.
پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 21 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 29 مهر 1392 ساعت 02:56

اخباروگزارشات کارگری۲۸مهرماه

http://etehadbinalmelali.com/blog/
- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه: انتقال رضا شهابی از   زندان به بیمارستان
- بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون وضعیت رضا شهابی و دیگر کارگران در بند
- تبرئه ٦ تن از دستگیر شدگان کرج
- تسلط مطلق دولت و کارفرما بر انجمن‌های صنفی کارگری
- تجمع اعتراضی پرستاران مجتمع بیمارستانی امام خمینی
- وضعیت مبهم بیمه‌ تکمیلی بازنشستگان ادامه دارد
درهمین رابطه:
* افزایش ۱۰۰ درصدی هزینه بیمه تکمیلی کارگران بازنشسته
*شرکت دانا عهده‌دار بیمه مکمل بازنشستگان بجای بیمه دی شد
- عدم پرداخت6ماه حقوق52کارگرکارخانه آب کامه سمنان
- مصدومیت شدیدکارگر16ساله براثرسقوط بالابر ساختمانی بر روی وی
- تظاهرات در پرتغال در اعتراض به بودجه ریاضتی
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:انتقال رضا شهابی از   زندان به بیمارستان
رضا شهابي عضو هيئت مديره سنديكاي كارگران شركت واحد كه از سال 89 به علت فعاليت هاي صنفي در زندان بسر مي برد امروز صبح حدود ساعت ده از زندان اوين به بيمارستان شهداي تجريش منتقل شد و پس از گرفتن نوار عصبي از ناحيه كمر و پا در ساعت يك و بيست دقيقه بعد از ظهر به زندان اوين برگردانده شد.نامبرده كه حين بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود از ناحيه گردن و كمر دچار اسيب هاي جدي شد ،بطوري كه در بيمارستان امام خميني مورد عمل جراحي شش ساعته قرار گرفت و بعد از عمل طبق توصيه پزشكان مي بايست در خارج از زندان ادامه درمان مي داد كه اين مسئله مورد تاييد مسئولين قضايي قرار نگرفت و نامبرده مجبور گرديد با شرايط سخت زندان ادامه بهبودي خود را انجام دهد كه اين بي توجهي مسئولين نسبت به ادامه مراقبت و درمان خارج از زندان اسيب هاي جدي به كمر و گردن نامبرده وارد كرده است
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن ارزوي سلامتي براي ايشان از مسئولين قضائي خواستار ازادي و رسيدگي فوري جهت درمان  اين فعال كارگري می باشد
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
مهر ماه هزارو سیصد و نود و دو
کارگران زندانی آزاد باید گردند
بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون وضعیت رضا شهابی و دیگر کارگران در بند
رضا شهابی برای چندمین بار روانه بیمارستان شد. بر اساس نظر پزشکان در صورت عدم معالجه این فعال کارگری، چه بسا که وی بمرور زمان با فلج بخشی از بدنش مواجه شود.  تحمیل این شرایط بر رضا شهابی در حالی ادامه دارد که  محمد جراحی دیگر فعال کارگری با تنی بیمار و رنجور همچنان در بند است و فرزند بیمار بهنام ابراهیم زاده چشم انتظار پدر.
بارها پزشکان بر ادامه درمان این انسانهای شریف در بیرون از محیط زندان تاکید گذاشته اند، اما گویا در این مملکت تحمیل زندان بر کارگران معترض و حق طلب جزای کمتری است و آنان باید شرایط غیر انسانی تری را متحمل شوند. تداوم زندان کارگرانی چون رضا شهابی، محمد جراحی و بهنام ابراهیم زاده با شرایطی که آنان دارند نقض بدیهی ترین حقوق انسانی کارگران با خشن ترین شکلی است و می باید به آن پایان داده شود.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با اعلام همبستگی با کارگران زندانی  و مطالبات و خواستهای آنان، اعلام میدارد مسئولیت تشدید بیماری رضا شهابی، محمد جراحی و نیما ابراهیم زاده در نبود پدر و یا پیش آمدن هر گونه ضایعه جبران ناپذیری در حق این عزیزان، مستقیما متوجه بالاترین مقامات مملکتی بویژه دولت روحانی است.  این کارگران هیچکدام هیچ جرمی جز دفاع از شرافت انسانی خود و هم طبقه ای هایشان مرتکب نشده اند و می باید به فوریت و بی هیچ قید و شرطی آزاد شوند.
ما با محکوم کردن تداوم حبس این کارگران بار دیگر توجه همه انسانهای شریف و آزادیخواه در ایران و نهادهای حقوق بشری و سازمانهای کارگری در سرتاسر جهان را به شرایط بسیار سختی  که بر این عزیزان تحمیل شده است جلب میکنیم و از همه آنان میخواهیم همدوش با کارگران ایران خواهان آزادی فوری رضا شهابی، بهنام ابراهیم زاده، محمد جراحی و دیگر کارگران در بند از زندان شوند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – 28 مهر ماه 1392
تبرئه ٦ تن از دستگیر شدگان کرج
بنا به گزارش رسیده، 6 تن از اعضای کمیته ی هماهنگی به نام های سیروس فتحی، مسعود سلیم پور، میترا همایونی، سعید مقدم، فرامرز فطرت نژاد و مازیار مهرپور برای دفاع در برابر اتهامات "اقدام علی امنیت ملی" و "عضویت در احزاب و سازمان های غیر قانونی"  به دادگاه فراخوانده شدند. این افراد در تاریخ 26/3/91 در مجمع عمومی سالانه ی این کمیته به همراه دهها تن دیگردر شهرستان کرج دستگیر و پس از حدود بیست روز بازداشت با قرارکفالت آزاد شده بودند. این اعضا، در دادگاه، ضمن رد اتهام های وارده، عملکرد خود و کمیته هماهنگی و اعضای آن را نه در جهت اقدام علیه امنیت ملی، که در راستای منافع ملی و به طور مشخص عظیم ترین و گسترده ترین بخش ملت، طبقه کارگر، عنوان کردند.
اعضای کمیته هماهنگی همچنین در دفاعیات خود فعالیت های این کمیته را به عنوان تشکلی که به صورت علنی و آشکار به دفاع از منافع کارگران در عرصه های مختلف می پردازد، از جمله کمک به امر خطیر تشکل یابی کارگران و به ویژه ایجاد تشکل های مستقل کارگری دانسته و در این رابطه ممانعت های موجود و ایجاد سد و مانع از جانب سرمایه و هم زمان تامین شرایط مناسب برای ایجاد تشکل های مورد نظر کارفرمایان را که در جهت تامین منافع طبقاتی طبقه ی سرمایه دار ایجاد می شوند را مصداق بارز بی عدالتی و تبعیض طبقاتی اعمال شده از جانب سرمایه عنوان کردند.
نام بردگان، همچینن در بخش دیگری از دفاعیات خود ضمن ارائه ی مستنداتی مبنی بر تقاضای ثبت این تشکل و درخواست مکانی برای تشکیل مجمع عمومی، ابراز نمودند که این مستندات به خودی خود، دلیلی روشن بر رد اتهامات وارده است.
قاضی شعبه ی دو دادگاه انقلاب شهرستان رشت، پس از استماع دفاعیات و مشاهده ی مستندات، اتهامات وارده را فاقد وجاهت قانونی دانسته و حکم به برائت متهمین داد.
كميته‌ ي هماهنگي براي كمك به ايجاد تشكل هاي كارگري- 27 مهر 1392
تسلط مطلق دولت و کارفرما بر انجمن‌های صنفی کارگری
یک فعال مستقل کارگری گفت: عملکرد انجمن‌های صنفی کارگری نشان می‌دهد که فعالیت این تشکل در برخی مواقع بیش از شوراهای اسلامی کار با محدودیت‌ مواجه بوده است.
داوود رضوی با اعلام این مطلب گفت: در سالهای اخیر و پس از آنکه که انتقاد از ناتوانی‌های شواراهای اسلامی کار به عنوان نهادهای صنفی کارگری بالا گرفت مسئولان دولتی درصدد برآمدند تا با جایگزین کردن انجمن‌های صنفی کارگری به نوعی این نقص پیش آمده را مرتفع کنند.
وی افزود: به همین دلیل از چند سال پیش تا کنون انجمن‌های صنفی کارگری به عنوان یکی از سه تشکل رسمی مورد تایید قانون کار با حمایت مسئولان وقت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توسعه پیدا کردند.
این کارگر بازنشسته شرکت واحد افزود: ادعای رشد کمی فعالیت انجمن‌های صنفی کارگری در حالی از سوی مقامات دولتی و اعضای هیات مدیره‌های انجمن‌های صنفی کارگری مطرح می‌شود که ایرادهای وارد به تشکل هنوز ادامه دارد.
وی یادآور شد: مهم‌ترین ایراد وارد به انجمن‌های صنفی کارگری تسلط مطلق دولت و کارفرما بر نهاد صنفی کارگران است، چنانچه به استناد آیین نامه چگونگی تشکیل، حدود وظایف و اختیارات و چگونگی عملکرد انجمن‌های صنفی و کانون‌های مربوط موضوع ۱۳۱ قانون کار، در صورت مخالفت وزارت کار با نتیجه انتخابات مسئله ثبت نتیجه انتخابات با تشخیص مراجع قضایی ممکن خواهد بود.
این فعال کارگری افزود: باتوجه به سابقه دخالت دولت و کارفرمایان در امور نهادهای صنفی کارگران، این احتمال وجود دارد که نتیجه انتخابات انجمن‌های صنفی کارگری به استناد همین ماده قانونی مخدوش شود.
وی از دستوری بودن اساسنامه‌های دولتی به انجمن‌های صنفی کارگری به عنوان یکی دیگر از ایرادهای وارده به انجمن‌های صنفی کارگری یاد کرد و گفت: به استناد مقاوله‌نامه‌های بنیادین حقوق کار، در حالی که اساسنامه هر تشکل صنفی باید توسط حاضران در مجمع عمومی نوشته شود، مشاهده می‌کنیم که در سالهای اخیر کار‌شناسان وزارت کار به جای کارگران حاضر در مجمع متن اساسنامه را نوشته‌اند.
وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر چنین ایرادی متوجه تمامی تشکلهای کارگری مورد تایید دولت است، بر ضرورت تغییر این اشکالات تاکید کرد.
منبع:ایلنا-28مهر
تجمع اعتراضی پرستاران مجتمع بیمارستانی امام خمینی
به گزارش28مهرمهر، بیش از 200 نفر از پرستاران مجتمع بیمارستانی امام خمینی به علت تاخیر در پرداخت اضافه کاری، کسر 5 درصد از ساعت کاری و همچنین اضافه کار اجباری، امروز در تالار این بیمارستان حضور یافته و نسبت به بروز این قبیل مشکلات اعتراض کردند.
محمد شریفی مقدم ضمن اعلام خبرتجمع اعتراضی پرستاران مجتمع بیمارستانی امام خمینی ،از اضافه کاری های اجباری پرستاران در مجتمع بیمارستانی امام خمینی به شدت انتقاد کرد و گفت: در این بیمارستان، پرستاران تا 230 ساعت اضافه کاری اجباری دارند.
محمد شریفی مقدم با اعلام اینکه پرستاری جزو مشاغل سخت و زیان آور است و قوانین تاکید دارند که پرستاران حضور کمتری در مراکز درمانی و بیمارستانها داشته باشند، افزود: با توجه به کمبود نیروی پرستاری در بیمارستانها، برای پرستاران اضافه کاری اجباری تعیین می کنند که این تخلف است اما بر اساس توافقی که بین روسای بیمارستانها و پرستاران صورت می گیرد، این اضافه کاری تا 80 ساعت می تواند وجود داشته باشد. در حالی که در مجتمع بیمارستانی امام خمینی، تا 230 ساعت اضافه کاری اجباری به پرستاران تحمیل می کنند.
دبیر کل خانه پرستار با انتقاد از تحمیل اضافه کاری اجباری برای پرستاران که در اغلب بیمارستانهای کشور دیده می شود، تاکید کرد: متاسفانه اضافه کاری ها را با تاخیر پرداخت می کنند ضمن اینکه 5 درصد آن را نیز کسر می کنند که پرستاران نسبت به این موضوع اعتراض دارند.
شریفی مقدم با اشاره به بروز چنین مشکلاتی برای پرستاران بیمارستان امام، اظهارداشت: دو هفته بود که پرستاران به صورت پراکنده اعتراض خود را عنوان می کردند اما هیچ توجهی به آنها نمی شد. در نتیجه امروز با حضور در تالار بیمارستان، خواستار پاسخگویی رئیس بیمارستان شدند.
وی همچنین از پایین بودن نرخ طرح کارانه پرستاران که در 5 سال گذشته یا ثابت مانده و یا اینکه با شیب خیلی ملایم افزایش یافته است، انتقاد کرد و افزود: این در حالی است که درآمد بیمارستان در این 5 سال بالا رفته است اما مسئولین وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تهران هیچ اقدامی در این ارتباط انجام نداده اند.
عضو شورای عالی نظام پرستاری با اعلام اینکه پرستاران بیمارستان امام از ساعت 10 صبح در تالار بیمارستان بودند، ادامه داد: با حضور رئیس بیمارستان در جمع پرستاران، به آنها قول دادند که اضافه کار آنها تا آخر هفته پرداخت شود و 5 درصد کسر ساعت اضافه کاری در ماهها بعد انجام نشود.
شریفی مقدم همچنین از حضور نماینده پرستاران در سیستم مالی بیمارستان برای نظارت بر نحوه پرداختها خبر داد.
وضعیت مبهم بیمه‌ تکمیلی بازنشستگان ادامه دارد
درحالی که تنها دو روز تا پایان مدت اعتبار قرارداد بیمه تکمیلی کارگران بازنشسته باقی نمانده‌ است، هنوز وضعیت تامین خدمات بیمه این گروه از بیمه‌شدگان مشخص نشده است.
«حسین غلامی» با اعلام این مطلب یادآور شد: بیش از دو هفته از تحویل نامه بازنشستگان تهرانی در خصوص در خواست برای رسیدگی به وضعیت خدمات بیمه درمانی جامعه کارگران بازنشسته می‌گذرد اما تاکنون مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی هیچ پاسخی به این درخواست نداده‌اند.
این فعال صنفی ادامه داد: نویسندگان در این نامه با اشاره به قانون الزام از مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خواسته بودند تا علاوه بر لغو و توقف تحمیل هرگونه قرارداد بیمه مکمل به کارگران بازنشسته، مطابق قانون الزام خدمات درمانی رایگان در اختیار بیمه شدگان قرار دهند.
وی بابیان اینکه سازمان تامین اجتماعی تا به امروز هیچ پاسخ روشنی به درخواست مطرح شده نداده است، افزود: تنها شنیده‌ایم که دیگر قرار نیست قرارداد بیمه تکمیلی با شرکت بیمه دی منعقد شود.
این کارگر بازنشسته ادامه داد: شنیده‌ها حاکی از آن است که مسئولان سازمان تامین اجتماعی بر استمرار تحمیل بیمه تکمیلی به کارگران بازنشسته اصرار دارند و به همین دلیل درصدد تمدیدد این قرارداد با شرکتی به غیر از بیمه دی هستند.
وی افزود: حتی به برخی از بیمه شدگان بازنشسته گفته شده است که ممکن است قرارداد بیمه تکمیلی از طریق یکی از شرک‌ت‌های وابسته به شستا (شرکت سرمایه گزاری سازمان تامین اجتماعی) تمدید شود.
این کارگر بازنشسته با تاکید براینکه طبق قانون الزام خدمات درمانی سازمانی به بیمه شدگان الزامی و غیر قابل فروش است، افزود: نه سازمان تامین اجتماعی ون نه هیچ شرکت بیمه‌ای دیگری نمی‌تواند بصورت قانونی با کارگران بازنشسته قراداد فروش بیمه مکمل درمانی منعقد کند.
منبع:ایلنا-28مهر
درهمین رابطه:
- افزایش ۱۰۰ درصدی هزینه بیمه تکمیلی کارگران بازنشسته
قرارداد استفاده از خدمات بیمه تکمیلی بازنشستگان با شرکت‌های خصوصی با افزایش تعرفه حق بیمه ماهانه تکمیلی از ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان به۲۱ هزار و هفتصد تومان ،تمدیدشد.
- شرکت دانا عهده‌دار بیمه مکمل بازنشستگان بجای بیمه دی شد
به دنبال جلسات متعدد با نمایندگان شرکت‌های بیمه تجاری و مسئولان بیمه مرکزی سرانجام کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی تصمیم گرفت مسئولیت تامین خدمات مکمل درمانی بیش از یک میلیون ۵۰۰ هزار خانواده بازنشسته و مستمری بگیر را به شرکت بیمه دانا واگذار کند.
در صورت موافقت سازمان تامین اجتماعی، از این پس شرکت بیمه دانا در ازاء دریافت سرانه ماهیانه ۲۱ هزار و ۷۰۰ تومان، خدمات بیمه مکمل درمانی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر را به مدت یک سال تامین خواهد کرد.
عدم پرداخت6ماه حقوق52کارگرکارخانه آب کامه سمنان
ایلنا بتاریخ28مهرطی گزارشی از عدم پرداخت6ماه حقوق52کارگرکارخانه آب کامه سمنان ،تولیدکننده شمش‌های برنجی و آلومینیوم ، خبر داد.
بنابهمین گزارش، کارگران کارخانه آب کامه از ابتدای سال جاری هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند و تنها چند کارگر که با قرارداد رسمی کار می‌کنند توانسته‌اند مبالغی را به عنوان مساعده از کارفرما دریافت کنند. تعداد کارگران رسمی این کارخانه ۲۳ نفر با سوابق بیش از ۲۰ سال است و مابقی کارگران با قرارداد موقت سه ماهه کار می‌کنند و امیدوارند هر سه ماه یکبار قرار داد کاریشان با کارفرما تمدید شود.همچنین  بیمه ماه‌های فروردین، خرداد، مرداد و شهریور سال جاری به علاوه یک سوم بیمه اسفند ماه سال گذشته (۹۱) از سوی کارفرما به حساب تامین اجتماعی پرداخت نشده است.
مصدومیت شدیدکارگر16ساله براثرسقوط بالابر ساختمانی بر روی وی
به گزارش 28مهرپایگاه خبری 125، حادثه سقوط بالابر حمل مصالح از روی ساختمان 5 طبقه مسکونی که صبح امروز در میدان محمدیه، کوچه کربلائی ،اتفاق افتاد منجر به مصدومیت شدید یک کارگر 16 ساله شد.
براساس این گزارش، کارگران با استفاده از بالابر ویژه حمل مصالح مشغول بالا کشیدن لوازم و اجناس به بالای پشت بام این ساختمان 5 طبقه مسکونی بودند که ناگهان دستگاه بالابر همراه با لوازم به پائین و بر روی یک کارگر نوجوان افغانی سقوط کرد.
این گزارش حاکیست براثر این حادثه کارگر 16 ساله از ناحیه سر، گردن، دست و پا دچار شکستگی و جراحت شدید شد که آتش نشانان با حضور در محل سریعا وی را به خارج از ساختمان منتقل کرده وتحویل عوامل اورژانس دادند.
تظاهرات در پرتغال در اعتراض به بودجه ریاضتی
به گزارش19اکتبریورونیوز، در لیسبون پایتخت پرتغال، هزاران معترض، سوار بر ۴۰۰ اتوبوس از پل معروف ۲۵ آوریل عبور کرده و علیه اقدامات ریاضتی دولت تظاهرات کردند.
این تظاهرات توسط کنفدراسیون اتحادیه های کارگری برگزار شد و ابتدا قرار بود تظاهرکنندگان پیاده از این پل بگذرند، اما وزارت کشور به دلایل ایمنی، اجازه این کار را صادر نکرد. معترضان که از نقاط مختلف پرتغال می آمدند، به این ترتیب این ممنوعیت را دور زدند.
پس از عبور از رودخانه تاقوس، آنها در منطقه آلکانترا از اتوبوس ها خارج شده و علیه دولت پدرو پاسوس کوئلیو شعار دادند.
در پورتو، دومین شهر بزرگ پرتغال هم تظاهرات مشابه ای علیه پیش نویس بودجه سال ۲۰۱۴ که دولت روز سه شنبه تقدیم مجلس کرد، برگزار شد.
یکی از اقدامات جنجالی این بودجه، طرح کاهش ۲.۵ تا ۱۲ درصدی دستمزد کارمندان دولتی و همچنین کاهش حقوق بازنشستگی کارمندان سابق دولت است.
بیست وهشتم مهرماه1392
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت