.
جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 22 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 25 بهمن 1392 ساعت 03:25

گزارشات کارگری۲۴بهمن

اخباروگزارشات کارگری24بهمن1392
http://etehadbinalmelali.com/blog/
- دوخبر از سندیکای کارگران فلزکارمکانیک
* درباره کارگران ایران خودرو
* پیام یکی از نمایندگان فولاد زاگرس
- کارگران ایران، ۳۵ سال پس از انقلاب
- دستگیری فعالین کارگری را محکوم می کنیم! خواهان آزادی فوری وبی قید و شرط کارگران زندانی هستیم!
- مصدومیت 4کارگر در حادثه فرو ريختن سوله شهر صنعتی رشت
دوخبر از سندیکای کارگران فلزکارمکانیک
1-درباره کارگران ایران خودرو:
با توجه به اعتراضات یکماه اخیر کارگران ایران خودرو نسبت به کمی دستمزد و فشار کاری ، مدیریت در اقدامی فریبکارانه مبلغ 600 هزار تومان به هر کارگر ایران خودرو به مناسبت 22 بهمن پاداش داد. این درحالی است که کارگران به حق می پرسند اگر 600 هزار تومان ما گرفتیم پاداش مدیران و سرپرستان چقدر است؟
یکی از دلایل مدیریت ایران خودرو در افزایش ندادن دستمزد کارگران ایران خودرو نداشتن فروش خودرو و زیان وارده به دلیل تحریمها مطرح است.آیا قطع پاداش های آن چنانی و هزینه سفرهای خارج از کشور مدیران برای استراحت نمی تواند در وضعیت مالی ایران خودرو موثر باشد؟ اگر این پاداش ها و سفرها در ایران خودرو متوقف شود می توان ازهزینه این ریخت و پاش ها به افزایش دستمزد کارگران رسید .
2- پیام یکی از نمایندگان فولاد زاگرس قروه به سندیکای کارگران فلزکارومکانیک:
با سلام ، در بعداز ظهر روز 21 بهمن 2 نفر از بازرسان وزارت کار به همراه  مدیرعامل از کارخانه گزارش کتبی تهیه کردند و اعلام نمودند وزیر کار تا آخر اسفند تصمیم گیری در رابطه با طرح اصلاح ساختار اقتصادی و خط تولید خواهد نمود.
به همین خاطر کارفرمای کارخانه ذوب آهن کردستان از کارگران خواسته تا فتوکپی مدارک شناسایی و کارت ملی را به دفتر شرکت فولاد زاگرس واقع در قروه ارایه دهند تا نسبت به طرح اصلاح ساختاری از شورای عالی کار تصمیم گیری شود.در توجیه کارشان به کارگران اعلام کرده اند در این نوع اصلاح ساختاری ،بیمه بیکاری کارگران از سهم کارفرما بوده و 60 درصد حقوق را بیمه متقبل می شود و 40 درصد راخود شرکت پرداخت می کند و به مدت 6 ماه می باشد.معلوم نیست این قانون را از کجا آورده اند و چه نقشه ای دارند؟ در قانون کار حرفی از این نوع اصلاح ساختاری به میان نیامده . به کارگران گفته اند دیگر لازم نیست به اداره کار مراجعه کنید و فورم تقاضای مقرری بیمه بیکاری را تکمیل کنید. این کار به عهده کارفرماست.  
« روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک»
کارگران ایران، ۳۵ سال پس از انقلاب
پانته‌آ بهرامی
کارگران ایران اگرچه در ماه‌های آخر انقلاب بود که با اعتصاب سراسری همراه شدند، اما نقش تعیین‌کننده‌ای در انقلاب ۵۷ داشتند.
انقلاب و کارگران
کمیته اعتصاب نفت که در پالایشگاه تهران مستقر بود با کارگران در جنوب ایران در گوران – لاوان تماس گرفت.
این مکان آخرین نقطه‌ای بود که نفت از آنجا به خارج صادر می‌شد. بستن شیرهای نفت و توقف صادرات نفت به اصطلاح «ضربه کاری» لازم را برای سقوط سلطنت پهلوی وارد آورد.
سهم کارگران اما از پیروزی انقلاب چه بود؟ در سه سال اول پس از انقلاب شوراهای کارگری در سراسر کشور شکل گرفتند، اما خیلی زود جنگ بهترین بهانه  برای سرکوب شوراهای کارگری، تسخیر خانه کارگر، دستگیری و اعدام شمار زیادی از فعالان کارگری شد.
نقش کارگران در سقوط حکومت پهلوی چه بود؟ چه عواملی باعث شد که کارگران نتوانند شوراهای کارگری را که بلافاصله پس از انقلاب شکل گرفته بودند حفظ کنند؟ دستاورد اولین قانون کار پس از انقلاب برای کارگران چه بود؟
اولین قانون کار پس از انقلاب در سال ۱۳۶۹ خورشیدی به تصویب رسید، اما کارگران از حق اعتصاب و تشکل‌های مستقل محروم ماندند. پس از دوران جنگ سیاست تعدیل اقتصادی دوران اکبر هاشمی رفسنجانی آغاز شد. یکی از این پیامدها برای طبقه کارگر ایران قراردادهای موقت و سفیدامضا بود. در حالیکه تنها هفت درصد از کارگران کشور در پایان جنگ و در شروع ریاست جمهوری رفسنجانی قرارداد موقت داشتند و بقیه رسمی یا استخدامی بودند، امروز حدود ۸۵ درصد کارگران ایران قراردادهای موقت یا سفیدامضا دارند.
این سیاست که به پیروی از سیاست‌های جهانی نئولیبرال در ایران برای امنیت سرمایه انجام گرفت، روند امنیت شغلی را از کارگران به ویژه در صنایع بزرگ مثل نفت، پتروشیمی، آب، برق و خودروسازی گرفت و قدرت چانه‌زنی طبقه کارگر را به شدت کاهش داشت.
از سوی دیگر با تغییر قانون کار در دوران اصلاحات کارگاه‌های زیر ده نفر از شمول قانون کار خارج شدند که این رفرم نیز تعداد زیادی از کارگران را از امکانات  قانون کار مثل حداقل دستمزد و ایمنی کار محروم کرد.
با نگاهی به سی و پنج سال گذشته، طرح این پرسش ها ضروری به نظر می رسد: نقش کارگران در سقوط حکومت پهلوی چه بود؟ چه عواملی باعث شد که کارگران نتوانند شوراهای کارگری را که بلافاصله پس از انقلاب شکل گرفته بودند حفظ کنند؟ دستاورد اولین قانون کار پس از انقلاب برای کارگران چه بود؟ پیامد سیاست‌های تعدیل اقتصادی رفسنجانی و اصلاحات خاتمی برای کارگران چه بود؟ بزرگترین ضعف جنبش کارگری ایران چیست؟ چرا امروز شاهد اعتصاب‌ها، اعتراض‌ها و تحصن‌های گسترده ولی پراکنده هستیم؟
این پرسش‌ها را در یک گزارش رادیویی با علی پیچگاه از کمیته اعتصاب نفت تهران در سال ۵۷، مرتضی افشاری عضو سابق هیئت مدیره سندیکای صنعت چاپ تهران، صدیق اسماعیلی فعال کارگری، پویان داریوش پژوهشگر کار و کارگری و ایوب رحمانی کنشگر کارگری در میان گذاشته‌ایم.
گوش کنید:
http://www.radiozamaneh.com/u/wp-content/uploads/2014/02/20140211_PanteA-LabourRevolution.mp3
دستگیری فعالین کارگری را محکوم می کنیم! خواهان آزادی فوری وبی قید و شرط کارگران زندانی هستیم!
اعتراضات واعتصاب کارگری درماههای اخیرگسترش فزاینده ای داشته‌اند. کارگران پلی آکریل در اصفهان، معدن چادرملو دراردکان، کارخانه سیمان لوشان، ایران تایر، نساجی کاشان، فولادزاگرس، تراکتورسازی تبریز، سیمان آبیک، یخچال سازی ایران پویا، پتروشیمی فجر تنها چند نمونه اند. ناچیزبودن دستمزدها، تعویق درپرداخت دستمزدها، قراردادهای پیمانی، عدم امنیت شغلی، اخراجها، عدم پرداخت مزایای کاری و... ازجمله مواردی هستند که زندگی کارگران ایرانی را در
خطر نابودی قرارداده اند. اعتراض واعتصاب، حق مسلم کارگران درمقابله با استثمار و فشارهای اقتصادی – سیاسی واجتماعی است. این حق مسلم کارگران ازجانب سرمایه داری ودولت حامی این سیستم،غیر قانونی اعلام می‌شود وفعالین ومبارزان کارگری دستگیرو روانه زندان میگردند تا سرمایه داران بتوانند با خیالی آسوده به چپاول دسترنج کارگران ادامه دهند. کارگران معدن چادرملو برای دستمزد وعلیه اخراجها وباخواست آزادی یاران دستگیرشده شان اعتصاب واعتراض میکنند، ولی فرمانداراردکان مدعی میشود که اعتراضات، نتیجه تحریک دیگران است چون بنابرادعای این آقا، دستمزد کارگران ازحقوق کارمندان عالیرتبه دولتی بالاتراست و غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائی اعلام میدارد: باافرادی که به اسم اعتراضات صنفی، اقدامی برخلاف نظم عمومی وامنیت ملی انجام میدهند، برخوردمیشود. دروغ، تهدید کارگران ودستگیری وزندان، منطق رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی درتقابل با خواستهای به حق کارگران است. فعالین کارگری درسراسرایران، دستگیر و روانه زندان میشوند تا سرمایه داران با آسودگی خیال به استثمارمضاعف کارگران ادامه دهند. اکنون که دولت روحانی، راه رابرای ورود سرمایه داران اروپائی و آمریکائی هموارکرده است وگروههائی ازاین سرمایه داران راهی ایران شده‌اند، می بایست آنان را از آرامش کامل در محیط های کارگری مطمئن ساخت وبه آنان قبولاندکه سرمایه‌گذاری درایران کاملاً بدون دغدغه خاطر و بدون هرگونه اعتراض کارگری میباشد. ازاینرو دستگیری وزندان فعالین کارگری شدت یافته است .
درماههای گذشته افشین ندیمی ومهرداد صبوری ازفعالین کارگری عضوکمیته هماهنگی درکامیارن و درهفته های اخیر یوسف آبخرابات، واحد سیده ومحمد مولانائی ازفعالین کارگری عضو کمیته هماهنگی درمهاباد دستگیر و دادگاهی شده اند. چند روز پیش نیز عمرشاکری وحسین مرادی دوعضو دیگرکمیته هماهنگی به دادگاه احضارگردیده اند. شهنازسگوند حمیدآبادی همسرعلی نجاتی عضوهیات مدیره سندیکای هفت تپه درتاریخ دوشنبه 14 بهمن ماه برای چندمین باردادگاهی شده است. درتمامی این دستگیریها ودادگاهی شدن‌ها، اتهام همان تهدیدهای اژه ای یعنی اقدام برخلاف نظم عمومی وامنیت ملی است. درمنطق رژیم سرمابه داری اسلامی، دفاع ازمنافع طبقه کارگر به معنای اخلال درنظم عمومی وامنیت ملی تلقی میشود و برهمین اساس هم‌ اکنون دهها فعال کارگری ازجمله رضاشهابی ، وفا قادری، محمد جراحی، بهنام ابراهیم زاده، شاهرخ زمانی، رسول بداقی و...به زندانهای طولانی و درشرایط غیرانسانی محکوم شده اند. جرم خانم شهنازسگوند حمیدآبادی، دفاع ازهمسرش علی نجاتی بهنگام دادگاهی وزندانی شدن وی میباشد. قاضی دادگاه حکم بازداشت خانم شهنازسگوند را تا زمان صدورحکم، اعلام میکند. آزادی وی تازمان اعلام حکم دادگاه، منوط به وثیقه هفتاد میلیون تومانی می‌شود که با ارائه سند خانه یکی ازآشنایان، وی موقتاً تازمان اعلام حکم دادگاه آزاد میگردد. نهادهای همبستگی کارگری درخارج کشور، احکام صادره دادگاههای اسلامی درباره فعالین کارگری راغیر انسانی وبی اعتبار میدانند وهمچنان برای آزادی این انسانهای شریف ومبارز، فعالیت خود را به اشکال مختلف ادامه داده و ازهمه آزادیخواهان میخواهند که درهمیاری وهمکاری مشترک برای آزادی کارگران زندانی وجلوگیری ازصدوراحکام جدید برای شهنازسگوند حمید آبادی واعضای کمیته هماهنگی، کوشا باشیم.
نهادهای همبستگی با جنبش کارگری درایران- خارج کشور
۱۰ فوريه ۲۰۱۴
مصدومیت 4کارگر در حادثه فرو ريختن سوله شهر صنعتی رشت
به گزارش24بهمن واحدمرکزی خبر،فرو ریختن سوله در شهر صنعتی رشت 4 کارگر را زخمی و روانه بیمارستان کرد .
این حادثه غروب دیروز رخ داد که بر اثر برخورد جرثقیل با یکی از پایه های سوله در حال نصب و ریختن سوله 4 کارگر زخمی و روانه بیمارستان شدند .
دکتر منصف رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی گیلان اعلام کرد: حال یکی از کارگران مجروح وخیم است.
علی مقصودی مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی رشت اعلام کرد:35 کارگر در حال نصب سوله بودند .
بیست وچهارم بهمن ماه1392
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت