.
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 24 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 03 ارديبهشت 1393 ساعت 03:23

علیرضا بیانی: جمع آوری کمک مالی برای کارگران زندانی

طرح پیشنهاد کمیسیون جمع آوری کمک مالی برای کارگران زندانی 
از میلیتانت شماره ۷۰
مقدمه:
موضوع کمک مالی به جنبش کارگری، تاریخی به قدمت خودِ این جنبش دارد. اعم از ایجاد صندوق اعتصاب تا حمایت از کارگران زندانی و کمیته‌های برگزار کنندۀ مراسم و آکسیون‌ها و اعتراضات کارگری و… مسائلی مربوط به جنبش کارگری و موضوعات کمک‌های مالی مربوط به آن بوده است. با این حال گه‌گاه لازم به نظر می‌رسد برخی مسائل در این رابطه بازتعریف و مورد تدقیق کاملتری قرار گیرد. از جمله جمع آوری کمک مالی بدون هدف روشن و از قبل معین شده. مثلاً عده‌ای تلاش می‌کنند تا کمک‌های مالی جمع آوری کرده تا به عده‌ای از کارگران منتقل کنند بی‌آنکه معلوم باشد هدف از این کار چیست، آیا این یک صندوق خیریه است یا عمل یک مددکار اجتماعی، این صندوقی جهت تأمین نیازهای مالی کارگران بی‌کار است یا خلاصه چه مقصودی برای این عمل از قبل تعریف شده است. آن چه مهم است ایجاد صندوق کمک مالی برای پیشبرد مبارزات کارگری است که به این ترتیب یک جنبش با تزریق مالی نهادهای وابسته به نظام سرمایه داری دچار آلودگی و انحراف نشود.
اولویت کمک مالی:
اولویت‌های کمک مالی با ثبات و دائمی نیست، بر اساس شرایط و موقعیت‌های متغیر، تغییر می‌کند، اما به طور عام مهم‌ترین اولویت کمک مالی ارتقای توان فعالین و پیشروان کارگری در پیشبرد اهداف مرتبط به جنبش کارگری است. مثلاً برگزاری مراسم اول ماه توسط گروهی از رهبران و پیشروان کارگری نیاز به کمک مالی جهت تدارک و چاپ اعلامیه و قطعنامه و نظایر آن دارد که جمع آوری کمک مالی را ضروری می‌کند. و یا شکل گیری یک نهاد کارگری با افق انقلابی نیازمند کمک مالی خواهد بود و حمایت مالی از سوی طرفداران خود را ضروری می‌کند. بنابراین موضوعیت اخص کمک مالی ارتقای توان پیشرُوی کارگری جهت پیش برد اهداف برنامه ریزی شدۀ آن‌ها است، و به غیر از این موضوع، کمک مالی از جنبۀ حمایت انقلابی آن خارج شده و وارد فاز خیرخواهانه و نیکو کاری و مددکارانه می‌گردد که این خود عواقب بعدی را به دنبال خواهد داشت، از جمله رشد بوروکراسی و فرقه گرایی.
کمک مالی به زندانیان کارگر:
موضوع کمک مالی به زندانیان کارگر در مواقعی به موضوع اخص و اصلی تبدیل می‌شود. کارگر مبارز وقتی از حمایت مالی خود و خانوادۀ خود مطمئن باشد اعتماد به نفس لازم جهت ادامۀ مقاومت را به دست می‌آورد و در عین حال می‌تواند اعتماد به نفس را به جنبش کارگری نیز منتقل کند. کارگری که قبل از بازداشت به سختی می‌توانست مبلغی برای تأمین معاش خود و خانواده‌اش به دست آورد، در دورۀ زندان دیگر به کلی از آن هم محروم است. او در زندان باید به وضعیت همسر و فرزندان خود فکر کند که برای نان و غذا و اجارۀ خانه و دکتر و درمان و درس و مشق فرزند چه خواهند کرد. او نمی‌تواند در هر ملاقات اشک همسر و فرزند خود را ببیند که نیازمند پول برای رفع کمترین نیازمندی‌های خود هستند و آن را در اختیار ندارند، هیچ چیز سخت‌تر از این نیست و قادر نخواهد بود کارگر زندانی را بشکند. در این وضعیت فراخوان‌های وسیع جمع آوری کمک مالی برای کمک به زندانی کارگر و خانواده‌های آن‌ها در صدر اولویت‌ها قرار می‌گیرد.
تاکنون نیز عده‌ای با ابتکار خود مشغول جمع آوری کمک مالی بوده‌اند و هرکس از مجراهایی که خود خواسته، به هر بخش از فعالین کارگری که خود خواسته ارسال کرده است. اما این موضوع با نارسایی‌ها و اشکالات مهمی نیز روبه رو شده است. به وجود آمدن اختلافاتی در بین بخشی از محافل کارگری نمونه‌ای از نارسایی‌ها است. از این گذشته، کسی که صندوق جمع آوری کمک مالی را در اختیار خود می‌گیرد، خود نیز تعیین می‌کند که مبلغ جمع آوری شده را به چه کسانی ارسال کند. دریافت کنندۀ کمک مالی نیز دقیقاً نمی‌داند چه کسانی به آن صندوق پول ریخته‌اند، فقط می‌داند پول این صندوق از طرف چه کسی به دست آن‌ها رسیده است. در این شرایط حتی دیده شده است که اطلاعیۀ حمایتی از یک گروه نا‌شناس در یک شهر در کشوری در خارج، با امضای مثلاً جمعی از کارگران فلان جا صادر شده است. این سبک کار دقیقاً منطبق با روند بوروکرات سازی در میان فعالین کارگری است.
کمیسیون مالی:
برای جلوگیری از هرج و مرج در ارسال کمک مالی و همچنین برای نظم دادن به روند جمع آوری کمک مالی و ارسال آن به کارگران پیشرو به طور اعم، و کارگران زندانی به طور اخص، راه اصولی که به نظر می‌رسد، ایجاد یک کمسیون مالی در خارج از کشور است که از عده‌ای از فعالین شناخته شده با گرایش های مختلف تشکیل می‌شود. مهم‌ترین کار این کمسیون این است که کمک‌های مالی جمع آوری شده از هر نقطه‌ای را در صندوق خود نگه داری کند و بعد بر اساس الویت‌ها و نیاز‌ها برای کارگران زندانی یا فعالین و پیشروان کارگری جهت پیشبرد پروژه‌های مرتبط با جنبش کارگری به دست آن‌ها برساند. در این صورت اولاً همۀ دریافت کنندگان کمک از این صندوق، فقط با این صندوق و کمیسیون سروکار دارند. ثانیاً این کمیسیون می‌داند به کدام زندانی چه مقدار کمک ارسال کرده و کدام زندانی کمکی دریافت نکرده است و باید برای او نیز کمک مالی ارسال شود، ثالثاً، همۀ کمک کنندگان از هر نقطه‌ای با این خیال راحت که پول‌های ارسالی به این صندوق واریز می‌شود و کمیسیون مالی انتخاب شده نیز دارای صلاحیت لازم جهت تقسیم عادلانۀ مبالغ جمع آوری شده است، در نتیجه با میل و انگیزۀ بیشتری کمک مالی خواهند کرد. این کمیسیون نیز پس از یک فراخوان عمومی، با برگزاری جلساتی و از میان معتمدین فعال سیاسی تشکیل می‌شود. بعد از شکل گیری کمیسیون مالی جلسات منظمی بین آن‌ها برگزار می‌شود که می‌تواند برای ورود سایرین نیز (بدون حق رأی) آزاد باشد. از آن پس هر صندوقی در هر کشوری کمک‌های جمع آوری شده را به این صندوق ارسال خواهد کرد و این صندوق مرکزی است که تعیین می‌کند چه مقدار و به چه کسی باید کمک مالی ارسال کند.
جمع بندی:
ویژگی اساسی کمیسیون مالی مرکزیت بخشیدن به صندوق‌های کمک مالی و از این طریق جلوگیری از خرده کاری و دوباره کاری و پراکنده کاری است. در یک مرکز جمع آوری کمک مالی، با توجه به شناخت نسبتاً دقیق‌تر به موجودی صندوق و بر اساس اولویت‌های مورد تشخیص کمیسیون می‌توان کمک‌های مالی جمع آوری شده را تقسیم کرد. اما روش تا کنونی این گونه است که یک نفر یا عده‌ای فراخوان کمک مالی می‌دهند و مبلغی هم کمک جمع می‌کنند و در بهترین حالت و بدون مشکلات در مسیر، به دست مصرف کنندۀ آن هم می‌رسد؛ منتها ممکن است مبالغ دیگری هم از کانال‌های دیگر به‌‌ همان جایی ارسال شود که از سوی دیگر ارسال شده است. در نتیجه یک نفر یا یک عده از فعالین کارگری از کمک مالی برخوردار می‌شوند و دیگری یا دیگران از آن بی‌بهره می‌مانند. مثلاً پس از پیگیری، در یک مورد از مبلغ جمع آوری شده قابل توجه‌ای که از طریق یکی از سایت‌ها اعلام شد، حتی یک ریال به دست شاهرخ زمانی نرسیده بود. و این در حالی است که دریافت کنندگان شانس دریافت کمک‌های مالی بیشتری از کانال‌های دیگری نیز داشته‌اند. فرد جمع آوری کنندۀ پول با نام کمک به کارگران، خود تعیین کرده است که پول جمع آوری شده را به دست چه کسی یا کسانی برساند. اگر این موضوع به صورت سیستماتیک تکرار شود، طبیعی است که روند بوروکراتیک اعلام نشده‌ای خواهد بود که خیلی بیشتر از آن چه که قرار است به نفع کارگر و جنبش کارگری باشد به زیان آن تمام خواهد شد. کمیسیون مالی جلوی این وضعیت ناهماهنگ را خواهد گرفت، به این ترتیب که افراد و گروه‌هایی که فراخوان مالی می‌دهند، همچنان به فعالیت خود ادامه خواهند داد، اما مبلغ جمع آوری شده را به صندوق کمیسیون ارسال کرده تا مسئولین این صندوق بنا بر لیست و نوبتی که در اختیار دارند کمک‌ها را تقسیم کنند.
از این گذشته، دیده شده در میان جمع‌های کارگری بر سر دریافت کمک مالی اختلافات جدی به وجود آمده است، این کمسیون از جمله می‌تواند وارد دخالتگری در این اختلافات شده و با پا درمیانی آن را حل کند. از این گذشته تکلیف کمک‌های مالی دریافت شده نیز معلوم می‌گردد. مثلاً پس از درخواست جمعی از فعالین کارگری برای دریافت کمک مالی که دقیقاً مشخص می‌کنند به چه منظور آن را خواسته‌اند (مثلاً انتشار اعلامه و پوستر به مناسبت اول ماه مه)، آن‌ها گزارش مصرف مبلغ دریافتی را نیز به همین کمسیون ارسال می‌کنند، در این صورت مبلغ دریافتی مورد مصرف شخصی قرار نخواهد گرفت و زمینۀ به وجود آمدن اختلاف نیز خود به خود یا از بین رفته یا کاهش پیدا می‌کند.
اولویت اصلی و برجستۀ کمک مالی در دوره‌ای که در آن قرار داریم، کارگران زندانی و خانواده‌های آن‌ها هستند. به آن‌ها تا زمانی که در زندان هستند باید کمک مالی ارسال شود. در مقطع کنونی هیچ گروه و محفل و جمع کارگری در بیرون از زندان نیست که بتواند به دلایل سیاسی و نیازمندی‌هایش برای فعالیت سیاسی در اولویت دریافت کمک مالی قرار بگیرد. در نتیجه مادام که کارگرانی در زندان هستند، خود به خود در صدر الویت دریافت کمک مالی قرار خواهند گرفت. طرفداران جنبش کارگری نیز می‌توانند در هر جا که مایل هستند، درخواست جمع آوری کمک مالی برای کمک به زندانیان کارگر و خانواده‌های آن‌ها داشته باشند، اما ضروری است برای تقسیم عادلانه و تضمین مسیرهای ارسال دریافت آن، کمک‌های جمع آوری شده به صندوق کمیسیون مالی ارسال شود تا در یک مرکز واحد تصمیم و تقسیم کمک‌ها صورت بگیرد.
علیرضا بیانی
12 مارس 2014

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت