.
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 12 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 25 ارديبهشت 1393 ساعت 03:52

آخرين آمار انفجار معدن در تركيه: ۲۷۴ كشته و ۱۰۰ مفقود مطلب ویژه

در سانحه معدن در غرب ترکیه دست‌کم ۲۷۴ کارگر کشته و ۱۰۰ نفر مفقود شده‌اند که بالاترین آمار در تاریخ حوادث معدنی ترکیه است. اتحادیه‌های کارگری ترکیه می‌گویند خصوصی‌سازی بخش معدن در سال‌های اخیر، شرایط کاری را خطرناک‌تر از پیش کرده است چون صاحبان این معادن خصوصی، به قدر کافی برای تأمین امنیت معدنچیان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.

پس از آن که شمار کشته‌شدگان انفجار و آتش‌سوزی در یکی از معادن زغال‌سنگ ترکیه از مرز ۲۰۵ نفر گذشت، دولت این کشور سه روز عزای عمومی اعلام کرد.گزارش‌ها از ورود رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه به محل حادثه خبر می‌دهند. اردوغان به منظور بازدید از محل به شهر غربی سوما، در استان مانیسا سفر کرده است.آخرین گزارش‌ها حاکی از کشته شدن ۲۳۸ نفر در سانحه معدن زغال‌سنگ در شهر سوما، واقع در حدود ۲۳۰ کیلومتری جنوب استانبول هستند. این حادثه در ساعات پایانی سه‌شنبه (۱۳ مه/ ۲۳ اردیبهشت) رخ داد و در هنگام وقوع انفجار و آتش‌سوزی ۷۸۷ کارگر در معدن بوده‌اند.
وزیر انرژی ترکیه اعلام کرده است که اوضاع بدتر از پیش‌بینی‌های اولیه است.رفته رفته امید به زنده یافتن صدها نفری که در زیر زمین مانده‌اند رنگ می‌بازد. در همین حال این واقعیت که معدنچیان در عمق دو کیلومتری زمین و ۴ کیلومتری خروجی معدن گیر افتاده‌اند کار واحدها‌ی امداد و نجات را سخت‌تر کرده است.تانر ییلدیز، وزیر انرژی ترکیه می‌گوید، آتش‌سوزی که تصور می‌شود بر اثر اتصال الکتریکی ایجاد شده باشد تا روز چهارشنبه هم ادامه داشت. پیش‌تر گزارش‌ها حاکی از این بود که آتش‌ مهار شده است.بیشتر قربانیان بر اثر مسمومیت با گاز منوکسید کربن جان خود را از دست دادند. گفته می‌شود که بیش از ۸۰ نفر زخمی شده‌اند.پرچم‌ها در سراسر ترکیه و همچنین نمایندگی‌های این کشور در خارج از کشور به حالت نیمه‌افراشته در آمده است.
مسئولان این معدن می‌گویند که آزمایش صحت و ایمنی معدن دو ماه پیش انجام شد. اما رسانه‌های ترکیه نوشته‌اند، حزب حاکم عدالت و توسعه ماه گذشته تقاضای اپوزیسیون در پارلمان برای بازبینی ایمنی و سلامت معدن سوما را رد کرده است.
مقابله پلیس با تظاهرکنندگان
روز چهارشنبه (۱۴ مه) پلیس به سوی معترضان به انفجار معدن سونا در آنکارا گاز اشک‌آور پرتاب کرد.خبرگزاری فرانسه می‌نویسد، حدود ۸۰۰ نفر که اکثرا دانشجو بودند از دانشگاه آنکارا شروع به راه‌پیمایی کرده و در حالی که مسیر وزارت انرژی را پیش گرفته بودند به سوی پلیس سنگ پرتاب کرده و شعارهای ضد دولتی سر دادند.به گزارش تصویربردار این خبرگزاری، حدود ۱۰ تا ۱۵ نفر بر روی کف متروی استانبول در ایستگاه تقسیم به علامت اعتراض دراز کشیدند.
پیشنهاد کمک آلمان
آلمان برای نجات معدنچیان معدن زغال‌سنگ سونا به ترکیه پیشنهاد کمک داده است. فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان روز چهارشنبه (۱۴ مه) در برلین گفت: «در صورتی که ترکیه بخواهد آلمان آماده کمک است.»
وی از این سانحه ابراز تأسف کرد و مراتب همدردی خود با خانواده‌های قربانیان را اعلام داشت.در ترکیه سوانح مرگبار معادن رایج است. در سال ۱۹۹۲ در یکی از این حوادث در نزدیکی دریای سیاه ۲۶۳ نفر جان خود را از دست دادند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت