.
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 24 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 03 ارديبهشت 1393 ساعت 03:32

گزارشات کارگری۲اردیبهشت

اخباروگزارشات کارگری2اردیبهشت1393
- بیانیه اتحاد بین المللی در رابطه با حمله ماموران جمهوری اسلامی به زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین
- تجمع خانواده زندانیان سیاسی بند350مقابل نهادریاست جمهوری وبازداشت چندنفر
- تجمع400 کارگرکارخانه لوله سازی اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات معوقه
- تجمع کارگران آب و خاک کشور مقابل سازمان خصوصی سازی
- پتروشیمی بیستون در آستانه تعطیلی - ۵۰۰ پرسنل و کارگر در انتظار بیکاری       
- اخراج۱۲ کارگر کشتارگاه سیمرغ در استان خراسان رضوی
- اعتراض جمعي از كارگران خدمات شهري قم به پرداخت نشدن مطالباتشان
- پرونده ساماندهی شرکتی‌ها بایگانی شد - دلالان نیروی انسانی به بازار کار بازگشتند
- قیمت بلیط مترو 10درصد افزایش می‌یابد
- با وجود گذشت ۲ روز از اتمام ثبت‌نام یارانه نقدی؛چرا کسی آمار رسمی ثبت‌نام و انصرافی‌ها را اعلام نمی‌کند؟
- مرگ ۱۳ نفر در دومین حادثه معدن زغال سنگ چین
بیانیه اتحاد بین المللی در رابطه با حمله ماموران جمهوری اسلامی به زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین
اذیت و آزار و فشار بر زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندانهای جمهوری اسلامی ایران کماکان ادامه دارد و  ابعاد  شنیع تری نیز  یافته است.
بنا به  گزارش های موثق، در ساعت هشت و نیم روز پنچ شنبه، ۲۸ فروردین ۱۳۹۳، به بهانه بازرسی بند ۳۵۰ زندان اوین، یگان ضد شورش زندان و لباس شخصی هایی از سپاه و حفاظت قوه قضائیه و وزارت اطلاعات به داخل بند  هجوم می برند و از  زندانیان می خواهند که پس از انجام بازرسی بدنی اتاق ها را ترک نمایند.  زندانیان با توجه به تجربه  بازرسی های قبلی که موجب خسارت به امکانات عمومی و وسایل شخصی و مفقود شدن برخی لوازم و مدارکشان شده بود، تصمیم  می گیرند از اتاق ها خارج نشوند. آنها به  مامورین بازررسی  می گویند که بدون ایجاد مزاحمت یا مانع برای آنان و صرفا برای حفاظت از وسایل خود می خواهند در هنگام بازرسی در اتاق ها حضور داشته باشند.  اندکی بعد فردی با دردست داشتن دوربین فیلمبرداری شروع  به فیلمبردای از اعضای اتاق ها می کند و  در همان حال بلندگوی بند به طور مکرر به ساکنین اتاقهای یک و سه که اتاق شان  را ترک نکرده بودند با تهدید و ارعاب  دستور می دهد که اتاق ها را ترک کنند. سپس مامورین بازرسی با هجوم به اعضای اتاق یک آنان را مورد ضرب و شتم قرار می دهند. سایر زندانیان که توسط مامورین بازررسی به اجبار به هواخوری بند هدایت شده بودند با مشاهده رفتار خشونت آمیز مامورین با اعضای اتاق یک، با تجمع پشت پنجره  اتاق با فریاد و شعار دادن  نسبت به این خشونت اعتراض می کنند.  اندکی بعد تعداد زیادی نیروی ضد شورش مجهز به باتوم در راهروها و راه پله بند مستقر  می شوند. این نیروها اعضای اتاق های  یک و سه را که به زور از اتاق خارج شده بودند با ضربات باتوم و با درست کردن "تونل وحشت" به بیرون بند هدایت می  کنند. طبق  گزارش ها  دور بعدی ضرب و جرح زندانیان معترض در خارج از بند صورت  می گیرد که منجر به جراحت و مصدوم شدن  شدید تعدادی از زندانیان  می گردد.  در این حمله، بیشترین آسیب به زندانیان اتاق معروف به چپ ها و اتاق یک که به "سازمانی ها"  معرف است، وارد شده است. ماموران، که علاوه بر ضرب و شتم از رکیک ترین الفاظ استفاده می کردند، تمام لوازم خوراکی در یخچال، ظروف، لباس ها، پتوها، کتاب ها و دفترها را وسط اتاق  می ریزند و تلی از آنها درست  می کنند. سیم برق تخت ها و سیم برق یخچالها را از جا می کنند، گیرنده تلویزیون را می شکنند و تمام پرده های اتاق را می کنند.  ماموران همچنین تمام میز و صندلی ها را در اتاق ها و هواخوری که با زحمت و با پول زندانیان خریداری شده بود می شکنند.  مقادیری پول زندانیان نیز به سرقت می رود  و ماموران همچینن دست نوشته ها و تعدادی کتاب را با خود می برند. در نتیجه این یورش وحشیانه، عده ای از زندانیان منتسب به گرایشات چپ و عده ای  دیگر از زندانیان سیاسی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و دچار شکستکی سر و پاره گی در صورت و دست و کبودی بدن شدند. همچنین طبق همین گزارشات موهای همه۳۲ نفر را تراشیدند. در این یورش،  بند ۳۵۰ اوین در مدتی حدود چهار ساعت به میدان جنگ تبدیل شده بود. در راهرو های سالن یک و دو و هواخوری و در و دیوار خون ریخته شده بود و کف مینی بوسی که برای انتقال زندانیان بکار گرفته شده بود نیز خونی شده بود.
طبق گزارشات، این  یورش به فرماندهی افراد ذیل که همگی در هنگام  یورش و ضرب و شتم در صحنه حضور داشتند به وقوع پیوست: علی اشرف رشیدی، رئیس زندان اوین؛ جواد مومنی، معاون زندان اوین و سرپرست بند ۳۵۰، حسن قبادی، رئیس حفاظت زندان اوین، خطیبی، معاون حفاظت زندان اوین؛ هاشمی، حفاظت زندان اوین؛ سرهنگ امانیان، رئیس انتظامات سازمان زندانها؛ سروان رفیعی، مسئول انتظامات زندان اوین؛ و تعداد زیادی پاسیار که همگی تحت مسئولیت سرهنگ امانیان و سروان رفیعی بودند. در این یورش وحشیانه همچنین بحرینی، رئیس حفاظت زندان رجایی شهر به همراه کارکنان حفاظت رجایی شهر و نیز تعدادی از لباس شخصی ها وماموران کادر زندان و حفاظت قوه قضاییه و نیروهای شخصی از سایر ارگانها ی سرکوبگر نظام شرکت داشتند.
رژیم جمهوری اسلامی ایران در همین روز، و به احتمال قوی در اقدامی هماهنگ شده، زندانی سیاسی، سمکو خورشیدی، را در زندان دیزل آباد کرمانشاه اعدام کرد.
تا کنون گزارشاتی از این یورش بر اساس  گفته های زندانیان  در سراسر جهان  انتشار یافته است. صدای خود زندانیان سیاسی و خانواده های دردمند آنان  که از آنزمان بارها به این اقدام وحشیانه و ضد انسانی اعتراض کرده اند در بازتاب این واقعه نقش تعیین کننده داشته است. ما نیز وظیفه خود می دانیم که  این گزارش و گزارشات موثق دیگر را به زبانهای مختلف در ابعاد جهانی به اطلاع طبقه کارگر، سازمانهای کارگری، احزاب چپ و مترقی در سراسر جهان و تمامی نهادهای مدافع حقوق انسان برسانیم و به سهم خود توجه عمومی به  تداوم سرکوب سبعانه زندانیان سیاسی در ایران را در ابعاد گسترده تر جلب نماییم .
جمهوری اسلامی با این اقدام وحشیانه  پرده دیگری از سرشت جنایت کارانه خود را  کنار زد و به مردم دنیا یک بار دیگر نشان داد که حکومتی است که نه فقط بیش از ۷۰ درصد از جامعه را زیر خط فقر و در تنگناهای شدید اقتصادی و بی حقوقی مطلق سیاسی و اجتماعی قرار داده است بلکه زندانهایش نیز کماکان سمبل توحش قرون وسطایی است.
این یورش وحشیانه و جنایتکارانه جمهوری اسلامی یکبار دیگر نشان داد که تنها با تداوم مبارزه و نیز سازمانیابی و گسترش کارزارهای سراسری و جهانی میتوان این رژیم را مجبور ساخت که دیگر جرات  دست زدن به چنین عملیات خشونت باری نداشته باشد. اینک بیش از پیش لازم و ضروری است که دفاع از حقوق انسانی زندانیان سیاسی به یکی از موارد کاملا برجسته کارزارهای سراسری تبدیل شود. حق دسترسی به پزشک و بیمارستان و تغذیه سالم، و همزمان توقف هر گونه شکنجه و اذیت و آزار جسمی و روحی و نیز حق آزادی بیان و ابراز وجود، دسترسی به خانواده و وکیل و نیز دسترسی به تلفن و انترنت ...، همگی از ابتدایی ترین حقوق زندانیان سیاسی و یا هر زندانی ای محسوب می گردد. مقاومت ها و مبارزات زندانیان سیاسی تا کنون در مواردی موفقیت آمیز بوده اند و مطالباتی هر چند محدود را به رژیم تحمیل کرده اند. مقاومت این زندانیان و شهامت آنها به خانواده و حامیانشان امید می بخشد. اما همه میدانیم در متن اوضاع ظالمانه و توازن قوای نابرابر کنونی هر دستاوردی به راحتی پس گرفتنی است. بنابرین باید نه تنها علیه مجازات اعدام و برای آزادی بدون قید و شرط و فوری کلیه زندانیان سیاسی تلاشهای بیشتری را به خرج داد بلکه همزمان لازم و ضروری است که مبارزات مترقی وطبقاتی علیه حکومت سرمایه داری و بی رحم جمهوری اسلامی در ایران را هر چه بیشتر تقویت نمود و مورد حمایت قراد داد.
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
۲۱ آوریل ۲۰۱۴
تجمع خانواده زندانیان سیاسی بند350مقابل نهادریاست جمهوری وبازداشت چندنفر
بنا به گزارشات منتشره،خانواده‌های زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ به همراه تعدادی از فعالان سیاسی و حقوق بشری صبح امروز سه شنبه (دوم اردیبهشت) مقابل نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور تجمع کردند. ساعتی پیش پنج نماینده از خانواده‌های زندانیان سیاس برای مذاکره با نمایندگان دولت به نهاد ریاست‌جمهوری دعوت شدند.
تجمع خانواده‌های زندانیان در اعتراض به ضرب و شتم زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ از سوی مقام‌های زندان در پنجشنبه گذشته صورت گرفته بود که در پی آن پنج نماینده خانواده های زندانیان سیاسی برای مذاکره با نمایندگان دولت به نهاد ریاست جمهوری دعوت شدند.
در این تجمع چند تن بازداشت شدند که همه آنها بجز دو تن پس از ساعتی آزاد شدند. هنوز از سرنوشت آن دو فرد بازداشت شده خبری در دست نیست.
میلاد پور عیسی یکی از افراد بازداشت شده است که تاکنون از سرنوشت وی خبری در دست نیست.
همچنین احمد حائری برادر سعید حائری گفته است که ماموران امنیتی تاکید کرده اند که با مصاحبه هایی که در آن نشر اکاذیب نباشد مشکلی ندارند.
خانواده های زندانیان سیاسی طی روزهای گذشته اطلاع رسانی وسیعی درباره ی وضعیت زندانیان خود و ضرب و شتم و تهاجم خونین به بند ۳۵۰ زندان اوین داشته اند.
شرکت کنندگان در این تجمع شعارهایی نظیر «دولت چرا نشستی اوین شده فلسطین» ٬ «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» و «وزیر دادگستری استعفا استعفا» سر می‌دادند.
آن‌ها خواهان پاسخگویی مسوولان قضایی و دولتی و مجازات آمران و عاملان این ضرب و شتم هستند.
تجمع400 کارگرکارخانه لوله سازی اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات معوقه
صبح امروز حدود ۴۰۰نفر از کارگران کارخانه «لوله سازی اهواز» در اعتراض به پرداخت نشدن ۳ماه حقوق وعیدی در  محوطه کارخانه تجمع کردند.
به گزارش2اردیبهشت ایلنا،یکی ازکارگران معترض با اعلام این خبر گفت: بیش از ۴۰۰کارگر ازمجموع ۲۴۰۰ کارگر کارخانه لوله سازی اهواز صبح امروز یکشنبه (۲ اردیبهشت ماه) در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان استانی به پرداخت نشدن ۳ ماه از معوقات حقوقی سال گذشته در محوطه کارخانه تجمع کردند.
او با بیان اینکه معوقات حقوقی کارگران مربوط به سه ماهه بهمن، اسفند سال گذشته و فروردین ماه سال جاری است، افزود: کارفرمای این کارخانه همچنین عیدی وسایر مزایای پایان سال کارگران را پرداخت نمی‌کند.
به گفته این کارگر، دلیل عمده مشکلات مالی کارخانه لوله سازی اهواز، دریافت نشدن طلب‌های این کارخانه از خریداران و در نتیجه افزایش بدهی‌های بانکی کارخانه است.
او گفت: پرداخت نشدن به موقع مطالبات شرکتهایی که این واحد برایشان کار تولیدی انجام داده است، کارخانه را با بحران مالی روبرو کرده است.
گفتنی است، در کارخانه لوله سازی اهواز که یکی از شرکتهای معتبر در زمینه تولید لوله‌های نفت و گاز به شمار می‌رود، دو هزار و چهارصد کارگر، کار می‌کنند که ۱۹۰۰نفر از آنان تحت مدیریت شرکت پیمانکاری «سیال سازه روشن» فعالیت دارند و مابقی کارگران رسمی وزارت نفت هستند که تحت قرارداد مستقیم با کارخانه لوله سازی کار می‌کنند.
تجمع کارگران آب و خاک کشور مقابل سازمان خصوصی سازی
جمعی از کارگران با سابقه شرکت مهندسی آب و خاک کشور در اعتراض به نحوه محاسبات بازخرید خدمتشان در جریان اصلاح ساختاری و خصوصی سازی، مقابل ساختمان سازمان خصوصی سازی کشور تجمع کردند.
به گزارش2اردیبهشت ایلنا،یکی از کارگران حاضر در تجمع در این باره گفت: شرکت مهندسی آب و خاک قبل از خصوصی سازی اقدام به اصلاح ساختار نیروی انسانی خود مطابق اصل ۴۴ قانون اساسی کرده است به طوریکه در یک دوره زمانی تعداد ۱۵۰۰ نفر از کارگران مازاد خود را با پرداخت سنوات سه ماه حقوق به ازای هر سال، خرید خدمت کرد.
او افزود: با خروج این ۱۵۰۰ نیرو در مرحله نخست درحال حاضر شرکت مهندسی آب و خاک می‌خواهد حدود ۶۷۰ نفر کارگر رسمی باقی مانده را که از نیروهای با سابقه شرکت هستند را با حداقل سنوات (سالی یک ماه) خرید خدمت کند.
او پرداخت سنواتی معادل یک ماه حقوق به ازای هرسال را بسیار ناعادلانه توصیف کرد و گفت: آنچه این کارگران می خواهند، محاسبه سنواتی همانند سایر همکارانشان است که پیشتر شرکت آنان را خرید خدمت کرده است.
به گفته وی فعالیت این کارگران در شرکت آب و خاک کشور در زمینه سد سازی، شبکه‌های آبیاری و زه کشی و کشاورزی و سایر پروژه‌های عمرانی در سراسر کشور بوده است که از تاریخ ۲۶ اسفند سال گذشته، به بخش خصوصی واگذار شده است.
او گفت: شرکت مهندسی آب و و خاک مطابق اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی سازمان خصوصی سازی واگذار شده و سنوات در نظر گرفته شده طبق اعداد و ارقامی که شرکت آب و خاک به این اداره ارسال کرده محاسبه شده است.
به گفته وی، مسئولان سازمان خصوصی سازی معتقدند شرکت آب و خاک باید مستندات ارائه شده به سازمان خصوصی سازی را در زمینه خرید خدمت کارگرانش،اصلاح کند.
او گفت: در جلسه ای که امروز نمایندگان کارگران با سازمان خصوصی سازی برگزار کردند، دو مقام مسئول در سازمان خصوصی سازی از بخش قیمت گذاری شرکتهای خصوصی و  حراست حضور داشته‌اند که با دریافت مدارک و اسنادی از کارگران وعده پی گیری داده‌اند.
در این رابطه آقای «سبحانی» مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی کشور ضمن تایید حضور جمعی از کارگران شرکت آب و خاک در مقابل ساختمان سازمان خصوصی سازی، اعتراض این تعداد کارگر را ناشی از  عملی نشدن وعده  کارفرما در زمینه خرید خدمت آنان ذکر کرد.
او گفت: کارفرمای شرکت آب و خاک قبل از خصوصی سازی برای اصلاح ساختار نیروی کار شرکت به این دسته از کارگران، وعده پرداخت سه ماه حقوق به ازای هرسال خدمت را داده بود که متاسفانه اخیرا که قرار است این واحد به بخش خصوصی واگذار شود طبق اظهارات کارگران، کارفرمای جدید تمایلی به پرداخت سنواتی معادل سه ماه حقوق به ازای هر سال از خود نشان نمی دهد.
او تعداد کارگران معترض را بیش از 50 نفر ذکر کرد و گفت: دو نفر از کارگران به نمایندگی از سایرین با مسئول واحد واگذاری شرکتها به بخش خصوصی صحبت کرده‌اند که قرار شده با  هماهنگی با مسئولان شرکت آب و خاک مشکل این کارگران مرتفع شود.
به گفته وی همچنین قرار شده است با هماهنگی شرکت آب و خاک  لیست کاملی از این کارگران به سازمان خصوصی سازی ارسال شود و سازمان  بعد از برسی، رایزنی‌هایی را با شرکت آب و خاک انجام  دهد.
او با ابراز امیدواری در خصوص رفع مشکلات این تعداد کارگر در خاتمه گفت:کارگران مطمئن باشند،سنواتی معادل آنچه سایر همکارانشان دریافت کرده اند،  می گیرند.
پتروشیمی بیستون در آستانه تعطیلی - ۵۰۰ پرسنل و کارگر در انتظار بیکاری           
تولیدات شرکت پتروشیمی بیستون به صفر رسیده و عملاً  یکی از شرکت های صنعتی غرب کشور در آستانه تعطیلی قرار گرفته است .
به گزارش2اردیبهشت کرمانشاه پست،عدم تأمین مواد اولیه و سوخت از سوی پالایشگاه کرمانشاه و آبادان بدلیل بدهی های شرکت علت اصلی تعطیلی پتروشیمی بیستون است .
 بر اساس این گزارش در صورت تعطیلی کامل شرکت ؛ ۵۰۰  پرسنل و کارگر شغل خود را از دست داده و به جمع بیکاران استان می پیوندند . به گزارش منابع مختلف در چند روز گذشته تولیدات به صفر رسیده و فروش نیز متوقف شده است .
مسئولین شرکت از هر گونه اطلاع رسانی خودداری می کنند و تلاش دارند نسبت به هر گونه خبر رسانی از وضعیت بحرانی این مجموعه تولیدی خودداری کنند .
بنابراین گزارش مشکلات یادشده پس از روند خصوصی سازی صنایع پتروشیمی و واگذاری آن به یک گروه صنعتی بنام برادران ریخته گران تشدید شده است . چندی پیش محمد علی مختاری رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از ارجاع پرونده از سوی وزارت اطلاعات درباره نحوه واگذاری آن به برادران ریختگران توسط سازمان خصوصی سازی خبر داده بود .
پتروشیمی بیستون در سال ۸۳ تأسیس و در زمینه تولید آکلیل بنزن خطی و آلکیلات سنگین فعالیت می کند .
پرسنل و کارگران شرکت از وضعیت موجود بعنوان بحران در پتروشیمی بیستون یاد می کنند که عملاً با بیکار شدنشان ۲۰۰۰ نفر بطور غیر مستقیم تحت تأثیرات منفی آن قرار خواهند گرفت .
تعطیلی شرکت پتروشیمی بیستون در حالی اتفاق می افتد که مطابق آخرین اطلاعات منتشره سال گذشته از سوی مرکز آمار ایران ؛ استان کرمانشاه در رده نخست بیکاری فصل زمستان و سوم سالیانه قرار گرفته است . در سال های اخیر بسیاری از مراکز تولیدی استان تعطیل و مقامات مسئول درباره هدف گذاری برای رفع بیکاری دچار چالش های متعدد شده اند .
اخراج۱۲ کارگر کشتارگاه سیمرغ در استان خراسان رضوی
یک کارگر «کشتارگاه سیمرغ» در استان خراسان رضوی زیر مجموعه هلدینگ هرم طلایی ،‌ از تعدیل ۱۲ کارگر با سابقه این واحد تولیدی و رعایت نشدن حداقل‌های قانونی در خصوص سایر کارگران شاغل در این واحد تولیدی خبر داد.
به گزارش 2اردیبهشت ایلنا،این کارگر با اعلام این خبر گفت: کارگران تعدیل شده که از ۳ تا ۷ سال سابقه کاری داشتند در سه ماهه آخر سال گذشته تعدیل شدند و در حال حاضر وضعیت بیمه بیکاری آن‌ها هنوز مشخص نیست.
وی افزود: کارگران تعدیل شده همچنین بابت آخرین دستمزد و عیدی پایان سال ۹۲ نیز مبالغی از کارفرما طلبکار بودند.
این کارگر کشتارگاه سیمرغ در خصوص وضعیت حدود ۱۲۰ کارگری که هم اکنون در شیفت‌های صبح و شب این واحد تولیدی مشغول کار هستند، گفت: دستمزدهای همه زنان و مردانی که به عنوان کارگر در این کشتارگاه مشغول کار هستند کمتر از حداقل‌های تعیین شده در شورای عالی پرداخت می‌شود.
وی گفت: علاوه بر این در این واحد تولیدی حق بیمه ماهانه کارگران هیچ وقت بطور کامل پرداخت نمی‌شود.
این کارگرافزود: به عنوان مثال دریافتی یک کارگر با ۸ سال سابقه کار نزدیک به ۴۰۰ هزار تومان است و در بهترین حالت تنها برای وی ماهانه ۲۰ روز حق بیمه پرداخت می‌شود.
وی بابیان اینکه حدود یک سوم از جمعیت کارگران شاغل در کشتارگاه سیمرغ را کارگران زن تشکیل می‌دهند، گفت: بیشتر این کارگران که در قسمت‌های بسته بندی مشغول هستند از نظر دریافت دستمزد و حق بیمه به نسبت همکاران دیگر خود دریافتی کمتری دارند.
او بابیان اینکه بیشترکارگران از حدود ۲ سال پیش تاکنون با قراردادهای سفید امضا مشغول کار هستند، گفت: کارفرما در روزهای پایانی سال گذشته به کارگران پیشنهاد تنظیم قرارداد اما هنوز کارگران از بابت اینکه در قراردادهای جدید حقوق قانونی آن‌ها بطور کامل مراعات شود مطمئن نیستند.
اعتراض جمعي از كارگران خدمات شهري قم به پرداخت نشدن مطالباتشان
تعدادي از كارگران خدمات شهري منطقه چهار قم از پرداخت نشدن حق سنوات، بخشي از عيدي سال 92 و حقوق اسفند سال گذشته ابراز نگراني كردند.
به گزارش2اردیبهشت مهر، اين كارگران كه تعدادشان حدود 400 نفر است در بخش خدمات شهري چهار ناحيه منطقه چهار قم مشغول خدمت هستند و خواستار پيگيري مطالباتشان شدند.
يكي از كارگران خدمات شهري ناحيه دو قم گفت: پيمانكاري كه در بخش خدمات شهري فعاليت مي‌كرد از كارش اخراج شده و حقوق اسفند، بخشي از عيدي و سنوات سال 92 كارگران را پرداخت نكرده است.
او كه حدود يك سال در اين حرفه فعاليت مي‌كند اظهار كرد: بعضي از كارگران چند سال در بخش خدمات شهري كار كردند ولي حق سنوات خود را دريافت نكردند.
آن طور كه اين كارگر خدمات شهري مي گويد زماني كه پيمانكار در حال انتقال تجهيزات و وسايل خود بود، كارگران خدمات شهري اعتراض خود را اعلام كردند ولي مسئولان شهرداري منطقه چهار قم به كارگران اطمينان دادند كه با توجه به وثيقه‌اي كه از پيمانكار در اختيار دارند تمامي حق و حقوق آنها را پرداخت خواهند كرد.
بنا بهمین گزارش،تاخير در پرداخت حق و حقوق كارگران خدمات شهري و فضاي سبز يكي از نقاط پرچالش پيمانكاران خدمات شهري بود و اعتراض كارگران را همراه داشته است.
پرونده ساماندهی شرکتی‌ها بایگانی شد - دلالان نیروی انسانی به بازار کار بازگشتند
با خوابیدن تب و تاب طرح ساماندهی نیروهای شرکتی و حذف واسطه گری از بازار کار که در دولت گذشته دنبال می شد، پیمانکاران و شرکت‌های تامین نیروی انسانی دوباره به بازار کار برگشته و فعالیتشان را از سر گرفته اند.
به گزارش2اردیبهشت مهر، طی سال های گذشته طرحی از سوی دولت سابق درباره ساماندهی نیروهای شرکتی و حذف واسطه گری از بازار کار مطرح و دنبال می شد که قرار بود طی آن تمامی نیروهای شاغل در بخش های مختلف تغییر وضعیت پیدا کنند.
این طرح خیلی زود مورد توجه شاغلان و بازار کار کشور قرار گرفت و البته به سرعت نیز جنجالی شد و حاشیه پیدا کرد، به نحوی که کارشناسان بازار کار علت عدم همراهی لازم با اجرای این طرح از سوی دولت سابق را ناپختگی آن و عدم انجام کارهای کارشناسی لازم، همچنین شفاف نبودن و وجود مغایرت های فراوان قانونی عنوان کردند.
هرچند این طرح در مسیر اجرا با مسائل مختلفی روبرو شد و دولت سابق بر اجرای آن اصرار اشت، اما مجلس نیز در نهایت مجبور شد تا مستقیما به این موضوع ورود و مصوبه هیئت وزیران دولت سابق را غیرقانونی اعلام و آن را لغو کند.
مخالفت مجلس با ساماندهی شرکتی ها
پس از آن، دیوان عدالت اداری نیز مصوبه دولت درباره ساماندهی نیروهای شرکتی را غیرقانونی خواند و با تایید نظر مجلس در اینباره از دولت خواست تا تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی را دنبال نکند. اما دولت همچنان بر موضع خود پافشاری می کرد.
در نهایت نیز مسئولان دولت سابق از تبدیل وضعیت 50 هزارنفر در این رابطه سخن گفتند و عنوان شد کار از نظر دولت تمام شده است. در عین حال، شفاف نبودن مصوبه دولت سابق باعث شده بود تا بسیاری از نیروهای شاغل در بدنه بخش خصوصی نیز خود را مشمول مصوبه دولت بدانند که بعدها اعلام شد اساسا آنها هدف مصوبه ساماندهی نیروهای شرکتی نبوده اند.
با وجود مسائل مطرح درباره این موضوع، بیشتر کارشناسان بازار کار پیگیری هدف ساماندهی نیروهای شرکتی و حذف واسطه گری از بازار کار را مورد حمایت قرار داده اند. اما بررسی ها نشان می دهد واسطه گری حتی در زمانی که دولت سابق به شدت با آن مخالفت می کرد و بر حذف دلالی نیروی انسانی از بازار کار اصرار داشت، نیز متوقف نشده است.
بررسی ها نشان می دهد در حال حاضر نیز اغلب بنگاه های بزرگ کشور دارای نیروهای شرکتی و با واسطه هستند، پیمانکاری ها در حال فعالیت و قراردادها منعقد می شود؛ موضوعی که اساسا مطلوب نیروی شاغل در این بخش نیست و بیشتر نیروهای شرکتی و پیمانکاری کشور نسبت به کارفرمایان خود دیدگاه مناسبی ندارند.
واسطه هایی که از بازار کار نمی روند
یک کارگر شرکتی شاغل در یک بنگاه بزرگ صنعتی کشور در این رابطه گفت: متاسفانه در شرایط نامناسبی به لحاظ امنیت شغلی و دریافت حقوق و مزایا قرار داریم و با وجود انجام کار مساوی با نیروهایی که به صورت مستقیم از سوی کارفرما جذب شده اند، دریافتی کمتری داریم.
وی با تاکید بر اینکه پیمانکار تنها 50 درصد حقوق دریافتی کارگرانی که دارای قرارداد مستقیم کاری با بنگاه هستند را به آنها پرداخت می کند گفت: این در حالی است که نه از نظر مهارت و تخصص با کارگران قرارداد مستقیم تفاوتی داریم و نه از لحاظ ساعت کار و سایر مسائل و تقریبا در شرایط یکسانی مشغول به فعالیت هستیم، اما ماتسفانه دریافتی ما نسبت به آنها تا 50 درصد کمتر است.
این کارگر شاغل در بخش پیمانکاری ادامه داد: علاوه بر حقوق و دستمزد ماهیانه، برای دریافت مزایای جانبی، در اعیاد، دریافت فوق العاده های غیرنقدی و کالایی نیز بین ما تبعیض وجود دارد و کارفرما در سال گذشته مبالغی به عنوان اضافه کاری به ما پرداخت نکرده است.
به گفته این کارگر شرکتی، میزان دریافتی حقوق آنها در سال گذشته همان حداقل مزد مصوب شورای عالی کار تا نهایتا 500 هزارتومان بوده است و پیگیری ها و مذاکرات صورت گرفته بین نمایندگان کارگران و مسئولان بنگاه نیز به نتیجه روشنی نرسیده و پیمانکار همچنان در حال فعالیت است.
قیمت بلیط مترو 10درصد افزایش می‌یابد
شهردار تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر افزایش قیمت بلیت مترو گفت: شورای اسلامی قیمت‌ها را مصوب کرده است و از اردیبهشت ماه این کار عملی می شود.
به گزارش خبرنگار سرویس«شهری» ایسنا، محمدباقر قالیباف - امروز در حاشیه افتتاح نیمه جنوبی خط 3 مترو تهران وی با بیان اینکه مردم در حمل‌ونقل ریلی کمتر از 20 درصد هزینه می‌کنند و 80 درصد از هزینه‌ها بر عهده شهرداری است، گفت: بر اساس تصمیمات صورت گرفته در حوزه بلیط مترو شاهد افزایش 10 درصدی قیمت هستیم که همه دولت‌ها به حمل و نقل عمومی یارانه می‌دهند و ما معتقدیم باید در این بخش نیز یارانه تعلق بگیرد چرا که تعلق یارانه به حمل‌ونقل بسیار مهم است و البته یارانه خوبی دولت در این زمینه اختصاص داده است.
با وجود گذشت ۲ روز از اتمام ثبت‌نام یارانه نقدی؛چرا کسی آمار رسمی ثبت‌نام و انصرافی‌ها را اعلام نمی‌کند؟
درحالی که بنابود بعد از اتمام دوره ثبت‌نام یارانه نقدی در فاز دوم آمار تعداد ثبت‌نام و انصرافی‌ها اعلام شود، با گذشت ۲ روز از پایان نام‌نویسی‌ها ظاهراً قرار نیست مسئولی در دولت وظیفه اعلام آمار رسمی را به‌عهده گیرد.
به گزارش 2اردیبهشت تسنیم، ثبت‌نام برای دریافت یارانه نقدی در سال 93 که از 20 فروردین ماه آغاز شده بود ساعت 24 روز 31 فروردین ماه به اتمام رسید و به‌خلاف آنچه قبلاً درباره زمان اعلام آمار تعداد انصرافی‌ها اعلام شده بود ظاهراً بنا نیست کسی در دولت این مسئولیت را به‌عهده گیرد.
پیش از این سازمان هدفمندی یارانه‌ها در واکنش به اخباری که از تعداد انصرافی‌ها در رسانه‌ها منعکس شده بود تأکید داشت هرگونه آمار درباره تعداد ثبت‌نام کنندگان و انصراف دهندگان در این مرحله حتماً از سوی ستاد یا سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام خواهد شد.
اما بعد از اتمام دوره ثبت‌نام متقاضیان نیازمند دریافت یارانه نقدی یکی از مسئولان سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت: هنوز مشخص نشده که چه‌کسی در دولت قرار است مسئولیت اعلام تعداد انصرافی‌ها را به‌عهده گیرد.
این اتفاق درحالی رخ داد که معاون اجرایی رئیس جمهور با تأکید بر اینکه طبق نظرسنجی دولت 91 درصد مردم قصد ثبت‌نام برای دریافت یارانه نقدی را داشتند، گفته است: ما هم فکر می‌کنیم همین نظرسنجی محقق شده ولی هنوز آمار دقیق استخراج نشده است.
درحالی دولت تأکید دارد که هنوز آمار دقیق تعداد انصرافی‌ها محقق نشده که یکی از مسئولان سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفته است: بعد از پایان زمان نام‌نویسی آمار تعداد ثبت‌نامی‌ها و انصرافی‌ها در اختیار سازمان قرار گرفته است.
همان‌طور که شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور اعلام کرده نظرسنجی‌ها حکایت از ثبت‌نام 91 درصد مردم در دور جدید دریافت یارانه نقدی است و خبرهای رسیده به نقل از برخی نمایندگان مجلس هم نشان می‌دهد که آمار انصرافی‌ها در این مرحله کمتر از 10 درصد است.
ثبت‌نام بیش از 70 میلیون نفر از بین جمعیت 77 میلیونی ایرانی ظاهراً خلاف پیش‌بینی‌های دولت‌مردان از تعداد ثبت‌نام کنندگان در این مرحله از قانون است و احتمالاً‌ به‌خاطر اینکه آمار تعداد انصرافی‌ها خیلی کمتر از آن است که دولت پیش‌بینی می‌کرده فعلاًهیچ‌کدام از دولتی‌ها حاضر به قبول مسئولیت اعلام آمار رسمی انصرافی‌ها نشده‌اند.
مرگ ۱۳ نفر در دومین حادثه معدن زغال سنگ چین
در دومین حادثه مرگبار معدنی در ماه جاری، 13 نفر در انفجار معدن زغال سنگ در شهر کوجینگ واقع در استان یونان چین کشته شدند.
به گزارش 2اردیبهشت ماین نیوز، این انفجار در ساعت دوازده و نیم به وقت محلی در معدن زیرزمینی فویوان کانتی روی داد. این دومین حادثه معدن زغال سنگ در این استان پس از سیل گرفتگی معدن زغال سنگ در منطقه کیلین و کشته شدن 21 معدنچی است.
دوم اردیبهشت ماه1393
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت