.
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 20 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 26 اسفند 1392 ساعت 01:22

سوریه "خطرناک‌ترین" نقاط جهان برای کودکان

دست‌کم ۱۰ هزار کودک در جنگ سوریه کشته شده و زندگی پنج و نیم میلیون کودک تحت‌تاثیر مستقیم جنگ قرار گرفته است. دو میلیون و هشتصد هزار کودک سوری از تحصیل بازماندند. سه سال بعد از شروع بحران سوریه که خیلی زود به جنگ داخلی در این کشور تبدیل شد و همچنان ادامه دارد، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) با انتشار گزارشی درباره‌ی ابعاد دقیق فاجعه‌ای که در این سه سال گریبان‌گیر کودکان سوری شده اطلاع‌رسانی کرد.این گزارش که سوریه را در حال حاضر "یکی از خطرناک‌ترین نقاط جهان" برای کودکان معرفی کرده است، می‌گوید زندگی دست‌کم پنج و نیم میلیون نفر از کودکان سوری تحت‌تاثیر مستقیم این جنگ قرار گرفته است.یونیسف می‌گوید در طی سه سال جنگ داخلی سوریه دست‌کم ۱۰ هزار کودک کشته شدند و یک میلیون و ۲۰۰ هزار کودک آواره و پناهجو شدند. نزدیک به سه میلیون کودک سوری در داخل کشور نیز بی‌خانمان و آواره شدند.
در حال حاضر از هر ۱۰ کودک سوری دست‌کم یکی از آن‌ها چه در داخل سوریه و چه در کمپ‌های پناهجویی ناچار به انجام کار سخت است تا کمک خرج خانواده باشد یا خرج زندگی خود، خواهران و برادران‌اش را تامین کند.دست‌کم ۸ هزار کودک سوری به تنهایی و بدون والدین خود از مرز عبور کرده و به کمپ‌های پناهجویی کشورهای همسایه رسیده‌اند.بنا به این گزارش دست‌کم ۳۳۰ هزار کودک در مناطقی از سوریه زندگی می‌کنند که تحت محاصره است و امکان کمک‌رسانی به آن‌ها ناممکن یا بسیار دشوار است. یونیسف می‌گوید این گروه از کودکان در بدترین شرایط به‌سر می‌‌برند و بسیاری از آن‌ها جان خود را از دست داده‌اند.
از هر ۵ دختر زیر ۱۸ سال در سوریه دست‌کم یک دختر ناچار به ازدواج است تا خرج خانواده کمتر شود یا در ازای شیربها و جهیزیه پولی به خانواده‌اش برسد.دو میلیون و هشتصد هزار کودک سوری از تحصیل بازمانده‌اند و در این میان تعداد بیشتری از دختربچه‌ها از حق تحصیل محروم شده‌اند.
جنگ داخلی خونین سوریه تعداد "کودکان سرباز" در جهان را به شدت افزایش داده است.
یونیسف می‌گوید پسربچه‌های سوری از ۱۲ سالگی مجبورند گرایش سیاسی دیکته‌شده از سوی خانواده و قبیله و محله را داشته باشند و از همین سن اسلحه به دست گرفته و به یکی از گروه‌های مسلح نظامی بپیوندند.از کودکانی که در عملیات مسلحانه شرکت ندارند نیز به عنوان "سپر انسانی" یا در نقش خبررسان یا نگهبان گروه‌های مسلح استفاده شده یا آن‌ها ناچار به قاچاق اسلحه برای نیروهای مسلح می‌شوند.پزشکان حاضر در سوریه یا در مناطق مرزی این کشور به یونیسف گفتند که سوء تغذیه در میان کودکان به شدت نگران‌کننده است و هر روز تعداد بیشتری از کودکان گرسنه با اثرات جسمی غیرقابل جبران سوء تعذیه‌ی طولانی مدت به چادرهای امدادرسانی پزشکی می‌رسند. بنا به گفته‌ی پزشکان اثرات این سوء تغذیه به ویژه در میان کودکان زیر سه سال به شدت مخرب و نگران‌کننده است.در این میان وضعیت جسمی کودکانی که به بیماری‌های خاص مبتلایند نیز بسیار بحرانی است. در اکثر مواقع جست‌وجوی خانواده‌ها برای داروی موردنیاز کودک بیمار خود به در بسته می‌خورد و بیماری کودک رو به وخامت می‌گذارد.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت