.
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 24 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 03 ارديبهشت 1393 ساعت 03:21

کنراد شوله: اندیشه آزاد افسانه است!

اندیشه های حاکم چگونه اِعمال می شود؟
به نظر کارل مارکس:
 اندیشه های حاکم بر جامعه سرمایه داری، اندیشه های هیأت حاکمه است.
پاول زته Paul Sethe از روزنامه نگاران برجسته دهه شصت در کنسرن رسانه ای و محافظه کار اشپرینگر(آلمان) ، در سال 1965 طی نامه ای که بعنوان خواننده برای هفته نامه اشپیگل نوشت بر این شناخت مارکس تاکید ورزید  و نوشت:
آزادی فکر از آن 200 ناشری است که اندیشه های خود را منتشر می کنند.
امروز، که 45 سال از آن تاریخ می گذرد شاید هنوز فقط پنج ناشر یا موسسۀ رسانه ای در میدان مانده باشند.
هانس ماگنوس انسنسبرگرEnsensberger   ( شاعر، نویسنده و متفکر معاصر آلمانی . م) می گوید :
هرچه زمان بیشتر می گذرد روشن تر میشود که اسباب حکومت فقط سرمایه، کارخانه و اسلحه نیست، بلکه تسلط بر مغزها ست که مشخص میسازد  برده کیست و برده دار کیست.
بر اساس این گفته خانم ها و آقایانی که رسانه ها را در اختیار دارند بر ذهنیت عمومی حکومت میکنند و معیار اندیشه خود اینها نیزهمان منطق سرمایه داری است. از آن بخش از رسانه ها که در مالکیت خصوصی نیستند نیز انتظار نمیرود که در مسیری جز این حرکت کنند، زیرا اینها خود عمدتا تحت " کنترل " احزابی هستند که خود این احزاب وابسته به کمک های مالی سرمایه بزرگ و ناشر امیال آنها هستند.
بنظر Colin Crouch (جامعه شناس انگلیسی و استاد کرسی علوم سیاسی. م.): ما مدت هاست که به مرحلۀ پس از دموکراسی “Postdemokratie”   گام نهاده ایم. باین معنی که نمای انتخابات و مجلس ها هنوز بر جا و کاراست ولی رسانه ها ذهنیت رای دهندگان را بسوی دلخواه سوق میدهند و سیاستمداران نیز روند های سیاسی را در جهت خواست های از پیش تعیین شده، توسط موسسات فعال در عرصه جهانی هدایت می کنند…

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت