.
سه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۸.
امروز:
Sep 17 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 09 بهمن 1392 ساعت 03:28

چيمن دارابى: فعاليت زنان مريوان درسال گذشته

مروری آمارى  بر رویدادهای واخبار مر بوط به فعاليت زنان در شهر مريوان ، در سالى كه گذشت .
-زنان هم اندیش مریوان: در تاریخ 20 /92/12 با اتشار بیانیه 8 مارس 20013 اعلام موجودیت نمودند ودر اولین گرد همایی خود  ، ضمن تحلیل وبررسی خشونت وقتلهای ناموسی ، وبررسی پدیده خودسوزی، انواع خشونتهای جنسی وخانگی اعتراض ونگرانی شدید خود را نسبت به موج جدید پدیده زن کشی در مریوان و عدم حمایت قانون از زنان وکودکان قربانی اعلام کردند. در ادامه به نقش سازنده کار آفرینی واستقلال اقتصادی در تغییر وبهبود وضع تاسف بار زنان خشونت دیده  پرداختند و راه کارهایی جهت مقابله با انواع خشونت وحمایت ودفاع از قربانیان ارائه گردید
-  باز هم قتل ناموسی:  زنی حدودا سی ساله بنام ث.ق فرزند محمد در روستای گلان از روستاهای شهرستان مریوان در تاریخ 3/4/1392 بدست برادرش قربانی این ارتجاع شد.
- خودسوزی: روز جمعه چهارم مرداد ماه دختری 25 ساله به اسم ف ک فرزند م اهل روستای نی از توابع مریوان اقدام به خودسوزی نمود که متاسفانه با 90درصد سوختگی در اثز شدت جراحات وارده جان خودرا ازدست داد علت خودسوزی نا مشخص است.
- سمینار: سمینار بررسی مشکلات زنان در کردستان ٢١/٠٨/٢٠١٣ ساعت 5 بعد اظهر در سالن مجتمع فرهنگی مریوان از طرف انجمن رونان برگزار شد.
- برگزارى  کارگاه خشونت علیه زنان! ٢٢/٠٨/٢٠١٣ ساعت 4 عداظهر در انجمن رونان در مجتمع فرهنگی مریوان .
- زنان سرخپوش در مريوان : دوشنبه ۲۶ فروردین ۱٣۹۲ برابر با  ۱۵ آوریل ۲۰۱٣ ٬ جمهوری اسلامی در شهر مریوان  یک مرد را با روسری و لباس زنانه در شهر چرخاندند و از این طریق او را «مجازات» کردند. این رفتار ماموران حکومت اسلامی  با اسکورت چندین ماشین پلیس در محل انجام گرفت!
در عکس العمل به این رفتارماموران و در توهین بیشرمانه به زنان ٬ تعدادی از زنان در مریوان٬ به یک حرکت اعتراضی دست زده و در خیابان با صدای بلند اعتراض کرده و ازهمه مردم دعوت میکنند به این حرکت بپیوندند. بعد از چند دقیقه بیش از چهارصد نفر به حرکت اعتراضی زنان مریوان پیوسته و یک راهپیمایی بزرگ در شهر انجام میشود. مامورین به این تجمع اعتراضی حمله کرده و با دستگیری چند نفر تلاش می كنند جلوی این اعتراض را بگیرند. دستگیرشدگان چند ساعت بعد آزاد میشوند .
در ادامه همين حركت اعتراضى،  روز جمعه ۱۹ آوریل یک تجمع اعتراضی دیگر در مریوان انجام شد و زنان و مردان آزاده به این رفتار حکومت اسلامی مجددا در شهر مریوان اعتراض کردند در میتینگ اعتراضی روز جمعه مردم حاضر در تظاهرات در پلاکاردهایشان نوشته شده بود : زن بودن ابزار تحقیر و تنبیه هیچکس نیست٬ و یا اینکه انسان ذاتا مجرم نیست ٬ مناسبات اجتماعی افراد را مجرم میکند!
- پشتيبانى از حركت زنان سرخپوش مريوان . سنندج در محکومیت نمایش  عاملان حکومتی در مریوان.
اگرسجایای انسانی ثمره ی محیط است پس محیط را باید انسانی نمود.
روز دوشنبه، 26 فروردین ماه  پسر جوانی که مجرم اجتماعی شناسانده شد، با روسری و لباس محلی زنانه، در خیابانهای شهر مریوان گردانده شد تا در سیرک بازیگران، جرم به نمایش گذاشته شود و بشریت بار دیگر زخم عمیقی را برپیکره ی خویش به نظاره بنشیند.
ما جمعی از زنان عدالتخواه، تخریب هویت یک انسان را با به نمایش گذاردن وی در سطح خیابانهای شهر مریوان و پوشاندن لباس زنانه بر تن او به نشانه¬ی توهین و بی حرمتی به زنان را محکوم کرده و از تمامی انسان های حق طلبی که روزنه های دیدشان به روی افقی روشن از برابری و آزادی گشوده می شود خواستاریم که به هر طریق ممکن واقعه ی اخیر را محکوم نمایند.
زنان سوسیالیست
سنندج 1392
- زنان هم‌اندیش!  در سال‌های اخیر فعالیت‌های دیگری از جمله: جلوگیری از چند قتل‌ ناموسی (از طریق کمیته‌ی بحران در سال گذشته)، زمینه‌سازی و تحقق ازدواج یکی از دخترانی که فرزندی نامشروع به دنیا آورده بود با مردی که با او رابطه داشته و بدین طریق صدور شناسنامه برای نوزاد متولد شده؛ همچنین نجات سه نفر از زنانی که از سوی محارم مورد تجاوز قرار گرفته‌اند و ایجاد شغل برای یکی از آنها را نیز، در کارنامه‌ی خود دارند.
- به منا سبت روز جهانی علیه خودکشی! نوزدهم شهریور
به یاد قربانیان وزنان خودسوخته وسوزانده شده که فریاد رهایی از زندگی اسارتبار اکنده از خشونت وتحقیر را با تن سپردن به شعلهای سوزان اتش وسوختند وخاکستر شدند سر دادند.
- برگزاری کارگاعلیه خودکشی با محوریت خودسوزی!
همزمان با روزجهانی علیه خودکشی ١٩ شهریور ماه  کارگاهی به این مناسبت در انجمن رونان در شهر مریوان برگزار شد در این کارگاه  در مورد خودکشی آمار جهانی وداخلی ، در مورد ترس و تربیت و آموزش غلط خانواده ها ،  نقش فرهنگ ، نقش اقتصاد وفرهنگ ،نقش اساسی مناسبات نا برابر ااقتصادی وتوزریع نا عادلانه ثروت وباز تاب آن که فقر فرهنگی وخشونت را به دنبال دارد و پارادوکسی موجوددر جوامع سنتی وایلی وعشیره ایی که در مرحله گذار از سنت به مدرنیته هستند. و نقش مهاجرت وجنگ وپدر سالاری ودست به دست دادن این عوامل و همچنین افسردگی و.... در انجام عمل خودکشی وشکل فجیعتر ان یعنی خودسوزی مطالبی ارائه داده واینکه خود سوزی اعتراضی نا آگاهانه وبه خاطر جلب توجه و جلب ترحم افراد به شرایط خشونتبار وزندگی را جهنمی فرد قربانی است در ادامه شرکت کنندگان بحث را گسترش داده وبعد از ریشه یابی راهکارهایی نیز ارایه شد ودر پایان نیز بروشور مربوط به خودکشی را توزیع شد.
- اعتراضات! اعتراضات گستردە بە تصویب قانون ازدواج بافرزند خوانده فاجعه ایی که دنیای پاک وبگناه کودکان بی سرپر ست را بیرحمانه ویران کرده وعلاوه برتمام تاثیرات مخرب آنانرا برای همیشه از برخورداری بودن از کانون گرم خانواده محروم خواهد کرد . به همین دلیل اعتراض مدنی علیه این قانون در مریوان صورت گرفت.
سحر به خاک سپرده شد!
- جنازه سحر چوئینی در میان درد واندوه مردم شهر مان به خاک سپرده شد
دختر دانشجوی مریوانی در دانشگاه بوعلی همدان که خیلیها خبر خودکشی اش را پخش کردند .
امروز مراسم سه روزه سحر در میان بهت و غم خانواده و اطرافیان و با شرکت فعالین اجتماعی  و مخصوصا فعالان حقوق زن  و همچنین با شرکت هم دانشجویی های وی و نیز عده ای از دانشجوبان دانشگاههای آزاد وپیام نور مریوان برگزار شد. که نماینده صدای زنان مریوان وهم از طرف هم دانشجویی های سحر بعنوان نماینده آنان نیز ، بعد از عرض تسلیت به خانواده و نزدیکان و شرکت کنندگان حاضر در مراسم، نکاتی را راجع  به پیگیری بیشتر مسئولین مربوطه در رابطه با اینگونه وقایع و با اشاره به وقایع دیگری چون آتش سوزی مدرسه شینآباد و واژگون شدن اتوبوس حامل دانش آموزان دختر در بروجرد برشمردند . وی در ادامه خواهان برقراری شرایط رفاهی و ایمنی و توجه بیشتر مسئولین برای جگر گوشه های خانواده ها شدند و این مسئله را گوشزد نمودند که چنین وقایعی ، از لحاظ روانی تاثیری منفی بر دیگر دانشجویان ، مخصوصا دختران گذاشته وتکرار چنین اتفاقاتی را ،فراهم نمودن زمینه و بستر برای ایجاد وقایعی از این دست دانستند.
- گشین کریمی  در حادثه دلخراش انفجار مین مچ پایش قطع شد!
خونه مون نزدیک پایگاهه، هفت نفر بودیم 3 دختر و چهار پسر ، داشتیم توپ بازی میکردیم کوچکترینمون کلاس صفر بود. من کلاس چهارمم و بزرگترینمون کلاس ششم. خواستم شوت کنم بجای توپ به مین خورد و منفجر شد و همگی زخمی شدیم . دلم میخواهد بیان هر چی مینه جمع کنند که دیگه کسی مثله ما زخمی نشه و یا از بین نره.
- نشست ماهانه تعاونی زنان روستایی مریوان! 

روز سه شنبه 92/9/19. در این نشست  توضیحاتی در مورد بیماریهای کلیوی و در مورد انجمن حمایت از بیماران کلیوی توضیحاتی ارائه گردید و در پایان نیز  بهورز روستا در مورد بیماری ایدز وراههای پیشگیری ومقابله با آن توضیح دادند . وهمچمین از  جوان ورزشکار چوری که دبیرستانی میباشد ودر رشته دو میدانی مقام اول کشوری را کسب نموده و فرزند یکی از اعضای تعاونی میباشد از طرف تعاونی با تقدیم هدیه ایی از این جوان مستعد قدر دانی شد. ناگفته نماند این جوان ورزشکار قرار است جهت مسابقات آسیایی به ژاپن اعزام شود .
برگزاری کارگاە علیه خشونت!
در دوروستاهاى چور وننه  نشست ماهانه صندوق تعاونی زنان روستایی مریوان با موضوع خشونت خانگی وراهکارهای مقابله با آن در تاريخ  ١٩/٠٩/١٣٩٢ برگزار شد .
تهيه وتنظيم : چيمن دارابى

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت