.
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 10 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

سه شنبه, 08 بهمن 1392 ساعت 04:12

ژنو۲: نشست بی‌حاصل

ژنو۲؛ نشست بی‌حاصل بر سر اسد و دولت انتقالی
نشست صلح سوریه با ورود به نقطه گرهی خود یعنی بحث بر سر ماندن یا رفتن اسد به بن‌بست رسید. اپوزیسیون سوریه جایی برای حضور اسد در آینده سوریه قائل نیست. ناظران نسبت به پیشرفت کنفرانس در روزهای آتی تردید دارند.طرفین بحران سوریه روز دوشنبه (۲۷ ژانویه/۷ بهمن) یک ساعت با یکدیگر گفتگوی مستقیم انجام دادند اما کشمکش بر سر تشکیل دولت انتقالی، ادامه صحبت را متوقف ساخت.یک عضو اپوزیسیون اعلام کرده که گفتگو ماحصلی نداشت و اختلاف بیش از هر چیز به کناره‌گیری اسد بازمی‌گشت. هیئت دولتی حاضر در نشست مانند همیشه با خواست بنیادین اپوزیسیون سوریه مبنی بر کنار رفتن اسد مخالفت ورزید.احضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه، در نشست مطبوعاتی خود گفت: «با ادامه چنین وضعیتی، نه امروز، نه فردا و نه روزهای دیگر به توافق نمی‌رسیم.» او اعلام کرد که از هر پیشنهاد و ایده در این زمینه استقبال می‌کند.
اختلاف در زمینه کمک‌های انسان‌دوستانه
ملاقات روز دوشنبه‌ی طرفین، در فضایی پرتنش برگزار شد و اختلاف‌ها بیش از هر چیز به مسائل انسان‌دوستانه مربوط بودند.این در حالی است که روز یکشنبه ۲۶ ژانویه اعلام شد که دولت سوریه، اجازه خروج زنان و کودکان را از شهر محاصره شده حلب می‌دهد.اخصر ابراهیمی حتی اعلام کرد که خروج زنان و و کودکان از حمص ممکن است دوشنبه ۲۷ ژانویه شروع شود اما در جلسه روز دوشنبه، بحث تنها بر سر چگونگی این خروج بود.دولت سوریه برای این منظور اعلام آمادگی کرده اما مشکل را وجود تک‌تیراندازها دانسته و در عین حال، هنوز مجوز ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به حمص را نداده است.در مقابل، اپوزیسیون سوریه خواستار برداشته شدن محاصره حمص برای همه اعم از زن و مرد و کودک شده است.فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه می‌گوید، زنان و کودکان آزادند که حمص را ترک کنند اما شورشیان جلوی خروج آنها را می‌گیرند.
بیش از یک سال است که حمص تحت محاصره ارتش اسد قرار دارد. سربازان سوری پس از تصرف حمص توسط شورشیان، راه‌های ورود و خروج این شهر را مسدود کرده‌اند. مردم محاصره شده در مضیقه خوراک ومایحتاج بهداشتی و دارویی به سر می‌برند.مذاکرات کنفرانس صلح سوریه پس از افتتاحیه آن در مونترو در روز چهارشنبه ۲۲ ژانویه، از روز جمعه ۲۴ ژانویه در ژنو شروع شده است. هدف این نشست، یافتن راه‌حلی برای بحران سه ساله این کشور و پایان دادن به جنگ داخلی در آن است.کنفرانس تلاش می‌کند در کنار بحث پیرامون دولت موقت، به توافقی در موضوع آتش‌بس و تبادل زندانی میان طرفین نیز دست یابد.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت