.
جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 22 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 04 آذر 1392 ساعت 03:55

فیلیپین: ۵/ ۱میلیون کودک دچارسوءتغذیه

توفان‌زدگان فیلیپینی؛ ۵/ ۱ میلیون کودک دچار سوءتغذیه هستند
دو هفته پس از وقوع توفان سهمگین "هایان"، سازمان ملل از جامعه‌ی جهانی خواست، بر میزان کمک‌های خود به این کشور بیافزایند. مقامات دولتی از افزایش بیش از پیش شمار قربانیان توفان "هایان" خبر می‌دهند.
دامنه‌ی خسارات ناشی از توفان "هایان" در فیلیپین هم‌چنان در حال گسترش است. بر اساس تازه‌ترین گزارش‌های دفتر والری آموس، مسئول هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های اضطراری سازمان ملل متحد، خطرهای جدیدی فیلیپین و بازماندگان توفان‌زده‌ی این کشور را تهدید می‌کند.
والری آموس روز ۲۳ نوامبر به خبرنگاران گفت: «من شدیدا نگران بیش از یک و نیم میلیون کودک هستم که در حال حاضر سوءتغذیه سلامتی آنان را تهدید می‌کند.» او هم‌چنین افزود که "بیش از ۸۰۰ هزار زن باردار و شیرده" نیز با همین خطر روبرو هستند.
چهار میلیون بی‌خانمان
مسئول هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های اضطراری سازمان ملل متحد، افزون بر این، به وضعیت دشوار ۴ میلیون بی‌خانمانی اشاره کرد که در "شرایط وخیم جوی در فضای باز" زندگی می‌کنند.
آموس گفت: «هر چند توزیع کمک‌های رسیده آغاز شده، ولی با این حال هنوز کارهای زیادی باید صورت گیرد.» والری آموس، هم‌چنین از کمبود مواد غذایی، آب آشامیدنی و سرپناه در مناطق توفان‌زده خبر داد.
"محدوده‌های حمایت از کودکان"
بنا به گزارش "سازمان بین‌المللی کمک‌رسانی به کودکان"، این سازمان تا کنون چندین "محدوده‌ی حمایت از کودکان" در مناطق توفان‌زده برپا کرده است. به گزارش مسئولان این سازمان، هدف از تشکیل این "محدوده‌ها"، حفظ و مراقبت از کودکان است.
سخنگوی این سازمان در هامبورگ در این رابطه گفت: «در شرایط اضطراری، خطری که وجود دارد این است که کودکان مورد تجاوز، خشونت و خرید و فروش قرار گیرند.»
براساس گزارش‌سازمان بهداشت جهانی (WHO)، اقدامات بهداشتی و درمانی کودکان در مناطق توفان‌زده طبق برنامه پیش می‌رود. این سازمان و دولت فیلیپین، از جمله برای جلوگیری از گسترش بیماری‌های عفونی، زدن واکسن ضد فلج اطفال و سرخک به کودکان زیر ۵ سال را آغاز کرده‌اند. هم‌چنین قرص‌های ویتامین آ، برای تقویت سیستم دفاعی بدن نیز، بین بازماندگان تقسیم شده است.
کمک‌های بیشتر بانک جهانی
مقامات بانک جهانی روز ۲۳ نوامبر اعلام کردند که میزان کمک‌های مالی این بانک به فیلیپین را حدود ۴۸۰ میلیون دلار افزایش داده و به رقمی بالغ بر یک میلیارد دلار خواهند رساند. قرار است با این کمک‌ها، مناطق توفان‌زده به یاری بازماندگان بازسازی شوند.
به گزارش خبرگزاری‌ها، این مبلغ، شامل کمک‌های مالی‌ای که این بانک در چارچوب اجرای "طرح‌های توسعه و عمران" در اختیار فیلیپین قرار می‌دهد، نمی‌شود.
"بانک توسعه‌ی آسیا" نیز اعلام کرد قصد دارد حدود ۵۲۳ میلیون دلار به این کشور کمک ‌کند. کمک‌های مالی و جنسی جهانی به فیلیپین، تا کنون بر ۳۴۴ میلیون دلار بالغ شده است.
شمار ناپدیدشدگان
توفان "هایان" که سرعت بادهای آن به بیش از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت ‌رسید، روز جمعه (۸ نوامبر/ ۱۷ آبان) با قدرت تمام دو جزیره‌ی "لیته" و "سمر" واقع در شرق فیلیپین را درهم نوردید.
دست‌کم ۸۰۰ هزار تن از ساکنان این دو جزیره، خانه و کاشانه‌ی خود را ترک کردند. به گفته‌ی مقامات محلی، در حال حاضر هنوز از سرنوشت بیش از ۱۶۰۰ نفر خبری در دست نیست.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت