.
يكشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸.
امروز:
Sep 22 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 03 بهمن 1392 ساعت 00:35

پنج کشته و ۳۰۰ زخمی در اوکراین

پنج کشته و ۳۰۰ زخمی در اوکراین؛ اعتراضات خشونت‌بارتر می‌شوند
فضای پایتخت اوکراین به سوی خشونت فزاینده می‌رود و امکان گسترش درگیری‌‌ها وجود دارد. تظاهرکنندگان دیگر امیدی به رسیدن به یک توافق با دولت ندارند و به فکر مقابله با اقدامات بعدی پلیس‌اند.
به گفته اولگ موسیچ، هماهنگ کننده نیروهای نجات اپوزیسیون، در درگیری‌های خشونت‌بار کیف، پایتخت اوکراین، از اولین ساعات روز چهارشنبه (۲۲ ژانویه) پنج نفر کشته و ۳۰۰ نفر زخمی شده‌اند.
بنا بر گزارش سایت خبری "اوکراینسکا پراودا"، چهار نفر از قربانیان در اثر اصابت گلوله به سر، جان خود را از دست داده‌اند. اپوزیسیون دولت را متهم می‌کند که تک‌تیراندازان را وارد صحنه کرده است.
از هنگام تصویب قوانین شدیدتر علیه حق تظاهرات، اعتراضات با خشونت توام شده است. بسیاری از معترضان، خشمگین و در عین‌حال دلسرد شده‌اند؛ به‌ویژه پس از آن‌که دعوت آنان برای تظاهرات با استقبال وسیعی روبرو نشد. مخالفان دچار تفرقه هستند و استراتژی مشترکی آن‌ها را برای اقدام مشترک علیه دولت به‌هم پیوند نمی‌زند.
سنگربندی در میدان مرکزی کیف
"اشپیگل آنلاین" به نقل از یک شاهد عینی گزارش می‌دهد که فضا در کیف بسیار متشنج است. ۱۵ هزار تظاهرکننده در میدان مرکزی شهر (میدان استقلال) خود را به چوب و سنگ مجهز کرده‌اند و سنگرسازی کرده‌اند. معترضین نگرانند که حمله نیروهای پلیس به میدان مرکزی کشته‌های بیشتری برجای گذارد.
تک تیراندازها بر بام‌های شهر مستقر شده‌اند. آنان وظیفه دارند با گلوله‌های پلاستیکی به تک تک معترضین شلیک کنند.
تلویزیون "روسیا ۲۴" اعلام کرده است که تظاهرکنندگان در میدان شهر لاستیک‌های اتومبیل آتش زده‌اند. دودی سیاه بر فراز شهر موج می‌زند و عده‌ای دستگیر شده‌اند.
اولین تلفات در تاریکی نخستین ساعات روز چهارشنبه رخ داد. سه نفر در درگیری‌های خونین با پلیس در خیابان‌های کیف کشته شدند. هرطرف دعوا دیگری را مسئول کشته شدن این افراد می‌داند.
دیدار نماینده مخالفان با یانوکویچ
بعد ازظهر امروز نمایندگان مخالفان سیاست دولت در نزدیکی به روسیه با ویکتور یانوکویچ، رئیس‌جمهور اوکراین دیدار کردند تا شاید با او به توافقی برسند. از جمله این نمایندگان آرسنی یاتسنیوک رهبر حزب وابسته به تیموشنکو و ویتالی کلیچکو بودند.
یانوکویچ پس از این دیدار به‌عنوان "اولین قدم" یاد کرد و یاتسنیوک گفت که مذاکرات فردا (پنج‌شنبه ۲۳ ژانویه) ادامه خواهند یافت. خواسته مخالفان به گفته او این است که یانوکویچ نشست اضطراری پارلمان را فراخواند.
ویتالی کلیچکو، از رهبران مخالفان در میدان مرکزی شهر سخنرانی کرد و گفت: «من از نیروهای امنیتی می‌خواهم جبهه خود را عوض کنند. من به آن‌ها اطمینان می‌دهم که امنیت‌تان حفظ خواهد شد.» او هم‌چنین اضافه کرد که معترضان تسلیم فشار پلیس نخواهند شد.
دولت و مخالفان از ماه نوامبر تاکنون مشغول زورآزمایی بر سر قدرت‌اند. این زورآزمایی زمانی شدت گرفت که ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری اوکراین از امضای قرارد جامع همکاری با اتحادیه اروپا سرباز زد وسیاست نزدیکی بیشتر با روسیه را در پیش گرفت.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت