.
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 12 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 10 آذر 1392 ساعت 22:35

افزایش مبتلایان به ایدز میان کودکان و نوجوانان

نگرانی یونیسف از افزایش شمار مبتلایان به ایدز میان کودکان و نوجوانان
به گزارش صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) سال گذشته دو میلیون نوجوان ۱۰ تا ۱۹ ساله در سراسر جهان به ویروس بیماری ایدز مبتلا بوده‌اند. در ایران شمار مبتلایان به بیماری ایدز "۱۳ برابر" شده ‌است. دهم آذر برابر با اول دسامبر روز جهانی ایدز است. بیماری ایدز که طاعون قرن نام گرفته علی‌رغم تلاش‌های گسترده برای اطلاع‌رسانی در مورد راه‌های انتقال، در شمار قابل توجهی از کشورهای جهان رو به گسترش است. کاهش سن ابتلا به ویروس این بیماری، نگرانی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) را برانگیخته است.به نقل از یونیسف، سال گذشته میلادی ۲۰۱۲، بیش از دو میلیون نوجوان در سراسر جهان به ویروس ایدز آلوده بوده‌اند. به گزارش یونیسف، مرگ و میر ناشی از ایدز میان نوجوانان ۱۰ تا ۱۹ ساله در سراسر جهان در مدت هفت سال گذشته تا ۵۰ درصد افزایش یافته است.این افزایش آمار در کشورهای قاره آفریقا به ویژه جنوب صحرای آفریقا، جنوب شرق آسیا و خاورمیانه محسوس‌تر است. نگاهی به آمار صندوق جهانی مبارزه با ایدز، نهاد وابسته به سازمان ملل متحد، از دو برابر شدن آمار کل مبتلایان به بیماری ایدز در خاورمیانه در مدت دو سال گذشته خبر می‌دهد.
گسترش ایدز در ایران با افزایش "روابط جنسی ‌پرخطر"
در ایران بر اساس آمار وزارت بهداشت، شمار افراد مبتلا به این بیماری که در فاصله سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۲ خورشیدی شناسایی شده‌اند، از ۴۰۳ مورد به ۵۴۱۱ مورد رسیده است. این رقم حاکی از ۱۳ برابر شدن آمار مبتلایان به ایدز در ایران است.سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، افزایش "رفتارهای پرخطر جنسی" را یکی از مهم‌ترین عوامل گسترش این بیماری در مدت ۱۲ سال گذشته در ایران می‌د‌اند.به گفته رئیس‌انجمن مددکاری اجتماعی ایران، سال ۱۳۹۱ از میان کل بیماران شناسایی شده ۳۷ درصد به دلیل روابط جنسی پرخطر به ویروس ایدز آلوده شده بودند.
این رقم یک سال پیش‌تر۵ /۱۲ درصد بوده است.
وزارت بهداشت نیز در آستانه روز جهانی ایدز با انتشار نتیجه‌ی مطالعه‌ای در مورد شیوع بیماری ایدز، در مورد روابط جنسی پرخطر و همین‌طور شیوع این بیماری میان کودکان و نوجوانان کار و خیابان هشدار داده بود.بر اساس مطالعه جدید وزارت بهداشت، ۵ /۴ درصد از کودکان و نوجوانان کار و خیابان شهر تهران به ویروس بیماری ایدز مبتلا بوده‌اند. این در حالی است که شیوع ایدز در کل جمعیت ایران یک دهم درصد است. به این ترتیب، شیوع ایدز بین کودکان کار و خیابانی ۴۵ برابر جمعیت عادی ایران است.
تمرکز بر آگاهی نوجوانان با جزوه‌ای ۸ صفحه‌‌ای
با توجه به کاهش سن ابتلا به ویروس بیماری ایدز، صندوق جهانی مبارزه با ایدز خواستار تمرکز بر آموزش نوجوانان و جوانان در مورد راه‌های ابتلا به ویروس بیماری ایدز شده است.سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر خواستار توجه بیشتر مسئولان به این مسئله شده است. به گفته موسوی چلک، آموزش روابط جنسی محافظت‌شده و آگاهی‌رسانی در مورد عوارض استفاده از سرنگ مشترک برای تزریق مواد مخدر نباید تابو باشد.افزودن این موارد به کتا‌ب‌های درسی اما پیشتر از سوی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش رد شده بود.ین سازمان وعده داده بود که "با مساعدت وزیر آموزش و پرورش ۱۰ الی ۱۱ صفحه در کتاب درسی بهداشت و سلامت ششم ابتدایی" به موضوع مواد مخدر اختصاص داده می‌شود.آغاز سال جاری تحصیلی نیز یک جزوه ۸ صفحه‌ای در مورد بیماری ایدز وارد دروس دبیرستانی شد. این جزوه قرار است در چارچوب یک ساعت درسی ارائه شود.وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است که در این یک ساعت "تمام اطلاعات لازم" در مورد بیماری ایدز به دانش‌آموزان ارائه می‌شود.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت