.
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 24 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 21 بهمن 1392 ساعت 04:13

سابقه‌ی ‌آلودگی هوای تهران

کانون مدافعان حقوق کارگر – ویژه نامه جنبش کارگری و مسایل محیط زیست - هوای تهران از چه زمانی آلوده بوده است؟ چه اقداماتی در سال‌های دور برای رفع این الودگی انجام شده است؟
در طی مقاله‌ای در اطلاعات 29 بهمن 1358 سازمان محیط زیست اعلام کرد : "میزان آلودگی هوای تهران از حد مجاز نیز گذشته است". از قول رییس سازمان محیط زیست، دکتر ابتکار، نقل شده است که: "آلودگی هوای تهران به حدی رسیده است که قویا توصیه می‌شود این شهر از افراد مسن و کم سن و سال تخلیه شود.... میزان سرب و منواکسید  کربنی که مردم تهران تنفس می‌کنند بیش از حد مجاز وخطرناک است. "
وی دو عامل را علت این آلودگی بیان می‌کند: یکی عوامل طبیعی یعنی وجود کوه‌های اطراف تهران که تهران را به صورت کاسه‌ای دراورده و دوم صنایع ، وسایط نقلیه موتوری، گرد وغبار و زباله‌ها‌ی پراکنده در شهر ، سیستم گرمایشی و سرمایشی خانگی و تجاری.
و در ادامه دو طرح برای مبارزه با آلودگی تهران ارائه شده است: استفاده وسایل نقلیه عمومی از گاز مایع به عنوان سوخت و استفاده از نیروی متخصص که در کارخانه‌ها‌ نوع گازهای سمی تولید شده را کنترل نمایند. طرح کنترل ترافیک وکاهش ترددد وسایل نقلیه شخصی از جمله اقداماتی بود که در آن سال تجربه شد.
در صفحه‌ی ‌آخر روزنامه‌ی ‌اطلاعات دوم اسفند 1358می‌خوانیم:
در این خبر آمده است که از شنبه 4 اسفند ماه طرح ترافیک سه روزه‌ای در سطح تهران به اجرا می‌شود و از ساعت 6 صبح تا 8 شب ورود اتومبیل‌ها‌ی شخصی به محدوده‌ی ‌تهران ممنوع است. در ادامه‌ی ‌خبر می‌خوانیم که هزاران نفر به ستاد بسیج ملی مراجعه و اعلام آمادگی  کرده اند که در این طرح به عنوان انتظامات ترافیک شرکت کنند.
ستاد بسیج ملی نیز در دومین اطلاعیه‌ی ‌خود مشخصات اتومبیل‌ها‌یی را که حق تردد دارند اعلام کرده بود. تنها اتومبیل‌ها‌ی اداری و دولتی، آموزشگاه‌ها‌ی رانندگی، سرویس‌ها‌ی سیاسی با آرم مشخص و اورژانس، امبولانس و پزشکان حق  تردد در سطح شهر را داشته اند. در راستای این طرح شرکت واحد اتوبوس رانی و تاکسی رانی نیز اقدامات لازم را انجام داده بودند.
اطلاعات 4 اسفند 1358/ صفحه‌ی ‌نخست:
در این روز تنها به 8 هزار اتومبیل اجازه‌ی تردد داده شده بود. این در حالی است که در آن سال روزانه یک میلیون ونیم اتومبیل در سطح تهران تردد داشته اند.
همزمان با اجرای این طرح گروهی پژوهشگر در امور ترافیک از صبح در سطح شهر به بررسی نقاط ضعف و قوت این طرح پرداخته بودند. در  گزارشاتی که در روزنامه منتشر شده، آمده که بسیاری از مردم از اجرای این طرح راضی بودند اما کمبود وسایل نقلیه عمومی سبب بروز مشکلاتی برای مردم شده بود.
"ممنوعیت حرکت  اتومبیل‌ها‌ی شخصی برای سه روز دیگر تمدید شد."
در روزنامه‌ی ‌اطلاعات 6 اسفند 1358 گزارش مفصلی با عنوان "نگذاریم تهران خفه شود"، منتشر شد. در این گزارش ، به بحث وارونگی هوا اشاره شده  و درمورد تعداد وسایل نقلیه‌ای که در تهران تردد می‌کنند و تبعات آن چنین آمده است:
" درتهران روزی یک میلیون ونیم وسیله‌ی ‌نقلیه تردد می‌کند که 75 درصد سهم آلودگی تهران را به عهده دارند. این تعداد اتومبیل 49000 تن  منواکسید کربن، 490 تن هیدروکربور نسوخته، 19 تن اکسیدهای ازت، 19تن ذرات  معلق و سرب، 11 تن اکسید گوگرد در آسمان تهران پراکنده می‌کنند.  درحالی که حد مجاز گاز منواکسید  کربن 9 قسمت در میلیون است که در اثر وارونگی هوا به 2 تا 4 برابر می‌رسد.
در این مقاله به تاثیر این میزان آز الودگی اشاره شده و عنوان شده است که بارش برف و باران تنها بر ذرات معلق و گرد وغبار تاثیر دارد و سبب شسته شدن منواکسید کربن، هیدروکربورهای نسوخته و اکسیدهای ازت نمی‌شود مگر این که بارش همراه با وزش باد باشد. وجود این مواد در هوای تهران در برابر اشعه‌ی ‌افتاب سبب بوجود آمدن پدیده ی مه دود می‌شود  که اثرات بسیار زیان‌باری بر روی حیات انسان وگیاه دارد. سردرد، عصبی بودن، سرگیجه، افزایش پرخاشگری و  نزاع نشان از افزایش غلظت منواکسید  کربن در هوای تنفسی ماست.
http://www.kanoonm.com/1145#more-1145

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت