.
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 14 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 05 اسفند 1392 ساعت 00:46

مختصری در باب جنبش کمونیستی، مائوئیستیِ ترکیه

متن کامل در فرمت "پی دی اف" ضمیمه ایمیل بوده و همچنین از طریق لینک زیر نیز قابل دسترسی می باشد
http://shouresh-iran.blogspot.com/2014/02/blog-post_24.html#more
تـوضـیـح شـورش: اولین حزب کمونیست ترکیه با مشی لنینیستی، در سال 1921 تاسیس شد. در جریان یک رشته انشعابات و صف آرائی های جدید از میان حزب کمونیست ترکیه، مراکز مختلفی سربلند کرد که هر یک تحت همان نام و یا با نام های مشابه فعالیت می کردند و مدعی میراث آن حزب بوده اند. نام دو گروهبندي بزرگ امروز دقيقاً يكي است و فقط با دو علامت مختلف از هم تميز داده مي شوند: حزب کمونیست ترکیه(م ل) [به اختصار: ت ك پ (م ل)]  و دیگری حزب کمونیست ترکیه - م ل [به اختصار: ت ك پ ــ م ل].
تشابه ظاهری این اسامی مراکز مختلف برای بسیاری از نسل جوان کمونیست در سراسر جهان که خواهان آشنائی با جنبش کمونیستی ترکیه هستند، کمی چالش بر انگیز است. نام  دو گروه بزرگ امروزه یکی است و فقط با یک علامت "-" از هم تمیز داده می شوند.
البته در این بین، گروه سوم دیگری هم با نام حزب کمونیست ترکیه- م ل(مرکز مائوئیستی) کماکان موجودیت دارد و نوشته حاضر در واقع ترجمه ای است از مقاله ای به نام "تاریخ جنبش کمونیستی در ترکیه"، مورخه آوریل و می 2001 در خصوص تاریخچه این حزب و مندرج در شماره 5-4 نشریه "راهپیمائی خلق" که "صدای انقلاب مائوئیستی" هند می باشد.
ویراستار نشریه "راهیپیمائی خلق" نوشته است: [این آخرین مجموعه از مقالات معرفی مبارزات بزرگ مسلحانه مائوئیست ها در جهان است و با توجه به بسیاری از اطلاعات که به زبان ترکی میباشد، این نوشته تلخیص و نسبتاً کوتاه می باشد].
ترکیه، با جمعیت 62 میلیون و به مساحت 8 هزار کیلومتر مربع، یکی از کشورهای استراتژیک جهان می باشد. با اروپا و خاورمیانه مرتبط و هم مرز است. به بالکان و شرق اروپا متصل شده و یک پل اتصالی به شمال آفریقا است. با 7 کشور یونان، بلغارستان، گرجستان، ارمنستان، ایران، عراق و سوریه و همچنین با دریای سیاه در شمال و دریای مدیترانه در غرب هم مرز است. به همین جهت پیروزی انقلاب در ترکیه، تاثیر زیادی بر روی تمامی منطقه ی اروپا، بالکان، آسیای مرکزی، خاورمیانه و تا حدی شمال آفریقا خواهد داشت.
اگر چه بخش عمده ای از جمعیت آن مسلمان است، اما جمعیت قابل ملاحظه ی 3 میلیون مسیحی را دارد. با توجه به اهمیت استراتژیک، پس از اسرائیل، ترکیه حامی اصلی امپریالیسم آمریکا در منطقه است. بنابراین، جنبش مائوئیستی در ترکیه از اهمیت جغرافیایی-سیاسی عظیمی به عنوان بخشی از انقلاب جهانی برخوردار است.
لینک منبع:
http://shouresh-iran.blogspot.no/2014/02/blog-post_24.html#more
محض اطلاع رفقای اداره کننده سایت: جزوه پی دی اف ضمیمه ایمیل است، لطفاً در انتشار این متن ما را یاری کنید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت