.
پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 21 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 01 اسفند 1392 ساعت 01:52

گزارشات کارگری۳۰بهمن

اخباروگزارشات کارگری30بهمن1392
- توهین و اذیت و آزار  بهنام ابراهیم زاده از سوی مقامات زندان اوین!
- احضار ۸ کارگر معترض پتروشیمی رازی به دادگاه
- تجمع  پرستاران بیمارستان امام خمینی جهت اعتراض به تبعیض در پرداخت کارانه و اضافه کار اجباری
- نئولیبرال‌هاو تعیین مزد
- وعده بازنشستگی کارگران نساجی کاشان محقق نشد
- اولتیماتوم کارفرمای تبد به کارگران: تا پایان امروز بازخرید شوید
- آوار مرگ بر سر کارگر ساختمانی
- سقوط مرگبار کارگر ساختمانی در خیابان شریعتی
- گاردین: بیش از پانصد کارگر هندی در دو سال جان خود را در قطر از دست دادند
-بیش از سی روز است که کشاورزان در اعتراض به نظام جدید مالیاتی تظاهرات می ک
اطلاعیه شماره ۱۷ کمیته دفاع از بهنام ابراهیم زاده
توهین و اذیت و آزار  بهنام ابراهیم زاده از سوی مقامات زندان اوین!
امروز سه شنبه بیست و نهم بهمن ماه کارگر زندانی بهنام ابراهیم زاده جهت گرفتن آزمایش و عکسبرداری به بیمارستان شهدا تجریش واقع در میدان تجریش منتقل شد و بعد از عکسبرداری و انجام آزمایشات پزشکی‌ به هنگام ورود به زندان به دستور قبادی رئیس حفاظت اوین مورد بدترین توهین‌ها قرار گرفت و همچنین زندانبانان جهت شکستن روحیه بهنام او را مجبور به لخت شدن کامل کردن برای بازرسی و برگشت به بند ۳۵۰ زندان اوین ، این در حالی‌ است که بهنام همچنان از ملاقات حضوری با خانواده اش هم محروم است.
توهین و اذیت و آزار زندانیان سیاسی زندان اوین به دستور مستقیم علی‌ اشرف رشیدی رئیس زندان اوین صورت می‌گیرد ، توهین و تخریب شخصیتی  زندانیان بیمار  در کنار محدودیت‌هایی‌ دیگری چون نبود غذای خوب و کافی‌ ، نبود امکانات بهداشتی و از دسترس خارج کردن کتاب ، مجله و جزوات بخش‌های دیگری از اذیت و آزار مسئولین زندان اوین است.
کمیته دفاع از بهنام ابراهیم زاده ضمن محکوم کردن برخورد غیر انسانی‌ امروز زندانبانان و مقامات زندان اوین خواستار آزادی سریع و بدون قید و شرط کارگران ، فعالین کارگری  و زندانیان سیاسی است!
بیست و نهم بهمن ماه ۱۳۹۲
شماره تلفن سخنگوی کمیته دفاع از بهنام ابراهیم زاده آقای محمود صالحی ٠٩٣۵٧٣۵٣۴١٢
احضار ۸ کارگر معترض پتروشیمی رازی به دادگاه
به گزارش30بهمن ایلنا،هشت نفر از کارگران مجتمع پتروشیمی رازی با شکایت کارفرما صبح امروز به دادسرای عمومی و انقلاب بندر امام احظار شدند.
براساس این گزارش،چندی پیش کارگران این مجتمع در مورد افزایش دستمزدها توافقاتی انجام دادند اما از مدتی پیش مدیریت حاضر به انجام تعهدات خود نشد و در نتیجه کارگران این مجتمع صنعتی برای مدتی دست به اعتراض زدند.به همین دلیل اخیراً مدیریت مجتمع پتروشیمی رازی از کارگران یاد شده با اتهامی چون اخلال در روند تولید به دادگاه شکایت کرده است.
گفتنی است ظرف یک ماه گذشته برخوردهای مشابه قضایی با کارگران معترض در معدن چادرملوی یزد و پلی‌اکریل اصفهان صورت گرفته است.
تجمع  پرستاران بیمارستان امام خمینی جهت اعتراض به تبعیض در پرداخت کارانه و اضافه کار اجباری
وقتی پرستاران در تالار بیمارستان حضور یافتند، معاون پشتیبانی بیمارستان آمد ولی بدون اینکه به حرفهای پرستاران معترض گوش دهد، محل را ترک کرد و این مسئله موجب دلخوری پرستاران شد.
به گزارش30بهمن مهر،دبیرکل خانه پرستار از اعتراض جمعی از پرستاران بیمارستان امام خمینی نسبت به تبعیض در پرداخت کارانه ها خبر داد.
محمد شریفی مقدم اظهارداشت: جمعی از پرستاران بیمارستان امام خمینی به دلیل تبعیض های مدیریت بیمارستان در پرداخت کارانه آنها، خواستار پاسخگویی مدیران بیمارستان شدند.
وی با اشاره به اعتراض چند ماه قبل پرستاران در ارتباط با کارانه های پرستاری، افزود: آن زمان قرار شد که نماینده ای از پرستاران بر نحوه پرداخت کارانه ها نظارت کند که پرستاران بیمارستان، بنده را برگزیدند.
شریفی مقدم با عنوان این مطلب که مدیریت بیمارستان به بنده ابلاغ زد که به عنوان نماینده پرستاران بر امر پرداخت کارانه های پرستاری نظارت کنم، اظهارداشت: متاسفانه سیستم مالی بیمارستان از ورود بنده به این موضوع جلوگیری کرد.
دبیرکل خانه پرستار در ارتباط با اعتراض پرستاران به نحوه پرداخت کارانه ها، گفت: کارانه ماه قبل نسبت به گذشته کمتر بود و همین امر موجبات اعتراض پرستاران را رقم زد.
به گفته وی، جامعه پرستاری خواستار اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است. زیرا، تنها با اجرای این قانون است که پرستاران به حق قانونی و واقعی خود می رسند.
شریفی مقدم با گلایه از عدم حضور مدیران بیمارستان در جمع پرستاران، اظهارداشت: وقتی پرستاران در تالار بیمارستان حضور یافتند، معاون پشتیبانی بیمارستان آمد ولی بدون اینکه به حرفهای پرستاران معترض گوش دهد، محل را ترک کرد و این مسئله موجب دلخوری پرستاران شد.
نماینده پرستاران بیمارستان امام خمینی با اشاره به تبعیض های ناروا در پرداخت کارانه ها، افزود: اکثر اعضای هیئت علمی این بیمارستان که 60 تا 70 درصد درآمد بیمارستان به جیب آنها می رود، بیماران را به بخش خصوصی ارجاع می دهند.
شریفی مقدم از اضافه کاری اجباری به دلیل کمبود نیروی پرستاری خبر داد و گفت: متاسفانه مسئولان مربوطه هیچ توجهی به خواسته ها و گلایه های پرستاران ندارند.
نئولیبرال‌هاو تعیین مزد
یک فعال مستقل کارگری در منطقه عسلویه گفت: مادامی که اقتصاددانان نئو‌لیبرال، سیاست گزاری اقتصادی دولت را برعهده داشته باشند، دستمزد کارگران بصورت عادلانه و بر اساس قانون تعیین نخواهد شد.
ناصر آغاجری در این باره گفت: زمزه‌های اخیر معاونان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص واگذاری نحوه تعیین مزد به توافق میان کارگر و کارفرما، تعیین مزد بر اساس سن کارگر و یا کاهش هزینه‌های مربوط به بیمه‌های اجتماعی در راستای بخش دیگری از توصیه‌های اقتصاد‌دانان متمایل به سیاست‌های صندوق بین‌الملی پول و بانک جهانی است.
به گفته این فعال کارگری، در شرایطی که در منطقه ویژه عسلویه کارگران تحصیل‌کرده فنی حاضر به انجام مشاغل ساده خدماتی هستند، واگذاری مسئله تعیین دستمزد به توافق کارگر و کارفرما به معنی کاهش هزینه نیروی انسانی است.
وی همچنین با انتقاد از اینکه در شرایط کنونی به دلیل ناکافی بودن تامین هزینه‌های درمانی توسط تامین اجتماعی، طبقه مزدبگیر خصوصا در مناطق آزاد برای تامین نیازهای درمانی خود با مشکلات جدی روبرو است، افزود: اجرای تئوری‌های سرمایه سالارانه با کاستن بیشتر از هزینه‌ دولتی بیمه‌های اجتماعی، تنها به گرفتاری بیشتر این گروه اجتماعی منجر می‌شود.
این کارگر شاغل در مناطق آزاد اقتصادی یادآورشد: پیش از این نیز با توصیه‌های اقتصادی همین نهادهای مالی بود که دولت‌های گذشته قوانین مربوط به کمرنگ‌کردن از حمایت‌های اجتماعی مزدبیگیران را اجرا کردند.
وی از اعطای معافیت قانونی به کارگاه‌های کوچک، خانوادگی و مناطق آزاد تجاری و اقتصادی، توقف پرداخت یارانه‌ها و طرح استاد شاگردی به عنوان بخشی از توصیه‌های نئولیبرالیستی یاد کرد و ادامه داد: باوجود آنکه مثل روز روشن است که اجرای چنین سیاست‌های تعدیلی تنها باعث افزایش آسیب‌های اجتماعی شده است اما مدافعان سیاست‌های نئولیبرالیستی همچنان با بستن چشم‌هایشان بر روی واقعیت‌های اجتماعی بر تند‌تر شدن شیب سیاست‌های اقتصادی خود تاکید می‌کنند.
منبع:ایلنا-30بهمن
وعده بازنشستگی کارگران نساجی کاشان محقق نشد
به گزارش30بهمن ایلنا،نماینده کارگران نساجی کاشان گفت: ۱۸ روز از وعده مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی برای رفع مشکل بازنشستگی کارگران نساجی کاشان می‌گذرد اما هنوز سازمان تامین اجتماعی با درخواست بازنشستگی هیچکدام از کارگران این واحد تولیدی موافقت نکرده است.
این کارگرگفت: در تاریخ ۱۲ بهمن امسال مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در حضور وزیر کار به کارگران کارخانه نساجی کاشان وعده داد که ظرف مدت یک هفته مشکل بازنشستگی آن‌ها حل خواهد شد.
وی افزود: با گذشت ۱۸ روز، هنوز سازمان تامین اجتماعی با درخواست بازنشستگی پیش از موعد یکصد کارگر کارخانه نساجی کاشان موافقت نکرده است.
این نماینده کارگری ادامه داد: خوداری سازمان تامین اجتماعی از تایید حکم بازنشستگی کارگران نساجی کاشان در حالی ادامه دارد که این کارگران طبق قانون از آغاز سال جاری بازنشسته تلقی شده و نباید از حقوق آن‌ها حق بیمه کسر شود.
این فعال کارگری در تشریح جزئیات مشکل بازنشستگی این کارگران گفت: شغل کارگران مورد نظر جزء مشاغل سخت و زیان آور محسوب می‌شود و کارگران مورد نظر از این بابت خواهان استفاده از مزایای بازنشستگی پیش از موعد هستند.
وی ادامه داد: اما از آنجا که این کارگران به دلیل اجرای طرح‌های اصلاح ساختار در کارخانه در سالهای اخیر برای مدتی مقرری بگیر صندوق بیمه بیکاری بوده‌اند، سازمان تامین اجتماعی با درخواست بازنشستگی پیش از موعد آن‌ها موافقت نمی‌کند.
به گفته نماینده کارگران نساجی کاشان، مخالفت سازمان تامین اجتماعی با این درخواست کارگران، در حالی ادامه دارد که تا سال گذشته دریافت مقرری بیمه بیکاری هیچ مشکلی را برای بازنشستگی پیش از موعد کارگران صنعت نساجی ایجاد نمی‌کرد.
وی با بیان اینکه تا سال قبل شمار قابل توجهی از کارگران شاغل در صنعت نساجی توانستند تا به همین شیوه بازنشسته شوند، افزود: ظاهرا سازمان تامین اجتماعی امسال به دلیل نبود منابع مالی با در خواست کارگران نساجی کاشان مخالفت کرده است.
این کارگر نساجی کاشان افزود: مخالفت سازمان تامین اجتماعی با درخواست بازنشستگی پیش از موعد کارگران نساجی کاشان درحالی ادامه دارد که در روزهای اخیر مجلس و شواری نگهبان موافقت کردند تا بابت بازنشستگی بیش از ۶ هزار کارگر اعتباری ۲ هزار میلیارد تومانی در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار بگیرد.
وی بایادآوری اینکه کار‌شناسان هزینه مالی مربوط به بازنشستگی یکصد کارگر نساجی کاشان را بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان برآورد می‌کنند، افزود: با توجه اینکه دولت قصد دارد تا در سال ۹۳ نیز قانون بازننشستگی پیش از موعد را بصورت ویژه برای کارگران نساجی دنبال کند، حداقل ۳۷۰ نفر دیگر از کارگران کارخانه نساجی کاشان در سال ۹۳ از شرایط بازنشستگی برخوردار خواهند شد.
اولتیماتوم کارفرمای تبد به کارگران: تا پایان امروز بازخرید شوید
به گزارش30بهمن ایلنا،مدیرعامل گروه کارخانجات تولیدی تبد با ارسال نامه‌ای به مدیر کارخانه دستور داده است که تا پایان امروز تحت شرایطی با خرید سوابق خدمت (بازخریدی) کارگران شاغل، با تمامی آنان تسویه حساب کند.
در این نامه که نسخه‌ای از آن در اختیار ااین خبرگزاری قرار گرفته، شرایط بازخریدی کارگران بر اساس ۲ و نیم ماه بعلاوه ۵ درصد ماه تشویقی (جمعا ۳ ماه) پایه حقوق ثابت ذکر شده است.
مدیرعامل گروه کارخانجات تولیدی تبد در این نامه متذکر شده است که [در صورت مقاومت کارگران در برابر بازخرید خدمت با شرایط پیشنهادی] پس از انحلال، شرکت مشمول قانون انحلال خواهند شد که پرداخت بازخریدی به مراتب کمتر خواهد بود.
آوار مرگ بر سر کارگر ساختمانی
به گزارش 30بهمن پایگاه خبری 125،صبح امروز،تخریب غیر اصولی ساختمان در خیابان تهرانپارس، خیابان 206 شرقی، مرگ کارگر ساختمانی را در پی داشت.
فرشاد نعیمی نیا رئیس ایستگاه 57 در این باره اظهار داشت: با رسیدن آتش نشانان به محل حادثه مشاهده شد قسمتی از یک ساختمان در حال تخریب به علت عدم رعایت اصول ایمنی بر روی کارگری 40 ساله به نام سیف الدین –ع(تبعه افغانستان) فرو ریخته و وی را گرفتار کرده بود.
وی افزود: آتش نشانان بلافاصله با رعایت کامل اصول ایمنی و یافتن محل دقیق محبوس شدن کارگر ساختمانی مشغول به آوار برداری شدند و توانستند در کمترین زمان ممکن وی را از زیر سنگ و خاک به بیرون منتقل کنند.
رئیس ایستگاه 57 خاطرنشان کرد: آتش نشانان پس از خارج کردن فرد مصدوم، وی را به محل ایمن انتقال دادند که متاسفانه مرگ وی به علت شدت جراحات توسط عوامل اورژانس تایید شد.
سقوط مرگبار کارگر ساختمانی در خیابان شریعتی
به گزارش 30بهمن پایگاه خبری 125، صبح امروز،سقوط ناگهانی کارگر ساختمانی از طبقه هفتم به طبقه منفی دو، مرگ وی را در یک ساختمان در حال ساخت در خیابان شریعتی، بن بست حسینه ارشاد، در پی داشت.
رضا عظیمی فرمانده آتش نشانان اعزامی به محل حادثه در این باره گفت:در محل احداث یك ساختمان، كه شامل هفت طبقه و دو طبقه منفی بود که تعمیرکار جرثقیل کاور به علت نامعلومی از طبقه هفتم به طبقه منفی دو سقوط کرده بود.
وی در ادامه افزود: آتش نشانان بلافاصله با بکارگیری تجهیزات نجات به یاری مصدوم شتافته و پس از فیکس بر روی برانکارد و انتقال وی به طبقه همکف، تحویل امدادگران اورژانس دادند.
عظیمی خاطرنشان کرد: بنا به تائید امدادگران اورژانس متاسفانه مرگ کارگر مصدوم توسط آنان تائید شد.
گاردین: بیش از پانصد کارگر هندی در دو سال جان خود را در قطر از دست دادند
روزنامه گاردین چاپ لندن می‌گوید از ابتدای سال ۲۰۱۲ تا کنون بیش از ۵۰۰ کارگر مهاجر هندی در قطر جان خود را از دست داده‌اند.
طبق گزارش این روزنامه، سفارت هند در قطر با تایید تعداد افرادی که در قطر جان خود را از دست دادند از ارائه اطلاعات بیشتر در مورد مرگ این افراد خودداری کرد.
اما دولت هند گفته که مرگ برخی از شهروندان هندی در چند سال گذشته علت طبیعی داشته است.
سید اکبرالدین سخنگوی وزارت امور خارجه هند در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت جامعه هندی‌های ساکن قطر یکی از بزرگترین جوامع قطر بوده و آمار مرگ و میر سالانه این گروه هر ساله عدد ثابتی است.
وزارت کار قطر گفته است که این آمار، شامل افرادی که به مرگ طبیعی و یا در حوادث رانندگی و محل کار درگذشته‌اند نیز می‌شود.
به نظر می‌آید تعدادی زیادی از مرگ و میر کارگران مهاجر هندی، بر اثر حوادثی مرگبار در پروژه‌های مرتبط با جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بوده است.
پیش از این هم گزارش‌هایی در مورد مرگ بیش از ۱۸۵ کارگر ساختمانی نپال در سال گذشته بر اثر حوادث مرتبط با محیط کار در قطر منتشر شده بود.
یک هفته پیش برگزارکنندگان جام جهانی قطر پس از فشار فدراسیون بین المللی فوتبال فیفا در رابطه با تغییر شرایط کاری کارگران در قطر "منشور حقوق کارگران" را منتشر کردند.
آیین نامه ۵۰ صفحه‌ای جدید کارگری قطر با مشارکت سازمان بین‌المللی کار تدوین شده است.
به غیر از مرگ این افراد، به دلیل عدم رعایت موارد ایمنی در محیط کار و فشار زیاد کاری بسیاری دیگر از کارگران هم مجروح شده‌اند.
علاوه بر شرایط محیط کار، بسیاری از کارگران از شرایط زندگی در قطر شکایت داشته‌اند. اتحادیه‌های کارگری و گروه‌های حقوق بشری از شیوه استخدام کارگران در قطر که به آن شیوه "کفیلی" گفته می‌شود به شدت انتقاد کردند.
در این شیوه، کارگر مهاجر در اختیار شرکتی است که با حمایت او به قطر آمده است، این کارگران برای خروج از کشور نیاز به تایید آن شرکت دارند در غیر این صورت برای آنها خروجی صادر نمی‌شود.
در آئین نامه جدید که " استاندارد رفاهی کارگران" نام گرفته، جزئیاتی درباره کارهایی که کمیته اجرایی جام جهانی قطر قصد دارد انجام دهد مطرح شده است.
بیش از سی روز است که کشاورزان یونانی در اعتراض به نظام جدید مالیاتی تظاهرات می کنند!
بیش از سی روز است که کشاورزان در اعتراض به نظام جدید مالیاتی تظاهرات می کنند. آنها گفته اند که تا برآورده شدن خواسته هایشان به اعتراض خود ادامه خواهند داد.
به گزارش19فوریه یورونیوز،کشاورزان یونانی روز چهارشنبه در اعتراض به افزایش مالیات بخش کشاورزی دست تظاهرات کردند.
این تظاهرات در مقابل پارلمان یونان در آتن برگزار شد و بیش از چهار هزار کشاورز از سراسر کشور در آن شرکت کردند.
آنها دولت را به «اجرای مو به موی سیاست های تحمیل شده از سوی اروپا» و فقیرتر کردن کشاورزان متهم کردند.
یکی از تظاهرکنندگان می گوید: «ما به مبارزه علیه دولت که می خواهد کشاورزان را به انزوا بکشد و جیره خوارشان کند ادامه خواهیم داد.»
فرد دیگری نیز می گوید: «من از سیاستمدارها می خواهم که محل کار راحت خود را ترک کنند و به مزارع بیایند، گله ها را به چرا ببرند و شیر بدوشند تا بفهمند زندگی یک کشاورز چطور است.»
کشاورزان تهدید کرده اند، در صورتی که به خواسته هایشان رسیدگی نشود، جاده ها مسدود می کنند و در تمام شهرهای بزرگ تظاهرات خواهند کرد.»
استاماتیس ییانیسیس، خبرنگارما در آتن می گوید: «بیش از سی روز است که کشاورزان در اعتراض به نظام جدید مالیاتی تظاهرات می کنند. آنها گفته اند که تا برآورده شدن خواسته هایشان به اعتراض خود ادامه خواهند داد.
سی بهمن ماه1392
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت