.
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 10 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 05 مهر 1392 ساعت 23:53

اخباروگزارشات کارگری۵ مهرماه

http://etehadbinalmelali.com/blog/
-چرايي و چيستي طرح استاد – شاگردي
-تجمع اعتراضی کارگران خدمات شهری رشت
-به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی 93-92
-16 کارگر شیروانی مصدوم شدند
چرايي و چيستي طرح استاد - شاگردي*
علی یزدانی
تضاد و تناقض زندگي در دنياي امروز، با مناسبات سرمايه‌داري، ماموران پيدا و پنهان اين نظام جهاني را در ايران بر آن داشته تا در كسوت كارشناسان اقتصاد و طراحان اقتصادي و در راستاي انتقال هزينه بحران‌هاي نظام سرمايه‌داري به سفره‌ي طبقه كارگر دست به كار شوند. اين كارشناسان استثمارباور در تازه‌ترين خدمت خود به اربابان سود‌پرستشان، توانستند طرحي به غايت ارتجاعي و ضد انساني را به نام طرح "استاد- شاگردي" به اقتصاد بيمار و آسيب ديده‌ي اين مملكت سنجاق كنند. اين طرح از سال گذشته به صورت آزمايشي در بعضي از شهرها و از ارديبهشت سال جاري در تهران، اجرا مي‌شود. تثبيت اين طرح به منزله‌ی حذف حداقل‌هاي قانوني و قواعد به رسميت شناخته شده‌ي مناسبات كارگري - كارفرمايي از جامعه است. اين طرح در ضمير خود، بيگاري را در حادترين و خشن‌ترين چهره‌ي خود به زحمتكشان تحميل مي‌كند و اگر دستان متحد كارگران، طراحان اين برده‌داري در عصر حاضر را به عقب نشيني وادار نكند، كارگران فردايي ويران‌تر از امروز خواهند داشت. زیرا که در این طرح کارگر به عنوان کار‌آموز شناخته شده و هیچ دستمزدی ندارد .
لینک متن کامل:
http://kanoonmodafean1.blogspot.fr/2013/09/blog-post_27.html#more
تجمع اعتراضی کارگران خدمات شهری رشت
خبر اول
روز سه شنبه ٩٢/٦/٢٦ ده صبح حدود ١۵٠ کارگر خدمات شهری قرار داد موقت رشت در مقابل ساختمان شورای شهر رشت واقع در خیابان تختی تجمع کردند.
علت این تجمع مطالبه دوباره دستمزد معوقه - مرداد ، شهریور- کارگران خدمات شهری شرکتهای خدماتی - نیل آبی زرجوب، ظریف کاران شهرباران، سیمین به آور بوده است. گفتنی است در مقابل بی توجهی به خواست کارگران، آنها دوستدار رئیس پسماند رشت و حمید دخیلی سرکارگر نیل آبی زرجوب به حمایت از دوستدار را مورد ضرب و شتم قرار داده و آنها از ترس جان خود فرار کردند.
کارگرنیا به نمایندگی از شورای شهر رشت به میان کارگران آمد و وعده سرخرمن داد که مورد بی اعتنایی کارگران قرار گرفت. درنهایت جمشیدی از طرف شورای شهر به کارگران قول داد که مشکل پرداخت دستمزد معوقه آنان تا تاریخ ٩٢/٧/۵ حل شود لازم به ذکر است رشت در حال حاضر شهردار ندارد.
خبر دوم
بدنبال تجمع کارگران خدمات شهری، حدود ۵٠ نفر کارگران فضای سبز شهرداری در اعتراض به دو ماه - مرداد و شهریور - دستمزد معوقه خود روز پنجشنبه ٩٢/٦/٢٨ در مقابل ساختمان شورای شهر رشت خیابان تختی تجمع کردند که به آنها نیز قول پرداخت دستمزد شان داده شد . دستمزد کارگران معترض فضای سبز روز دوشنبه ٩٢/٧/١ پرداخت گردید.
فعالان کارگری ضد سرمایه داری گیلان
منبع:افق روشن
به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی 93-92
طنین زنگ مدارس ایران، امسال در شرایطی به صدا در می آید که سیستم بحران زده اقتصاد سرمایه داری این کشور، بیش از هر زمان دیگر، بر زندگی کارگران و محرومان جامعه سایه افکنده و آشکارا معیشت آنان را با چالش مواجه کرده است. تا آنجا که امکان هرگونه ابتکار عملی را جهت جامه ی عمل پوشاندن به برنامه ها و اهدافشان از آنان سلب کرده است.
تصویر نامعلوم از آیندهی کارگران و فرزندان آنان، هرگونه چشم‌انداز روشن را در فراروی اکثریت قریب به اتفاق آحاد طبقه کارگر و تهی دستان محو نموده، و افقهای پیشارویشان را به وضوح تیره و تار کرده است. فقر و فلاکت و سیه‌روزی کارگران به اوج خود رسیده؛ و هر لحظه کمر آنان بیش از پیش در زیر بار سنگین مشکلات اقتصادی بیشتر و بیشتر خم می شود. اما در این میان سیستم سرمایه‌داری به منظور رهایی از بحرانهای گرفتار شدهی خویش و کسب منافع بیشتر، و سودآوری بیشتر ،  تلاش می کند فشارهای وارد شده بر خویش را بیش از پیش به طبقات زحمتکش جامعه تحمیل نموده، تا بدین‌وسیله بحرانی را که درگیرش شده از سر بگذراند و تمامی هزینه‌های وارد آمده را متوجه فرودستان نماید. اخراج و بیکار سازیهای گسترده کارگران، کاستن از خدمات اجتماعی، کاهش استانداردهای زندگی به نازلترین سطح ممکن،استفاده از نیروی کار ارزان زنان و کودکان در ابعاد گسترده، و نادیده انگاشتن بهداشت روانی آنها، و ارائه ندادن امکانات و تسهیلات تحصیلی و معیشتی مناسب برای افراد جامعه، باعث تشدید ناآگاهی عمومی، و پیرو آن بروز ناهنجاریهای اجتماعی در سطحی وسیع خواهد شد.
------
این روزها با توجه به گرانی سرسام‌آور و کاهش توان خرید خانواده‌های کارگری، تهیه‌ی ابتدایی‌ترین وسایل و لوازم مدرسه‌ی فرزندان هر کارگری به سختی امکان پذیر میباشد؛ به‌راستی برخورداری از لباس نو، کیف و کفش نو تنها در قالب تصویری، آنهم در قاب نگاه حسرت زدهی فرزندان کارگر امکان می‌یابد. ویترین مغازه‌ها، تنها آلبومی برای ورق زدن کارگران و دست خالی ماندن آنها از این بازار بیرحم بوده، و یأس و شرمساری از محروم ماندن فرزندان از مواهب موجود، رخساره‌ی پدر کارگر را بیش از همیشه در هم فرو برده است. نگاه‌های حسرت زده و خاموش فرزندان کارگر به دستان پدر،آخرین رمق‌های پدر کارگر را به یغما برده، و او را بیش از پیش در این گردباد سرمایه سردرگم و سرگردان نموده، و روزنه‌های پیشارویش را در خلق شرایط مناسب زندگی برای فرزندانش مسدود نموده است.
موج سهمگین طوفان اقتصادی و نابرابریهای اجتماعی،کشتی زندگی کارگران و خانواده‌هایشان را بیش از هر زمان دیگری متلاطم نموده، و سایه‌ی آرامش را از عرشه‌ی آن ربوده، و عملاً آن را به ورطه‌ی نا‌بودی کشانده است. در این شرایط فرزندان کارگران، دیگر به جای درس و مدرسه و کسب علم و دانش، به ناچار روانه‌ی بازار بیرحم کار گشته، تا عملاً سرنوشتی نامعلوم را بیازمایند؛ و چهره‌ی واقعی قربانیان نظم سرمایه را از خود بر همگان آشکار نمایند.
در پایان ،ضمن اعتراض به نابرابری های موجود که ازجمله موجب محرومیت نزدیک به 5/4 میلیون کودک و نوجوان از تحصیل گردیده ،مواضع خود را صراحتاً در دفاع از حقوق حقه‌ی کارگران و خانواده‌هایشان در برخورداری از یک زندگی شایسته و درخور انسان امروزی اعلام نموده؛ بار دیگر بر حق تحصیل و آموزش رایگان و عمومی برای تمامی کودکان و ممنوعیت کار کودکان و ایجاد شرایط مناسب جهت شکوفا شدن استعدادهای آنان پای می فشاریم.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری- سی ام شهریور 92
16 کارگر شیروانی مصدوم شدند
به گزارش5مهرمهر،برخورد مینی‌بوس با پژو در محور دوین به شیروان در خراسان شمالی 16 کارگررا راهی بیمارستان کرد.
براساس این گزارش، غروب پنجشنبه چهارم مهرماه، بر اثر برخورد یک دستگاه مینی بوس با خودروی پژو در محدوده روستای دوین شیروان، که به واژگونی مینی بوس منجر شد، 16 نفر از سرنشینان مینی بوس که  همگی از کارگران مزارع کشاورزی و در حال بازگشت به خانه بود مجروح و روانه بیمارستان شدند.
برپایه این خبر، با انتقال مصدومین به بیمارستان 13 نفر از آنان به طور سرپایی مداوا و 3 نفر که از ناحیه های مختلف، دچار شکستگی شده بودند بستری شدند.
پنجم مهرماه1392
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت