز با بازبینی قوانین و مقرراتمان، باید همه تدابیر احتیاطی لازم را اتخاذ کنیم.”
رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه نیز روز چهارشنبه با لغو سفر خود به آلبانی، به بازدید از محل حادثه پرداخت.معترضان خشمگین ضمن حمله به خودروی حامل آقای اردوغان، خواهان استعفای او شدند.تصویر دیگری که در هنگام بازدید آقای اردوغان از سوما گرفته شده، یکی از مشاوران او را در حال لگد زدن به یکی از معترضان نشان می دهد.گزارشهای دیگری حاکی است که اعتراضات به شهرهای مختلف این کشور کشیده شده است.

گردآورى: ايران تريبون

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت